Προς το περιεχόμενο
  • 0

Συστέγαση ελεύθερων επαγγελματιών


logistriaA

Ερώτηση

Καλημέρα παιδιά,ήθελα τη γνωμη σας για το εξής θέμα .Σκέφτομαι να συνεργαστώ με κάποιο συνάδελφο με παρεμφερες αντικείμενο εργασιών δηλ. λογιστικό γραφείο και θέλω να βάλω και ασφάλειες.Όμως πως μπορεί πρακτικά να γίνει αυτό την στιγμή που εγώ έχω τον χώρο μισθωμένο στο ονομά μου και εκείνος ασκεί άλλη δραστηριότητα σε δικό του χώρο.Η συνεργασία θα γίνει μονο για τις ασφάλειες και στο δικο μου χωρο.Επειδή δεν έχω αποψη καθόλου για το πώς γίνεται η συστέγαση και τι προυποθέτει αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ας μου απαντήσει.Ή αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος ας προταθεί .Ευχαριστώ εκ.των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Από αυτά που ξέρω άλλαξε το μισθωτήριο συμβόλαιο και βάλε και αυτόν μέσα ως ασφαλιστή και εσένα ως λογιστή.

Μετά αφού θεωρηθούν τα μισθωτήρια, θα έρθει η εφορία για αυτοψία. Φρόντισε να είναι διακριτοί οι χώροι, π.χ. βάλε κάτι σαν τζάμι ή πλαίσια.

Πάντως ως λογιστής δεν μπορείς να κάνεις και ασφάλειες.

Με κάθε επιφύλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς δεν μα κατατοπίζεις..

Εσύ παραμένεις λογίστρια στο χώρο σου.. ο άλλος θα παραμείνει στον χώρο του? σαν τι?

η συνεργασία σας όσον αφορά τις ασφάλειες ποια μορφή θα έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη,

-είτε φτιάχνεις καινούριο μισθωτήριο με εσάς τους 2 μέσα

-είτε σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις υπεκμίσθωση ενός χώρου του γραφείου στον ασφαλιστή.

Και λέω ότι πρέπει να μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη του ακινήτου γιατί ως επαγγελματική μίσθωση προστατεύεται από τις σχετικές διατάξεις...

Πάντως ως λογιστής δεν μπορείς να κάνεις και ασφάλειες.

Ορίστε.....???

Από που ήρθε αυτό πάλι.....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ορίστε.....???

Από που ήρθε αυτό πάλι.....????

Που ξέρεις? τώρα με την πιστοποίηση.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το σχεδόν σε σώζει.. :)

Απ'την στιγμή που δεν υπάρχει κώδικας δεοντολογίας ή κάποιο άλλο νομοθέτημα σχετικό .. δεν υφίσταται ασυμβίβαστο με κανένα επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως εφόσον είσαι λογιστής δεν μπορείς να ασκείς το επάγγελμα του ασφαλιστή!

Εγώ πάλι είμαι σίγουρος ότι γνωρίζω τουλάχιστον 3 άτομα που κάνουν ταυτόχρονα και τις 2 αυτές δραστηριότητες χωρίς κανένα πρόβλημα από παντού....... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι είμαι σίγουρος ότι γνωρίζω τουλάχιστον 3 άτομα που κάνουν ταυτόχρονα και τις 2 αυτές δραστηριότητες χωρίς κανένα πρόβλημα από παντού....... :unsure:

Συγνώμη !!!!

Τον νεκροθάφτη επιτρέπεται ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΕΩ ΕΓΩ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΔ.ΓΙΑ ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΕΝΟΙΚΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΚΜΙΣΘΩΣΗ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ!

ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΦΠΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για δες και εδώ

http://www.epixeirisi.gr/?pgtp=1&aid=1183448057

Όσο για το αν μπορείς να είσαι λογιστυής και σφαλιστής δε νομίζω να απαγορεύεται.Ξέρω αρκετούς λογιστές που το κάνουν.Επίσης αρκετά λογιστικά γραφεία έχουν και στη ταμπέλα τους Λογιστικά-Αφάλειες.Μέχρι και μεσιτικά έχω δει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

Εσύ έχεις λογιστικό γραφείο και ο μελλοντικός συνέταιρος και θέλετε να κάνετε συστέγαση στον δικό σου χώρο ? Έχεις κάποια άδεια ως Ασφαλιστής η εννοείς να δουλέψετε μεσιτικά σε κάποιον ασφαλιστή από τον χώρο σου ? (να βγάλεις κωδικό στο όνομα κάποιου ασφαλιστή εννοώ και να δουλέψεις με ποσοστά ).

