Προς το περιεχόμενο

Νέες υπηρεσίες Taxisnet από 01/12/2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Ως νομικό πρόσωπο θα πρέπει να ορίσετε εκπρόσωπο ή λογιστή, ο οποίος θα υποβάλλει τη δήλωσή σας." ΠΩΣ ΘΑ ΟΡΙΣΩ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΣΤΟ ΤΑΧΙS ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΦΜ ΜΟΥ , ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως το λένε μωρέ......

Ο αγώνας τώρα, δικαιώνεται.......!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

ΠΟΛ.1186/21.12.2010

Προσκόμιση ειδικού πληρεξούσιου για την παραλαβή του κλειδαρίθμου από τις Δ.Ο.Υ. σε περιπτώσεις αδυναμίας αυτοπρόσωπης παρουσίας

Αθήνα, 20 Δεκεμβρίου 2010

Αριθ. Πρωτ : Δ12 Α/2276/2010 21/12/2010

ΑΝΑΡΤΗΤΕΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

ΤΜΗΜΑ A’

Ταχ. Δ/νση: Καρ. Σερβίας 10

Ταχ. Κώδικας: 10184 ΑΘΗΝΑ

Πληροφορίες: Γ. Βαρνάκου

Τηλέφωνο: 210-3375314

FAX: 210-3375001

ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ

ΠΟΛ 1186

ΘΕΜΑ: Προσκόμιση ειδικού πληρεξούσιου για την παραλαβή του κλειδαρίθμου από τις Δ.Ο.Υ. σε περιπτώσεις αδυναμίας αυτοπρόσωπης παρουσίας.

Σε συνέχεια της με αρ. ΠΟΛ.1178/7.12.2010 Α.Υ.Ο., αναφορικά με το παραπάνω θέμα και με αφορμή προφορικά ερωτήματα που υποβλήθηκαν στην υπηρεσία μας, διευκρινίζεται ότι σε περιπτώσεις αδυναμίας αυτοπρόσωπης παρουσίας του φυσικού προσώπου ή του νομίμως εκπροσωπούντος το μη φυσικό πρόσωπο στην Δ.Ο.Υ., για την παραλαβή του κλειδαρίθμου απαιτείται η προσκόμιση ειδικού πληρεξουσίου –εγγράφου διάρκειας τεσσάρων μηνών, το οποίο θα φέρει το γνήσιο της υπογραφής του εξουσιοδοτούντος από Αστυνομικό τμήμα ή Κ.ΕΠ. και δεν απαιτείται να είναι συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο.

Ακριβές Αντίγραφο

Η Προϊσταμένη της Γραμματείας

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΣΕΛΑΣ

Μπράβο πάντως, κι ας αργήσατε.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παλικάρια γιατί δεν μπορώ να διαγράψω δηλωση φπα 11ου που έχω υποβάλλει και οριστικοποιησεί?

και να την ξαναυποβάλλω.Δεν μπορώ να βρώ κάτι,απο που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1186/21.12.2010

Προσκόμιση ειδικού πληρεξούσιου για την παραλαβή του κλειδαρίθμου από τις Δ.Ο.Υ. σε περιπτώσεις αδυναμίας αυτοπρόσωπης παρουσίας

Αθήνα, 20 Δεκεμβρίου 2010

Αριθ. Πρωτ : Δ12 Α/2276/2010 21/12/2010

ΑΝΑΡΤΗΤΕΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

ΤΜΗΜΑ A’

Ταχ. Δ/νση: Καρ. Σερβίας 10

Ταχ. Κώδικας: 10184 ΑΘΗΝΑ

Πληροφορίες: Γ. Βαρνάκου

Τηλέφωνο: 210-3375314

FAX: 210-3375001

ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ <br style="font-weight: bold;"><br style="font-weight: bold;">ΠΟΛ 1186 <br style="font-weight: bold;"><br style="font-weight: bold;">ΘΕΜΑ: Προσκόμιση ειδικού πληρεξούσιου για την παραλαβή του κλειδαρίθμου από τις Δ.Ο.Υ. σε περιπτώσεις αδυναμίας αυτοπρόσωπης παρουσίας.

