Jump to content
  • 0

ΑΙΣΧΟΣ ! δέν θά αφήσουν τίποτα όρθιο. τέλεια ισοπέδωση της εργατικής νομοθεσίας!

Question

Συνάδελφοι αυτο το ειδατε?

απόσπασμα από τό

Ενημερωτικό Σημείωμα για το Προτεινόμενο Σχέδιο Νόμου «Επείγοντα

Μέτρα Εφαρμογής του Προγράμματος Στήριξης της Ελληνικής Οικονομίας»

<<Επεκτείνεται ο χρόνος της διαθεσιμότητας των εργαζομένων στις

επιχειρήσεις που αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα από 6 σε 9

μήνες.

Επανακαθορίζεται η διάρκεια της απασχόλησης εργαζομένων

σε έμμεσο εργοδότη (με τυχόν παρατάσεις) στους 36 μήνες από 18 που είναι

σήμερα. Μετά την πάροδο των 36 μηνών ο εργαζόμενος θεωρείται ότι έχει

σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου με τον έμμεσο εργοδότη.

Ρυθμίζεται για πρώτη φορά με νόμο η δοκιμαστική περίοδος εργασίας, στο

πλαίσιο της σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου. Συγκεκριμένα, προβλέπεται

ότι η δοκιμαστική περίοδος θα έχει διάρκεια έως 12 μήνες, και η σύμβασή

εργασίας μπορεί να καταγγελθεί χωρίς προειδοποίηση και χωρίς αποζημίωση

απόλυσης, εκτός κι αν έχει συμφωνηθεί από τα συμβαλλόμενα μέρη κάτι

άλλο.

Επανακαθορίζεται ο χρόνος προειδοποίησης για την απόλυση

εργαζόμενου με σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου, διάρκειας εργασίας από

12 μήνες έως 24 μήνες, σε ένα μήνα. Σε περίπτωση μη προειδοποίησης, τότε

προβλέπεται αποζημίωση απόλυσης ενός μηνός.

Ρυθμίζονται διαδικασίες για την απλούστευση των τρόπων ανακοίνωσης στοιχείων στις

αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, και

γενικά διευκολύνεται η εποπτεία της τήρησης της εργατικής νομοθεσίας>>

φίλοι μου καί φίλες αγοράστε όλοι τσαπιά καί πίσω στό χωριό μας .τουλάχιστον νά βγάζουμε κάτι νά τρώμε διότι εδώ θά φάμε ό ένας τόν άλλον ,διότι στό τέλος βλέπω νά βγάζουν νόμο <ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ  ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

δέν πιστεύω στά μάτια μου,ξεφτιλα,αισχος,κατάντια....<":P"

• Answers 212
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Recommended Posts

• 0

Τρία εμπόδια στην έξοδο από την κρίση

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=4378

Τρία εμπόδια στην έξοδο από την κρίση

του Γιάνη Βαρουφάκη

Ξεκινώ με ένα παράδειγμα 'στατικής προβολής' αναφερόμενος στην πρόσφατη πολυ-συζητημένη ομιλία του καλού μου φίλου Αλέκου Παπαδόπουλου (με τον οποίο συνδεόμαστε για χρόνια τόσο στο πλαίσιο της εκπόνησης οικονομικών προγραμμάτων όσο και ενός συνεχούς, αμοιβαίως επικερδούς, διαλόγου). Ο Αλέκος, με την γνωστή του οξυδέρκεια, (α) αποτύπωσε την σημερινή κοινωνικο-οικονομική κατάσταση της χώρας μας και (β) σκιαγράφησε μια διαφορετική, μελλοντική Ελλάδα. Με άλλα λόγια, είναι σαν να βάσισε την ομιλία του σε δύο φωτογραφίες. Κάπως όπως στις διαφημίσεις διαιτητικών κέντρων: Το (ζοφερό) 'πριν' και το (επιθυμητό) 'μετά'.

Δεν χρειάζεται να διαβασω κάτι παραπάνω ,

μου αρκεί η οξυδερκεια του Παπαδόπουλου .

Δεν λές κύριε Βαρουφάκη στον οξυδερκη φίλο σου ,

να μας πεί τι διάολο έκανε τόσα χρόνια στην πολιτική

και γιατι με τόση οξυδερκεια δεν τα έφτιαξε όλα στο ΥΟ.

Μας δουλευετε ψιλο γαζί μου φαινεται ,

μας περνάτε για μαλάκες και μας το φωνάζετε κιόλας.

• 0

εγω θαθελα καποιος να ξεχωριση,και να προτεινη με επιχειρηματα, καποιον (ονομαστικα), απο το υπαρχον αυτη την στιγμη,<μενου> ,που θεωρει <ΙΚΑΝΟ> να κατορθωση να μας βγαλη απο το <λακκο με τα φιδια >πριν μας φανε , ωστε να τον ψηφισω και εγω με τα χιλια, στις επομενες μαλλον.... συντομες εκλογες. :unsure:αν δεν...υπαρχει, και αν καποιος ειναι σοφοτερος ολων ας προτεινη μονολεκτικα την λυση .μαλλον ομως δεν υπαρχει , οποτε ,οτι ..... οτι δεν λυεται....κοπτεται ,αλλα ας κοπει επιτελους!!!:P

• 0
Ας θυμηθουμε τους πατεραδες μας και πως αυτοι διεκδικησαν και κερδισαν αυτα που σημερα μας κλεβουν οι υποτακτικοι του ΔΝΤ και του Διεθνους κεφαλαίου
Πια χρονιά έγινε η συγκεκριμένη δημοσίευση;
  • 0

Τη σχέση έχουν όλα αυτά με την διάλυση των εργασιακών σχέσεων?

Δηλαδή την νομοθεσία της ζούγκλας την επιβάλλουν για να μας σώσουν?

Λυσεις υπάρχουν πάρα πολλές. Μπορείς να παρακόλουθήσεις τις λύσεις που έχει προτείνει ο καθηγητής πανεπιστημείου Κρήτης Νότης Μαριάς.Ο καθηγητής εργατικού δικαίου στο Αριστοτέλειο πανεπιστήμειο κος Καζάκος.

