Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απόλυση υπαλλήλου άνευ αποζημίωσης λόγω εργασίας σε παρόμοια επιχείρηση μετά το πέρας του 8ώρου


79G79B

Ερώτηση

Καλή σας μέρα

Υπάλληλος της εταιρίας μας (καθαριστήριο) με 8ωρη 5νθήμερη απασχόληση πηγαίνει μετά το τέλος του 8ωρου και εργάζεται σε άλλη παρόμοια επιχείρηση (καθαριστήριο μεγάλης αλυσίδας). Το αποτέλεσμα είναι μειωμένη απόδοση και άρνηση να εργαστεί για 1 ώρα επιπλέον όταν η δουλειά το απαιτεί (αυτό μας τυχαίνει μία φορά την εβδομάδα συνήθως, δηλαδή μιλάμε για 1 ώρα υπερεργασία και αν). Ο νόμος απ'οσο ξέρω λέει ότι ο εργαζόμενος είναι υποχρεωμένος να εργαστεί έως και 5 ώρες εβδομαδιαίως επιπλέον αν αυτό του ζητηθεί αλλά αυτό μπορούμε και να το προσπεράσουμε.

Σε συνδυασμό με την κακή συμπεριφορά (ειρωνία και ύφος καρδιναλίου) και την αδιαφορία που επιδυκνύει ο εν λόγω υπάλληλος είναι επιθυμία μας να τον απολύσουμε χωρίς να δώσουμε αποζημίωση. Μπορούμε να επικαλεστούμε το γεγονός ότι ο υπάλληλος δουλεύει και σε ανταγωνιστική επιχείρηση μετά το τέλος του 8ώρου (γεγονός αντίθετο με την καλή πίστη που πρέπει να επιδεικνύει όπως ορίζει ο ΑΚ) ώστε να το πετύχουμε αυτό? Και αν ναι ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε?

Υ.Γ.Εννοείται ότι ο υπάλληλος δεν έχει αναφέρει ότι πηγαίνει και αλλού μετά (όπως και ότι εκεί που πηγαίνει είναι αδήλωτος/ανασφάλιστος).

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Posted Images

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

...................

Επεσε ενας κεραυνος πριν λίγο στον Πειραιά ,

μας σηκωσε στον αερα ......

Την Κυριακή να δούμε που θα μας ρίξει...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την Κυριακή να δούμε που θα μας ρίξει...............

Ααααα τωρα που το ειπατε ,

σας ειπα οτι ψήφισα έτσι .

Σαμπανιες παρακαλώ ......

:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επεσε ενας κεραυνος πριν λίγο στον Πειραιά ,

μας σηκωσε στον αερα ......

ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΛΕΤΕ ...ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ?

SAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα σας καψει ο θεος βρε εκει κατω ...

ενω εδω που μας αγαπαει , ναααα ενας ηλιος ....(εχουμε και λιγο μεσον βεβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ααααα τωρα που το ειπατε ,

σας ειπα οτι ψήφισα έτσι .

Σαμπανιες παρακαλώ ......

:angry:

εγω προσωπικα αν συνεβαλα εστω και λιγο στην αποφαση σου να ψηφισεις , θα σου ζητησω ενα μεγαλο συγγνωμη, γιατι ειμαι πολυ θυμωμενη με αυτους που τωρα βγαζουν την ουρα τους απεξω.....sad.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω προσωπικα αν συνεβαλα εστω και λιγο στην αποφαση σου να ψηφισεις , θα σου ζητησω ενα μεγαλο συγγνωμη, γιατι ειμαι πολυ θυμωμενη με αυτους που τωρα βγαζουν την ουρα τους απεξω.....sad.gif

Πες μας βρε Χρύσα.. σε ποιους αναφέρεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ααααα τωρα που το ειπατε ,

σας ειπα οτι ψήφισα έτσι .

Σαμπανιες παρακαλώ ......

:angry:

champagne_bottle.jpg

Πές μας και πού ψήφισες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πες μας βρε Χρύσα.. σε ποιους αναφέρεσαι?

αφου δεν ξερεις . να σου πω....

λαικη συσπειρωση, ΑΝΤΑΡΣΥΑ και λοιπες δυναμεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

............................

Σαμπανιες παρακαλώ ......

:lol:

Μόνο μη ζητήσεις να σε φωνάζουμε Τζούλια από δω και πέρα................. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφου δεν ξερεις . να σου πω....

λαικη συσπειρωση, ΑΝΤΑΡΣΥΑ και λοιπες δυναμεις ....

Να σου πω....

