Προς το περιεχόμενο

Νέες υπηρεσίες Taxisnet από 01/12/2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με την υπηρεσία ΦΜΥ του Taxis:

Μάλλον πιστεύουν ότι το χειρόγραφο σύστημα είναι πολύ καλό και δεν χρειάζεται βελτίωση. Ειδάλλως δεν εξηγείται το γεγονός ότι η νέα υπηρεσία αλλάζει μόνο το κανάλι κατάθεσης.

Πρώτα "χειρόγραφα" τώρα ηλεκτρονικά.

Προφανώς στο ΚΕΠΥΟ είναι ικανοποιημένοι όπως και πολλοί άλλοι άνθρωποι στην Χώρα με τις έως τώρα διαδικασίες.

Η χρήση του υπολογιστή και κατ΄επέκταση του internet είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για re-engineering μεθόδων και διαδικασιών ενός οργανισμού ανεξαρτήτως μεγέθους αυτού.

Οι φόροι που αφορούν την προσωρινή δήλωση μπορεί να υποθέσει κάποιος - σχεδόν μετά βεβαιότητος - ότι προκύπτουν από την χρήση κάποιου λογισμικού. Σε όλα αυτά τα κάποια λογισμικά είναι πανεύκολο να συσχετιστεί το ποσό και το ΑΦΜ του μισθωτού ή του ελεύθερου επαγγελματία τους οποίους αφορά η παρακράτηση. Κατόπιν με την αποστολή στο Taxis θα ήταν συγκεντρωμένοι οι φόροι ανά ΑΦΜ και δεν θα χρειάζονταν οι γνωστές και πάσης φύσεως βεβαιώσεις. Επίσης οι μαϊμού βεβαιώσεις που κατά καιρούς ανακοινώνει το ΣΔΟΕ ότι έπεσαν στην τσιμπίδα του για παράνομες επιστροφές θα ήταν μια κακή ανάμνηση καθώς και η γενικότερη γραφειοκρατία που βιώνουμε όταν υπάρχει επιστροφή φόρων. Επιπλέον η υποβολή της Οριστικής δήλωσης θα ήταν αχρείαστη.

Συνεπώς, για την νέα υπηρεσία του Taxis το μόνο που θέλω να συμπληρώσω είναι ( αν μείνει ως έχει ): Τρίχες κατσαρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστό (ίσως και σε μία άλλη χώρα το αυτονόητο :rolleyes:)

αλλά εμένα το οτι θα γλιτωνω την ουρα καθε διμηνο μου φτανει προς το παρόν.:D

Ένα βήμα μπροστά είναι καλύτερο από τη στασιμότητα .;)

ΥΓ. Στο ερωτηματάκι μου θα απαντήσει κανείς?

Ιδιωτικος Υπαλληλος ανοιγει κωδικους taxis πριν 5 χρονια

Φετος γινεται ελευθερος επαγγελματιας (νεα ΔΟΥ)

Ενεργοποιει τους ιδιους κωδικους ή κανει νεα αιτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό (ίσως και σε μία άλλη χώρα το αυτονόητο :rolleyes:)

αλλά εμένα το οτι θα γλιτωνω την ουρα καθε διμηνο μου φτανει προς το παρόν.:D

Ένα βήμα μπροστά είναι καλύτερο από τη στασιμότητα .;)

ΥΓ. Στο ερωτηματάκι μου θα απαντήσει κανείς?

Απάντηση στο ερωτηματάκι:

Τους ίδιους κωδικούς.

Με το παλιό taxisnet ζητούσε να ενεργοποιηθεί και η υπηρεσία για την υποβολή ΦΠΑ

Δεν το έχω κάνει αλλά πιστεύω όταν ενεργοποιήσει τους νέους κωδικούς θα μπορεί τα παντα

Έτσι και αλλιώς το ΑΦΜ ελέγχουν και αυτό το ΑΦΜ έχει ήδη κωδικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ https://www.gsis.gr/E9/afmroot/enter.gsis

ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ (ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ

ΜΗΝΥΜΑ:

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΞΑΝΑ.

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ Ε9 Η' ΙΣΧΥΕΙ O ΠΑΛΙΟΣ

ΚΩΔΙΚΟΣ; (ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΜΕ ΝΕΟ, ΟΠΩΣ ΜΟΥ

ΖΗΤΗΘΗΚΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BR>ΚΑΛΗΜΕΡΑ!<BR><BR>ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ<A class=bbc_url title="External link" href="https://www.gsis.gr/E9/afmroot/enter.gsis" rel="nofollow external"> https://www.gsis.gr/E9/afmroot/enter.gsis</A><BR>ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ (ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ<BR>ΜΗΝΥΜΑ<B>:<BR><BR>ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΞΑΝΑ.<BR><BR></B>ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ Ε9 Η' ΙΣΧΥΕΙ O ΠΑΛΙΟΣ<BR>ΚΩΔΙΚΟΣ; (ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΜΕ ΝΕΟ, ΟΠΩΣ ΜΟΥ<BR>ΖΗΤΗΘΗΚΕ).<BR><BR><BR><BR>
<BR><BR>Στο Ε9 κι εγώ μπορώ να μπω μόνο με τους παλιούς κωδικούς!<BR>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου STAFAGOT..Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που δεν έχουμε

πια το παλιό password, εφόσον το έχουμε αντικαταστήσει με το καινούργιο; Δεν μπορούμε

να έχουμε πρόσβαση στο Ε9; :blink:

Φαντάζομαι και άλλοι συνάδελφοι βρίσκονται στην ίδια θέση, εκτός και αν προνόησαν σε αντίθεση με εμένα! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση της εφαρμογής είναι υποχρεωτική ή προαιρετική;

Το ερώτημα είναι κρίσιμο διότι .......

