Προς το περιεχόμενο

Νέες υπηρεσίες Taxisnet από 01/12/2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα έχουμε αναφέρει πολλές φορές και πολλά από αυτά είναι μέσα στις νέες υπηρεσίες , δείτε :

http://www.gsis.gr/ggps/neotaxisnet/neo_taxisnet.html

Και πιο ειδικά για εμάς :

http://www.gsis.gr/ggps/neotaxisnet/neo_taxisnet10.html

Μαζί με τις ευθυνές και τουλάχιστον η διευκόλυνση από το διαδίκτυο , να δούμε όμως πως θα είναι και στη πράξη .

Πάντως αν οι αιτήσεις γίνουν έτσι , τα τμήματα Μητρώου των ΔΟΥ θα φρακάρουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Δυνατότητα μαζικής υποβολής
  • Υποβολή δήλωσης με τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης του λογιστή και όχι του πελάτη

Αν εφαρμοστεί αυτό, με σωστό τρόπο θα γλιτώσουμε πολύ χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε αναφέρει πολλές φορές και πολλά από αυτά είναι μέσα στις νέες υπηρεσίες , δείτε :

http://www.gsis.gr/g...o_taxisnet.html

Και πιο ειδικά για εμάς :

http://www.gsis.gr/g...taxisnet10.html

Μαζί με τις ευθυνές και τουλάχιστον η διευκόλυνση από το διαδίκτυο , να δούμε όμως πως θα είναι και στη πράξη .

Πάντως αν οι αιτήσεις γίνουν έτσι , τα τμήματα Μητρώου των ΔΟΥ θα φρακάρουν . ΚΙ ΑΛΛΟ????

...δηλαδή...πρώτα αλλάζουν οι διαδικασίες... και μετά έρχεται η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ?:D

...όχι οτι μας χαλάει να μπορούμε να διεκπεραιώνουμε περισσότερες εργασίες από το γραφείο μας, αλλά έως ότου οι νέες υπηρεσίες ενεργοποιηθούν...μου "βρωμάει" αρκετή γραφειοκρατία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...•Υποβολή δήλωσης με τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης του λογιστή και όχι του πελάτη"

Απλώς θα ήθελα να τονίσω εδώ ότι όπως καταλαβαίνετε καποια στιγμή απο το Λογιστή που υποβαλλει για λογαριασμο πελατη του Δηλώσεις κλπ ...θα ζητηθεί σε τυχόν έλεγχο -μπορεί και μέσω διασταυρώσεων-και η επιδειξη των σχετικών ΑΠΥ για την πληρωμή των εν λόγω υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λογιστικά γραφεία (εταιρείες) εξουσιοδοτούν υποχρεωτικά έναν υπάλληλο που θα ενεργεί για λογαριασμό του ιδίου του λογιστικού γραφείου

και

άλλους υπαλλήλους μισθωτούς λογιστές εγγεγραμμένους στο Οικονομικό Επιμελητήριο

οι οποίοι θα ενεργούν για λογαριασμό των πελατών του γραφείου.

Οι εξουσιοδοτούμενοι υπάλληλοι πρέπει να έχουν εγγραφεί ως χρήστες με τη νέα διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λογιστικά γραφεία (εταιρείες) εξουσιοδοτούν υποχρεωτικά έναν υπάλληλο που θα ενεργεί για λογαριασμό του ιδίου του λογιστικού γραφείου

και

άλλους υπαλλήλους μισθωτούς λογιστές εγγεγραμμένους στο Οικονομικό Επιμελητήριο

οι οποίοι θα ενεργούν για λογαριασμό των πελατών του γραφείου.

Οι εξουσιοδοτούμενοι υπάλληλοι πρέπει να έχουν εγγραφεί ως χρήστες με τη νέα διαδικασία.

