Jump to content
  • 0

ΑΙΣΧΟΣ ! δέν θά αφήσουν τίποτα όρθιο. τέλεια ισοπέδωση της εργατικής νομοθεσίας!

FAZEXA
 Share

Question

Συνάδελφοι αυτο το ειδατε?

απόσπασμα από τό

Ενημερωτικό Σημείωμα για το Προτεινόμενο Σχέδιο Νόμου «Επείγοντα

Μέτρα Εφαρμογής του Προγράμματος Στήριξης της Ελληνικής Οικονομίας»

<<Επεκτείνεται ο χρόνος της διαθεσιμότητας των εργαζομένων στις

επιχειρήσεις που αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα από 6 σε 9

μήνες.

Επανακαθορίζεται η διάρκεια της απασχόλησης εργαζομένων

σε έμμεσο εργοδότη (με τυχόν παρατάσεις) στους 36 μήνες από 18 που είναι

σήμερα. Μετά την πάροδο των 36 μηνών ο εργαζόμενος θεωρείται ότι έχει

σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου με τον έμμεσο εργοδότη.

Ρυθμίζεται για πρώτη φορά με νόμο η δοκιμαστική περίοδος εργασίας, στο

πλαίσιο της σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου. Συγκεκριμένα, προβλέπεται

ότι η δοκιμαστική περίοδος θα έχει διάρκεια έως 12 μήνες, και η σύμβασή

εργασίας μπορεί να καταγγελθεί χωρίς προειδοποίηση και χωρίς αποζημίωση

απόλυσης, εκτός κι αν έχει συμφωνηθεί από τα συμβαλλόμενα μέρη κάτι

άλλο.

Επανακαθορίζεται ο χρόνος προειδοποίησης για την απόλυση

εργαζόμενου με σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου, διάρκειας εργασίας από

12 μήνες έως 24 μήνες, σε ένα μήνα. Σε περίπτωση μη προειδοποίησης, τότε

προβλέπεται αποζημίωση απόλυσης ενός μηνός.

Ρυθμίζονται διαδικασίες για την απλούστευση των τρόπων ανακοίνωσης στοιχείων στις

αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, και

γενικά διευκολύνεται η εποπτεία της τήρησης της εργατικής νομοθεσίας>>

φίλοι μου καί φίλες αγοράστε όλοι τσαπιά καί πίσω στό χωριό μας .τουλάχιστον νά βγάζουμε κάτι νά τρώμε διότι εδώ θά φάμε ό ένας τόν άλλον ,διότι στό τέλος βλέπω νά βγάζουν νόμο <ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ  ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

δέν πιστεύω στά μάτια μου,ξεφτιλα,αισχος,κατάντια....<":P"

• Answers 212
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

212 answers to this question

Recommended Posts

• 0

...Δεν γνωρίζω αν το κλείσιμο των γραφείων λύνει κάποιο από τα (ασφυκτικά)προβλήματα του κλάδου...

το "κενό" κάποιος άλλος θα προσπαθήσει να το ...καλύψει :P

Εχω να αναφέρω την περίπωση "συναδέλφου" (:), που εδωσε προσφορά για γ' κατηγορίας βιβλία, καθημερινή παρουσία σε επιχείρηση με τζιρο 2,5 εκ. το ποσό των 300,00 (ναιτριακοσίων) ευρώ.

διαφέρει αυτή η συμπεριφορά από όσα προανέφεραν και οι συνάδελφοι;

ΙΣΩΣ ΠΛΕΟΝ ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ με τον ένα ή τον άλλο τροπο ΚΑΠΟΙΕΣ ΗΔΗ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...

τοτε μην κουνιεστε συναδελφοι απο τις θεσεις σας...

προπαντως μην αφηνετε κενα......ουτως ή αλλως σε λιγο θα ειστε οι ιδιοι ενα μεγαλο κενο...

με την ευκαιρια οποιος εχει διαθεση ας ακουσει τι λεει ο ΅Αρης ο Καζακος

http://www.stokokkino.gr/fakeloi/analyseis/Kazakos180610.mp3/view

• 0

τοτε μην κουνιεστε συναδελφοι απο τις θεσεις σας...

προπαντως μην αφηνετε κενα......ουτως ή αλλως σε λιγο θα ειστε οι ιδιοι ενα μεγαλο κενο...

με την ευκαιρια οποιος εχει διαθεση ας ακουσει τι λεει ο ΅Αρης ο Καζακος

http://www.stokokkin...180610.mp3/view

ΧΡΥΣΑ τί λες για οικογενεικό ραντεβού την ΤΕΤΑΡΤΗ στα γουναράδικα??. (εννοώ στην ΚΑΜΑΡΑ).

• 0

ΝΑΙ λεω φυσικα .....smile.gif

Θα είμαι Θεσ/νίκη από Τρίτη στον γιό μου. Την Τετάρτη πρωί θα έρθει και η γυναίκα μου για να πάμε όλοι μαζί. Το κινητό μου είναι 6974719235.

• 0

Συμμορία ληστών το ΠΑΣΟΚ

mafia_papak01.jpgΣε αδίστακτη πολιτική συμμορία ληστών στην υπηρεσία των πιο επιθετικών κύκλων του κεφαλαίου αναδεικνύεται η κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου - του πιο μισητού πολιτικού καθάρματος που κυβέρνησε ποτέ την Ελλάδα. Τέτοιο μίσος εναντίον των εργαζομένων δεν είχαν δείξει ούτε οι φασίστες δικτάτορες που κατά καιρούς κατέλαβαν πραξικοπηματικά την εξουσία στη χώρα.

Οι αλλεπάλληλοι αντεργατικοί νόμοι που προωθεί ο Γ. Παπανδρέου του εξασφαλίζουν αβίαστα την πρώτη θέση στη λίστα των πιο μισητών υπηρετών του κεφαλαίου σε όλη την ελληνική ιστορία.

Πρόκειται για τόσο αχαλίνωτο αντεργατικό όργιο που ακόμη και το ΔΝΤ θεωρεί πως είναι ...δυσφήμιση για την απάνθρωπη εικόνα του παγκοσμίως να εμφανίζεται ότι ταυτίζεται με την πολιτική της κυβέρνησης Παπανδρέου!!!