Η εξήγηση η δική μου είναι οτι για να σου επιβάλλουν τέτοια μέτρα, πρέπει να σε έχουν πατημένο κάτω. Αναζητώ λοιπόν , πέρα απο την ευθύνη των όσων κυβέρνησαν τα τελευταία 35 χρόνια και τη δική μας ευθύνη. Μίλησα εγώ για σωτηρία; Οχι βέβαια! Οι προθέσεις είναι ξεκάθαρες. Ομως για να δούμε τί θα κάνουμε απο δω και πέρα - πέρα απο φωνές- πρέπει να δούμε τί δεν κάναμε εμείς σωστά, για να μην το ξανακάνουμε. Οι δανειστές λοιπόν φυσικό είναι πρώτα απο όλα να κοιτάξουν το συμφέρον τους. Ξέρεις πόσα δάνεια έχουν δώσει οι Γαλλικές Τράπεζες σε Ελληνικές Ιδιωτικές επιχειρήσεις; Κρατήσου. 38,5 δις. Δεν πρέπει να τους δώσουν ένα δωράκι μπας και πάρουν τα λεφτά τους πίσω; Στην Ελλάδα δραστηριοποιούνται περι τις 130 γερμανικές εταιρίες. Φυσικό είναι να τους ενδιαφέρει το μισθολογικό κόστος των εταιριών τους. Όμως ξαναλέω. Αν δεν βρισκώμασταν σ' αυτό το χάλι , ούτε που θα τολμούσαν να σκεφτούν κάτι τέτοιο. Κι εμείς τί κάνουμε; Αφήνουμε τις ελληνικές εταιρίες και πάμε και γεμίζουμε τα καλάθια στις γερμανικές και τις γαλλικές (κάποιες φαινομενικά ελληνικές, λόγω ονόματος, δεν είναι ελληνικές). Πιστεύεις οτι θα το έκαναν αυτό οι Γάλλοι ή οι Γερμανοί; Η πρώτη αντίδραση θα ήταν να υποστηρίξουν οτιδήποτε δικό τους. Εμείς κι εδώ έχουμε μια παγκόσμια πρωτοτυπία. Εχουμε πάνω απο 100 καταναλωτικές οργανώσεις αλλά καμία δυνατή, για να δώσει ένα μπούσουλα αντίδρασης. Μάλιστα όταν επιχείρησα να γραφώ σε κάποια μου είπαν οτι δεν μπορούν να γίνουν μέλη, όσοι είναι έμποροι ή ελ.επαγγελματίες !!!

Οσο για τους καθηγητάδες, η γνώμη μου είναι οτι είναι καλοί στη θεωρία. Κι εγώ κι εσύ αν είχαμε τον τίτλο του καθηγητή θα μπορούσαμε να γράφουμε φανταστικές λύσεις ... στα χαρτιά. Δεν έχω τίποτα μ' αυτούς που προτείνεις, να σου θυμίσω μόνο πόσους καθηγητάδες έχει η σημερινή κυβέρνηση; Κατσέλη,Λοβέρδος,Βενιζέλος,Παμπούκης.

Θες να θυμηθούμε κι όσους διετέλεσαν υπουργοί Οικονομίας & Οικονομικών; Αλογοσκούφης,Χριστοδουλάκης,Παπαντωνίου,Π.Ρουμελιώτης,Σημίτης,Αρσένης,Δρεττάκης.

Δημήτρη δεν μπορώ να καταλάβω το αυτομαστίγωμα και την απελπισία που διατυπώνεις. Είμαστε κοντοχωριανοί. Οι γονείς μου στα νιάτα τους ήταν αγρότες, καπνοπαραγωγοί.Θυμάμαι τον εαυτό μου από τη τρίτη δημοτικού να πηγαίνω τις διακοπές του Πάσχα στην φυτεία, ενώ λαχταρούσα 15 μέρες να τεμπελιάζω μην έχοντας σχολείο. Τα καλοκαίρια όλες τις μέρες στο σπάσιμο και στο αρμάθιασμα του καπνού. Ξύπνημα στις τρις τα μεσάνυχτα και δουλειά μέχρι την δύση του ηλίου. Πριν πάρω ανάσα έφτανε ο Σεπτέμβρης, αντε πάλι σχολείο. Τέλειωσα το λύκειο το 1981 και πέρασα στην ΑΒΣΘ(Βιομηχανική σχολή Θεσ/νίκης). Μού έδωσε 10 χιλιάρικα η αδερφή μου να βρώ σπίτι και να το εξοπλίσω (κρεββάτι , γραφείο καρέκλα κλπ). Πήγα στο μπιτ παζάρ αγόρασα μεταχειρισμένα και έμεινα και ρέστος.Πριν εγγραφώ στη σχολή θεώρησα σημαντικότερο να βρώ δουλειά. Βρήκα χαμάλης στο Καλοχώρι στην Yalco. Αργότερα στο τρίτο έτος βρήκα δουλεια σε εργοστάσιο σαν βοηθός λογιστή. Έφυγα φαντάρος, έγινα πατέρας στο στρατό και ξαναγύρισα στην ίδια δουλειά. Έμεινα μέχρι το 1996 όταν και αποφάσισα να φύγω λόγω παρακμής της επιχείρησης. Βρήκα πέντε μαγαζιά να τους κρατάω τα βιβλία και πολλά βράδυα κοστολογούσα κοσμήματα και έβγαζα τιμές σε μιά εισαγωγική εταιρία. Οταν χτύπησε η καμπάνα γιατί για δεύτερο μήνα δεν μπορούσα να πληρώνω το νοίκι σηκωθήκαμε και ήρθαμε στο χωριό της γυναίκας μου στην Λεπτοκαρυά, το 1998. Ανοιξα γραφείο χωρίς να έχω πελάτες για 4 χρόνια και πηγαινοερχόμουνα επιμένοντας στην Θεσσαλονίκη για δουλειά. Νύχτα έπαιρνα το τρένο των Αθηνών, το σούρουπο επέστρεφα. Από το 2002 άρχισε το γραφείο να δίνει μεροκάματο και ξεθάρεψα. Είχα βγάλει στεγαστικό με τα ένσημα από τον ΟΕΚ, μου έδωσε ο πεθερός μου 100 μέτρα οικόπεδο και έχτισα ένα σπίτι 80 τμ, που θα το πληρώνω ως το 2024. Φέτος ο γιός μου πέρασε και σπουδάζει στο ΤΕΙ Σίνδου. Μετά από τόσα χρόνια ξανά ενοίκιο στην Θεσσααλονίκη.

Τα πράγματα διαλύονται η αγορά που συντηρεί τα γραφεία μας κλείνει. Τι θα κάνουμε αύριο, πώς θα στηρίξουμε τις υποχρεώσεις και τα παιδιά μας?.

