Προς το περιεχόμενο

ΛΟΓ/ΣΜΟΣ 82 (ΕΞΟΔΑ ΠΡΟΗΓ.ΧΡΗΣΕΩΝ)


EIRHNH

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΕΞΟΔΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΩΡΑ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΦΠΑ ΣΤΟ ΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΠΕΣΩ??

ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΡΘΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ?

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΕΞΟΔΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΩΡΑ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΦΠΑ ΣΤΟ ΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΠΕΣΩ??

Ναί "δαπάνη & ΦΠΑ μαζί".

ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΡΘΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ?

Στην ανάλυση και ερμηνεία του Ε.Γ.Λ.Σ (λογιστικό σχέδιο)

και στον Κ.Φ.Ε (εκπιπτώμενες δαπάνες Άρθρο 31)

Όσον αφορά την έκπτωση του ΦΠΑ στον NOMOΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2859 Κύρωση Κώδικα Φόρου Προστιθέμενης Αξίας

[Τελευταία κωδικοποίηση με το νόμο :3845/2010 την 2010-05-06]

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ κι ευχαριστώ για την απάντηση!!

Από το άρθρο 16 του ν.2859 βλέπω ότι δεν αναφέρει κάπου ότι έχω δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ σε περίπτωση εξόδου προηγούμενης χρήσης (ίσα ίσα απ' ότι καταλαβαίνω προκύπτει το αντίθετο)!

Επομένως δεν μπορώ να εκπέσω ΦΠΑ προηγούμενων χρήσεων, σωστά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ κι ευχαριστώ για την απάντηση!!

Από το άρθρο 16 του ν.2859 βλέπω ότι δεν αναφέρει κάπου ότι έχω δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ σε περίπτωση εξόδου προηγούμενης χρήσης (ίσα ίσα απ' ότι καταλαβαίνω προκύπτει το αντίθετο)!

Επομένως δεν μπορώ να εκπέσω ΦΠΑ προηγούμενων χρήσεων, σωστά?? Σωστά.Θα προστεθεί στα έξοδα(82) η συνολικη αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά!!!

Υπάρχει κάποιο άρθρο που να αναφέρεται συγκεκριμένα στον λογαριασμό 82..? (ο ν.2859 έίναι πολύ γενικός)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά!!!

Υπάρχει κάποιο άρθρο που να αναφέρεται συγκεκριμένα στον λογαριασμό 82..? (ο ν.2859 έίναι πολύ γενικός)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

82.99 Προϋπολογισμένα - Προπληρωμένα έξοδα και έσοδα προηγούμενων

χρήσεων (Λ/58.82)

2.2.805 Λογαριασμός 82 «Έξοδα και έσοδα προηγούμενων χρήσεων»

1. Στο λογαριασμό 82 καταχωρούνται κατ' είδος τα έξοδα και έσοδα που πραγματοποιούνται μεν μέσα στη χρήση, ο χρόνος όμως και τα αίτια δημιουργίας τους ανάγονται σε δραστηριότητες προηγούμενων χρήσεων.

Η ανάλυση του λογαριασμού 82 σε δευτεροβάθμιους και τριτοβάθμιους λογαριασμούς, κυρίως υποχρεωτικούς, περιλαμβάνει τις κυριότερες γνωστές κατηγορίες εξόδων και εσόδων προηγούμενων χρήσεων. Η οικονομική μονάδα έχει τη δυνατότητα να δημιουργεί και άλλους τριτοβάθμιους λογαριασμούς για την ιδιαίτερη παρακολούθηση των περιπτώσεων που παρουσιάζονται, οπότε περιορίζεται το περιεχόμενο των προαιρετικών τριτοβάθμιων λογαριασμών 82.00.99 και 82.01.99.

