Jump to content
Sign in to follow this  
internet

Λύση και διακοπή εργασιων Ο.Ε. με παλιά Ημερομηνία

Recommended Posts

Ο.Ε. που συστάθηκε το 1978 σταμάτησε να λειτουργεί το έτος 1988. Από εκεί και μετά δεν έγινε καμία εργασία.

Μπορούμε σήμερα να καταθέσουμε Καταστατικό Λύσης με ημερομηνία 31/12/1988??

Αν μπορούμε η εκπρόθεσμη διακοπή στην ΔΟΥ θα είναι απλή.

Το καταστατικό αναφέρει ότι η διάρκεια της εταιρείας είναι 20 έτη δηλαδή εώς 29/03/1998

Μήπως μπορούμε να κάνουμε διακοπή χωρίς να καταθέσουμε καταστατικό λύσης?

Αυτό θέλουμε να το κάνουμε και για την περαίωση αλλά και για το επιμελητήριο που ζητάει 1500 ευρώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest lofo

Ο.Ε. που συστάθηκε το 1978 σταμάτησε να λειτουργεί το έτος 1988. Από εκεί και μετά δεν έγινε καμία εργασία.

Μπορούμε σήμερα να καταθέσουμε Καταστατικό Λύσης με ημερομηνία 31/12/1988??

Αν μπορούμε η εκπρόθεσμη διακοπή στην ΔΟΥ θα είναι απλή.

Το καταστατικό αναφέρει ότι η διάρκεια της εταιρείας είναι 20 έτη δηλαδή εώς 29/03/1998

Μήπως μπορούμε να κάνουμε διακοπή χωρίς να καταθέσουμε καταστατικό λύσης?

Αυτό θέλουμε να το κάνουμε και για την περαίωση αλλά και για το επιμελητήριο που ζητάει 1500 ευρώ

ΑΠΟ 29/3/1999 ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ

ΠΑΣ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΤΕΙΣ Ε ΚΚΑΘΑΡΙΣΗ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΠΟ 29/3/1999 ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ

ΠΑΣ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΤΕΙΣ Ε ΚΚΑΘΑΡΙΣΗ

παίδες, μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνετε σ αυτή την περίπτωση???

στο ΕΒΕΑ μου ζητούν 10 έτη εισφορές..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest TZABELAS  KITSOS

παίδες, μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνετε σ αυτή την περίπτωση???

στο ΕΒΕΑ μου ζητούν 10 έτη εισφορές..

δεν καταλαβαμε την ερωτηση σου

Share this post


Link to post
Share on other sites

μόνο το ΕΒΕΑ ειναι προβλημα?

με τις αλλες υποχρεωσεις της εταιρειας τι γίνεται?

ΦΠΑ , δηλωσεις εισοδηματος , συγκεντρωτικες....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορείς να καταθέσεις σήμερα στο πρωτοδικείο λύση με ημερομηνία 31/12/1988.

Η ΔΟΥ θα πρέπει, ενεργώντας ελεγκτικές επαληθεύσεις, να διαπιστώσει τον πραγματικό χρόνο της διακοπής των εργασιών. Ειδικά για τα νομικά πρόσωπα (ΟΕ/ΕΕ/ΕΠΕ/ΑΕ) είναι υποχρεωτική η κατάθεση της λύσης της Εταιρίας, για την χορήγηση της βεβαίωσης διακοπής εργασιών, χωρίς η ημερομηνία δημοσίευσης της λύσης, να είναι δεσμευτική για την εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών. Τούτο σημαίνει ότι ενδεχομένως να αποδειχθεί ότι η εταιρεία λειτουργούσε και μετά την λύση (ασχέτως της κατάθεσης της στο Πρωτοδικείο), οπότε έχουμε διαφοροποιήσεις ως προς τα επιβαλλόμενα πρόστιμα. Προκειμένου η ΔΟΥ να διαπιστώσει τον πραγματικό χρόνο διακοπής των εργασιών, θα εξετάσει τα εξής σημεία: α) Την έκδοση ή την λήψη στοιχείων του ΚΒΣ, την διενέργεια εισαγωγών ή ενδοκοινοτικών συναλλαγών και γενικώς την ύπαρξη εγγραφών ή πράξεων που υποδηλώνουν ότι παρόλο ότι λύθηκε η εταιρία, εξακολουθούσε να πραγματοποιεί οικονομικές πράξεις. β) Εάν έχουν υποβληθεί φορολογικές δηλώσεις για το παραπάνω κρίσιμο διάστημα, δηλαδή από την ημερομηνία λύσης της εταιρίας, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης της εκπρόθεσμης διακοπής εργασιών. Αντιλαμβάνεσθε ότι καλώς δεν έχουν υποβληθεί δηλώσεις (μηδενικές), ούτε φυσικά θα υποβληθούν, εκ των υστέρων. Αντίθετα, εάν είχαν υποβληθεί δηλώσεις, θα πρέπει να αποδεικνύατε και την μη λειτουργία της Εταιρείας. Ειδικότερα, σε ότι αφορά το διάστημα όπου ίσχυαν τα αντικειμενικά κριτήρια (άρθρο 33 Ν 2238/94), μέχρι και την χρήση 1994, θα υπήρχε πρόβλημα, αφού οι διατάξεις είχαν ισχύ και επί αδράνειας των επιχειρήσεων. γ) Να αποδειχθεί ότι δεν ασκήθηκε επαγγελματική δραστηριότητα, κατά το ίδιο διάστημα. Προσοχή! Εδώ γίνεται αυτοψία, αναλόγως και της φύσης της δραστηριότητας, στον χώρο που λειτουργούσε προηγούμενα η επιχείρηση, με αναζήτηση λεπτομερειών σε έγγραφα, όπως μισθωτήρια, λογαριασμοί ΔΕΗ ή Τηλεφώνων ή ακόμη το έντυπο Ε2 (για τυχόν ιδιόχρηση κ.λπ.). Τελικώς, εφόσον διαπιστωθεί ότι πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις, θα γίνει η εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών της Εταιρίας, με την επιβολή των προβλεπομένων προστίμων. Τα πρόστιμα αναφέρονται στο άρθρο 4 παρ. 1 του Ν 2523/1997, ενώ θα είναι διαφορετικά, για το προηγούμενο διάστημα, που δεν είχε εφαρμογή ο Ν 2523/1997 και ίσχυαν οι διατάξεις του άρθρου 48 παρ. 1 Ν 1642/1986 (περί ΦΠΑ). Τέλος επισημαίνεται ότι ειδικά επί επιχειρήσεων που είχαν στην κατοχή τους αυτοκίνητο (Δ.Χ. ή επαγγελματικό ΙΧ), κρίσιμος χρόνος θεωρείται αυτός της κατάθεσης των πινακίδων (ή της μεταβίβασής τους). Στο σημείο αυτό πιθανόν, να αντιμετωπίσετε πρόβλημα ως προς την εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών. ΠΟΛ 1068/19.3.2001 και ΠΟΛ 1028/21.2.2003

