Προς το περιεχόμενο

ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμείς έχουμε πάρει απόφαση ότι από 01/01 αν όχι με όλους τους πελάτες μας τουλάχιστον με το μεγαλύτερο ποσοστό (ή με όσους μας μείνουν .... :angry: ) θα κάνουμε ιδιωτικά συμφωνητικά .

Δεν έχω χρόνο να το προσαρμόσω καλύτερα , το είχα κατεβάσει από το φόρουμ παλαιότερα και έχω κάνει κάποιες τροποποιήσεις , αν και δεν το έχω τελειοποιησει το ανεβάζω για μια ματιά σε συνάρτηση και με το θέμα .

Συμφωνητικο λογιστού.zip

Ενδιαφέρουσες οι προσθήκες, αν και θα χρειαστεί επικαιροποίηση με την νέα λαίλαπα υποχρεώσεων που απορρέουν από τον 3842. Επίσης, θα πρότεινα και θα επέμενα στην αναφορά ετήσιας αμοιβής και όχι μηνιαίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

ΣΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ Η ΠΕΝΑΤΟΥ

ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΡΟΥΝ

ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΟΧΙ ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΔΩΝ

ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΠΡΩΤΟΣ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΟΕΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε πάρει απόφαση ότι από 01/01 αν όχι με όλους τους πελάτες μας τουλάχιστον με το μεγαλύτερο ποσοστό (ή με όσους μας μείνουν .... :angry: ) θα κάνουμε ιδιωτικά συμφωνητικά .

Δεν έχω χρόνο να το προσαρμόσω καλύτερα , το είχα κατεβάσει από το φόρουμ παλαιότερα και έχω κάνει κάποιες τροποποιήσεις , αν και δεν το έχω τελειοποιησει το ανεβάζω για μια ματιά σε συνάρτηση και με το θέμα .

Συμφωνητικο λογιστού.zip

Αυτό το σχέδιο συμβολαίου εν πολλοίς κατοχυρώνει τα συμφέροντα του πελάτη-επιχειρηματία ,αναδεικνύοντας σε τέτοια διάσταση τις υποχρεώσεις του λογιστή , πράγμα που δεν είναι εδώ το

ζητούμενο , παρά αυτές του επιχειρηματία-πελάτη.

Ας μη βγάζουμε μόνοι μας τα ...μάτια μας , έχουν από μόνοι τους ...συνήγορους , εγώ δεν θα υπέγραφα μια παρόμοια σύμβαση , παρά μόνον κάτω από ειδικό καθεστώς δυσκολιών και πιέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες οι προσθήκες, αν και θα χρειαστεί επικαιροποίηση με την νέα λαίλαπα υποχρεώσεων που απορρέουν από τον 3842. Επίσης, θα πρότεινα και θα επέμενα στην αναφορά ετήσιας αμοιβής και όχι μηνιαίας.

Φοβάμαι ότι ούτως ή άλλως το στοιχείο μετά και τον 3842 θα πρέπει να εκδίδεται ανα μήνα μιας και για τα μηχανογραφικά η ολοκλήρωση της παροχής θεωρείται(?) η οριστοικοποίηση των εγγραφών βεβαίως και το ετήσιο είναι κάτι που το κοιτάμε (με το τέλος της χρήσης κλπ) , για αυτό ακριβώς το ανέβασα τροποποιημένο για να το θέσουμε σε καλύτερες βάσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σχέδιο συμβολαίου εν πολλοίς κατοχυρώνει τα συμφέροντα του πελάτη-επιχειρηματία ,αναδεικνύοντας σε τέτοια διάσταση τις υποχρεώσεις του λογιστή , πράγμα που δεν είναι εδώ το

ζητούμενο , παρά αυτές του λογιστή.

Ας μη βγάζουμε μόνοι μας τα ...μάτια μας , έχουν από μόνοι τους ...συνήγορους , εγώ δεν θα υπέγραφα μια παρόμοια σύμβαση , παρά μόνον κάτω από ειδικό καθεστώς δυσκολιών και πιέσεων.

