Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΞΑΓΟΡΑ ΕΝΣΗΜΩΝ ΑΠΟ ΜΗΤΕΡΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥ


RENATA

Ερώτηση

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ......ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΡΗ.

ΕΧΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4500 ΕΝΣΗΜΑ (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΠΡΙΝ ΤΟ 1993) ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 39 ΧΡΟΝΩΝ ΚΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 7 ΜΗΝΩΝ.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΣΤΑ 50 ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΑ 55 ΠΛΗΡΗΣ, ΕΞΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ ΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ?

ΕΝΝΟΩ ΑΠΟ ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΛΠ. ΕΧΩ ΤΑ 300 ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ 300 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΑΓΟΡΑΣΩ ΟΣΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΜΕΧΡΙ 31/12/2010 ?

ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΞΑΓΟΡΑ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ. ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΧΑΣΕΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ.

ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ Ή ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ 31/12/2010 ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΩΣ ΜΗΤΕΡΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΣΤΑ 50 ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ? ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ Η ΕΞΑΓΟΡΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Επειδή το έψαξα το θεματάκι γιατί και γω εχω την ίδια ηλικία, ανήλικα τέκνα και μου λειπουν 45 ένσημα για τα 5500

(που να βρω έναν τοίχο να χτυπήσω το κεφάλι μου??)

Για την προθεσμία μεχρι 31/12/2010 μετραει ασθένεια έως 200 ένσημα σύνολο για τα τελευταία 10 χρόνια

και ανεργία παλι 200 ενσημα σύνολο για τα τελευταία 10 χρόνια. Για το θέμα σπουδών δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας παρακαλώ, μήπως γνωρίζει κάποιος για την εξαγορά των ετων σπουδών?

Αν μπορούσα φέτος (έως 31/12/10) να εξαγοράσω τα έτη σπουδών μου (3 χρόνια) στο ΤΕΙ θα έπαιρνα κι εγώ μειωμένη σύνταξη στα 50 ή ολόκληρη στα 55.

Στο ΙΚΑ που πήγα μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται. Από 1/1/11 θα μπορώ να κάνω την εξαγορά. Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο για να μου εξηγήσει την απάντησή τους?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή το έψαξα το θεματάκι γιατί και γω εχω την ίδια ηλικία, ανήλικα τέκνα και μου λειπουν 45 ένσημα για τα 5500

(που να βρω έναν τοίχο να χτυπήσω το κεφάλι μου??)

Για την προθεσμία μεχρι 31/12/2010 μετραει ασθένεια έως 200 ένσημα σύνολο για τα τελευταία 10 χρόνια

και ανεργία παλι 200 ενσημα σύνολο για τα τελευταία 10 χρόνια. Για το θέμα σπουδών δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω.

οι σπουδες εξαγοραζονται απο 1/1/2011 κοιτα ρωτησε μην μπορεις να εξαγορασης απο το ικα νομιζω..εως 150 ενσημα επισης αν ειχες γονικη αδεια παιδιου (δεν ενοω κυηση ή λοχεια) και αυτη θα μπορουσες να την εξαγορασης εως 31/12/2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ......ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΡΗ.

ΕΧΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4500 ΕΝΣΗΜΑ (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΠΡΙΝ ΤΟ 1993) ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 39 ΧΡΟΝΩΝ ΚΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 7 ΜΗΝΩΝ.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΣΤΑ 50 ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΑ 55 ΠΛΗΡΗΣ, ΕΞΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ ΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ?

ΕΝΝΟΩ ΑΠΟ ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΛΠ. ΕΧΩ ΤΑ 300 ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ 300 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΑΓΟΡΑΣΩ ΟΣΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΜΕΧΡΙ 31/12/2010 ?

ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΞΑΓΟΡΑ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ. ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΧΑΣΕΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ.

ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ Ή ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ 31/12/2010 ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΩΣ ΜΗΤΕΡΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΣΤΑ 50 ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ? ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ Η ΕΞΑΓΟΡΑ ?

εως 31/12 μπορεις να εξαγορασης εως 200 ενσημα ανεργιας ή ασθενειας εσενα σου λειπουν 1000!!!! που θα βρης τα υπολοιπα?αν ολα τα ενσημα που ελειπαν στον καθε εναν πληρωνονταν ισως εβγαιναν ολοι στην συνταξη και 10 ετη νωριτερα.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εως 31/12 μπορεις να εξαγορασης εως 200 ενσημα ανεργιας ή ασθενειας εσενα σου λειπουν 1000!!!! που θα βρης τα υπολοιπα?αν ολα τα ενσημα που ελειπαν στον καθε εναν πληρωνονταν ισως εβγαιναν ολοι στην συνταξη και 10 ετη νωριτερα.:D

ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΣ ΛΙΓΟ. ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΦΕΤΟΣ.

ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΟΧΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΣ ΛΙΓΟ. ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΦΕΤΟΣ.

ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΟΧΙ ?

Γ. Πλασματικός χρόνος

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΙΣΧΥΕΙ από την 1/1/2011 για θεμελίωση ή προσαύξηση της σύνταξης

  1. Στρατιωτική θητεία: Σύμφωνα με τον Ν. 1358/83
  2. Γονική άδεια
  3. Επιδότηση ασθένειας ή ανεργίας μέχρι 1 έτος (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ)
  4. Εκπαιδευτική άδεια άνευ αποδοχών μέχρι 2 χρόνια.
  5. Χρόνος σπουδών πριν την ασφάλιση (ανώτερες – ανώτατες – μέσες – επαγγελματικές)
  6. Χρόνος ανεργίας μετά την υπαγωγή στην ασφάλιση
  7. Κύηση και Λοχεία (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ)
  8. Απεργίες
  9. Χρόνος παιδιών του άρθρου 141 του Ν. 3655/08 ανεξαρτήτως της ηλικίας των παιδιών (δεν ισχύει για τη θεμελίωση των μητέρων με ανήλικο παιδί).
    1 έτος για το πρώτο παιδί, 2 έτη για το δεύτερο και 2 έτη για το τρίτο παιδί (μέχρι 3 παιδιά).
    Με αποποίηση της μητέρας δικαιούται ο πατέρας.
    Άνευ καταβολής εισφορών.
  10. Ο χρόνος μαθητείας μέχρι 1 έτος.
  11. Ο χρόνος σύνταξης αναπηρίας μόνο για τη θεμελίωση λόγω γήρατος.

Όσοι θεμελιώνουν δικαίωμα:

  1. Από 1/1/2011 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 4 χρόνια
  2. Από 1/1/2012 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 5 χρόνια
  3. Από 1/1/2013 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 6 χρόνια
  4. Από 1/1/2014 και μετά εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 7 χρόνια
  5. Όσοι θεμελιώνουν σύνταξη μέχρι 31/12/2010, έχουν δικαίωμα εξαγοράς μόνον εκείνων των πλαστικών χρόνων που προβλέπει το άρθρο 40 του ν.2084/92, με δικαίωμα αίτησης από σήμερα μέχρι και 31/12/2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρόνος παιδιών του άρθρου 141 του Ν. 3655/08 ανεξαρτήτως της ηλικίας των παιδιών (δεν ισχύει για τη θεμελίωση των μητέρων με ανήλικο παιδί).

Αυτή η εξαίρεση από πού προκύπτει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρόνος παιδιών του άρθρου 141 του Ν. 3655/08 ανεξαρτήτως της ηλικίας των παιδιών (δεν ισχύει για τη θεμελίωση των μητέρων με ανήλικο παιδί).

Αυτή η εξαίρεση από πού προκύπτει ??

Άρθρο 141 του 3655/2008

Πλασματικός χρόνος μητέρων

1. Η παρ. 7 του άρθρου 4 του ν. 3029/2002 αντικαθίσταται ως εξής:

"7. Στις ασφαλισμένες των Φορέων Κύριας Ασφάλισης αρμοδιότητας του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας, πλην ΟΓΑ, αναγνωρίζεται πλασματικός χρόνος για κάθε παιδί που αποκτούν από 1.1.2000 και εφεξής, ο οποίος ανέρχεται σε ένα έτος ή 300 ημέρες ασφάλισης για το πρώτο παιδί και σε 2 έτη ή 600 ημέρες ασφάλισης για κάθε επόμενο παιδί και μέχρι το τρίτο.

Αν συντρέχει ασφάλιση σε περισσότερους του ενός φορείς κύριας ασφάλισης, το δικαίωμα αναγνώρισης του ανωτέρω χρόνου ασκείται σε ένα φορέα τον οποίο επιλέγει η ασφαλισμένη μητέρα.

Ο πλασματικός αυτός χρόνος συνυπολογίζεται επιπλέον του χρόνου που αναγνωρίζεται με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 5 του ν. 1483/1984 (ΦΕΚ 153 Α'), όπως ισχύουν, για τη συμπλήρωση του κατά περίπτωση οριζόμενου από τις ισχύουσες διατάξεις χρόνου πλήρους σύνταξης γήρατος ή για προσαύξηση του ποσού της σύνταξης.