Όπου βρεθεί κι όπου σταθεί το τελευταίο διάστημα, ο γκαουλάιτερ του ΔΝΤ στην Αθήνα Πολ Τόμσεν διακηρύσσει δημοσίως, σε κάθε ομιλία του, ότι το ΔΝΤ δεν ζήτησε ποτέ από την κυβέρνηση Παπανδρέου να μειώσει τους μισθούς των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα!

Δεν έχει ξαναγίνει αυτό πουθενά στον κόσμο: Να βγαίνει το ΔΝΤ από ...αριστερά(!!!) σε κάποια κυβέρνηση - και μάλιστα η κυβέρνηση αυτή να είναι του λεχρίτη του... προέδρου της Σοσιαλιστικής Διεθνούς!

Είναι όντως εξαιρετικά δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι η κυβέρνηση Παπανδρέου έφτασε μέχρι του σημείου να δώσει το δικαίωμα στον κάθε ιδιώτη εργοδότη να μειώνει όσο θέλει (!) τους μισθούς των εργαζομένων του, με προσωρινό κατώτατο φράγμα μόνο τα 740 ευρώ μεικτά του ελάχιστου μισθού, που καθορίζει η εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας.

Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι η κάθε μεγάλη επιχείρηση που απασχολεί στη χώρα μας π.χ. μηχανικούς ή γιατρούς με 30 ή και περισσότερα χρόνια προϋπηρεσίας και τους αμείβει με 2.300 ή 3.000 ευρώ ή και περισσότερα, έχει το δικαίωμα από τον Γ. Παπανδρέου να τους μειώσει το μισθό και να τους ρίξει ακόμη και στα... 740 ευρώ!

Εννοείται ότι η τεράστια μάζα των εργαζομένων που δουλεύει με 1.000 ή 1.500 ή 2.000 ευρώ μεικτά ταχύτατα θα βουλιάξει προς τα 740 ευρώ! Μεικτά, για να μην ξεχνιόμαστε.

Στην περίπτωση του ιδιωτικού τομέα, όπως είναι ευνόητο, δεν υπάρχει ούτε καν το πρόσχημα ότι τα κέρδη από τη μείωση των μισθών πάνε στα κρατικά ταμεία και από εκεί στους ξένους τοκογλύφους που δανείζουν την κυβέρνηση. Στην περίπτωση των ιδιωτών όλα τα λεφτά που εξοικονομούνται από τη μείωση των μισθών πάνε ολόκληρα στην τσέπη του εργοδότη - και χάνονται κι από πάνω τεράστια ποσά που αντιστοιχούν στις ασφαλιστικές εισφορές των ποσών που περικόπτονται από τους μισθούς και θα πήγαιναν στα ασφαλιστικά ταμεία, ενώ χάνει και απευθείας το κράτος φορολογικά έσοδα εξαιτίας των μισθών που περικόπτονται και που είναι τα μόνα σίγουρα φορολογικά έσοδα, αφού κόβονται απευθείας από την πηγή χωρίς να ερωτηθούν οι εργαζόμενοι.

Έχουμε να κάνουμε λοιπόν με αδίστακτους υπηρέτες των συμφερόντων του κεφαλαίου. Αυτή είναι η πραγματική φύση της κυβέρνησης Παπανδρέου, ο οποίος άλλωστε έχει έτοιμες τις βαλίτσες του να την κοπανήσει από την Ελλάδα μόλις δυσκολέψουν τα πράγματα.

Ξέρει ότι αποκλείεται να εκλεγεί για δεύτερη τετραετία και ως εκ τούτου είναι εξαιρετικά επικίνδυνος πολιτικά. Ξεπουλάει τα πάντα στο κεφάλαιο, στους Αμερικάνους και στην ΕΕ με την πρώτη ευκαιρία, ελπίζοντας να τον ανταμείψουν με τη θέση του ΓΓ του ΟΗΕ για τις υπηρεσίες του.

Είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι κανένας δεν έχει βάλει ακόμη θέμα στη Σοσιαλιστική Διεθνή να τον καθαιρέσουν από πρόεδρο, αφού έχει αποδειχθεί με τη διακυβέρνηση του... ταλιμπάν του νεοφιλελευθερισμού, ώστε να πάψει τουλάχιστον για τα μάτια του κόσμου να αποτελεί «κινητό διασυρμό» της υποτιθέμενης σοσιαλδημοκρατίας.

Έχει πλάτες ο Γιωργάκης - Τσολάκογλου που αποδεικνύεται «Ντίλινγκερ του κεφαλαίου»! Δεν είναι τυχαίο φυσικά που για την εκπλήρωση της αποστολής του τον έχουν πλαισιώσει με ένα οικονομικό επιτελείο οργάνων του διεθνούς κεφαλαίου. Ο Γ. Παπακωνσταντίνου ήταν υπάλληλος του ΟΟΣΑ στο Παρίσι επί εφτά χρόνια. Η Παναρίτη, αυτή η παντελώς άγνωστη και εξτρεμιστικά νεοφιλελεύθερη οικονομική σύμβουλος του Γ. Παπανδρέου που την τοποθέτησε βουλευτή επικρατείας χωρίς καν να γνωρίζονται (!), ήταν υπάλληλος του ΔΝΤ πριν μας την φέρουν. Ο Χριστοδούλου, ο υπεύθυνος του δημόσιου χρέους, ήταν υπάλληλος της Γκόλντμαν Ζαξ.

Καταλαβαίνουμε δηλαδή στα χέρια ποιών ανθρώπων βρίσκεται η ελληνική οικονομία!

