Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόγραμμα επιχορήγησης 200.000 θέσεων πλήρους απασχόλησης


Σ_ΣΑΚΗΣ

Ερώτηση

Δεν μπορώ να διανοειθώ ότι από τον ΟΑΕΔ έχει γίνει το λάθος (αν και στην ΕΛΛΑΔΑ είμαστε)

Στο site του ΟΑΕΔ και στο πληροφοριακό έντυπο για το πρόγραμμα αναγράφει "Δεν υπάγονται:  Οι επιχειρήσεις που ήταν προβληματικές την 1-8-2008.

Στο site εδώ όπως και σε πολλά άλλα αναγράφεται "Δεν υπάγονται:  Οι επιχειρήσεις που ΔΕΝ ήταν προβληματικές την 1-8-2008.

Τι ισχύει ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Επίσης να ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής:

Σε περίπτωση που η επιχείρηση έχει 3 άτομα τί δηλώνει στα παρακάτω κελιά?

ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: 2

ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: 3

ΛΟΙΠΟ ΜΗ ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: 0

Αυτά που έχω βάλει παραπάνω ή όχι?

το εντυπο λέει ότι στρογγυλοποιούμε προς τα πάνω! Τί ακριβώς εννοεί? Στους 3 επιδοτούνται οι 2 ή ο 1? Γιατί από ότι κατάλαβα 1,5 επιδοτηση δεν υπάρχει... λέει επίσης ότι υπάρχει δέσμευση για ίδιο αριθμό μη επιδοτούμενων σε σχέση με αυτούς που επιδοτούνται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζετε ποιος είναι ο κωδικός ΣΤΑΚΟΔ για λογιστικό γραφείο?

Αν δεν έχουν αλλάξει οι ΣΤΑΚΟΔ από 2003 τα λογιστικά γραφεία ήταν στον κωδικό 741.2, αλλά στην αίτηση δεν εμφανίζεται αυτός ο Κωδικός,

όπως δεν εμφανίζεται και ο κωδικός 69 (με βάση τον ΚΑΔ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης άλλη μία ερώτηση.

Επιχείρηση με 4 υπαλλήλους, 3 με πλήρη απασχόληση και 1 με μερική απασχόληση.

Στις θέσεις εργασίας στην επιχείρηση τι πρέπει να δηλώσει, αφού 1 άτομο μερικής απασχόλησης κάνει 0,5 άτομο πλήρους απασχόλησης?

Επιχορηγούμενο άπασχολούμενο προσωπικό: ??

Δεσμευμένο απασχολούμενο προσωπικό: ??

Λοιπό μη δεσμευόμενο απασχολούμενο προσωπικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζετε ποιος είναι ο κωδικός ΣΤΑΚΟΔ για λογιστικό γραφείο?

Αν δεν έχουν αλλάξει οι ΣΤΑΚΟΔ από 2003 τα λογιστικά γραφεία ήταν στον κωδικό 741.2, αλλά στην αίτηση δεν εμφανίζεται αυτός ο Κωδικός,

όπως δεν εμφανίζεται και ο κωδικός 69 (με βάση τον ΚΑΔ).

Εχουν αλλάξει το 2008.

Δραστηριότητες λογιστικής, τήρησης βιβλίων και ελέγχου· δραστηριότητες παροχής φορολογικών συμβουλών

ΣΤΑΚΟΔ 2003 7412

ΣΤΑΚΟΔ 2008 69.20-0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

έχω διαβάσει το πληροφοριακό έντυπο του ΟΑΕΔ για τις 200000 θέσεις εργασίας και δεν μπόρεσα να καταλάβω τα ακόλουθα:

1) Μπορεί μια επιχ/ση να υπαχθει για λιγότερες θέσεις απ'αυτές που έχει ?

Δηλαδή αν έχω 20 άτομα μπορώ να ενταχθώ για 8+8 = 16 ώστε να μπορώ να αποδεσμεύσω τα άλλα 4 άτομα αν χρειαστεί?

2) Στην ηλεκτρονική αίτηση το ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ το καταλαβαίνω.

Το ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ θα πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο νούμερο ?

Το ΛΟΙΠΟ ΜΗ ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ποιούς αφορά ? π.χ. τα συγγενικά πρόσωπα ή τα 4 άτομα για τα οποία δεν θέλω να δεσμευτώ ?

3) Ποιοί από τους υπαλλήλους της επιχείρησης θα επιλεγούν για την επιχορήγηση ?