2. Στο λογαριασμό 82.00 «έξοδα προηγούμενων χρήσεων» καταχωρούνται κατ' είδος τα έξοδα προηγούμενων χρήσεων, όπως οι φόροι και τα τέλη που επιβάλλονται για φορολογικές υποχρεώσεις που δημιουργούνται από πράξεις ή παραλείψεις προηγούμενων χρήσεων, αλλά η αποδοχή της υποχρεώσεως για πληρωμή τους γίνεται μέσα στη χρήση που τρέχει, χωρίς να προηγηθεί άσκηση προσφυγής στα αρμόδια δικαστήρια. Στον ίδιο λογαριασμό καταχωρούνται φόροι και τέλη που βεβαιώνονται μετά από οριστικοποίηση αποφάσεων των αρμόδιων δικαστηρίων.

Στους παραπάνω φόρους δεν περιλαμβάνεται ο φόρος εισοδήματος που αφορά προηγούμενες χρήσεις. Ο φόρος αυτός καταχωρείται στο λογαριασμό 42.04, σύμφωνα με όσα καθορίζονται στην περίπτ. 4 της παρ. 2.2.403.

3. Στο λογαριασμό 82.01 «έσοδα προηγούμενων χρήσεων» καταχωρούνται κατ' είδος τα έσοδα προηγούμενων χρήσεων, όπως οι εισπράξεις από αποσβεσμένες απαιτήσεις, οι επιστροφές αχρεωστήτως καταβλημένων σε προηγούμενες χρήσεις φόρων και τελών, εκτός από τις επιστροφές φόρου εισοδήματος που καταχωρούνται στο λογαριασμό 42.04 σύμφωνα με όσα καθορίζονται στην περίπτ. 4 της παρ. 2.2.403, οι επιχορηγήσεις, οι επιστροφές δασμών και λοιπών επιβαρύνσεων και οι επιστροφές τόκων λόγω εξαγωγών που αφορούν προηγούμενες χρήσεις.

4. Κατά το κλείσιμο του ισολογισμού τα υπόλοιπα των υπολογαριασμών του 82 μεταφέρονται στους αντίστοιχους υπολογαριασμούς του 86.02 «έκτακτα και ανόργανα αποτελέσματα», έτσι ώστε ο λογαριασμός 82 να εξισώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

82.99 Προϋπολογισμένα - Προπληρωμένα έξοδα και έσοδα προηγούμενων

χρήσεων (Λ/58.82)

2.2.805 Λογαριασμός 82 «Έξοδα και έσοδα προηγούμενων χρήσεων»

1. Στο λογαριασμό 82 καταχωρούνται κατ' είδος τα έξοδα και έσοδα που πραγματοποιούνται μεν μέσα στη χρήση, ο χρόνος όμως και τα αίτια δημιουργίας τους ανάγονται σε δραστηριότητες προηγούμενων χρήσεων.

Η ανάλυση του λογαριασμού 82 σε δευτεροβάθμιους και τριτοβάθμιους λογαριασμούς, κυρίως υποχρεωτικούς, περιλαμβάνει τις κυριότερες γνωστές κατηγορίες εξόδων και εσόδων προηγούμενων χρήσεων. Η οικονομική μονάδα έχει τη δυνατότητα να δημιουργεί και άλλους τριτοβάθμιους λογαριασμούς για την ιδιαίτερη παρακολούθηση των περιπτώσεων που παρουσιάζονται, οπότε περιορίζεται το περιεχόμενο των προαιρετικών τριτοβάθμιων λογαριασμών 82.00.99 και 82.01.99.

2. Στο λογαριασμό 82.00 «έξοδα προηγούμενων χρήσεων» καταχωρούνται κατ' είδος τα έξοδα προηγούμενων χρήσεων, όπως οι φόροι και τα τέλη που επιβάλλονται για φορολογικές υποχρεώσεις που δημιουργούνται από πράξεις ή παραλείψεις προηγούμενων χρήσεων, αλλά η αποδοχή της υποχρεώσεως για πληρωμή τους γίνεται μέσα στη χρήση που τρέχει, χωρίς να προηγηθεί άσκηση προσφυγής στα αρμόδια δικαστήρια. Στον ίδιο λογαριασμό καταχωρούνται φόροι και τέλη που βεβαιώνονται μετά από οριστικοποίηση αποφάσεων των αρμόδιων δικαστηρίων.