αν ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία με τον ΦΠΑ τότε η υποβολή στο ταξις πρέπει να αντιστοιχηθεί με πληρωμή σε τράπεζα......

Οπότε αν έχεις απαίτηση από το δημόσιο και επιθυμείς τον συμψηφισμό της οφειλής και της απαίτησής σου, τί γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

:unsure:

Δεν εχω κανει εγγραφη αλλα μονο αιτηση ακομα. Δεν εχω παει ΔΟΥ να παρω τον κλειδαριθμο. Τι γινεται σ αυτη την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ,

ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΘΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΝΕΟΥ ΧΡΗΣΤΗ,

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΟΥΤΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ.

ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΩΤΗΣ

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ,

ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΘΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΝΕΟΥ ΧΡΗΣΤΗ,

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΟΥΤΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ.

ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

επανεγραφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρόμοια ερώτησή μου (λανθασμένο επίθετο και μη επιθυμητό username και δεν έχει βγει ο κλειδάριθμος) προς το Taxisnet μού απάντησαν ότι πρέπει το Τμήμα Μητρώου να κάνει τη διαγραφή της αίτησης και να γίνει καινούργια αίτηση.

(Αν υπάρχει ήδη αίτηση, ακόμα και επανεγγραφής, το σύστημα δε δέχεται νέα αίτηση, χωρίς την ακύρωση της προηγούμενης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...

ρε παιδια, οε εχει παρει κλειδαριθμο, μπαινω κανονικά στον λογαριασμό της ολα μια χαρα.. παω να κανω υποβολή για οριστική ΦΜΥ και μου βγαζει μήνυμα Ως νομικό πρόσωπο θα πρέπει να ορίσετε εκπρόσωπο ή λογιστή, ο οποίος θα υποβάλλει τη δήλωσή σας. Παω στην κατηγορία εξουσιοδοτήσεις και βάζω ως εκπρόσωπο εναν εκ των εταιρων και παλι δεν με αφήνει... θα πρεπει να γινει κατι άλλο; σε προηγούμενο ποστ εδω είδα οτι θα πρέπει να κανει κατι σαν ''δεχομαι'' στον δικό του λογαριασμό ο περι ου ο λόγος εταίρος; εαν εχει δηλαδη κωδικούς αλλιώς κλαφτα χαραλαμπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, οε εχει παρει κλειδαριθμο, μπαινω κανονικά στον λογαριασμό της ολα μια χαρα.. παω να κανω υποβολή για οριστική ΦΜΥ και μου βγαζει μήνυμα Ως νομικό πρόσωπο θα πρέπει να ορίσετε εκπρόσωπο ή λογιστή, ο οποίος θα υποβάλλει τη δήλωσή σας. Παω στην κατηγορία εξουσιοδοτήσεις και βάζω ως εκπρόσωπο εναν εκ των εταιρων και παλι δεν με αφήνει... θα πρεπει να γινει κατι άλλο; σε προηγούμενο ποστ εδω είδα οτι θα πρέπει να κανει κατι σαν ''δεχομαι'' στον δικό του λογαριασμό ο περι ου ο λόγος εταίρος; εαν εχει δηλαδη κωδικούς αλλιώς κλαφτα χαραλαμπε...

ο εκπρόσωπος εχει κλειδάριθμο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο εκπρόσωπος εχει κλειδάριθμο??

οχι δεν εχει, το μαθα τωρα το πρωι.. λεω να στειλω απο τον δικό μου λογαριασμό χωρίς να ειμαι λογιστής και δεν εχω αμεση σχέση με την οε ..βασικά ουτε εγω εχω κλειδαριθμο αλλα εχω κωδικό από περισυ ελπίζω να δουλέψει γιατι 16 ληγει η προθεσμία ρε γαμώτο... μόλις το στείλω θα με διαγράψω από εκπρόσωπο... ευχαριστώ για την απόκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχει, το μαθα τωρα το πρωι.. λεω να στειλω απο τον δικό μου λογαριασμό χωρίς να ειμαι λογιστής και δεν εχω αμεση σχέση με την οε ..βασικά ουτε εγω εχω κλειδαριθμο αλλα εχω κωδικό από περισυ ελπίζω να δουλέψει γιατι 16 ληγει η προθεσμία ρε γαμώτο... μόλις το στείλω θα με διαγράψω από εκπρόσωπο... ευχαριστώ για την απόκριση

Πρέπει να το στείλεις μέσω άλλου λογαριασμού, εκπροσώπου ή λογιστή που είναι αντιστοίχως εξουσιοδοτημένος από την εταιρεία αυτή και να την αποδεχτεί, εσύ χωρίς κλειδάριθμο δεν νομίζω ότι μπορείς να αποδεχτείς εξουσιοδοτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...