Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Ή ΟΧΙ


ashetos

Ερώτηση

Ξέρω οτι σχετικά θέματα έχουν συζητηθεί στο παρελθόν,αλλά δεν έβγαλα άκρη γι αυτό αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα ήμουν υπόχρεος.Ελληνική εταιρεία πληροφορικής αναλαμβάνει να κάνει έρευνα αγοράς στην Ελλάδα για μια Αγγλική εταιρεία (σκοπός η τυχόν δραστηριοποιήση της Αγγλικής στην Ελλάδα).Θα κόψει ΤΠΥ στην Αγγλική με ΦΠΑ ή θεωρείται ενδοκοινοτική παράδοση παροχής υπηρεσιών κ πρέπει να εκδοθεί αθεώρητο invoice χωρίς ΦΠΑ κ να γίνει ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ?Επίσης θα κατασκευάσει κ ένα web site για την Αγγλική εταιρεία,πως θα εκδοθούν τα ΤΠΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ειναι ενδοκοινοτικη παροχη υπηρεσιων εφοσον κανεις επαληθευση στο VIES του ΑΦΜ της αγγλικης εταιριας.

Θα εκδωθει ΤΠΥ θεωρημενο χωρις ΦΠΑ.

Θα συμπληρωσεις τον ανακεφαλαιωτικο πινακα.

Το ιδιο και για το web site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για απόδειξη συνδρομών από περιοδικό περιοδικό στην ελλάδα σε εταιρεία στην κύπρο. Στην ελλάδα θα είχε φπα 5,5% στην κύπρο καθόλου. τα περιοδικάσ πάνε στην Κύπρο κάθε μήνα με ταχυδρομείο. Στο VIES πρέπει να δηλωθεί σαν παροχή υπηρεσίας ή σαν αποστολή αγαθών. (έχω δηλωμένο στο μητρώο μόνο παροχή σαν vies)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΣΑΝ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΔΕΝ ΤΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΣΩΣΤΑ, Η ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ , ΚΑΙ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΝΟΜΑ ΠΕΛΑΤΗ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ; ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειναι ενδοκοινοτικη παροχη υπηρεσιων εφοσον κανεις επαληθευση στο VIES του ΑΦΜ της αγγλικης εταιριας.

Θα εκδωθει ΤΠΥ θεωρημενο χωρις ΦΠΑ.

Θα συμπληρωσεις τον ανακεφαλαιωτικο πινακα.

Το ιδιο και για το web site.

Καλησπέρα σας κύριε Τάσο,

Έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση, θα παρέχω σε μια εταιρία με έδρα την αγγλία παροχή υπηρεσιών internet για δικτυακό τους τόπο (με ελληνικό περιεχόμενο και ελληνικό domain name, πχ www.example.gr). Τι γίνεται στη περίπτωση της τιμολόγησης; Βάζουμε ΦΠΑ ή οχι;

Σας ευχαριστούμε για τις απαντήσεις σας στο forum.

Με εκτίμηση,

Μάνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας κύριε Τάσο,

Έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση, θα παρέχω σε μια εταιρία με έδρα την αγγλία παροχή υπηρεσιών internet για δικτυακό τους τόπο (με ελληνικό περιεχόμενο και ελληνικό domain name, πχ www.example.gr). Τι γίνεται στη περίπτωση της τιμολόγησης; Βάζουμε ΦΠΑ ή οχι;

Σας ευχαριστούμε για τις απαντήσεις σας στο forum.

Με εκτίμηση,

Μάνος

Ειναι ενδοκοινοτικη παροχη υπηρεσιων εφοσον κανεις επαληθευση στο VIES του ΑΦΜ της αγγλικης εταιριας.

Θα εκδωθει ΤΠΥ θεωρημενο χωρις ΦΠΑ.

Θα συμπληρωσεις τον ανακεφαλαιωτικο πινακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειναι ενδοκοινοτικη παροχη υπηρεσιων εφοσον κανεις επαληθευση στο VIES του ΑΦΜ της αγγλικης εταιριας.

Θα εκδωθει ΤΠΥ θεωρημενο χωρις ΦΠΑ.

Θα συμπληρωσεις τον ανακεφαλαιωτικο πινακα.

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Εχει registered number η εταιρία στη Αγγλία το τσέκαρα αυτό. Το ΑΦΜ δεν το έχω ακόμη για να κάνω την επαλήθεσυη αλλά λογικά αφού είναι valid το company number θα είναι οκ και το ΑΦΜ.

