Προς το περιεχόμενο
  • 0

διευκρίνηση πανω στο Ν.38468/2010 εκ περιτροπης απασχοληση


psil

Ερώτηση

παραθετω την παραφραφο 11 του αρθρου 2 από το νόμο 3846/2010 "Εγγυήσεις για την εργασιακή ασφάλεια και άλλες διατάξεις"

11. Αν παραστεί ανάγκη για πρόσθετη εργασία πέρα από τη συμφωνηθείσα ο εργαζόμενος έχει υποχρέωση να την παράσχει, αν είναι σε θέση να το κάνει και η άρνησή του θα ήταν αντίθετη με την καλή πίστη.Αν παρασχεθεί εργασία πέραν της συμφωνημένης, ο μερικώς απασχολούμενος δικαιούται αντίστοιχης αμοιβής με προσαύξηση 10%.

Ο μερικώς απασχολούμενος μπορεί να αρνηθεί την παροχή εργασίας πέραν της συμφωνημένης, όταν αυτή η πρόσθετη εργασία λαμβάνει χώρα κατά συνήθη τρόπο.

δηλαδή, ο εργαζόμενος που δουλευει εκ περτροπής 3 μέρες την εβδομάδα και είναι δηλωμένος έτσι στο ΣΕΠΕ, μπορει να δουλέψει και κάποιες ώρες οποιαδήποτε άλλη μέρα επιπλέον απλώς λαμβάνοντας 10% προσάυξηση (αν παραστεί ανάγκη)?

γίνομαι πιο συγκεκριμένος και λέω, πως εχω σερβιτόρο σε εστιατόριο που είναι ανοιχτό 5 μέρες τη βδομάδα ο οποίος έιναι δηλωμένος για 3 μέρες(π-σ-κ).ερχεται και δουλευει και τισ υπόλοιπες μέρες χωρίς ένσημα φυσικά. αν έρθει έλεγχος του ικα, σεπε κλπ τη μέρα που δεν είναι δηλωμένος, θα μπορώ να ισχυριστώ ότι βάσει του νόμου έχει παραστεί ανάγκη λόγω αυξημένης πελατειας εκέινη τη μέρα και αναγκαστικά κάλεσα το σερβιτόρο για δουλειά? έτσι θα βρεθεί δικαιολογία για την πρακτική που ακολουθείται πάντα, δλδ να μην κολλάνε όλα τα ένσημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

παραθετω την παραφραφο 11 του αρθρου 2 από το νόμο 3846/2010 "Εγγυήσεις για την εργασιακή ασφάλεια και άλλες διατάξεις"

11. Αν παραστεί ανάγκη για πρόσθετη εργασία πέρα από τη συμφωνηθείσα ο εργαζόμενος έχει υποχρέωση να την παράσχει, αν είναι σε θέση να το κάνει και η άρνησή του θα ήταν αντίθετη με την καλή πίστη.Αν παρασχεθεί εργασία πέραν της συμφωνημένης, ο μερικώς απασχολούμενος δικαιούται αντίστοιχης αμοιβής με προσαύξηση 10%.

Ο μερικώς απασχολούμενος μπορεί να αρνηθεί την παροχή εργασίας πέραν της συμφωνημένης, όταν αυτή η πρόσθετη εργασία λαμβάνει χώρα κατά συνήθη τρόπο.

δηλαδή, ο εργαζόμενος που δουλευει εκ περτροπής 3 μέρες την εβδομάδα και είναι δηλωμένος έτσι στο ΣΕΠΕ, μπορει να δουλέψει και κάποιες ώρες οποιαδήποτε άλλη μέρα επιπλέον απλώς λαμβάνοντας 10% προσάυξηση (αν παραστεί ανάγκη)?

