Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προγράμματα ΟΑΕΔ -ενίσχυση ήσσονος σημασίας


giannoula

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους.Πήγα σήμερα στον Οαέδ και ζήτησαν μία υπεύθυνη δήλωση πως οι ενισχύσεις ήσσονος σημασίας που έχει πάρει η επιχείρηση δεν ξεπερνάει ένα ποσό-200.000 ευρώ-.Μόνο έτσι μπορούμε να λάβουμε μέρος στο πρόγραμμα του Οαέδ που καλύπτει τις εργοδοτικές εισφορές.Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει ποιές είναι οι ενισχύσεις ήσσονος σημασίας;Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σε όλους.Πήγα σήμερα στον Οαέδ και ζήτησαν μία υπεύθυνη δήλωση πως οι ενισχύσεις ήσσονος σημασίας που έχει πάρει η επιχείρηση δεν ξεπερνάει ένα ποσό-200.000 ευρώ-.Μόνο έτσι μπορούμε να λάβουμε μέρος στο πρόγραμμα του Οαέδ που καλύπτει τις εργοδοτικές εισφορές.Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει ποιές είναι οι ενισχύσεις ήσσονος σημασίας;Ευχαριστώ.

Δες αυτο εδώ

http://europa.eu/legislation_summaries/competition/state_aid/l26121_el.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους.Πήγα σήμερα στον Οαέδ και ζήτησαν μία υπεύθυνη δήλωση πως οι ενισχύσεις ήσσονος σημασίας που έχει πάρει η επιχείρηση δεν ξεπερνάει ένα ποσό-200.000 ευρώ-.Μόνο έτσι μπορούμε να λάβουμε μέρος στο πρόγραμμα του Οαέδ που καλύπτει τις εργοδοτικές εισφορές.Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει ποιές είναι οι ενισχύσεις ήσσονος σημασίας;Ευχαριστώ.

Eπίσης....

http://www.mybiz.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=98%3A-de-minimis-&catid=31%3A2008-12-16-18-07-00&Itemid=95&lang=el

και η υπεύθυνη δήλωση....ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ.DOC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eπίσης....

http://www.mybiz.gr/...emid=95&lang=el

και η υπεύθυνη δήλωση....ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ.DOC

Ωραία και καλά όσα λένε.Τα βρήκα και εγώ αυτά .Πάλι δε καταλαβαίνω-δεν είμαι χαζή-. Ποιές είναι οι ενισχύσεις με λίγα λόγια.πχ άλλα προγράμματα οαέδ?επιδότηση από εργατική εστία¨?Στον οαέδ δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση που έχει επιδοτηθεί από το ΤΕΜΠΜΕ ( σύνολο δανείου 220.000 €) μπορεί να συμμετέχει στο τροποποιημένο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για την επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών? Υπάρχει πρόβλημα στο όριο των ενισχύσεων ήσσονος σημασίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση που έχει επιδοτηθεί από το ΤΕΜΠΜΕ ( σύνολο δανείου 220.000 €) μπορεί να συμμετέχει στο τροποποιημένο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για την επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών? Υπάρχει πρόβλημα στο όριο των ενισχύσεων ήσσονος σημασίας?

Έχει αντιμετωπίσει κανείς συνάδελφος παρόμοιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση που έχει επιδοτηθεί από το ΤΕΜΠΜΕ ( σύνολο δανείου 220.000 €) μπορεί να συμμετέχει στο τροποποιημένο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για την επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών? Υπάρχει πρόβλημα στο όριο των ενισχύσεων ήσσονος σημασίας?

Η επιδότηση δεν είναι το ποσό του δανείου, αλλά οι τόκοι που αντιστοιχούν στο δάνειο. Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στο όριο εφόσον δεν έχεις άλλες επιδότησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει αντιμετωπίσει κανείς συνάδελφος παρόμοιο θέμα?

1.Από ερωτηματολόγιο του ΤΕΜΠΜΕ:

Το ακαθάριστο ισοδύναμο της επιχορήγησης μετατρεπόμενο σε εγγύηση προκύπτει από τη διαφορά του συνολικού ποσού του δανείου επί τον συντελεστή κινδύνου (που μετρά την πιθανότητα μη εκπλήρωσης της υποχρέωσης) μείον τα ασφάλιστρα (δηλαδή το ποσό της εγγύησης επί την προμήθεια). Για παράδειγμα, αν μια ΜΕ έχει λάβει επιχορήγηση ύψους €90.000, τότε το ακαθάριστο ισοδύναμο του υπολοίπου της επιχορήγησης ύψους € 10.000 αντιστοιχεί σε δάνειο περίπου ύψους € 160.000.

2. Για το ακριβές ποσό δες τη σύμβαση που έχεις υπογράψει με το ΤΕΜΠΜΕ. Εκει λογικά θα το λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...