Προς το περιεχόμενο

Πως θα βγάλω άδεια εμπορίας ελαιολάδου σε … γραφείο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως θα βγάλω άδεια εμπορίας ελαιολάδου σε … γραφείο;

Προσέξτε:

Θα αγοράζω λάδι από ελαιουργία και θα το πουλώ στο εξωτερικό με κέρδος.

Όμως επειδή είναι μεγάλες ποσότητες θα κανονίζω (την διακίνηση) κατ’ ευθείαν από το ελαιουργείο προς τον πελάτη μου στο εξωτερικό.

Εγώ βέβαια για να κάνω αυτό πρέπει να κάνω έναρξη σε κάποιο γραφείο. Αυτό το γραφείο θα διεκπεραιώνει τις συναλλαγές, δηλαδή την αγορά του ελαιολάδου από τα ελαιουργία και την πώληση (απ’ ευθείας από τις εγκαταστάσεις των ελαιουργείων) στο εξωτερικό.

Για την έναρξη του γραφείου αυτού πρέπει να βάλω Κ.Α.Δ. εμπορίας ελαιολάδου.

Χρειάζομαι όμως άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Πως θα βγάλω άδεια όμως σε γραφείο αφού δεν θα έχω χώρους αποθήκευσης;

Θυμίζω ότι το λάδι θα φεύγει κατ’ ευθείαν από τις εγκαταστάσεις του προμηθευτή μου (δηλ. του ελαιουργείου) προς τους πελάτες μου στο εξωτερικό.

Έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου αλλά περιμένω γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Και τη συσκευασία ποιός θα την κάνει;

το ελαιουργείο συνήθως παραδίδει χύμα....

τυποποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τυποποίηση θα γίνει από τρίτο. Πολύ πιθανόν να φεύγει προς το εξωτερικό ακόμα και από τις εγκαταστάσεις του Τυποποιητή.

Τον Τυποποιητή θα τον πληρώνω για την υπηρεσία τυποποίησης αλλά και για τα υλικά συσκευασίας. Τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τυποποίηση θα γίνει από τρίτο. Πολύ πιθανόν να φεύγει προς το εξωτερικό ακόμα και από τις εγκαταστάσεις του Τυποποιητή.

Τον Τυποποιητή θα τον πληρώνω για την υπηρεσία τυποποίησης αλλά και για τα υλικά συσκευασίας. Τίποτα παραπάνω.

Χάθηκε να βρεις μια αποθηκούλα, ένα παράπηγμα, 4 τοίχους μ' ένα ελενίτ πάνω τους, κάτι βρε αδερφε... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάθηκε να βρεις μια αποθηκούλα, ένα παράπηγμα, 4 τοίχους μ' ένα ελενίτ πάνω τους, κάτι βρε αδερφε... :D

Προσπαθώ να καταλάβω πως δεν μπορώ να εφαρμόσω μια νόμιμη εμπορική ιδέα χωρίς να κάνω κάτι εικονικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω πως δεν μπορώ να εφαρμόσω μια νόμιμη εμπορική ιδέα χωρίς να κάνω κάτι εικονικό...

Αφου πρόκειται για γραφείο διεκπαιραίωσης συναλλαγών χρειάζεται έγκριση Υγειονομικού;

Και κατά δεύτερον, πολλά γραφεία έχουν έναν μικρό αποθηκευτικό χώρο - κουζίνα - γκαρνταρόμπα, άρα μήπως θα σε βόλευε έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω πως δεν μπορώ να εφαρμόσω μια νόμιμη εμπορική ιδέα χωρίς να κάνω κάτι εικονικό...

Πες μου βρε Κωστή.. από που ακριβώς παίρνεις άδεια και τι άδεια είναι αυτή?

Πιστεύω πως παρουσιάζοντας την πραγματικότητα .. θα λειτουργήσεις καλυπτόμενος από την άδεια των συνεργατών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πρόκειται για γραφείο διεκπαιραίωσης συναλλαγών χρειάζεται έγκριση Υγειονομικού;

Και κατά δεύτερον, πολλά γραφεία έχουν έναν μικρό αποθηκευτικό χώρο - κουζίνα - γκαρνταρόμπα, άρα μήπως θα σε βόλευε έτσι..

Οχι φίλε Drebin δεν είνα γραφείο διεκπαιρέωσης συναλλαγών....

Αγοράζω και πουλώ... Εμπόριο καθαρό...

Απλά δεν είανι ... παραδοσιακό :D δηλαδή με χώρο αποθήκευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφω:

Έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου αλλά περιμένω γνώμες.

Εννοώ αυτό:

Πιστεύω πως παρουσιάζοντας την πραγματικότητα .. θα λειτουργήσεις καλυπτόμενος από την άδεια των συνεργατών.

Εδώ όμως ήθελα γνώμες.