Στους παραπάνω φόρους δεν περιλαμβάνεται ο φόρος εισοδήματος που αφορά προηγούμενες χρήσεις. Ο φόρος αυτός καταχωρείται στο λογαριασμό 42.04, σύμφωνα με όσα καθορίζονται στην περίπτ. 4 της παρ. 2.2.403.

3. Στο λογαριασμό 82.01 «έσοδα προηγούμενων χρήσεων» καταχωρούνται κατ' είδος τα έσοδα προηγούμενων χρήσεων, όπως οι εισπράξεις από αποσβεσμένες απαιτήσεις, οι επιστροφές αχρεωστήτως καταβλημένων σε προηγούμενες χρήσεις φόρων και τελών, εκτός από τις επιστροφές φόρου εισοδήματος που καταχωρούνται στο λογαριασμό 42.04 σύμφωνα με όσα καθορίζονται στην περίπτ. 4 της παρ. 2.2.403, οι επιχορηγήσεις, οι επιστροφές δασμών και λοιπών επιβαρύνσεων και οι επιστροφές τόκων λόγω εξαγωγών που αφορούν προηγούμενες χρήσεις.

4. Κατά το κλείσιμο του ισολογισμού τα υπόλοιπα των υπολογαριασμών του 82 μεταφέρονται στους αντίστοιχους υπολογαριασμούς του 86.02 «έκτακτα και ανόργανα αποτελέσματα», έτσι ώστε ο λογαριασμός 82 να εξισώνεται.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Αυτό που εννοούσα είναι αν υπάρχει κάποιο άρθρο που να αναφέρεται στον λογαρισμό 82 ως έξοδο χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ...

Διαφωτίστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΕΞΟΔΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΩΡΑ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΦΠΑ ΣΤΟ ΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΠΕΣΩ??

Τι αφορά το τιμολογιο εξοδου;

Ποιο ειναι το αντικειμενο της εταιριας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

82.99 Προϋπολογισμένα - Προπληρωμένα έξοδα και έσοδα προηγούμενων

χρήσεων (Λ/58.82)

2.2.805 Λογαριασμός 82 «Έξοδα και έσοδα προηγούμενων χρήσεων»

1. Στο λογαριασμό 82 καταχωρούνται κατ' είδος τα έξοδα και έσοδα που πραγματοποιούνται μεν μέσα στη χρήση, ο χρόνος όμως και τα αίτια δημιουργίας τους ανάγονται σε δραστηριότητες προηγούμενων χρήσεων.

Η ανάλυση του λογαριασμού 82 σε δευτεροβάθμιους και τριτοβάθμιους λογαριασμούς, κυρίως υποχρεωτικούς, περιλαμβάνει τις κυριότερες γνωστές κατηγορίες εξόδων και εσόδων προηγούμενων χρήσεων. Η οικονομική μονάδα έχει τη δυνατότητα να δημιουργεί και άλλους τριτοβάθμιους λογαριασμούς για την ιδιαίτερη παρακολούθηση των περιπτώσεων που παρουσιάζονται, οπότε περιορίζεται το περιεχόμενο των προαιρετικών τριτοβάθμιων λογαριασμών 82.00.99 και 82.01.99.

2. Στο λογαριασμό 82.00 «έξοδα προηγούμενων χρήσεων» καταχωρούνται κατ' είδος τα έξοδα προηγούμενων χρήσεων, όπως οι φόροι και τα τέλη που επιβάλλονται για φορολογικές υποχρεώσεις που δημιουργούνται από πράξεις ή παραλείψεις προηγούμενων χρήσεων, αλλά η αποδοχή της υποχρεώσεως για πληρωμή τους γίνεται μέσα στη χρήση που τρέχει, χωρίς να προηγηθεί άσκηση προσφυγής στα αρμόδια δικαστήρια. Στον ίδιο λογαριασμό καταχωρούνται φόροι και τέλη που βεβαιώνονται μετά από οριστικοποίηση αποφάσεων των αρμόδιων δικαστηρίων.