Αυτοί όμως την αποστολή τους εκπληρώνουν. Εμείς θα ξυπνήσουμε να τους διώξουμε με κλωτσιές και τις πέτρες ή θα τους αφήσουμε να μας γδάρουν ζωντανούς; Αυτό είναι το ζήτημα. Τα άλλα περιττεύουν. Αυτό πρέπει να το αποδείξουμε με τη συμμετοχή μας στις απεργιακές κινητοποιήσεις όλης αυτής της εβδομάδας και πάνω από όλα στη γενική απεργία της Τετάρτης. Εκεί θα κριθεί εμπράκτως αν η οργή που αισθάνεται ο κόσμος της εργασίας θα μετατραπεί σε λάβα που κάψει την κυβέρνηση ή θα εκφυλιστεί σε κατάθλιψη αδράνειας. Ελπίζουμε, ευχόμαστε και εργαζόμαστε για να συμβεί το πρώτο. Διαφορετικά, το μέλλον μας προβλέπεται πολύ ζοφερό. Αυτοί δεν έχουν έλεος.

Πηγή: Γ. Δελαστίκ - "Πριν"

• 0

Και εγω θα είμαι στον δρόμο την Τετάρτη , αλλα θα πάω μόνος μου ,

δεν χρειάζομαι κανέναν για να με σηκώσει απο τον καναπέ μου.

Οσο για την αριστερά δεν έχω λόγια να πώ κάτι , μου αρκεί η διασπαση που έχει υποστεί όλα αυτα τα χρόνια και δεν χρειαζομαι να δώ τιποτα άλλο , για εμένα παρότι δεν εχει κυβερνήσει αυτόν τον τόπο , εχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης για τα όσα έχουν συμβεί.

Ξεκολήστε πια το μυαλό σας απο αυτόν τον ακρατο κομματισμο ακόμα και για την αριστερά , πάψτε πια να νομίζετε πως η αριστερά τα έχει πράξει όλα ορθά και σταματηστε να βλέπετε όσους εχουν αποχωρήσει απο αυτήν , ώς κομματικούς σας αντιπάλους.

Το υπερβολικό χρώμα βλάπτει , ακόμα και εαν αυτό είναι κόκκινο, γυρίστε και δείτε την πραγματικότητα και ψαξτε να δείτε που ήταν ας πούμε το πάμε , το έλα και το φύγε , όταν κοσμος και κοσμάκις μπουκάριζε στο δημόσιο τομέα χωρίς καννενα έλεγχο και χωρίς κανένα όριο , που ήταν όλοι αυτοί όταν έβλεπαν την σαπίλα και την διαφθορά να χορεύει δίπλα τους και δεν έβγαζαν τσιμουδιά .

Τι νομίζετε δηλαδή , ότι οι συνδικαλιστες της αριστεράς είναι ανθισμένα λουλούδια ???????

Ξεκολάτε αγαπημένοι φίλοι , γνωρίζετε όλοι πολύ καλά τί ακριβώς συμβαίνει και δεν χρειάζεστε κανένα κομματικό καπέλο για να πράξετε το σωστό , σας αρκεί η εντιμοτητα και η ηθική σας η οποία να είστε σίγουροι πως δεν υπάρχουν στα σωματεία επειδή αυτά είναι κόκκινα, αυτό απο μόνο του δεν αρκεί.

Ραντεβού την Τετάρτη , συν Θεώ ,

όποιος και ένα είναι αυτός για τον καθένα .

• 0

ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ «ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ»

Με την παράγραφο 5, ρυθμίζεται για πρώτη φορά νομοθετικά η σύμβαση δοκιμαστικής περιόδου, της οποίας η διάρκεια προβλέπεται να είναι 12 μήνες.

Επίσης, τροποποιείται η παράγραφος 2 του άρθρου 74 του Ν. 3863/2010, και προβλέπεται περίοδος προειδοποίησης ενός μήνα για την καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου, μετά τη συμπλήρωση 12 μηνών και έως δύο ετών.

Να το εξηγησω απλα: ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.

Ενας εργοδοτης θα προσλαμβανει υπαλληλο και θα μπορει να τον απολυει χωρις προειδοποιηση

και χωρις αποζημιωση πριν συμπληρωθουν 12 μηνες εργασιας,

οπως θα μπορει εναν καινουργιο εργαζομενο να τον απολυει πριν συμπληρωθουν 24 μηνες εργασιας

αποζημιωνοντας τον με 1/2 του μισθου αν τον εχει προειδοποιησει 1 μηνα πριν.

Ειναι σαν να "εξαναγκαζει" τους εργοδοτες σε αυτη τη συμπεριφορα

αφου μονο αυτη θα τους ...συμφερει.

• 0

Οσο για την αριστερά δεν έχω λόγια να πώ κάτι , μου αρκεί η διασπαση που έχει υποστεί όλα αυτα τα χρόνια και δεν χρειαζομαι να δώ τιποτα άλλο , για εμένα παρότι δεν εχει κυβερνήσει αυτόν τον τόπο , εχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης για τα όσα έχουν συμβεί.

Ξεκολήστε πια το μυαλό σας απο αυτόν τον ακρατο κομματισμο ακόμα και για την αριστερά , πάψτε πια να νομίζετε πως η αριστερά τα έχει πράξει όλα ορθά και σταματηστε να βλέπετε όσους εχουν αποχωρήσει απο αυτήν , ώς κομματικούς σας αντιπάλους.

Το υπερβολικό χρώμα βλάπτει , ακόμα και εαν αυτό είναι κόκκινο, γυρίστε και δείτε την πραγματικότητα και ψαξτε να δείτε που ήταν ας πούμε το πάμε , το έλα και το φύγε , όταν κοσμος και κοσμάκις μπουκάριζε στο δημόσιο τομέα χωρίς καννενα έλεγχο και χωρίς κανένα όριο , που ήταν όλοι αυτοί όταν έβλεπαν την σαπίλα και την διαφθορά να χορεύει δίπλα τους και δεν έβγαζαν τσιμουδιά .

Τι νομίζετε δηλαδή , ότι οι συνδικαλιστες της αριστεράς είναι ανθισμένα λουλούδια ???????

Das δεν έχω λόγους να διαφωνήσω μαζί σου, απλά επιμένουμε κομμουνιστικά γιατί είναι η μόνη κοσμοθεωρία που μπορεί να ανατρέψει τον καπιταλισμό και να οδηγήσει σε ανθρώπινη κοινωνία. Αυτή η υπόθεση παρόλες τις τραγωδίες της δεν τέλειωσε ακόμα.Το 1989 δεν ήταν το τέλος της ιστορίας.Αυτό που μας καίει ιδιαίτερα σ΄αυτήν την διαδικασία είναι τα πάμε και τα έλα να έχουν κοινή δράση ξεπερνώντας τον γραφειοκρατικό κορμό τους.Μόνο έτσι μπορούν να γίνουν πόλος έλξης. Χρειάζονται λοιπόν νέοι θεσμοί,μόνιμες ανοιχτές συνελεύσεις με άμεση δημοκρατία στις αποφάσεις και ανακλητούς εκπροσώπους, νέα κέντρα αγώνα ζωντανά και όχι μουσεία που θα έλξουν και θα πυροδοτήσουν να βγεί στην επιφάνεια όλο το ταλέντο και η γνώση των εργαζομένων σε θέματα οργάνωσης και διαχείρησης της οικονομίας και του εργατικού κράτους.Τι διαφορετικό μπορούμε να κάνουμε?.Κάτι νομίζω μας δίδαξαν έστω και σε σύντομη εμβρυακή μορφή οι πιτσιρικάδες τον Δεκέμβρη του 2008.Δεν αξίζει τον κόπο?.

• 0

Ξεκολάτε αγαπημένοι φίλοι , γνωρίζετε όλοι πολύ καλά τί ακριβώς συμβαίνει και δεν χρειάζεστε κανένα κομματικό καπέλο για να πράξετε το σωστό , σας αρκεί η εντιμοτητα και η ηθική σας η οποία να είστε σίγουροι πως δεν υπάρχουν στα σωματεία επειδή αυτά είναι κόκκινα, αυτό απο μόνο του δεν αρκεί.

Ραντεβού την Τετάρτη , συν Θεώ ,

όποιος και ένα είναι αυτός για τον καθένα .

Kιμωνα , η Αριστερα δεν ειναι οι πνευματικοι ταγοι της , οπως και καμμια αλλη ιδεολογια

Δεν σημαινει οτι επειδη οι μπροσταρηδες της Αριστερας σημερα ειναι καραγκιοζηδες , δεν υπαρχει η ειναι λανθασμενη η αριστερη ιδεολογια

Απλα ειναι κριμα να τους βλεπεις , ιδιως τετοιες εποχες που η Αριστερα θα μπορουσε ιδεολογικα να κανει την διαφορα , να ειναι προσηλωμενοι στο κυνηγι της καρεκλας

Κριμα.......

• 0
Guest TZABELAS  KITSOS

ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ

ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟΚΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΟΙ

• 0

Εχω πολυ θυμο για ολα οσα γινονται

Εχω πολυ θυμο για το ποσο ηληθια με περνανε και εχουν κανει μια καραμελα "Για ολα φταιει η Τροϊκα ) .

Δεν με νοιαζει να δικαιολογησω την Τροϊκα , με νοιαζει οτι περνανε πραγματα που εκεινοι θελουν και κρυβονται σαν ΔΕΙΛΟΙ πισω απο αυτη την δικαιολογια.

Ξεκιναμε με τον Δημοσιο Τομεα (λιγα ξερω για εκει αλλα η λογικη μου υποδεικνύει καποια) :

Υπαρχει μια κρατικη μισθοδοσια που κανεις δεν ξερει ποση ειναι.

Ηρθαν και μας ρωτησαν το αυτονοητο "Ποσους εργαζομενους εχει το κρατος¨" και οι δικοι μας κοιταζόντουσαν σαν ηληθιοι λες και άλλος τους πληρώνει. :lol:

Μετα ερχονται και λενε πρεπει να μειωσουμε μισθους και πρεπει να μειωθει το κοστος.

Εκμεταλλευομενη μια οργη που εχουμε ολοι προς τον Δημοσιο Υπαλληλο και την ταλαιπωρια που μας υποβαλλει πολλες φορες η εκμεταλλευση της θεσης του βρηκαν τον "αμνο".

Η λογικη ομως λεει. Το κοστος δεν το αυξανει ο Δημοσιος υπαλληλος των 1000 ευρω αλλα η τρελλα αμοιβομενοι , οι ανυπαρκτοι εργαζομενοι, ο μπατζανακης του ξαδερφου τους και τοσοι αλλοι.

Ολοι θυμομαστε την προσφατα ανακοινωμενη μισθοδοσια του ΟΠΑΠ και την καθαριστρια με τις 80.000,00 ετησιως (20 εργαζομενοι εκει μεσα κοστιζουν 1.2670.000,00 :o, καθως και την μισθοδοσια του ΗΣΑΠ.

Ολοι θυμομαστε τους εργαζομενους της ΕΡΤ που δεν τους ξερει κανενας.

Κανεις δεν εκρινε οτι απο αυτους που πρεπει να απομακρυνθουν για να σωθει η χωρα ειναι η μαγειρισσα της στεγης για απορους, και να μειωθουν η στεγες ανηλικων και τοσα αλλα που απλα στηριζουν αυτους που εχουν αναγκη.

Κανεις δεν εκρινε οτι πρεπει να μειωθουν και να μεινουν απληρωτοι οι εργαζομενοι των Δημοσιων βρεφικων σταθμων και οι γιατροι νοσοκομειων,

Αυτο που λεει η λογικη μου ειναι.

Εισαι επιχειρηση (στην προκειμενη το κρατος)

και θελεις να μειωσεις το κοστος.

Τι κανεις?

Παιρνεις μπροστα σου την μισθοδοσια και κοιτας.

Που κερδιζεις περισσοτερα και τι ειναι περιττό .

Θελουν να με πεισουν οτι αν εχεις μια ζυγαρια

με μια εταιρεια απο την μια με 20 εργαζομενους και κοστος 1.270.000,00

και 80 εργαζομενους απο την αλλη που κανουν ισοδυναμουν με την μισθοδοσια της ανωτερο

σε συμφερει καλυτερα να απολυσεις τους 80?:P

Και την ανθρωπιστικη πλευρα να ξεχασω

Βαλε 80 εργαζομενους απο την μια στα ταμεια ανεργίας

και εναντι 20 που θα φερεις την μισθοδοσια τους στα φυσιολογικα πλαισια.

Τι σε συμφερει????

Και ολο αυτο πιανοντας μονο μια Δημοσια υπηρεσια. Αν πιασουμε κι αλλες σωσαμε την Ελλαδα λεμε. B)

Και παμε στον Ιδιωτικο τομεα.

Εντολη της Τροικας λεει να κανουμε εσωτερικη υποτιμηση αφου δεν εχουμε την δραχμουλα και δεν μπορουμε κανονικη.

Και πιανω εγω παλι την λογικη και λεω.

Το εργατικο κοστος στην Ελλαδα θεωρειτε ακριβο,

Αντε να συμφωνησω.

Ποιος το εκανε ομως και γιατι?

Εχεις εναν εργαζομενο με 1000 € μικτα. Απο αυτα ο εργαζομενος παιρνει στο χερι 840,00

Ποσο κοστιζει ομως στον εργοδοτη αυτος ο εργαζομενος?

1280,60 :D

Ο εργαζομενος με κοπο και εργασια παιρνει στο χερι του 840 ευρω και το κρατος 440,60 . :):unsure: Στο χωριο μου αυτο το ελεγαν αλλοιως. Νταβα....κι.

Στο μεταξυ αυξανεις ΦΠΑ , φορολογιες και χιλια δυο αλλα.

Και αυτο λεγεται "εσωτερικη υποτιμηση"???:)

Ξερω κατι λαθος ρε γμτ?

Τα εμαθα λαθος στο σχολειο?

Αυξανοντας το κοστος ζωης και μειωνοντας τα εισοδηματα τι ακριβως κανεις περα απο το να εξαθλιωνεις τους αδυναμους??:lol:

Εσωτερικη υποτημιση παντως σιγουρα ΟΧΙ.:lol:

Απλα ενας εξαθλιωμενος λαος δεν μπορει και φοβαται να επαναστατησει.

Ο οικογενειαρχης που φοβαται μην χασει την δουλεια του και δεν μπορει να ταισει τα παιδια, προστατευμενος απο κανεναν πια τρεμει και δεν μπορει καν να πει την λεξη "απεργώ " στον εργοδοτη του. :(

Και αφηνοντας παλι το ανθρωπιστικο ας δουμε το ψυχρο αντικειμενικο.

Μειωνεις εισοδηματα. Αρα αγοραστικη δυναμη.

Ποια ειναι τα εσοδα που χρειαζεσαι και εχεις αυτη την στιγμη σαν κρατος?

ΙΚΑ (που σημαινει πρεπει να υπαρχουν εργαζομενοι)

Φορολογικα (που σημαινει πρεπει να δουλευουν τα μαγαζια , να κανουν πωλησεις και ετσι να εισπρατεις απο ΦΠΑ , φορολογια κλπ).

Αν βαζεις λουκετα στις επιχειρησεις και οδηγεις τους εργαζομενους στην μαυρη εργασια τι κανεις???? ....... Να απαντησω ? Μπαααα. Αυτονοητο για ατομα με IQ πανω απο 80 (κατι που δεν εχει προφανως η κυβερνηση)

ΥΓ. Απαιτω ενα δημοψηφισμα για το αν πια με εκφραζει η ΓΣΕΕ και ολα αυτα που υπαρχουν για να με προστατευουν και να προασπιζονται τα δικαιωματα μου

ΥΓ. Ο λογος που επελεγα τοσο καιρο να ειμαι με ασφαλιση ηταν οτι καλυπτομαι σε καποια εργατικα δικαιωματα (περιπτωση απολυσης κλπ)

Ο λογος που επελεγα τοσο καιρο να μην φαινομαι με λιγοτερα απο οσα παιρνω ηταν επισης αυτος (+ ποσα που θα επερνα σε περιπτωση απολυσης κλπ).

Σιγουρα δεν το εκανα για την τελεια ιατρικη περιθαλψη και τις παροχες του ΙΚΑ. (με 500 ευρω τον μηνα κανω μια ιδιωτικη ασφαλιση ουυυυυυ για ολη την οικογενεια λεμε) .

Δεν υπαρχει πια κανενας λογος . Ουτε για μενα ουτε για κανεναν πιστευω.

Και ναι ετσι τους τιμωρω. Μειωνουν την τσεπη μου , θα μειωσω την δικη τους. Αφου ειναι το μονο που μπορω πια να κανω για να φωναξω....

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ. ΩΣ ΕΔΩ.

Θα πεσω αλλα θα παλαιψω σιωπηρα και ναι με την δικη μου λογικη. Θα σας χτυπησω εκει που πονατε. ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ. ,

• 0

Das δεν έχω λόγους να διαφωνήσω μαζί σου, απλά επιμένουμε κομμουνιστικά γιατί είναι η μόνη κοσμοθεωρία που μπορεί να ανατρέψει τον καπιταλισμό και να οδηγήσει σε ανθρώπινη κοινωνία.

Από τη θεωρία στη πράξη, υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση...

Αν ήταν όντως τόσο καλό σύστημα, δεν θα είχε καταρρεύσει σε τόσες πολλές χώρες... Άσε και το άλλο, εκεί που υπάρχει ακόμα (βλ. Κίνα, Κεντρική Αμερική) εφαρμόζεται με αυταρχική - μοναρχική επιβολή.

Δεν θεωρώ ότι ο καπιταλισμός ή η ελεύθερη οικονομία είναι τέλεια συστήματα, αλλά από την άλλη δεν έχουμε κάτι καλύτερο, ως οργάνωση...

Ακόμα και την παραπομπή που έδωσες, μιλάει για μη αναγνώριση του χρέους (όχι απλά στάση πληρωμών), και ενώ κατακρίνει τη μέχρι τώρα πολιτική, την παρομοιάζει με παλιές καταστάσεις κτλ κτλ, ωστόσο δεν αναφέρεται στο τι θα γίνει αν πούμε ότι "ποια λεφτά, δεν ξέρω τίποτα".... Θα μας διαγράψουν έτσι εύκολα το χρέος και όλα καλά...??? Ή απλά πιάνουμε το άλλο άκρο γιατί είναι απλά εύκολο...????

