Jump to content

ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ

Recommended Posts

Προσωπικά δε διαφωνώ σε πολλά σημεία με τον κώδικα δεοντολογίας και με τις ευθύνες μας, άλλωστε χωρίς αυτές δεν υπάρχει και αναβάθμιση , ο προβληματισμός μου όμως είναι στα εξής σημεία :

1) Ότι στην ευθύνη μας για αποζημίωση από τυχόν λάθη προς το πελάτη μας θα έπρεπε να υπήρχε η συνάρτηση της αμοιβής , θέλω να πω ότι δε μπορεί για πχ 100,00 ευρώ το μήνα σε τυχόν στραβή(που με τη πολυνομία και τη πολυερμηνεία δεν είναι και πολύ δύσκολο να κάνεις κάποιο λάθος) να πληρώσω τα μαλιά της κεφάλης του Σούλη :angry: και μη μου πει κανείς ότι ο πελάτης μας θα ψαρώσει επείδη θα είμεθα πλέον και λογιστές με περικεφαλαία , εννοώ πιστοποίηση και θα μοιράζε αβέρτα τα ευρώπουλα (ειδικά τέτοιες εποχές) , εκτός αν υπάρχει πλάνο όλες οι μικρομεσαίες να βάλουν λουκέτο οπότε να μην προβληματιζόμαστε και εμείς :lol: .....

2) Όλο για ευθύνες διάβασα , αλλά για κανένα δικαίωμα ούτε προς στις φορολογικές και διοικιτικές αρχές αλλά ούτε προς τους πελάτες μας (πχ μη καταβληθέισες αμοιβές , ή προσκόμιση πλαστών στοιχείων κλπ) , νομίζω ότι όσο και είναι τυπικός ο κώδικας δεοντολογίας θα έπρεπε να αναφέρει κάποια από αυτά .

3) Πως θα πάρω εγώ ο σούπερ λογιστής πιστοποιημένος από τον κυρ.μπάμπη που κρατάει με νύχια και με δόντια ένα πχ μανάβικο αμοίβη για τις παραπάνω υπηρέσιες μου που να αξίζουν όχι μόνο το κόπο αλλά και την ανάληψη ευθύνης (διότι περί αυτού πρόκειται μας πετάει το κράτος μια ζεστή πατάτα), γιατί οι αντίληψη που έχουν για το κλάδο οι πελάτες μας (και όχι μόνο) είναι ότι είμαστε απλά για να έχουν κάπου να ξεσπούν και να ρίχνουν τις ευθύνες και όταν και άμα έχουν χρήματα να δίνουν κάτι έναντι , σε αντίθεση με άλλα επαγγέλματα (και εδώ μπαίνει ξανά η συγκρίση) όπως πχ οι νομικοί , ή μηχανικοί κλπ .

4) Το είχε αναφέρει πρώτος ο Γιάννης , γιατί εμείς να να μην έχουμε το επαγγελματικό απόρρητο και ως πρός της αρχές .

Αυτά για αρχή .

• Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δε νομίζω να περίμενε κάποιος την επιβολή ελάχιστων αμοιβών, εδώ πάνε να "ανοίξουν" τα επαγγέλματα θα "κλείσουν" το δικό μας?

Όμως περίμενα κάτι του στυλ : Υποχρεούται η υπογραφή ιδιωτικού συμφωνητικού και των 2 μερών που να ορίζει το ποσό της αμοιβής όπως και τους όρους πληρωμής.

Εγω βαζω στοιχημα πως αυτοι που συνελαβαν ολα αυτα τα τραγελαφικα που διαβασα δεν πρεπει να εχουν καμια απολυτως σχεση με το λογιστικο επαγγελμα. Μα καμια ομως...

ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΔΕΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑΝ

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ

ΚΑΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ

Δε νομίζω να περίμενε κάποιος την επιβολή ελάχιστων αμοιβών, εδώ πάνε να "ανοίξουν" τα επαγγέλματα θα "κλείσουν" το δικό μας?

Όμως περίμενα κάτι του στυλ : Υποχρεούται η υπογραφή ιδιωτικού συμφωνητικού και των 2 μερών που να ορίζει το ποσό της αμοιβής όπως και τους όρους πληρωμής.