Με εκτίμηση,

Μάνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Εχει registered number η εταιρία στη Αγγλία το τσέκαρα αυτό. Το ΑΦΜ δεν το έχω ακόμη για να κάνω την επαλήθεσυη αλλά λογικά αφού είναι valid το company number θα είναι οκ και το ΑΦΜ.

Με εκτίμηση,

Μάνος

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να βρω τι είναι το σωστό σε μια παρόμοια περίπτωση με το Μάνο, αλλά σε περίπτωση που η αγγλική εταιρία δεν είναι υπόχρεη σε ΦΠΑ (ή αλλιώς δεν είναι VAT Registered) βάση αγγλικής νομοθεσίας που δίνει το δικαίωμα στις εταιρίες να το κάνουν αυτό.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και που περνάμε την συναλλαγη στα βιβλία? Κόβεται κανονικά τιμολόγιο με ΦΠΑ, ή χωρίς ΦΠΑ και πάλι? Η λογική λέει χωρίς ΦΠΑ αφού πρόκειται για ενδοκοινοτική παράδοση, αλλά στο vies δεν θα υπάρχει αριθμός ΦΠΑ για να γίνει η καταχώρηση.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε διευκρίνηση

Με εκτίμηση

Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μάρκα

Καλησπέρα.

Φυσιοθεραπευτής αγοράζει από Αγγλία έλαια για να κάνει μασάζ στους πελάτες του.

Έχει κοπεί κανονικά invoice με αναγραφόμενα τα στοιχεία του μασέρ.Έχει συνολική αξια μόνο και όχι ΦΠΑ.

Στην έναρξη του ΜΑΣΈΡ λέει ότι δεν πραγματοποιεί ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤ.ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ.

Τώρα εγώ πως το καταχωρώ αυτό?

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας.

Συνάδελφοι...θέλω τη βοήθεια σας σε ένα ζήτημα

που μέρες προσπαθώ να βρω λύση και έχω ταλαιπωρηθεί πολύ!

Ελεύθερος επαγγελματίας(μασάζ εκτός του θεραπευτικού) που δεν ασκεί

ενδοκοινοτικές συναλλαγές,αγόρασε έλαια από Αγγλία για να τα χρησιμοποιεί στην παροχή υπηρεσιών του(μασάζ).

Τα στοιχεία του τιμολογίου είναι τα εξής:

INVOICE Vat Reg No: 819 236611

invoice to: ονομα μασέρ (ΑΦΜ του μασέρ δεν έχει.....)

επειδή δεν ξέρω από αυτά παρακαλώ πείτε μου: στο εξωτερικό είτε ο πελάτης είναι ιδιώτης είτε σε επιχ/ση κόβουν πάντα invoice?

το ΑΦΜ μήπως δεν το γράφει γιατί το έκοψαν σαν να είναι ιδιώτης? οπότε μήπως δεν περνιέται καθόλου;

deliver to: τίποτα

order number: αριθμός

deliver via: Best way

account ref: CHAL124

Invoice date: 10/6/11

Περιγράφει τα προιόντα και έχει μόνο καθαρές τιμές και ΦΠΑ όχι.

Επίσης : total net amount:107.30, carriage net:28.00, total vat amount: 0.00, Invoice total: 135.30 , amount paid: 135.30

Εφόσον δεν ασκεί ενδοκοιν.συναλλαγές πως θα καταχωρήσω αυτό το έξοδο?

Αν δεν το καταχωρήσω καθόλου θα έχω πρόβλημα?

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Αυτο που με προβληματίζει είναι ότι στο invoice δεν έχουν γράψει το ΑΦΜ του πελάτη μου. Μήπως το έκοψαν σαν απόδειξη?

Σας παρακαλώ ας με βοηθήσει όποιος μπορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι...θέλω τη βοήθεια σας σε ένα ζήτημα

που μέρες προσπαθώ να βρω λύση και έχω ταλαιπωρηθεί πολύ!

Ελεύθερος επαγγελματίας(μασάζ εκτός του θεραπευτικού) που δεν ασκεί

ενδοκοινοτικές συναλλαγές,αγόρασε έλαια από Αγγλία για να τα χρησιμοποιεί στην παροχή υπηρεσιών του(μασάζ).

Τα στοιχεία του τιμολογίου είναι τα εξής:

INVOICE Vat Reg No: 819 236611

invoice to: ονομα μασέρ (ΑΦΜ του μασέρ δεν έχει.....)

