Jump to content
  • 0

Πρόγραμμα επιχορήγησης 200.000 θέσεων πλήρους απασχόλησης

Σ_ΣΑΚΗΣ
 Share

Question

Δεν μπορώ να διανοειθώ ότι από τον ΟΑΕΔ έχει γίνει το λάθος (αν και στην ΕΛΛΑΔΑ είμαστε)

Στο site του ΟΑΕΔ και στο πληροφοριακό έντυπο για το πρόγραμμα αναγράφει "Δεν υπάγονται:  Οι επιχειρήσεις που ήταν προβληματικές την 1-8-2008.

Στο site εδώ όπως και σε πολλά άλλα αναγράφεται "Δεν υπάγονται:  Οι επιχειρήσεις που ΔΕΝ ήταν προβληματικές την 1-8-2008.

Τι ισχύει ρε παιδιά;

Recommended Posts

• 0

Δεν καρφώνω.. :P

απλά μου είπαν να περιμένω γιατί..έβγαλε ο ΟΑΕΔ μια διευκρινιστική και το προσαρμόζουνε ξανά.

• 0

Δεν καρφώνω.. :P

απλά μου είπαν να περιμένω γιατί..έβγαλε ο ΟΑΕΔ μια διευκρινιστική και το προσαρμόζουνε ξανά.

Θα μείνεις πίσω , έχουμε μπει στην εποχή του καρφώματος...

• 0

Όπα! Λέγε ρε μη σου βγάλω το μαλλί τρίχα τρίχα!

• 0

Δεν ξέρω βρε Δημήτρη.. κι εγώ έψαξα και δεν βρήκα κάτι.

Ή με δουλέψανε ή δεν έχει δημοσιοποιηθεί.. της προηγούμενης βδομάδας μου είπανε.

Υ.Γ. όσο για τις τρίχες.. ψάξε ψάξε δεν θα τις βρεις.. :P

• 0
Guest Επισκέπτης

Αν εντάξεις ημερομίσθιους στο πρόγραμμα το ποσό των 1300 ανά μήνα επιμερίζεται σε 25, 26 ή 27 ημερομίσθια;

πχ ο ΝΟεμβρης είχε 26 ασφαλιστικά οπότε κάποιος που εντάχθηκε την 19/11 έχει μισθοδοσία με 9 εντός προγράμματος και 17 εκτός προγράμματος.

αν έχει ημερομίσθιο 65€ θα έχει μικτά εντος 65*9=585€ και 65*17=1105 εκτός.

επιδοτούνται οι εργοδοτικές για το 585 ή για κάτι μικρότερο; δεδομένου ότι το 65*26=1690 άρα πάνω από το 1300 που καλύπτει η επιδότηση;

η απόφαση εγκύκλιος 79 του ικα λέει γι άθροισμα ημερών αλλά τίποτα για αποδοχές. επίσης γράφουν όλοι για μηνιαίο 1300 αλλά όχι για μεροκάματο.

Το 1300 αντιστοιχει σε 25*52€ ή 26*50 ή 27*48,15

ή το βλέπουμε ως σύνολο μόνο οπότε οταν έχεις μισό μήνα τί γίνεται;

• 0
Guest Επισκέπτης

ήθελα να ΄ξερα ποιός μ@λ@κ@ς τον συνέταξε τον πίνακα με τον υπολογισμό των ημερομισθίων ασφάλισης και εργασίας. http://www.taxheaven.gr/default/attachments/download/id/1537

Εντελώς αυθαίρετα γράφει για 30 ημέρες εργασίας και υπολογίζει 25 ασφαλιστικά.

Δεν λαμβάνει υπόψιν το πενθήμερο και το απλούστερο ο Νοέμβρης πχ έχει 26 ασφαλιστικά για ημερμίσθιους.

Τι γίνεται με αυτούς;

• 0

ήθελα να ΄ξερα ποιός μ@λ@κ@ς τον συνέταξε τον πίνακα με τον υπολογισμό των ημερομισθίων ασφάλισης και εργασίας. http://www.taxheaven...ownload/id/1537

Εντελώς αυθαίρετα γράφει για 30 ημέρες εργασίας και υπολογίζει 25 ασφαλιστικά.