Στους παραπάνω φόρους δεν περιλαμβάνεται ο φόρος εισοδήματος που αφορά προηγούμενες χρήσεις. Ο φόρος αυτός καταχωρείται στο λογαριασμό 42.04, σύμφωνα με όσα καθορίζονται στην περίπτ. 4 της παρ. 2.2.403.

3. Στο λογαριασμό 82.01 «έσοδα προηγούμενων χρήσεων» καταχωρούνται κατ' είδος τα έσοδα προηγούμενων χρήσεων, όπως οι εισπράξεις από αποσβεσμένες απαιτήσεις, οι επιστροφές αχρεωστήτως καταβλημένων σε προηγούμενες χρήσεις φόρων και τελών, εκτός από τις επιστροφές φόρου εισοδήματος που καταχωρούνται στο λογαριασμό 42.04 σύμφωνα με όσα καθορίζονται στην περίπτ. 4 της παρ. 2.2.403, οι επιχορηγήσεις, οι επιστροφές δασμών και λοιπών επιβαρύνσεων και οι επιστροφές τόκων λόγω εξαγωγών που αφορούν προηγούμενες χρήσεις.

4. Κατά το κλείσιμο του ισολογισμού τα υπόλοιπα των υπολογαριασμών του 82 μεταφέρονται στους αντίστοιχους υπολογαριασμούς του 86.02 «έκτακτα και ανόργανα αποτελέσματα», έτσι ώστε ο λογαριασμός 82 να εξισώνεται.

λοιπον και εγω σε αναλογη περιπτωση σε συζητηση με παλιο κ εμεπειρο λογιστη, του λεω: και μου ερχεται εξοδο προηγουμενης χρησης τωρα στα χερια μου. Το βαζω στον 82. ΟΧΙ μου λεει ο 82 αφορα εξοδα ναι μεν της προηγουμενης χρησης τα οποια τελεστηκαν στην παρουσα χρηση. Οχι εξοδα πχ που ξεχασες να περασεις. Και του λεω τι κανω?Αν ειναι ικανο εξοδο να το λαβεις υποψη σου κανεις νεο ισολογισμο. Βεβαια σε εταιρια που δουλευα παλιοτερα και σε λογιστικο γραφειο ακομη παλιοτερα ολα αυτα φευγαν για 82 αβλεπει λεμε....

ερωτηση: εχει προστιμο ή κυρωσεις αν περασω ενα τιμολογιο χρησης 2009 στον 82 που προεκυψε στην διασταυρωση τηλεφωνικα για ΚΕΠΥΟ το Σεμπτεμβρη???Αποψη μου: απο το να φτιαξω νεο ισολογισμο σε μικροεξοδα (εως 1000-2000) να τα περνασω 82 και να μην εκπεσω και μετα να αναμορφωσω. Θα εχω φορολογηθει(αποτελεσμα 0 στο εξοδο) αλλα στο τελος τελος καπου θα ειναι στα βιβλια μου.Δεν ξερω τωρα ως προς την αυτοτελεια τι παιζει?Και ξαναερωτηση: προστιμο εχει?Κυρος βιβλιων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον και εγω σε αναλογη περιπτωση σε συζητηση με παλιο κ εμεπειρο λογιστη, του λεω: και μου ερχεται εξοδο προηγουμενης χρησης τωρα στα χερια μου. Το βαζω στον 82. ΟΧΙ μου λεει ο 82 αφορα εξοδα ναι μεν της προηγουμενης χρησης τα οποια τελεστηκαν στην παρουσα χρηση. Οχι εξοδα πχ που ξεχασες να περασεις. Και του λεω τι κανω?Αν ειναι ικανο εξοδο να το λαβεις υποψη σου κανεις νεο ισολογισμο.

Ο παλιός και έμπειρος στα είπε πολύ σωστά.

Δεν ξερω τωρα ως προς την αυτοτελεια τι παιζει?Και ξαναερωτηση: προστιμο εχει?Κυρος βιβλιων?

Απορρίπτεται αβλεπεί. Πολλοί ελεγκτές μάλιστα δεν τα ψειρίζουν καν, και βγάζουν όλον τον 82 εξ αντικειμένου φορολογική διαφορά.

