Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ


anthit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ (ΛΟΓ 74.03)?

ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΣΟΔΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ?

Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΥΘΕΙ ΑΠ ΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟΝ 74? (ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ)

ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ?

Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΥΘΕΙ ΑΠ ΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟΝ 74? (ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ)

ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ?

ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ 74,03 ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΨΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΑΕΔ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΠΡΟΣ ΙΚΑ

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ? ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ. ΤΟ ΕΣΟΔΟ ΠΟΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Έχω και εγώ την ίδια απορία . . . αν έχω καταλάβει καλά μιλάμε για τα νέα προγράμματα του ΟΑΕΔ (διετές και τετραετές) που επιδοτούν τις ασφαλιστικές εισφορές και πλέον καταβάλουμε στο ΙΚΑ κάθε μήνα το ποσό της διαφοράς

Δηλαδή αν έχουμε επιδότηση πχ. 80% (βάση προγράμματος) και οι μηνιαίες εισφορές είναι 200 € τότε πληρώνουμε στο ΙΚΑ μόνο τα 40€ γιατί τα 160€ είναι η επιδότηση (τα ποσά αυτά εμφανίζονται και στην ΑΠΔ)

Την αίτηση προς τον ΟΑΕΔ την κάνουμε 30 ημέρες από την προθεσμία υποβολής της ΑΠΔ και εκεί θα πρέπει να προσκομίσουμε το Τιμολόγιο, την ΑΠΔ κτλ..

Το ερώτημα λοιπόν είναι ποια είναι η μηνιαία λογιστική εγγραφή μισθοδοσίας και πότε εμφανίζεται ο 74.03 (κάθε μήνα ή κάθε τρίμηνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τιμολόγιο κόβεται προς τον ΟΑΕΔ κάθε τρίμηνο.

Όσον αφορά τις εγγραφές, η εγγραφή της μισθοδοσίας δεν θα μεταβάλλεται, με την πληρωμή των 40 € χρεώνεται ο 55.00 «ΙΚΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΡΕΧΟΥΣΑΣ ΚΙΝΗΣΗΣ» και πιστώνεται το ταμείο, οπότε τώρα ο 55.00 έχει πιστωτικό υπόλοιπο 160 €. Με την έκδοση του τιμολογίου επιδότησης, θα χρεώνεται ο 55.00 με 160 € για να κλείσει και θα πιστώνεται ο 74.03.000 «ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΟΑΕΔ» (εννοείται ότι μεσολαβεί και ο 30 «ΟΑΕΔ» για την ενημέρωση του ΚΕΠΥΟ. Δηλαδή η εγγραφή θα είναι 30 σε 74.03 και 55.00 σε 30).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι σίγουρος πως θα εκδοθεί τιμολόγιο μιας και ο ΟΑΕΔ δεν θα δώσει χρήματα στις επιχειρήσεις αλλά θα πάνε απευθείας στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ήδη εκδοθεί απο επιχείρηση μου η οποία είχε υπαχθεί τέλη Ιουνίου για ττις τελευταίες μέρες του ιούνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Monty …είτε ζήτησαν είτε όχι το τιμολόγιο βάση ΚΒΣ εκδίδεται, επίσης το αναφέρει και το πρόγραμμα της επιδότησης

ΑΚΗ … ευχαριστώ …

Άρα α) η εγγραφή της μισθοδοσίας στο τέλος του Μήνα δεν αλλάζει .. πιστώνεται ο 55.00 με τα 200 €,

β) όταν είναι να πληρώσουμε το ΙΚΑ χρεώνεται ο 55.00 και πιστώνεται το ταμείο με 40 €,

γ) ο 55.00 μένει πιστωτικός 160€

Ερώτηση μπορούνε να μεταφέρουμε το πιστωτικό υπόλοιπο (160€) σε έναν ενδιάμεσο λογαριασμό [???] στον οποίο θα μαζεύουμε το ποσό της επιδότησης ανά μήνα, (για να μην εμφανίζεται στον 55,00) και όταν είναι να κόψουμε το Τιμολόγιο προς τον ΟΑΕΔ τον κλείνουμε

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ.

ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΟΒΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ-ΤΟ ΙΚΑ

ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ.

ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΟΒΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ-ΤΟ ΙΚΑ

ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ.

Επιπλέον, επισημαίνουμε ότι ο ΟΑΕΔ μέσω των ανωτέρω προγραμμάτων επιχορηγεί το ποσό - που αντιστοιχεί στο ύψος των μηνιαίων ασφαλιστικών εισφορών (εργοδοτών και εργαζομένων), όπως περιγράφεται στις οικείες Αποφάσεις, για όλους τους κλάδους κύριας ασφάλισης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, της επικουρικής ασφάλισης του ΙΚΑ-ΕΤΕΑΜ, των ασφαλιστικών εισφορών εκείνων που το ΙΚΑ εισπράττει ή συνειοπράττει υπέρ Φορέων και Κλάδων Κοινωνικής Ασφάλισης, όπως του ΟΑΕΔ, ΟΕΚ και ΟΕΕ και των Επικουρικών Ταμείων, που αντικαθιστούν την επικουρική ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΕΑΜ. Δεν επιχορηγούνται οι ασφαλιστικές εισφορές κανενός άλλου Ταμείου που δεν ανήκει στα προαναφερόμενα.

http://www.oaed.gr/R...ry/FI_1935.file

Για τον χειρισμό στην ΑΠΔ.....

