Προς το περιεχόμενο

Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων και θεώρηση του.


THANOSGOLD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνουμε αν μία εταιρεία με ΄Β κατηγορίας βιβλία έχει να τυπώσει θεωρημένο απο τον Νοέμβριο του 2008 εώς σήμερα και εκτός από αυτό δεν έχει και υπόλοιπο θεωρημένο για να το τυπώσω τώρα.Η ουσία είναι ότι ο προηγούμενος συνάδελφος είχε θεωρήσει από το 1 εώς το 50 και έχουν τελειώσει οι σελίδες και δεν είχαν πάει να θεωρήσουν.

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνουμε αν μία εταιρεία με ΄Β κατηγορίας βιβλία έχει να τυπώσει θεωρημένο απο τον Νοέμβριο του 2008 εώς σήμερα και εκτός από αυτό δεν έχει και υπόλοιπο θεωρημένο για να το τυπώσω τώρα.Η ουσία είναι ότι ο προηγούμενος συνάδελφος είχε θεωρήσει από το 1 εώς το 50 και έχουν τελειώσει οι σελίδες και δεν είχαν πάει να θεωρήσουν.

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Άρθρο 19 ΚΒΣ

Θεώρηση βιβλίων και στοιχείων

1. Ο επιτηδευματίας έχει υποχρέωση να θεωρεί στον αρμόδιο προϊστάμενο Δ.Ο.Υ., πριν από κάθε χρησιμοποίησή τους:

Α. Από τα βιβλία που ορίζονται από τον Κώδικα αυτόν:

α) το βιβλίο αγορών, επί χειρόγραφης τήρησης, και τη μηνιαία κατάσταση του βιβλίου αγορών, επί μηχανογραφικής τήρησης,

β) το βιβλίο εσόδων – εξόδων, επί χειρόγραφης τήρησης, και τη μηνιαία κατάσταση του βιβλίου εσόδων – εξόδων, επί μηχανογραφικής τήρησης,

2. Τα βιβλία του Κώδικα αυτού, για τα οποία ορίζεται θεώρηση τους, όταν δεν θεωρούνται πριν από την έναρξη χρησιμοποίησής τους είναι ως να μην τηρήθηκαν για το μέχρι τη θεώρησή τους χρονικό διάστημα.

3. Αρμόδιος για τη θεώρηση των βιβλίων και των στοιχείων του επιτηδευματία είναι ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. της έδρας κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους νόμους τους ξέρω απλά θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιες λύσεις αν υπάρχουν.

Δεν έχει καθόλου χώρο στον οποίο θα μπορέσεις να στριμώξεις τα μηνιαία σύνολα ( διαμορφώνεις κατάλληλα μια γραμμή ανά μήνα στον οποίο υπάρχει κίνηση) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΣΩΤΗΡΗΣ

ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ Ο ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ Η ΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΧΕΙΣ

ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Eυχαριστώ για τις απαντήσεις και εγώ αυτό είχα σκεφτεί γιατί έχει μία σελίδα κενή και θα τους τυπώσω ξεχωριστά σε σμίκρηνση.Μία άλλη λύση που σκέφτηκα είναι να τους τυπώσω στις ίδιες σελίδες ανάποδα αλλά δεν ξέρω αν θα είναι χειρότερη απο το να τους τυπώσω στην ίδια σελίδα ξεχωριστά σε σμίκρυνση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Eυχαριστώ για τις απαντήσεις και εγώ αυτό είχα σκεφτεί γιατί έχει μία σελίδα κενή και θα τους τυπώσω ξεχωριστά σε σμίκρηνση.Μία άλλη λύση που σκέφτηκα είναι να τους τυπώσω στις ίδιες σελίδες ανάποδα αλλά δεν ξέρω αν θα είναι χειρότερη απο το να τους τυπώσω στην ίδια σελίδα ξεχωριστά σε σμίκρυνση.

ΤΥΠΩΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟ 2010 ( 1 - 8 ΜΗΝΑΣ ) ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΥΚΗ ΣΕΛΙΔΑ . ΘΕΩΡΗΣΕ ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ . ΓΙΑ 2008 - 2009 ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ..... ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Η ΤΥΧΗ ..... ΤΙ ΣΕΛΙΔΑ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΗΣΕΙ Α3 ή Α4 ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ 2010 ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΧΕΛ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΧΩΡΕΣΟΥΝ ... ΠΑΝΤΩΣ 2008 -2009 ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΗΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΟΨΗ ΣΕΛΙΔΩΝ ΠΑΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ .... ΚΑΙ ΕΧΕ ΜΙΑ ΕΤΟΙΜΗ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ ΤΥΠΩΣΑ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΥΠΩΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟ 2010 ( 1 - 8 ΜΗΝΑΣ ) ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΥΚΗ ΣΕΛΙΔΑ . ΘΕΩΡΗΣΕ ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ . ΓΙΑ 2008 - 2009 ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ..... ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Η ΤΥΧΗ ..... ΤΙ ΣΕΛΙΔΑ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΗΣΕΙ Α3 ή Α4 ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ 2010 ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΧΕΛ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΧΩΡΕΣΟΥΝ ... ΠΑΝΤΩΣ 2008 -2009 ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΗΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΟΨΗ ΣΕΛΙΔΩΝ ΠΑΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ .... ΚΑΙ ΕΧΕ ΜΙΑ ΕΤΟΙΜΗ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ ΤΥΠΩΣΑ ....

H ουσία είναι ότι έχουν χάσει την τελευταία σελίδα που έχει πάνω τη θεώρηση απο τον κώδικα και έχει μείνει κενή η προτελευταία σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...