Επίσης, δεν ξέρω αν θυμάσαι τα λόγια της Παπαρήγα, ότι το ΚΚΕ αποτελεί το αντίβαρο εις όφελος των εργαζομένων στη βουλή εναντίον των άλλων κομμάτων... έτσι οριοθέτησε την αρμοδιότητα του κόμματος... Πρακτικά, αν της πεις πάρε να κυβερνήσεις, δεν θα ξέρει τι θα κάνει.........

Χρειάζονται λοιπόν νέοι θεσμοί,μόνιμες ανοιχτές συνελεύσεις με άμεση δημοκρατία στις αποφάσεις και ανακλητούς εκπροσώπους, νέα κέντρα αγώνα ζωντανά και όχι μουσεία που θα έλξουν και θα πυροδοτήσουν

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ πως μπορεί να συμβάλλει ο παππούς, ο αγρότης, η νοικοκυρά ή ακόμα και ο μέσος πολίτης που δεν έχουν ιδέα από δημόσια οικονομικά, πως μπορούν να οφελήσουν στην ορθή λήψη αποφάσεων που αφορούν ένα κράτος στις μέρες μας...

Αυτά που λέτε είναι όλα θεωρίες, ακούγονται ωραία, αλλά είναι προβληματικά!

να βγεί στην επιφάνεια όλο το ταλέντο και η γνώση των εργαζομένων σε θέματα οργάνωσης και διαχείρησης της οικονομίας και του εργατικού κράτους.

Εάν οι εργαζόμενοι έχουν τόσο μεγάλο ταλέντο και γνώση σε θέματα οργάνωσης και διαχείρισης της οικονομίας, γιατί δεν αναπτύσσουν την επιχειρηματικότητά τους έτσι ώστε να μην έρχονται συνέχεια σε σύγκρουση με τους εργοδότες...??? Να προσλαμβάνουν και όσο κόσμο θέλουνε, με μισθούς 2,000 ευρώ βασικό, άδεια 60 μέρες το χρόνο, 5ώρο κτλ κτλ....

Να μη βρίσκουν οι κακοί εργοδότες υπαλλήλους και εργάτες, να κλείσουν τις επιχειρήσεις τους και να μείνουν μόνο οι εργαζόμενοι.....

Τι τους εμποδίζει...???

• 0

Das δεν έχω λόγους να διαφωνήσω μαζί σου, απλά επιμένουμε κομμουνιστικά γιατί είναι η μόνη κοσμοθεωρία που μπορεί να ανατρέψει τον καπιταλισμό και να οδηγήσει σε ανθρώπινη κοινωνία. Αυτή η υπόθεση παρόλες τις τραγωδίες της δεν τέλειωσε ακόμα.Το 1989 δεν ήταν το τέλος της ιστορίας.Αυτό που μας καίει ιδιαίτερα σ΄αυτήν την διαδικασία είναι τα πάμε και τα έλα να έχουν κοινή δράση ξεπερνώντας τον γραφειοκρατικό κορμό τους.Μόνο έτσι μπορούν να γίνουν πόλος έλξης. Χρειάζονται λοιπόν νέοι θεσμοί,μόνιμες ανοιχτές συνελεύσεις με άμεση δημοκρατία στις αποφάσεις και ανακλητούς εκπροσώπους, νέα κέντρα αγώνα ζωντανά και όχι μουσεία που θα έλξουν και θα πυροδοτήσουν να βγεί στην επιφάνεια όλο το ταλέντο και η γνώση των εργαζομένων σε θέματα οργάνωσης και διαχείρησης της οικονομίας και του εργατικού κράτους.Τι διαφορετικό μπορούμε να κάνουμε?.Κάτι νομίζω μας δίδαξαν έστω και σε σύντομη εμβρυακή μορφή οι πιτσιρικάδες τον Δεκέμβρη του 2008.Δεν αξίζει τον κόπο?.

Δημήτρη , όυτε εγω έχω λόγους να διαφωνήσω μαζί σου , αλλα εκείνο που θέλω να επισημάνω είναι το ότι δεν επιμένεις κομμουνιστικά , επιμενεις tzimdimiaka , διότι είσαι ο tzimdim και όχι ο οπαδός της αλέκας, η του αλέξη , η του αλέκου , αυτη ήταν πάντα η διαφορά της αριστεράς , οτι η αριστερά ήταν και παραμένει στις ψυχές και στις σκέψεις καποιων ιδέα , φιλοσοφία , τρόπος σκέψης και αντίδρασης.

Η ολική διασπαση της αριστεράς αποδεικνύει πως οι περισσοτεροι έχουν στο κεφάλι τους στόκο και όχι μυαλό , αφου καταφεραν να διαλύσουν την ουσία της αντιδρασης.

Δεν μπαινω στην διαδικασία να ερευνήσω αν ήταν οργανωμένο σχεδιο η απλά ένας εγωισμός και ένα βίτσιο , για εμένα μετράει το αποτέλεσμα και δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι καταστροφικό.

Για αυτο τον λόγο δεν θα δείς αυτο που μας καίει να γίνεται πράξη , δεν θα δείς το έλα και το πάμε σε κοινή πορεία , οι λόγοι όπως σου είπα δεν με απασχολούν , αν και πιστεύω πως δεν είναι θέμα εγωισμού μόνο.

Για αυτό λέω , ας ψάξει ο κάθε ένας απο εμάς να βρεί σε ποιό ακριβώς σημείο έχει καταχωνιάσει την σκέψη και την πράξη της αντιδρασής του , πίσω απο ποιές φορεσιές την έχει καλύψει και ας κάνει την ατομική του επανάσταση.

Μία πρωινή αναφορά στον καθρέπτη βοηθάει τις περισσότερες φορές ,

απλά να κραταμε τα ματια μας ανοιχτά όταν βρισκόμαστε μπροστά του,

να μας βλέπει και να τον βλέπουμε και μετα ας αποφασίσουμε.

