Jump to content
  • 0

Πληρωμή προγ/τος ΕΣΠΑ ελ.επαγγελμ.

SMY
 Share

Question

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ.

ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ) , ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΣΕ ΕΚΡΕΜΜΟΤΗΤΑ.

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ.

ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ) , ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΣΕ ΕΚΡΕΜΜΟΤΗΤΑ.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ

• 0

Μάλιστα το τρενάρουν ζητώντας εξοφλητικές, βεβαιώσεις αμεταχείριστων κ.α.Αφού δεν υπάρχει σάλιο:)

Την έχουν παρατήσει τη δράση πατριώτες οι τύποι των Υπουργείων, της Διαχειριστικής, των Τραπεζών και όλοι οι άλλοι λοιποί κερατάδες....

• 0
Guest tsitsiolina

Μάλιστα το τρενάρουν ζητώντας εξοφλητικές, βεβαιώσεις αμεταχείριστων κ.α.Αφού δεν υπάρχει σάλιο:)

Δεν τρενάρει κανείς τα προγράμματα ζητώντας επιπλέον δικαιολογητικά. Απλά όντως δεν υπάρχει σάλιο.

Οι έλεγχοι πραγματοποιούνται κανονικά, οι φάκελλοι σιγά σιγά γίνονται πλήρεις, καθώς σύμφωνα με το ελληνικό θυμικό, υποβάλλουμε τον φάκελλο ολοκλήρωσης γεμάτο ελλείψεις και εκκρεμότητες (βαριόμαστε να διαβάσουμε τα δικαιολογητικά που απαιτούνται και θεωρούμε δεδομένο να προσκομίζουμε οτι νομίζουμε οτι είναι σωστό και όχι όσα μας επιβάλλουν οι οδηγίες). Οι τράπεζες είναι σε αναμονή ολοκλήρωσης του πληροφοριακού συστήματος, ώστε να ξεκινήσουν να εκδίδουν βεβαιώσεις ολοκλήρωσης (αυτός είναι ο πρώτος λόγος αργοπορίας) και επιπλέον αναμένουν εκταμιεύσεις (απο την τσέπη τους πλεόν δεν βάζουν τίποτα, γιατί κάποτε το έκαναν και ακόμα έχουν να παίρνουν). Καλό είναι να ξεκινήσει ένας ηλεκτρονικός βομβαρδισμός στο email των υπευθύνων στο υπουργείο, επικαλούμενοι τον οδηγό του προγράμματος (κλείσιμο του ελέγχου εντός 1 μήνα, εκταμίευση σε 15 ημέρες, κ.α.). Δεν έχουμε μόνο εμείς υποχρεσώσεις απο τον οδηγό του προγράμματος, έχουν και αυτοί.

• 0

Δεν τρενάρει κανείς τα προγράμματα ζητώντας επιπλέον δικαιολογητικά. Απλά όντως δεν υπάρχει σάλιο.

Οι έλεγχοι πραγματοποιούνται κανονικά, οι φάκελλοι σιγά σιγά γίνονται πλήρεις, καθώς σύμφωνα με το ελληνικό θυμικό, υποβάλλουμε τον φάκελλο ολοκλήρωσης γεμάτο ελλείψεις και εκκρεμότητες (βαριόμαστε να διαβάσουμε τα δικαιολογητικά που απαιτούνται και θεωρούμε δεδομένο να προσκομίζουμε οτι νομίζουμε οτι είναι σωστό και όχι όσα μας επιβάλλουν οι οδηγίες). Οι τράπεζες είναι σε αναμονή ολοκλήρωσης του πληροφοριακού συστήματος, ώστε να ξεκινήσουν να εκδίδουν βεβαιώσεις ολοκλήρωσης (αυτός είναι ο πρώτος λόγος αργοπορίας) και επιπλέον αναμένουν εκταμιεύσεις (απο την τσέπη τους πλεόν δεν βάζουν τίποτα, γιατί κάποτε το έκαναν και ακόμα έχουν να παίρνουν). Καλό είναι να ξεκινήσει ένας ηλεκτρονικός βομβαρδισμός στο email των υπευθύνων στο υπουργείο, επικαλούμενοι τον οδηγό του προγράμματος (κλείσιμο του ελέγχου εντός 1 μήνα, εκταμίευση σε 15 ημέρες, κ.α.). Δεν έχουμε μόνο εμείς υποχρεσώσεις απο τον οδηγό του προγράμματος, έχουν και αυτοί.

Βαριούνται μήπως οι ίδιοι να διαβάσουν τις οδηγίες που εχουν συντάξει οι ιδιοι, και ζητούν οτι τους κάτσει στο μυαλό!!!!

Μηπως θελουν δικαιολογητικά που δεν χρειαζεται στην ουσία και ταλαιπωρουν χιλιάδες πολίτες αλλά και υπαλληλους με εργασίες ρουτίνας....