Αισθάνομαι ότι δέν έκλεψα ποτέ ούτε έβγαλα αεριτζίδικα χρήματα στα χρόνια της φούσκας που περάσαμε. Αντίθετα θυμάμαι τον εαυτό μου μια ζωή να δουλεύει και να πληρώνει, όπως και ο πατέρας μου, όπως και εκατομμύρια εργαζόμενοι σ΄αυτήν την χώρα που πάντα ήταν αμάν-αμάν αμήν-αμήν. Αυτά που γράφεις ισχύουν για την γραφειοκρατική νομεγκλατούρα και τους παρατρεχάμενους των μεγάλων κομμάτων που είχαν το θράσος να βουτάν με χέρια και με πόδια στο τσουβάλι με τα δανεικά λεφτά ή να ορίζουν μόνοι τους την δική τους μισθοδοσία στα δημόσια πόστα. Ο ρέμπελος παρασιτικός καπιταλισμός φυσικά και έπρεπε να δημιουργήσει συνενόχους. Πώς αλλιώς θα επιβίωνε?.

Δεν σου φαίνεται περίεργο γιατί δεν χώνουν έναν στην φυλακή έτσι για εκτόνωση της λαικής οργής. Δεν το κάνουν γιατί είναι όλοι μπλεγμένοι στο ίδιο κουβάρι. Αν τα χώσεις σε έναν, αυτός θα τα χώσει σε άλλους και όλοι μαζί θα χορεύουν καλαματιανό. Ομερτά νομίζω το λένε αυτό. Ντουπεκί ψιλοκομένο μέχρι εκεί που θα τους πάρει. Σε λίγα χρόνια οι μίζες της Siemens θα φαίνοντα πασατέμπος μπροστά στη μίζα του ΔΝΤ. Φορτώνουν χρέη στον Ελληνικό λαό για να κοναμάνε από το χρέος. Και ποιός σου είπε ότι δεν υπάρχει πολιτική λύση!. Σιγοψυθιρίζεται και φυσικά δεν θα την πεί η Τρέμη στα τηλεπαράθυρα. Κατάργηση της πληρωμής του χρέους και μονομερής διαγραφή του.

Να βγάλουμε από την καμπούρα των παιδιών μας 400 δις θηλειά. Πώς αλλιώς θα γυρίσει ο τροχός?. Και μην μου ανταπαντήσεις ότι έτσι θα βγούμε απ΄την ΟΝΕ θα απομονωθούμε και θα χρεοκοπήσουμε. Το συγχρονο ράιχ θα χρεοκοπήσει.

Μπορεί ο Ελληνικός λαός να βάλει τάξη στο σπίτι του όταν το αποφασίσει πραγματικά. Να αρχίσει να δουλεύει και να παράγει γιατι μας πέταξαν στα μπάζα και στην αγρανάπαυση οι Ευρωπαίοι δανειστές-εταίροι μας!!!!!.

Φίλε Δημήτρη, δεν ...αυτομαστιγώνομαι! Ομως το να μην θες να δεις τις αλήθειες επειδή πονάνε, απλά δεν οδηγεί πουθενά . Δεν αναφέρομαι σε σένα. Κι αυτά που λέω, τα λέω εδώ και χρόνια (και στο forum) πριν ακόμα μας πούνε οτι υπάρχει κρίση.

Οι αγώνες των παιδιών της επαρχίας κι όχι μόνο της επαρχίας, αυτά που πέρασε εν ολίγοις η γενιά μας είναι κάτι που θα μας καθορίζει μια ζωή. Πιστεύω όμως οτι δεν είσαι η τυπική περίπτωση. Κι αυτό που επίσης ξέρω είναι οτι όταν περνάμε μια συμφορά, όπως αυτή που περνάμε, θα πληρώσουν κι αυτοί που δεν έφταιξαν. Το κόστος μάλιστα γι αυτούς θα είναι δυσβάσταχτο, γιατί αυτοί που κονόμησαν έχουν και την καβάντζα τους.

Λες πιο πάνω :"Μπορεί ο Ελληνικός λαός να βάλει τάξη στο σπίτι του όταν το αποφασίσει πραγματικά. Να αρχίσει να δουλεύει και να παράγει ...". Γιατί ο ελληνικός λαός λοιπόν έπαψε να παράγει; Γιατί ο αγρότης έχει δώσει το τρακτέρ στους Αλβανούς κι αυτός κάνει επιστασία και γυρίζει στις καντίνες και τα μπαράκια; Γιατί τα παιδιά τους και οι γυναίκες τους δεν ξέρουν ούτε πού είναι τα χωράφια τους; Γιατί ο τσομπάνος πάνω στα χωριά μας με 100-150 πρόβατα, πληρώνει τον Αλβανό να τα βόσκει; Υποψιάζομαι οτι η απάντησή σου θα είναι οτι τον διέφθειραν με τις επιδοτήσεις. Σωστά. Μόνο που και άλλα κράτη πήραν επιδοτήσεις (Ιταλία, Ισπανία) , αλλά φρόντισαν να βελτιώσουν την ποιότητα κι όχι να δηλώνουν χωράφια που δεν έχουν, για να πάρουν παράνομες επιδοτήσεις και τώρα μας εξάγουν τα λαχανικά και τα φρούτα τους.

Θα κάνω μια παρένθεση για να πω τί γινόταν εδώ στα μέρη μας με την "απόσυρση" των φρούτων. Απόσυρση σημαινει , οτι για να προστατέψω την τιμή του προϊόντος αποσύρω (πετάω) κάποια ποσότητα, για να περιοριστεί η προσφορά. Για την ποσότητα αυτή έπαιρναν αποζημίωση απο την ΕΟΚ. Οι έξυπνοι οι δικοί μας λοιπόν μάζευαν τα σάπια και τα πήγαιναν για απόσυρση. Εφτασαν σε σημείο να ζυγίζουν 5 φορές το ίδιο φορτηγό, ή να γεμίζουν τις καρότσες με χώμα ή νερό! Οταν ερχόταν κάποιο κλιμάκιο απο τους κουτόφραγκους για έλεγχο τα σάπια φρούτα παρέμεναν στις αυλές και βρώμαγε ο τόπος. Γι αυτά δεν λογοδότησε κανείς. Είμαι σίγουρος οτι παρόμοιες ιστορίες διαδραματίστηκαν και με τα βαμβάκια, τα πορτοκάλια κλπ.Θυμήσου το "όλα τα κιλά, όλα τα λεφτά".

