Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ


anthit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως θα γίνει μηχανογραφικά θα σου του πει ο μηχανογράφος , εσύ πρέπει να ξέρεις ότι για την ΦΕ ειναι μειωτικό των δαπανών μισθοδοσίας(σύφων α με την εγκύκλιο) κ για τον ΦΠΑ είναι έσοδο(σύμφωνα με τον Ν2859) .

Τα υπόλοιπα είναι έντυπα στα οποία μεταφέρεις ορθά τα δεδομένα των βιβλίων για κάθε φοροολογία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

μετα τον ελεγχο απο ΟΕΑΔ κοβεται τιμολόγιο (αθεωρητο) προς ΟΑΕΔ.

(εγγραφες όπως αναφερει ο ΑΚΗΣ)

τα επικουρικά τα πληρωνουμε κανονικα και μετα τα λεφτα τα παιρνουμε απο ΟΑΕΔ μετα την εκδοση του τιμολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, έχω μια απορία.

ας πούμε ότι ανοίγουμε τριτοβάθμιους επιχορήγησης (πχ 60.03.01 και 55.00.01) καί όταν εισπράξουμε θα πάμε 30->74.03 και 55.00.01->30.

μήπως θα είναι προτιμότερο να πάμε 60.03.01 ->55.00.01 , 36.04->60.03.01 και μετά όταν πληρωθούμε να πάμε απλά 55.00.01->30 ,30->74.03 και 74.03->60.03.01?

ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί δεν θα πρέπει να επιβαρυνθούμε στην χρήση με το επιχ. ποσό του 60.03.01 και με τον τρόπο που προτείνω και την πολ 1147/22.5.01 ουσιαστικά οι επιχ. αφαιρείτε από την εργ. Εισφορές, στην επόμενη χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ,

Σήμερα γύρισα από το κπα2 θεσσαλονίκης και με ενημέρωσαν ότι η επιδότηση για το ΔΧ θα γίνει αναλογικά από την ένταξη στο πρόγραμμα και όχι στο 100%.......αλήθεια το δίκο μας σπάσιμο νέυρων και δουλειά ποιος τα πληρώνει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση λογιστικής εγγραφής μισθοδοσίας με επιδότηση ΟΑΕΔ

60.00 χρ

60.03 χρ

55.00 πιστ

53.00 πιστ

54.03 πιστ

74.03 πιστ (ποσό επιδότησης εργοδ.εισφοράς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ : ΓΙΑ ΤΟ 4 ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2011.

ΑΡΑ :

1. ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΤΟΝ 55 ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΤΟ 2011;

2. TO ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΙΣΘΟΔΟΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥ 2011;

3. ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΚΕΠΥΟ ΤΟΥ 2011.

ΕΧΩ ΚΑΠΟΥ ΛΑΘΟΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για το πρόγραμμα των 200000 θέσεων που οι εισφορές ΙΚΑ πληρώνονται κατευθείαν από τον ΟΑΕΔ θα πρέπει να κοπεί τιμολόγιο?

Το πρόγραμμα της μισθοδοσίας που χρησιμοποιώ μπορεί να βγάλει το λογιστικό άρθρο μειωμένο κατά την επιδότηση ή κανονικά ολόκληρο.

Για τα επικουρικά που τα πληρώνω κανονικά θα πρέπει να κοπεί τιμολόγιο όταν γίνει η επιστροφή απο τον ΟΑΕΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

καλησπέρα, έχω μια απορία.

ας πούμε ότι ανοίγουμε τριτοβάθμιους επιχορήγησης (πχ 60.03.01 και 55.00.01) καί όταν εισπράξουμε θα πάμε 30->74.03 και 55.00.01->30.

μήπως θα είναι προτιμότερο να πάμε 60.03.01 ->55.00.01 , 36.04->60.03.01 και μετά όταν πληρωθούμε να πάμε απλά 55.00.01->30 ,30->74.03 και 74.03->60.03.01?

ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί δεν θα πρέπει να επιβαρυνθούμε στην χρήση με το επιχ. ποσό του 60.03.01 και με τον τρόπο που προτείνω και την πολ 1147/22.5.01 ουσιαστικά οι επιχ. αφαιρείτε από την εργ. Εισφορές, στην επόμενη χρήση

Νομίζω ότι η επιδοτούμενη εργοδοτική εισφορά του Δ' τριμήνου 2010 είναι δουλευμένο έξοδο-δαπάνη της χρήσης 2010 , ανεξάρτητα αν καταβάλλεται έμμεσα στο ΙΚΑ από τον ΟΑΕΔ μέσα στο 'ετος 2011 , άρα δεν προκύπτει ανάγκη χρησιμοποίησης μεταβατικού λογ/μού π.χ. 36.04 , επίσης κατά την γνώμη μου και το ισόποσο έσοδο-επιδότηση το οποίο εμφανίζεται στον λογ/μό 74.03 είναι και αυτό δουλευμένο έσοδο , διότι εφ' όσον έχει εγκριθεί η αίτηση υπαγωγής της επιχείρησης στο εν λόγω πρόγραμμα και αυτή τηρεί τις δεσμεύσεις της δικαιούται την επιδότηση , άρα και εδώ δεν προκύπτει ανάγκη χρησιμοποίησης μεταβατικού λογ/μού . Με τον συγκεκριμένο λογιστικό χειρισμό δεν θίγεται η αρχή της αυτοτέλειας των χρήσεων , αλλά δημιουργείται το εξής θέμα : το τιμολόγιο της υπαγόμενης επιχ/σης που θα εκδοθεί πρός τον ΟΑΕΔ το 2011 και θα αφορά το Δ' τρίμηνο 2010 ,για τον συμψηφισμό της επιδότησης μεταξύ ΙΚΑ και ΟΑΕΔ καταχωρείται 'η όχι ; (όχι κατά την γνώμη μου , γιατί το συγκεκριμένο έσοδο έχει ήδη καταχωρηθεί με την εγγραφή της μισθοδοσίας το 2010 ) ,οπωσδήποτε όμως συμπεριλαμβάνεται στην συγκεντρωτική τιμολογίων 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Το τιμολόγιο κόβεται προς τον ΟΑΕΔ κάθε τρίμηνο.

Όσον αφορά τις εγγραφές, η εγγραφή της μισθοδοσίας δεν θα μεταβάλλεται, με την πληρωμή των 40 € χρεώνεται ο 55.00 «ΙΚΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΡΕΧΟΥΣΑΣ ΚΙΝΗΣΗΣ» και πιστώνεται το ταμείο, οπότε τώρα ο 55.00 έχει πιστωτικό υπόλοιπο 160 €. Με την έκδοση του τιμολογίου επιδότησης, θα χρεώνεται ο 55.00 με 160 € για να κλείσει και θα πιστώνεται ο 74.03.000 «ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΟΑΕΔ» (εννοείται ότι μεσολαβεί και ο 30 «ΟΑΕΔ» για την ενημέρωση του ΚΕΠΥΟ. Δηλαδή η εγγραφή θα είναι 30 σε 74.03 και 55.00 σε 30).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας..

θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζετε, αν θα είναι πιο σωστό να χρεωπιστώσω τον 33.95 αντί του 30. στην ουσία δεν είναι πελάτης είναι πιστωτής ο ΟΑΕΔ.... Σωστά??

