Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόγραμμα επιχορήγησης 200.000 θέσεων πλήρους απασχόλησης


Σ_ΣΑΚΗΣ

Ερώτηση

Δεν μπορώ να διανοειθώ ότι από τον ΟΑΕΔ έχει γίνει το λάθος (αν και στην ΕΛΛΑΔΑ είμαστε)

Στο site του ΟΑΕΔ και στο πληροφοριακό έντυπο για το πρόγραμμα αναγράφει "Δεν υπάγονται:  Οι επιχειρήσεις που ήταν προβληματικές την 1-8-2008.

Στο site εδώ όπως και σε πολλά άλλα αναγράφεται "Δεν υπάγονται:  Οι επιχειρήσεις που ΔΕΝ ήταν προβληματικές την 1-8-2008.

Τι ισχύει ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στην περίπτωση που μια εργαζόμενη (η οποία είναι στο δεσμευόμενο προσωπικό) βρίσκεται σε άδεια λοχείας και εν συνεχεία σε άδεια μητρότητας τότε για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν θα υπάρχουν ημέρες ασφάλισης.

Σ' αυτή την περίπτωση μπορεί να γίνει αντικατάστασή της με άλλον εργαζόμενο που απασχολείται ήδη στην επιχείρηση, με καθεστώς μερικής απασχόλησης, εφόσον μετατραπεί σε καθεστώς πλήρους απασχόλησης;

Και τι σε πειράζει η δεσμευόμενη έγκυος?

Παραμένει δεσμευόμενη και δεν χρειάζεται αντικατάσταση ακόμα και αν δεν φαίνονται ένσημα στην ΑΠΔ.

Στον ΟΑΕΔ απλά δίνεις μια φωτοτυπία των δικαιολογητικών λοχείας κτλπ της εγκύου όπου και προκύπτει το γεγονός ότι δεν την έχεις διώξει και ότι παραμένει στην επιχείρηση κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περίπτωση που δεν υποβάλλαμε αίτηση για την καταβολή της επιχορήγησης 30 ημέρες μετά τις ΑΠΔ τι γίνεται??? έπρεπε να είχαμε υποβάλλει 2 αιτήσεις :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περίπτωση που δεν υποβάλλαμε αίτηση για την καταβολή της επιχορήγησης 30 ημέρες μετά τις ΑΠΔ τι γίνεται??? έπρεπε να είχαμε υποβάλλει 2 αιτήσεις :(

Δυστυχώς χάνεται η επιδότηση για το συγκεκριμένο τρίμηνο, οπότε πρέπει να καταβληθούν οι διαφορές εισφορών στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να κάνεις ένσταση μετά την αρνητική απάντηση που θα λάβεις στην αρχική εκπρόθεσμη κατάθεση

κατά 99% θα δικαιωθείς και θα λάβεις την επιδότηση

προσωπικά, σε μία ένσταση (που είχα εγώ κάνει το λάθος) έγραψα ότι εγώ ο λογιστής είχα τότε το τάδε πρόβλημα και έστειλα τα έγγραφα εκπρόθεσμα για την τάδε επιχείρηση

Δικαιώθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ τα πήγα 35 μέρες από την λήξη της απδ...μου ήρθε η απόφαση παραγραφής...έκανα ένσταση (επικαλέστηκα φόρτο εργασίας) και δικαιώθηκα...απ'ότι μου είπαν στον οαεδ συνήθως δικαιώνεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενταξη επιχειρησης στο προγραμμα 25/10/2010.

Υπολογισα 7 εργασιμες εως 31/10/2010 οποτε απο τον πινακα

της εγκυκλιου Β145253/17-12-2010 προκυπτουν 6 ημερες ασφαλισης με επιδοτηση.

Σημερα με πηραν τηλεφωνο οτι αρχισε ο ελεγχος για το Δ τριμ 2010.

Η υπαλληλος υποστηριξε οτι θα μου αναγνωρισει 5 ημερες ασφαλισης ως επιδοτουμενες

επειδη βαση της εγκυκλιου, ο ΟΑΕΔ αναγνωριζει 30 ημερολογιακες ημερες στον μηνα.

Τα παραδειγματα της εγκυκλιου ειναι σε μηνες με 30 ημερες.

Υποστηριξε οτι αν π.χ. η εναρξη ηταν τον Φεβρουαριο με εναρξη στις 25, αυτη παλι θα υπολογιζε οτι

ο μηνας εχει 30 ημερες οποτε θα υπολογιζε 5 ημερες ασφαλισης με επιδοτηση.