Ο αναγνωριζόμενος χρόνος δεν συνυπολογίζεται για τη συμπλήρωση των 37 ετών ασφάλισης, των 4.500 και 3.500 ημερών ασφάλισης, του ελάχιστου απαιτούμενου χρόνου για συνταξιοδότηση των μητέρων ανηλίκων ή αναπήρων παιδιών, καθώς και των ελάχιστων απαιτούμενων ημερών ασφάλισης στα βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα.

Το δικαίωμα αναγνώρισης του ανωτέρω αναφερόμενου χρόνου ασκείται κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης για πλήρη σύνταξη λόγω γήρατος. Αν δεν, ασκηθεί από την ασφαλισμένη μητέρα, μπορεί να ασκηθεί από τον ασφαλισμένο πατέρα, για τη συμπλήρωση των αντίστοιχων προϋποθέσεων που ισχύουν για τους άνδρες ασφαλισμένους και με τους ίδιους πιο πάνω περιορισμούς. Στην περίπτωση αυτή είναι υποχρεωτική η υποβολή εκ μέρους της μητέρας σχετικής υπεύθυνης δήλωσης προς τον αρμόδιο για τη συνταξιοδότησή της οργανισμό.

Η αναγνώριση του ανωτέρω πλασματικού χρόνου γίνεται με βάση τη συνολική εισφορά εργοδότη και ασφαλισμένου του κλάδου κύριας σύνταξης του οικείου φορέα, όπως κάθε φορά ισχύει, η οποία δεν μπορεί να είναι μικρότερη από το άθροισμα της μηνιαίας εισφοράς ασφαλισμένου και εργοδότη που ισχύει για τον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ. Ως βάση υπολογισμού της εισφοράς λαμβάνεται το 25πλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, όπως αυτό ισχύει κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

Στον Κλάδο Κύριας Σύνταξης του ΟΑΕΕ καταβάλλεται η εισφορά που αντιστοιχεί στην ασφαλιστική κατηγορία με βάση την οποία ο

ασφαλισμένος κατέβαλε εισφορές κατά το τελευταίο έτος ασφάλισης, όπως αυτή κάθε φορά διαμορφώνεται. Για τους ασφαλισμένους του Κλάδου Κύριας Ασφάλισης του ΕΤΑΑ, οι ασφαλιστικές εισφορές είναι αυτές του ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα άνω 5ετίας παλαιού και νέου ασφαλισμένου, όπως κάθε φορά διαμορφώνονται.

Το ποσό για την εξαγορά του αναγνωριζόμενου χρόνου βαρύνει τους αρμόδιους Φορείς Κοινωνικής Ασφάλισης."

2. Οι εισφορές του κλάδου κύριας σύνταξης με τις οποίες βαρύνονται οι γυναίκες ασφαλισμένες Φορέων Κύριας Ασφάλισης αρμοδιότητας του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας μειώνονται κατά 50%, κατά το δωδεκάμηνο απασχόλησης που ακολουθεί το μήνα του τοκετού. Για τους κλάδους κύριας ασφάλισης-σύνταξης αυτοαπασχολουμένων, που προβλέπεται καταβολή μειωμένων εισφορών από άλλη αιτία, δεν επιτρέπεται η σώρευση μειώσεων αλλά ισχύει το μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης.

απο την εγγυκλιο του κου κουτρουμανη

Χρόνος γονικής άδειας ανατροφής παιδιών

Αναγνωρίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν. 1483/84.

Αναγνωρίζεται για κάθε παιδί:

1 παιδί:1 χρόνος

2 παιδιά:3 χρόνια

3 παιδιά και πάνω:ως 5 χρόνια

Χρήση του πλασματικού χρόνου κάνει η μητέρα, όχι όμως για να θεμελιώσει δικαιώματα ως μητέρα ανήλικων τέκνων. Αν δεν κάνει χρήση η μητέρα, τότε ο πλασματικός χρόνος προσμετρείται από τον πα Σε περίπτωση λήψης επιδόματος λοχείας, η ανωτέρω μείωση των ασφαλιστικών εισφορών κλάδου κύριας σύνταξης χωρεί κατά το δωδεκάμηνο που έπεται της λήξης της επιδότησης λόγω λοχείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γ. Πλασματικός χρόνος

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΙΣΧΥΕΙ από την 1/1/2011 για θεμελίωση ή προσαύξηση της σύνταξης

 

  • Στρατιωτική θητεία: Σύμφωνα με τον Ν. 1358/83
  • Γονική άδεια
  • Επιδότηση ασθένειας ή ανεργίας μέχρι 1 έτος (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ)
  • Εκπαιδευτική άδεια άνευ αποδοχών μέχρι 2 χρόνια.
  • Χρόνος σπουδών πριν την ασφάλιση (ανώτερες – ανώτατες – μέσες – επαγγελματικές)
  • Χρόνος ανεργίας μετά την υπαγωγή στην ασφάλιση
  • Κύηση και Λοχεία (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ)
  • Απεργίες
  • Χρόνος παιδιών του άρθρου 141 του Ν. 3655/08 ανεξαρτήτως της ηλικίας των παιδιών (δεν ισχύει για τη θεμελίωση των μητέρων με ανήλικο παιδί).