Ετσι λοιπόν ακαπέλα θα κατεβω την Τετάρτη, έτσι μπορεί να θέλει να κατέβει και κάποιος που μέχρι εχθές υποστηριζε και ψηφιζε νδ πασοκ και λάος και σήμερα είδε την πικρή αλήθεια , ας μην του κόψουμε λοιπόν την φόρα , μπορεί αυτός να γίνει η καλύτερη κόλα κατα της διασπασης.

Ετσι και αλλιώς τα σημερινα δεδομενα και αποτελέσματα δεν δικαιώνουν κανέναν,

δυστυχώς.

Πατρίδα

Στίχοι: Αλκίνοος Ιωαννίδης

Μουσική: Αλκίνοος Ιωαννίδης

Πρώτη εκτέλεση: Αλκίνοος Ιωαννίδης

Λοιπόν αγρίεψε ο κόσμος σαν καζάνι που βράζει,

σαν το αίμα που στάζει, σαν ιδρώτας θολός.

Πότε πότε γελάμε, πότε κάνουμε χάζι

και στα γέλια μας μοιάζει να γλυκαίνει ο καιρός.

Mα όταν κοιτάζω τις νύχτες τις ειδήσεις να τρέχουν

ξέρω ότι δεν έχουν νέα για να μου πουν.

Ήμουν εγώ στη φωτιά κι ήμουν εγώ η φωτιά

είδα το τέλος με τα μάτια ανοιχτά.

Είδα τον πόλεμο φάτσα, τη φυλή και τη ράτσα

προδομένη από μέσα απ΄τους πιο πατριώτες

να 'χουν τη μάνα μου αιχμάλωτη με το όπλο στο στόμα

τα παιδιά τους στολίζουν σήμερα τη Βουλή.

Κάτω από ένα τραπέζι, το θυμάμαι σαν τώρα,

με μια κούπα σταφύλι στου βομβαρδισμού την ώρα

είδα αλεξίπτωτα χίλια στον ουρανό σαν λεκέδες

μου μιλούσε ο πατέρας μου να μη φοβηθώ.

"Κοίταξε τι ωραία που πέφτουν,

τι ωραία που πέφτουν....".

Είδα γονείς ορφανούς, ο ένας παππούς απ'τη Σμύρνη

στη Δράμα πρόσφυγας πήγε να βρει βουλγάρικη σφαίρα

κι ο άλλος Κύπριος φυγάς στο μαύρο τότε Λονδίνο

στα 27 του στα δύο τον κόψανε οι Ναζί.

Είδα μισή Λευκωσία, βουλιαγμένη Σερβία

στο Βελιγράδι ένα φάντασμα σ'άδειο ξενοδοχείο

αμερικάνικες βόμβες και εγώ να κοιμάμαι

αύριο θα τραγουδάνε στης πλατείας τη γιορτή.

Είδα κομμάτια το κρέας μες στα μπάζα μιας πόλης

είδα τα χέρια, τα πόδια, πεταμένα στη γη.

Είδα να τρέχουν στο δρόμο με τα παιδιά τους στον ώμο

κι εγώ τουρίστας με βίντεο και φωτογραφική.

Εδώ στην άσχημη πόλη που απ'την ανάγκη κρατιέται

ένας λαός ρημαγμένος μετάλλια ντόπα ζητάει

Ολυμπιάδες

κι η χώρα ένα γραφείο τελετών.

Θα σου ζητήσω συγγνώμη που σε μεγάλωσα εδώ.

Τους είχα δει να γελάνε οι μπάτσοι

κι απ'την Ομόνοια να πετάν' δακρυγόνα στο πυροσβεστικό

στο παράθυρο εικόνισμα άνθρωποι σαν λαμπάδες

και τα κανάλια αλλού να γυρνούν το φακό.

Και είδα ξεριζωμένους να περνούν τη γραμμή

για μια πόρνη φτηνή ή για καζίνο και πούρα.

Έτσι κι αλλιώς μπερδεμένη η πίστη μας,η καημένη,

ο Σολωμός με Armani και την καρδιά ανοιχτή.

Δεν θέλω ο εαυτός μου να 'ναι τόπος δικός μου

ξέρω πως όλα αν μου μοιάζαν, θα 'ταν αγέννητη η γη

δε με τρομάζει το τέρας ούτε κι ο άγγελός μου

ούτε το τέλος του κόσμου.

Με τρομάζεις εσύ.

Με τρομάζεις,ακόμα, οπαδέ της ομάδας

του κόμματος σκύλε, της οργάνωσης μάγκα

διερμηνέα Του Θεού, ρασοφόρε γκουρού

τσολιαδάκι φτιαγμένο, προσκοπάκι χαμένο

προσεύχεσαι και σκοτώνεις

τραυλίζεις ύμνους οργής

Έχεις πατρίδα το φόβο, γυρεύεις να βρεις γονείς

μισείς τον μέσα σου ξένο.

Κι όχι, δεν καταλαβαίνω

δεν ξέρω πού πατώ και πού πηγαίνω.

• 0

Γι'αυτους που αναζητουν καποιο συστημα που να μπορει να φερει ενα ισορροπημενο αποτελεσμα

στην παγκοσμια οικονομια,

τους συνιστω να γνωρισουν το επιστημονικο κινημα Ζeitgeist.

http://www.thezeitgeistmovement.gr/media/

• 0

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ πως μπορεί να συμβάλλει ο παππούς, ο αγρότης, η νοικοκυρά ή ακόμα και ο μέσος πολίτης που δεν έχουν ιδέα από δημόσια οικονομικά, πως μπορούν να οφελήσουν στην ορθή λήψη αποφάσεων που αφορούν ένα κράτος στις μέρες μας...

Βλεποντας το καλαθι τους να αδειαζει ή να γεμιζει ειμαι σιγουρη πως καταλαβαινουν καλυτερα απο τον καθενα τι τους συμφερει και τι οχι.

Και οτι συμφερει το φτωχο σιγουρα ειναι καλυτερο απο αυτο που του δινει μια να παει πιο κατω.

Στην τελική με τους ισχυρούς και τους γνώστες της Δημοσιας Οικονομιας δεν χρεοκοπήσαμε σαν χωρά?