Εχει δικιο η υπαλληλος του ΟΑΕΔ;

Η διαφορα που μου βγαζει ειναι 456,00 σε επιδοτηση, ασημαντη σε σχεση με την

συνολικη επιδοτηση 150.000,00 περιπου (30 εργαζομενοι επιδοτουμενοι).

Αλλα η φασαρια με το ΙΚΑ για την τακτοποιηση της διαφορας ειναι πολυ μεγαλη.

Καποια προταση για το πως να χειριστω το θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενταξη επιχειρησης στο προγραμμα 25/10/2010.

Υπολογισα 7 εργασιμες εως 31/10/2010 οποτε απο τον πινακα

της εγκυκλιου Β145253/17-12-2010 προκυπτουν 6 ημερες ασφαλισης με επιδοτηση.

Σημερα με πηραν τηλεφωνο οτι αρχισε ο ελεγχος για το Δ τριμ 2010.

Η υπαλληλος υποστηριξε οτι θα μου αναγνωρισει 5 ημερες ασφαλισης ως επιδοτουμενες

επειδη βαση της εγκυκλιου, ο ΟΑΕΔ αναγνωριζει 30 ημερολογιακες ημερες στον μηνα.

Τα παραδειγματα της εγκυκλιου ειναι σε μηνες με 30 ημερες.

Υποστηριξε οτι αν π.χ. η εναρξη ηταν τον Φεβρουαριο με εναρξη στις 25, αυτη παλι θα υπολογιζε οτι

ο μηνας εχει 30 ημερες οποτε θα υπολογιζε 5 ημερες ασφαλισης με επιδοτηση.

Εχει δικιο η υπαλληλος του ΟΑΕΔ;

Η διαφορα που μου βγαζει ειναι 456,00 σε επιδοτηση, ασημαντη σε σχεση με την

συνολικη επιδοτηση 150.000,00 περιπου (30 εργαζομενοι επιδοτουμενοι).

Αλλα η φασαρια με το ΙΚΑ για την τακτοποιηση της διαφορας ειναι πολυ μεγαλη.

Καποια προταση για το πως να χειριστω το θεμα;

Δίκιο δεν έχει αλλά δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη γιατί οι εγκύκλιοι του ΟΑΕΔ για το πως θα υπολογίσουν τις ημέρες είναι κάπως έτσι όπως σου τα είπε και περιέχουν έναν υπολογισμό των ενσήμων όταν ο μήνας δεν είναι ολόκληρος επιδοτούμενος με ανόητο χονδροειδές τρόπο...

Σε παρόμοια περίπτωση που μου έτυχε της είπα να κάνει ότι θέλει όταν επέμενε να μην καταλαβαίνει βασικά πράγματα όπως το 1,2 κτλπ, οπότε όταν και αν στο μέλλον προκύψει η διαφορά με το ΙΚΑ (στην περίπτωσή μου μερικά ευρώ), θα βάλω το ΙΚΑ να βγάλει άκρη με τον ΟΑΕΔ - που δεν θα βγάλει.... Βαρέθηκα να τσακώνομαι με τέτοιους ανθρώπους που παρουσιάζουν μια κακογραμμένη και λάθος εγκύκλιο του ΟΑΕΔ σαν επίσημο και νόμιμο τρόπο υπολογισμού μισθοδοσίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημερα με πηραν τηλεφωνο οτι αρχισε ο ελεγχος για το Δ τριμ 2010.

Τυχεράκια.. εσύ θα κλείσεις χρήση άνετα.. εμένα δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενταξη επιχειρησης στο προγραμμα 25/10/2010.

Υπολογισα 7 εργασιμες εως 31/10/2010 οποτε απο τον πινακα

της εγκυκλιου Β145253/17-12-2010 προκυπτουν 6 ημερες ασφαλισης με επιδοτηση.

Σημερα με πηραν τηλεφωνο οτι αρχισε ο ελεγχος για το Δ τριμ 2010.

Η υπαλληλος υποστηριξε οτι θα μου αναγνωρισει 5 ημερες ασφαλισης ως επιδοτουμενες

επειδη βαση της εγκυκλιου, ο ΟΑΕΔ αναγνωριζει 30 ημερολογιακες ημερες στον μηνα.

Τα παραδειγματα της εγκυκλιου ειναι σε μηνες με 30 ημερες.

Υποστηριξε οτι αν π.χ. η εναρξη ηταν τον Φεβρουαριο με εναρξη στις 25, αυτη παλι θα υπολογιζε οτι

ο μηνας εχει 30 ημερες οποτε θα υπολογιζε 5 ημερες ασφαλισης με επιδοτηση.