Δεν λαμβάνει υπόψιν το πενθήμερο και το απλούστερο ο Νοέμβρης πχ έχει 26 ασφαλιστικά για ημερμίσθιους.

Τι γίνεται με αυτούς;

ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΕΠΙΔΟΤΕΙ

• 0

χρονια πολλα σε ολους!!! αφου διαβασα εγκυκλιους και τις τοποθετησεις σασ, θα ηθελα να σασ κανω καποιοες ερωτησεις που δεν καταλαβα τι παιζει.

1)εγκριτικη πηρε το προγραμμα σε εμενα 4/11 εχοντας 2 ατομα προσωπικο.17-19/10 ειχα για αυτες τις τρεις μερεσ ενα ατομο ακομα που χρειαστηκα για καποια δουλεια στην επιχειρηση και εφυγε με αναγγελια οικειωθελους αποχωρησης.λετε να εχω προβλημα?

2)τις εισφορες του ικα τις πληρωνω μεσω τραπεζα. θα κανουν τα παραστατικα που φαινεται η πληρωμη μεσω τραπεζης ως δικαιολογιτικα για το επιχορηγουμενο ποσο ή θα πρεπει να ειναι ταμειακα πραστατικα απο το ικα?

3)και απο οτι διαβασα προηγουμενα τις εισφορες πχ για εμενα με 4/11 θα τις υπολογισω αναλογικα.η πληρωμη στο ικα θα ειναι μονο οι εισφορες του ασφαλισμενου ή και του εργοδοτη ? επειδη θα κοπει τιμολογιο για τις εισφορεσ του εργοδοτη ρωταω.

και σε λιγο καιρο θα ερθουν και οι ερωτησεις για συμπληρωσει της ΑΠΔ

• 0

ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΑΠΔ Β ΚΑΙ Γ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!

ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΑΠΔ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΥΝΤΑΞΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ ΤΟΥ ΙΚΑ.

ΚΑΙ ΣΥΝ ΤΟΙΣ ΑΛΛΟΙΣ ΟΙ ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

ΕΠΙΣΗΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΕΚΟΨΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ Β' ΤΡΙΜΗΝΟ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 30 ΕΥΡΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΑ ΣΤΗΝ ΑΠΔ

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΩ???

ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ!!!!!!

• 0

ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΠΔ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ 40.000 Η ΤΩΝ 25.000 ΕΚΕΙ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ 100 % Η ΤΟ 80% ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΕΝΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΠΔ ΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 100% ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ.

ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΝ.

• 0
Guest Βαρβάρα

Η επιχείρηση στην οποία δουλεύω μπήκε στο πρόγραμμα επιχορήγησης εργοδοτικών εισφορών. Θα σας γράψω όσα ξέρω γιατί μπορεί να βοηθήσω κάποιους.

Καταρχήν στο site του ικα υπάρχουν 2 εγκύκλιοι με κάποιες οδηγίες για συμπλήρωση των ΑΠΔ σε περίπτωση προγράμματος επιδοτούμενων εργοδοτικών εισφορών οι οποίες με βοήθησαν αρκετά. Η πρώτη είναι η 50/2010 και η δεύτερη η Ε40/530. Επιπλέον έχω ενημερωθεί από άνθρωπο έμπιστο που εργάζεται στο ίκα ότι δεν τους έχουν ενημερώσει σχετικά με τη λειτουργία του συγκεκριμένου προγράμματος ακόμη. Εγώ έχω ημερομηνία πρωτ. της αίτησης 10 Δεκεμβρίου 2010, οπότε θα πρέπει να υπολογίσω αναλογικά από 10/12 έως 31/12 το ποσό των επιδοτούμενων εργοδοτικών εισφορών για τους εργαζομένους όπως επίσης και την αντίστοιχη αναλογία του επιδοτ. ποσού των εργοδ. εισφορών του Δώρου Χριστ. δηλαδή 17ημέρες /200ημέρες (8μηνο Δώρου Χριστουγ).

