Προς το περιεχόμενο

Περαίωση και εικονικά (?) τιμολόγια....


monty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ατομική με ΦΔΧ είχε συναλλαγή επί 3 χρόνια με κάποιον ο οποίος αποδείχτηκε πως εξέδιδε και εικονικά τιμολόγια. Ο πελάτης μου έχει 14 τιμολόγια (3 το 2005, 4 το 2006 και 7 το 2007) και η ΔΟΥ τον κάλεσε για εξηγήσεις (πριν από κάποιους μήνες). Ο πελάτης μου επιμένει πως τα τιμολόγια είναι πραγματικά. Άλλωστε δεν είχε λόγο να πάρει εικονικά τιμολόγια μιας και τα ΦΔΧ φορολογούνται με ειδικό τρόπο (βάση άδειας κυκλοφορίας). Το να παίχτηκε κάτι με τον ΦΠΑ δεν το πιστεύω.

Τώρα, τον κάλεσε η ΔΟΥ ώστε να να περαιώσει (αν θέλει βέβαια) με 40% επί της αξίας των τιμολογίων. Το περίεργο είναι πως η ΔΟΥ του ανέφερε μόνο τα 7 τιμολόγια του 2007. Ζήτησε (αν δεχτούμε την περαίωση βέβαια) να κάνουμε μία αίτηση με μία κατάσταση των 7 αυτών τιμολογίων και να πληρώσουμε τα ανάλογα χρήματα.

Ερωτήσεις:

1) Τι θα γίνει με τα υπόλοιπα τιμολόγια? Αν προστεθούν κι αυτά τότε το ποσό θα γίνει απαγορευτικό. Αν δεν τους τα υπενθυμίσω, πόσο καλυμμένος θα είναι ο πελάτης μου?

2) Πως μπορεί να αποδείξει ότι τα τιμολόγια δεν είναι εικονικά? Ο δικηγόρος του ζήτησε αποδείξεις αλλά τι αποδείξεις μπορεί να βρει?

3) Σε περίπτωση που δεν περαιώσει και δεν δικαιωθεί στο δικαστήριο, πόσο θα είναι το πρόστιμο? Το 3πλάσιο της αξίας των τιμολογίων συν το διπλάσιο του ΦΠΑ (κάτι τέτοιο του είπαν)

Τι προτείνεται? Είναι η πρώτη μου φορά που πελάτης μου εμπλέκεται σε υπόθεση εικονικών τιμολογίων και δεν ξέρω τι να του συμβουλέψω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόστιμα

Αν τα τιμολόγια κριθούν εικονικά στο σύνολο τους δηλαδή ανύπαρκτη συναλλαγή και ανύπαρκτος εκδότης ( και δυστυχώς σχεδόν όλα έτσι καταλογίζονται) και έστω η αξία τους είναι 20.000 ΦΠΑ 3.600 = 23.600

ΚΒΣ

Πρόστιμο 20.000χ2= 40.000,00 (αξία χωρίς ΦΠΑ)συμβιβασμός στο 1/3

ΦΠΑ

α) Πρόστιμο άξια τιμολογίων 20.000χ18%=3.600, πρόστιμο 3.600χ3= 10.200,00 συμβιβασμός στο 1/3.

β) Καταλογισμός ΦΠΑ

3.600,00 συν προσαύξηση 3% για κάθε μήνα από το μήνα που το καταχώρησες στα βιβλία.. Αν συμβιβαστείς οι προσαυξήσεις μειώνονται στ 3/5.

Εισόδημα

Τεκμαρτός προσδιορισμός . όχι νεος φόρος.

Συμπέρασμα

Αν στα καταλογίσουν και συμβιβαστείς πληρώνεις

40.000χ1/3=13.333

3.600χ1/3 = 1.200

3.600 +100% (προς/σεις) = 7.200 (100% περίπου 33 μήνες)

Άρα σύνολο = 21.733.

Αν κάνεις προσφυγή τότε βεβαιώνεται το 30% και ασκείται και ποινική δίωξη.