Αν ένας υπάλληλος παίρνει 1300 ακαθάριστα και εντάσσεται στα βαρέα ένσημα μπορεί να δεσμεύει

έναν άλλο υπάλληλο που παίρνει 800 ακαθάριστα και εντάσσεται στα μικτά ένσημα?

Και αν χρειαστεί θα μπορούσε να αλλάξει ο επιχορηγούμενος ή θα πρέπει να είναι πάντα ο ίδιος?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύω αυτό που διάβασα στο site του ΟΑΕΔ.

Μήπως θα έπρεπε οι διαχειριστές του site να το κοιτάξουν και αν όντως πρόκειται για λάθος να το διορθώσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ενταγμένες επιχειρήσεις θα επιχορηγηθούν για το 50% των εργαζομένων που απασχολούν κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησής τους και ειδικότερα για έναν (1) έως και ογδόντα (80) εργαζόμενους κατ’ ανώτατο όριο, με την προϋπόθεση να διατηρήσουν, ίσο αριθμό τουλάχιστον μη επιχορηγούμενων εργαζομένων με τον αριθμό των επιχορηγούμενων καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά. Εφόσον μία επιχείρηση απασχολεί 4 άτομα εκ των οποίων ο ένας με μερική απασχόληση τότε στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι 4 εκτός και εάν γίνει μετατροπή της μερικής σε πλήρη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εταιρια απασχολει 137 εργαζομενους.

Απο αυτους οι 76 δεν εχουν κυρια ασφαλιση στο ΙΚΑ (εχουν ΤΣΜΕΔΕ).

Μενουν 61.

Ενας εργαζομενος ειναι και στο ΔΣ.

Μενουν 60.

Μπορω να επιχορηγηθω για τους 30.

Μονη υποχρεωση μου, απο οτι καταλαβα, ειναι να μην εχω μειωση προσωπικου.

Πολυ απλο δεν ειναι;

Υπαρχει κατι περιεργο που δεν αντιλαμβανομαι;

Στο προγραμμα αναφερει επίσης οτι:

Δεν υπάγονται:

- Οι επιχειρήσεις για τους εργαζομένους τους που απασχολούνται από την 22η ώρα βραδινή (έναρξη ωραρίου) έως και την 6η πρωινή (λήξη ωραρίου).

Εγω στους 60 εργαζομενους, υπολογιζω και 4 φυλακες που εχουν κυλιομενο προγραμμα.

Κυλιομενο με το 1/3 της εργασιας τους να ειναι βραδινη εργασια.

Μηπως κακως τους υπολογιζω στα 60 ατομα για να επιχορηγηθω για τους 30;

Δεν εχω ασχοληθει με προγραμματα απασχολησης του ΟΑΕΔ, οποτε καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρο 1<BR style="FONT-WEIGHT: bold">Αντικείμενο προγράμματος- Σκοπός του προγράμματος

1. Σκοπός του προγράμματος είναι η επιχορήγηση 200.000 θέσεων πλήρους απασχόλησης, σε επιχειρήσεις και γενικά εργοδότες του ιδιωτικού τομέα, με την επιχορήγηση του μη μισθολογικού κόστους που αντιστοιχεί στις μηνιαίες εργοδοτικές εισφορές, ως κίνητρο για τη διατήρηση τουλάχιστον 400.000 θέσεων εργασίας για χρονικό διάστημα δεκαοκτώ (18) μηνών, με έμφαση στις ειδικές ομάδες εργαζομένων, οι οποίες αναλύονται ως εξής :

• Άτομα με αναπηρία

• Εργαζόμενοι ηλικίας 50 ετών και άνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εταιρια απασχολει 137 εργαζομενους.

Απο αυτους οι 76 δεν εχουν κυρια ασφαλιση στο ΙΚΑ (εχουν ΤΣΜΕΔΕ).

Μενουν 61.

Ενας εργαζομενος ειναι και στο ΔΣ.

Μενουν 60.

Μπορω να επιχορηγηθω για τους 30.

Μονη υποχρεωση μου, απο οτι καταλαβα, ειναι να μην εχω μειωση προσωπικου.

Πολυ απλο δεν ειναι;

Υπαρχει κατι περιεργο που δεν αντιλαμβανομαι;

Στο προγραμμα αναφερει επίσης οτι:

Δεν υπάγονται:

- Οι επιχειρήσεις για τους εργαζομένους τους που απασχολούνται από την 22η ώρα βραδινή (έναρξη ωραρίου) έως και την 6η πρωινή (λήξη ωραρίου).