Προς το παρόν θα επιλέξουμε εμείς το 50% του επιδοτούμενο προσωπικό και αργότερα εάν ο έλεγχος που έρθει θεωρήσει ότι το ποσό επιδότησης θα έπρεπε να είναι μικρότερο τότε θα πληρώσουμε αναδρομικά στο ίκα χωρίς πρόστιμα και στην περίπτωση που το ποσό επιδότησης θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο θα πάρουμε επιστροφή χρημάτων.

Ακόμη, ενημερώθηκα για τα κύρια επικουρικά ταμεία πως θα πληρώνουμε όλο το ποσό των εργοδοτικών εισφορών και ανα τρίμηνο θα παίρνουμε το επιδοτούμενο ποσό πίσω καταθέτοντας κάποια δικαιολογητικά που ούτε στον ΟΑΕΔ ξέρουν ακόμη.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω, έαν γνωρίζει κάποιος, εάν θα πρέπει να έχουμε ξεχωριστές καταστάσεις μισθοδοτικές για το επιδοτούμενο προσωπικό της επιχείρησης.

• 0

11-01-2011, Ποιοι δικαιούνται επιδότηση εισφορών από τον ΟΑΕΔ και για έναν εργαζόμενο

11-01-2011, Ποιοι δικαιούνται επιδότηση εισφορών από τον ΟΑΕΔ και για έναν εργαζόμενο Στο 100% παραμένει η επιδότηση των εισφορών για εργοδότες που απασχολούν από δύο άτομα και πάνω και ενταχθούν στο πρόγραμμα

Το 75% της εργοδοτικής εισφοράς που αναλογεί στο μισθό ακόμη και ενός απασχολούμενου θα «καλύπτει» από φέτος ο ΟΑΕΔ. Την απόφαση να επεκταθεί και σε όσους απασχολούν μόνο έναν εργαζόμενο το πρόγραμμα της επιδότησης των εισφορών για τη διατήρηση των θέσεων εργασίας που ξεκίνησε το 2010 και ήδη έχει «καλύψει» 120.000 θέσεις (σε σύνολο 200.000) έλαβε η διοίκηση του ΟΑΕΔ ύστερα από εισήγηση του διοικητή του Οργανισμού Ηλ. Κικίλια. Σύμφωνα με την απόφαση (την οποία δημοσιεύει η «Η») στις επόμενες εβδομάδες ο ΟΑΕΔ θα δέχεται ηλεκτρονικά αιτήσεις επιδοτήσεων και από όσους απασχολούν ένα εργαζόμενο. Η επιχορήγηση

Η επιχορήγηση για τις κατηγορίες των επιχειρήσεων με ένα άτομο πλήρους απασχόλησης ορίζεται στο 75% των μηνιαίων εργοδοτικών εισφορών, για όλους τους κλάδους κύριας ασφάλισης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ (μεικτή, βαρέα και Επαγγελματικός Κίνδυνος) και της επικουρικής ασφάλισης του ΕΤΕΑΜ. Το ποσό επιχορήγησης αποδίδεται μέσω της χρέωσης του αλληλόχρεου λογαριασμού ΙΚΑ-ΟΑΕΔ και της αντίστοιχης πίστωσης του λογαριασμού του εργοδότη και είναι για άτομα με αναπηρία σε ποσοστό 75% σε μισθό έως 2.000 ευρώ, για εργαζόμενους ηλικίας 50 ετών και πάνω 75% σε μηνιαίες ακαθάριστες αποδοχές έως 1.800 ευρώ και για κάθε άλλη κατηγορία εργαζομένου το 75% σε αποδοχές μέχρι 1.300 ευρώ. Σημειώνεται ότι για τις επιχειρήσεις με προσωπικό από δύο άτομα και πάνω η επιδότηση ήταν και παραμένει στο 100%. Δέσμευση