εκτός και αν συνδέονται με τον κωδικό του "αφεντικού"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί γίνεται στην περίπτωση που Α.Ε. είναι ήδη εγγεγραμενη και εχει κωδικους στο taxisnet,υπάρχει εξωτερικός λογιστής ο οποιος δεν τηρεί λογιστικό γραφείο παρά μονο έχει σαν πελατη αυτή την Α.Ε. και όλες οι δηλώσεις υποβάλλονται απο λογιστή μισθωτό υπάλληλο της Α.Ε.? Κάνει νέα αίτηση εγγραφής ο υπάλληλος της εταιρείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...•Υποβολή δήλωσης με τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης του λογιστή και όχι του πελάτη"

Απλώς θα ήθελα να τονίσω εδώ ότι όπως καταλαβαίνετε καποια στιγμή απο το Λογιστή που υποβαλλει για λογαριασμο πελατη του Δηλώσεις κλπ ...θα ζητηθεί σε τυχόν έλεγχο -μπορεί και μέσω διασταυρώσεων-και η επιδειξη των σχετικών ΑΠΥ για την πληρωμή των εν λόγω υπηρεσιών.

Μα Νίκο ούτως ή άλλως ειδικά με τις ΑΠΥ από το 2011 θα τις κόβεις πληρωθείς δε πληρωθείς γιατί τουλάχιστον να μη μπορείς να διευκολύνεσαι διαδικτυακά και μη μου πείς ότι θα "δίνεσαι" αν στέλνεις με τον δικό σου κωδικό , μιας και ήδη φαινόμαστε από τα μητρώο .

Αυτό όμως προϋποθέτει και τις ανάλογες αναβαθμίσεις στα πραγράμματα μας από τις εταιρείες (καλά αυτό είναι το τελευταίο) .

Εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ να έχω πρόσβαση σε όλες τις δηλώσεις (Ε3,Ε9,Ε1,Ε5 κλπ) παρελθόντων τις οποίες ενώ υποβάλλω δε μπορώ να τις αναζητήσω και στο διαδίκτυο υπάρχει μόνο το Ε1 (εφόσον τις έχεις υποβάλει στις ΔΟΥ)

Το θέμα για μένα (και ας γίνομαι κουραστικος)είναι ποίος θα με πληρώνει για να τα κάνω όλα αυτά διαδικτυακά (μη ξεχνάμε ότι σε έλάχιστο χρόνο και οι καταστάσεις ΣΕΠΕ και τα υπόλοιπα εργατικά θα υποβάλλονται διαδικτυακά) και με τις ευθυνές που θα έχω , γιατί ναι μεν καλά τα διαδικτυακά για εμάς , αλλά και γραφειοκρατία δε μειώνεται αλλά και ο πελάτης τουλάχιστον της επαρχίας δε καταλαβαίνει γιατί να σε πληρώνει μιας και κάθεσαι άνετος (που λέει ο λόγος) στο γραφείο σου και δεν τρέχεις για αυτόν στις υπηρεσίες .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό το τελευταίο τα λέει όλα. Έρχεται ο πελάτης και λέει ότι με ζηλεύει που κάθομαι αραχτός στο γραφειάκι μου και χωρίς να κάνω τίποτα, του τα παίρνω. Δεν τον κατηγορώ μιας και δεν μπορεί να με καταλάβει. Από την άλλη, είναι σχεδόν απίθανο να με πληρώσει ανάλογα με τον όγκο εργασιών που έχω φορτωθεί.

Υ.Γ. με τους παλιούς προσωπικούς κωδικούς του κάθε πελάτη, δεν θα έχω πρόσβαση στις νέες υπηρεσίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα Νίκο ούτως ή άλλως ειδικά με τις ΑΠΥ από το 2011 θα τις κόβεις πληρωθείς δε πληρωθείς γιατί τουλάχιστον να μη μπορείς να διευκολύνεσαι διαδικτυακά και μη μου πείς ότι θα "δίνεσαι" αν στέλνεις με τον δικό σου κωδικό , μιας και ήδη φαινόμαστε από τα μητρώο .