Ανελύσε μου που ακριβώς διαφωνείς γιατί δε σε καταλαβάινω (άνοιξε ίσως νέο θέμα για νη τα μπερδεύεουμε) .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σχέδιο συμβολαίου εν πολλοίς κατοχυρώνει τα συμφέροντα του πελάτη-επιχειρηματία ,αναδεικνύοντας σε τέτοια διάσταση τις υποχρεώσεις του λογιστή , πράγμα που δεν είναι εδώ το

ζητούμενο , παρά αυτές του επιχειρηματία-πελάτη.

Ας μη βγάζουμε μόνοι μας τα ...μάτια μας , έχουν από μόνοι τους ...συνήγορους , εγώ δεν θα υπέγραφα μια παρόμοια σύμβαση , παρά μόνον κάτω από ειδικό καθεστώς δυσκολιών και πιέσεων.

Οπως θέτει και ο bro που ακριβώς βγάζουμε τα μάτια μας... σε ποια σημεία; Αν αγαπάς πες μας πως να τα βάλουμε μέσα :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

ΣΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ Η ΠΕΝΑΤΟΥ

ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΡΟΥΝ

ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΟΧΙ ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΔΩΝ

ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΠΡΩΤΟΣ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΟΕΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ

Μπορείς να εστιάσεις στα σημεία που διαφωνείς, να προτείνεις εναλλακτικές λύσεις και να προχωρήσουμε στην σύνταξη του κειμένου; Στη συνέχεια θα πούμε κι εμείς οι υπόλοιποι. Δεσμεύομαι να ξεκινήσω την σύνταξη του κειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι ότι ούτως ή άλλως το στοιχείο μετά και τον 3842 θα πρέπει να εκδίδεται ανα μήνα μιας και για τα μηχανογραφικά η ολοκλήρωση της παροχής θεωρείται(?) η οριστοικοποίηση των εγγραφών βεβαίως και το ετήσιο είναι κάτι που το κοιτάμε (με το τέλος της χρήσης κλπ) , για αυτό ακριβώς το ανέβασα τροποποιημένο για να το θέσουμε σε καλύτερες βάσεις .

Καλό είναι να καταλήξουμε κάπου και με αυτό το θέμα και καλό θα ήταν να ανοίξουμε νέα ενότητα.

Αυτή η έκδοση παραστατικού κάθε μήνα πολύ μανίκι μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Ο πιστοποιημένος Λογιστής Φοροτεχνικός πριν προβεί σε συμφωνία παροχής υπηρεσιών σε εργοδότη πελάτη για την οποία είχε πρωτύτερα απασχολήσει άλλο Λογιστή – Φοροτεχνικό πρέπει:

· Να καταβάλει προσπάθεια να πείσει το μέλλοντα πελάτη του να μη σταματήσει την υπάρχουσα συνεργασία, αν διαπιστώσει ότι δεν υπάρχει λόγος για διακοπή της αφού προηγουμένως έχει επικοινωνήσει και με τον προηγούμενο συνάδελφο για να πληροφορηθεί την άποψή του,

· Αν δεν το πετύχει, να βεβαιωθεί, πριν αναλάβει την εργασία, ότι ο προηγούμενος συνάδελφός του έχει λάβει την αμοιβή και τα έξοδά του από τον εργοδότη πελάτη,

· Σε περίπτωση που ο προηγούμενος πιστοποιημένος Λογιστής Φοροτεχνικός δεν έχει πληρωθεί, ν’ αρνηθεί την ανάληψη της εργασίας, χωρίς την έγγραφη συγκατάθεσή το

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΚΑΛΟ Ε ?

ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ......

ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΗ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOULIS ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΕΔΩ

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΥΡΙΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΗΝ ΦΕΥΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΑΣ ΘΕΡΜΟΠΑΡΚΑΛΩ

ΠΕΦΤΩ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΑΣ

ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και θα μπορούσε να ήταν καλύτερο το κείμενο αλλά επίσης είναι πολύ καλύτερο από το χάος και το τίποτα του μέχρι τώρα...