Share this post


Link to post
Share on other sites

να επαναφερω το θέμα...

σε παρομοια περιπτωση εχω ΟΕ με εναρξη το 1977 και εχω και την λυση απο το πρωτοδικειο με ημερομηνια το 1978.

τωρα που θελουν οι εταιροι να βγουν στην συνταξη διαπιστωσαμε οτι δεν ειχε γινει διακοπη στην εφορια και επειδη ειναι εκπροθεσμη μου ειπαν στην ΔΟΥ οτι πρεπει να παμε σε ελεγχο.

με τα βιβλια & στοιχεια ΚΒΣ που δεν εχουν τιποτα τι κανουμε? παμε για προστιμο ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest TZABELAS  KITSOS

να επαναφερω το θέμα...

σε παρομοια περιπτωση εχω ΟΕ με εναρξη το 1977 και εχω και την λυση απο το πρωτοδικειο με ημερομηνια το 1978.

τωρα που θελουν οι εταιροι να βγουν στην συνταξη διαπιστωσαμε οτι δεν ειχε γινει διακοπη στην εφορια και επειδη ειναι εκπροθεσμη μου ειπαν στην ΔΟΥ οτι πρεπει να παμε σε ελεγχο.

με τα βιβλια & στοιχεια ΚΒΣ που δεν εχουν τιποτα τι κανουμε? παμε για προστιμο ?

ΚΛΑΣΙΚΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΛ,1153/05-11-2010 (ΘΕΜΑ 8)...ΕΦ'ΟΣΟΝ ΓΊΝΕΤΑΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΦΟΡΟ ΚΑΙ ΠΑΡΗΛΘΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗΣ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.....ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΒΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξαναεπαναφέρω το θέμα:
Σύσταση Ο.Ε. το 80. Λύση Ο.Ε. δεν έχει γίνει ποτέ.
Με αφορμή το τέλος επιτιδεύματος θα γίνει τώρα λύση σε παρελθόντα χρόνο.

1ον Εκτός απο το πρόστιμο 50€ εκπροθεσμου διακοπής εργασιών θα έχει κάποια άλλη επίπτωση;

2ον Στην σύνταξη της λύσης πως θα αναφέρω οτι με σημερινή ημερομηνία γίνεται η λύση της εταιρίας σε παρελθόντα χρόνο;

κάτι άλλο που μου ξεφεύγει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λύση ΕΕ σήμερα με παλιά ημερομηνία (31/12/1988) ...Δεν έχει κάνει απογραφή στο ΓΕΜΗ!!!

Που καταθέτω Καταστατικό Λύσης ΓΕΜΗ η΄Πρωτοδικείο 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ΓΕΜΗ θα κατατεθεί το διαλυτικό αλλά πρέπει πρώτα να γίνει απογραφή εκεί και μετά λύση.Αν σου αρνηθούν την παλιά ημερομηνία να επιμείνεις γιατί το έκανα εγώ στο παρελθόν και έγινε δεκτό

Share this post


Link to post
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα. ΟΕ με έναρξη 20/6/2008 σταμάτησε να λειτουργεί το 2010. Εκ τοτε δεν ξαναυποβλήθηκε καμία δήλωση(εκκαθαριστικη ΦΠΑ, περιοδικη ΦΠΑ, συγκεντρωτικες, Ε5, Ε3). Μπορει πλέον να γίνει εκπροθεσμη διακοπή με ημερομηνία 2010? Να φτιαχτει διαλυτικό δηλαδή με ημ/νια 2010 ωστε να δηλωθει στο μητρωο οτι είναι σε εκκαθαριση και κατοπιν να γίνει η διακοπη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...