Εχει δικιο η υπαλληλος του ΟΑΕΔ;

Δεν ειχε κανενας αλλος εναρξη τον Οκτωβριο του 2010 και να εχει γινει ελεγχος τoυ προγραμματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενταξη επιχειρησης στο προγραμμα 25/10/2010.

Υπολογισα 7 εργασιμες εως 31/10/2010 οποτε απο τον πινακα

της εγκυκλιου Β145253/17-12-2010 προκυπτουν 6 ημερες ασφαλισης με επιδοτηση.

Σημερα με πηραν τηλεφωνο οτι αρχισε ο ελεγχος για το Δ τριμ 2010.

Η υπαλληλος υποστηριξε οτι θα μου αναγνωρισει 5 ημερες ασφαλισης ως επιδοτουμενες

επειδη βαση της εγκυκλιου, ο ΟΑΕΔ αναγνωριζει 30 ημερολογιακες ημερες στον μηνα.

Τα παραδειγματα της εγκυκλιου ειναι σε μηνες με 30 ημερες.

Υποστηριξε οτι αν π.χ. η εναρξη ηταν τον Φεβρουαριο με εναρξη στις 25, αυτη παλι θα υπολογιζε οτι

ο μηνας εχει 30 ημερες οποτε θα υπολογιζε 5 ημερες ασφαλισης με επιδοτηση.

Εχει δικιο η υπαλληλος του ΟΑΕΔ;

Η διαφορα που μου βγαζει ειναι 456,00 σε επιδοτηση, ασημαντη σε σχεση με την

συνολικη επιδοτηση 150.000,00 περιπου (30 εργαζομενοι επιδοτουμενοι).

Αλλα η φασαρια με το ΙΚΑ για την τακτοποιηση της διαφορας ειναι πολυ μεγαλη.

Καποια προταση για το πως να χειριστω το θεμα;

Μπορείς να ζητήσεις γραπτή απόφαση του Ο.Α.Ε.Δ. και να κάνεις ένσταση. Αυτά με τις 30 ημέρες δεν ισχύουν στο ασφαλιστικό δίκαιο και ο ΟΑΕΔ λέει βλακείες.

Στη θέση σου βέβαια θα πήγαινα στο Ι.Κ.Α. να πληρώσω τη διαφορά. Εκεί τουλάχιστον ξέρουν καλύτερα και θα συνεννοηθείς πιο καλά....

Δεν φτάνει που ελέγχει ο Ο.Α.Ε.Δ. ένα χρόνο μετά, κάνει και εξυπνάδες. Μπουρδέλο δημόσιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποθέτω ότι σε περίπτωση επικουρικού ταμείου (πχ ΤΕΑΥΕΚ) περιμένουμε πρώτα τον έλεγχο και μετά τα ζητάμε για να τα πάρουμε κάποτε.

Έχω όμως μια απορία: Διαβάζω στην εγκύκλιο ΟΑΕΔ Β123290/9.6.2011

στο http://www.prosvasis.com/gr/publica/?p=4698

κάτι περίεργα ποσοστά κρατήσεων όσον αφορά το ΤΕΑΥΕΚ 3,6% αντί για 4% που περιμένω και απορώ που τα βρήκαν αυτά;

Καταλαβαίνει κανείς τι είναι αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με παρακάλεσε ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ να βάζω σε άλλη γραμμή τα Δώρα και Επιδόματα μήπως βγάλουν καμιά άκρη

Οπότε έκανα ένα νέο xls

Σε εμένα έτυχε το αντίθετο. Το πρόγραμμα μου (EPSILON) βγάζει το έντυπο Β σε διαφορετικές γραμμες Δώρα και Επιδόματα , η ύπάλληλος τα θέλει σε Α3 , και στην ίδια γραμμη. Μάλιστα ζήτησε απο τον εργοδότη να συμπληρώσει χειρόγραφα σε κενο εντυπο Β τα στοιχεία των εργαζομένων και θα συμπλήρωνε μόνη της τα ποσά!!!! . Με λίγα λόγια με εξέθεσε ανεπανόρθοτα , και είναι η τριτή φορά που υποβάλλονται στο συγκεκριμένο ΟΑΕΔ για την ίδια επιχείρηση , και για τα προηγόυμενα 2 έχουν κοπει και τα τιμολόγια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δεν γνώριζε οτι απο 1/7 αλλαξε η ΕΓΣΣΕ και απο 1/8 αυξηθηκαν οι εισφορές... δεν την ενδιέφεραν οι εργαζόμενοι που αμοίβονται πάνω απο το βασικό... Οτι να ναι έλεγε... ΕΦΕΔΡΕΙΑ ΤΩΡΑ της είπα και έκλεισα το τηλέφωνο! Τώρα τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εναρξη προγραμματος 25/10/2010

Ημερομισθιος με ημερομισθιο 54,46.