επειδή δεν ξέρω από αυτά παρακαλώ πείτε μου: στο εξωτερικό είτε ο πελάτης είναι ιδιώτης είτε σε επιχ/ση κόβουν πάντα invoice?

το ΑΦΜ μήπως δεν το γράφει γιατί το έκοψαν σαν να είναι ιδιώτης? οπότε μήπως δεν περνιέται καθόλου;

deliver to: τίποτα

order number: αριθμός

deliver via: Best way

account ref: CHAL124

Invoice date: 10/6/11

Περιγράφει τα προιόντα και έχει μόνο καθαρές τιμές και ΦΠΑ όχι.

Επίσης : total net amount:107.30, carriage net:28.00, total vat amount: 0.00, Invoice total: 135.30 , amount paid: 135.30

Εφόσον δεν ασκεί ενδοκοιν.συναλλαγές πως θα καταχωρήσω αυτό το έξοδο?

Αν δεν το καταχωρήσω καθόλου θα έχω πρόβλημα?

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Αυτο που με προβληματίζει είναι ότι στο invoice δεν έχουν γράψει το ΑΦΜ του πελάτη μου. Μήπως το έκοψαν σαν απόδειξη?

Σας παρακαλώ ας με βοηθήσει όποιος μπορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να βρω τι είναι το σωστό σε μια παρόμοια περίπτωση με το Μάνο, αλλά σε περίπτωση που η αγγλική εταιρία δεν είναι υπόχρεη σε ΦΠΑ (ή αλλιώς δεν είναι VAT Registered) βάση αγγλικής νομοθεσίας που δίνει το δικαίωμα στις εταιρίες να το κάνουν αυτό.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και που περνάμε την συναλλαγη στα βιβλία? Κόβεται κανονικά τιμολόγιο με ΦΠΑ, ή χωρίς ΦΠΑ και πάλι? Η λογική λέει χωρίς ΦΠΑ αφού πρόκειται για ενδοκοινοτική παράδοση, αλλά στο vies δεν θα υπάρχει αριθμός ΦΠΑ για να γίνει η καταχώρηση.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε διευκρίνηση

Με εκτίμηση

Νικος

κόβεις τιμολόγιο ΜΕ ΦΠΑ...

είχα παρόμοια περίπτωση...

Αν η αγγλική εταιρεία δεν βγάλει ενδοκοινοτικό ΑΦΜ τότε είσαι υποχρεωμένος να τους χρεώσεις ΦΠΑ...

Καλησπέρα.

Φυσιοθεραπευτής αγοράζει από Αγγλία έλαια για να κάνει μασάζ στους πελάτες του.

Έχει κοπεί κανονικά invoice με αναγραφόμενα τα στοιχεία του μασέρ.Έχει συνολική αξια μόνο και όχι ΦΠΑ.

Στην έναρξη του ΜΑΣΈΡ λέει ότι δεν πραγματοποιεί ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤ.ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ.

Τώρα εγώ πως το καταχωρώ αυτό?

Ευχαριστώ πολύ

2 Λύσεις υπάρχουν:1. Δεν το καταχωρείς καθόλου.2. Κάνεις μεταβολή στο μητρώο τώρα και μετά το καταχωρείς στον πίνακα ενδοκοινοτικών συναλλαγών αυτό το μήνα. Αν τυχόν ήρθε και αυτό το μήνα τότε κανένα πρόβλημα, το παιρνάς και κανονικά στην ημερομηνία του στα βιβλία σου απλά το listing θα έχει ημερομηνία 26/07-31/07 που είναι μικρό το κακό.

Καλημέρα σας.

Συνάδελφοι...θέλω τη βοήθεια σας σε ένα ζήτημα

που μέρες προσπαθώ να βρω λύση και έχω ταλαιπωρηθεί πολύ!

Ελεύθερος επαγγελματίας(μασάζ εκτός του θεραπευτικού) που δεν ασκεί

ενδοκοινοτικές συναλλαγές,αγόρασε έλαια από Αγγλία για να τα χρησιμοποιεί στην παροχή υπηρεσιών του(μασάζ).

Τα στοιχεία του τιμολογίου είναι τα εξής:

INVOICE Vat Reg No: 819 236611

invoice to: ονομα μασέρ (ΑΦΜ του μασέρ δεν έχει.....)

επειδή δεν ξέρω από αυτά παρακαλώ πείτε μου: στο εξωτερικό είτε ο πελάτης είναι ιδιώτης είτε σε επιχ/ση κόβουν πάντα invoice?

το ΑΦΜ μήπως δεν το γράφει γιατί το έκοψαν σαν να είναι ιδιώτης? οπότε μήπως δεν περνιέται καθόλου;

deliver to: τίποτα

order number: αριθμός

deliver via: Best way

account ref: CHAL124

Invoice date: 10/6/11

Περιγράφει τα προιόντα και έχει μόνο καθαρές τιμές και ΦΠΑ όχι.

Επίσης : total net amount:107.30, carriage net:28.00, total vat amount: 0.00, Invoice total: 135.30 , amount paid: 135.30

Εφόσον δεν ασκεί ενδοκοιν.συναλλαγές πως θα καταχωρήσω αυτό το έξοδο?

Αν δεν το καταχωρήσω καθόλου θα έχω πρόβλημα?

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Αυτο που με προβληματίζει είναι ότι στο invoice δεν έχουν γράψει το ΑΦΜ του πελάτη μου. Μήπως το έκοψαν σαν απόδειξη?

Σας παρακαλώ ας με βοηθήσει όποιος μπορεί...

Το ότι δεν γράψανε το ΑΦΜ σημαίνει ένα πράγμα μόνο, ότι για αυτούς δεν είναι ενδοκοινοτική παράδοση, αλλά λιανική πώληση... (Η λιανική έχει VAT όμως)

Ή απλά είναι αφηρημένοι....rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ότι δεν γράψανε το ΑΦΜ σημαίνει ένα πράγμα μόνο, ότι για αυτούς δεν είναι ενδοκοινοτική παράδοση, αλλά λιανική πώληση... (Η λιανική έχει VAT όμως)

Ή απλά είναι αφηρημένοι....rolleyes.gif

Εφόσον δεν ασκεί ενδοκοιν.συναλλαγές πως θα καταχωρήσω αυτό το έξοδο?

Αν δεν το καταχωρήσω καθόλου θα έχω πρόβλημα?

Τώρα δεν προλαβαίνω να κάνω μεταβολή στη ΔΟΥ για να δηλώσω ότι ασκεί και ενδοκοιν.συναλλαγές!

Μπορώ να κάνω την μεταβολή τις επόμ.ημέρες αφού έχω υποβάλλει το ΦΠΑ (Απρ-Ιούν)

και να το καταχωρήσω ότι παρελήφθη το invoice π.χ. 10/7/11 ώστε να το βάλω σαν έξοδο στο επόμ.τρίμηνο?

Ευχαριστώ κ.Πέτρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κόβεις τιμολόγιο ΜΕ ΦΠΑ...

είχα παρόμοια περίπτωση...

Αν η αγγλική εταιρεία δεν βγάλει ενδοκοινοτικό ΑΦΜ τότε είσαι υποχρεωμένος να τους χρεώσεις ΦΠΑ...

Σ'ευχαριστώ Πέτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειναι ενδοκοινοτικη παροχη υπηρεσιων εφοσον κανεις επαληθευση στο VIES του ΑΦΜ της αγγλικης εταιριας.

Θα εκδωθει ΤΠΥ θεωρημενο χωρις ΦΠΑ.

Θα συμπληρωσεις τον ανακεφαλαιωτικο πινακα.

Το ιδιο και για το web site.

Θα εκδωσεί ΤΠΥ απο το κανονικό block που ειναι στα ελληνικά η χρειαζεται καποιο αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέα λογίστρια και δυστυχώς δεν ξέρω πολλά πράγματα ακόμη.

Θα ήθελα εάν είναι δυνατόν την βοήθεια συναδέλφων στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Ελληνική εταιρεία, συμμετείχε σε μία έκθεση στην Αγγλία. Την διοργάνωση της έκθεσης αλλά και του περιπτέρου την έκανε μία Αγγλική εταιρεία. Όταν έφτασε η ώρα να με τιμολόγηση με χρέωσε ΦΠΑ 20% (συντελεστής Αγγλίας).

Συμφώνα με τον τελευταίο νόμο, από 01/01/2011 ο υπόχρεος για το ΦΠΑ είναι ο λήπτης της υπηρεσίας και όχι ο τόπος λήψης της υπηρεσίας. Άρα, εάν καταλαβαίνω σωστά, θα έπρεπε να μου εκδώσουν ένα τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ και εγώ να αποδώσω το ΦΠΑ στην Ελλάδα (23%) ή να κάνω ανακεφαλαιωτικό (ανάλογα με το VAT του προμηθευτή μου). Οι Άγγλοι δεν το δέχονται αυτό και με υποχρεώνουν να πληρώσω το ΦΠΑ, διότι η υπηρεσία δόθηκε στην Αγγλία.