Γιατί σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα μπορείς να βάλεις και ασφάλειες (εκτός αν έχεις μπει σε κάποιο επιδοτούμενο πρόγραμμα οπότε το πράμα αλλάζει…)

Για τις ασφάλειες θα πρέπει να εγγραφείς και στο εμπορικό επιμελητήριο , πέρα του οικονομικού όπου ανήκεις σαν λογιστής.

Και συστέγαση μπορείτε να κάνετε , αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς πώς θες να κινηθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισως να μην σας έδωσα να καταλάβετε ακριβως τί θέλω να κάνω οπότε ας το πάρουμε από την αρχή.Εγώ έχω το λογιστικό γραφείο και κάποιος φίλος ο οποίος είναι οικονομολόγος και εεκείνος και έχει δικό του γραφείο με δραστηριότητα οικονομικες μελέτες -προγραμματα κτλ. μου πρότεινε να συνεργαστουμε με κάποιο τροπο να βάλουμε δηλ.ασφάλειες αυτ/του και να τις δουλεύουμε στο δικό μου γραφείο.Οσο για το αν επιτρέπετε νομίζω οτι αν κάνω επέκταση δραστηριότητας με ΚΑΔ για ασφάλεις γιατί να μην μπορώ την στιγμή που πολλα λογιστικά γραφεία έχουν και αυτό το αντικείμενο?Απλά αυτό που με μπερδεύει είναι οτι το μισθωτήριο είναι στο ονομάμου ενώ μετά θα ασκεί και κάποιος άλλος δραστηριοτητα απο τον χωρο μου.Μήπως μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάλι δεν μας φωτίζεις..

Πως θα συνεργαστείτε ? θα κάνετε κάποια εταιρεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισως να μην σας έδωσα να καταλάβετε ακριβως τί θέλω να κάνω οπότε ας το πάρουμε από την αρχή.Εγώ έχω το λογιστικό γραφείο και κάποιος φίλος ο οποίος είναι οικονομολόγος και εεκείνος και έχει δικό του γραφείο με δραστηριότητα οικονομικες μελέτες -προγραμματα κτλ. μου πρότεινε να συνεργαστουμε με κάποιο τροπο να βάλουμε δηλ.ασφάλειες αυτ/του και να τις δουλεύουμε στο δικό μου γραφείο.Οσο για το αν επιτρέπετε νομίζω οτι αν κάνω επέκταση δραστηριότητας με ΚΑΔ για ασφάλεις γιατί να μην μπορώ την στιγμή που πολλα λογιστικά γραφεία έχουν και αυτό το αντικείμενο?Απλά αυτό που με μπερδεύει είναι οτι το μισθωτήριο είναι στο ονομάμου ενώ μετά θα ασκεί και κάποιος άλλος δραστηριοτητα απο τον χωρο μου.Μήπως μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

γίνετε να έχεις δευτερεύουσα δραστηριότητα τις ασφάλειες, μόνο σαν ασφαλιστικός σύμβουλος.Δεν επιτρέπεται δλδ να είσαι πράκτορας ή μεσίτης ασφαλειών.Βέβαια κι αυτό έχει τις υποχρεώσεις τοτ όπως εγγραφή στο εμπορικό επιμελητήριο και απόκτηση άδειας απ αυτό κατόπιν επιτυχούς συμμετοχής σε εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το οχι είναι για το αν θα συνεργαστούμε συστήνοντας κάποια εταιρεία.δηλ.πως θα συνεργαστούμε.Εγώ θα προτιμούσα να έχει ο καθένας την ατομική του επιχ.και να συνεργαζόμαστε μονο για τις ασφάλειες με κάποιο τρόπο ( τον οποίο ψάχνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γίνετε να έχεις δευτερεύουσα δραστηριότητα τις ασφάλειες, μόνο σαν ασφαλιστικός σύμβουλος.Δεν επιτρέπεται δλδ να είσαι πράκτορας ή μεσίτης ασφαλειών.Βέβαια κι αυτό έχει τις υποχρεώσεις τοτ όπως εγγραφή στο εμπορικό επιμελητήριο και απόκτηση άδειας απ αυτό κατόπιν επιτυχούς συμμετοχής σε εξετάσεις.