Αυτό όμως προϋποθέτει και τις ανάλογες αναβαθμίσεις στα πραγράμματα μας από τις εταιρείες (καλά αυτό είναι το τελευταίο) .

Εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ να έχω πρόσβαση σε όλες τις δηλώσεις (Ε3,Ε9,Ε1,Ε5 κλπ) παρελθόντων τις οποίες ενώ υποβάλλω δε μπορώ να τις αναζητήσω και στο διαδίκτυο υπάρχει μόνο το Ε1 (εφόσον τις έχεις υποβάλει στις ΔΟΥ)

Το θέμα για μένα (και ας γίνομαι κουραστικος)είναι ποίος θα με πληρώνει για να τα κάνω όλα αυτά διαδικτυακά (μη ξεχνάμε ότι σε έλάχιστο χρόνο και οι καταστάσεις ΣΕΠΕ και τα υπόλοιπα εργατικά θα υποβάλλονται διαδικτυακά) και με τις ευθυνές που θα έχω , γιατί ναι μεν καλά τα διαδικτυακά για εμάς , αλλά και γραφειοκρατία δε μειώνεται αλλά και ο πελάτης τουλάχιστον της επαρχίας δε καταλαβαίνει γιατί να σε πληρώνει μιας και κάθεσαι άνετος (που λέει ο λόγος) στο γραφείο σου και δεν τρέχεις για αυτόν στις υπηρεσίες .....

...Αποστολε θα ήθελα απλως να σε ρωτήσω " Ποσες 100δες δηλώσεις εισοηματος έχεις στείλει δίχως να πληρωθείς ? " είτε γιατι ήταν αυτός ο Προο ο φίλος σου η μανα σου ενας πελατης βρε αδελφε που δεν πληρωθηκες ποτε . Μη μου πεις επίσης οτι κοβεις ΑΠΥ για καθε Ε1 που στελνεις ...εγω τουλαχιστον δε κοβω κανενα γιατι οι δηλωσεις Φυσικών Προσωπων που κανω(καμια 150ρια το χρονο) περιοριζονται αυστηρα στους ιδιοκτητες,μελη ΔΣ,υπαλληλους,φιλους τους ...πεθερες τους κλπ στις εταιρειες που επιβλέπω.....άντε και καμμια 50ρια φιλων κλπ που βεβαια δεν πληρώνομαι. Επίσης θα θυμασαι οτι περυσι το ΣΔΟΕ επεβαλε προστιμα σε λογιστικα γραφεια επειδη δεν εκδοθησαν ΑΠΥ λόγω δηλώσεων που βρηκαν στα γραφεια και πιθανοτατα ειχαν υποβληθει απο αυτους. Δεν αντιλέγω σε αυτα που λες και εγω χρησιμοποιώ το διαδικτυο σχεδόν για τα παντα αλλά να μην ξεχνάμε ότι μαζί με το Τυρί ενίοτε υπάρχει και η ...Φάκα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι ευκαιρία να αποφασίσουμε ποιον θα κρατήσουμε και ποιον όχι?

Μήπως πρέπει να εκδίδουμε παραστατικά και με την ένδειξη δωρεάν για να μάθουν

οι αρχές πόσες απλήρωτες ώρες δουλειάς έχει φορτωθεί ο καθένας?

Η καλή και πλήρης μηχανογράφηση είναι σωστό σαν μέτρο.

Άλλα ας σταματήσουν επιτέλους να βαράνε το σαμάρι αντί του γαϊδάρου.