Εγω στους 60 εργαζομενους, υπολογιζω και 4 φυλακες που εχουν κυλιομενο προγραμμα.

Κυλιομενο με το 1/3 της εργασιας τους να ειναι βραδινη εργασια.

Μηπως κακως τους υπολογιζω στα 60 ατομα για να επιχορηγηθω για τους 30;

Δεν εχω ασχοληθει με προγραμματα απασχολησης του ΟΑΕΔ, οποτε καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Καλημέρα Τάσο,

Απλό φαίνεται αλλά πράγματι, επιχορηγείσαι πχ για 10 εργαζόμενους με μόνη υποχρέωση ότι πρέπει να διατηρήσεις για 18μήνες αυτούς τους 10 και άλλους 10 τουλάχιστον!

Άρα όπως τα περιγράφεις θα εντάξεις τους 28 για επιδότηση και υποχρεούσαι να διατηρήσεις τουλάχιστον 56 για το 18μηνο.

Τους 4 δε θα σε αφήσουν να τους εντάξεις.

Βέβαια αυτό θα το διασταυρώσουν από την κατάσταση Σ.Ε.Π.Ε. που ζητούν στα δικαιολογητικά, δες εκεί πώς ακριβώς περιγράφεται το ωράριό τους.

Το θέμα είναι πως γίνεται ήδη κακός χαμός στα κατά τόπους ΚΠΑ (ούτε τηλέφωνο δε σηκώνουν σήμερα!)

Η αίτηση που μόλις έστειλα ηλεκτρονικά πήρε τον αριθμό 2922(!!!) και λειτουργεί μόνο 2 εργάσιμες τώρα το πρόγραμμα.

Κοινώς, όποιος προλάβει!!!

Όπως και να έχει πάντως, καλή επιτυχία :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το με εμφαση δεν σημαινει και αποκλειστικα.

Αν δεις το αρθρο 6 θα δεις οτι αφορα και κοινους εργαζομενους απλως εχουν

μικροτερο οριο ακαθαριστων αποδοχων επι των οποιων υπολογιζεται η επιχορηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αίτηση που μόλις έστειλα ηλεκτρονικά πήρε τον αριθμό 2922(!!!) και λειτουργεί μόνο 2 εργάσιμες τώρα το πρόγραμμα.

Κοινώς, όποιος προλάβει!!!

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το θεμα ειναι οτι οντως ειναι οποιος προλαβει.

Την αιτηση την εχω ηδη υποβαλλει και στον ΟΑΕΔ.

Το ωραριο για τους φυλακες στο προγραμμα ειναι "Συμφωνα με το προγραμμα εναλλαγης ομαδων".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το θεμα ειναι οτι οντως ειναι οποιος προλαβει.

Την αιτηση την εχω ηδη υποβαλλει και στον ΟΑΕΔ.

Το ωραριο για τους φυλακες στο προγραμμα ειναι "Συμφωνα με το προγραμμα εναλλαγης ομαδων".

Κοίτα, νομίζω ότι αν "περάσει" στο πρώτο στάδιο της αίτησης , μετά δε θα σου προκύψει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συμπεριλαμβάνεις κι αυτούς λοιπόν και .... rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κοίτα, νομίζω ότι αν "περάσει" στο πρώτο στάδιο της αίτησης , μετά δε θα σου προκύψει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συμπεριλαμβάνεις κι αυτούς λοιπόν και .... rolleyes.gif

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι απο τα δύο ισχύει ?

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΟΑΕΔ

Εξαιρέσεις

i. Στο πρόγραμμα δεν εντάσσονται για επιχορήγηση:

Ø Οι εργαζόμενοι που προσελήφθηκαν για την κάλυψη συμβατικών υποχρεώσεων της επιχείρησης όπως της δημιουργίας θέσεων εργασίας από επενδυτικά σχέδια που εντάσσονται σε άλλο καθεστώς ενίσχυσης.

Η ανωτέρω διάταξη δεν ισχύει στην περίπτωση που οι επιχειρήσεις έχουν λάβει κρατικές ή κοινοτικές ενισχύσεις, και οι μισθολογικές δαπάνες (άμεσο ή έμμεσο μισθολογικό κόστος) των εργαζομένων που απασχολούνται δεν συμπεριλαμβάνονται στις κατηγορίες των επιλέξιμων δαπανών.

