Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ Α ΔΟΣΗΣ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ


Korina_77

Ερώτηση

Καλησπέρα συνάδελφοι,

συγχωρέστε την ερώτηση σε περίπτωση που έχει ήδη απαντηθεί, αλλά επειδή είμαι νέα στο φόρουμ και στο επάγγελμα, θα ήθελα να ξέρω το εξής:

Το τιμολόγιο που εκδίδεται για την είσπραξη της δόσης προγράμματος ΝΕΕ καταχωρείται στα βιβλία κατά την περίοδο έκδοσης ή όταν εισπράττεται η δόση; όλοι ξέρουμε ότι εισπράττεται 2-3 μήνες αργότερα. Εσείς ως πιο παλιοί στο επάγγελμα τι κανετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι,

συγχωρέστε την ερώτηση σε περίπτωση που έχει ήδη απαντηθεί, αλλά επειδή είμαι νέα στο φόρουμ και στο επάγγελμα, θα ήθελα να ξέρω το εξής:

Το τιμολόγιο που εκδίδεται για την είσπραξη της δόσης προγράμματος ΝΕΕ καταχωρείται στα βιβλία κατά την περίοδο έκδοσης ή όταν εισπράττεται η δόση; όλοι ξέρουμε ότι εισπράττεται 2-3 μήνες αργότερα. Εσείς ως πιο παλιοί στο επάγγελμα τι κανετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Με την ημερομηνία έκδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ και τους 2 κι εγώ αυτό σκεφτόμουν όσο αφορά την ημερομηνία καταχώρησης αλλά πολλές φορές προτιμώ να έχω και μια επιβεβαίωση! Να' ναι καλά το φόρουμ! :angry:

Όσο αφορά το ΦΠΑ και το Ε3 αν δε κάνω λάθος στο Φ.Π.Α. πηγαίνει στους κωδικούς 309 και 610 και το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ έχει ήδη αυτό το λογαριασμό στο λογιστικό του σχέδιο (74- επιδοτήσεις και επιχορηγήσεις) και επειδή το έλεγξα μου τα πηγαίνει αυτόματα σ' αυτούς τους κωδικούς στα έντυπα όπως και στο Ε3 στα λοιπά έσοδα δραστηριότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ και τους 2 κι εγώ αυτό σκεφτόμουν όσο αφορά την ημερομηνία καταχώρησης αλλά πολλές φορές προτιμώ να έχω και μια επιβεβαίωση! Να' ναι καλά το φόρουμ! :angry:

Όσο αφορά το ΦΠΑ και το Ε3 αν δε κάνω λάθος στο Φ.Π.Α. πηγαίνει στους κωδικούς 309 και 610 και το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ έχει ήδη αυτό το λογαριασμό στο λογιστικό του σχέδιο (74- επιδοτήσεις και επιχορηγήσεις) και επειδή το έλεγξα μου τα πηγαίνει αυτόματα σ' αυτούς τους κωδικούς στα έντυπα όπως και στο Ε3 στα λοιπά έσοδα δραστηριότητας

Καθώς και στον κωδικό 904 του πινακα Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι΄καλημέρα αν το καταχωρήσεις στα λοιπα έσοδα πάει και για φορολόγηση αν δεν κάνω λάθος!

Αλλά σύμφωνα με Ν.3156/2003 ΦΕΚ Α/ 157/ 25.6.2003 δεν φορολογούνται οι επιδοτήσεις των ΝΕΕ του ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ και τους 2 κι εγώ αυτό σκεφτόμουν όσο αφορά την ημερομηνία καταχώρησης αλλά πολλές φορές προτιμώ να έχω και μια επιβεβαίωση! Να' ναι καλά το φόρουμ! :angry:

Όσο αφορά το ΦΠΑ και το Ε3 αν δε κάνω λάθος στο Φ.Π.Α. πηγαίνει στους κωδικούς 309 και 610 και το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ έχει ήδη αυτό το λογαριασμό στο λογιστικό του σχέδιο (74- επιδοτήσεις και επιχορηγήσεις) και επειδή το έλεγξα μου τα πηγαίνει αυτόματα σ' αυτούς τους κωδικούς στα έντυπα όπως και στο Ε3 στα λοιπά έσοδα δραστηριότητας

Η επιχείρηση εχει εκροές απαλλαγμένες ΧΔΕΦ?? όπως τσιγάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η επιχείρηση εχει εκροές απαλλαγμένες ΧΔΕΦ?? όπως τσιγάρα?

Όχι, αν εννοείς για την περίπτωση υπολογισμού pro rata δεν έχει τέτοιες εκροές :angry: παρόλα αυτά ανμ νομίζεις ότι πρέπει να κάνω και κάτι άλλο κάθε συμβουλη δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι, αν εννοείς για την περίπτωση υπολογισμού pro rata δεν έχει τέτοιες εκροές :angry: παρόλα αυτά ανμ νομίζεις ότι πρέπει να κάνω και κάτι άλλο κάθε συμβουλη δεκτή

Για το Ε3...