ΑΥΤΟΙ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΟΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΝΣΗΜΟ . ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ DEMO

ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΜΕ ΠΟΛΕΜΟΥΣ

ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ

Θάματα που δεν αναφέρονται στον παρόντα Κώδικα συμπληρώνονται με τον ισχύοντα Κώδικα Επαγγελματικής Δεοντολογίας της Διεθνούς Ομοσπονδίας Λογιστών (International Federation of Accountants).

Πράγματι.. για Θάματα πρόκειται..:angry:

Αλλά εγώ για να τα πιστέψω.. θέλω να δω ( μεταφρασμένο στα Ελληνικά) .. αυτό τον Κώδικα Επαγγελματικής Δεοντολογίας της Διεθνούς Ομοσπονδίας Λογιστών (International Federation of Accountants)..

το ΣΟΕΛ που είναι μέλος.. να μας τον έδινε?

ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΤΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΙΕΡ.........<br style="font-weight: bold;"><br style="font-weight: bold;">ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ<br style="font-weight: bold;"><br style="font-weight: bold;">ΑΡΘΡΟ 1<br style="font-weight: bold;"><br style="font-weight: bold;">Σκοπός

Ο παρών Κώδικας έχει ως σκοπό τη διασφάλιση της ποιότητας και της διαφάνειας των παρεχομένων από τους/τις πιστοποιημένους-ες Ιερ...... .υπηρεσιών για την προστασία τόσο του ηθικού και επαγγελματικού κύρους τους, των νόμιμων δικαιωμάτων κάθε Φυσικού ή Νομικού Προσώπου που χρησιμοποιεί υποχρεωτικά ή προαιρετικά τις υπηρεσίες τους, όσο και του δημοσίου συμφέροντος.

ΑΡΘΡΟ 2

Γενικές Θεμελιώδεις Αρχές Ασκήσεως Επαγγέλματος

Για την επίτευξη του παραπάνω σκοπού επιβάλλεται για κάθε πιστοποιημένη-ο Π....η-ο η τήρηση των παρακάτω γενικών αρχών και κανόνων, παράλληλα με τις ειδικότερες υποχρεώσεις του που απορρέουν από άλλες διατάξεις Νόμων και Υπουργικών Αποφάσεων(Κ.Υ.Α 9946/2000) καθώς και από ειδικές διατάξεις του παρόντα Κώδικα .

Θάματα που δεν αναφέρονται στον παρόντα Κώδικα συμπληρώνονται με τον ισχύοντα Κώδικα Επαγγελματικής Δεοντολογίας της Διεθνούς Ομοσπονδίας Ιερ...... (InternationalFederationofProstitute).

Μία(Ένας) πιστοποιημένη-ος Π....η-ος πρέπει να συμμορφώνεται με τις ακόλουθες θεμελιώδεις αρχές:

1. Ακεραιότητα - να είναι ευθύς(τσολιάς) και ειλικρινής(να μη προσποιειται πχ ψεύτικα δηλώσεις αχ-βαχ) σε όλες τις επαγγελματικές και επιχειρηματικές σχέσεις,

2. Αντικειμενικότητα - να μην επιτρέπει την προκατάληψη(τα κάνω όλα, ενάρξεις , ΦΠΑ , ΙΚΑ , αυτοπεραίωση ,Ισο ζυγια ,Ισο λογισμούςκτλ ), τη σύγκρουση συμφερόντων ή τη καταχρηστική επιρροή άλλων, που παρακάμπτει την επαγγελματική ή εμπορική κρίση,

3. Επαγγελματική επάρκεια και δέουσα προσοχή(δε κοιτάμε το ταβάνι όταν εργαζόμασθε) - για τη διατήρηση των επαγγελματικών γνώσεων και δεξιοτήτων στο επίπεδο που απαιτείται για να διασφαλιστεί ότι ο πελάτης ή ο εργοδότης λαμβάνει τις κατάλληλες επαγγελματικές υπηρεσίες, με βάση τις τρέχουσες εξελίξεις στην πράξη, της νομοθεσίας και των τεχνικών,

4. Εχεμύθεια -(πληροφορίες μόνο στο κράτος) να τηρεί την εμπιστευτικότητα των πληροφοριών που αποκτήθηκαν ως αποτέλεσμα των επαγγελματικών και επιχειρηματικών σχέσεων και, συνεπώς, να μην αποκαλύπτει οποιαδήποτε τέτοια πληροφορία σε τρίτους χωρίς την κατάλληλη και ειδική αρμοδιότητα και αν δεν υπάρχει νομικό ή επαγγελματικό δικαίωμα ή υποχρέωση να γνωστοποιήσει, να μη χρησιμοποιεί τις πληροφορίες για προσωπικό όφελος ή για όφελος τρίτων,

5. Επαγγελματική συμπεριφορά - να συμμορφώνεται με τους σχετικούς νόμους και κανονισμούς και να αποφεύγει κάθε ενέργεια(πουτανιές) που απαξιώνει το επάγγελμα.