ΚΥΑ 19721/790/15.10.2010

Εξαιρέσεις

i. Στο πρόγραμμα δεν εντάσσονται για επιχορήγηση:

Ø Οι εργαζόμενοι, που προσελήφθησαν για την κάλυψη συμβατικών υποχρεώσεων της επιχείρησης, όπως της δημιουργίας θέσεων εργασίας από επενδυτικά σχέδια, που εντάσσονται σε άλλο καθεστώς ενίσχυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικα αυτο που αναφεραι το πληροφοριακο, το οποιο ειναι επεξηγηματικο της εγκυκλιου.

:o:D :D :lol: :lol: :lol:

Τάσο με συγχωρείς αλλά........ Λογική και μπ.....κράτος που ζούμε δεν συνάδουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΘΕΣΕΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ.

ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ

ΤΟ ΚΠΑ ΔΗΛ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ.

Η ΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΠΑ ΔΕ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ

ΛΟΓΟ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ¨

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το παρουσίασε και στο δικό μου pc!

Η αίτηση έρχεται νομίζω με κλειδωμένο το συγκεκριμένο πεδίο και μόλις συμπληρώσεις όλα τα απαραίτητα (καθώς και τα δύο check ότι αποδέχεσαι τους ορους κλπ ) τότε ανοίγει η επιλογή των ΚΠΑ.

στην 1η αίτηση που συμπλήρωσα πάντως, φαινομενικά δεν έφταιγε τίποτα !

Άλλαξε browser μήπως του φταίει ....προσπάθησε από explorer αν μπαίνεις από άλλον. ( Κι αυτό το έκανα μέχρι να ξεκολλήσει )

Υπομονή και επιμονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΘΕΣΕΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ.

ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ

ΤΟ ΚΠΑ ΔΗΛ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ.

Η ΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΠΑ ΔΕ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ

ΛΟΓΟ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ¨

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΕΠΕΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΕΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ 50% ΤΩΝ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΘΕΙ Π.Χ ΓΙΑ ΤΟ 20% ΤΩΝ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΕΧΕΙ ΔΕΣΜΕΥΣΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ .

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ 18 ΜΗΝΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ.ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΕΡΑ 4 ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΣΕ 18 ΜΗΝΕΣ 4.ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ 1 ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΘΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ 1.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει δίκιο ο πελάτης σου!

"Οι ενταγμένες επιχειρήσεις θα επιχορηγηθούν για το 50% των εργαζομένωνπου απασχολούν κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης τους και ειδικότερα για έναν (1) έως και ογδόντα (80) εργαζόμενους κατ’ ανώτατο όριο, με την προϋπόθεση να διατηρήσουν, ίσο αριθμό τουλάχιστον μη επιχορηγούμενων εργαζομένων με τοναριθμό των επιχορηγουμένων καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος."

Ο περιορισμός για μη μείωση προσωπικού είναι για το τελευταίο τρίμηνο πριν την ένταξη στο πρόγραμμα

"Για να υπαχθεί μια επιχείρηση στο πρόγραμμα, δεν θαπρέπει να έχει προβεί, κατά τη διάρκεια του τριμήνου πριν την αίτηση υπαγωγήςστο πρόγραμμα, σε μείωση προσωπικού"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΕΠΕΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΕΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ 50% ΤΩΝ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΘΕΙ Π.Χ ΓΙΑ ΤΟ 20% ΤΩΝ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΕΧΕΙ ΔΕΣΜΕΥΣΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ .

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ 18 ΜΗΝΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ.ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΕΡΑ 4 ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΣΕ 18 ΜΗΝΕΣ 4.ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ 1 ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΘΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ 1.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Σύμφωνα με την ΚΥΑ η επιδότηση εργοδοτικών εισφορών για 10 άτομα επιβάλλει στον εργοδότη να διατηρήσει στην

εργασία άλλους 10,σύνολο 20 εργαζόμενους για 18 μήνες και αν έχει π.χ 200 εργαζόμενους να μπορεί να απολύσει

όσους επιθυμεί πάνω από τους είκοσι (20).

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι εφόσον υπαχθεί κάποιος στο πρόγραμμα,είναι υποχρεωμένος να μην απολύσει ΚΑΝΕΝΑ

εργαζόμενο για 18 μήνες.

Από ένα γρήγορο πέρασμα,που έκανα σε μερικά σημεία της απόφασης δεν διαπίστωσα αν η γνώμη μου είναι σωστή ή

λανθασμένη αν με τη λογική πιστεύω ότι έχω δίκιο.