Πρόστιμο, το ανάλογο της διαφοράς φόρου που εξέπεσες.

Κύρος βιβλίων, κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε frozen και εγω αυτο πιστευω.

δεν θα εκπεσω τιποτα ομως.

Αποψη μου: απο το να φτιαξω νεο ισολογισμο σε μικροεξοδα (εως 1000-2000) να τα περνασω 82 και να μην εκπεσω και μετα να αναμορφωσω.

Ως προς την αυτοτελεια της χρησης για το αν πρεπει να γινει καταχωρηση του τιμολογιου σε αυτην τη χρηση ρωταω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΕΞΟΔΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΩΡΑ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΦΠΑ ΣΤΟ ΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΠΕΣΩ??

ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΡΘΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ?

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση...  Ο λογαριασμός 82 σε ποιον κωδικό του Ε3 μπαίνει??? μήπως στον κωδικό 477 (έκτακτα και ανόργανα έξοδα και ζημιές)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παλιό το θέμα έχω την άποψη πως η καταχώρηση και μόνο στον λογ.82 δεν συνεπάγεται την σε κάθε περίπτωση αναμόρφωση της δαπάνης. Το ίδιο και για τον ΦΠΑ. Εξαρτάται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση...  Ο λογαριασμός 82 σε ποιον κωδικό του Ε3 μπαίνει??? μήπως στον κωδικό 477 (έκτακτα και ανόργανα έξοδα και ζημιές)? 

Κάποια άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εχεις περασει στον 82 ?

 

 

Συγνώμη, ξέχασα να αναφέρω ότι αναφέρομαι σε έξοδα προηγούμενων χρήσεων.

 

Και συγκεκριμένα σε κάποιο παλιότερο θέμα που είχα ζητήσει βοήθεια για το πως να αντιμετωπίσω το χρεωστικό υπόλοιπο ενός προμηθευτή με είχατε προτρέψει εσείς και ο KABONTOROS να χρησιμοποιήσω τον λογαριασμό 82 έτσι ώστε να μηδενίσω αυτό το χρεωστικό υπόλοιπο. (εδώ είναι η παλιότερη συζήτηση μας)

 

Απλώς τώρα δεν ξέρω σε ποιον κωδικό του Ε3 θα μπει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδεχόμενο ο προμηθευτής να σας επιστρέψει το ποσό δεν υπάρχει; Αν όχι τότε για ποιο λόγο πήρε τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδεχόμενο ο προμηθευτής να σας επιστρέψει το ποσό δεν υπάρχει; Αν όχι τότε για ποιο λόγο πήρε τα χρήματα;

 

 

Ο προμηθετής δεν πήρε παραπάνω χρήματα για να τα επιστρέψει , ο πελάτης μου ξέχασε να μου φέρει δύο τιμολόγια που αφορούσαν το 2011, τα οποία τιμολόγια εξοφλήθηκαν πολύ αργότερα το 2012 μεσω τράπεζας. Γι' αυτό ηθελα να διορθώσω αυτό το χρεωστικό υπόλοιπο και να μην το κουβαλάω από χρονιά σε χρονιά.

Έτσι χρησιμοποίησα τον 82  έξοδα παρελθούσων χρήσεων......

 

Δεν μιλάμε για μεγάλο ποσό (520 ευρώ) και φυσικά θα το κάνω φορολογική αναμόρφωση...

Αλλά σε ποιον κωδικό του ε3 μπαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

81 ειχα πει ( οταν κλεινουμε προμηθευτη με μεταφορα σε ανοργανα εξοδα ) αν εχεις τιμολογιο σωστα παει 82

τεσπα

477 κωδικος  ε3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

81 ειχα πει ( οταν κλεινουμε προμηθευτη με μεταφορα σε ανοργανα εξοδα ) αν εχεις τιμολογιο σωστα παει 82

τεσπα

477 κωδικος  ε3

 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Ναι υπήρχαν τιμολόγια άρα θεωρώ πως είναι σωστός ο 82.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...