    1 έτος για το πρώτο παιδί, 2 έτη για το δεύτερο και 2 έτη για το τρίτο παιδί (μέχρι 3 παιδιά).

    Με αποποίηση της μητέρας δικαιούται ο πατέρας.

    Άνευ καταβολής εισφορών.

  • Ο χρόνος μαθητείας μέχρι 1 έτος.
  • Ο χρόνος σύνταξης αναπηρίας μόνο για τη θεμελίωση λόγω γήρατος.
Όσοι θεμελιώνουν δικαίωμα:

  • Από 1/1/2011 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 4 χρόνια
  • Από 1/1/2012 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 5 χρόνια
  • Από 1/1/2013 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 6 χρόνια
  • Από 1/1/2014 και μετά εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 7 χρόνια
  • Όσοι θεμελιώνουν σύνταξη μέχρι 31/12/2010, έχουν δικαίωμα εξαγοράς μόνον εκείνων των πλαστικών χρόνων που προβλέπει το άρθρο 40 του ν.2084/92, με δικαίωμα αίτησης από σήμερα μέχρι και 31/12/2013.

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα κάποος να με βοηθήσει.

Κοπέλα με πολύ λίγα χρόνια ασφάλισης θέλει να πάρει αναπηρική σύνταξη και της λείπουν 120 ένσημα. Μπορέι να αξαγοράσει τον χρόνο σπουδών ή πρακτικής άσκησης ή της ανεργίας? Και πως γινεται η διαδικασία, στο ΙΚΑ της περιοχής μας δεν γνωρίζουν να μας κατευθύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γ. Πλασματικός χρόνος

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΙΣΧΥΕΙ από την 1/1/2011 για θεμελίωση ή προσαύξηση της σύνταξης

 

  • Στρατιωτική θητεία: Σύμφωνα με τον Ν. 1358/83
  • Γονική άδεια
  • Επιδότηση ασθένειας ή ανεργίας μέχρι 1 έτος (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ)
  • Εκπαιδευτική άδεια άνευ αποδοχών μέχρι 2 χρόνια.
  • Χρόνος σπουδών πριν την ασφάλιση (ανώτερες – ανώτατες – μέσες – επαγγελματικές)
  • Χρόνος ανεργίας μετά την υπαγωγή στην ασφάλιση
  • Κύηση και Λοχεία (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ)
  • Απεργίες
  • Χρόνος παιδιών του άρθρου 141 του Ν. 3655/08 ανεξαρτήτως της ηλικίας των παιδιών (δεν ισχύει για τη θεμελίωση των μητέρων με ανήλικο παιδί).

    1 έτος για το πρώτο παιδί, 2 έτη για το δεύτερο και 2 έτη για το τρίτο παιδί (μέχρι 3 παιδιά).

    Με αποποίηση της μητέρας δικαιούται ο πατέρας.

    Άνευ καταβολής εισφορών.

  • Ο χρόνος μαθητείας μέχρι 1 έτος.
  • Ο χρόνος σύνταξης αναπηρίας μόνο για τη θεμελίωση λόγω γήρατος.
Όσοι θεμελιώνουν δικαίωμα:

  • Από 1/1/2011 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 4 χρόνια
  • Από 1/1/2012 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 5 χρόνια
  • Από 1/1/2013 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 6 χρόνια
  • Από 1/1/2014 και μετά εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 7 χρόνια
  • Όσοι θεμελιώνουν σύνταξη μέχρι 31/12/2010, έχουν δικαίωμα εξαγοράς μόνον εκείνων των πλαστικών χρόνων που προβλέπει το άρθρο 40 του ν.2084/92, με δικαίωμα αίτησης από σήμερα μέχρι και 31/12/2013.

 

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα κάποος να με βοηθήσει.

Κοπέλα με πολύ λίγα χρόνια ασφάλισης θέλει να πάρει αναπηρική σύνταξη και της λείπουν 120 ένσημα. Μπορέι να αξαγοράσει τον χρόνο σπουδών ή πρακτικής άσκησης ή της ανεργίας? Και πως γινεται η διαδικασία, στο ΙΚΑ της περιοχής μας δεν γνωρίζουν να μας κατευθύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...