όσον αφορά Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και Δήμο Θεσσαλονίκης .. λόγω ιδιαιτερότητας (ντροπή σας πια.. :angry:) ..

θα ψήφιζα για να τους διώξω..

Σε άλλες όμως περιπτώσεις π.χ. στον Δήμο μου με πασόκο Α VS πασόκο Β .. δεν θα μπω στην διαδικασία.. (οπότε άκυρο ή λευκό) .. και παίζει για πρώτη φορά η αποχή (Κίμωνα σαμπάνια θέλω..:lol:) καθότι την πρώτη Κυριακή ενημερώθηκα την ώρα της ψηφοφορίας ότι είμαι εφορευτική επιτροπή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι λες που δεν αξιζε...

θα δω τον σουλη κρεμασμενο ...!!!!tongue.gifsmile.gif

Aστα αυτά , πονηρή Σαλονικιά , που κάνεις πως δεν κατάλαβες το υπονοούμενο :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ααααα τωρα που το ειπατε ,

σας ειπα οτι ψήφισα έτσι .

Σαμπανιες παρακαλώ ......

:angry:

Γειά σου Κίμωνα γίγαντα,θα τα πούμε στα Γιάννενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω προσωπικα αν συνεβαλα εστω και λιγο στην αποφαση σου να ψηφισεις , θα σου ζητησω ενα μεγαλο συγγνωμη, γιατι ειμαι πολυ θυμωμενη με αυτους που τωρα βγαζουν την ουρα τους απεξω.....sad.gif

Μην αγχωνεσαι Χρυσα μου ,

σιγα μην πρεπει να ζητησεις εσυ συγνώμη ,

απλά ήξερα πως την επόμενη ημέρα θα ασχολουνται όλοι με την αποχή

και είπα να ριξω ενα άσχετο και ενα ακυρο .

champagne_bottle.jpg Πές μας και πού ψήφισες.....

Στον Κορυδαλλό όπου έριξα ενα ......να πατε να μαμηθειτε στις Δημοτικές διότι με νευριασαν

και στις περιφερειακές ψηφισα χωρις σταυρο αυτον τον Ψαριανο που τον θυμομουνα να ουρλιαζει στην βουλή .... να δειρουν εσας .... εμενα γιατι να με δειρουν ..... δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.

Μόνο μη ζητήσεις να σε φωνάζουμε Τζούλια από δω και πέρα................. :angry:

Μα φίλε , τζουλια είναι το δευτερο ονομα μου , το βραδυνο. :)

Να σου πω....όσον αφορά Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και Δήμο Θεσσαλονίκης .. λόγω ιδιαιτερότητας (ντροπή σας πια.. :lol:) .. θα ψήφιζα για να τους διώξω..Σε άλλες όμως περιπτώσεις π.χ. στον Δήμο μου με πασόκο Α VS πασόκο Β .. δεν θα μπω στην διαδικασία.. (οπότε άκυρο ή λευκό) .. και παίζει για πρώτη φορά η αποχή (Κίμωνα σαμπάνια θέλω..:lol:) καθότι την πρώτη Κυριακή ενημερώθηκα την ώρα της ψηφοφορίας ότι είμαι εφορευτική επιτροπή..

Αντε να σας δω , αντε ντε .

Αν δεν μπορεις να συνηθισεις μακρια απο την καλπη

ριξε ενα ακυρο να το ευχαριστηθει η ψυχή σου

Γειά σου Κίμωνα γίγαντα,θα τα πούμε στα Γιάννενα.

Γεια σου Βαγγέληηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια, τωρα που τα λεμε, ο Μιλτιαδης που βρηκε το κινητο μου και μου στελνει μηνυματα για τον δημο Γλυφαδας ???

δε μου φτανουν ολοι απο εδω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια, τωρα που τα λεμε, ο Μιλτιαδης που βρηκε το κινητο μου και μου στελνει μηνυματα για τον δημο Γλυφαδας ???

δε μου φτανουν ολοι απο εδω???

Είναι κι αυτό μια λύση.. αν θες σου ταχυδρομώ το ψηφοδέλτιο της Γλυφάδας.. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τί λέτε μωρέ !!!!!!!!:angry:

Μήπως θυμόσαστε το ερώτημα ?

Θα τον κουρκουτιάσετε τον ellinara

Nτροπή σας :lol:

Ειδα εναν με κουκουλα να κυκλοφοραει μεταξυ Ηρωδου Αττικου και Ρηγιλλης με κατευθυνση προς την Καραολή & Δημητρίου 3 στο Κολωνακι, λετε να ηταν ο ellinaras; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειδα εναν με κουκουλα να κυκλοφοραει μεταξυ Ηρωδου Αττικου και Ρηγιλλης με κατευθυνση προς την Καραολή & Δημητρίου 3 στο Κολωνακι, λετε να ηταν ο ellinaras; :angry:

Οχι

Ο σωσίας του ήταν :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.......................

Στον Κορυδαλλό όπου έριξα ενα ......να πατε να μαμηθειτε στις Δημοτικές διότι με νευριασαν

και στις περιφερειακές ψηφισα χωρις σταυρο αυτον τον Ψαριανο που τον θυμομουνα να ουρλιαζει στην βουλή .... να δειρουν εσας .... εμενα γιατι να με δειρουν ..... δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.

........................

Η ερώτηση ήταν .... που ψήφισες; .... όχι τι ψήφισες;

και η σκοπιμότητα ...... να δώ τώρα που πλησίασες την κάλπη ........... αν θα έχεις δίλημμα στον β' γύρο..

Στο δήμο το απέφυγες........ στην περιφέρεια όχι...........

τελος πάντων........ μια απάντηση στο δίλημμα πάντα υπάρχει έστω κι αν δεν είναι η καλλίτερη. Τώρα αν έχεις δυο διλήμματα (μονολογώ) ........ ; πάλι κάτι θα βρεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τί λέτε μωρέ !!!!!!!!:angry:

Μήπως θυμόσαστε το ερώτημα ?

Μπορούμε να απευθυνθούμε στο ''νέο'' τηλέφωνο εξυπηρέτησης 15512 ΣΕΠΕ: Γραμμή τηλεφωνικής πληροφόρησης για εργαζόμενους και εργοδότες και να μας δώσουν φώτα,χιχι.

πηγή ναυτεμπορική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εικαζω πως:

ο 79G79B απο κοινου με τον ελλ-ηναρα σε παρακρουση αποφασισαν μετα τα χλευαστικα σχολια του ποστ, απο κοινου να αντιμετωπισουν την κατασταση ενεργα...η επιχειρηματικη τους διαυγεια μετα τα πλειστα ετη καθιερωσης τους στο χωρο και η εσωτερικη πληροφορηση που απεκομισαν απο τον αδελφο της σουλας που ειναι ξαδερφη του μπαξανακη του τακη που γνωριζει τον επιθεωρητη της τοπικης επιθεωρησης εργασιας, τους οδηγησε στο να απαγαγουν την καθαριστρια για ικανο χρονικο διαστημα ωστε να γλυτωσουν την αποζημιωση...την κρατανε σε ενα μπουντρουμι μεταξυ Ηρωδου Αττικου και Ρηγιλλης και της εχουν κλεισει το στομα με ενα λερωμένο σώβρακο....υποβαλλεται η αναιδης εργαζομενη σε εντατικη πλυση εγκεφαλου με σκληροπυρηνικες εκμπομπες καρατζαφερη..... Θα τα φορτωσουν ολα αν πιαστουν στον λογιστη τους που φυλαει τσιλιες αμερημνος προς 50 ευρω το μηνα ωστε να μην αποδρασει η κρατουμενη...

ου ρε λαμογια ξαναλεω............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
<br>Η ερώτηση ήταν .... <b>που</b> ψήφισες; .... όχι <b>τι</b> ψήφισες; <br>και η σκοπιμότητα ...... να δώ τώρα που πλησίασες την κάλπη ........... αν θα έχεις δίλημμα στον β' γύρο.. <br>Στο δήμο το απέφυγες........ στην περιφέρεια όχι........... <br>τελος πάντων........ μια απάντηση στο δίλημμα πάντα υπάρχει έστω κι αν δεν είναι η καλλίτερη. Τώρα αν έχεις δυο διλήμματα (μονολογώ) ........ ;  πάλι κάτι θα βρεθεί.<br><br><br><br>Συνάδελφοι, εγώ πάντως ψήφισα τον κύριο στην παρακάτω φώτο...κι αυτόν θα ψηφίσω και αυτή την Κυριακή<br>post-23119-075871900 1289589700_thumb.jp<br>

post-23119-039604400 1289589221_thumb.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπήκα μετά από 2 μέρες να δω αν γράφτηκε τίποτα ακόμα στην ερώτησή μου κι απ'οτι βλέπω συγκέντρωσε αρκετό ενδιαφέρον τελικά! Topic ακριβώς όπως αυτό που παρέπεμψε ο SOULIS είναι που με έκαναν και έβαλα την ερώτηση εδώ πάντως. και αυτό http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=65482 , επίσης http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=25854&hl=πολλαπλη+απασχόληση και http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=42463

Πολύ ενδιαφέρουσες κάποιες από τις απαντήσεις (καθώς και οι καλοπροαίρετες συμβουλές). Ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας.

Όσο για τα χλευαστικά σχόλια mr. varvas (τουλάχιστον υπήρξαν και κάποιοι που σκεύτηκαν "ρε παιδιά μήπως έχει δίκιο ο άνθρωπος και τα παρακάναμε με το κράξιμο?") είναι πάρα πολύ εύκολο να χλευάζεις κάποιον όταν δεν τον ξέρεις, δε τον έχεις συναντήσει/μιλήσει, δε ξέρεις πως έχει η κατάσταση που περιγράφει. Και κυρίως δεν έχεις βιώσει αντίστοιχη κατάσταση. Αν δεν έχεις ιδέα πως είναι να έχεις έναν υπάλληλο που να σε φέρνει στο αμην τι μιλάς. Πιστεύω το λιγότερο ότι έχεις μυωπική αντίληψη λοιπόν.

Από που κι ως που θα με πεις λαμόγιο? Νομίζω όταν κάποιος κατηγορεί κάποιον για κάτι χωρίς να έχει πλήρη γνώση, αυτό λέγεται συκοφαντία (στη δική σου περίπτωση λέγεται και μαλ....ία πάντως μιας κι αυτή η καταπληκτική σου εικασία κάπως έτσι θα προήλθε). Δεν είχα σκοπό να γράψω κάτι αλλά αυτό το ειρωνικό στυλάκι σου το εξυπνακίστικο με εκνεύρισε πολύ. Βγες με το Λαζόπουλο στη TV, έχεις ταλέντο! Αν δεν έχεις περάσει στην άλλη πλευρά να τα νοιώσεις αυτά, τότε ουσιαστικά είσαι άσχετος και κάνεις κριτική εκ του ασφαλούς. Και μη μου πεις ότι τα βλέπεις στους πελάτες γιατί θα σου πω ακριβώς αυτό...τα βλέπεις, είσαι ένας παρατηρητής (=άσχετος).

Δε θα ξαναασχοληθώ με το θέμα. Γράψε ότι μαλ....ία θες (κι οι λοιποι μάγκες).

Υ.Γ. Το να προσπαθείς να ισοροπήσεις στο σύστημα και να τα καταφέρεις αντιμετωπίζοντας τις δυσκολίες που βάζει, όπως και τα όποια ζητήματα μπορεί να έχει μια επιχείρηση (βλέπε ρευστότητα, υπάληλλοι καλή ώρα) σε συνδιασμό με άλλες θυσίες που μπορεί να κάνει κάποιος (βλέπε χρόνος, προσωπική ζωή) σε κάνει κάτι σαν Ταλιμπάν.

Ειρήνη υμήν και καλή επιβίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φιλε σου ειπα 15 φορες. Εισαι λαμογιο επειδη θες φας απο εναν ανθρωπο αυτο που απο το νομο δικαιουται βαση της εως τωρα εργασιας του. Εαν δεν τον πας και οτιδηποτε σου κανει δωσε του αυτο που νομιμα διακαιουται και να παει στην ευχη της παναγιας και να ησυχασεις και εσυ.

Τωρα το οτι δεν σε καταλαβαινω τι περνας - λαζοπουλους κτλ θα σου ανταπαντησω απλα και ομορφα με επισης εναν ηθοποιο απο το καλλτεχνικο στερεωμα: και λαμογιο εισαι και την μαρθα βουρτση παριστανεις να σε λυπηθουμε. Οχι ρε μεγαλε να πληρωσεις τα νομιμα και ας το ειχες κανει και απο καιρο να μην ειχε κανεις να ασχοληθει μαζι σου και να ειχες το κεφαλι σου ησυχο. οσο για τον δυσκολευεσαι στο καθαρηστηριο σου να επιβιωσεις επιχειρηματικα, θα σου προτεινα να γινεις λογιστης που ειναι ευκολο...

να σου πω και κατι αλλο?ηλπιζα να ειχες καταλαβει (και ενας απο τους λογους που ημουν τοσο αποτομος ηταν και αυτος) επιτελους οτι εσυ λες και προσπαθεις να αδικησεις καποιον και πας με υστεροβουλια να του στερησεις το ψωμι του εν μεσω κρισης (δεν ισχυει μονο για σενα η κριση ξερεις)...

καλη τυχη παντως γενικοτερα και καλη συνεχεια οτι και αν κανεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...