Απο τη δεκαετία του 70 που περιγράφεις μέχρι πριν να ξεσπάσει η κρίση η Ελλάδα άλλαξε απότομα ταχύτητα. Το βιοτικό επίπεδο βελτιώθηκε, ανέβηκε. Ας δούμε όμως με τί τρόπο:

1. Εργασία και Επιχειρηματικότητα. Εκτός του οτι η ανεργία ήταν χαμηλή η αμοιβή της εργασίας αυξήθηκε και έδωσε τη δυνατότητα στον Ελληνα να δει και κάποια πράγματα πέρα απο την επιβίωση, Μάλιστα στο Δημόσιο μετά το 81 οι αυξήσεις είναι τεράστιες. Οι αυξήσεις όμως αυτές δεν συνοδεύτηκαν με βελτίωση των προσφερομένων υπηρεσιών. Τουναντίον όσοι συναλλάχθηκαν με το δημόσιο διαπίστωναν συχνά άγνοια, απροθυμία για εξυπηρέτηση και αλλαζονεία. Οσον αφορά στις εμπορικές,βιοτεχνικές και τουριστικές επιχειρήσεις κι εδώ το ζητούμενο κατά κανόνα ήταν ο τζίρος κι όχι η ποιότητα.

2. Δάνεια-Πιστωτικές

3. Εκποίηση ακινήτων (αντιπαροχές,πώληση χωραφιών και κοπαδιών ! )

4. Αθρόες προσλήψεις στο Δημόσιο.Συμβασιούχοι & Μόνιμοι με βασικό προσόν την κομματική ταυτότητα. Παραγωγικότητα; Αλλο ανέκδοτο.

5. Επιδοτήσεις (τα διάφορα πακέτα σύγκλισης που φαγώθηκαν σε σεμινάρια και ψεύτικες στην πλειονότητα επενδύσεις)

4. Παραοικονομία (διαφθορά,προμήθειες και καταχρήσεις,υπερκοστολογήσεις και απαράδεκτη ποιότητα εκτέλεσης έργων,φοροδιαφυγή,εισφοροδιαφυγή,δεύτερη παράνομη & αδήλωτη εργασία Δημ.Υπαλλήλων,κοινό έγκλημα κλπ). Η μεγάλη πληγή και το μεγάλο φαγοπότι. Στο φαγοπότι αυτό δεν πήρε μέρος μόνο η κομματική νομενκλατούρα. Πήρε μέρος όποιος μπορούσε. Γιατί όπως είπα και πριν, ήθελαν να κατασκευάσουν συνενόχους.

Εχω την πεποίθηση οτι αυτή η απότομη άνοδος του βιοτικού επιπέδου, όταν μάλιστα στηρίχτηκε σε τέτοια μέσα, είχε τραυματικές επιπτώσεις στη ζωή του έλληνα. Πιστεύω οτι προσπαθώντας να πλουτίσει με κάθε τρόπο, έμαθε και τη λαμογιά, έβγαλε την πονηριά της φυλής και εν ολίγοις ισοπέδωσε τις αρχές και αξίες που είχε. Αυτό οδήγησε πρώτα απ' όλα σε κοινωνική κρίση. Μια κρίση που φαινόταν σε όλες τις δράσεις του. Στη δουλειά του και την ποιότητά της, στο ντύσιμο, στη διασκέδαση, στις καταναλωτικές συνήθειες (αυτοκίνητα,εξοχικά, super market,ηλεκτρικά κλπ) στη συμπεριφερά του γενικά (ξετσιπωσιά και αλλαζονεία) μα το χειρότερο απ' όλα είναι οτι τη μετέδωσε και στα παιδιά του. Δεν έμαθε στα παιδιά του να δουλεύουν , όπως έκαναν οι αγράμματοι γονείς μας, δεν έμαθαν ποιες πραγματικά είναι οι αξίες της ζωής, τουναντίον όπως λέει πιο κάτω κ ο Χρήστος "μαθαίνοντας του την λαμογιά ,το βόλεμα , την αρπαχτή,την κατανάλωση ". Οι φοιτητές σήμερα στην πλειοψηφία τους κοιμούνται τη μέρα και διασκεδάζουν τη νύχτα. Καταναλώνουν πολύ αλκοόλ αλλά και ναρκωτικές ουσίες και δεν ξέρω πώς αυτοί οι άνθρωποι θα προσαρμοστούν στην πραγματικότητα, πόσο μάλλον αν είναι αυτή που προοιωνίζεται.

Η αδιαφορία των δασκάλων-καθηγητών, που αρέσκονται να αποκαλούνται "λειτουργοί" είναι ακόμη ένα τραγικό φαινόμενο. Κατάφεραν να κάνουν τα παιδιά μας να αντιπαθήσουν το βιβλίο και την πραγματική μελέτη.Μας ανάγκασαν να ξοδεύουμε υπέρογκα ποσά στην παραπαιδεία νομιμη και παράνομη, όχι για να μορφωθούν τα παιδιά μας,αλλά για να περάσουν στο πανεπιστήμιο και κατά προτίμηση σε σχολές με σίγουρο "τρούπωμα" όπως είναι οι Ακαδημίες και οι Στρατιωτικές Σχολές, ευνουχίζοντας τα όνειρα των παιδιών.

Ενα άλλο χαρακτηριστικό είναι η έλλειψη αλληλεγγύης των εργαζομένων. Τα συνδικάτα υπερασπίζουν καθαρά το συντεχνιακό συμφέρον και δεν τους νοιάζει για τίποτα άλλο. Ποτέ στην Ελλάδα δεν απήργησε ένας κλάδος για την βελτίωση των όσων παράγουν ή προσφέρουν.

Η αντίδραση της υγιούς κοινωνίας ποιά ήταν;

Πέρα λοιπόν από την εγκληματική ευθύνη των όσων κυβέρνησαν, υπάρχει και η ευθύνη της κοινωνίας. Της κοινωνίας που αν δεν συμμετείχε στο πάρτυ, το ανέχθηκε.

Αυτά για την ώρα , δεν έχω άλλο χρόνο ...

Τους ανίκανους κάποιος τους έβαλε , αν τους βγάλεις ή τους δώσεις λιγότερα δεν αλλάζει τπτ γιατί αυτούς που θα βάλουν(εσύ δεν πρόκειται να βάλεις κανέναν) θα είναι ίδιοι . Αν δεν δει ο καθένας ατομικά την ευθύνη του δε θα αλλάξει τπτ. Αν κλέβουν αυτοί που είναι πάνω δε φταίνε αυτοί. Ο κλέφτης ότι και να κάνεις θα είναι κλέφτης , το ίδιο και ο ανίκανος.

Αυτό που μπορεί να γίνει για μένα , είναι ο καθένας μας να μεγαλώσει τα παιδιά του με αξίες κ όχι μαθαίνοντας του την λαμογιά ,το βόλεμα , την αρπαχτή,την κατανάλωση .