Αλλά που θα βρίσκεστε όλοι οι εσείς την ημέρα των εκλογών του ΟΕΕ στις 12/12;

θα κρύβεστε πίσω από το δακτυλό σας όπως πάντα;

αν δεν πάρουμε το έλεγχο της διοίκησης του ΟΕΕ δεν κάνουμε τίποτα

Σύλλογοι υπάρχουν κάθε είδους αλλά πρέπει να ενισχυθούν με μέλη

βχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOULIS ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΕΔΩ

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΥΡΙΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΗΝ ΦΕΥΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΑΣ ΘΕΡΜΟΠΑΡΚΑΛΩ

ΠΕΦΤΩ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΑΣ

ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

Στείλε μου ένα υπόδειγμα "συγκατάθεσης" να το υπογράψω..

θα πληρώνομαι όμως εγώ αντί εσού για ένα εξάμηνο.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Ο πιστοποιημένος Λογιστής Φοροτεχνικός πριν προβεί σε συμφωνία παροχής υπηρεσιών σε εργοδότη πελάτη για την οποία είχε πρωτύτερα απασχολήσει άλλο Λογιστή – Φοροτεχνικό πρέπει:

· Να καταβάλει προσπάθεια να πείσει το μέλλοντα πελάτη του να μη σταματήσει την υπάρχουσα συνεργασία,

αν διαπιστώσει ότι δεν υπάρχει λόγος για διακοπή της αφού προηγουμένως έχει επικοινωνήσει και με τον προηγούμενο συνάδελφο για να πληροφορηθεί την άποψή του,

· Αν δεν το πετύχει, να βεβαιωθεί, πριν αναλάβει την εργασία, ότι ο προηγούμενος συνάδελφός του έχει λάβει την αμοιβή και τα έξοδά του από τον εργοδότη πελάτη,

· Σε περίπτωση που ο προηγούμενος πιστοποιημένος Λογιστής Φοροτεχνικός δεν έχει πληρωθεί, ν’ αρνηθεί την ανάληψη της εργασίας, χωρίς την έγγραφη συγκατάθεσή το

δηλαδή για σταθείτε ρε παιδιά, αυτό το παραπάνω πρέπει να έρθει ένας νόμος να μου πει ότι πρέπει να το κάνω?

εγώ αισθάνομαι οτι ο νόμος με βλέπει ως έναν ανώριμο, ανήθικο και κοπρίτη επαγγελματία και πάει να με διορθώσει.

ΑΥΤΟ ναι είναι προσβλητικό για την προσωπικότητα μου πάνω από όλα.

περιμένουμε έναν νόμο να μας πει τι θα έπρεπε να κάνουμε μόνοι μας?

Εγώ πάντα κάνω αυτά που έχω υπογραμμίσει, και μάλιστα εάν ο πελάτης αρνηθεί να μου δώσει στοιχεία του λογιστή

του (όνομα τηλέφωνο) θεωρώ εκ των προτέρων ότι ο πελάτης έχει λερωμένη τη φωλιά του, και έναν τέτοιο πελάτη δεν

θέλω να τον ξαναδώ, διότι σε λίγο καιρό θα κάνει τα ίδια και σε εμένα.

Ποτέ δεν κατάλαβα την τακτική που εφαρμόζουν μερικοί, να κατηγορούν τους συναδέλφους για να το παίξουν καλοί

στον πελάτη.

Αν είναι κάποιος καλός δεν χρειάζεται κουβέντες φαίνεται από τη δουλειά του.

Διάβασα όλο το ποστ, και πουθενά δεν είδα καμία αντιπρόταση σε όσα γράφονται.

Η μόνη πρόταση είναι για τις αμοιβές μας.

Αλήθεια σας λέω ότι είναι ίσως μια από τις προτάσεις που με βρίσκει αντίθετο.

Ποιος έχει το δικαίωμα να καθορίσει το πόσο κοστίζει αυτό που κάνω,

πόσο θέλω εγώ να εισπράττω και πόσο αξίζει ο κόπος μου

Κανένας εκτός από εμένα.

Όσο για τα καλός η κακώς που κάνουν οι σύλλογος/οι μας, γιατί δεν αναλαμβάνουν

ενεργό ρόλο όσοι γκρινιάζουν να τα κάνουν καλά.

Διευκρινίζω οτι δεν είμαι μέλος σε κάνένα σύλλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...............................