Αν γνωρίζει κάποιος....;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Καλημέρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Είμαι στο πρόγραμμα διατήρησης θέσεων εργασίας από τον Νοέμβριο 2010.<br><br>Στον ΟΑΕΔ δεν έχουν τελειώσει ακόμα κανένα έλεγχο τριμήνου από όσα έχω υποβάλει.<br>Τιμολόγιο δεν δέχονται να κόψω και επιμένουν να κάνουμε υπομονή και θα μας ειδοποιήσουν αυτοί.<br><br>Τι να κάνω με τις καταχωρήσεις βιβλίων Β' Κατηγορίας?<br>Με τις περιοδικές ΦΠΑ τι να κάνω?<br><br>Εφόσον δεν έχω πρωτογεννή στοιχεία (τιμολόγιο) δεν μπορώ να κάνω εγγραφές δεν μπορώ να εμφανίσω την επιδότηση στα βιβλία μου και κατά συνέπεια στις δηλώσεις ΦΠΑ και εισοδήματος.<br>Πως διασφαλίζονται η αρχές της αναγνώρισης εσόδων (ή αφαιρετικών εξόδων) καθώς και τις αυτοτέλειας των χρήσεων?<br><br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο πρόγραμμα διατήρησης θέσεων εργασίας από τον Νοέμβριο 2010.<br><br>Στον ΟΑΕΔ δεν έχουν τελειώσει ακόμα κανένα έλεγχο τριμήνου από όσα έχω υποβάλει.<br>Τιμολόγιο δεν δέχονται να κόψω και επιμένουν να κάνουμε υπομονή και θα μας ειδοποιήσουν αυτοί.<br><br>Τι να κάνω με τις καταχωρήσεις βιβλίων Β' Κατηγορίας?<br>Με τις περιοδικές ΦΠΑ τι να κάνω?<br><br>Εφόσον δεν έχω πρωτογεννή στοιχεία (τιμολόγιο) δεν μπορώ να κάνω εγγραφές δεν μπορώ να εμφανίσω την επιδότηση στα βιβλία μου και κατά συνέπεια στις δηλώσεις ΦΠΑ και εισοδήματος.<br>Πως διασφαλίζονται η αρχές της αναγνώρισης εσόδων (ή αφαιρετικών εξόδων) καθώς και τις αυτοτέλειας των χρήσεων?<br><br>

Κάποια απάντηση κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Το τιμολόγιο κόβεται προς τον ΟΑΕΔ κάθε τρίμηνο.

Όσον αφορά τις εγγραφές, η εγγραφή της μισθοδοσίας δεν θα μεταβάλλεται, με την πληρωμή των 40 € χρεώνεται ο 55.00 «ΙΚΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΡΕΧΟΥΣΑΣ ΚΙΝΗΣΗΣ» και πιστώνεται το ταμείο, οπότε τώρα ο 55.00 έχει πιστωτικό υπόλοιπο 160 €. Με την έκδοση του τιμολογίου επιδότησης, θα χρεώνεται ο 55.00 με 160 € για να κλείσει και θα πιστώνεται ο 74.03.000 «ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΟΑΕΔ» (εννοείται ότι μεσολαβεί και ο 30 «ΟΑΕΔ» για την ενημέρωση του ΚΕΠΥΟ. Δηλαδή η εγγραφή θα είναι 30 σε 74.03 και 55.00 σε 30).

Επαναφέρω το θέμα διότι έχω μία παρόμοια περίπτωση. Κόψαμε τιμολόγιο προς ΟΑΕΔ για τη συνολική αξία της επιδότησης των εργοδοτικών εισφορών. Στις εγγραφές μισθοδοσίας, από τον 55.00.0000 (ΙΚΑ Λογ.Τρέχουσας κίνησης) μετέφερα το προς επιδότηση ποσόν σε ένα λογαριασμό που δημιούργησα, τον 55.00.0099 (ΙΚΑ Λογ.Επιδότησης ΟΑΕΔ). Κι έτσι, το επιδοτούμενο ποσό είναι όλο συγκεντρωμένο στον 55.00.0099 με πιστωτικό υπόλοιπο. Τώρα που κόψαμε το Τιμολόγιο προς ΟΑΕΔ με όλο το ποσό της επιδότησης, θα πιστώσω τον 74.03.00 (Επιχ/σεις ΟΑΕΔ) αλλά ποιον λογ. θα χρεώσω? (Σημειώνω  ότι το ποσό δεν έχει κατατεθεί ακόμα στον τραπεζικό λογ. της εταιρείας και δεν ξέρουμε πότε θα κατατεθεί από τον ΟΑΕΔ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πρόγραμμα έχετε και περιμένετε να σας κατατεθεί ποσό στην τράπεζα ? Φυσιολογικά αφού μιλάμε για επιδότηση εργοδοτικών εισφορών ΙΚΑ τότε το ποσό θα πάει κατευθείαν στο ΙΚΑ και όχι σε σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά... Έχετε δικιο στο ΙΚΑ θα παει το ποσό.. Επομένως αρκει να χρεώσω τον 74 πιστώσει του 55 με το ποσό που αναγράφεται στο τιμολογιο που κοψαμε στον οαεδ? Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...