Οι επιχειρήσεις που απασχολούν ένα άτομο πλήρους απασχόλησης, θα υποχρεούνται να διατηρήσουν τη θέση εργασίας του επιχορηγούμενου εργαζόμενου και το ίδιο καθεστώς απασχόλησης για 18 μήνες (όπως ισχύει και για τις μεγαλύτερες επιχειρήσεις). Ανακατανομή

Σύμφωνα με τα στοιχεία του ΟΑΕΔ το 2011 θα επιχορηγηθούν συνολικά 80.000 θέσεις καθώς το 2010 το σχετικό πρόγραμμα «κάλυψε» 120.000 θέσεις (σε σύνολο 200.000) δεσμεύοντας τις επιχειρήσεις να διατηρήσουν 263.560 θέσεις εργασίας (επιχορηγούμενες και μη). Οι μεγάλες επιχειρήσεις, με προσωπικό πάνω από 50 άτομα, απορρόφησαν το 100% των προσφερόμενων επιχορηγήσεων (40.000 θέσεις) και για το λόγο αυτό θα διατεθούν φέτος άλλες 10.000 θέσεις με νέο ανώτατο όριο ανά επιχείρηση έως 30 επιχορηγούμενες θέσεις. Οι μεσαίες επιχειρήσεις με 10 - 49 άτομα απορρόφησαν σχεδόν το 80% των επιχορηγούμενων θέσεων (46.500 σε σύνολο 60.000) ενώ οι μικρές των 2-9 ατόμων μόνο το 34% (34.000 σε σύνολο 100.000 θέσεων). Με την παράταση του προγράμματος το 2011 και το «άνοιγμα» στις επιχειρήσεις με ένα άτομο, υπολογίζεται ότι το 45% των επιχορηγούμενων θέσεων θα «καλυφθούν» από τις πολύ μικρές επιχειρήσεις, το 30% από τις επιχειρήσεις που απασχολούν από 10-49 άτομα και το 25% από τις επιχειρήσεις με 50 άτομα και πάνω. Η μέγιστη δαπάνη θα φτάσει, το 2011, τα 744 εκατ. ευρώ. Προϋπόθεση: Η ενίσχυση που θα λάβει μία επιχείρηση, αθροιζόμενη με οποιαδήποτε άλλη de minimis ενίσχυση έχει λάβει ή θα λάβει, δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το ποσό των 200.000 ευρώ σε οποιαδήποτε περίοδο τριών οικονομικών ετών.

Πηγή:Ημερησία

• 0

Παιδια καλημερα

Μολις πριν 3 ημερες μου ηρθε και εμενα η εγκριση με ημερομηνια 2/11/2010!!! (Πρόγραμμα επιχορήγησης 200.000 θεσεων)

Αν εχεται την καλοσυνη λιγη βοηθεια επειδη οπως καταλαβαινεται ολα τωρα θα γινουν βιαστικα ...

1. Για τις εισφορες του Νοεμβριου που τις πληρωσα κανονικα να υποθεσω οτι καποια στιγμη μελλοντικα ,θα τα συμψηφισω ή θα τα απαιτησω απο το ΙΚΑ ??

2. Οι κρατησεις μου ειναι ΙΚΑ μικτα 25,06/% (του εργοδοτη ) ..Οποτε αναλογικα υπολογιζω τον Νοεμβριο 24/25 και το Δωρ.Χριστουγεννων

Μικτες αποδοχες /200*49 ????

3. Παραλληλα με το ΙΚΑ εχω επικουρικο ταμειο το ΤΕΑΙΤ-ΤΑΠΙΤ (το παλιο ΤΕΑΥΦΕ για φαρμακευτικες 10% Παρακρατηση ,3+7% για νεους και 6+4 για παλιους )...