εγώ αισθάνομαι οτι ο νόμος με βλέπει ως έναν ανώριμο, ανήθικο και κοπρίτη επαγγελματία και πάει να με διορθώσει.

ΑΥΤΟ ναι είναι προσβλητικό για την προσωπικότητα μου πάνω από όλα.

και μετα σου λενε οτι η δικαιοσυνη ειναι τυφλη ....

για δες τι μπορει να δει ενας νομος ....!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΑΚΡΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ

ΕΓΩ ΤΟ ΚΛΕΙΝΩ ΕΔΩ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ

ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΙΣΩ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΕΧΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΟΕΕ ειναι καθαρα ενας επιστημονικος φορεας.Δεν εχει κανενα δικαιωμα να αμφισβητει πτυχια και να διενεργει εξετασεις για να ξαναεπικυρωσει την αξια ενος πτυχιου.Επισης δεν ειναι συνδικαλιστικος φορεας των λογιστων,οπως και των εφοριακων,των πτυχιουχων Δημοσιων υπαλληλων κλπ.Γι αυτο αλλωστε στις εκλογες συμμετεχουν ολοι οι πτυχιουχοι οικονομικοι επιστημονες,ακομη και συνταξιουχοι, ασχετως αντικειμενου απασχολησης τους και που ειναι μελη του.Το ΟΕΕ με σεμιναρια ,επιστημονικες μελετες κλπ και μονο συμβαλλει στην προωθηση της οικονομολογικης επιστημης στην Ελλαδα.Σε ελευθερες οικονομιες θα πρεπει ο καθε πτυχιουχος οικονομικης σχολης να αποφασιζει ο ιδιος ποτε ειναι ετοιμος να πιστοποιησει τις γνωσεις του στην αγορα και αυτη θα αποφασιζει,ετσι τοσο απλα.Το δε συνδικαλιστικο οργανο των λογιστων θα πρεπει να αποφασισει ποιος ειναι ο κωδικας δεοντολογιας των μελων του και θα τον πιστοποιησει.Ετσι θα εχουμε πιστοποιημενους μονο δηλωμενους επαγγελματιες λογιστες και οχι δημοσιους υπαλληλους η οτιδηποτε αλλο

Συνάδελφοι,

απ΄το πρωί παρακολουθώ το θέμα με μεγάλη προσοχή και αρχίζω και αναρωτιέμαι ¨ μα καλά όταν είχε ψηφιστεί ο Ν. 3842/2010 και πιο μπροστά όταν ήταν υπο συζήτηση και πιο μπροστά όταν μπήκαν οι πρώτες σπίθες και θέλαν όλους τους συναδέλφους να περνάνε απο εξετάσεις καθιστώντας άχρειστα τα πτυχία μας απο κάποιο φορέα οπου η ασχετοσύνη βασιλεύει και το ρουσφέτι πάει σύννεφο ΤΟΤΕ δεν είχε πάρει χαμπάρι κανείς τι πρόκειτε να συμβεί?

Μήπως με τον έναν ή τον άλλο τρόπο βολέψαμε τον κ_ _ο μας τη δεδομένη στιγμή και τώρα που ο ιμπεριαλισμός και η νέα τάξη πραγμάτων θίγει μεγαλύτερη μερίδα απο μας θέλοντας να επικρατήσουν μόνο τα μονοπώλεια - τα αφεντικά - όπως πολύ καλά ακούστηκε απο τη συν. ΧΡΥΣΑ , τώρα πήραμε μπρός ??

Κάλιο αργά παρά ποτέ.

Ακουστηκε μία άποψη οτι το ΟΕΕ είναι επιστημονικός φορέας Διορθώνω και λέω πως ναι θα έπρεπε να είναι τέτοιου είδους φορέας αλλά δεν είναι. Είναι πολύ απλά το μαγαζάκι κάποιων που αποφασίζουν για όλο τον κλάδο με κύριο στόχο να βγάλουν απ΄τη μέση οσους περισσότερους μπορούν και να επικρατήσουν τα λαμόγια. Αν ήταν επιστημονικός φορέας θα έκανε σεμινάρια δωρεάν στους συναδέλφους με σκοπό την ενημέρωση και την κατάρτηση, αντί για αυτό μας κάνουν ένα αθλιο και απαράδεκτο σεμινάριο για να μας δώσουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος οι κύριοι που αμοίβονται αδρά για να παρουσιάσουν το σεμινάριο είναι για καταγγελία . Όσοι παρακολούθησαν ξέρουν.