Σε κάθε περίπτωση, η πιστοποιημένη-ος .Π..... οφείλει:

· Να συμπεριφέρεται με αξιοπρέπεια έναντι των αντισυμβαλλομένων μερών(πελάτες), των συναδέλφων(άλλες-οι π....) και των μελών των θεσμοθετημένων οργάνων(μπάτσων),

· Να ασκεί την επαγγελματική του δραστηριότητα χωρίς να θίγει την τιμή και την υπόληψη των συναδέλφων του ή να προκαλεί αμφιβολίες για την επαγγελματική τους ικανότητα ή αξιοπιστία (της π...... το κάγκελο)

· Να παρέχει τις επαγγελματικές υπηρεσίες του με τρόπο αντικειμενικό τηρώντας τη σχετική Νομοθεσία(Ν2734/1999περί εκδιδομένων με αμοιβή προσώπων) αλλά και κάθε Νόμο που αφορά στο επάγγελμα του πιστοποιημένου Π.....,

· Να μην εγκαταλείπει χωρίς αναίτιο λόγο οποιαδήποτε εργασία του έχει ανατεθεί αφήνοντας εκτεθειμένους συνεργάτες(άλλες Π....), πελάτες και εργοδότες(προαγωγός),

· Να μην παρέχει ανακριβή ή παραπλανητικά στοιχεία και πληροφορίες(Να είναι καλός ρουφιάνος) σε συνεργάτες ή πελάτες του εργοδότη-πελάτη του ή και τρίτους καθώς και στα θεσμικά ή εντεταλμένα κρατικά όργανα , Φορείς και Δημόσιες Υπηρεσίες. Εάν η υποχρέωσή του αυτή γίνει αιτία να λυθεί η έμμισθη ή επαγγελματική σχέση του, λόγω άρνησής του έναντι εντολών του εργοδότη ή πελάτη του, είναι υποχρεωμένος να το καταγγείλει άμεσα στο στο φορέα που θα είναι υπεύθυνος για την εποπτεία του επαγγέλματος του πιστοποιημένου Π.....,

· Να μη δυσφημεί(πχ αποκαλεί συνάδελφο παρθενα) , απειλεί(πχ θα σε γαμ...), προσβάλλει(πχ είσαι παλιοπουτ...) συναδέλφους, συνεργάτες, πελάτες ή και τρίτους ,να μην ανταγωνίζεται με αθέμιτο τρόπο συναδέλφους και να μην επιδιώκει την προσέλκυση ή διατήρηση εργασιών με μη διαφανή μέσα(προφηλακτικά φιιιμε) ή ψευδείς πληροφορίες ως προς τα επαγγελματικά του προσόντα(ψευδείς πληροφορίες για στήθος ,γλουτούς),

· Να τηρεί το επαγγελματικό απόρρητο για τις υποθέσεις που χειρίζεται και αφορούν τον εργοδότη(τσατσα-προαγωγός ) ή πελάτη(πχ βουλευτες , δικαστικούς , ιατρους κτλ) του ακόμη και αν θεωρεί ότι η παροχή κάποιων πληροφοριών που τους αφορούν δε πρόκειται να τους βλάψει,

· Να τηρεί την εργατική νομοθεσία (νυχτερινη εργασία/εργασία Κυριακής +75%, μερική απασχόληση απαγορεύεται για το ΙΚΑ , τεκμαρτά για την ασφάλιση , όσοι κανουν δουλειές στην πιάτσα "εφορία" να φοράνε φωσφωρούχο γιλέκο, κράνος κτλ

· Σε περίπτωση αντικειμενικής αδυναμίας λόγω έκτακτου γεγονότος, σοβαρής ασθένειας ή ανωτέρας βίας(πχ τις δύσκολες μέρες), για την κάλυψη των αναγκών των πελατών του και σε συνεργασία μαζί τους , να απευθύνεται σε συνάδελφο πιστοποιημένο ίδιας τάξης .