Σε συνέχεια της με αρ. ΠΟΛ.1178/7.12.2010 Α.Υ.Ο., αναφορικά με το παραπάνω θέμα και με αφορμή προφορικά ερωτήματα που υποβλήθηκαν στην υπηρεσία μας, διευκρινίζεται ότι σε περιπτώσεις αδυναμίας αυτοπρόσωπης παρουσίας του φυσικού προσώπου ή του νομίμως εκπροσωπούντος το μη φυσικό πρόσωπο στην Δ.Ο.Υ., για την παραλαβή του κλειδαρίθμου απαιτείται η προσκόμιση ειδικού πληρεξουσίου –εγγράφου διάρκειας τεσσάρων μηνών, το οποίο θα φέρει το γνήσιο της υπογραφής του εξουσιοδοτούντος από Αστυνομικό τμήμα ή Κ.ΕΠ. και δεν απαιτείται να είναι συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο.

Ακριβές Αντίγραφο

Η Προϊσταμένη της Γραμματείας

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΣΕΛΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώθηκε και το νέο taxisnet..............

Από ΜΑΜΑΚΗΣ ΕΜΜ. ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Ημερομηνία 13/12/2010 13:12

Κατηγορία Γενικής φύσεως

Σύντομη Περιγραφή ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΥ ΝΕΟΥ TAXISNET

Παρακαλώ όπως μου διευκρινίσετε τα κάτωθι:

Με τις οδηγίες σας για την παραλαβή από τις Δ.Ο.Υ. των ειδικών κλειδάριθμων για το νέο TaxisNet, ορίζετε ότι:

**************************************************************************

Για την περίπτωση που ένα Φυσικό Πρόσωπο ή ο νομίμως εκπροσωπών το Μη Φ.Π. αδυνατεί να προσέλθει στη Δ.Ο.Υ. για να παραλάβει τον κλειδάριθμο και να ολοκληρώσει τη διαδικασία πιστοποίησης, θα προσκομίζεται Ειδικό Πληρεξούσιο για τη συγκεκριμένη διαδικασία πιστοποίησης χρονικής διάρκειας τεσσάρων μηνών .

**************************************************************************

Καθώς ο Α.Κ. στο κεφάλαιο για την Αντιπροσώπευση - Πληρεξουσιότητα, ορίζει ότι (βλ. επίσης σχ. ΠΟΛ 1046/2004):

**************************************************************************

Άρθρο 217

Η πληρεξουσιότητα μπορεί να δοθεί με δήλωση προς τον εξουσιοδοτούμενο ή προς τον τρίτο, με τον οποίο επιχειρείται η δικαιοπραξία.

Εφόσον δεν συνάγεται κάτι άλλο, η δήλωση υποβάλλεται στον τύπο που απαιτείται για τη δικαιοπραξία την οποία αφορά η πληρεξουσιότητα.

**************************************************************************

και με τα δεδομένα ότι

α) αφενός, η παραλαβή των κλειδαρίθμων δεν είναι δικαιοπραξία που να οφείλεται η σύνταξη συμβολαιογραφικής πράξης

β) αφετέρου, θα δημιουργηθεί μεγάλος συνωστισμός στις Δ.Ο.Υ. αν πάνε να παραλάβουν ΟΛΟΙ αυτοπροσώπως τους κλειδάριθμους ή θα επιβαρυνθούν με πρόσθετα έξοδα (συμβολαιογραφικά έξοδα σύνταξης πληρεξούσιου κτλ) και θα καταστρατηγηθεί η ευκολία που παρέχει το κράτος μέσω πχ των ΚΕΠ

Παρακαλώ όπως μου διευκρινίσετε εάν ο τύπος του Ειδικού Πληρεξούσιου διάρκειας 4 μηνών, που ζητάτε, πρέπει να είναι συμβολαιογραφικός ή αρκεί να φέρει το γνήσιο της υπογραφής από το πρόσωπο που παρέχει την εξουσιοδότηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Με εκτίμηση,

