Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόσληψη σε ζαχαροπλαστείο ως πωλήτρια


ioeconomist

Ερώτηση

Καλημέρα.

Πρόσφατα προσλήφθηκα ως πωλήτρια σε ζαχαροπλαστείο. Θα ήθελα να με ενημερώσετε ποιο είναι το ύψος του μισθού που προβλέπεται από το νόμο για τις πωλήτριες και εάν αναγνωρίζεται το πτυχίο πανεπιστημίου. Ακόμη θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να το ξέρω πως έγινε η πρόσληψη. Ο εργοδότης θα μου δώσει να υπογράψω την πρόσληψη ή δεν απαιτείται υπογραφή δική μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κανονικά θα πρέπει να σου δώσει να υπογράψεις την κάρτα πρόσληψης που θα πάει στον ΟΑΕΔ. Αυτή δεν αναφέρει μισθό, παρά μόνο τα στοιχεία σου όπως είναι τα προσωπικά στοιχεία (όνοματεπώνυμο, διεύθυνση, ΑΦΜ, ΑΜ ΙΚΑ, έτος γέννησης, γνώσεις (ανώτερες, ανώτατες και αν έχει μπει στην επιχείρηση από πρόγραμμα ΟΑΕΔ. Χωρίς την υπογραφή σου αυτό δεν μπορεί να πάει στον ΟΑΕΔ εκτός και αν πλαστογραφηθεί, πράγμα δύσκολο. Μπορεί ωστόσο να σε κρατήσει για μερικές μέρες, ίσως και μήνα όπως είναι το νόμιμο, χωρίς πρόσληψη προκειμένου να σε δοκιμάσει. Αυτό όμως οφείλεις να το γνωρίζεις.

Όσον αφορά τις συμβάσεις ας σου απαντήσουν εκείνοι που γνωρίζουν καλύτερα τα εργατικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί ωστόσο να σε κρατήσει για μερικές μέρες, ίσως και μήνα όπως είναι το νόμιμο, χωρίς πρόσληψη προκειμένου να σε δοκιμάσει.

Αυτό από που προκύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό από που προκύπτει;

Από πουθενά και είναι σαφώς λάθος.

Μιας και δόθηκε απάντηση, για να είναι ολοκληρωμένη, πρέπει να υπογράψει, πριν πιάσει δουλειά, στο βιβλίο του ΙΚΑ, στο οποίο φαίνονται οι μικτές απολαβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί ωστόσο να σε κρατήσει για μερικές μέρες, ίσως και μήνα όπως είναι το νόμιμο, χωρίς πρόσληψη προκειμένου να σε δοκιμάσει. Αυτό όμως οφείλεις να το γνωρίζεις.

Εσύ δεν χρειάζεσαι μνημόνιο καθόλου.... Μια χαρά το πας alone......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Αφού δεν υπογράψατε στο βιβλίο του ΙΚΑ, δεν νομίζω να έχει γίνει πρόσληψη ακόμη...

Παρ'αυτά, για να ξέρετε τι δικαιούστε, δείτε εδώ...

http://www.oiye.gr/d...u-2008-2009.pdf

όπου, θα διαπιστώσετε ότι δεν προβλέπεται επίδομα πτυχίου για τους πωλητές. Κάποιες Επιθεωρησεις Εργασίας, όμως, υποστηρίζουν προφορικά, ότι πρέπει να δίνεται το επίδομα πτυχίου σαν "αναγνώριση" για το μαθησιακό επίπεδο του μισθωτού... στην δική σας περίπτωση, βέβαια, αμφισβητείται η αναγνώριση της απασχόλησης, πόσο μάλλον του μαθησιακού επιπέδου, υποθέτω...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η δοκιμαστική περίοδος έχει λήξει, ήταν για μία εβδομάδα. Μου ζήτησε να του παω όλα τα απαραίτητα έγγραφα για την πρόσληψη αλλά ακόμη δεν έχει γίνει η πρόσληψη. Προφανώς περιμένει και το βιβλιάριο υγείας το οποίο και δεν έχω βγάλει ακόμη.

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η δοκιμαστική περίοδος έχει λήξει, ήταν για μία εβδομάδα. Μου ζήτησε να του παω όλα τα απαραίτητα έγγραφα για την πρόσληψη αλλά ακόμη δεν έχει γίνει η πρόσληψη. Προφανώς περιμένει και το βιβλιάριο υγείας το οποίο και δεν έχω βγάλει ακόμη.

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας.

Τουτεστιν κακως σε απασχολει και φυσικα και εσυ κακως απασχολεισαι χωρις τα απαραιτητα εγγραφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να μη μπερδεύουμε τα πράγματα και να ακριβολογούμε. Δεν υπάρχει δοκιμαστική περίοδος. Ουτε μια ημέρα. Ο μισθωτός πρέπει να γραφτεί στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων πριν αναλάβει εργασία. Απο εκείνη τη στιγμή θεωρείται οτι έγινε η πρόσληψή του. Απλά έχει περιθώριο μία εβδομάδα να κοινοποιήσει την πρόσληψη στον ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...