Δεν ξέρω τις αντοχές σας αλλά εγώ είμαι ένα βήμα από το μπαμ. Είμαι και σε κρίσιμη δυστυχώς ηλικία...

Βέβαια, με το να γράφουμε την αγανάκτησή μας εδώ, δεν κερδίζουμε και κάτι. Απλά κλαίμε τον πόνο μας. Μια καλή ιδέα ήταν αυτή περί σύνταξης επιστολής-διαμαρτυρίας. Όχι πως θα γίνει κάτι, έτσι απλά για να ακουστούμε λίγο. Το ωραίο είναι οι γελοίες αμοιβές μας (τουλάχιστον εδώ στην επαρχία) για τις οποίες θα πρέπει κάνουμε όλες αυτές τις εργασίες. Α, ξέχασα. Θα ζητήσω αύξηση, την οποία θα πάρω αμέσως από τον μικροεπαγγελματία που χρωστάει ΟΑΕΕ, ΦΠΑ ΙΚΑ κλπ και που παλεύει με νύχια και με δόντια για να κρατηθεί και μου ζητάει εδώ και μήνες περισσότερη υπομονή για την είσπραξη των δεδουλευμένων μου.....

Περαστικά μας και καλό κουράγιο.

Εμείς έχουμε πάρει απόφαση ότι από 01/01 αν όχι με όλους τους πελάτες μας τουλάχιστον με το μεγαλύτερο ποσοστό (ή με όσους μας μείνουν .... :angry: ) θα κάνουμε ιδιωτικά συμφωνητικά .

Δεν έχω χρόνο να το προσαρμόσω καλύτερα , το είχα κατεβάσει από το φόρουμ παλαιότερα και έχω κάνει κάποιες τροποποιήσεις , αν και δεν το έχω τελειοποιησει το ανεβάζω για μια ματιά σε συνάρτηση και με το θέμα .

Συμφωνητικο λογιστού.zip

Πάνε καλά στο μυαλό τους? Απλά να ξέρουμε ......

Έχουν κλείσει από το καλοκαίρι 2 επιχειρήσεις δικές μου και ήδη είμαι 240,00 ευρώ κάτω το μήνα.

Για 31/12 με ενημέρωσαν 3 ακόμη πελάτες μου ότι θα βγουν στη σύνταξη γιατί δεν ξέρουν τι θα τους περιμένει αν δεν το κάνουν τώρα (άλλα 300,00 μείον).

Και θα μας ζητάνε να απαιτήσουμε -ουσιαστικά- από αυτούς που θα μας μείνουν, αυξήσεις?????

Γιατί δεν είναι δυνατόν με τόσες επιπλέον υποχρεώσεις να πληρωνόμαστε το ίδιο.

Άχυρα έχουν στο κεφάλι τους ? Γιατί μυαλό δεν έχουν σίγουρα!!

ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΗ Η ΕΚΘΕΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑΣ ΜΑΣ ΜΑΜΑΝΕ

ΚΑΙ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΠΛΩΜΑ (ΤΑ ΛΕΦΤΑ ) ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΜΙΑ

Πως δεν εχει και παπλωμα.

Και extra συνδρομη πιστοποιησης εχει, και απο 3000 € προστιματακι εχει :angry:

Καλά δεν υπάρχει λίγη ντροπή ?Πως να δεχτούμε όλα αυτά ποιός θα μα ς πληρώσει να κάνουμε οταν τα κάνουμε ,και με λίγα και κάλα

δεν γίνεται ,ας μας πλήρώνει το δημόσιο για όλα αυτά που θα του προσφέρουμε και θα το απαλλάξουμε ,ελευθερόνοντας προσωπικό

απο τις ΔΟΥ για να κάνουν τάχα έλεγχο.Η γνώμη η δική μας των ελέυθερων επαγγελματιών που είναι ρε παιδιά?Εμείς θα είμαστε σε καμιά

επιτροπή ουσίας ?ποιοί θα μας κρίνουν συνέχεια οι άλλοι?Χώρια αν μας χρωστάνε οι πελάτες και γουστάρουν να πάνε αλλού σε άλλον συνάδελφο

δεν θα πρέπει πρίν να λεει ο κώδικας δεοντολογίας να συνενοούνται οι λογιστές ,αντι να λέει να παραδώσει τα βιβλία κλπ.