α) Συστέγαση;

β) έχει δει κανένας να χρησιμοποιεί άδεια άλλου; Και θα κάνω έναρξη δείχνοντας της άδεια άλλου;

γ) ή μήπως θα με αφήσουν να βγάλω άδεια σε εγκατάστση άλλου και τι γίνειται αν οι "άλλοι" είναι πολλοί; Θα βγάζω άδεια κάθε φορά;

Στην ουσία δεν θέλω να ψάξετε το θέμα. Ψάχνω μια παρόμοια περίπτωση ώστε να βρω βρε αδερφέ ένα πράσινο φως να συνεχίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ανάλογες περιπτώσεις σε κατασκευή κοσμημάτων (χωρίς εργαστήριο) .. φασόν.

Αλλά δεν ξέρω την άδεια που αντιστοιχεί στην περίπτωση σου..

Θεωρώ ότι από κει πρέπει να ψαχτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε να κάνουμε με έμπορο της κλασσικής έννοιας.

Κατ ουσία πρόκειται για έναν διαμεσολαβητή θα λέγαμε που δεν θέλει να εργαστεί αμειβόμενος με προμήθεια

και απλά δεν θέλει να μάθει ποιος αγοράζει από ποιόν.

Ελα όμως που το παραπάνω δεν μπορεί να το αποφύγει αφού μη έχοντας εγκατάσταση, τα στοιχεία διακίνησης

θα εμφανίζουν τους Πωλητή και Αγοραστή?

Αρα ο σκοπός της μη γνωριμίας του ενός με τον άλλο δεν θα επιτευχθεί.

Για αυτό το λόγο Κωστή έχεις πρόβλημα με τη διαδικασία.

Διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος.

Άρα ή το πας στη διαμεσολάβηση και κατοχυρώνεις τη θέση σου με άλλο τρόπο (συμφωνίες ρήτρες κτλ) ,

η στην κλασική εμπορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει κάποια εταιρεία αποθήκευσης και διανομής τροφίμων γενικά δεν θα μπορούσες να παρουσιασεις ενα συμφωνητικο με αυτή οτι θα αναλαμβανει τις εργασιες αυτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα όμως που το παραπάνω δεν μπορεί να το αποφύγει αφού μη έχοντας εγκατάσταση, τα στοιχεία διακίνησης

θα εμφανίζουν τους Πωλητή και Αγοραστή?

Αρα ο σκοπός της μη γνωριμίας του ενός με τον άλλο δεν θα επιτευχθεί.

Το "κόλπο" μου Χρήστο είναι το εξής:

Θα κόψει Δ/Α ο ελαιουργός ΄στα ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ, με τόπο παράδοσης μια μεταφορική στην Αθήνα. Από εκεί θα κόβω εγώ δικό μου Δ/Α για το εξωτερικό προς τον πελάτη μου.

Αρα ο ελαιουργός δεν ξέρει που το πηγαίνω.

Ο δε Πελάτης στο εξωτερικό θα λαμβάνει το Invoice μου.

Πουθενά δεν νομίζω ότι κάνω κάτι παράνομο.

Απλά προστατεύω τα εμπορικά μου δικαιώματα.

Υ.Γ. Χρησιμοποιώ ενικό, αλλά εννοείται ότι μιλώ για πελάτη μου έτσι !!

Σκέψη καλή; :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά δεν ξέρω την άδεια που αντιστοιχεί στην περίπτωση σου..

Αδεια υγειονομικού ενδιαφέοροντος.

Και για αυτόν τον λόγο υπάρχει πρόβλημα.

Ψάχνομαι προς τα εκεί και στο ψάξιμο μου σας εντάσσω και .. εσάς.. χα χα !!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει κάποια εταιρεία αποθήκευσης και διανομής τροφίμων γενικά δεν θα μπορούσες να παρουσιασεις ενα συμφωνητικο με αυτή οτι θα αναλαμβανει τις εργασιες αυτες;

Ωραία.

Πως θα κάνω έναρξη όμως με ΚΑΔ εμπόριο ελαιολάδου. Δεν θα μου ζητήσουν άδεια; Θα παρουσιάσω αυτήν της εταιρείας απόθήκευσης τροφίμων; Αδεια δηλαδή αλλουνού για έναρξη δική μου;

Εκεί είναι ο γρίφος.

Υ.Γ. Μην κάθεστε να ψάχνετε παιδιά. Μαζεύω πεταχτές γνώμες μπας και μου κατε΄βει κάτι στο μυαλό.

Οπως και να έχει ευχαριστώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο έμπορος, έχει μια ευθύνη απέναντι στον καταναλωτή για τη διάθεση του λαδιού, η οποία καλώς ή κακώς ελέγχεται στην πράξη με την άδεια του υγειονομικού, και εσύ στην ουσία ψάχνεις να βρεις τρόπο να παρακάμψεις αυτήν την ευθύνη. (Η παπαρολογία της ημέρας :angry: )

Βρες καμιά αζήτητη αποθηκούλα με εκατό - διακόσια ευρώ το μήνα να κάνεις τη δουλειά σου.

