Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ?


επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ερώτηση

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ?

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ?

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΩ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΚΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ?

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ?

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΩ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΚΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ

1ον, δεν μεταβιβάζεται, από όσο ξέρω... μεταβιβάζεις μόνο το οικόπεδο....

2ον καλύτερα να ρωτήσεις ένα συμβολαιογράφο, λόγω αρμοδιότητας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ακομα περιμενω την τσικουδια

Μολών λαβέ..... Γιατί αν περιμένεις να στη φέρω (αλήθεια, που κατοικοεδρεύεις....???), φέξε μου και γλίστρυσα............ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ?

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ?

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΩ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΚΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ

http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108382.html

για διαβασε το 10 και το 12 μηπως αποκομησης κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αναστασία

Γεια σας! Οι γονεις μου εκτισαν το 1998 αυθαιρετη κατοικία σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο. Δηλωναν κανονικά στο ε9 τόσο το κτίσμα στον πίνακα 1 όσο και το αγροτεμαχιο με το κτισμα στο πινακα 2. Το 2010 μου μεταβίβασαν κατα ψιλη κυριότητα το αγροτεμαχιο. Στο συμβόλαιο φυσικα δε γινεται καμία αναφορα σε κτίσμα, λογικό αφου ειναι αυθαιρετο. Βλέποντας το ε9 που εκανε ο λογιστης μας για το οικονομικο ετος 2011 διαπίστωσα ότι σε μενα φαινεται μόνο το αγροτεμαχιο και όχι το κτισμα. Κανονικά και δεδομενου ότι η μεταβίβαση εγινε πριν το νομο για τακτοποιηση αυθαιρετων - απαγορευση μεταβιβασεων, δεν έπρεπε να περασει και το κτισμα σε μενα κατα ψιλη κυριότητα;;; Με αφορμή λοιπόν το περιουσιολόγιο και τις τροποποιησεις που γίνονται στο ε9 πήγα και του μετεφερα την απορια μου. Η απαντηση του ηταν ότι δεν μπορει να αναγραψει το κτισμα σε μενα εφοσον στο συμβολαιο αναφερεται μονο η μεταβιβαση αγροτεμαχιου. Μα μεχρι τώρα ετσι δεν μεταβιβάζονταν, αγοράζονταν ή πωλουνταν τα αυθαιρετα;;; Με αναφορα στο συμβόλαιο μονο του οικοπεδου ή αγροτεμαχιου. Ποια ειναι η γνωμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

λοιπον

θα πας σε μηχανικο

και θα κανεις τακτοποιηση του

ειναι δουλεια μηχανικου και οχι λογιστη

και αν εισαι αθηνα

στειλε πμ να σε στειλω σε μηχανικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αναστασία

Αχ καλά τα λες αγαπητέ Τζαβέλα αλλά το ποσό τακτοποίησης (χαριστικό όπως λενε στα media) είναι 16.800 :blink: No money no honey.... Και για να σας προλαβω ουτε σε καμια περιοχη φιλετο ειναι, ουτε σε κανένα δάσος αλλα σε ενα χωριό που εδω και 20 ολόκληρα χρόνια δεν εχει προχωρησει καμία επεκταση σχεδιου πολης. Αποτελεσμα το μισό χωριό να ειναι εκτός σχεδίου και να εχουμε χτισει χωρίς άδεια... (χωρίς να δικαιολογώ την παρανομία μας και τις συνεπειες της). Να το τακτοποιησω δεν μπορω για οικονομικους λογους. Ηθελα να ξερω αν ο λογιστης τα αποτυπωσε ορθα στο ε9. Τελικά, δε θα μπορουσε με τη μεταβιβαση του αγροτεμαχίου να βαλει και το σπίτι σε εμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αχ καλά τα λες αγαπητέ Τζαβέλα αλλά το ποσό τακτοποίησης (χαριστικό όπως λενε στα media) είναι 16.800 :blink: No money no honey.... Και για να σας προλαβω ουτε σε καμια περιοχη φιλετο ειναι, ουτε σε κανένα δάσος αλλα σε ενα χωριό που εδω και 20 ολόκληρα χρόνια δεν εχει προχωρησει καμία επεκταση σχεδιου πολης. Αποτελεσμα το μισό χωριό να ειναι εκτός σχεδίου και να εχουμε χτισει χωρίς άδεια... (χωρίς να δικαιολογώ την παρανομία μας και τις συνεπειες της). Να το τακτοποιησω δεν μπορω για οικονομικους λογους. Ηθελα να ξερω αν ο λογιστης τα αποτυπωσε ορθα στο ε9. Τελικά, δε θα μπορουσε με τη μεταβιβαση του αγροτεμαχίου να βαλει και το σπίτι σε εμενα;

ΔΕΣ ΑΥΤΟ

1)Με τον νόμο 1337/1983 απαγορεύθηκε η μεταβίβαση αυθαιρέτων με στόχο να καταστήσουμε ουσιαστικώς μη εμπορεύσιμο ένα αυθαίρετο, εάν αυτό δεν μπορεί να μεταβιβασθεί νομικά. Ο στόχος έχει εν μέρει επιτευχθεί, διότι μετά την ισχύ του εν λόγω νόμου το οικόπεδο/αγροτεμάχιο στο οποίο βρίσκεται το αυθαίρετο μπορεί να μεταβιβασθεί μόνο με κληρονομιά και πάλι χωρίς επίσημη δήλωση του κτίσματος στην εφορία και στο συμβόλαιο αποδοχής κληρονομίας.