Η επανάσταση των θυμωμένων δε θ αργησει :P

• 0

Τους ανίκανους κάποιος τους έβαλε , αν τους βγάλεις ή τους δώσεις λιγότερα δεν αλλάζει τπτ γιατί αυτούς που θα βάλουν(εσύ δεν πρόκειται να βάλεις κανέναν) θα είναι ίδιοι . Αν δεν δει ο καθένας ατομικά την ευθύνη του δε θα αλλάξει τπτ. Αν κλέβουν αυτοί που είναι πάνω δε φταίνε αυτοί. Ο κλέφτης ότι και να κάνεις θα είναι κλέφτης , το ίδιο και ο ανίκανος.

Αυτό που μπορεί να γίνει για μένα , είναι ο καθένας μας να μεγαλώσει τα παιδιά του με αξίες κ όχι μαθαίνοντας του την λαμογιά ,το βόλεμα , την αρπαχτή,την κατανάλωση .

Η επανάσταση των θυμωμένων δε θ αργησει :P

Νομιζω οτι τα παραπανω τα λενε ολα.

Ειναι καιρος να κανουμε οσα δεν εχουν γινει ολα τα προηγουμενα χρονια.

Μη ξεχνατε οτι συμμετεχουμε οχι μονο με τις ενεργειες μας, αλλα και με τις παραλειψεις μας.

Δυστυχως οι κυβερνησεις δεν κοιτουν παντα το συμφερον του λαου αλλα κυριως αυτων που τους στηριζουν.

• 0

Τελικά είχαμε δεν είχαμε το φέραμε το θέμα στις ευθύνες της αριστεράς.

Αναρωτιέμαι για πόσα από τα δεινά του τόπου έχει ευθύνη αυτή η έρμη η αριστερά (όχι ότι δεν υπάρχουν ευθύνες , αλλά όλα ρε γαμώτο έχουν ένα όριο)

Γράφτηκε από τον Γιάννη ότι αυτοί που ευθύνονται έχουν ονοματεπώνυμο και δεν είναι η αριστερά αυτή που έφερε τον τόπο σε αυτή την κατάσταση.

Ακόμα ο Γιάννης προχώρησε ακόμα πάρα πέρα γράφοντας ότι σήμερα κυβερνά το τραπεζικό κεφάλαιο και όχι το βιομηχανικό.

Αλλά το πρόβλημα των περισσοτέρων παραμένει

Και η αριστερά τι κάνει ?

Η αριστερά τι προτείνει ?

Αν έπαιρνε την εξουσία (νόμιμα όπως τόνισε κάποιος φίλος) πως θα έβγαζε την χώρα από την κρίση.

Εδώ λοιπόν είμαστε

Σε αναζήτηση της λύσης που δίνει η αριστερά στην κρίση.

Μα καλοί μου φίλοι ξεχνάμε κάτι βασικό.

Ζητάμε από την αριστερά να λύσει το πρόβλημα του καπιταλισμού.

Να βρει τις διεξόδους που θα βγάλουν την καπιταλιστική οικονομία από την κρίση.

Μήπως, λέω μήπως, παραλογιζόμαστε ?

Αν η αριστερά είχε τέτοιες λύσεις απλά δεν θα ήταν αριστερά.

Σοσιαλδημοκρατία ίσως, αριστερά όμως όχι.

Η λύση της αριστεράς είναι γνωστή.

Λαϊκή Εξουσία , Λαϊκή Δημοκρατία, Σοσιαλισμός

Εφαρμόσιμη ή όχι είναι μια άλλη συζήτηση.

Αλλά (ξανά) ρε γαμώτο μην ζητάμε από την αριστερά να προτείνει τον τρόπο που θα διαχειριστούμε την καπιταλιστική οικονομία για να την βγάλουμε από την κρίση.

Είναι παράλογο.

Γιάννη, την ώρα που η εργατική τάξη ισοπεδώνεται,

την ώρα που γίνεται η μεγαλύτερη επίθεση στον λαό από την εποχή της Οκτωβριανής Επανάστασης,

την ώρα που εκατομμύρια Ελλήνων βιώνουν την απόλυτη ανασφάλεια και το "νούμερο 8" ξανάρχεται στα χείλη των περισσοτέρων,

την ώρα αυτή η Αριστερά ΠΡΕΠΕΙ να υψώσει το μεγαλύτερο ανάχωμα στην ελληνική ιστορία, να αντιτάξει την μεγαλύτερη ασπίδα όλων των εποχών απέναντι στο σμήνος των τοκογλύφων και των εγχωρίων συνεργατών τους.

Την ώρα αυτή ΠΡΕΠΕΙ αντί να σπάει σε ακόμη περισσότερα κομμάτια (βλ. Δημοκρατική Αριστερά) να καθίσει σε ένα τραπέζι και να βρει κοινά σημεία, κοινές δράσεις και κυρίως να ΕΝΩΘΕΙ, ώστε με μία φωνή να αποτελέσει και πάλι την ελπίδα του λαού, όπως στην Κατοχή, να αποτελέσει το αποκούμπι και την δίψα για τον αγώνα.

Μόνο τότε θα δημιουργηθεί ένα ρεύμα εξουσίας, ένας τεράστιος πόλος που θα τον αγκαλιάσουν όλοι. Είναι πλέον πολλά, πάρα πολλά αυτά που ενώνουν παρά αυτά που χωρίζουν.

Και τότε, όταν θα δημιουργηθεί αυτό το ατσάλινο τείχος, οι τοκογλύφοι θα σπάσουν τα μούτρα τους και οι Τσολάκογλου θα λάβουν την τιμωρία που τους αξίζει. Τότε το σύστημα θα ταρακουνηθεί, τότε οι Κουϊσλιγκς θα θορυβηθούν και ο τρόμος θα ζωγραφιστεί στο πρόσωπό τους.

Δυστυχώς όμως, εν μέσω αυτής της λεηλασίας της εργατικής τάξης, η Αλέκα, ο Φώτης και ο μικρός Αλέξης δεν έχουν τη διάθεση να πιούνε ούτε έναν ΓΑΜΗΜΕΝΟ καφέ μαζί. Κοιτάνε την ...ιδεολογική καθαρότητα, συγκεντρώνονται ο ένας μακριά από τον άλλον λες και φοβούνται μη τους φύγει κανένα πρόβατο, κοιτάνε το μαγαζάκι τους και αφήνουν τον λαό στα νύχια αυτών των αιμοβόρων θηρίων.

Την ενωμένη Αριστερά ονειρεύομαι Γιάννη, γι'αυτή τη στιγμή ζω. Αυτή η κατάντια που υπάρχει σήμερα μόνο γέλιο προκαλεί στους κυβερνώντες και θυμηδία στα γεράκια του ΔΝΤ.

Μόνο ενωμένοι θα νικήσουμε και θα απαλλαγούμε από αυτή τη συμμορία.