βρήκα....

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_E40_530_10-9-2010.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ΤΕΑΥΕΚ πληρώνουμε το 100% του ποσού στην Εθνική (όπως και πριν) και τα λεφτά μας τα δίνει ο ΟΑΕΔ στο χέρι. Για τον Ιούνιο, που έγραψα παραπάνω, μου ζήτησαν δύο τιμολόγια. Ενα για το ΙΚΑ και ένα ξεχωριστά για το ΤΕΑΥΕΚ.

Πάντως εκεί που βλέπω να γίνει χαμός είναι με τγο πρόγραμμα 16-24 ετών. ΙΚΑ, επιθεώρηση εργασίας, ΟΑΕΔ, κανείς δεν ξέρει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για τον Ιούνιο δεν έχω εκδώσει ακόμη τιμολόγιο και όπως μου είπαν από τον ΟΑΕΔ, θα με καλέσουν αργότερα να το εκδώσουμε. Χαρακτηριστικά μου είπε "ίσως του χρόνου"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Το τιμολόγιο κόβεται προς τον ΟΑΕΔ κάθε τρίμηνο.

Όσον αφορά τις εγγραφές, η εγγραφή της μισθοδοσίας δεν θα μεταβάλλεται, με την πληρωμή των 40 € χρεώνεται ο 55.00 «ΙΚΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΡΕΧΟΥΣΑΣ ΚΙΝΗΣΗΣ» και πιστώνεται το ταμείο, οπότε τώρα ο 55.00 έχει πιστωτικό υπόλοιπο 160 €. Με την έκδοση του τιμολογίου επιδότησης, θα χρεώνεται ο 55.00 με 160 € για να κλείσει και θα πιστώνεται ο 74.03.000 «ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΟΑΕΔ» (εννοείται ότι μεσολαβεί και ο 30 «ΟΑΕΔ» για την ενημέρωση του ΚΕΠΥΟ. Δηλαδή η εγγραφή θα είναι 30 σε 74.03 και 55.00 σε 30).

Εφόσν με τις καινούργιες ρυθμίσεις για τις ΑΠΔ θα φεύγει το μειωμένο (κατά 100%, 80% , 60% κτλ ) αναλόγως δε θα γίνονται και οι πληρωμές (ΜΕ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ???)

Κατα συνέπεια οι εγγραφές θα είναι οι standard απλά με το μειωμένο ποσό ..... Δεν είνια όπως τα άλλα Προγράμματα που πρώτα τα πληρώνεις και μετά τα παίρνεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Το τιμολόγιο για το τελευταίο τρίμηνο θα εκδοθεί μέσα στην επόμενη χρονιά. Σε αυτή την περίπτωση πως χειριζόμαστε το έσοδο της επιδότησης; Δεν θα πρέπει να πέσει στην ίδια χρονιά που θα πέσει και το έξοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαραίτητα, μπορεί να μειωθεί και απο τα έξοδα επόμενης χρήσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Β' κατηγορίας βιβλία πως γίνεται η καταχώρηση? Μέχρι πριν ένα μήνα μου λέγανε στον ΟΑΕΔ ότι δεν χρειάζεται να κοπέι τιμολόγιο (μόνο άμα είχα ΤΕΑΥΕΚ θα κοβόταν).Χρες πήραν τηλέφωνο και μου παν να τους κόψω τιμολόγιο για καθαρά τυπικους λόγους.

Από το Μαίο όμως καταχωρούσα στα βιβλία τις εισφορές που ΠΛΗΡΩΝΑ μόνο (δηλαδή το 20%).Τώρα αυτό το τιμολόγιο θα πρέπει να το εμφανίσω στα βιβλία( έχουν εκτυπωθεί και τα φύλλα μέχρι τον Σεπτέμβριο) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1147-22-5-2001 η επιχορήγηση που παίρνει μια επιχείρηση από τον Ο.Α.Ε.Δ για κάθε νεοπροσλαμβανόμενο αποτελεί αφαιρετικό στοιχείο της δαπάνης για τις αμοιβές προσωπικο.

Υπο την έννοια αυτή η επιχορήγηση δεν πρόστίθεται στα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης αλλά υπόκειται σε φορολογία εμμέσως καθώς μειώνει το κονδύλι των πραγματοποιηθέντων δαπανων.

'Αμα γίνει καταχώρηση της επιδότησης στον 74.03 αυτόματα πάει και στο κωδ. 273 στο Ε3 και στο κωδ. 310 σην περιοδική ΦΠΑ.(σύμφωνα με τα μηχανογραφημενα συστήματα των λογιστικών γραφείων)

Μήπως δέν πρέπει να κάνουμε καταχώρηση της επιδότησης και απλά να αφαιρέσουμε από το άρθρο της μισθοδοσια την επιδότηση με αντίθετο λογαριασμό εμφανίζοντας έτσι τις δαπανες μισθοδοσίας μειωμένες με το ποσό της επιδότησης.????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...