Ντροπή πάντα άλλοι να αποφασίζουν για εμάς ,πούνε η φώνη μας?Επίσης οταν εφοριακός η οτοιδήποτε άλλο βγαίνει σε σύνταξη μετά απο τρία

χρόνια ασκεί το επάγγελμα κανονικά ,ντροπή ρε.....................Δηλαδή μόνο ευθύνες και ποινές συμαίνει πιστοποίηση?

Το έργο το έχουμε ξαναδεί, ψηφίζουν άδικους νόμους... τους κράζουμε... οι σύλλογοι μας στέλνουν μια επιστολή διαμαρτυρίας να δείξουν ότι έχουν και λόγο να υπάρχουν....και

μετά από λίγο καιρό τι να κάνουμε και εμείς....το καταπίνουμε.

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!Ας προσπαθήσουμε περισσότερο, ας παραθέσουμε με επιχειρήματα τις διαφωνίες μας και ας απαιτήσουμε τα δικαιώματά μας πιο σκληρά!

Ας απειλήσουμε για αποχή κατάθεσης όλων των δηλώσεων και ας το πραγματοποιήσουμε αν αρνηθούν να μας ακούσουν.

Θα με βρείτε υπέρ σε κάθε μορφή εναντίωσης αυτού του απαξιωτικού νόμου, φαντάζομαι το ίδιο θα κάνετε και εσείς.

ειπαμε να ξεκαθαρισει το επαγγελμα μας απο τα λαμογια ,αλλα τελικα θα καθαρισει γενικα μου φαινεται με αυτα που μας προτεινουν!!

Να πληρωνεις συνδρομες σε ενα επιμελητηριο (που δεν μπορεις να μιλας,να κρινεις) που θα αποφασιζει κιολας αν εισαι ικανος για πιστοποιηση,χωρις να σε αναγνωριζει αν εισαι μελος-χωρις να εχεις δικαιωμα να ψηφισεις (αποφοιτος τει) ουτε ενα μελος του!!αυτα γινονται μοναχα σε χωρες του τεταρτου κοσμου αν κ εκει νομιζω καλυτερα θα ειναι!!καποτε πρεπει να βρεθει λυση κ για εμας ολους αλλα ολοι κανουν τους ψοφιους κοριους και κρυβονται πισω απ οτο δακτυλακι τους.Να πληρωσω ρε π@υστη μου την αδεια την πιστοποιηση ,να παρακολουθησω σεμιναρια που πρεπει να δω ποτε ειναι γιατι δεν ιδοποιουν εμας τους "λεπρους" των τει και να εχω να αποφασιζουν για εμενα(και χιλιαδες αλλους) ατομα που δεν με θεωρουν ισαξιο τους στο μαγαζακι τους!!

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι, με τους εκατονταδες δημοσιους υπαλληλους που εχουν στη ζουλα βιβλια και δηλωσεις τι?γαργαρα?με τους μισθωτους σε μια εταιρεια?γιατι να παρουν πιστοποιηηση αυτοι?η επιχειρηση να εχει λογιστη ελευθερο επαγγελματια..που πληρωνει φορους τεβε ικα κ τα μαλλια της κεφαλης του(εξαιρω τους μισθωτους σε λογιστικα γραφεια).Αυτα ειναι θεματα που οσο τα αναμοχλευουμε δεν υπαρχει περιπτωση να παει μπροστα τιποτα.

Οσο για τις ευθηνες που θελουν να μας φορτοσουν..συμφωνω με μια αποψη παραπανω..να ευθυνετε κ ο δικηγορος για τον φονια που υπερασπιζεται ο συμβολαιογραφος ο πολιτικος μηχανικος κ ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες για τους "κακους" πελατες τους!!

ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΛΕΩ ΓΩ...