Εκείνο το μέτρο της υποβολής δήλωσης απο το λογιστή ανεξάρτητα της πληρωμής

της απο το φορολογούμενο τι έγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα λοιπον,θα πρέπει να στείλουμε όλους τους πελάτες μας στις Δου για κωδικούς;Και για πιο λόγο να μη στελνουμε με τον υφισταμενο τρόπο και μη φαινομαστε και καθολου στο κατω κατω όπου δε μπορουμε να κοψιυμε απυ ή δεν πληρωνόμαστε;σχεδον σε όλα τα προγραμματα,αυτόματα με αποθηκευμενους κωδικους χρηστη στελνεις δηλώσεις.Και σε νεους πελάτες θα λέμε να πανε στην εφορεια να το δηλώσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Αποστολε θα ήθελα απλως να σε ρωτήσω " Ποσες 100δες δηλώσεις εισοηματος έχεις στείλει δίχως να πληρωθείς ? " είτε γιατι ήταν αυτός ο Προο ο φίλος σου η μανα σου ενας πελατης βρε αδελφε που δεν πληρωθηκες ποτε . Μη μου πεις επίσης οτι κοβεις ΑΠΥ για καθε Ε1 που στελνεις ...εγω τουλαχιστον δε κοβω κανενα γιατι οι δηλωσεις Φυσικών Προσωπων που κανω(καμια 150ρια το χρονο) περιοριζονται αυστηρα στους ιδιοκτητες,μελη ΔΣ,υπαλληλους,φιλους τους ...πεθερες τους κλπ στις εταιρειες που επιβλέπω.....άντε και καμμια 50ρια φιλων κλπ που βεβαια δεν πληρώνομαι. Επίσης θα θυμασαι οτι περυσι το ΣΔΟΕ επεβαλε προστιμα σε λογιστικα γραφεια επειδη δεν εκδοθησαν ΑΠΥ λόγω δηλώσεων που βρηκαν στα γραφεια και πιθανοτατα ειχαν υποβληθει απο αυτους. Δεν αντιλέγω σε αυτα που λες και εγω χρησιμοποιώ το διαδικτυο σχεδόν για τα παντα αλλά να μην ξεχνάμε ότι μαζί με το Τυρί ενίοτε υπάρχει και η ...Φάκα !!!

Ουυυυυυυυυυυυυ , εμείς κάνουμε περίπου 300 και οι περισσότερες είναι τζάμπα(υποχρεώσεις, συγγενείς κατά τα γνωστά) και η αλήθεια είναι ότι δε κόβουμε το δωρέαν γιατί απλά δε θα μας πιστέψει κανείς (άσε που και στο δωρέαν θα πέσει το ΦΠΑ οπότε μπήκαμε και μέσα !!)......

Απλά θέλω να έχω αυτή τη δυνατότητα , άλλωστε δεν θα είναι υποχρεωτική και όπως ανέφερα θα θέλω πχ να βλέπω και τι δηλώσεις έχουν υποβληθεί από μένα και δεν μπορώ να τις ανακτήσω , αν δε κάνω λάθος λέει ότι θα έχει όλες τις δηλώσεις της 5ατίας δηλαδή και Ε9 και Ε3 κλπ κλπ πράγμα που έως τώρα δεν μπορούσα να δώ .

Αλλά Νικόλα μου πιστεύω ότι ειδικά με τις ΑΠΥ οι πρώτοι που θα έχουν το πρόβλημα πλέον θα είμαστε εμείς και θεωρώ ότι θα πρέπει υποχρεωτικά να έχουμε συμφωνητικά για το τι προσφέρουμε σαν υπηρεσία και το τι αμοιβή εισπράτουμε γιατί πχ θα μπορεί ο έλεγχος να σου πει ότι εισπράτεις ξεχωριστή αμοιβή για τη δήλωση Φ.Ε. ενώ εσύ μπορεί να το έχεις πάκετο στη συμφωνία και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας .

Και για τις δηλώσεις των μισθωτών πιστεύω αργά ή γρήγορα θα γίνει το ίδιο , οπότε οι θα κόβουμε σε όλους δωρέαν αλλά με κίνδυνο της αυτοπάρδοσης του ΦΠΑ ή θα τους διώξουμε (θα προτιμούσα το δεύτερο αν υπήρχε τρόπος να μη παρεξηγηθείς με το δικό σου άνθρωπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες αυτές οι διαδικασίες θέλουν χρόνο και ο χρόνος είναι χρήμα ,τελικά ποιός θα

πληρώσει τον μ..... τον λογιστή και μάλιστα σε περιοδο κρίσης που ούτε αυτά που μας

χρωστάνε δεν μπορούμε να πάρουμε?Και καθόμαστε και λέμε το ένα το άλλο κλπ ,η ουσία

είναι τα ψιλά,εκτός αν κάποιοι δουλεύουν για την δόξα,αφου είναι οικονομημένοι.

Οι εργασίες αυτές,αφανείς για τον πελάτη μας,αυξάνουν το κύρος του λογιστή λέει,να το

χ..ω το κύρος ,εγώ θέλω εφ όσον δουλεύω να πληρώνομαι για να ζήσω την οικογενειά μου

και όλα τα άλλα θα τα βρούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λογιστικά γραφεία (εταιρείες) εξουσιοδοτούν υποχρεωτικά έναν υπάλληλο που θα ενεργεί για λογαριασμό του ιδίου του λογιστικού γραφείου

και

άλλους υπαλλήλους μισθωτούς λογιστές εγγεγραμμένους στο Οικονομικό Επιμελητήριο

οι οποίοι θα ενεργούν για λογαριασμό των πελατών του γραφείου.

Οι εξουσιοδοτούμενοι υπάλληλοι πρέπει να έχουν εγγραφεί ως χρήστες με τη νέα διαδικασία.

και για ποιο λογο ενας απλος υπαλληλος λογιστικου γραφειου (υπαλληλος γραφειου δηλαδη) να αναλαβει το βαρος της ευθυνης για υποθεσεις πελατων που ουσιαστικα δε θελει να αναλαβει αλλά τις διεκπεραιωνει στην εφορια γιατι το αφεντικο του του λεει να πραξει ετσι; διοτι αν εξουσιοδοτηθει ο υπαλληλος γραφειου ως χρηστης με την νεα διαδικασια, αυτος θα ευθυνεται για καποιες υποθεσεις που αναλαμβανει το λογιστικο γραφειο στο οποιο εργαζεται. ετσι δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα που δημιουργούνται απο τη Νέα διαδικασία

1. Για την περίπτωση που ένα Φυσικό Πρόσωπο ή ο νομίμως εκπροσωπών το Μη Φ.Π. αδυνατεί να προσέλθει στη Δ.Ο.Υ. για να παραλάβει τον κλειδάριθμο και να ολοκληρώσει τη διαδικασία πιστοποίησης, θα προσκομίζεται Ειδικό Πληρεξούσιο για τη συγκεκριμένη διαδικασία πιστοποίησης χρονικής διάρκειας τεσσάρων μηνών .

2. Ο υπάλληλος ανακτά από το σύστημα την αίτηση του φορολογούμενου και τα στοιχεία που υπάρχουν καταχωρημένα στο ΜΗΤΡΩΟ TAXIS

αντε να δώ πόσες εκπρόθεσμες μεταβολές ΔΣ και εκπροσώπων θα προκύψουν

3.Ο υποψήφιος χρήστης του TAXISnet με τη χρήση του κλειδαρίθμου ενεργοποιεί ηλεκτρονικά τον λογαριασμό του. Στο βήμα αυτό του ζητείται να αλλάξει τον αρχικό κωδικό πρόσβασης ( password ). Η ενεργοποίηση του λογαριασμού απαιτεί τη γνώση 3 κωδικών: το όνομα χρήστη ( username ), τον κωδικό πρόσβασης ( password ) και τον κλειδάριθμο, ο οποίος παραλαμβάνεται μόνο από τον ίδιο το χρήστη.

Εδώ γελάμε "απο τον ίδιο το χρήστη".