1η λύση: To βάζεις μόνο στον κωδικό 904 του πίνακα Ε.

2η λύση: Το βάζεις στα λοιπά έσοδα αλλά το προσθέτεις και στον κωδικό 564-565 ανάλογα..Καλό είναι να το γράψεις και στις σημειώσεις του Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ και τους 2 κι εγώ αυτό σκεφτόμουν όσο αφορά την ημερομηνία καταχώρησης αλλά πολλές φορές προτιμώ να έχω και μια επιβεβαίωση! Να' ναι καλά το φόρουμ! :angry:

Όσο αφορά το ΦΠΑ και το Ε3 αν δε κάνω λάθος στο Φ.Π.Α. πηγαίνει στους κωδικούς 309 και 610 και το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ έχει ήδη αυτό το λογαριασμό στο λογιστικό του σχέδιο (74- επιδοτήσεις και επιχορηγήσεις) και επειδή το έλεγξα μου τα πηγαίνει αυτόματα σ' αυτούς τους κωδικούς στα έντυπα όπως και στο Ε3 στα λοιπά έσοδα δραστηριότητας

http://www.epixeirisi.gr/?pgtp=1&aid=1204705209

http://www.epixeirisi.gr/?pgtp=1&aid=1233305275

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=19285

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=64920

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=16861

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=667

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΜΕ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΤΣΙΚΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΑ

Εβίβα.................

Πολύ χρήσιμα Link, να σαι καλά!

Κι άμα ψάξεις..... θα βρεις κι άλλα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα!!!

μια ερωτηση ...για το τιμολογιο επιδοτησεων ΝΕΕ απο τον ΟΑΕΔ...

καταρχην, πρεπει ειναι αθεωρητο ε?

και ποια η μορφη του??

σε ενα απλο τιμολογιο θα γραψω τα στοιχεια του ΟΑΕΔ και σαν αιτιολογια εσοδου θα

γραψω προκαταβολη προγρμματος ΝΕΕ 2010 ???

ευχαριστω προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα!!!

μια ερωτηση ...για το τιμολογιο επιδοτησεων ΝΕΕ απο τον ΟΑΕΔ...

καταρχην, πρεπει ειναι αθεωρητο ε? NAI

και ποια η μορφη του??

σε ενα απλο τιμολογιο θα γραψω τα στοιχεια του ΟΑΕΔ και σαν αιτιολογια εσοδου θα

γραψω προκαταβολη προγρμματος ΝΕΕ 2010 ??? KΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ.

ευχαριστω προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα και απο μένα,συναδελφε υπάρχει συγκεκριμένο ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ(παρ.3,αρθ.12.ΠΔ 186/92) το οποίο βρίσκεις στα βιβλιοπωλεία και εκδίδεται αθεώρητο με τα στοιχεία που γράφουν οι συνάδελφοι πιο πάνω(αρ.αποφασης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλοι μου,γειά σας.

Έγώ σήμερα καταχώρησα την Α' δόση από επιδότηση/επιχορήγηση χρημάτων του Ο.Α.Ε.Δ. και παρατηρώ ότι στο Ε3 και στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ το πόσο των 6000 εμφανίζεται στους κωδικούς....

Ε3...ΚΩΔΙΚΌΣ 273 ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΑΣ Η' 548-560-568-551

Είναι σωστό?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλοι μου,γειά σας.

Έγώ σήμερα καταχώρησα την Α' δόση από επιδότηση/επιχορήγηση χρημάτων του Ο.Α.Ε.Δ. και παρατηρώ ότι στο Ε3 και στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ το πόσο των 6000 εμφανίζεται στους κωδικούς....

Ε3...ΚΩΔΙΚΌΣ 273 ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΑΣ Η' 548-560-568-551

Είναι σωστό?????????

Μόνο στον κωδικό 904 του πίνακα Ε του Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνο???????????????????????

Το ήξερα ότι....υπάρχουν 2 τρόποι για να δηλώσω την επιδότηση ,μάλλον ο δικό σου τρόπος είναι ο πρώτος και αυτόν που μου βγάζει το πρόγραμμα ειναι ο 2 τρόπος.Γιατί πιστεύεις ότι είναι καλύτερος ο δικός σου τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνο???????????????????????

Το ήξερα ότι....υπάρχουν 2 τρόποι για να δηλώσω την επιδότηση ,μάλλον ο δικό σου τρόπος είναι ο πρώτος και αυτόν που μου βγάζει το πρόγραμμα ειναι ο 2 τρόπος.Γιατί πιστεύεις ότι είναι καλύτερος ο δικός σου τρόπος?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=19285

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε μου θα μπορούσα, να το δηλώσω το ποσό εκεί που λές εσυ και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ εκεί που λέω εγώ??Είναι λάθος?

Αν το πας στον κωδ.273 θα αυξήσει τα ακαθάριστα έσοδα και και κατά συνέπεια τα καθαρά φορολογητέα κέρδη.Τα ποσά των επιχορηγήσεων είναι αφορολόγητα άρα δεν μπαίνουν στον 273.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...