Συγνωμη οι συλλογοι μας που ειναι?Ρωτηθηκαν για αυτο το κειμενο?Και αν ρωτηθηκαν αντεδρασαν ή οχι? Για να αρχισουμε να βγαζουμε μια ακρη γιατι απο φωνες αλλο τπτ αλλα απο ουσια ΜΗΔΕΝ!! Ελα εδω κυριε ρωτηθηκες? Ναι?Συμφωνησες?ΔΡΟΜΟ!!ΕΞΩ!!! Δε συμφωνησες?Που εισαι τοτε γιατι δεν εβγαλες μια ανακοινωση 2 μερες ειναι το κειμενο..Δεν προλαβες?ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΑΠΛΑ!!! Καποτε πρεπει επιτελους να μαζευτουμε να παμε στο υπουργειο οπως κανουν ΟΛΟΙ πια..γιατι απο συλλογους απο επιμελητηρια και βλακειες δεν εχει σωτηρια.. Καταντησαμε να νιωθουμε ψυχολογικα χαλια που ασκουμε αυτο το επαγγελμα..

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει δικηγόρο να κοροϊδεύει τον δικηγορικό σύλλογο, γιατρό να ειρωνεύεται τον ιατρικό σύλλογο, μηχανικό το ΤΕΕ κτλ κτλ...

Τουλάχιστον επίσημα, έτσι...???

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει δικηγόρο να κοροϊδεύει τον δικηγορικό σύλλογο, γιατρό να ειρωνεύεται τον ιατρικό σύλλογο, μηχανικό το ΤΕΕ κτλ κτλ...

Τουλάχιστον επίσημα, έτσι...???

ισχύει το παραπάνω αγαπητέ Στεφαν άκη..

γιατί δυστυχώς οι πιο πολλοί συνάδελφοι είναι κατ' επίφαση λογιστές.

και ως εκ τούτου η απαξίωση γενικεύεται.

δεν θελουμε κυριοι τα χιλιαδες μαγαζακια στην αγορα .....γι αυτο με καθε τροπο τα κλεινουμε

δεν θελουμε και σας λογιστες, γιατι μαγαζακια ειστε επισης...

θελουμε να ξεχωρισει επιτελους σε αυτη τη χωρα ποιος ειναι το αφεντικο και ποιος ο εργατης, γιατι πολυ κεφαλι σηκωσατε .....

αντε γεια ....

Το ΟΕΕ ειναι καθαρα ενας επιστημονικος φορεας.Δεν εχει κανενα δικαιωμα να αμφισβητει πτυχια και να διενεργει εξετασεις για να ξαναεπικυρωσει την αξια ενος πτυχιου.Επισης δεν ειναι συνδικαλιστικος φορεας των λογιστων,οπως και των εφοριακων,των πτυχιουχων Δημοσιων υπαλληλων κλπ.Γι αυτο αλλωστε στις εκλογες συμμετεχουν ολοι οι πτυχιουχοι οικονομικοι επιστημονες,ακομη και συνταξιουχοι, ασχετως αντικειμενου απασχολησης τους και που ειναι μελη του.Το ΟΕΕ με σεμιναρια ,επιστημονικες μελετες κλπ και μονο συμβαλλει στην προωθηση της οικονομολογικης επιστημης στην Ελλαδα.Σε ελευθερες οικονομιες θα πρεπει ο καθε πτυχιουχος οικονομικης σχολης να αποφασιζει ο ιδιος ποτε ειναι ετοιμος να πιστοποιησει τις γνωσεις του στην αγορα και αυτη θα αποφασιζει,ετσι τοσο απλα.Το δε συνδικαλιστικο οργανο των λογιστων θα πρεπει να αποφασισει ποιος ειναι ο κωδικας δεοντολογιας των μελων του και θα τον πιστοποιησει.Ετσι θα εχουμε πιστοποιημενους μονο δηλωμενους επαγγελματιες λογιστες και οχι δημοσιους υπαλληλους η οτιδηποτε αλλο.

δεν θελουμε κυριοι τα χιλιαδες μαγαζακια στην αγορα .....γι αυτο με καθε τροπο τα κλεινουμε

δεν θελουμε και σας λογιστες, γιατι μαγαζακια ειστε επισης...

θελουμε να ξεχωρισει επιτελους σε αυτη τη χωρα ποιος ειναι το αφεντικο και ποιος ο εργατης, γιατι πολυ κεφαλι σηκωσατε .....

αντε γεια ....

Όσο εμάς το ένα μας μυρίζει το άλλο θα μας βρωμάει, τόσο το παραπάνω θα επαληθεύεται .......