• 0

Δεκεμβρη του 1960 η φωτογραφια

Δεκεμβρης του 2010 τωρα

Μηπως θα επρεπε να το επεναλαβουμε;

"απόσπασμα από βιβλίο :

“Το Δεκέμβρη του ’60 και το Γενάρη του ’61, όταν μεσουρανούσε η καραμανλική τρομοκρατία, ξέσπασαν οι απεργίες των οικοδόμων. Τα οικοδομικά σωματεία είχαν διαγραφεί από τη ΓΣΕΕ γιατί δεν έδωσαν τους αντικομμουνιστικούς όρκους πίσιης που ζητούσε ο Μακρής και βρίσκονταν κάτω από τον έλεγχο της ΕΔΑ.

Υπήρχαν πράγματι καυτά αιτήματα, καθώς οι συνθήκες εργασίας στην οικοδομή ήταν από απάνθρωπες μέχρι βάρβαρες. Όλες σχεδόν οι κινητοποιήσεις των οικοδόμων, ακόμη και η πιο μικρή, έπαιρναν (και εξακολουθούν να παίρνουν) λίγο-πολύ και πολιτικό χαρακτήρα. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι «οι διεκδικήσεις των οικοδόμων δεν απευθύνονταν τόσο προς τους πολυάριθμους συγκυριακούς και σκόρπιους εργοδότες όσο προς το κράτος και αφορούσαν θέματα κοινωνικής ασφάλειας, συνθήκες εργασίας και ωράρια.

Αυτός ο χαρακτήρας του οικοδομικού κινήματος ενισχυόταν από το γεγονός ότι η οικοδομή ήταν ένα άσυλο για τον κάθε κατατρεγμένο. Αυτή την ιδιομορφία του οικοδομικού κινήματος θέλησε να εκμεταλλευτεί η ΕΔΑ και να δώσει στο ανερχόμενο εργατικό κίνημα κάποιο πολιτικό χαρακτήρα. Τα πολιτικά αιτήματα που προωθούσε η ΕΔΑ ήταν ο εκδημοκρατισμός των συνδικάτων, η κατάργηση του παρακράτους της δεξιάς και ο «εκδημοκρατισμός του κράτους». Η πρόθεση τους ήταν να κρατηθούν οι κινητοποιήσεις στο πλαίσιο «του νόμου και της τάξης». Ωστόσο η αγριότητα της αστυνομίας και η αγανάκτηση των οικοδόμων ήταν τέτοιες που μετέτρεψαν τις διαδηλώσεις σε άγριες συγκρούσεις.

Ήταν η πρώτη φορά μετά το 1949 που οι καταπιεσμένες και εκμεταλλευόμενες μάζες αντιμετώπιζαν με βία τη βία των οργάνων κρατικής καταστολής. Δεν ήταν μόνο οι εβδομήντα χωροφύλακες που τραυματίστηκαν σοβαρά στα επεισόδια αυτά, αλλά και πολλοί άλλοι, που μετά τα γεγονότα υπέβαλαν τις παραιτήσεις τους. Η ταπεί­νωση του χωροφύλακα, που για χρόνια ήταν απόλυτος κύριος της ζωής και της αξιοπρέπειας εκατομμυρίων ανθρώπων, είχε ένα απελευθερωτικό αποτέλεσμα για το σύνολο των καταπιεσμένων μαζών. Τώρα ο εργάτης δεν ήταν ο κακομοίρης που ζητούσε λύτρωση στα δεσμά της μετανάστευσης. Ήταν ο γίγαντας που «πρωί με τη δροσιά και μέσα στο λιοπύρι έχτιζε για να φτάσει τον ήλιο». Ο ανατολίτικος θρήνος του Καζανιζίδη έδωσε τη θέση του στο αισιόδοξο μαρς του Θεοδωράκη. Όσο για τον οικοδόμο, ξέφυγε από τα τάρταρα της κοινωνικής περιφρόνησης και έγινε ο πρωταγωνιστής της πολιτικής σκηνής, όπου κυριάρχησε για εφτά ολόκληρα χρόνια. Από τότε οι φοιτητές και άλλοι εργαζόμενοι, όταν στις συγκρούσεις τους με την αστυνομία βρίσκονταν σε δυσκολίες, φώναζαν το σύνθημα «έρχονται οι οικοδόμοι».

Σ’ αυτή την ξέφρενη πορεία το εργατικό κίνημα παρέσυρε και άλλα πληβειακά στρώματα και κορυφώθηκε το Μάη του ’63 στην κηδεία του Γρηγόρη Λαμπράκη. Το αποτέλεσμα ήταν να σαρωθεί η κυβέρνηση Καραμανλή και να κερδίσει τις εκλογές ο Γεώργιος Παπανδρέου με την Ένωση Κέντρου (ΕΚ).”

Τοτε κυβερνουσε ο μπαρμπουλης του του "μπουλη"

Τωρα λεει πως κυβερναει :):):P:unsure: ο εγγονος του διαδοχου του

• 0

Δημήτρη

Θα συμφωνήσω σχεδόν με όλα όσα γράφεις.

Η ενότητα της αριστεράς είναι το ζητούμενο από όλους τους ανθρώπους που πόνεσαν γι αυτήν.

Όμως ο Γιάννης έγραψε κάτι πολύ χαρακτηριστικά

Εγώ μπορώ να απαιτώ από την αριστερά να μου φέρει την άνοιξη τον Δεκέμβρη αλλά όσοι δεν είναι αριστεροί δεν δικαιούνται να κατηγορούν την αριστερά που η άνοιξη δεν έρχεται τον Δεκέμβρη.

Η ευθύνη της αριστεράς είναι η πολυδιάσπαση.

Η κρίση στην Ελλάδα έχει πατέρα και μητέρα και κανείς από τους δύο δεν είναι η αριστερά.

Ούτε μπορούμε να εγκαλούμε (γι αυτό έγραψα πάρα πάνω) την αριστερά που δεν έχει την λύση για να βγει ο καπιταλισμός από την κρίση. Είναι τουλάχιστον παραλογισμός.

• 0

Δημήτρη

Θα συμφωνήσω σχεδόν με όλα όσα γράφεις.

Η ενότητα της αριστεράς είναι το ζητούμενο από όλους τους ανθρώπους που πόνεσαν γι αυτήν.

Όμως ο Γιάννης έγραψε κάτι πολύ χαρακτηριστικά

Η ευθύνη της αριστεράς είναι η πολυδιάσπαση.

Η κρίση στην Ελλάδα έχει πατέρα και μητέρα και κανείς από τους δύο δεν είναι η αριστερά.