Αν δεν έχω δίκιο,τότε κάτι δεν πάει καλά,διότι δεν μπορείς να παίρνεις χρήματα από το κράτος και ταυτόχρονα

να το γεμίζεις με άνεργους.

Άρα πιστεύω ότι και ο πελάτης σου έχει δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την ΚΥΑ η επιδότηση εργοδοτικών εισφορών για 10 άτομα επιβάλλει στον εργοδότη να διατηρήσει στην

εργασία άλλους 10,σύνολο 20 εργαζόμενους για 18 μήνες και αν έχει π.χ 200 εργαζόμενους να μπορεί να απολύσει

όσους επιθυμεί πάνω από τους είκοσι (20).

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι εφόσον υπαχθεί κάποιος στο πρόγραμμα,είναι υποχρεωμένος να μην απολύσει ΚΑΝΕΝΑ

εργαζόμενο για 18 μήνες.

Από ένα γρήγορο πέρασμα,που έκανα σε μερικά σημεία της απόφασης δεν διαπίστωσα αν η γνώμη μου είναι σωστή ή

λανθασμένη αν με τη λογική πιστεύω ότι έχω δίκιο.

Αν δεν έχω δίκιο,τότε κάτι δεν πάει καλά,διότι δεν μπορείς να παίρνεις χρήματα από το κράτος και ταυτόχρονα

να το γεμίζεις με άνεργους.

Άρα πιστεύω ότι και ο πελάτης σου έχει δίκιο.

Ευάγγελε εκεί έχω κι εγώ την ένστασή μου.

Π.χ. εταιρεία με 1.000 εργαζόμενους, επιδοτείται για τους 80 (που είναι και το ανώτατο όριο). Είναι υποχρεωμένη να απασχολεί τουλάχιστον άλλους 80 και τους υπόλοιπους 840 μπορεί να τους απολύσει;;;; Κουφό μου ακούγεται.

Επίσης Τάσο, πως και ποιος θα τσεκάρει αν ο νυχτοφύλακας έχει ή δεν έχει νυχτερινά; Η ΑΠΔ δεν αναφέρει κάτι τέτοιο (όλα πέφτουν στο 01) και στο πρόγραμμα μπορείς να πηγαίνεις τον επιδοτούμενο ότι κάνει μόνο πρωινά και απογευματινά (με ρίσκο όμως να σου έρθει το ΣΕΠΕ ή η ΕΥΠΕΑ για έλεγχο).

Όσον αφορά τώρα την υποβολή της αίτησης:

http://ait.oaed.gr/diatirisi_request.asp?id=23

ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

(Σε περίπτωση που στην επιχείρηση εργάζονται άτομα με μερική απασχόληση υπολογίζονται 2 άτομα μερικής ως 1 άτομο πλήρους απασχόλησης)

ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: *

ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: *

ΛΟΙΠΟ ΜΗ ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: *

(οι δύο πρώτες ομάδες προσωπικού (επιχορηγούμενο+δεσμευόμενο) καθορίζουν την κατηγορία της επιχείρησης 2-9 άτομα, 10-49, 50 και άνω)

Παρατηρήσεις:

1. Δύο εργαζόμενοι που απασχολούνται 38 ώρες την εβδομάδα και άρα είναι μερικής απασχόλησης θα θεωρούνται ως ένας; Δεν νομίζω ότι το γράψανε σωστά στην εγκύκλιο (η μερική απασχόληση είναι από 1-39 ώρες).

2. Το μη δεσμευόμενο προσωπικό είναι οι του ΤΣΜΕΔΕ, Ταμείου Νομικών κ.λπ. που δεν έχουν κύρια ασφάλιση στο ΙΚΑ;

3. Αν θεωρήσουμε ότι δεσμευόμενο προσωπικό είναι το μισό, τότε αυτό ισχύει μέχρι τον συνολικό αριθμό εργαζόμενων να βρίσκεται στο 160. Αν είναι άνω του 160 τότε το δεσμευόμενο προσωπικό θα είναι το προσωπικό που απομένει μετά την αφαίρεση του 80 (που είναι ο ανώτατος αριθμός επιδοτούμενων). Αλλιώς, αν π.χ. μια εταιρεία έχει 3.000 προσωπικό, τότε πρέπει να βάλεις 80 ως επιχορηγούμενο και 80 ως δεσμευόμενο και η εταιρεία ενώ έχει 3.000 άτομα να εμφανίζεται με 160;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...