Μηπως τελικά δεν τους συμφερει το πολυ αυτόματο..... εκει που πηραν ολα τα ποσά ηλεκτρονικά, τώρα θέλουν ακριβές αντίγραφο της έναρξης!!!!!!!

• 0

Βαριούνται μήπως οι ίδιοι να διαβάσουν τις οδηγίες που εχουν συντάξει οι ιδιοι, και ζητούν οτι τους κάτσει στο μυαλό!!!!

Μηπως θελουν δικαιολογητικά που δεν χρειαζεται στην ουσία και ταλαιπωρουν χιλιάδες πολίτες αλλά και υπαλληλους με εργασίες ρουτίνας....

Μηπως τελικά δεν τους συμφερει το πολυ αυτόματο..... εκει που πηραν ολα τα ποσά ηλεκτρονικά, τώρα θέλουν ακριβές αντίγραφο της έναρξης!!!!!!!

• 0

εμένα μου ζητήσαν πρωτότυπη έναρξη συν αντίγραφο δραστηριοτήτων απο gsis.

κι επειδή έχω πάρει τα προγράμματα από προμηθευτή κι όχι απευθείας από εταιρεία και δήλωση εταιρείας και προμηθευτή ότι είναι αγορασμένα μια φορά τα προγράμματα ενώ φαίνεται από τιμολόγιο ότι είναι οι ίδιοι σειριακοί αριθμοί και όλα αυτά με τρομερή πίεση λες κι είναι να μου βάλουν αύριο τα λέφτα και λείπουν.δηλαδή αυτοί που πήραν εκατομμύρια σε επιδοτήσεις με προηγούμενα ΕΣΠΑ τι χαρτιά πήγαν.κι όταν ρώτησα μήπως τα ζητάνε όλα αυτά για να μην δώσουν τα λεφτά από τα κεντρικά της ενδιάμεσης τράπεζας μου είπαν να σκέφτομαι θετικά, αλλά φυσικά δεν μου είπαν εαν θα τα πάρω και κυρίως πότε.ελλάς το μεγαλέίο σου!!!

• 0

Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή δύναμη σε όλους

Σήμερα τελικά έκοψα το τιμολόγιο επιδότησης για να εισπράξω αν και από την τράπεζα μου έκαναν μια περικοπή 250 ευρώ για κάποια διαφορά που προέκυψε.αυτό σημαίνει ότι θα αναπροσαρμόδω το συντελεστη επιδότησης για να μπορέσω να κάνω τις σωστές αποσβέσεις των επιχορηγούμενων παγίων? ευχαριστω.

• 0

Συνάδελφοι καλημέρα.

Εγώ είμαι ενταγμένη στο πρόγραμμα γυναικών του Ο.Α.Ε.Δ. ,μου έκοψαν το τιμολόγιο 18/11/10 και μετά από λίγες μέρες εισέπραξα την Α' Δόση των 6000 ευρώ.

Ουσιαστικά τα χρήματα που πήρα αφορούν ε π ι χ ο ρ η γ ή σ η αφού το πρόγραμμα αφορά μόνο τα λειτουργικα έξοδα....αναλώσιμα....παροχή...και ααποσβέσεις παγίων...!

Φίλη μου τί εννοείς λέγοντας ότι .......''θα αναπροσαρμόδω το συντελεστη επιδότησης για να μπορέσω να κάνω τις σωστές αποσβέσεις των επιχορηγούμενων παγίων? ''

Ευχαριστώ

• 0

Νομίζω ότι εσενα ειναι αλλη περιπτωση αφου θα παρεις κανονικα και τα υπολοιπα χρηματα.εγω είχα εγκριθει για 5000 ευρώ με συντελεστη επιδότησης των παγίων 80% ενώ πηρα 4700 άρα στην πραγματικοτητα δεν είναι ο συντελεστης μου 80% αλλά 76%..σωστα?κάποια γνώμη?

• 0
Guest επισκεπτης

Τελικά έχει πληρωθεί κάποιος απο Τράπεζα;

Εστω και με περιορισμο σε ποσοστο

Ρωτάω γιατι περιμενω περιμενω και τιποτα δεν ακουγεται απο πουθενα μονο κατι φημες οχι καλές

Ευχαριστω οποιον απαντησει

• 0
Guest kapoios

Τελικά έχει πληρωθεί κάποιος απο Τράπεζα;

Εστω και με περιορισμο σε ποσοστο

Ρωτάω γιατι περιμενω περιμενω και τιποτα δεν ακουγεται απο πουθενα μονο κατι φημες οχι καλές

Ευχαριστω οποιον απαντησει

Εχει τελειωσει η πληρωμή όλων εδώ και καιρό. Και βεβαιως εχουν πληρωθεί οι περισσότεροι.