Δλδ ο Παπακωνσταντινου σας φαίνεται να ξερει? (γιατι στην ουσια τον αλλο διακοσμητικο τον εχουμε απ οτι βλεπω).

ΥΓ Δεν υποστηριζω καμια παραταξη , δεν εχω βρει ουτε ενα κομμα να με εκπροσωπει. Ισως αν ψηφιζαμε ατομα που θελουμε στην Βουλη και οχι υποχρεωτικα το κομμα τους εβγαινε καποια στιγμη με το ζορι μια 300αδα να αξιζει. Μια 300αδα που να μην ανηκε πουθενα και να ψηφιζε ατομικα.

Και ναι θα ηθελα μεσα και μια νοικοκυρα, εναν παππου . Για τον αγροτη..... εχω ενα θεμα ετσι οπως τους εκαναν (το να χυνουν το γαλα και να πετανε ειδη διατροφης οταν υπαρχει κοσμος που πειναει δεν μπορω να το συγχωρησω - ας τα εδιναν σε ενα ορφανοτροφείο ).

• 0

...................

Αν ήταν όντως τόσο καλό σύστημα, δεν θα είχε καταρρεύσει σε τόσες πολλές χώρες... Άσε και το άλλο, εκεί που υπάρχει ακόμα (βλ. Κίνα, Κεντρική Αμερική) εφαρμόζεται με αυταρχική - μοναρχική επιβολή.

......................

Μόνο μια παρατήρηση.............

Κομμουνιστής δεν είσαι........ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ να είσαι.

Το πόσο τα καταφέρνεις εξαρτάται από το πόσο προσπαθείς και κάτω από ποιές συνθήκες και η λυδία λίθος είναι το αποτέλεσμα.

Μοναρχικές αντιλήψεις, οικογενειοκρατία δείχνουν ότι δεν είσαι.

Ο παράγοντας άνθρωπος είναι πάντα κυρίαρχος...

και κάτι τελευταίο.........

Το ΄χω ξαναγράψει.

Εγώ μπορώ να απαιτώ από την αριστερά να μου φέρει την άνοιξη τον Δεκέμβρη αλλά όσοι δεν είναι αριστεροί δεν δικαιούνται να κατηγορούν την αριστερά που η άνοιξη δεν έρχεται τον Δεκέμβρη.

Κι εν τέλει μπορώ να δεχθώ πολλές ευθύνες για τους ανθρώπους που "υπηρέτησαν" ή ξεπούλησαν την αριστερά.

Αλλά αυτοί που ξεπούλησαν (και συνεχίζουν) την Ελλάδα, έχουν όνομα, έχουν επώνυμο και δεν ανήκουν στην αριστερά.

Αυτό να μην το ξεχνάμε ποτέ

• 0

..Πρακτικά, αν της πεις πάρε να κυβερνήσεις, δεν θα ξέρει τι θα κάνει.........

Σε αυτο θα συμφωνησω.

Εχουν την Κανελλη και την εχουν πισω να κοιταει αντι να την βαλουν μπροστα να αποκτησουμε επιτελους αριστερα με επιχειρηματα σε αυτη τη χωρα :P

• 0

βρε παιδια μην φοβοσαστε δεν προκειται να σας φαει ο κομμουνισμος.....

δειτε και τα αποτελεσματα του ΟΕΕ ....

ο χορος των δυο κομματων μια χαρα κρατει ....

• 0

Από τη θεωρία στη πράξη, υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση...

Για να σε "φτιάξω" σου περιγράφω το εξής. Το καλοκαίρι είχα πάει λίγες μέρες στο χωριό. Ο φουρνάρης μοιράζει το ψωμί με το φορτηγάκι και κορνάρει σε κάθε γειτονιά να βγούν οι γυναίκες να ψωνίσουν.

Ρωτάει η μάνα μου " θές ένα κουλούρι"....πάρε τη λέω εγώ. Ερχεται σε λίγο με δυό ψωμιά. "Που είναι ρε μάνα το κουλούρι" την ρωτάω. "Αχ παιδάκι μου μια στάλα κουλούρι το πουλαέι όσο το φωμί, λυπήθηκα να το αγοράσω",

μου απαντάει "θα κόψω μια τομάτα και λίγο τυρί να φας".

Πές μου τώρα εσυ Στέφανε ποιός είναι πιο ικανός στα οικονομικά, η μάνα μου ή ο Γιωργάκης με όλο το επιτελείο του?. Σε πληροφορώ κατηγορηματικά η μάνα μου, όπως και όλες οι μάνες της χώρας.

• 0

Βλεποντας το καλαθι τους να αδειαζει ή να γεμιζει ειμαι σιγουρη πως καταλαβαινουν καλυτερα απο τον καθενα τι τους συμφερει και τι οχι.

Και οτι συμφερει το φτωχο σιγουρα ειναι καλυτερο απο αυτο που του δινει μια να παει πιο κατω.

Μα δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε την πληροφόρηση για να λάβει σωστή απόφαση.... Πρέπει να έχει συνεχή απασχόληση με τα δημόσια για να μπορεί να γίνει κάτι...

Και δεν είναι καθόλου τόσο απλά, ούτε κατά διάνοια, όσο τα περιγράφεις..... Μα καθόλου.....

Στην τελική με τους ισχυρούς και τους γνώστες της Δημοσιας Οικονομιας δεν χρεοκοπήσαμε σαν χωρά?

Δλδ ο Παπακωνσταντινου σας φαίνεται να ξερει? (γιατι στην ουσια τον αλλο διακοσμητικο τον εχουμε απ οτι βλεπω).

Κριτική κάνουμε όλοι μας... Σίγουρα δεν κάνανε για αυτές τις δουλειές... Σίγουρα πρέπει να λογοδοτήσουν, αν καταφέρει κανείς και βγάλει άκρη ποιος φταίει και γιατί..... Επίσης, μην ξεχνάμε ότι εμείς τους ψηφίσαμε για να τα κάνουν μπάχαλο....

Ωστόσο, έχουμε μια κατάσταση... Λύσεις έχουμε να προτείνουμε....????