Ούτε μπορούμε να εγκαλούμε (γι αυτό έγραψα πάρα πάνω) την αριστερά που δεν έχει την λύση για να βγει ο καπιταλισμός από την κρίση. Είναι τουλάχιστον παραλογισμός.

Το ερωτημα φιλε μου Γιαννη ειναι ενα :

Εαν ηταν ενωμενη η αριστερα θα ειχαμε προλαβει καταστασεις , ναι η οχι ?

Τωρα με το 1,5% ο ενας το 2% ο αλλος και 8 ο τριτος ποιος να σε παρει στα σοβαρα οι κρατουντες η ακομα ακομα οι ιδιοι οι αριστεροι ?

• 0
Guest TZABELAS  KITSOS

ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΑ PCIA ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ

ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ

ΑΘΗΝΑ 11 Η ΩΡΑ Η ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ

• 0

Η ενότητα της αριστεράς είναι απατηλή φενάκη, που σκοπό έχει να καμουφλάρει την ανεπάρκεια των πολιτικών φορέων της, και ιδιαίτερα αυτών που το παίζουν τσοπάνηδες.

Ενότητα μπορεί να επιτευχθεί μόνο σε επιμέρους ζητήματα και συγκεκριμένους στόχους, αλλοιώς πρόκειται περί απίστευτης εξωπραγματικής γενικότητας.

Υπό μιαν έννοια ο επιμερισμός των δυνάμεων της είναι συμφερότερος, όταν, απελευθερώνοντας δυνάμεις από το εσωτερικό της, θέτει προϋποθέσεις για την επεξεργασία πειστικότερων και εφαρμόσιμων μορφών αριστερής πολιτικής για το μέλλον της χώρας.

• 0

Μια διαμαρτυρία που μου άρεσε

Εχτισαν την πόρτα του Εργατικού Κέντρου

patra1-150x150.jpgΤο ΠΑΜΕ στην Πάτρα ξεκίνησε απο σήμερα το πρωϊ τις κινητοποιήσεις. Μέλη του Συνδικάτου Οικοδόμων έχτισαν την πόρτα του κτιρίου του Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου Πάτρας στην Πλατεία Ολγας, καταγγέλλοντας την ηγεσία της ΠΑΣΚΕ ότι «τα έχουν βρει» με την κυβέρνηση και ότι έχουν βάλει «πλάτη» για να γκρεμιστούν όσα μέχρι σήμερα έχει κατακτήσει η εργατική τάξη. Μέλη του ΠΑΜΕ παραμένουν έξω από το κτίριο

http://www.polispress.gr/?p=38804

• 0

Δεκεμβρη του 1960 η φωτογραφία

Γνωρίζω ότι το ΙΚΑ δημιουργήθηκε με Νόμο του έτους 1935. Πρωτολειτούργησε το 1938. Διακόπηκε η λειτουργία του το 1940. Επαναλειτούργησε το 1945. Γι΄αυτό έμεινα έκπληκτος!!!!

Πως:

1) Όποιος είχε 250 ένσημα την πενταετία 1950-1954 απαιτούσε να του επικολλήσουν 1050 ένσημα για την επταετία 1948-1954

2) Όχι μόνο πρόλαβαν να θεμελιώσουν επικουρική σύνταξη αλλά πέτυχαν αυτή να καταβάλλετε εγκαίρως - διότι ως φαίνεται καθυστερούσε αρκετό καιρό η απονομή της - και όλο αυτό ήταν κατόπιν αγώνων που είχαν λάβει χώρα έως το έτος 1960. Δηλαδή: α) Έχουμε ήδη θεμελιωμένο δικαίωμα στην επικουρική, β) έχει ήδη παρατηρηθεί καθυστέρηση στην απονομή ( βάζω αυθαίρετα ένα έτος τουλάχιστον ), γ) έχει ξεκινήσει η αγωνιστική διεκδίκηση του θέματος, δ) έχει επέλθει η νίκη ε) γίνεται η δημοσίευση στο τεύχος και παρ΄όλα αυτά βρισκόμαστε μόνο στο έτος 1960 μόλις 15 χρόνια μετά από την ουσιαστική (επανα)λειτουργία του ΙΚΑ.

Αυτά γινόντουσαν στα αστικά κέντρα; Ξέρει κανείς ποιος τα πλήρωνε όλα αυτά; Ή μήπως είναι ακόμη απλήρωτα.........;

• 0

Ψηφίστηκε το νομοσχέδιο,κρατάω ενα σημείο (χωρίς περιορισμό),μεγάλες εταιρίες (και μάλιστα κερδοφόρες)με το που ανακοινώθηκε και πριν ψηφιστεί το νομοσχέδιο προετοίμασαν το προσωπικό για μειώσεις μισθών,θα πέσουν βέβαια και οι ίδιες στο λάκκο γιατί ο κόσμος θα κόψει και την ανάσα του.

Γυρίζουμε πάλι πίσω,ταίζουν το κόσμο παραμύθι οτι θα γίνει ανταγωνιστική η ελλάδα με τη μείωση μισθών στον ιδιωτικό τομέα,λες κι αυτό ήταν το πρόβλημα.

Θα περάσουμε ενα διάστημα αθλιότητας και μετά θα πάρουν και τα υπόλοιπα οι ξένοι και θα δουλέυουμε γι αυτούς και μάλιστα χαρούμενοι που θα δουλεύουμε με όσα μας δώσουν.

Στεναχωριέμαι γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι για να αλλάξω την κατάσταση,βλέπω χρόνια τώρα ανθρώπους γύρω μου συνέχεια να βρίζουν τις κυβερνήσεις και στις εκλογές να τις ψηφίζουν,και τη Δευτέρα των εκλογών τα δυο κόμματα να έχουν πάρει 80%,τι θα αφήσουμε στα παιδιά μας?,εμείς το βοσκήσαμε το χωράφι.

Πιστεύω κάποια στιγμή πρέπει να γίνει κάποια κίνηση απο ανθρώπους άσχετους με κόμματα,νοιώθω ότι κάτι πρέπει να κάνουμε δεν ξέρω πώς.

• 0

........................................

και τη Δευτέρα των εκλογών τα δυο κόμματα να έχουν πάρει 80%,

........................................

Το βλέπω και το ξαναβλέπω.....

Ενσωμάτωση: 20.937 / 20.937 (100,0 %) - Τελικά

Εγγεγραμμένοι: 9.933.385

Ψήφισαν: 7.044.479 (70.92 %)

Εγκυρα: 6.858.342 (97,36 %)

Άκυρα: 143.658 (2,04 %)

Λευκά: 42.479 (0,60 %)

Αν αφαιρέσεις και τα άκυρα, αυτοί που ψήφισαν έχουν ποσοστό 69,47%.

