Jump to content

εισαγωγή απο τριτη χωρα (εκτος εοκ)

Recommended Posts

καλησπερα σας,

θα ηθελα την βοηθεια σας οσον αφορα την καταχωρηση μιας εισαγωγης από 3η χώρα.. το ΤΠΥ του εκτελωνιστη γραφει:

χαρτοσημα & εντυπα 27,

δικαιωμα ΟΛΠ 49,78 ,

εργατικα & ζυγ. 4 ,

ΕΕΠΑ 12,5 ,

ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΔΑΣΜΟΣ 325 ,

μεταφορικα 75,

ΔΕΤΕ 7 ,

διαφορα γεν.εξοδα εκτελ. 7,

αμοιβη γραφειου 70 ,

φπα γραφειου 16,1 ,

συνολο 586,38

(απο τα παραπάνω ποσά ΦΠΑ έχουν μονο τα 49,78, 12,5 , 75) Μιλάμε για Β' κατηγοριας βιβλια.

ΒΗΜΑ 1ο Καταχωρησα το τιμ. με φπα στο λογ. 20.10.00.23 στην ημερ/νια του ΤΠΥ του εκτελωνιστη..ΣΩΣΤΟ???

ΒΗΜΑ 2ο Καταχώρησα το τιμ. του εκτελωνιστη στο 61.98.0023...στην ιδια ημ/νια..ΣΩΣΤΟ??? και

ΒΗΜΑ 3ο ΔΕΝ ΞΕΡΩ!! 3 εγγραφές κάνουμε??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Guest Λακης

Θα τα μαζεψεις ολα σε χρεωση του 32,00 Παραγγελιες εξωτερικου και πιστωση του 35 Εκτελωνιστες λογ/σμοι προς αποδοση.

Επισης το τιμολογιο του προμηθευτη σε χρεωση του 32 και πιστωση του 50

Οταν εχεις μαζεψει ολα τα χαρτια της εισαγωγης θα πιστωσεις τον 32 και θα χρεωσεις τον 20 Αγορες εξωτερικου.Πρεπει επιοσης να προσεξεις και το ΦΠΑ.

Ο Φ.Π.Α. επί του τιμολογίου συμπεριλαμβάνεται στον "Τελωνειακό Δασμό" ή όχι; Κατά τη διασάφιση της εισαγωγής υπολογίζονται οι δασμοί και ο αναλογών Φ.Π.Α., ο οποίος καταβάλλεται από τον εισαγωγέα μέσω του εκτελωνιστή.

Στην πράξη τώρα. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει να σχεδιαστεί μια φόρμα στο excel (ή σε άλλο υπολογιστικό πρόγραμμα), στο οποίο να εμφανίζεται η αξία του τιμολογίου στο νόμισμα που έχει εκδοθεί. Η μετατροπή της αξίας σε ευρώ βάσει ισοτιμίας ΕΚΤ/Τράπεζας της Ελλάδος, η μετατροπή της αξίας σε ευρώ βάσει ισοτιμίας ΦΠΑ (αυτήν που χρησιμοποίησε το τελωνείο εισαγωγής), ο υπολογισμός του αναλογούντος Φ.Π.Α., η αναγραφή των εξόδων και της αμοιβής του εκτελωνιστή και ο επιμερισμός τους στα είδη (πρβλ. θέμα κοστολόγησης αγοράς —αν υπάρχει εμπορική εφαρμογή) κ.λπ.

Μετά καταχωρίζεις τα ποσά (υποκείμενα σε Φ.Π.Α., μη υποκείμενα σε Φ.Π.Α., διαφορά πραγματικής και πλασματικής αξίας) σε υπολογαρισμούς αγορών (20 κ.λπ.). Η τελική εγγραφή σου θα πρέπει ως καθαρή αξία να έχει την αξία του τιμολογίου σε ευρώ βάσει ισοτιμίας ΕΚΤ/Τράπεζας της Ελλάδος συν την αμοιβή και τα έξοδα του Εκτελωνιστή (χωρίς τον τυχόν Φ.Π.Α. που πληρώθηκε στο τελωνείο). Αξία Φ.Π.Α. τον Φ.Π.Α. του τελωνείου και της αμοιβής του εκτελωνιστή. Στο βιβλίο, καλό είναι να δημιουργηθούν σχετικές στήλες, οι οποίες θα συνδεθούν με τους πιο πάνω λογαριασμούς. Τέλος, στις συγκεντρωτικές καταστάσεις Πελατών/Προμηθευτών μπαίνει ΜΟΝΟ η αμοιβή του εκτελωνιστή (τα έξοδά του είναι υπέρ τρίτων).

Επισυνάπτω ένα σχετικό αρχείο που έχω κάνει για έναν πελάτη με ενδοκοινοτικές συναλλαγές μοτοσυκλετών κ.λπ., όμως στην ειδική ενότητα των εφαρμογών του Taxheaven θα βγεις περισσότερες εφαρμογές.

ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ INTRASTAT-LISTING.zip

Ο τρόπος που καταχωρώ εγώ εισαγωγές εξωτερικού είναι ο παρακάτω:

Α) Καταχώρηση του τιμολογίου εξωτερικού σε αγορές άνευ φπα

Β) Με εσωτερική υφαίρεση από το τιμολόγιο του εκτελωνιστή βγάζω αξίες στη στήλη αγορών με ΦΠΑ, καταχωρίζω τον ΦΠΑ, και το υπόλοιπο για το σύνολο του τιμολογίου του εκτελωνιστή στη στήλη αγορών άνευ ΦΠΑ. Αυτό το τελευταίο βγαίνει αρνητικό και σωρευτικά με την προηγούμενη εγγραφή μας δίνει σε αυτή τη στήλη την πραγματική αξία άνευ ΦΠΑ της εισαγωγής.

Αυτός είναι ένας τρόπος, ίσως λίγο μπερδεμένος, υπάρχουν και άλλοι τρόποι εξ ίσου ορθοί.

Πιθανώς να υπάρχουν στο τιμολόγιο του εκτελωνιστή παραστατικά άνω των 300 €, οπότε ίσως χρειαστεί λίγο προσοχή σε αυτό, ανάλογα με το πρόγραμμα.

Σημείωση, η καταχώρηση του τιμολογίου εξωτερικού, θα μπορούσε να γίνει και με την τραπεζική πληρωμή αν βολεύει.

Με τον τρόπο που περιέγραψες, έχεις τα δεδομένα που χρειάζεσαι για τις φορολογικές σου υποχρεώσεις;

Προσωπικά δεν το νομίζω, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα...

Τα βήματα όχι, αν και στην πραγματικότητα το τιμολόγιο του εκτελωνιστή σού επηρεάζει το κόστος αγοράς των αγαθών. Τυπικά, από τη στιγμή που δεν είναι ενσωματωμένο στο τιμολόγιο αγοράς, εμφανίζεται ως έξοδο και μετά (αν υπήρχε φύλλο μερισμού) θα επιβάρυνε τις αγορές μαζί με τυχόν ασφάλιστρα, μεταφορικά αγορών κ.λπ.

Επίσης, ενδεχομένως, το ποσό που καταχωρίζεται ως "αγορά" (20) να μην είναι σωστό (αν λαμβάνεται μόνο η πλασματική αξία για τον Φ.Π.Α.). Γενικά, αν η ισοτίμια δεν παίζει πολύ ή οι συναλλαγές πολύ περιορισμένες, οι διαφορές δεν είναι σημαντικές, οπότε δε σου δημιουργεί πρόβλημα (αν ο ελεγκτής θελήσει να εφαρμόζει τα του ΕΓΛΣ κατ' αναλογία στα Β΄ κατηγορίας).

(Βέβαια, η απόψή μου είναι ότι ανεξαρτήτως των βιβλίων που τηρούνται θα πρέπει να γίνεται εφαρμογή των κανόνων του ΕΓΛΣ, ανάλογα και με τις δυνατότητες του εκάστοτε λογιστικού προγράμματος).

Καταχώρηση φορολογητέας αξίας εμπορευμάτων όπως εμφανίζονται στην διασάφηση με ημερομηνία διασάφησης. (τώρα για το ΦΠΑ ένας τρόπος είναι να το πάς μαζί με εμπορεύματα όπως κανονική αγορά και ο άλλος τρόπος είναι να κάνεις ξεχωριστή εγγραφή ώστε να πάει στον 402, εγω προσωπικά το καταχωρώ απευθείας αγορές με 23%)

Μια εγγραφή ή εγγραφές για λοιπές χρεώσεις όπως ΔΕΤΕ, τηλεφωνικά κλπ

Μια εγγραφή για την αμοιβή του εκτελωνιστή.

Αυτά κάνω εγώ, μπορεί να υπάρχει και διαφορετική αντιμετώπιση,

Επειδη είναι Β κατ. δεν δίνω σημασία στην πραγματική αξία, που μπορεί να είναι διαφορετική απο την φορολογητέα

• 10 months later...
Guest SILONAM

Έχω την εξής περίπτωση: Εισαγωγή από τρίτη χώρα (σε €) , με απαλλαγή Φ.Π.Α. λόγω έκδοσης ειδικού απαλλακτικού στο τελωνείο.Μπορεί να μου πει κάποιος συνάδελφος πως θα το χειριστώ λογιστικά .

Ευχαριστώ προκαταβολικα

• 4 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ:

ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΑΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ 3 ΦΟΡΤΗΓΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΞΙΑΣ 440.000€

ΤΟ ΑΛΒΑΝΙΚΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΚΚΑΒΙΑΣ ΖΗΤΑΕΙ ΕΓΓΥΗΤΙΚΗ 100.000€

Ο ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΞΥΠΕΡΕΤΗΣΗ ΔΙΟΤΙ Η ΕΓΓΥΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΗ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ Ή ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ?