Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ


VERGOUROS

Ερώτηση

καλησπέρα!μου ήρθε ένας πελάτης ο οποίος έχει προσλάβει μεσω του προηγ.λογιστή του μια κοπέλα γαζώτρια και προσπαθώ να βγάλω άκρη καθώς μισθο΄λόγιο δεν υπάρχει παρα μόνο ''πορτοκαλί'' βιβλίο και η πρώτη ΑΠΔ!(4-6/2010) η οποία δεν αναγράφει επιδοτούμενο ποσό!Ο μισθός που γράφει το βιβλιο είναι 1059,60!απ'οτι ξέρω το ικα πληρώνεται κατευθείαν απο τον οαεδ και ο εργοδότης αποδίδει τη διαφορά!η διαφορά προκύπτει απο την εθνική συλλογικη?στην ΑΠΔ η διαφορά πώς απεικονίζεται?καταθέτει κάποια ΄δικαιολογητικά ο εργοδότης ατον ΟΑΕΔ κάθε τριμηνο όπως γινόταν πιο παλιά?αν έχει κάποιος χρόνο ας με διαφωτίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα , εχουμε και λεμε , το επιδοτουμενο ποσο εξαρταται απο το προγραμμα του ΟΑΕΔ που εχει υπαχθει η επιχειρηση δηλαδη αν ειναι το 2ετες ή το 4ετες (εχουν διαφορα στα ποσοστα πχ το διετες σου επιδοτει το 80% για τον πρωτο χρονο ενω το 4ετες το 100%). Το ποσο υπολογιζεται με βαση την ΕΓΣΣΕ δηλ.739,56 επί το ποσοστό εισφορών του ΙΚΑ δηλαδη αν εχει βαρεα-εταμ : 739,56 * 49,66% = 367,26 ή αν εχει ικα-μικτα 739,56 * 44,06% = 325,85 και εσυ πληρωνεις τη διαφορα. Για την ΑΠΔ 4-6/2010 εχεις περιθωριο εως 29/10 να τη διορθωσης(να φαινεται το ποσοστο της επιδοτησης) με δισκετα υποχρεωτικα στο υποκαταστημα ΙΚΑ χωρις προστιμο .Καταθετεις τα ειδικα εντυπα που σου εχει δωσει ο ΟΑΕΔ καθε τριμηνο (εχεις περιθωριο 1 μηνα μετα τη ληξη του τριμηνου). Δες απο το ΙΚΑ την εγκυκλιο 40/530 στις 10/09/2010 ikaκαι του ΟΑΕΔ το Β129752(04/08/2010) και θα κυκλοφορησει αμεσα και η διευκρινιστική για τις εισφορες των βαρεων (μιλησα σημερα με τα κεντρικα του ΟΑΕΔ για αυτο το ζητημα) Αν χρειαστεις κατι αλλο στειλε μου μηνυμα , γενικως ειναι λιγο μπερδεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα!μου ήρθε ένας πελάτης ο οποίος έχει προσλάβει μεσω του προηγ.λογιστή του μια κοπέλα γαζώτρια και προσπαθώ να βγάλω άκρη καθώς μισθο΄λόγιο δεν υπάρχει παρα μόνο ''πορτοκαλί'' βιβλίο και η πρώτη ΑΠΔ!(4-6/2010) η οποία δεν αναγράφει επιδοτούμενο ποσό!Ο μισθός που γράφει το βιβλιο είναι 1059,60!απ'οτι ξέρω το ικα πληρώνεται κατευθείαν απο τον οαεδ και ο εργοδότης αποδίδει τη διαφορά!η διαφορά προκύπτει απο την εθνική συλλογικη?στην ΑΠΔ η διαφορά πώς απεικονίζεται?καταθέτει κάποια ΄δικαιολογητικά ο εργοδότης ατον ΟΑΕΔ κάθε τριμηνο όπως γινόταν πιο παλιά?αν έχει κάποιος χρόνο ας με διαφωτίσει

Διαβασε κατ αρχη την πιο κατω εγκυκλιο του ΙΚΑ

GEN_E40_530_10-9-2010 ΕΠΙΔΟΤ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΟΑΕΔ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μου έκανε εντύπωση η πρόταση

"ο οποίος έχει προσλάβει μεσω του προηγ.λογιστή του μια κοπέλα γαζώτρια "

απο ότι ρώτησα στο τοπικό κατάστημα

το πρόγραμμα επιδοτεί νέες προσλήψεις

και αφού περάσουν οι επιχειρήσεις απο τοσχετικό έλεγχο.

μου απέκλεισαν τις ήδη γενόμενες προσλήψεις.

κάνω κάπου λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολυ για τις άμεσες και προθυμες απαντήσεις σας!μου δώσατε την κατευθυνση που έψαχνα!΄φαντάζομαι οτι επιδοτούνται πάσης φύσεως ασφαλιστέες αποδοχές(δώρα ,επιδόματα κτλ) ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!! ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ 6,67% ΚΩΔ 43 Α.Π.Δ ΚΑΙ ΕΝΤΑΧΘΕΙΤΕ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...