(40.000χ30%......... 3.600χ30%...... 7.200χ30% )

Αν κάνεις χρήση της διάταξης της περαίωσης

20.000χ40%=8.000,00 και ‘’’καθαρίζεις’’’’’’ για όλα ( ΚΒΣ+ΦΠΑ+ ΟΛΑ). Το ποσό σε δόσεις.

ΤΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ;;;

Δεν χρειάζεται σκέψη…………..

Για προσφυγή

Αν αφορούν τα τιμολόγια ανταλλακτικά, ή ελαστικά,

Θα πρέπει να έχεις ΑΠΥ για την εργασία, επιταγές εξόφλησης κλπ και το φορτηγό εκείνες τις μέρες να μην κινείται……..

Αν αφορούν πετρέλαια και λιπαντικά

Ακόμα πιο δύσκολα.

Ότι σου πει ο νομικός αλλά να γνωρίζεις τις συνέπειες αν δεν ευδοκιμήσει η προσφυγή.

Αν είναι μόνο πλαστά

Τότε χάνεις μόνο το ΦΠΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο ερωτηματικό είναι ότι υπάρχουν (όπως είπα) κι άλλα τιμολόγια, τα οποία τα γνωρίζει η ΔΟΥ και για τα οποία δεν τα συμπεριλαμβάνουν στην περαίωση. Αν δεχτεί και περαιώσει, υπάρχει περίπτωση να του καταλογίσουν πρόστιμα για αυτά που δεν συμπεριέλαβαν?

Υ.Γ. Ο εκδότης είναι ανύπαρκτος και είχαν κανονική συναλλαγές επί 3-4 χρόνια. ο πελάτης υποστηρίζει πως κι αυτά είναι "καθαρά" αλλά δεν μπορεί να το αποδείξει (τα εξόφλησε μετρητοίς όπως αναφέρουν και τα ΤΔΑ και επίσης τα λάστιχα δεν έχουν ποτέ ΤΠΥ. Η εργασία είναι πάντα μέσα στην τιμή των ελαστικών και δεν εκδίδεται τπυ. Για τα λάδια δεν ξέρω τι παίζει.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως η απάντηση ειναι, Ναι

Αποτι φαίνεται στο σημείωμα περαίωσης πέρασαν μόνο αυτό το δελ΄τιο πληροφοριών.

Οταν διαπιστωθεί ότι υπάρχουν και άλλα αργότερα τότε..... και αφού εσύ απο΄δεχτηκες τη περαίωση

θα εκδοθεί νέο σημείωμα τροποποιητικό και θα περιέχει μέσα και τα ΄΄ ξεχασμένα΄΄

Αλλά όπως και νάχεις κατά την απόψή μου (Δεν ειναι προτροπή) συμφέρει να περαιώσεις γιατί

όταν θα κάνουν έλεγχο και για τα ξεχασμένα δεν γίνεται έλεγχος όπως ξέρουμε, απλά θα εκ΄δωσουν νέο σημείωμα.

εκ του λόγου αυτού και μόνο Συμφέρει....

Τώρα αν η αξία των τιμολογίων ειναι πολύ μεγάλη ....... θέλει σκέψη΄ και Υπολογισμούς,

το πρόβλημα ειναι οτι ο έλεγχος ειναι σε εξέλιξη αφού τα γνωρίζει η Δ.Ο.Υ. και επικείμενος...

Για το νεο σημείωμα δεν ξέρουμε ακόμα πολλά θα βγεί αργότερα λέει απόφαση.

ΥΓ.

Ό εν λογω εκ΄δοτης υπάρχει σήμερα, έχει τηλέφωνα. σε ποιον πλήρωνε τόσα χρήματα, έβαλε πότε χρ΄'ηματα σε τράπεζα σε λογαριασμό του??

Μπορει ο φερόμενος εκδότης να ειναι ανύπαρκτος, Αλλά κάπιος πληρώνονταν ............ ποιος... έχεις αποδέιξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, ξέχασα το δεν. Ο εκδότης ΔΕΝ είναι ανύπαρκτος. Τα λεφτά νομίζω πως τα έδινε "στο χέρι". Αύριο θα μάθω περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...