Συμφωνώ απόλυτα με τον georges , είναι αυτό που σου είπα και πριν. Αν είναι να δουλέψετε μεσιτικά με κάποιο ποσοστό ( το οποίο δεν θα ξεπερνάει το 7 % με 10 % επι των καθαρών ασφαλίστρων ) δεν σε συμφέρει να βάλεις ΚΑΔ για ασφάλειες , άσε που αν δεν έχεις και άδεια ως πράκτορας δεν θα μπορέσεις να το κάνεις. Από όσα μου είπαν γιατί το είχα κοιτάξει και εγώ , θέλει 4 χρόνια προϋπηρεσία σαν σύμβουλος – μεσίτης και εξετάσεις για να γίνεις πράκτορας. Αν έχεις λίγο υπομονή θα το ξανακοιτάξω.

Το θέμα είναι πως σαν πράκτορας θα παίρνεις πάνω από 20 % στα καθαρά ασφάλιστρα αλλά θα τα φορολόγησε !!! Σαν μεσίτης , ανοίγοντας κωδικό σε κάποιον ασφαλιστή , παίρνεις μικρότερο ποσοστό αλλά δεν φαίνεσαι πουθενά.

Αν δουλέψετε μεσιτικά λοιπόν , ανοίγεις έναν κωδικό σ έναν ασφαλιστή εσύ μόνο η και οι δύο αν θέλετε και ξεκινάς να ασφαλίζεις χωρίς ν αλλάξεις μισθωτήρια , μεταβολές ΚΑΔ κτλ. Από το γραφείο σου , από το σπίτι σου η και από τον δρόμο …..

Εγώ προσωπικά κάνω ασφάλειες με μία συνέταιρο στο γραφείο μου ΜΕΣΙΤΙΚΑ σε δύο διαφορετικούς ασφαλιστές , οπότε έχω και περισσότερες ασφαλιστικές εταιρίες. Σε περίπτωση ατυχήματος κτλ πετάω το μπαλάκι στον ασφαλιστή και «ξεχρεώνω» .

Βέβαια εγώ ασφαλίζω κατά κύριο λόγω τους πελάτες του γραφείου και φίλους , για εξυπηρέτηση . Δεν έχω ταμπέλα ασφάλειες για να μπαίνει οποιοσδήποτε , αν και μαθαίνεται πολύ γρήγορα !!!

Σκέψου το , ρωτάω μέσα στις επόμενες μέρες και σου απαντάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η συστέγαση στην παροχή υπηρεσιών γενικά επιτρέπεται. Τώρα για τις ασφάλειες θέλει πολύ προσοχή και διάβασμα γιατί άλλο ασφαλιστικός σύμβουλος, άλλο πράκτορας και άλλο μεσίτης ασφαλειών. Ο τελευταίος μάλιστα θέλει αν θυμάμαι καλά θέλει και μεγάλο χρηματικό ποσό ως εγγύηση. Το πιο εύκολο είναι να γίνεις ασφαλιστικός σύμβουλος αλλά και εκεί θέλει εξετάσεις, επαγγελματικό επιμελητήριο και ασφάλιση αστικής ευθύνης του συμβούλου (ετησίως). Αν πάλι θες να "μπλέξεις" μπορώ να ανεβάσω τη σχετική νομοθεσία. Επίσης αν κάνετε προσωπική εταιρεία απαιτείται να έχετε και οι δυο άδεια συμβούλου ή πράκτορα. Για να προσθέσεις ΚΑΔ ασφαλιστικού συμβούλου η ΔΟΥ θα σου ζητήσει την άδεια από το ΕΕΑ. Οπότε αν ο συνεργάτης σου έχει ήδη άδεια ή μεταφέρει την έδρα του στο χώρο σου ή υποκατάστημα ή απλά χρησιμοποιήτε το χώρο σου για τα ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...