Όπως πάνε τα πράγματα δεν θα χρειαστεί να πιστοποιηθεί κανείς μας διότι θα είναι αχρείαστο , θα έχουν μείνει μερικές χιλιάδες επιχειρησείς και θα υπάρχουν είτε μεγάλες λογιστικές εταιρείες είτε κάποιοι συνάδελφοι που πραγματικά θα πιάσουν τη καλή , οι υπόλοιποι θα πηγαίνουμε στις εκάστοτε εκλογές για να βγάζουμε τους κολητούς μας μήπως μας βάλουν σε κάνα ορυχείο .....

Μηδενισμός των ορίων του άρθρου 38 (σύμφωνα και με απόφαση της ΣτΑ του Ο.Ε.Ε.)

........

Και η αιτιολογία της θέσης μας είναι πολύ απλή:

Η διατήρηση σε ισχύ των ορίων που θέτει η παρ. 2 του άρθρου 38 του Ν.2873/2000 καταστρέφει όλη την προσπάθεια καθώς αφήνει χωρίς έλεγχο από πιστοποιημένο Λογιστή - Φοροτεχνικό περίπου 970.000 μικρομεσαίες επιχειρήσεις και επιτηδευματίες προς ευχαρίστηση όλων αυτών που συμπληρώνουν ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ το εισόδημά τους. (Τα στοιχεία είναι από την Γ.Γ.Π.Σ. και είναι στην διόθεσή σας σε πρώτη ζήτηση)

Με άλλα λόγια 970.000 επιχειρήσεις μεταξύ των οποίων και Ελεύθεροι Επαγγελματίες (όλοι θυμόμαστε τις πρόσφατες «ανακαλύψεις» του ΣΔΟΕ και της ΓΓΠΣ) θα έχουν φορολογική ασυλία καθώς δεν θα ελέγχονται από κανέναν και όλη η προσπάθεια για την πάταξη της φοροδιαφυγής θα «τιναχθεί στον αέρα».

Κρίσιμο απόσπασμα από τις προτάσεις της ΠΟΦΟΕ , η νομική επίλυση του οποίου (δηλαδή η κατάργηση των ορίων του άρθρου 38) κατά την γνώμη μου , θα πρέπει να είναι για όλους μας , η ελάχιστα απαραίτητη προϋπόθεση αποδοχής και συμμετοχής στην σχεδιαζόμενη πιστοποίηση του επαγγέλματος λογιστή-φοροτεχνικού .

Συγνωμη οι συλλογοι μας που ειναι?Ρωτηθηκαν για αυτο το κειμενο?Και αν ρωτηθηκαν αντεδρασαν ή οχι? Για να αρχισουμε να βγαζουμε μια ακρη γιατι απο φωνες αλλο τπτ αλλα απο ουσια ΜΗΔΕΝ!! Ελα εδω κυριε ρωτηθηκες? Ναι?Συμφωνησες?ΔΡΟΜΟ!!ΕΞΩ!!! Δε συμφωνησες?Που εισαι τοτε γιατι δεν εβγαλες μια ανακοινωση 2 μερες ειναι το κειμενο..Δεν προλαβες?ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΑΠΛΑ!!! Καποτε πρεπει επιτελους να μαζευτουμε να παμε στο υπουργειο οπως κανουν ΟΛΟΙ πια..γιατι απο συλλογους απο επιμελητηρια και βλακειες δεν εχει σωτηρια.. Καταντησαμε να νιωθουμε ψυχολογικα χαλια που ασκουμε αυτο το επαγγελμα..

Αυτό είναι το πρόβλημα ...οι σύλλογοι μας.... βλέπετε αν είχαμε ΤΟΝ σύλλογο μας, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Όμως για αυτό έχουμε όλοι μερίδιο ευθύνης.

Πολύ όμως κράξιμο και γκρίνια βρε παιδιά... δηλαδή τόσο κακό είναι το κείμενο ... και τόσο καλά είμαστε τώρα.

Ας μην ξεχνάμε οτι εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!

Σαφώς θα μπορούσε να ήταν καλύτερο το κείμενο αλλά επίσης είναι πολύ καλύτερο από το χάος και το τίποτα του μέχρι τώρα... Εκτός αν μας αρέσει να απαξιώνουμε τα πάντα και να είμαστε μηδενιστές?!?!?!?