Jump to content
  • 0

ΕΚΠΤΩΣΗ ΦΠΑ ΠΑΓΙΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 01/07/2010

MARIOSMD11
 Share

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.

ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ (ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ) ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΦΠΑ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΠΑΓΙΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ 01/07/2010 ΜΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΓΟΡΕΣ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8000 ΕΥΡΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.

ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ (ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ) ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΦΠΑ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΠΑΓΙΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ 01/07/2010 ΜΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΓΟΡΕΣ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8000 ΕΥΡΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

αν και λιγο εκπροθεσμος ..μπορει ακομα να δικαιωθει την εκπτωση του φπα των παγιων...να διαβασεις τις ΠΟΛ 1100/24/6/2010 και την 1032/30/3/2010..

θα βρεις απαντησεις ....το προστιμο στην δου ειναι απο 40-100 eσυνηθως για την δηλωση αποθεματων

• 0

δηλ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤ ΠΙΝΑΚΑ ΑΓΑΘΩΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ??

ΚΑΙ ΤΙ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΚΙΩΜΑ ΝΑ ΕΚΠΕΣΕΙ??

ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ??ΔΗΛ ΑΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕ ΠΡΙΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΕΚΠΕΣΕΙ 3,5 /5 ΤΟΥ ΦΠΑ??

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙ Ν ΑΚΑΝΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ??

ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΓΙΑ 8000 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ 5 ΕΤΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΣΕ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ.

• 0

δηλ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤ ΠΙΝΑΚΑ ΑΓΑΘΩΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ??

ΚΑΙ ΤΙ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΚΙΩΜΑ ΝΑ ΕΚΠΕΣΕΙ?

αν διαβασεις λιγο αυτα που σου ειπα θα βρεις την απαντηση

ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ??ΔΗΛ ΑΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕ ΠΡΙΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΕΚΠΕΣΕΙ 3,5 /5 ΤΟΥ ΦΠΑ??

η χρονια μετραει ολοκληρη στον διακανονισμο φπα οχι σε δωδεκατα

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙ Ν ΑΚΑΝΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ??

μπορει ναι

Μ

ΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΓΙΑ 8000 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ 5 ΕΤΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΣΕ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ.

• 0

...........................

2 πραγματάκια...

1ον δεν είναι θέμα β κατηγορίας, αλλά μετάταξης από απαλλασόμενος σε κανονικό καθεστώς φπα... Θέμα φπα είναι δηλ....

2ον ανοίγεις γραφείο και δεν ξέρεις από β...??? Μπράβο κουράγιο........ Καλό διάβασμα......... :o

• 0

ΟΥΤΕ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΨΑ ΩΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΕ Γ ΗΞΕΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Β.ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΩΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ (Κ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΙΑΙΤΕΡΑ ΜΙΚΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ)

ΔΕΥΤΕΡΟΝ , ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΑΝΩ ΣΤΑ Γ.

ΤΡΙΤΟΝ ,ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΠΕΡΝΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ

ΤΕΤΑΡΤΟΝ,ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ Κ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ

ΠΕΜΠΤΟΝ ,ΕΣΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΑ Β ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ??

• 0

ΟΥΤΕ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΨΑ ΩΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΕ Γ ΗΞΕΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Β.ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΩΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ (Κ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΙΑΙΤΕΡΑ ΜΙΚΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ)

ΔΕΥΤΕΡΟΝ , ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΑΝΩ ΣΤΑ Γ.

ΤΡΙΤΟΝ ,ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΠΕΡΝΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ

ΤΕΤΑΡΤΟΝ,ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ Κ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ

ΠΕΜΠΤΟΝ ,ΕΣΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΑ Β ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ??

Λέγοντας Β, εννούσα εμπειρία από λειτουργία λογιστικού γραφείου.............

Τα Β ως αντικείμενο ξεχωριστό, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο..... Μπακάλικο, έσοδα από τη μια μεριά, έξοδα από την άλλη............

Το διάβασμα θα το χρειαστείς για όλα τα υπόλοιπα, κβσ, εισόδημα, φπα κτλ κτλ τα οποία θα διαφέρουν πολλές φορές από επιχείρηση σε επιχείρηση.......

Φυσικά και να κάνεις το βήμα, ιδίως αν έχεις ήδη κάποιους πελάτες ή κάποια συνεργασία για ξεκίνημα, αλλά να περιμένεις πολύ πολύ πολύ διάβασμα..........

• 0

.............

Τα Β ως αντικείμενο ξεχωριστό, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο..... Μπακάλικο, έσοδα από τη μια μεριά, έξοδα από την άλλη............

..........

Πολλοί συνάδελφοι αντιμετωπίζουν τα Β έτσι ακριβώς ......

Διαφωνώ όχι με την ένοια ότι είναι κάτι τραγικά δύσκολο , αλλά με το ότι από τη σωστή καταχώρηση ξεκινάει η σωστή τήρηση και ενημέρωση των εντύπων και φορολογιών .

Αναρωτιέμαι δε , πως στο τέλος της χρονιάς και με την υποβολή της δήλωσης θα κάτσει κάποιος να δει ποίες δαπάνες έχουν εκπέσει σωστά τόσο για τη φορολογία εισοδήματος όσο και για τη φορολογία ΦΠΑ .

Και υπάρχουν και αρκετές ιδιαιτερότητες , ας μη ξεχνάμε τη διαφορτική αντιμετώπιση λογιστικά και όχι φοροτεχνικά για τις πχ επιδοτησείς ΝΘΕ ή για τον ΕΟΜΜΕΧ κλπ , ή ας μη ξεχνάμε πόσο μπέρδεμα δημιουργεί η σχετικά απλή καταχωρήση δανείου στα Β (όσοι το κάνουν απλά τους βγάζω το καπέλο , έχουν τυπικους πελάτες !!!!)