Δεν φτάνει μόνο να αντιδρούμε και μετά να το δεχόμαστε σαν κότες .

Εδώ πρέπει να οργανωθούμε και να καταργήσουμε το νόμο στην πράξη ....

Περιμένω απόψεις

φιλικά Γεωργία-talaipori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

απ΄το πρωί παρακολουθώ το θέμα με μεγάλη προσοχή και αρχίζω και αναρωτιέμαι ¨ μα καλά όταν είχε ψηφιστεί ο Ν. 3842/2010 και πιο μπροστά όταν ήταν υπο συζήτηση και πιο μπροστά όταν μπήκαν οι πρώτες σπίθες και θέλαν όλους τους συναδέλφους να περνάνε απο εξετάσεις καθιστώντας άχρειστα τα πτυχία μας απο κάποιο φορέα οπου η ασχετοσύνη βασιλεύει και το ρουσφέτι πάει σύννεφο ΤΟΤΕ δεν είχε πάρει χαμπάρι κανείς τι πρόκειτε να συμβεί?

Μήπως με τον έναν ή τον άλλο τρόπο βολέψαμε τον κ_ _ο μας τη δεδομένη στιγμή και τώρα που ο ιμπεριαλισμός και η νέα τάξη πραγμάτων θίγει μεγαλύτερη μερίδα απο μας θέλοντας να επικρατήσουν μόνο τα μονοπώλεια - τα αφεντικά - όπως πολύ καλά ακούστηκε απο τη συν. ΧΡΥΣΑ , τώρα πήραμε μπρός ??

Κάλιο αργά παρά ποτέ.

Ακουστηκε μία άποψη οτι το ΟΕΕ είναι επιστημονικός φορέας Διορθώνω και λέω πως ναι θα έπρεπε να είναι τέτοιου είδους φορέας αλλά δεν είναι. Είναι πολύ απλά το μαγαζάκι κάποιων που αποφασίζουν για όλο τον κλάδο με κύριο στόχο να βγάλουν απ΄τη μέση οσους περισσότερους μπορούν και να επικρατήσουν τα λαμόγια. Αν ήταν επιστημονικός φορέας θα έκανε σεμινάρια δωρεάν στους συναδέλφους με σκοπό την ενημέρωση και την κατάρτηση, αντί για αυτό μας κάνουν ένα αθλιο και απαράδεκτο σεμινάριο για να μας δώσουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος οι κύριοι που αμοίβονται αδρά για να παρουσιάσουν το σεμινάριο είναι για καταγγελία . Όσοι παρακολούθησαν ξέρουν.

Δεν φτάνει μόνο να αντιδρούμε και μετά να το δεχόμαστε σαν κότες .

Εδώ πρέπει να οργανωθούμε και να καταργήσουμε το νόμο στην πράξη ....

Περιμένω απόψεις

φιλικά Γεωργία-talaipori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή για σταθείτε ρε παιδιά, αυτό το παραπάνω πρέπει να έρθει ένας νόμος να μου πει ότι πρέπει να το κάνω?

εγώ αισθάνομαι οτι ο νόμος με βλέπει ως έναν ανώριμο, ανήθικο και κοπρίτη επαγγελματία και πάει να με διορθώσει.

ΑΥΤΟ ναι είναι προσβλητικό για την προσωπικότητα μου πάνω από όλα.

περιμένουμε έναν νόμο να μας πει τι θα έπρεπε να κάνουμε μόνοι μας?

Εγώ πάντα κάνω αυτά που έχω υπογραμμίσει, και μάλιστα εάν ο πελάτης αρνηθεί να μου δώσει στοιχεία του λογιστή

του (όνομα τηλέφωνο) θεωρώ εκ των προτέρων ότι ο πελάτης έχει λερωμένη τη φωλιά του, και έναν τέτοιο πελάτη δεν

θέλω να τον ξαναδώ, διότι σε λίγο καιρό θα κάνει τα ίδια και σε εμένα.