Μαμάκης Στέφανος

Απάντηση

Από TAXISnet

Ημερομηνία 22/12/2010 07:12

Θέμα Απάντηση στο ερώτημα:ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΥ ΝΕΟΥ TAXISNET

Αγαπητέ κύριε,

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1186 /2010, το ειδικό πληρεξούσιο για την παραλαβή του κλειδαρίθμου δεν απαιτείται να είναι συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο και μπορεί να φέρει το γνήσιο της υπογραφής του εξουσιοδοτούντος από αστυνομικό τμήμα ή ΚΕΠ. Θα αφορά αποκλειστικά την παραλαβή κλειδαρίθμου από τη ΔΟΥ και έχει διάρκεια 4 μηνών.

ΠΟΛ.1186/21.12.2010

................

Ρίχνουμε και καμιά ματιά στα προηγούμενα posts, μη δημοσιεύουμε τα ίδια πράγματα 2 φορές.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αποθηκεύσει τον ανακεφαλαιωτικό πίνακα που έχει 3 σελίδες.

όταν πατάω υποβολή μου δείχνει μόνο τη μία.

αν πατήσω οριστική υποβολή-και με δεδεμένο ότι δεν μπορείς πλέον να διαγράψεις υποβλειθήσα δήλωση- θα έχει πάρει και τις 3 σελίδες ή μόνο τη μία που έχω πατήσει υποβολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μέχρι τις 27/12 μπορείς να διαγράψεις την υποβολή της τρέχουσας περιόδου..

εκτός και αν το άλλαξαν στο νέο taxis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Νομίζω ότι μέχρι τις 27/12 μπορείς να διαγράψεις την υποβολή της τρέχουσας περιόδου..

εκτός και αν το άλλαξαν στο νέο taxis

η γερασα η εχω δικιο

στοιχεια λογιστη δεν βλεπω να βαζουμε στο νεο TAXISINET

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γερασα η εχω δικιο

στοιχεια λογιστη δεν βλεπω να βαζουμε στο νεο TAXISINET

.........και 'γω όσο και αν έψαξα,τζίφος.

Μάλλον όταν θα γίνεται σύνδεση λογιστή με την εταιρεία,τα στοιχεία θα αποτυπώνονται μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μέχρι τις 27/12 μπορείς να διαγράψεις την υποβολή της τρέχουσας περιόδου..

εκτός και αν το άλλαξαν στο νέο taxis

Μόλις οριστικοποιήσεις και αποστείλεις την δήλωση δεν μπορείς να κάνεις διαγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε και χρόνια πολλά.

εάν βοηθάει σε κάτι,σήμερα πήγα στην ΦΑΒΕ για το θέμα του πληρεξουσίου και μου απάντησαν από το Μητρώο ότι η παραλαβή του κλειδαρίθμου θα γίνεται από τις15/01/11 και μετά με το αυτό το περιβώητο πληρεξούσιο, το οποίο θα το "κατεβάσουμε" από gsis.gr (όταν αυτό θα αναρτηθεί, γιατί από ότι είδα δεν υπάρχει κάτι). Αρκεί η θεώρηση αυτού από ΚΕΠ ή Αστυνομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε και χρόνια πολλά.

εάν βοηθάει σε κάτι,σήμερα πήγα στην ΦΑΒΕ για το θέμα του πληρεξουσίου και μου απάντησαν από το Μητρώο ότι η παραλαβή του κλειδαρίθμου θα γίνεται από τις15/01/11 και μετά με το αυτό το περιβώητο πληρεξούσιο, το οποίο θα το "κατεβάσουμε" από gsis.gr (όταν αυτό θα αναρτηθεί, γιατί από ότι είδα δεν υπάρχει κάτι). Αρκεί η θεώρηση αυτού από ΚΕΠ ή Αστυνομία.

καλησπέρα και χρόνια πολλά.

θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ενας φορολογούμενος έχει ήδη κωδικούς στο taxinet πριν τις 6/12/2010, μπορει να παει στην Δ.Ο.Υ. να παραλάβει τον κλειδάριθμο χωρίς να προηγηθεί αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση αυτή, η αίτηση δημιουργείται αυτόματα. Πηγαίνει στη Δ.Ο.Υ. και αν όλα πάνε καλά, παίρνει τον κλειδάριθμο.

Αυτό που πλέον δεν αλλάζει είναι το username (στην περίπτωση αυτήν κάνεις μιαν επανεγγραφή, βάζοντας ό,τι username θέλεις και μετά από 2-3 ημέρες στη Δ.Ο.Υ. για τον κλειδάριθμο και μετά μπαίνεις για ενεργοποίηση ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Μου ζητάει ένας πελάτης τις εκκαθαριστικές ΦΠΑ 2008 & 2009. Προσπαθώ να τις βρώ αλλά δεν βρίσκω το παλιό μονοπάτι στην ιστοσελίδα του taxis.Υπάρχει τρόπος να τις βρώ και να τις εκτυπώσω?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζητάει ένας πελάτης τις εκκαθαριστικές ΦΠΑ 2008 & 2009. Προσπαθώ να τις βρώ αλλά δεν βρίσκω το παλιό μονοπάτι στην ιστοσελίδα του taxis.Υπάρχει τρόπος να τις βρώ και να τις εκτυπώσω?.

Περιοδικές εμφανίζει.Από τη σελίδα www.gsis.gr πας υπηρεσίες προς επιχειρήσεις-δηλώσεις φπα, στο πεδίο, αριστερά προβολή δήλωσης και βάζεις το έτος που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΥΠ.ΟΙΚ

Παρακαλώ,

θα ήθελα να ενημερωθώ, αν για την παραλαβή του κλειδαρίθμου από τμήμα του μητρώου από τον Λογιστή, απαιτείται

1) κάποιας συγκεκριμένης μορφής έγγραφο ή μπορούμε να συντάξουμε εμείς ελεύθερα κάποιο;

2) προαπαιτείται να υπάρχει "σύνδεση" λογιστή και επαγγελματία στο τμήμα του μητρώου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Περιοδικές εμφανίζει.Από τη σελίδα www.gsis.gr πας υπηρεσίες προς επιχειρήσεις-δηλώσεις φπα, στο πεδίο, αριστερά προβολή δήλωσης και βάζεις το έτος που θέλεις.

εμενα στην προβολη δεν βγαζει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα στην προβολη δεν βγαζει τιποτα

Στο μπλε πλαίσιο αριστερά έχει "προβολή" και ακριβώς από κάτω "δήλωσης".Πατάς "δήλωσης" και σου βγάζει ένα πλαίσιο με ημερομηνία 2011.Αλλάζεις σε 2010 και εμφανίζει αυτόματα τις περιοδικές του 2010.Το ξαναδοκίμασα μόλις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

την δειχνει σαν δηλωση οτι υπαρχει αλλα διπλα στην προβολη δεν την προβαλει οπωσ εχει καταταθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την δειχνει σαν δηλωση οτι υπαρχει αλλα διπλα στην προβολη δεν την προβαλει οπωσ εχει καταταθει

Σε μένα αυτό το κάνει στις τροποποιητικές.Μου τις εμφανίζει κανονικά με όλα τα στοιχεία χωρίς όμως νούμερα.Μήπως κοιτάς τροποποιητικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Σε μένα αυτό το κάνει στις τροποποιητικές.Μου τις εμφανίζει κανονικά με όλα τα στοιχεία χωρίς όμως νούμερα.Μήπως κοιτάς τροποποιητικές?

ΟΧΙ ΑΡΧΙΚΕΣ

ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΤΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την δειχνει σαν δηλωση οτι υπαρχει αλλα διπλα στην προβολη δεν την προβαλει οπωσ εχει καταταθει

εμενα απλά μου βγάζει μόνο το πιστωτικό υπλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΑΡΧΙΚΕΣ

ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΤΙ

Απ΄ ότι καταλαβαίνω η εμφάνιση είναι σε μορφή pdf.Μήπως από κει είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...