Προς το περιεχόμενο

Εναρξη επαγγέλματος στην εφορία-οικοδομος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.θέλω να κάνω έναρξη στην εφορία με δραστηριότητα οικοδόμος και θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί δεν έχω άλλη τέτοια περίπτωση και ίσως να μου ξεφεύγει κάτι.Παίρνω λοιπόν απαλλαγή απο ΟΑΕΕ,ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΙΚΑ, και μετά κανονικά Μ1,Μ2 στο μητρώο ή μήπως χρειάζεται και κάτι άλλο?Αυτοί εντάσσονται στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ?Από το επιμελητήριο παίρνουν απαλλαγή?Και τέλος θεωρώ βιβλίο εσόδων-εξόδων και ΑΠΥ,ΤΠΥ.Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εφορια: M1,M2, M4, φωτοτυπια ταυτοτητας, μισθωτηριο η Ε9 για την εδρα, ασφαλιστικος φορεας. μετα πασ επιμελητηριο αφου κανεις εναρξη, θα πας φωτοτυπια την εναρξη για να γραφτεις στο επαγγελματικο επιμελητηριο, και να παρεις βεβαιωση για θεωρηση.

οσον αφορα τον ασφαλιστικο φορεα προσφατα πηγα στον οαεε και μου ειπαν οτι οικοδομοι δεν υπαγονται στον οαεε και πανε κατευθειαν στο ικα, δηλαδη για να γραφτουν στο ικα δεν χρειαζεται απαλλαγη.( εσεις συναδελφοι τι γνωριζετε για το συγκεκριμενο θεμα?)

κανονικο καθεστως φπα ναι.

θεωρησε βιβλιο εσ-εξ, ΤΠΥ και ενα δελτιο αποστολης για την μεταφορα υλικων αν παρει επαγγελματικο αυτοκινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Μ4 γραψε λαθος. ειχα στο μυαλο μου μια διακοπη που θελω να κανω την δευτερα και μπερδευτηκα.

αστα να πανε ειναι παρασκεθη και σκεφτομαστε τη πρεπει να κανουμε ολη την ερχομενη εβδομαδα. πνευματιλη ταλαιπωρεια.................πφφφφφφφφφφ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ συναδελφε.Πάντως η εφορία μου ζήτησε απαλλαγή απο ΟΑΕΕ.Και κάτι άλλο όταν κόβουν ΑΠΥ Ή ΤΠΥ κάνουν παρακράτηση 20% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως αυτό σε βοηθήσει....Δεν θυμάμαι να άλλαξε κάτι...

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε JIM1970 έχεις απόλυτο δίκιο γιατί και στο ΙΚΑ που ρώτησα μου είπαν ότι δίνουν μια συγκεκριμένη βεβαίωση απλά ή εφορία θέλει και την απαλλαγή του ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σχετικά με τον ΚΑΔ τι είναι ΄σωστότερο να βάλω ,ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ή ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ δεδομένου οτι ο συγκεκριμένος επιδ/τιας κατασκευάζει οικοδομές χρησιμοποιώντας και προσωπικο και θέλει να κοβει ΑΠΥ Ή ΤΠΥ για είναι ΟΚ και οι πελάτες του (ρεύμα κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , ειχα αναλογη περιπτωση (ελαιοχρωματιστής) και πηρα τις βεβαιωσεις που σου στελνω μπας και σε βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συναφελφοι,για να ανακεφαλαιώσω, επειδή διαβασα διάφορες σχετικες δημοσιεύσεις στο FORUM και εγκυκλίους και επλίζω να μην μπερδεύτηκα..1).Οταν ο εργολάβος κάνει μια εργασία σε καποιον ιδιώτη π.χ.χτισίματα,δάπεδα,στέγη.όταν ολοκληρώνει την εργασία κόβει ΑΠΥ (και όχι ΤΠΥ) με το σύνολο της αμοιβής συν ΦΠΑ.Στο καθαρό ποσό πρέπει να παρακρατήσει και 1% φόρου εργολάβων τον οποίο θα αποδώσει στον ΔΟΥ? έστω αμοιβή 15000 +φπα 3450=18450 και φόρος εργολάβων 150 ευρω.2) Τους εργάτες που απασχόλησε και πλήρωσε πως θα φανεί στις δαπάνες του δεδομένου ότι τους ασφαλίζει και καταβάλλει τις ΑΠΔ ο εργοδότης και όχι ο ίδιος (εργολάβος) ?Μήπως πρέπει να εκδόσει και κάποιο άλλο παραστατικό? 3) ΤΠΥ κόβει μόνο στους λοιπούς επιτιδευματίες δηλ.κάνει μια εργασία στο κατάστημα ενος επιχ/τια,σωστά? Το ποσό της αμοιβής παίζει κάποιο ρόλο? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...

ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΟΙΚΟΔΩΜΩΝ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΗΤΑΙ Κ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΖΕΙ ΝΑ ΑΠΑΛΑΣΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΟ 2017 Η ΟΧΙ? ΣΥΝΕΖΙΖΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ Η ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ Κ ΝΕΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλημέρα . Επειδη είναι η πρώτη φορά που θα κάνουμε έναρξη εμπειροτέχνη οικοδόμου αν έχω καταλάβει καλά:

  • ασφαλίζεται μόνο στο ΙΚΑ
  • κατα την έναρξη δεν χρειάζεται εγγραφή σε επιμελητήριο
  • απαραίτητη η ΥΔ για την παροχή χειρωνακτικής εργασίας
  • σε κάθε ΑΠΥ προς ιδιώτες που θα κόψει θα αποδίδει 1% υπέρ εργολάβων

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέγω?

Εθχαριστώ εκ των προτέρων για τονν χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...