Ποτέ δεν κατάλαβα την τακτική που εφαρμόζουν μερικοί, να κατηγορούν τους συναδέλφους για να το παίξουν καλοί

στον πελάτη.

Αν είναι κάποιος καλός δεν χρειάζεται κουβέντες φαίνεται από τη δουλειά του.

Διάβασα όλο το ποστ, και πουθενά δεν είδα καμία αντιπρόταση σε όσα γράφονται.

Η μόνη πρόταση είναι για τις αμοιβές μας.

Αλήθεια σας λέω ότι είναι ίσως μια από τις προτάσεις που με βρίσκει αντίθετο.

Ποιος έχει το δικαίωμα να καθορίσει το πόσο κοστίζει αυτό που κάνω,

πόσο θέλω εγώ να εισπράττω και πόσο αξίζει ο κόπος μου

Κανένας εκτός από εμένα.

Όσο για τα καλός η κακώς που κάνουν οι σύλλογος/οι μας, γιατί δεν αναλαμβάνουν

ενεργό ρόλο όσοι γκρινιάζουν να τα κάνουν καλά.

Διευκρινίζω οτι δεν είμαι μέλος σε κάνένα σύλλογο.

Χρήστο,

Συμφωνώ μέχρι κεραίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βεβαια πως πιστευω οτι ενας νομος μπορει 'η πρεπει να ρυθμισει την δικη μου την ηθικη , αλλα καθως φαινεται ολα αυτα, ενω με θερμη καθε φορα θεωρητικα τα υποστηριζουμε, η πραγματικοτητα και οσα γυρω μας συμβαινουν, καθε αλλο δειχνουν.

ας κοιταξει ο καθενας μονος του , ποσο συνεπεια εχουν τα λογια με τις πραξεις του ...

καποιες αλλαγες δεν γινονται συλλογικα παρα μονο καταθετοντας ο καθενας την δικη του συνεισφορα, ειλικρινα και τιμια, οχι στα λογια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα αυτό έως τώρα έχω δει μόνο άσκηση κριτικής. Δεν είδα αντιπροτάσεις ή διορθώσεις στο υπάρχον κείμενο. Η κριτική είναι εύκολη, το να γκρεμίζεις άλλωστε είναι ευκολότερο από το να χτίζεις. Αν θέλετε να δώσουμε κάτι διαφορετικό, προσπαθήστε να παρουσιάσετε τις απόψεις σας για τον κώδικα δεοντολογίας και να τις παραδώσουμε ως ενιαίο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που για να χτισεις , πρεπει πρωτα να γκρεμισεις , να μαζεψεις και τα μπαζα και να σκαψεις καινουργια θεμελια, γιατι τα παλια εχουν σαπισει και δεν σηκωνουν τιποτα πια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε διαφωνώ σε πολλά σημεία με τον κώδικα δεοντολογίας και με τις ευθύνες μας, άλλωστε χωρίς αυτές δεν υπάρχει και αναβάθμιση , ο προβληματισμός μου όμως είναι στα εξής σημεία :

1) Ότι στην ευθύνη μας για αποζημίωση από τυχόν λάθη προς το πελάτη μας θα έπρεπε να υπήρχε η συνάρτηση της αμοιβής , θέλω να πω ότι δε μπορεί για πχ 100,00 ευρώ το μήνα σε τυχόν στραβή(που με τη πολυνομία και τη πολυερμηνεία δεν είναι και πολύ δύσκολο να κάνεις κάποιο λάθος) να πληρώσω τα μαλιά της κεφάλης του Σούλη :rolleyes: και μη μου πει κανείς ότι ο πελάτης μας θα ψαρώσει επείδη θα είμεθα πλέον και λογιστές με περικεφαλαία , εννοώ πιστοποίηση και θα μοιράζε αβέρτα τα ευρώπουλα (ειδικά τέτοιες εποχές) , εκτός αν υπάρχει πλάνο όλες οι μικρομεσαίες να βάλουν λουκέτο οπότε να μην προβληματιζόμαστε και εμείς B) .....