Δεκεμβριος 27 ημερομισθια συνολικες αποδοχες 1.470,42

Δωρο χριστουγεννων 1.418,42.

Συντελεστης 68 ημερων 0,2863

Υπολογιζω 1300,00*0,2863=372,19

372,19*30,21% (βαρεα) = 112,44 επιδοτηση

Το τσακαλι ελεγκτης του ΟΑΕΔ υπολογιζει

Οριο μηνα 1300

1300/27 ημερομισθα Δεκεμβριου=48,15

48,15*25=1203,75 Δωρο Χριστουγεννων

1203,75*0,2863=344,63

344,63*30,21%=104,11 επιδοτηση

Ειμαι τοσο λαθος?

Στην ιδια περιπτωση μου εβγαλε διαφορα 0,01 σε 1 εργαζομενο και 0,02 σε αλλους 2.

ΕΛΕΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εναρξη προγραμματος 25/10/2010

Ημερομισθιος με ημερομισθιο 54,46.

Δεκεμβριος 27 ημερομισθια συνολικες αποδοχες 1.470,42

Δωρο χριστουγεννων 1.418,42.

Συντελεστης 68 ημερων 0,2863

Υπολογιζω 1300,00*0,2863=372,19

372,19*30,21% (βαρεα) = 112,44 επιδοτηση

Το τσακαλι ελεγκτης του ΟΑΕΔ υπολογιζει

Οριο μηνα 1300

1300/27 ημερομισθα Δεκεμβριου=48,15

48,15*25=1203,75 Δωρο Χριστουγεννων

1203,75*0,2863=344,63

344,63*30,21%=104,11 επιδοτηση

Ειμαι τοσο λαθος?

Στην ιδια περιπτωση μου εβγαλε διαφορα 0,01 σε 1 εργαζομενο και 0,02 σε αλλους 2.

ΕΛΕΟΣ.

Υπάρχουν κ κάποιοι στο Δημόσιο που δουλεύουν , ή μας δουλευουν...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κώστας

Από τα copy paste στις εγκυκλίους αναγράφουν βλακωδώς ότι κάνεις αίτηση αποπληρωμής ενώ -την ίδια στιγμή- με το ΦΕΚ και τις εγκυκλίους τους σου λένε ότι εξ'αρχής απλώς δεν υπολογίζεις εργοδοτικές εισφορές. Έτσι, το αθεώρητο τιμολόγιο που ζητάνε στα δικαιολογητικά είναι μια παπαριά και μισή, διότι κάτι τέτοιο δεν έχει κανένα νόημα. Πως είναι δυνατόν να σου λένε να μην υπολογίζεις εργοδοτικές εισφορές και έπειτα να σου λένε έλα να κάνεις αίτηση αποπληρωμής και φέρε μου και τιμολόγιο; Να γράψουν τι στο τιμολόγιο; Έτσι, σε δύο αιτήσεις "αποπληρωμής" που υπέβαλα μου είπαν ότι εκ παραδρομής γράφτηκε για το τιμολόγιο.... Εξυπακούεται κύριε ότι δεν απαιτείται τιμολόγιο [σαν να μου λέει χαζός είσαι; Τι κι αν το γράφει ο ΟΑΕΔ στα δικαιολογητικά;]

doc

Η λογική λέει πως έτσι έχουν τα πράγματα.

Σε επανειλημμένες όμως ερωτήσεις μου στο τοπικό ΚΠΑ απαντούν πως θα ζητηθεί τιμολόγιο.

Τώρα που ξεκίνησε ο έλεγχος του Δ' τριμήνου του 2010 μήπως έχει ξεκαθαριστεί το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η λογική λέει πως έτσι έχουν τα πράγματα.

Σε επανειλημμένες όμως ερωτήσεις μου στο τοπικό ΚΠΑ απαντούν πως θα ζητηθεί τιμολόγιο.