Υπολογίστε πόση ώρα θα χρειαστούμε να αλλάξουμε ξανά κωδικούς και να ενημερώσουμε τα συστήματα μας για 5 συστήματα και πολλαπλασιάστε επι των αριθμό των πελατών του γραφείου σας

4. Με την ολοκλήρωση της καταχώρησης της χρεωστικής δήλωσης, εμφανίζεται στην οθόνη το «Σημείωμα για πληρωμή» στο οποίο μεταξύ των άλλων πληροφοριών υπάρχει και η Ταυτότητα Πληρωμής.

Και ποιός είπαμε θα τους τα μοιράζει για να πάνε στην τράπεζα και πότε?

5. Στο νέο TAXISnet κάθε χρήστης μπορεί να έχει τους παρακάτω ρόλους:

1.Αυτοεξυπηρετούμενος χρήστης (ο όρος χρησιμοποιείται ευρέως στα γηροκομεία για να ξεχωρίσει τους κατάκοιτους)

Εμένα οι δικοί μου είναι έξυπνοι άνθρωποι και τα κάνουν όλα μόνοι τους

Εδώ ρε παιδιά μας είπαν οτι ο Καλλικράτης είναι αποκέντρωση :angry:

Οχι που δεν θα μας έλεγαν οτι το νέο τάξις θα είναι λιγότερο γραφειοκρατικό :angry:

Ρε σεις δεν καθιερώνουμε ένα παράβολο (η όπως αλλιώς θέλετε) αλλαγής κωδικών 100 - 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πρέπει να εκδίδουμε παραστατικά και με την ένδειξη δωρεάν για να μάθουν

οι αρχές πόσες απλήρωτες ώρες δουλειάς έχει φορτωθεί ο καθένας?

Ουυυυυυυυυυυυυ , εμείς κάνουμε περίπου 300 και οι περισσότερες είναι τζάμπα...

Απλά θέλω να έχω αυτή τη δυνατότητα , άλλωστε δεν θα είναι υποχρεωτική και όπως ανέφερα θα θέλω πχ να βλέπω και τι δηλώσεις έχουν υποβληθεί από μένα και δεν μπορώ να τις ανακτήσω , αν δε κάνω λάθος λέει ότι θα έχει όλες τις δηλώσεις της 5ατίας δηλαδή και Ε9 και Ε3 κλπ κλπ πράγμα που έως τώρα δεν μπορούσα να δώ .

Αλλά Νικόλα μου πιστεύω ότι ειδικά με τις ΑΠΥ οι πρώτοι που θα έχουν το πρόβλημα πλέον θα είμαστε εμείς...

Και καλά όλα αύτα... να προσθέσω και τις θεωρήσεις καθε τρις και λίγο??? Ναι, Ναι καλά καταλάβατε κ. Προιστάμενε εκδίδω μόνο δωρεαν...:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα που δημιουργούνται απο τη Νέα διαδικασία

1. Για την περίπτωση που ένα Φυσικό Πρόσωπο ή ο νομίμως εκπροσωπών το Μη Φ.Π. αδυνατεί να προσέλθει στη Δ.Ο.Υ. για να παραλάβει τον κλειδάριθμο και να ολοκληρώσει τη διαδικασία πιστοποίησης, θα προσκομίζεται Ειδικό Πληρεξούσιο για τη συγκεκριμένη διαδικασία πιστοποίησης χρονικής διάρκειας τεσσάρων μηνών .Γιατί Ειδικό πληρεξούσιο και όχι Γενικό...? Εγώ που από πέρσι τους στέλνω όλους για πληρεξούσιο, γιατί είχα τρελαθεί με τις εξουσιοδοτήσεις, είμαι στον αέρα...?:angry:

2. Ο υπάλληλος ανακτά από το σύστημα την αίτηση του φορολογούμενου και τα στοιχεία που υπάρχουν καταχωρημένα στο ΜΗΤΡΩΟ TAXIS

αντε να δώ πόσες εκπρόθεσμες μεταβολές ΔΣ και εκπροσώπων θα προκύψουν

3.Ο υποψήφιος χρήστης του TAXISnet με τη χρήση του κλειδαρίθμου ενεργοποιεί ηλεκτρονικά τον λογαριασμό του. Στο βήμα αυτό του ζητείται να αλλάξει τον αρχικό κωδικό πρόσβασης ( password ). Η ενεργοποίηση του λογαριασμού απαιτεί τη γνώση 3 κωδικών: το όνομα χρήστη ( username ), τον κωδικό πρόσβασης ( password ) και τον κλειδάριθμο, ο οποίος παραλαμβάνεται μόνο από τον ίδιο το χρήστη.

Εδώ γελάμε "απο τον ίδιο το χρήστη".

Υπολογίστε πόση ώρα θα χρειαστούμε να αλλάξουμε ξανά κωδικούς και να ενημερώσουμε τα συστήματα μας για 5 συστήματα και πολλαπλασιάστε επι των αριθμό των πελατών του γραφείου σας

4. Με την ολοκλήρωση της καταχώρησης της χρεωστικής δήλωσης, εμφανίζεται στην οθόνη το «Σημείωμα για πληρωμή» στο οποίο μεταξύ των άλλων πληροφοριών υπάρχει και η Ταυτότητα Πληρωμής.

Και ποιός είπαμε θα τους τα μοιράζει για να πάνε στην τράπεζα και πότε?

5. Στο νέο TAXISnet κάθε χρήστης μπορεί να έχει τους παρακάτω ρόλους:

1.Αυτοεξυπηρετούμενος χρήστης (ο όρος χρησιμοποιείται ευρέως στα γηροκομεία για να ξεχωρίσει τους κατάκοιτους)

Εμένα οι δικοί μου είναι έξυπνοι άνθρωποι και τα κάνουν όλα μόνοι τους

Εδώ ρε παιδιά μας είπαν οτι ο Καλλικράτης είναι αποκέντρωση :angry:

Οχι που δεν θα μας έλεγαν οτι το νέο τάξις θα είναι λιγότερο γραφειοκρατικό :)

Ρε σεις δεν καθιερώνουμε ένα παράβολο (η όπως αλλιώς θέλετε) αλλαγής κωδικών 100 - 200 ευρώ. Έχει ήδη καθιερωθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λυση σε ολα τα προβληματα του κλαδου που ερχονται τσουναμι το 2011 ειναι ενα φιλτραρισμα των πελατων μας ,οπως εννοει και ο φιλος μου ο charisson ,και ας χασουμε καποιους .Να στε σιγουροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε τους παλιούς κωδικούς για τις εργασίες που κάνουμε μέχρι σήμερα (φπα,δηλώσεις)?

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ... με σύμβαση έργου "υπάλληλοι" στην ΓΓΠΣ που δεν θα ανανεώσουν τις συμβάσεις

Αρα, για κάθε 500 δηλώσεις που στέλνω με το taxisnet, στερώ και μία θέση εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο προϋποθέσεις :

1. Να υπάρχει ως εγγεγραμμένος λογιστής, κάτοχος άδειας στο αρχείο του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδος το οποίο γνωστοποιείται στη ΓΓΠΣ από το οικείο επιμελητήριο και

2. Στο ΜΗΤΡΩΟ TAXIS να έχει Κωδικό Δραστηριότητας που εμπίπτει στο εύρος των λογιστικών δραστηριοτήτων.

(ΚΑΔ πριν από την 1/12/2008 74120000 - 74129999 και από 1/12/2008 69200000 - 69209999)

Όλα οκ, εμείς που έχουμε κάνει έναρξη εργασιών μέσα στο 2010 , και σαν ΚΑΔ έχουμε τον κωδικό :

<<69.20.22.01 Υπηρεσίες λογιστή για σύνταξη οικονομικών καταστάσεων και φορολογικών δηλώσεων >>

θα πρέπει να κάνουμε μεταβολή δραστηριότητας και να προσθέσουμε και τον 69200000 ή69209999 για να είμαστε καλυμμένοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...