Ή

Κάνε συμφωνητικό με καμιά logistics, ότι θα φυλάς εκεί τα εμπορεύματα με αποθήκευτρα.

Ή

Κάνε την έδρα στη Βουλγαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα κάνω έναρξη όμως με ΚΑΔ εμπόριο ελαιολάδου. Δεν θα μου ζητήσουν άδεια; Θα παρουσιάσω αυτήν της εταιρείας απόθήκευσης τροφίμων; Αδεια δηλαδή αλλουνού για έναρξη δική μου;

Ω, ναι! Παίζει κανονικότατα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή

Σε παρόμοια περίπτωση μετά από συνεννόηση με το μητρώο, υπέβαλλα υπεύθυνη δήλωση στην οποία ανέφερα ότι το γραφείο είναι απλά ο χώρος που τηρούνται τα βιβλία και που γίνονται οι εμπορικές συμφωνίες και περιέγραψα τον τρόπο που θα γίνεται η διακίνηση του εμπορεύματος.

Με τον τρόπο αυτό δεν ζητήθηκε άδεια λειτουργίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδεια υγειονομικού ενδιαφέοροντος.

Και για αυτόν τον λόγο υπάρχει πρόβλημα.

Ψάχνομαι προς τα εκεί και στο ψάξιμο μου σας εντάσσω και .. εσάς.. χα χα !!! :angry:

Ι. –« Καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος» είναι τα καταστήματα, στα οποία γίνεται παρασκευή ή/ και διάθεση σε πελάτες («καθισμένους, όρθιους, περαστικούς) φαγητών ή γλυκισμάτων ή οποιουδήποτε άλλου παρασκευάσματος τροφίμων ή ποτών ή αποθήκευση ή συντήρηση ή εμπορία κάθε είδους τροφίμων ή ποτών, καθώς και τα καταστήματα προσφοράς υπηρεσιών εξαιτίας των οποίων μπορεί να προκληθεί βλάβη στη δημόσια υγεία, όπως αναλυτικά αναφέρονται στην παρούσα και στις άλλες Υγειονομικές διατάξεις.

2. «Εργαστήρια ή εργοστάσια υγειονομικού ενδιαφέροντος» είναι τα εργαστήρια ή εργοστάσια, στα οποία γίνεται παρασκευή, επεξεργασία, συσκευασία, κλπ. χειρισμοί τροφίμων ή ποτών, χωρίς όμως απευθείας διάθεση των προϊόντων τους στο Καταναλωτικό Κοινό, καθώς και τα εργαστήρια ή εργοστάσια χάρτινων ή πλαστικών ή από οποιοδήποτε άλλο υλικό παρασκευαζομένων ειδών, τα οποία προορίζονται να χρησιμοποιηθούν για μια μόνο φορά ως περιέκτες τροφίμων ή ποτών ή ως μέσα ατομική υγιεινής, όπως αναλυτικά αναφέρονται στην παρούσα και στις άλλες Υγειονομικές Δ/ξεις.

Εγώ δεν βλέπω να χρειάζεσαι καμιά άδεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή,

συμφωνητικό με την εταιρεία που θα συνεργαστείς για την αποθήκευση και διανομή θα τους προσκομίσεις για την έναρξη.

Σε παλιότερη εταιρεία που εργαζόμουν (παραγωγή σάντουιτς-σαλάτες κλπ) είχε άλλος την παραγωγή για λογαριασμό μας, είχαμε μόνο τριγωνικές παραδόσεις και κάναμε έναρξη με την προσκόμιση του συμφωνητικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

Καλημερα.ενδιαφερομαι για καποιες πληροφοριες πανω στην εμπορια .θα μπορουσε καποιος να βοηθησει?δεν εχω γραφτει στο forum αυτο.δεν ειμαι λογιστης ή κατι τετοιο.να ανοιγα καινουργιο θεμα καλυτερα?θα παρακολουθω συχνα το topic να δω μηπως καποιος απαντησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συσκευασε το στη χωρα προορισμου, σε συμφερει καλυτερα. και θα σου γλιτωσει αρκετα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Βλεποντας το θεμα αυτο εχω κι εγω μια ερωτηση πανω στο αντικειμενο.

Νια βρισκω χωρο εγω για αποθηκη ναι παιρνω αδεια για αποθηκευση υγειονομικου κλπ.

Αν θελω να κανω και την συσκευασια δηλαδη αγοραζω απο τον παραγωγο και τα συσκευαζω εγω στο χωρο μου τι βιβλια και στοιχεια του ΚΒΣ πρεπεινα εχω? και τι προυποθεσεις στην εδρα?

Καποιος συναδελφος ανεφερε οτι καλυερα να τα συσκευαζω στο εξωτερικο , να μπορει καποιος ας βοηθιησει

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...