Συχνά επιχειρείται η μεταβίβαση αυθαιρέτων κτισμάτων με πώληση ή γονική παροχή, χωρίς την απεικόνιση του αυθαιρέτου στο επισυναπτόμενο στο συμβόλαιο τοπογραφικό, με κίνδυνο όμως όλων των εμπλεκομένων να παραπεμφθούν για σωρεία

ποινικών αδικημάτων, αφού υπογράφουν ψευδώς ότι μεταβιβάζεται «γυμνό» οικόπεδο, ενώ γνωρίζουν ότι υπάρχει και κτίσμα, το οποίο αποκρύπτεται από το τοπογραφικό (ευθύνη μηχανικού) και από το συμβόλαιο (ευθύνη αγοραστή και πωλητή, ενώ ο συμβολαιογράφος επισήμως δεν γνωρίζει).

ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΚΟΥΣΙΑΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ – ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ «Η ΔΙΑΘΕΣΗ»

«…Κατά το άρθρο 17 παρ/φοι 1 και 10 του ν. 1337/1983 "επέκταση των πολεοδομικών σχεδίων κλπ", "τα αυθαίρετα κτίσματα ή κατασκευές εν γένει που ανεγείρονται μετά την 31 Ιανουαρίου 1983 εντός ή εκτός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων ή οικισμών που υπάρχουν πριν από το έτος 1923 καθώς και όσα δεν εξαιρούνται σύμφωνα με το άρθρο 15 του νόμου αυτού κατεδαφίζονται υποχρεωτικά από τους κυρίους ή συγκυρίους τους, έστω και αν έχει αποπερατωθεί η κατασκευή ή αν το κτίσμα κατοικείται ή χρησιμοποιείται με οποιονδήποτε τρόπο (παρ. 1). Πριν από την κατεδάφιση των κατεδαφιστέων

αυθαιρέτων του άρθρου αυτού δεν επιτρέπεται:

α) η μεταβίβασή τους ή η σύσταση εμπράγματων δικαιωμάτων σ' αυτά ή στο οικόπεδο, πάνω στο οποίο κατασκευάστηκαν. Κάθε μεταβίβαση που γίνεται κατά παράβαση των ανωτέρω θεωρείται αυτοδίκαια και εξαρχής άκυρη,

β) η σύνδεσή τους με τα δίκτυα παροχής ηλεκτρικού ρεύματος, ύδρευσης, αποχέτευσης και τηλεπικοινωνιών (παρ. 10)".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αναστασία

Καλη σας μέρα παιδιά! Fazexa ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, πολύ σημαντικές! Η συμβολαιογράφος πολύ απλα και χωρις να αναφερει τα παραπανω όταν εγινε η μεταβίβαση είπε μεταβιβάζουμε το αγροτεμαχιο και οοοοταν νομιμοποιηθει το κτίσμα θα γινει στο ονομα του παιδιού, σε μενα δηλαδη καθως εχω την ψιλη κυριότητα. Οπως σας ειπα το αυθαιρετο σπιτι παρεμεινε στο ε9 των γονιων μου καθως ο λογιστής ειπε ότι δε μπορουσε να το περασει σε μενα. Αρα εχουμε ενα αγροτεμαχιο με ψιλη κυριότητα σε μενα και επικαρπία στους γονεις, και ενα σπίτι εντός αγροτεμαχίου πληρη κυριότητα στους γονεις. Κοινώς...οτι να είναι .....αλλά προφανως δε μπορουσε να κανει και κατι αλλο ο ανθρωπος. Ισως μετά θανατον μεταφέρεται σε μενα σα κληρονομια καθως από ότι καταλαβα τα αυθαιρετα κληρονομουνται δε μετβιβάζονται. Σα λύση πάντως και δεδομενου ότι δε μπορω να το τακτοποιησω λόγω οικονομικων λόγων βλέπω την ακόλουθη....παίρνω από σημερα το βραδυ τη βαριοπουλα του μπαμπα και τσουπου τσουπου ξεκιναω να το γκρεμίζω λίγο λίγο πριν ερθει η πολεοδομία :lol: Οχι τιποτα αλλο, αλλά συμφωνα με το νεο νομο και στο κατεδαφιζουν και πληρωνεις το πρόστιμο. Δηλαδή αν σε τσακώσουν πληρωνεις προστιμο ανεγερσης και διατηρησης για καθε χρονο υπαρξης μεχρι την κατεδάφιση. Αρα: 88.500 ευρω!!! Να ο τρόπος να μπω και εγω στη λίστα των μεγαλοφειλετων. Επιτελους θα γίνω διάσημη!

ΥΓ. Το αυθαίρετο και καλά δεν υπάρχει για την εφορία αλλά μια χαρά μπαινει στα τεκμήρια και φορολογούμαστε και φυσικά καθώς εχει ρεύμα πληρωσαμε το ωραιότατο τέλος ακινητων μέσω της ΔΕΗ. Αφού δεν εχει χασιμο το κράτος....τι τους πειράζει που υπάρχει; ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νικόλας

Μπαίνουν τα αυθαιρετα στο Ε9; Εγω δε το βάζω...αφού ειναι παράνομο τι δουλεια εχει σε επίσημο εγγραφο; Κακώς το εβαζες. Αν δε το εβαζες δε θα είχες τωρα αυτα τα θεματα. Σιγά μη το γκρεμίσω κι ολας ρε κοπελιά! Και εγώ εχω ενα αυθαιρετο και δε μπορω να το τακτοποιησω. Η χρονική συγκυρια που επέλεξαν για τη ρυθμιση είναι ΑΚΥΡΗ. Με όλες αυτες τις μειωσεις σε μισθους και συντάξεις που να βρω τα χρηματα να το κάνω; 12.000 ευρω βγαίνει εμένα....προσφορά! Ελα παρε παρε! Από ότι διαβαζω πάντως σε εφημεριδες ή ιντερνετ η συμμετοχη στη ρυθμιση ειναι περιορισμένη και αυτό λόγω οικονομικης δυσπραγίας. Αρα θα υπάρξουν οι αλλαγες στο νομο ή παραταση για πολλά χρόνια ακόμα....αλλιως δε θα μπορει να μεταβιβαστει το 75% των αυθαιρετων καθως δεν θα εχουν τακτοποιηθει. Αρα....μην αγχώνεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπαίνουν τα αυθαιρετα στο Ε9; Εγω δε το βάζω...αφού ειναι παράνομο τι δουλεια εχει σε επίσημο εγγραφο; Κακώς το εβαζες. Αν δε το εβαζες δε θα είχες τωρα αυτα τα θεματα. Σιγά μη το γκρεμίσω κι ολας ρε κοπελιά! Και εγώ εχω ενα αυθαιρετο και δε μπορω να το τακτοποιησω. Η χρονική συγκυρια που επέλεξαν για τη ρυθμιση είναι ΑΚΥΡΗ. Με όλες αυτες τις μειωσεις σε μισθους και συντάξεις που να βρω τα χρηματα να το κάνω; 12.000 ευρω βγαίνει εμένα....προσφορά! Ελα παρε παρε! Από ότι διαβαζω πάντως σε εφημεριδες ή ιντερνετ η συμμετοχη στη ρυθμιση ειναι περιορισμένη και αυτό λόγω οικονομικης δυσπραγίας. Αρα θα υπάρξουν οι αλλαγες στο νομο ή παραταση για πολλά χρόνια ακόμα....αλλιως δε θα μπορει να μεταβιβαστει το 75% των αυθαιρετων καθως δεν θα εχουν τακτοποιηθει. Αρα....μην αγχώνεσαι!

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΘΑΙΡΕΤΟ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΣΤΟ Ε9 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΧΡΟΝΩΝ(ΚΑΛΩΣ Η' ΚΑΚΩΣ) ΣΑΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΓΟΝΕΑ, ΕΝΩ ΤΟ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΚΑΙ ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥ, ΜΠΟΡΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΕΚΕΙΝΟΥ ΑΡΧΙΚΟΥ Ε9 ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΓΙΟ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΘΑΙΡΕΤΟ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΣΤΟ Ε9 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΧΡΟΝΩΝ(ΚΑΛΩΣ Η' ΚΑΚΩΣ) ΣΑΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΓΟΝΕΑ, ΕΝΩ ΤΟ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΚΑΙ ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥ, ΜΠΟΡΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΕΚΕΙΝΟΥ ΑΡΧΙΚΟΥ Ε9 ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΓΙΟ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΠΑ

ΡΑΚΑΛΩ??????

πληρη γιατι ?

αφου εχει δεν εχει την πληρη κυριοτητα του οικοπεδου αρα και του κτισματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πληρη γιατι ?

αφου εχει δεν εχει την πληρη κυριοτητα του οικοπεδου αρα και του κτισματος

ΣΤΟ Ε1 ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΗΛΩΝΕΙ ? (ΜΠΟΡΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ ΝΑ ΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟΝ ΓΙΟ?, ΜΕΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΠΙΤΙ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...