Τώρα που ξεκίνησε ο έλεγχος του Δ' τριμήνου του 2010 μήπως έχει ξεκαθαριστεί το θέμα;

Το αν χρειάζεται τιμολογιο ή όχι είναι θέμα ΚΒΣ καταρχην .Λογικό είναι ο Δημητρης να θεωρεί ότι δεν χρειάζεται όμως πρώτα πρέπει να δούμε δυστυχως τον ΚΒΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το αν χρειάζεται τιμολογιο ή όχι είναι θέμα ΚΒΣ καταρχην .Λογικό είναι ο Δημητρης να θεωρεί ότι δεν χρειάζεται όμως πρώτα πρέπει να δούμε δυστυχως τον ΚΒΣ

Χρειάζεται, κάποιοι ΟΑΕΔ το εκδίδουν, μόνο που εκδίδουν τώρα μαζικά, μετά τη λήξη του προγράμματος, τα τιμολόγια. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχει μπει μια εταιρεία στην επιδότηση τον Δεκέμβριο του 2010 και το τιμολόγιο να εκδοθεί τον Φλεβάρη του 2012....

Χάος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω ρωταω και το εξης: αν ζητηθει τιμολογιο αυτο (που θα ζητηθει) ειναι προσθετικο των εσοδων οποτε καναμε μια τρυπα στο νερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρειάζεται, κάποιοι ΟΑΕΔ το εκδίδουν, μόνο που εκδίδουν τώρα μαζικά, μετά τη λήξη του προγράμματος, τα τιμολόγια. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχει μπει μια εταιρεία στην επιδότηση τον Δεκέμβριο του 2010 και το τιμολόγιο να εκδοθεί τον Φλεβάρη του 2012....

Χάος...

Δημητρη το φορολογικό μέρος το έχουμε συζητήσει πολλές φορές στο φορουμ κ υπάρχουν διαφορετικές απόψεις κυρίως για τον λογιστικό τρόπο καταχώρησης , την ημερομηνία καταχώρησης κτλ . Η λογιστική με την φορολογία δεν συμβαδίζουν κ στην Ελλάδα ο λογιστής(μικρων επιχειρησεων κυριως ) είναι υπάλληλος του κράτους κ τπτ άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..ο λογιστής(μικρων επιχειρησεων κυριως ) είναι υπάλληλος του κράτους κ τπτ άλλο .

υπάγεται στις διατάξεις του ενιαίου μισθολογίου? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κώστας

καναμε μια τρυπα στο νερο ?

Αν έχουμε μειώσει τις δαπάνες μισθοδοσίας κατά το ποσό της επιδότησης υπάρχει τρόπος να αποφύγουμε την διπλή φορολόγηση;

Μιας και είναι πλέον δεδομένο ότι το τιμολόγιο θα το κόψουμε.

Είναι δυνατόν το τιμολόγιο να μην καταχωρηθεί στα έσοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχουμε μειώσει τις δαπάνες μισθοδοσίας κατά το ποσό της επιδότησης υπάρχει τρόπος να αποφύγουμε την διπλή φορολόγηση;

Μιας και είναι πλέον δεδομένο ότι το τιμολόγιο θα το κόψουμε.

Είναι δυνατόν το τιμολόγιο να μην καταχωρηθεί στα έσοδα;

Φυσικα.

Καταχωρησε το σε μια πληροφοριακη στηλη (για Β κατηγορια βιβλια) για λογους συμφωνιας, για το ΦΠΑ και για το ΚΕΠΥΟ.

Ειναι δυνατο να φορολογηθεις για κατι που δεν ελαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κώστας

Φυσικα.

Καταχωρησε το σε μια πληροφοριακη στηλη (για Β κατηγορια βιβλια) για λογους συμφωνιας, για το ΦΠΑ και για το ΚΕΠΥΟ.

Ειναι δυνατο να φορολογηθεις για κατι που δεν ελαβες;

Επομένως στην περίπτωση που έχουμε μειώσει τις δαπάνες μισθοδοσίας κατά το ποσό της επιδότησης θα πρέπει το τιμολόγιο να μην καταχωρηθεί στα φορολογητέα έσοδα.

Θα καταχωρηθεί λοιπόν σε μια πληροφοριακή στήλη του βιβλίου Εσόδων-Εξόδων και θα ενημερωθεί η συγκεντρωτική κατάσταση ΚΕΠΥΟ.

Όσον αφορά το ΦΠΑ η αξία θα εμφανιστεί στον κωδικό 310 της περιοδικής και στον 611 της εκκαθαριστικής. Ο κωδικός όμως 615 της εκκαθαριστικής (Ακαθ. εσοδ. φορολ. εισοδ.) θα μειωθεί κατά την αξία του τιμολογίου.

Στο Ε3 δεν θα εμφανίζεται η αξία. Ο κωδικός 551 του Ε3 (Σύνολο ακαθάριστων εσόδων) θα ισούται με τον κωδ. 615 της εκκαθαριστικής.

Αν βλέπεται κάποιο λάθος ή παράληψη στα παραπάνω θα σας παρακαλούσα να κάνετε τις παρατηρήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...