Πασοκ = 43,92%

ΝΔ = 33,48%

--------------------------

Σύνολο = 77,40% , από αυτούς που έχουν ψηφίσει όμως.....

Στο σύνολο των εγγεγραμμένων, είναι 77,40 * 69,47% = 53,77%

Όχι πως είναι λίγο δλδ (ένας στους δύο έλληνες ψήφισε ένα από τα δύο κόμματα).... Υπερβολικά πολύ για μένα...... Θα έπρεπε να είχαν ξεκολλήσει ορισμένοι προ καιρού.....

Αλλά απέχει πολύ από το 80%.............

• 0

Κάποιοι από σας που τα βάζετε με την αριστερά μου θυμίζετε μερικούς "καλούς" χριστιανούς που όλη μέρα, κάθε μέρα μας ενημερώνουν για τις περιπτύξεις τους με την Παναγία και μόλις ζοριστούν φωνάζουν "βοήθα Παναγιά".

Εσείς όλο τον καιρό κοπανάτε την αριστερά και τώρα αναρωτιέστε που είναι η αριστερά και την βρίζετε δυό φορές γιατί έχει καμπουριάσει από τις σφαλιάρες και δεν σηκώνει το ανάστημά της.

• 0

Και πολύ πολύ δακρυγόνο ,

φτηνα την γλύτωσε ο χατζηδάκης ,

μια διμοιρια ματ χρειαστηκε για να τον κρυψουνε.

Προσωπικά με την βία δεν τα παω καθολου καλα αλλα δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς , όπου τους βρισκουμε πρέπει να τους κραζουμε , να τους φτυνουμε και να τους πετάμε ότι ψιλα έχουμε επάνω μας, δεν χρειάζονται ακρότητες , μπορουμε και χωρίς αυτές.

Προχτές μου είπε ένας φίλος ότι καπου στο κεντρο της Αθηνας έπινε το καφεδάκι του ο φτωχός γιός του ταχυδρομου και άνεργος πλέον ρουσόπουλος , βεβαια παραδιπλα του είχε και τους φουσκωτους του οι οποίο τον πρόσεχαν διακριτικά , μόλις τον πήραν χαμπάρι άρχισε να τον κράζει ο κόσμος και μετα απο λίγο εφυγε.

Ετσι κάπως πρεπει να αποχωρήσουν και απο την χώρα γενικοτερα , να φύγουν να πάνε στον γεροδιάολο όλα τα λαμόγια , οι κλέφτες.

Υ.Γ1 Παρότι ο σταθμος που ακουω παιζει μονο τραγουδια , παρολα αυτα δεν παυει να ενημερωνει τους ακροατες με σποτακια ειδησεων καθως και με ολιγολεπτα δελτία , σήμερα ήταν πολυ όμορφα που δεν ακουγα τιποτα άλλο περα απο τραγούδια και τίποτα άλλο , ηρέμησε το κεφάλι μου.

Υ.Γ2 Δεν μπορουμε να κανονισουμε μια διαδηλωση μεσω μνμ, face, διαδικτυου κλπ ???

• 0

Σπάσανε στο ξύλο τον Χατζηδάκη. Περιττό να σας πω, πως δεν λυπήθηκα καθόλου.Το αφήνω στα σκουλήκια τους δημοσιογράφους.Αλήθεια αυτοί,κάνουν απεργία. Πήγαν σε καμμια διαδήλωση?Απαντώ μόνος μου όχι.Τότε γιατί τα σκουλήκια κάνουν απεργία, για να κάτσουν στο κολοκαναπέ τους πίνοντας ουίσκυ με ξηρούς καρπούς?

Φαντάζεστε να πετυχαίναν και κανέναν του Πασόκ? Πχ να πέρναγε ο Πάγκαλος ή ο Πάπακωνσταντίνου ή ο ανύπαρκος πρωθυπουργός? Δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα γινόταν? Θα έτρωγαν εξωγήινο μπατίνι.;)

• 0

Προκαταρκτική εξέταση για την επίθεση κατά του Κωστή Χατζηδάκη

Προκαταρκτική εξέταση διατάχθηκε από την προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών, Ελένη Ράικου, για τις συνθήκες τραυματισμού του πρώην υπουργού Μεταφορών της Ν.Δ., Κωστή Χατζηδάκη, χθες κατά τη διάρκεια της πορείας.

Στο πλαίσιο της έρευνας που θα διενεργηθεί υπό την εποπτεία εισαγγελέα, θα διαπιστωθεί εάν έχει διαπραχθεί το αδίκημα των επικίνδυνων σωματικών βλαβών σε βάρος του κ. Χατζηδάκη και ποιοι ευθύνονται για την επίθεση σε βάρος του.

Ήδη, ζητήθηκαν από τα τηλεοπτικά κανάλια οι κασέτες που έχουν καταγράψει το περιστατικό, προκειμένου να εντοπιστούν οι δράστες.

Οταν αιμορραγούν συνταξιούχοι και μισθωτοί, εισαγγελέας δεν υπάρχει ?????

Οταν δηλώνουν οι πολιτικοί ότι τα εκατομμύρια ευρω της ζημενς πήγαν στα ταμεία του κομματος εισαγγελέας δεν υπάρχει ???

Οταν δηλώνει το παχύδερμο με τα πενήντα ακίνητα ότι τα φάγαμε μαζί , εισαγγελέας δεν υπάρχει??????

Οταν πρωθυπουργός κλεινει μεσα σε ενα βραδυ την Βουλή και μετα απο λίγο καιρο εξαφανίζεται , εισαγγελέας δεν υπάρχει ????

Οταν υπουργός έχει εξωχωριες εταιρείες με δεκάδες ακίνητα και δεν εχει πληρωσει ουτε ενα ευρω φόρο εισαγγελέας δεν υπάρχει????

Οταν , όταν , όταν , οταν......... εισαγγελέας δεν υπάρχει .

Να δώ όταν θα δερνουνε εσας , ποιός θα βρεθεί να διαταξει έρευνα .

• 0

Να δώ όταν θα δερνουνε εσας , ποιός θα βρεθεί να διαταξει έρευνα .

Τα ΜΑΤ σακάτεψαν στο ξύλο όλη την Κερατέα και ο εισαγγελέας πήγε να ερευνήσει τις συνθήκες τραυματισμού του δημοσιογράφου του Άλτερ. Απ'ότι καταλαβαίνετε οι δημοσιογράφοι είναι ένα κλικ πάνω μας.

Γι'αυτό και φροντίζουν να γλείφουν και να υπηρετούν την εξουσία και τα συμφέροντα των αφεντικών τους κάνοντας πλύση εγκεφάλου στον κόσμο: