Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ


spithas

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

γνωρίζει κανείς για το πρόγραμμα επιδότητησης ασφαλιστικών εισφορών τι

κάνουμε όσον αφορά την :

α) έκδοση μισθοδοσίας,

β) υποβολή ΑΠΔ

γ) απόδοση ασφαλιστικών εισφορών

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ?

Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ή ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΔΩΡΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Πρόγραμμα επιχορήγησης 200.000 θέσεων πλήρους απασχόλησης με επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών, για τη διατήρηση τουλάχιστον 400.000 θέσεων εργασίας, σε επιχειρήσεις και γενικά εργοδότες του ιδιωτικού τομέα

Στο ανωτέρω πρόγραμμα ο ΟΑΕΔ βγάζει μια απόφαση και σου λέει ότι επιδοτείσαι πχ για 2 εργαζόμενους.

Προφορικά μας είπαν ότι διαλέγουμε εμείς όποιους θέλουμε.

στην διακήρυξη λέει στο 5ο άρθρο.

......

Το ποσό επιχορήγησης αποδίδεται μέσω της χρέωσης του αλληλόχρεου λογαριασμού ΙΚΑ-ΟΑΕΔ και της αντίστοιχης πίστωσης του λογαριασμού του εργοδότη, σε ποσοστό:

................

iii. εκατό τοις εκατό (100%) για τους κοινούς εργαζόμενους. Ως βάση για τον ποσοστιαίο υπολογισμό του ανωτέρω ποσού επιχορήγησης λαμβάνονται οι πραγματικές μηνιαίες ακαθάριστες αποδοχές των εργαζομένων/ επιχορηγουμένων που αντιστοιχούν μέχρι του ύψους των χιλίων τριακοσίων (1.300) ευρώ.

Οι αξιώσεις των εργοδοτών για τα παραπάνω ποσά της επιχορήγησης που δεν ικανοποιούνται μέσω του αλληλόχρεου θα καταβάλλονται απευθείας στην επιχείρηση.

Αν έχεις δύο επιδοτούμενους είναι προφανές ότι θα επιλέξεις αυτούς με μισθό άνω των 1300 ευρώ ώστε να έχεις τη μέγιστη ωφέλεια.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει ζήτημα να έρθει ποτέ έλεγχος και να σου πεί γιατί δεν ενέταξες μισθωτούς κάτω των ορίων (εφόσον έχεις) και σου απορρίψει την επιδότηση.

υπάρχει κάτι άλλο (εγγράφως)που να μας καλύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόγραμμα επιχορήγησης 200.000 θέσεων πλήρους απασχόλησης με επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών, για τη διατήρηση τουλάχιστον 400.000 θέσεων εργασίας, σε επιχειρήσεις και γενικά εργοδότες του ιδιωτικού τομέα

Στο ανωτέρω πρόγραμμα ο ΟΑΕΔ βγάζει μια απόφαση και σου λέει ότι επιδοτείσαι πχ για 2 εργαζόμενους.

Προφορικά μας είπαν ότι διαλέγουμε εμείς όποιους θέλουμε.

στην διακήρυξη λέει στο 5ο άρθρο.

Αν έχεις δύο επιδοτούμενους είναι προφανές ότι θα επιλέξεις αυτούς με μισθό άνω των 1300 ευρώ ώστε να έχεις τη μέγιστη ωφέλεια.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει ζήτημα να έρθει ποτέ έλεγχος και να σου πεί γιατί δεν ενέταξες μισθωτούς κάτω των ορίων (εφόσον έχεις) και σου απορρίψει την επιδότηση.

υπάρχει κάτι άλλο (εγγράφως)που να μας καλύπτει;

Στον ΟΑΕΔ που βρισκεται στη Μυτιλήνη μου είπαν να κανει μια υπευθυνη δηλωση ο εργοδοτης και να λεει ποιους συγκεκριμενα εργαζόμενους θέλει να εντάξει στο πρόγραμα!!

Για να είμαι και πιο καλυμμένος εγω ειπα στον εργοδότη να κάνει και γνήσιο της υπογραφής σε ένα ΚΕΠ και να κρατησει την υπεύθυνη δήλωση στο φάκελο μαζι με την εγκριτική απόφαση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ολόκληρο

Στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ μου ζητάει ημερομηνία ένταξης στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ ( 01/11/10 Πχ.) για κάθε εργαζόμενο ( όσοι έχουν ενταχθεί στο πρόγραμμα είναι παλιοί εργαζόμενοι )

Τρέχοντας τους μήνες 11Ο & 12Ο υπολογίζει έως τα 1300,00 € 100% τις εργοδοτικές εισφορές.

Για το Δώρο Χρισ/νων όμως μου υπολογίζει αναλογία των εισφορών από την ημερομηνία ένταξης στο πρόγραμμα.

Στην εξυπηρέτηση τις Epsilon net μου είπαν ότι περιμένουν διευκρίνιση.

Γνωρίζει κανείς κάτι για το θέμα??

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Από την προκήρυξη.....

Επίσης, ως ποσό επιχορήγησης ορίζεται επιπλέον το ποσό που αντιστοιχεί στις εργοδοτικές εισφορές, των δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα και των επιδομάτων αδείας, για τους μήνες που αυτά καταβάλλονται.

νομίζω ότι είναι σαφές ότι εφόσον καταβάλλονται σε μήνα που έχει ενταχθεί επιδοτούνται κι αυτά. Εκτός να δεν ξέρω εγώ καλά ελληνικά.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι......

Οι αξιώσεις των εργοδοτών για τα παραπάνω ποσά της επιχορήγησης που δεν ικανοποιούνται μέσω του αλληλόχρεου θα καταβάλλονται απευθείας στην επιχείρηση.

τελικά μειώνουμε το καταβλητέο στο ΙΚΑ και μέσω της ΑΠΔ εμφανίζουμε την επιδότηση;

και ποιες είναι αυτές Οι αξιώσεις των εργοδοτών που καταβάλλονται απευθείας στην επιχείρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την προκήρυξη.....

νομίζω ότι είναι σαφές ότι εφόσον καταβάλλονται σε μήνα που έχει ενταχθεί επιδοτούνται κι αυτά. Εκτός να δεν ξέρω εγώ καλά ελληνικά.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι......

τελικά μειώνουμε το καταβλητέο στο ΙΚΑ και μέσω της ΑΠΔ εμφανίζουμε την επιδότηση;

και ποιες είναι αυτές Οι αξιώσεις των εργοδοτών που καταβάλλονται απευθείας στην επιχείρηση;

ΝΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΔ.ΟΙ ΑΞΙΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΤΑΜΕΙΑ Π.Χ ΤΕΑΙΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

«Παγώνει» η επιδότηση ασφαλιστικών εισφορών

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου 2010 07:00

Σε «πάγωμα» του προγράμματος επιχορήγησης 200.000 θέσεων πλήρους απασχόλησης με επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών, για τη διατήρηση τουλάχιστον 400.000 θέσεων εργασίας και σε περιοριστικές ρυθμίσεις για τις επιχειρήσεις, οδηγεί η ανάγκη προσαρμογής της σχετικής υπουργικής απόφασης στον Κανονισμό της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τις ενισχύσεις ήσσονος σημασίας (de minimis).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ανακοίνωση του ΟΑΕΔ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ και ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

ΔΙΟΙΚΗΣΗ

<BR style="mso-ignore: vglayout" clear=all>

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Αθήνα, 21-12-2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

«Πρόγραμμα επιχορήγησης 200.000 θέσεων πλήρους απασχόλησης με επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών, για τη διατήρηση τουλάχιστον 400.000 θέσεων εργασίας, σε επιχειρήσεις και γενικά εργοδότες του ιδιωτικού τομέα»

O ΟΑΕΔ ενημερώνει τους ενδιαφερόμενους, ότι στα πλαίσια του ανωτέρω προγράμματος το Δ.Σ. του Οργανισμού με την με αριθμ. 4861/14-12-2010 απόφασή του, αποφάσισε την αναστολή της προθεσμίας υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων για υπαγωγή στο πρόγραμμα, στις 31-12-2010, διότι οι ενισχύσεις που προβλέπονται στο ανωτέρω πρόγραμμα, χορηγούνται βάσει του εγκεκριμένου καθεστώτος Ν.304/2009 στο πλαίσιο της Ανακοίνωσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής «Προσωρινό κοινοτικό πλαίσιο για τη λήψη μέτρων κρατικής ενίσχυσης με σκοπό να στηριχθεί η πρόσβαση στη χρηματοδότηση κατά τη διάρκεια της τρέχουσας χρηματοπιστωτικής και οικονομικής κρίσης» (2009/C83/01). Βάσει του ως άνω καθεστώτος, μπορούν να υποβάλουν αίτηση για υπαγωγή στο πρόγραμμα επιχειρήσεις έως τις 31-12-2010.

Το ανωτέρω πρόγραμμα θα συνεχιστεί στις αρχές του 2011, αφού προηγουμένως τροποποιηθεί ως προς το καθεστώς ενίσχυσης, ως προς τον ανώτατο αριθμό επιχορηγουμένων θέσεων, καθώς και ως προς την κατηγορία των επιχειρήσεων με βάση τον αριθμό του απασχολούμενου προσωπικού. Οι ενισχύσεις που θα χορηγηθούν, θα βασίζονται πλέον στον Κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1998/2006 της Επιτροπής για τις ενισχύσεις ήσσονος σημασίας (de minimis). Σύμφωνα με τον ανωτέρω Κανονισμό η ενίσχυση που θα λάβει μια επιχείρηση, αθροιζόμενη με οποιαδήποτε άλλη de minimis ενίσχυση έχει λάβει ή θα λάβει η επιχείρηση, δεν πρέπει να υπερβαίνει το ποσό των 200.000 ευρώ σε οποιαδήποτε περίοδο τριών οικονομικών ετών. Το συνολικό ποσό ενισχύσεων ήσσονος σημασίας που χορηγείται σε μια επιχείρηση που δραστηριοποιείται στον τομέα των οδικών μεταφορών δεν πρέπει να υπερβαίνει το ποσό των 100.000 ευρώ σε οποιαδήποτε περίοδο τριών οικονομικών ετών.

Μετά την τροποποίηση και την σχετική πρόσκληση οι ενδιαφερόμενοι εργοδότες θα μπορούν να υποβάλουν ηλεκτρονικά τις αιτήσεις τους στον ίδιο διαδικτυακό τόπο του Οργανισμού www.oaed.gr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ολόκληρο

Mε συγχωρείς , αλλά πως είσαι τόσο βέβαιος ?

Εμένα στον ΟΑΕΔ μου είπαν για αναλογική επιχορήγηση

Δηλαδή για επιχορήγηση των εισφορών του Δώρου που αναλογεί για το χρονικό Διάστημα απο την έγκριση του προγράμματος μέχρι 31.12.2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μάλλον ισχύει για ολόκληρο.Με δύο υποκαταστήματα ΟΑΕΔ που μίλησα αυτό μου είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Mε συγχωρείς , αλλά πως είσαι τόσο βέβαιος ?

Εμένα στον ΟΑΕΔ μου είπαν για αναλογική επιχορήγηση

Δηλαδή για επιχορήγηση των εισφορών του Δώρου που αναλογεί για το χρονικό Διάστημα απο την έγκριση του προγράμματος μέχρι 31.12.2010.

Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι πια για τίποτα αλλά όπως έγραψα παραπάνω

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=76715&view=findpost&p=370218

από την προκήρυξη

Επίσης, ως ποσό επιχορήγησης ορίζεται επιπλέον το ποσό που αντιστοιχεί στις εργοδοτικές εισφορές, των δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα και των επιδομάτων αδείας, για τους μήνες που αυτά καταβάλλονται.

λέει.. "που αυτά καταβάλλονται" δηλαδή τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα και το επίδομα άδειας καταβάλλονται.

άρα σε ολόκληρο εφόσον καταβάλλονται σε μήνα μετά την ένταξη.

Διαφορετικά θα έλεγε για τους μήνες που αναλογούν...

Εγώ έτσι τα καταλαβαίνω αυτά τα ελληνικά, αν ήθελαν άλλο να πουν ας το έλεγαν αλλοιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα της έντυπης κατάστασης που πρέπει να καταθέσουμε στον ΟΑΕΔ? Εάν την έχει κάποιος συνάδελφος θ αμπορούσε να την ανεβάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα της έντυπης κατάστασης που πρέπει να καταθέσουμε στον ΟΑΕΔ? Εάν την έχει κάποιος συνάδελφος θ αμπορούσε να την ανεβάσει?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=75857

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι,

για το δώρο Χριστουγέννων θα υπολιστεί η επιδότηση ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ .

Μπορεί να μου πει κάποιος με ποια ημερομηνία υπολογίζουμε την επιδότηση, με την ημερομηνία

της αίτησης ή την ημερομηνία της εγκριτικής απόφασης ;

Ευχαριστώ

Καλό κουράγιο σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι,

για το δώρο Χριστουγέννων θα υπολιστεί η επιδότηση ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ .

Μπορεί να μου πει κάποιος με ποια ημερομηνία υπολογίζουμε την επιδότηση, με την ημερομηνία

της αίτησης ή την ημερομηνία της εγκριτικής απόφασης ;

Ευχαριστώ

Καλό κουράγιο σε όλους

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΔ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑΤΑΙ ΒΑΛΑΤΕ ΣΤΟ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ Η ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Ο ΟΑΕΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

οι εισφορές που αναλογούν σε αποδοχές άδειας επιδοτούνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...