Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΙΣΧΟΣ ! δέν θά αφήσουν τίποτα όρθιο. τέλεια ισοπέδωση της εργατικής νομοθεσίας!


FAZEXA

Ερώτηση

Συνάδελφοι αυτο το ειδατε?

απόσπασμα από τό

Ενημερωτικό Σημείωμα για το Προτεινόμενο Σχέδιο Νόμου «Επείγοντα

Μέτρα Εφαρμογής του Προγράμματος Στήριξης της Ελληνικής Οικονομίας»

<<Επεκτείνεται ο χρόνος της διαθεσιμότητας των εργαζομένων στις

επιχειρήσεις που αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα από 6 σε 9

μήνες.

Επανακαθορίζεται η διάρκεια της απασχόλησης εργαζομένων

σε έμμεσο εργοδότη (με τυχόν παρατάσεις) στους 36 μήνες από 18 που είναι

σήμερα. Μετά την πάροδο των 36 μηνών ο εργαζόμενος θεωρείται ότι έχει

σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου με τον έμμεσο εργοδότη.

Ρυθμίζεται για πρώτη φορά με νόμο η δοκιμαστική περίοδος εργασίας, στο

πλαίσιο της σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου. Συγκεκριμένα, προβλέπεται

ότι η δοκιμαστική περίοδος θα έχει διάρκεια έως 12 μήνες, και η σύμβασή

εργασίας μπορεί να καταγγελθεί χωρίς προειδοποίηση και χωρίς αποζημίωση

απόλυσης, εκτός κι αν έχει συμφωνηθεί από τα συμβαλλόμενα μέρη κάτι

άλλο.

Επανακαθορίζεται ο χρόνος προειδοποίησης για την απόλυση

εργαζόμενου με σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου, διάρκειας εργασίας από

12 μήνες έως 24 μήνες, σε ένα μήνα. Σε περίπτωση μη προειδοποίησης, τότε

προβλέπεται αποζημίωση απόλυσης ενός μηνός.

Ρυθμίζονται διαδικασίες για την απλούστευση των τρόπων ανακοίνωσης στοιχείων στις

αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, και

γενικά διευκολύνεται η εποπτεία της τήρησης της εργατικής νομοθεσίας>>

φίλοι μου καί φίλες αγοράστε όλοι τσαπιά καί πίσω στό χωριό μας .τουλάχιστον νά βγάζουμε κάτι νά τρώμε διότι εδώ θά φάμε ό ένας τόν άλλον ,διότι στό τέλος βλέπω νά βγάζουν νόμο <ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ  ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

δέν πιστεύω στά μάτια μου,ξεφτιλα,αισχος,κατάντια....<":P"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφε tzimdim και πάλι τα σέβη μου, γιαυτή την καταπληκτική περιγραφή για την ζωή του μέσου Έλληνα.

Αν αυτός είναι ο μέσος Έλληνας θα ήμασταν παράδεισος.

Εσύ έτσι αντιλαμβάνεσαι τον μέσο Έλληνα?

Γιατί τότε εγώ είμαι σε άλλη χώρα και δε το ξέρω.

Για μένα είναι παράδειγμα προς μίμηση, αλλά δυστυχώς, η εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:unsure::)

Αν και δεν αλλάζει τίποτα στην ουσία ,

ετσι απλά για ενημέρωση,

κερδισμένο τον είχατε αυτόν.

Υ.Γ Αυτο που έγραψε ο doctor αν προλαβω θα το κάνω πανό...

Να κάνουμε μια επιχειρησιακή σύμβαση στη Βουλή με 740 ευρώ ο καθένας τους και οι 100 να απολυθούν άμεσα. Έτσι κι αλλιώς είναι όλοι ανίκανοι.

Τους ανίκανους κάποιος τους έβαλε , αν τους βγάλεις ή τους δώσεις λιγότερα δεν αλλάζει τπτ γιατί αυτούς που θα βάλουν(εσύ δεν πρόκειται να βάλεις κανέναν) θα είναι ίδιοι . Αν δεν δει ο καθένας ατομικά την ευθύνη του δε θα αλλάξει τπτ. Αν κλέβουν αυτοί που είναι πάνω δε φταίνε αυτοί. Ο κλέφτης ότι και να κάνεις θα είναι κλέφτης , το ίδιο και ο ανίκανος.

Αυτό που μπορεί να γίνει για μένα , είναι ο καθένας μας να μεγαλώσει τα παιδιά του με αξίες κ όχι μαθαίνοντας του την λαμογιά ,το βόλεμα , την αρπαχτή,την κατανάλωση .

Η επανάσταση των θυμωμένων δε θ αργησει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν αυτός είναι ο μέσος Έλληνας θα ήμασταν παράδεισος.

Εσύ έτσι αντιλαμβάνεσαι τον μέσο Έλληνα?

Γιατί τότε εγώ είμαι σε άλλη χώρα και δε το ξέρω.

Για μένα είναι παράδειγμα προς μίμηση, αλλά δυστυχώς, η εξαίρεση.

Δεν ξέρω με τι κόσμο δουλεύεις επαγγελματικά συνάδελφε.Εγώ σε πληροφορώ ότι από τις 600 δηλώσεις εισοδήματος που συντάσσω ετησίως, οι 400 αφορούν τέτοιον κόσμο.

Βιομηχανικούς εργάτες, εμπορουπάλληλους, εποχιακούς στον τουρισμό, αγρότες,και συνταξιούχους ΙΚΑ-ΟΓΑ κυρίως, Κι αυτό που διαπιστώνω είναι μια από τα ίδια που περιέγραψα. (25,00 - 30,00 € έπαιρναν πρίν 10 χρόνια τα ίδια και λιγότερα παίρνουν σήμερα)

Δεν νομίζω να μην είναι αρκετό το δείγμα ώστε να μην αποτελεί το δείκτη του μέσου Έλληνα.Σήμερα τείνουν να προλεταροποιηθούν και τμήματα μικροαστών που δεν ανήκαν πρίν σε τέτοιες κατηγορίες.Δεν κλείνουν μικρά μαγαζάκια πελατών σου?.Μπόρεσαν αυτοί τα καλά χρόνια να αποκτήσουν πλούτη ώστε να μπορούν να επιβιώσουν στην κρίση, ή βγαίνουν στα συσσίτια?.

Ισα βάρκα ίσα πανιά ήταν τόσα χρόνια, δανείζονταν χρήματα για να μην κλείσουν και σήμερα φεύγουν κυνηγημένοι.Σε κοινωνία του 1/5 περνάμε σιγά σιγά.

Βαλθήκατε με το ζόρι να δικαιώσετε τον Πάγκαλο (όλοι μαζί τα φάγαμε?).Δεν είναι έτσι.Η φάρα του Πάγκαλου τα έφαγε, αυτή οφείλει να τα πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αριστερά έχει το μερίδιο της ευθύνης που έχει ο καθένας μας. Σίγουρα δεν φταίει για το μεγαλύτερο μέρος, αλλά μην ξεχνάς ότι είναι κόμμα, γρανάζι του συστήματος.

Και δεν τα έβαλα με την αριστερά επειδή λέει αυτά που λέει το νομοσχέδιο, αλλά επειδή σε κάθε της κίνηση έχει άξονα τον εργαζόμενο και μόνο (λες και σε μια οικονομία δεν υπάρχουν άλλες οικονομικές μονάδες που πρέπει να θεωρηθούν), προτείνει μονίμως επανάσταση (από το πιο μικρό λόγο έως τον πιο μεγάλο) χωρίς να έχει αναλογιστεί τις συνέπειες ή να δίνει λύση για τα προβλήματα που θα ακολουθήσουν.

Ακόμα να καταλάβει ότι το πρόβλημα δεν είναι ότι οι εργαζόμενοι χάνουν δικαιώματα, το θέμα είναι ότι οι επιχειρήσεις κλείνουν η μια μετά την άλλη και δεν θα βρίσκουν δουλειά να εργάζονται από εδώ και πέρα.....

Εκτός και φτιάξουν οι ίδιοι επιχειρήσεις...... Οπότε προσλαμβάνει ο ένας τον άλλο........

Ίσως ο Βαρουφάκης να είναι ο μόνος που λέει κάτι ως πρόταση στην κατεύθυνση της "λύσης" και σίγουρα δεν κυρήσσει την επανάσταση.

Όμως αφού (ή για να) σβήσουμε την φωτιά πρέπει να αντιμετωπίσουμε τις αιτίες.

Κι οι αιτίες είναι δομικές κι όχι ατομικές συμπεριφορές.

Συμφωνώ....

Είσαι σίγουρος ότι συμφωνείς; :P

Αυτό που λέω νομίζω ότι είναι απλό αλλά μάλλον δεν θέλουμε να το δούμε.........

Η συζήτηση γύρω από την ανεπάρκεια της αριστεράς συγκαλύπτει τις ευθύνες όσων έδρασαν με τα γνωστά αποτελέσματα. Ενθαρρύνει τον Πάγκαλο να συκοφαντεί εμάς για όσα εκείνος κι η παρέα του έφαγαν.

Λέω επίσης ότι το θέμα δεν είναι μόνο οι ευθύνες των προσώπων. Κι αυτοί να μην ήταν, και διαπλοκή να μην υπήρχε, και διαφθορά να μην υπήρχε πάλι θα είχαμε πρόβλημα εμείς (οι εργαζόμενοι και οι αυτοαπασχολούμενοι).

Άλλωστε το πρόβλημα αφορά και άλλες χώρες οι οποίες υποτίθεται δεν μας ακολουθούν στη διαφθορά.

Το πρόβλημα είναι δομικό και αφορά το σύστημα το ίδιο. Πριν 100 χρόνια ο Λένιν προέβλεπε ότι το επόμενο βήμα (στην ανάλυση του Μαρξ ότι το βιομηχανικό κεφάλαιο θα κυριαρχήσει επί του φεουδαρχικού) θα είναι η κυριαρχία του τραπεζικού και χρηματιστηριακού κεφαλαίου επί του βιομηχανικού.

Δεν είναι φανερό ότι αυτό ισχύει σήμερα;

Δεν είναι το πρόβλημα αποτέλεσμα της κυριαρχίας των τραπεζών;

Γι αυτό μη βιάζεσαι να συμφωνήσεις.

Λέγοντας οτι οι αιτίες είναι δομικές και όχι οι ατομικές συμπεριφορές προτείνω αυτό που με κατηγορείς........ επανάσταση και ανατροπή του συστήματος. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είσαι σίγουρος ότι συμφωνείς; :P

Αυτό που λέω νομίζω ότι είναι απλό αλλά μάλλον δεν θέλουμε να το δούμε.........

Η συζήτηση γύρω από την ανεπάρκεια της αριστεράς συγκαλύπτει τις ευθύνες όσων έδρασαν με τα γνωστά αποτελέσματα. Ενθαρρύνει τον Πάγκαλο να συκοφαντεί εμάς για όσα εκείνος κι η παρέα του έφαγαν.

Λέω επίσης ότι το θέμα δεν είναι μόνο οι ευθύνες των προσώπων. Κι αυτοί να μην ήταν, και διαπλοκή να μην υπήρχε, και διαφθορά να μην υπήρχε πάλι θα είχαμε πρόβλημα εμείς (οι εργαζόμενοι και οι αυτοαπασχολούμενοι).

Άλλωστε το πρόβλημα αφορά και άλλες χώρες οι οποίες υποτίθεται δεν μας ακολουθούν στη διαφθορά.

Το πρόβλημα είναι δομικό και αφορά το σύστημα το ίδιο. Πριν 100 χρόνια ο Λένιν προέβλεπε ότι το επόμενο βήμα (στην ανάλυση του Μαρξ ότι το βιομηχανικό κεφάλαιο θα κυριαρχήσει επί του φεουδαρχικού) θα είναι η κυριαρχία του τραπεζικού και χρηματιστηριακού κεφαλαίου επί του βιομηχανικού.

Δεν είναι φανερό ότι αυτό ισχύει σήμερα;

Δεν είναι το πρόβλημα αποτέλεσμα της κυριαρχίας των τραπεζών;

Γι αυτό μη βιάζεσαι να συμφωνήσεις.

Λέγοντας οτι οι αιτίες είναι δομικές και όχι οι ατομικές συμπεριφορές προτείνω αυτό που με κατηγορείς........ επανάσταση και ανατροπή του συστήματος. :unsure:

Γιάννη, ξέρω τι λέω....

Συμφωνώ με αυτά που έγραψες, όχι με αυτά που εννοείς....

Όντως το σύστημα έχει δομικό πρόβλημα... Αν και κάποιες θεωρίες συνομωσίας δεν με αφήνουν να κατασταλάξω ακόμη (επίθεση εναντίον του ευρώ κτλ κτλ).... Τι λύση πρέπει να δωθεί, είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα για συζήτηση.... Γκρεμίζεις τα πάντα και ξαναρχίζεις από την αρχή, διορθώνεις σιγά σιγά, ποια θα είναι η καινούρια βάση κτλ κτλ....

Πιστεύω ακράδαντα ότι αν δεν υπήρχε διαφθορά, αναξιοκρατία κτλ κτλ δεν θα είχαμε φτάσει σε αυτά τα χάλια..... Επίσης, πιστεύω ότι η αριστερά (ως πολιτικό κόμμα ή ιδεολογία) δεν είναι εφαρμόσιμη λύση! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία πρόταση για την Κρίση

Του Γιάννη Βαρουφάκη

Και ισως τοτε να ειμαστε πια Ενωμενη Ευρωπη στην πραγματικοτητα.

Μακαρι να γινει πραξη.

Μακαρι να ξυπνησουν καποιοι οσο εχουμε ακομα καιρο.

Καιρος ομως ειναι να παψουμε στην Ελλαδα να βρουμε ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο και να αλληλοφαγωνομαστε υποστηριζοντας το πια παραταξη θα σωσει την Ελλαδα και να παλεψουμε ωστε οι Ελληνες ολοι σαν συνολο να σωσουμε την Ελλαδα. (και δεν εννοω βαση χαρτιων μην με παρετε με τις κουπες :P)

Ε ρε πως θα θελα να δω μια φουστανελλα . Οχι κυριολεκτικα αλλα την ψυχη που εκρυβε μεσα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια κουβέντα θα πω μόνο γιατί έχουμε πνιγεί, ή από άναρθρες κραυγές, ή από Βαρουφολογίες.

Η κυβέρνηση ακολουθεί αυτόν τον δρόμο γιατί είναι η εύκολη λύση. Αυτόν ξέρει να κάνει καλύτερα, και αυτόν ακολουθούν όλες οι κυβερνήσεις του κόσμου σε ανάλογες περιστάσεις.

Το θέμα είναι, υπάρχει άλλος τρόπος διεξόδου; Συγκεκριμένος και συγκροτημένος όμως, όχι πνιγμένος στις γενικότητες, και με συγκεκριμένη πρόβλεψη, κάθε βήμα του τι εξελίξεις θα προκαλέσει και πως θα αντιμετωπιστούν;

Δυστυχώς δεν υπάρχει, και εδώ ακριβώς εντοπίζεται το έλλειμμα της σημερινής αριστεράς, κάθε απόχρωσης, που αναλώνεται σε κούφια αντίδραση, χωρίς να έχει επεξεργασμένο, ως πειστική λύση, ένα πρόγραμμα δράσης, το οποίο υποτεθήτω ότι έπαιρνε (νόμιμα :P ) την εξουσία αύριο, θα μπορούσε να το θέσει αμέσως σε εφαρμογή.

Είναι τέτοια η κατάσταση της χώρας σήμερα, που ο κόσμος θα δεχόταν και μια αριστερή διέξοδο, αρκεί αυτή να πατούσε στη γη.

Αλλά μας έχουν φάει οι Παπαρρηγοτσιπροαλαβάνοι, και τα παλαιολιθικά συμπλέγματά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

oik4.jpg

Ας θυμηθουμε τους πατεραδες μας και πως αυτοι διεκδικησαν και κερδισαν αυτα που σημερα μας κλεβουν οι υποτακτικοι του ΔΝΤ και του Διεθνους κεφαλαιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω με τι κόσμο δουλεύεις επαγγελματικά συνάδελφε.Εγώ σε πληροφορώ ότι από τις 600 δηλώσεις εισοδήματος που συντάσσω ετησίως, οι 400 αφορούν τέτοιον κόσμο.

Βιομηχανικούς εργάτες, εμπορουπάλληλους, εποχιακούς στον τουρισμό, αγρότες,και συνταξιούχους ΙΚΑ-ΟΓΑ κυρίως, Κι αυτό που διαπιστώνω είναι μια από τα ίδια που περιέγραψα. (25,00 - 30,00 € έπαιρναν πρίν 10 χρόνια τα ίδια και λιγότερα παίρνουν σήμερα)

Δεν νομίζω να μην είναι αρκετό το δείγμα ώστε να μην αποτελεί το δείκτη του μέσου Έλληνα.Σήμερα τείνουν να προλεταροποιηθούν και τμήματα μικροαστών που δεν ανήκαν πρίν σε τέτοιες κατηγορίες.Δεν κλείνουν μικρά μαγαζάκια πελατών σου?.Μπόρεσαν αυτοί τα καλά χρόνια να αποκτήσουν πλούτη ώστε να μπορούν να επιβιώσουν στην κρίση, ή βγαίνουν στα συσσίτια?.

Ισα βάρκα ίσα πανιά ήταν τόσα χρόνια, δανείζονταν χρήματα για να μην κλείσουν και σήμερα φεύγουν κυνηγημένοι.Σε κοινωνία του 1/5 περνάμε σιγά σιγά.

Βαλθήκατε με το ζόρι να δικαιώσετε τον Πάγκαλο (όλοι μαζί τα φάγαμε?).Δεν είναι έτσι.Η φάρα του Πάγκαλου τα έφαγε, αυτή οφείλει να τα πληρώσει.

Δεν διαφωνώ ότι ένα κόμματι της Ελλάδας είναι αυτό.

Προσωπική μου άποψη όμως είναι ότι είναι η λαμπρή εξαίρεση που τα τελευταία αρκετά χρόνια, από το 1984-1985 και μετά, "τρώγαν-άρπαζαν" όλοι οι άλλοι τριγύρω τους αλλά αυτοί έμειναν μακρυά από το βάζο με το μέλι.

Αυτό για διάφορους λόγους, για λόγους αρχής, όπως εσύ και γω και αρκετοί άλλοι ή άλλοι δεν μπορούσαν.

Αρχικλέφτες είναι οι πολιτικοί, μετρ του είδους.

Από κει και πέρα όμως κλέφτης είναι και αυτός που δε κόβει αποδείξεις, κλέφτης είναι και αυτός που δουλεύει αλλά παίρνει και ταμείο ανεργίας, κλέφτης είναι και αυτός που μπήκε χώρις να χρειάζεται στο Δημόσιο για να αράξει μέχρι να πάρει σύνταξη, κλέφτης είναι και αυτός που "λαδώνεται" για να κάνει τη δουλειά του.

Όλους του παραπάνω εμείς οι υπόλοιποι τους πληρώνουμε, αυξημένοι φόροι, αυξημένες εισφορές, μειωμένο εισόδημα.

Συμπερασμάτικα ναι, όλοι μαζί τα τρώγανε εκτός από τους Ανθρώπους που περιέγραψα πιο πάνω.

Απλά ο καθένας έφαγε όσα μπορούσε. Άλλα μπορούσε ο Πάγκαλος, ο Παπαντωνίου, ο Βουλγαράκης και οι άλλοι, άλλα μπορούσαν οι παρακάτω ...

Το μαλλί βέβαια όπως είναι αναμενόμενο το πληρώνουμε από κάτω προς τα πάνω.

Αν δεν είχαμε να φάμε, δεν θα έβγαινε όλος ο κόσμος στο δρόμο όπως σε όλες τις άλλες χώρες?

Κάθε Έλληνας όμως έχει το "μπαούλο" του, μικρό ή μεγάλο. Όταν αρχίσουν να αδειάζουν τα "μπαούλα" θα βγει στο δρόμο.

Φιλικά

Ido

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βαρουφολογίες.

Σε μία ταξιθετημένη, συγκροτημένη και ολοκληρωμένη πρόταση ενός εξαίρετου οικονομολόγου αυτός είναι ο αντίλογός σας;;;

Εσείς κι αν διαλέγετε τον πιο εύκολο δρόμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από εξαίρετους οικονομολόγους έχει βρωμίσει ο τόπος.

Εναλλακτικές πολιτικές προτάσεις για τη χώρα μας θέλουμε στο δια ταύτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά είχαμε δεν είχαμε το φέραμε το θέμα στις ευθύνες της αριστεράς.

Αναρωτιέμαι για πόσα από τα δεινά του τόπου έχει ευθύνη αυτή η έρμη η αριστερά (όχι ότι δεν υπάρχουν ευθύνες , αλλά όλα ρε γαμώτο έχουν ένα όριο)

Γράφτηκε από τον Γιάννη ότι αυτοί που ευθύνονται έχουν ονοματεπώνυμο και δεν είναι η αριστερά αυτή που έφερε τον τόπο σε αυτή την κατάσταση.

Ακόμα ο Γιάννης προχώρησε ακόμα πάρα πέρα γράφοντας ότι σήμερα κυβερνά το τραπεζικό κεφάλαιο και όχι το βιομηχανικό.

Αλλά το πρόβλημα των περισσοτέρων παραμένει

Και η αριστερά τι κάνει ?

Η αριστερά τι προτείνει ?

Αν έπαιρνε την εξουσία (νόμιμα όπως τόνισε κάποιος φίλος) πως θα έβγαζε την χώρα από την κρίση.

Εδώ λοιπόν είμαστε

Σε αναζήτηση της λύσης που δίνει η αριστερά στην κρίση.

Μα καλοί μου φίλοι ξεχνάμε κάτι βασικό.

Ζητάμε από την αριστερά να λύσει το πρόβλημα του καπιταλισμού.

Να βρει τις διεξόδους που θα βγάλουν την καπιταλιστική οικονομία από την κρίση.

Μήπως, λέω μήπως, παραλογιζόμαστε ?

Αν η αριστερά είχε τέτοιες λύσεις απλά δεν θα ήταν αριστερά.

Σοσιαλδημοκρατία ίσως, αριστερά όμως όχι.

Η λύση της αριστεράς είναι γνωστή.

Λαϊκή Εξουσία , Λαϊκή Δημοκρατία, Σοσιαλισμός

Εφαρμόσιμη ή όχι είναι μια άλλη συζήτηση.

Αλλά (ξανά) ρε γαμώτο μην ζητάμε από την αριστερά να προτείνει τον τρόπο που θα διαχειριστούμε την καπιταλιστική οικονομία για να την βγάλουμε από την κρίση.

Είναι παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μία ταξιθετημένη, συγκροτημένη και ολοκληρωμένη πρόταση ενός εξαίρετου οικονομολόγου αυτός είναι ο αντίλογός σας;;;

Εσείς κι αν διαλέγετε τον πιο εύκολο δρόμο...

Γιατρέ μου ...

Εξαίρετος οικονομολόγος ο Βαρουφάκης?

Μου θυμίζεις τον Αλογοσκούφη, που τον "έκραζε" όλη η πρώην ΑΣΟΕΕ και τελικά έγινε υπουργός οικονομικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατρέ μου ...

Εξαίρετος οικονομολόγος ο Βαρουφάκης?

Μου θυμίζεις τον Αλογοσκούφη, που τον "έκραζε" όλη η πρώην ΑΣΟΕΕ και τελικά έγινε υπουργός οικονομικών.

Ρε παιδιά, δεν τον ξέρω προσωπικά, αλλά δίνει μια λύση.... ένα τρόπο χειρισμού της όλης κατάστασης.... Αν είναι σωστό ή λάθος, το συζητάμε... Δλδ είναι καλύτερος ο άλλος που ζητάει μη αναγνώριση του χρέους εντελώς....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν διαφωνώ ότι ένα κόμματι της Ελλάδας είναι αυτό.

Προσωπική μου άποψη όμως είναι ότι είναι η λαμπρή εξαίρεση που τα τελευταία αρκετά χρόνια, από το 1984-1985 και μετά, "τρώγαν-άρπαζαν" όλοι οι άλλοι τριγύρω τους αλλά αυτοί έμειναν μακρυά από το βάζο με το μέλι.

Αυτό για διάφορους λόγους, για λόγους αρχής, όπως εσύ και γω και αρκετοί άλλοι ή άλλοι δεν μπορούσαν.

Αρχικλέφτες είναι οι πολιτικοί, μετρ του είδους.

Από κει και πέρα όμως κλέφτης είναι και αυτός που δε κόβει αποδείξεις, κλέφτης είναι και αυτός που δουλεύει αλλά παίρνει και ταμείο ανεργίας, κλέφτης είναι και αυτός που μπήκε χώρις να χρειάζεται στο Δημόσιο για να αράξει μέχρι να πάρει σύνταξη, κλέφτης είναι και αυτός που "λαδώνεται" για να κάνει τη δουλειά του.

Φυσικά κ δεν θα κόψει αποδειξη ο επιτηδευματιας οταν κινδυνευει να πεθανει στο ραντζο (απουσια δημοασιας υγειας&περιθαλψης), οταν πληρωνει τα κέρατά του σε ιδιωτ.φροντιστηρια (απουσια δημοσιας εκπαιδευσης),οταν για να ταξιδεψει απο ροδο-Αθηνα πληρωνει 200€ καμπινα aller-retour όταν κι αν υπάρξει καραβι.

Σαφλως κ υπάρχουν πάμπολλα τετοια παραδειγματα, συνεπως δώσε στο λαό το κίνητρο, οχι με φοροκαρτες, κυνηγι μαγισσων, ρουφιανιλίκια κ κουκουλες, αλλά με ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ, κ μετα το συζηταμε ξανα..

Οι φοροι, εννοειται κ θα'πρεπε να, πηγαινουν σε κοινων.υποδομες, σωστα; αρα, αυτοδικαια, ακυρωνεται ο σκοπός πληρωμης τους εκ μερους των πολιτων, όταν ΔΕΝ εξυπηρετούν - οι φόροι - τις κοιν. αναγκες των πολιτων, σωστα;

Όλους του παραπάνω εμείς οι υπόλοιποι τους πληρώνουμε, αυξημένοι φόροι, αυξημένες εισφορές, μειωμένο εισόδημα.

Συμπερασμάτικα ναι, όλοι μαζί τα τρώγανε εκτός από τους Ανθρώπους που περιέγραψα πιο πάνω.

Απλά ο καθένας έφαγε όσα μπορούσε. Άλλα μπορούσε ο Πάγκαλος, ο Παπαντωνίου, ο Βουλγαράκης και οι άλλοι, άλλα μπορούσαν οι παρακάτω ...

Το μαλλί βέβαια όπως είναι αναμενόμενο το πληρώνουμε από κάτω προς τα πάνω.

Αν δεν είχαμε να φάμε, δεν θα έβγαινε όλος ο κόσμος στο δρόμο όπως σε όλες τις άλλες χώρες?

Κάθε Έλληνας όμως έχει το "μπαούλο" του, μικρό ή μεγάλο. Όταν αρχίσουν να αδειάζουν τα "μπαούλα" θα βγει στο δρόμο.

Φιλικά

Ido

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν διαφωνώ ότι ένα κόμματι της Ελλάδας είναι αυτό.

Προσωπική μου άποψη όμως είναι ότι είναι η λαμπρή εξαίρεση που τα τελευταία αρκετά χρόνια, από το 1984-1985 και μετά, "τρώγαν-άρπαζαν" όλοι οι άλλοι τριγύρω τους αλλά αυτοί έμειναν μακρυά από το βάζο με το μέλι.

Αυτό για διάφορους λόγους, για λόγους αρχής, όπως εσύ και γω και αρκετοί άλλοι ή άλλοι δεν μπορούσαν.

Αρχικλέφτες είναι οι πολιτικοί, μετρ του είδους.

Από κει και πέρα όμως κλέφτης είναι και αυτός που δε κόβει αποδείξεις, κλέφτης είναι και αυτός που δουλεύει αλλά παίρνει και ταμείο ανεργίας, κλέφτης είναι και αυτός που μπήκε χώρις να χρειάζεται στο Δημόσιο για να αράξει μέχρι να πάρει σύνταξη, κλέφτης είναι και αυτός που "λαδώνεται" για να κάνει τη δουλειά του.

Όλους του παραπάνω εμείς οι υπόλοιποι τους πληρώνουμε, αυξημένοι φόροι, αυξημένες εισφορές, μειωμένο εισόδημα.

Συμπερασμάτικα ναι, όλοι μαζί τα τρώγανε εκτός από τους Ανθρώπους που περιέγραψα πιο πάνω.

Απλά ο καθένας έφαγε όσα μπορούσε. Άλλα μπορούσε ο Πάγκαλος, ο Παπαντωνίου, ο Βουλγαράκης και οι άλλοι, άλλα μπορούσαν οι παρακάτω ...

Το μαλλί βέβαια όπως είναι αναμενόμενο το πληρώνουμε από κάτω προς τα πάνω.

Αν δεν είχαμε να φάμε, δεν θα έβγαινε όλος ο κόσμος στο δρόμο όπως σε όλες τις άλλες χώρες?

Κάθε Έλληνας όμως έχει το "μπαούλο" του, μικρό ή μεγάλο. Όταν αρχίσουν να αδειάζουν τα "μπαούλα" θα βγει στο δρόμο.

Φιλικά

Ido

Φίλε, το λέω και στην υπογραφή μου (δυστυχώς δεν θυμάμαι από που το βούτηξα)............

Έτσι απλά, "οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμείς που δεν έχουμε μπαούλα δηλαδή ??????

Έβλεπα χθές τις μπούρδες του κ.Χρυσοχοϊδη (μου βγάζει την αίσθηση του φασίστα , δεν το βρίζω τον άνθρωπο μιας και δεν το γνωρίζω απλά λέω τι μου βγάζει) , για τη κατάσταση στην Ελλάδα αλλά και για το πολυνομοσχέδιο (επιχειρησιακές συμβάσεις κλπ) φταίνει οι μικρές επιχειρήσεις που απασχολούν 1-2-3 άτομα τα οποία έχουν τραγικές συνθήκες εργασίες , ενώ αντίθετα στις μεγάλες επιχειρήσεις τηρούνται οι συμβάσεις ......

Απλά λοιπόν να ενημέρωσω τον Υπουργό ότι βεβαίως και υπάρχουν στις μικρές επιχειρήσεις συνθήκες τέτοιες αλλά ελάχιστες στον αριθμό θα έλεγα οι εξαιρέσεις , ουδείς αμφιβάλλει ότι υπάρχει μαύρη εργασία (και) στις μικρές επιχείρησεις αλλά για άλλους λόγους , οι μικρές αυτές επιχειρήσεις οι οποίες είναι για να μη το ξεχνάμε οι ραχοκοκαλιά της οικονομίας είναι συνήθως οικογενειακές επιχειρήσεις και έχουν προσωπικό είτε συγγενείς είτε πολύ φιλικά πρόσωπα άτομα , γιατί λοιπόν πάμε να χτυπήσουμε αυτές τις επιχείρησεις και δε λέμε ότι επιχείρησεις με τζίρο πχ 200.000,00 θα έχουν επιδότηση εισφορών (σε καμία περίπτωση με αυτό το άθλιο σύστημα από τον ΟΑΕΔ) και αντίστοιχες επιδοτήσεις ή φορολογικά κίνητρα για τις πολύ μεγαλύτερες ? Το να μειώσουμε το μίσθο (ποίος τρελός εργοδότης δεν θα το κάνει ??) σε καμία περίπτωση δεν είναι λύση για ανάπτυξη αλλά σιγουριά προς μεγαλύτερη ανεργία και ύφεση .

Επίσης ανέφερε ο κ.Υπουργός ότι έχουν ανοίξει 49.000 νέες επιχείρησεις το νέο έτος (κουβέντα για το πόσες κλείσανε) αλλά βέβαιως δε γνώριζει τι ποίοτητας επιχείρησεις μπορεί να είναι αυτές , γιατί είπε , ότι μπορεί να είναι χαμήλης ποίοτητας επιχείρησεις όπως καφετέριες ....... Ο κ. Χρυσοχοϊδης δηλαδή υποθετώ ότι δε πάει πχ στο Da capo γιατί είναι χαμήλης ποίοτητας επιχείρηση ... Και ποίος είναι αυτός που θα πεί σε ένα ολόκληρο κλάδο (από τον οποίο το κράτος και η τοπική αυτοδιοίκηση τα παίρνου χοντρά και νταβατζιλίδικα) ότι είναι χαμηλής ποιότητας και στο κάτω κάτω έχουμε ποιοτητότρόμετρο και δεν το ξέρω γιατί είμαστε στη διαδικασία έναρξης καφέ και θα ήθελα να το γνωρίζω ..

Α ναι ήταν και ο κ. Μάνος ...... και ο κ.Παπαθανασίου .....

Υποστηρικτής των μικρών κόντεψε να γίνει ο Πρετεντέρης ....... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν διαφωνώ ότι ένα κόμματι της Ελλάδας είναι αυτό.

Προσωπική μου άποψη όμως είναι ότι είναι η λαμπρή εξαίρεση που τα τελευταία αρκετά χρόνια, από το 1984-1985 και μετά, "τρώγαν-άρπαζαν" όλοι οι άλλοι τριγύρω τους αλλά αυτοί έμειναν μακρυά από το βάζο με το μέλι.

Αυτό για διάφορους λόγους, για λόγους αρχής, όπως εσύ και γω και αρκετοί άλλοι ή άλλοι δεν μπορούσαν.

Αρχικλέφτες είναι οι πολιτικοί, μετρ του είδους.

Από κει και πέρα όμως κλέφτης είναι και αυτός που δε κόβει αποδείξεις, (οταν εχεις ενα νταβ..τζη, εναν μωρε πως τους λεγανε παλια αυτους που ρουφαν το αιμα και σε κανουν να δουλευεις πετοντας σου ενα ξεροκοματο για οσα εσυ εφτυσες δουλεψες, προσπαθεις να επιβιωσης. Και οποιος πει οτι η φορολογια μας ειναι δικαιη... κλέφτης είναι και αυτός που δουλεύει αλλά παίρνει και ταμείο ανεργίας, κλέφτης είναι και αυτός που μπήκε χώρις να χρειάζεται στο Δημόσιο για να αράξει μέχρι να πάρει σύνταξη δεν ειναι κλεφτης αυτος που μπηκε. Αυτος που μπηκε εψαχνε ενα μεροκαματο (αλλο αν στην συνεχεια μυμηθηκε τους υπολοιπους). Αυτοι που τον εβαλαν και τον πληρωναν εις βαρος της δικης μας τσεπης τα πηραν απο εμενα. Το που τα εδωσαν σκασιλα μου. Τα εκλεψαν για κατι περιττο. Δεν θα τα βαλω με το σκλυλο που εφαγε το κοτοπουλο μου που ο αδερφος μου του εδωσε. Θα τα βαλω με τον αδερφο μου. Σωστα? , κλέφτης είναι και αυτός που "λαδώνεται" για να κάνει τη δουλειά του εδω ναι θα συμφωνησω απολυτα. Αλλα και παλι το κρατος τι κανει γι αυτο? .

Όλους του παραπάνω εμείς οι υπόλοιποι τους πληρώνουμε, αυξημένοι φόροι, αυξημένες εισφορές, μειωμένο εισόδημα.

Συμπερασμάτικα ναι, όλοι μαζί τα τρώγανε εκτός από τους Ανθρώπους που περιέγραψα πιο πάνω.

Απλά ο καθένας έφαγε όσα μπορούσε. Άλλα μπορούσε ο Πάγκαλος, ο Παπαντωνίου, ο Βουλγαράκης και οι άλλοι, άλλα μπορούσαν οι παρακάτω ...

Το μαλλί βέβαια όπως είναι αναμενόμενο το πληρώνουμε από κάτω προς τα πάνω.

Αν δεν είχαμε να φάμε, δεν θα έβγαινε όλος ο κόσμος στο δρόμο όπως σε όλες τις άλλες χώρες?

Κάθε Έλληνας όμως έχει το "μπαούλο" του, μικρό ή μεγάλο. Όταν αρχίσουν να αδειάζουν τα "μπαούλα" θα βγει στο δρόμο.

Φιλικά

Ido

Σε ενα ψαρι που βρωμαει,

Σε ενα κρατος που με κοιταει και με βλεπει σαν φοροεισπρακτικο μεσο

Σε ενα κρατος που με υποχρεωνει πληρωνω 500 ευρω το μηνα ΙΚΑ για να φτασω να μην παρω συνταξη εκτος αν πεθανω και μου προσφερει παροχες που σιγουρα δεν ειναι ανταξιες αυτων που εγω πληρωνω

Σε ενα κρατος που κοιταει να μαζεψει για να φαει περισσοτερα και οχι να προσφερει

Σε αυτο το κρατος και σε ολους τους πολιτες του

Αυτος που εδινε την συνταξη του να σωθει η Ελλαδα φανηκε ηληθιος .

Και στο τελος δεν ξερω αν το προσεξες αλλα εγω που δεν εφαγα τιποτα και απο κανεναν πληρωνω το οτι δεν νοιαστηκα και το επαιξα υπερανω τοσα χρονια και δεν εφτιαξα μπαουλα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να σε "φτιάξω" σου περιγράφω το εξής. Το καλοκαίρι είχα πάει λίγες μέρες στο χωριό. Ο φουρνάρης μοιράζει το ψωμί με το φορτηγάκι και κορνάρει σε κάθε γειτονιά να βγούν οι γυναίκες να ψωνίσουν.

Ρωτάει η μάνα μου " θές ένα κουλούρι"....πάρε τη λέω εγώ. Ερχεται σε λίγο με δυό ψωμιά. "Που είναι ρε μάνα το κουλούρι" την ρωτάω. "Αχ παιδάκι μου μια στάλα κουλούρι το πουλαέι όσο το φωμί, λυπήθηκα να το αγοράσω",

μου απαντάει "θα κόψω μια τομάτα και λίγο τυρί να φας".

Πές μου τώρα εσυ Στέφανε ποιός είναι πιο ικανός στα οικονομικά, η μάνα μου ή ο Γιωργάκης με όλο το επιτελείο του?. Σε πληροφορώ κατηγορηματικά η μάνα μου, όπως και όλες οι μάνες της χώρας.

:P:unsure::) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τους ανίκανους κάποιος τους έβαλε , αν τους βγάλεις ή τους δώσεις λιγότερα δεν αλλάζει τπτ γιατί αυτούς που θα βάλουν(εσύ δεν πρόκειται να βάλεις κανέναν) θα είναι ίδιοι . Αν δεν δει ο καθένας ατομικά την ευθύνη του δε θα αλλάξει τπτ. Αν κλέβουν αυτοί που είναι πάνω δε φταίνε αυτοί. Ο κλέφτης ότι και να κάνεις θα είναι κλέφτης , το ίδιο και ο ανίκανος.

Αυτό που μπορεί να γίνει για μένα , είναι ο καθένας μας να μεγαλώσει τα παιδιά του με αξίες κ όχι μαθαίνοντας του την λαμογιά ,το βόλεμα , την αρπαχτή,την κατανάλωση .

Η επανάσταση των θυμωμένων δε θ αργησει :P

Ετσι είναι Χρησταρα όπως τα λές ,

απλα πράγματα , να πολλαπλασιαστουμε πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά, δεν τον ξέρω προσωπικά

Άστο Στέφανε.

Εμείς που δεν έχουμε μπαούλα δηλαδή ??????

Εμείς που δεν έχουμε ούτε μπαουλάκι, το μπ..λο. :P

Ετσι είναι Χρησταρα όπως τα λές ,

απλα πράγματα , να πολλαπλασιαστουμε πρέπει.

Το παλεύουμε ρε συ Κίμωνα. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κυρίες και κύριοι.

Αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα συμβαίνουν κοσμοϊστορικά γεγονότα. Άποδομήται η Ελληνική κοινωνία με συνοπτικές διαδικασίες.

Εκείνο που με προβλημάτιζε, είναι που πηγαίνει αυτή η κατάσταση και ποιος είναι ο τελικός σκοπός τους. Διοτι δεν διαλύουν μόνο τους εργαζόμενους - όπως γίνεται πάντα και ιστορικά- αλλά και επιχειρηματίες μικρών και μεγάλων, θα έλεγα,επιχειρήσεων.Δηλαδή π.χ.επιχειρήσεις που αποσχολουν απο 5 μέχρι και 20 ή και 30 εργαζομένους.Δηλαδή είχα φτιάξει το πάζλ και δεν μπορούσα να φτάσω στο τέλος.Τον τελικό σκοπό τους.

Τελικά ο σκοπός τους είναι αυτός τον οποία περιέγραψε ο Νότης Μαρίας, στον Παπαδάκη που ήταν καλεσμένος.

Ότι το ΔΝΤ σε όποια χώρα και αν πήγε, σκοπός του ήταν να την διαλυσει και να υπερχρεώσει. Και όχι να την ξεχρεώσει.Μόλις γίνόταν αυτό τότε έβαζε στο χέρι τις πλουτοπαραγωγικές πηγές της χώρας και στο όνομα του να ξεχρεωθούν τους ρουφούσε το αίμα.

Γιαυτό κύριοι άν δεν ξυπνησει ο κόσμος και δεν στείλει τους δοσίλογους της Χώρας ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΚΑΙ ΛΑΟΣ στο δι α όλο, τότε μαύρο φίδι που έφαγε έμας και τα παιδιά μας. Πρέπει να εκδιωχθεί αυτος ο χαζός, που κανεί ότι μας κυβερνάει παση θυσία, γιατί θα μας καταστρέψει ολοκληρωτικά.

Σημείωση. Ο Νότης Μαριάς ο οποίος ειναι φοβερά ενημερωμένος, πριν ένα χρόνο ήταν Πασόκ και μάλιστα οργανωμένο στέλεχος.Όταν το πασοκ το πήγαινε για ΔΝΤ ,παραιτήθηκε και τους είπε κυριοι εγώ δεν έχω καμία σχέση με εσάς.Είναι μεσα στους λίγους άνθρωπους που εξήγησαν την κρίση και τις πολιτικές τις λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά ο σκοπός τους είναι αυτός τον οποία περιέγραψε ο Νότης Μαρίας, στον Παπαδάκη που ήταν καλεσμένος.

Ο σκοπός τους και οι εντολές τους είναι γνωστες εδω και καιρο ,

30% κάτω η αγοραστικη δύναμη των Ελλήνων στο σύνολό τους.

Και αυτο γίνεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...