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος, ας με διαφωτίσει.

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τους το πληρώνεις και με τα αποδεικτικά στοιχεία (invoice, απόδειξη πληρωμής κλπ ) μπορείς να ζητήσεις επιστροφή φπα : https://www.gsis.gr/vatref/protected/displayConsole.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

μια ερώτηση

η ενδοκοινοτική παράδοση υπηρεσών χρειάζεται κάποιο αποδεικτικό(οπως cmr κλπ);;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους!!!Αποδειξη παροχης προς εταιρεια ατην Αγγλια θα ειναι θεωρημενη η με συμανση?Εχω θεωρησει χειρογραφη απυ και οι Εγγλεζοι δεν την δεχονται,θελουν αποδειξη απο Η/Υ!!Εχει καποιος κατι υποψη του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους!!!Αποδειξη παροχης προς εταιρεια ατην Αγγλια θα ειναι θεωρημενη η με συμανση?Εχω θεωρησει χειρογραφη απυ και οι Εγγλεζοι δεν την δεχονται,θελουν αποδειξη απο Η/Υ!!Εχει καποιος κατι υποψη του?

ΕΠΕΙΓΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΕΠΕΙΓΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!!!!!

με σημανση

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=84916

αν το κοψεις με γραφομηχανη δεν θελει σημανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατί νομίζω ότι και με την γραφομηχανή να εκδοθεί ο ΚΒΣ το θεωρεί μηχανογραφική έκδοση και θέλει σήμανση ?

γράψε λάθοςμε απλή γραφομηχανή δεν θελει σήμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σε ολους!!!!

μια ερωτηση θα ηθελα να κανω μιας και δεν εχω εμπειρια στις ενδοικοινοτικες συναλλαγες.

συνεργειο φορτηγων παρεχει μονο υπηρεσια και οχι πωληση ανταλλακτικων σε βουλγαρο, και του εκοψε ΤΠΥ χωρις ΦΠΑ.

εγραψε κανονικα τα στοιχεια χωρις να ψαξει στο VIES.

τι γινεται αν ο βουλγαρος δεν ειναι γραμμενος????

το συνεργειο κατα την εναρξη μπορει να κανει ενδοκοινοτικες συναλλαγες.

αν ο βουλγαρος δεν ηταν γραμμενος θα επεπε να κοψει ΤΠΥ με ΦΠΑ??

τι γινεται σε περιπτωση και πωλησης ανταλλακτικων σε αντιστοιχο πελατη ξενο??

ποτε θα εκοβε αθεωρητο και πως θα ηταν αυτο???

ευχαριστω και συγνωμη για το πληθος των ερωτηματων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΓΓΕΛΟΣ

Παρκινγκ σκαφων στην Ελλαδα παρεχει υπηρεσια σταθμευσης σε σκαφη ιταλικης και γαλλικης εταιρειας που ειναι γραμμενες στο VIES . Εχουμε ενδοκοινοτικη συνναλαγη για παροχη υπηρεσιας.  Η ΑΠΥ θα κοπει με ΦΠΑ ή χωρις ? Ευχαριστω για τη βοηθεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Ψυχολόγος ( άρα δεν έχει ΦΠΑ ) σκοπεύει να συνάψει σύμβαση εργασίας με εταιρεία του Λουξεμβούργου για έρευνα που θα γίνεται στην Ελλάδα και θα αποστέλλονται τα αποτελέσματα με mail . Η ξένη εταιρεία θα διαθέσει τα χρήματα αυτά από κονδύλι της ΕΕ ( άρα πάλι δεν έχει ΦΠΑ ) . Πώς ακριβώς το χειρίζομαι όλο αυτό ? Τα ΤΠΥ που θα κόβει ο ψυχολόγος θα είναι χωρίς ΦΠΑ ? Θα πρέπει να κάνω ανακεφαλαιωτικούς πίνακες ? intrastat? ( με δεδομένο ότι η έρευνα θα είναι για τρία χρόνια περίπου και το ποσό θα είναι 15000 το χρόνο ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

παροχή υπηρεσίων προς Βουλγάρικη εταιρεία με έδρα Βουλγαρία --ενδοκοινοτική (σωστά?)

παροχή υπηρεσιών προς Βουλγάρικη εταιρεία με έδρα Βουλγαρία και υποκατάστημα Ελλάδα ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...