Λογικα πληρωνω κανονικα το Επικουρικο , και μετα την υποβολη της ΑΠΔ προσκομιζω αναλογες καταστασεις στον ΟΑΕΔ για τα ατομα που ειναι επιδοτουμενα

καθως και τα αποδεικτικα απληρωμης , και περιμενω απο αυτους την καταβολη της εργοδτ.εισφορας ???? (του επικουρικου)

Ισχυουν τα παραπανω η παω αλλου για αλλου ?? ;-))

Ευχαριστω για τις τυχον απαντησεις σας

• 0

χαιρετώ...

Απο τον ΟΑΕΔ μας ενημερώσανε οτι θα περάσουν για έλεγχο απο Δευτέρα και να εχουμε κάποια χαρτάκια έτοιμα μεταξύ των οποίων είναι κατάσταση επιδοτουμενων, κατάσταση δεσμευμένων και κατασταση λοιπών μη δεσμευμένων.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν τέτοια έντυπα έτοιμα απο τον ΟΑΕΔ, ή κάνω εγώ καταστάσεις με τους υπαλλήλους;;;;;

• 0

χαιρετώ...

Απο τον ΟΑΕΔ μας ενημερώσανε οτι θα περάσουν για έλεγχο απο Δευτέρα και να εχουμε κάποια χαρτάκια έτοιμα μεταξύ των οποίων είναι κατάσταση επιδοτουμενων, κατάσταση δεσμευμένων και κατασταση λοιπών μη δεσμευμένων.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν τέτοια έντυπα έτοιμα απο τον ΟΑΕΔ, ή κάνω εγώ καταστάσεις με τους υπαλλήλους;;;;;

Ολα αυτά είναι σε μία κατάσταση που δίνει ο οαεδ.

• 0

το προγραμμα ισχυει ?

Δεν εχει επιλογη αιτησης σημερα

τι γινετε τωρα ? ξερει καποιος κατι ?

μετα απο μιση ωρα διαβασα στο site του οαεδ οτι πηρε αναστολη απο 31-12-2010

ξερει καποιος αν θα ισχυει παλι ?

• 0

ΚΥΑ 19721/790/15.10.2010

"Κατά τη διάρκεια του προγράμματος δεν είναι δυνατή η μετατροπή του καθεστώτος απασχόλησης, τόσο των επιχορηγούμενων εργαζομένων, όσο και του δεσμευόμενου μη επιχορηγούμενου προσωπικού από πλήρη απασχόληση σε μερική απασχόληση.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος πρέπει να υπάρχουν είκοσι (20) τουλάχιστον ημέρες ασφάλισης κατά μήνα για κάθε μισθωτό επιχορηγούμενο ή δεσμευόμενο. Οι ανωτέρω δεσμεύσεις ισχύουν και για το χρονικό διάστημα από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης μέχρι και την έκδοση της εγκριτικής απόφασης."

Άρα έχει τη δυνατότητα ο εργοδότης να επιβάλλει (με νέα σύμβαση ή χωρίς) σύστημα εκ περιτροπής απασχόλησης με μειον μία ημέρα την εβδομάδα σε κάποια τμήματα της επιχείρησης;

• 0

καλημερα θελω μια βοηθεια γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη.

στο Δ.Χ. οταν καποιος εχει προσληφθει 01/09/2010 και μπηκε σε προγραμμα 01/11/2010 οταν θα υπολογισω την επιδοτηση του Δ.Χ. βασει της διαταγης του οαεδ θα την υπολογισω στο συνολο του μισθου + προσαυξηση 1.04166 η με τον μισθο που θα βγει απο 01/09/2010

• 0

Eτσι για να βρισκόμαστε σε δουλειά.γνωρίζει κανείς αν θα πληρώνει η επιχείρηση ολο το ικα και μετά θα παίρνει τα χρήματα απο τον οαεδ?

η θα πληρώνει μόνο την εισφορά του εργαζόμενου στο τέλος κάθε μήνα για τον προηγούμενο.Κάπου διάβασα για την έκδοση τιμολογίου.

η επιχειρηση θα πληρωνη λιγοτερα, και θα τα βρισκη... ο ΟΑΕΔ με το ΙΚΑ.