2) Όλο για ευθύνες διάβασα , αλλά για κανένα δικαίωμα ούτε προς στις φορολογικές και διοικιτικές αρχές αλλά ούτε προς τους πελάτες μας (πχ μη καταβληθέισες αμοιβές , ή προσκόμιση πλαστών στοιχείων κλπ) , νομίζω ότι όσο και είναι τυπικός ο κώδικας δεοντολογίας θα έπρεπε να αναφέρει κάποια από αυτά .

3) Πως θα πάρω εγώ ο σούπερ λογιστής πιστοποιημένος από τον κυρ.μπάμπη που κρατάει με νύχια και με δόντια ένα πχ μανάβικο αμοίβη για τις παραπάνω υπηρέσιες μου που να αξίζουν όχι μόνο το κόπο αλλά και την ανάληψη ευθύνης (διότι περί αυτού πρόκειται μας πετάει το κράτος μια ζεστή πατάτα), γιατί οι αντίληψη που έχουν για το κλάδο οι πελάτες μας (και όχι μόνο) είναι ότι είμαστε απλά για να έχουν κάπου να ξεσπούν και να ρίχνουν τις ευθύνες και όταν και άμα έχουν χρήματα να δίνουν κάτι έναντι , σε αντίθεση με άλλα επαγγέλματα (και εδώ μπαίνει ξανά η συγκρίση) όπως πχ οι νομικοί , ή μηχανικοί κλπ .

4) Το είχε αναφέρει πρώτος ο Γιάννης , γιατί εμείς να να μην έχουμε το επαγγελματικό απόρρητο και ως πρός της αρχές .

Αυτά για αρχή .

Αυτά μπορεί να μην είναι αντιπροτάσεις , αλλά ενστάσεις ......

Βρε παιδιά πολύ υπεράνω σας βλέπω για τις αμοιβές ...., εδώ δεν αμοιβόμαστε για τα ψίχουλα ..... :D Θέλω να πω ότι αναφερόμαστε όλοι στις αμοιβές διότι πλέον δε μπορεί να βάζουμε το κεφάλι μας στη γκιλοτίνα για 2-3 χιλιάρικα το χρόνο (και πολλά είπα!!) και για κάθε λάθος να κινδενεύουμε να χάσουμε τη δική μας όποια περιουσία .

Εμείς δε θέλουμε ούτε να υποχρεώνουμε κανένα να έρχεται σε εμάς αλλά ούτε και να δουλέυουμε τζάμπα , δυστυχώς όμως και τα δύο βλέπω να γίνονται και επιπλέον να είμεστα χωρίς κανένα δικαίωμα είτε αυτό είναι χρηματικό είτε νομικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμοιβες θα επρεπε να εχουν αναφερθει. Και για εμενα προσωπικα οι minimum αμοιβες για καθε

ειδους εργασια. Απο εκει και περα φυσικο ειναι ο καθενας μας μετα να κοστολογει τον ευαυτο του

και τις υπηρεσιες που προσφερει αναλογα.Αλλα να εχει κατοθυρωθει το minimum...

Για να μην βλεπουμε βιβλια εσοδων-εξοδων με 40 ευρω τον μηνα μει ολα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που για να χτισεις , πρεπει πρωτα να γκρεμισεις , να μαζεψεις και τα μπαζα και να σκαψεις καινουργια θεμελια, γιατι τα παλια εχουν σαπισει και δεν σηκωνουν τιποτα πια....

Χρύσα, μήπως είσαι οπαδός του νιχιλισμού; Γιατί αντιλαμβάνομαι πως απαξιώνεις-μηδενίζεις όλους τους συναδέλφους μ΄ αυτό που γράφεις. Η γενίκευση όπως ξέρεις οδηγεί σε στρεβλώσεις. Κάποιοι άνθρωποι συνέταξαν ένα κείμενο για τον κώδικα δεοντολογίας. Αν διαφωνούμε ας πούμε τις θέσεις μας και μην τους απαξιώνουμε. Μέσα απο το διάλογο όλα λύνονται πιστεύω. Ας καταγραφούν οι θέσεις όλων μας και ας προχωρήσουμε σε προτάσεις- διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...