γίνομαι πιο συγκεκριμένος και λέω, πως εχω σερβιτόρο σε εστιατόριο που είναι ανοιχτό 5 μέρες τη βδομάδα ο οποίος έιναι δηλωμένος για 3 μέρες(π-σ-κ).ερχεται και δουλευει και τισ υπόλοιπες μέρες χωρίς ένσημα φυσικά. αν έρθει έλεγχος του ικα, σεπε κλπ τη μέρα που δεν είναι δηλωμένος, θα μπορώ να ισχυριστώ ότι βάσει του νόμου έχει παραστεί ανάγκη λόγω αυξημένης πελατειας εκέινη τη μέρα και αναγκαστικά κάλεσα το σερβιτόρο για δουλειά? έτσι θα βρεθεί δικαιολογία για την πρακτική που ακολουθείται πάντα, δλδ να μην κολλάνε όλα τα ένσημα?

Ο νόμος λέει για την μερική απασχόληση ότι η επιπλέον ώρα αμοίβεται με 10% προσαύξηση, όχι για την εκ περιτροπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο νόμος λέει για την μερική απασχόληση ότι η επιπλέον ώρα αμοίβεται με 10% προσαύξηση, όχι για την εκ περιτροπής.

δηλαδή, η εκ περιτροπης απασχόληση δεν εντάσσεται στη μερική απασχόληση? (συμφωνώ μαζί σου αλλά κάνω το συνήγορο του διαβολου για να το ξεκαθαρίσω πλήρως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η παραγφραφος 3 του αρθρου 2 του ίδιου νομου λεει:

3. Κατά την κατάρτιση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν κάθε μορφή απασχόλησης εκ περιτροπής.

Εκ περιτροπής απασχόληση θεωρείται η απασχόληση κατά λιγότερες ημέρες την εβδομάδα ή κατά λιγότερες εβδομάδες το μήνα ή κατά λιγότερους μήνες το έτος ή και συνδυασμός αυτών κατά πλήρες ημερήσιο ωράριο εργασίας.

Η παρεχόμενη από το άρθρο αυτό προστασία καλύπτει και τους απασχολούμενους με βάση τις συμφωνίες του προηγούμενου εδαφίου.

μήπως λοιπον, η παρεχόμενη προστασια του 10% αναφέρεται και στην εκ περιτροπής απασχόληση? σε άλλη περίπτωση ποια είναι η προστασία του άρθρου 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ για κάθε αλλαγή στο ωράριο πρώτα πάει φαξ στο ΣΕΠΕ και μετά εφαρμόζετε

Στελνεται και με φαξ? εγω παντως δεν το εχω κανει ,διοτι μαλλον ετσι και αλλιως ,πρεπει να πας για να παρης αντιγραφο ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στελνεται και με φαξ? εγω παντως δεν το εχω κανει ,διοτι μαλλον ετσι και αλλιως ,πρεπει να πας για να παρης αντιγραφο ετσι δεν ειναι?

Η επιθεώρηση στη Σουρμελή μου είπε ότι το δέχονται με φαξ, μόνο όμως όταν σταλεί σε μη εργάσιμες ημέρες και ώρες και πρέπει την πρώτη επόμενη εργάσιμη να πας να πάρεις το αντίγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια οποιος ξερει παρακαλω την βοηθεια του SOS!!

εργαζομενος ο οποιος περνει επιδομα ανεργειας απο τον οαεδ, μου ειπαν οτι μπορει για το ιδιο διαστημα να εργαζεται με εκ περιτροπης εργασιας.Σε εποικινωνια με τον οαεδ μου ειπαν οτι γινεται αυτο απλα να μην ξεπερνα τις 3 μερες την εβδομαδα κ οχι συνεχομενες (δλδ δευτερα-τριτη-πεμπτη πχ).Ο εργοδοτης θα πρεπει να κανει καθε μηνα μια δηλωσει με τις μερες που εργαζεται στον τρεχοντα μηνα.

ερωτηση

1)καθε ποτε πρεπει να γινεται αυτη η δηλωση?υπαρχει χρονικο περιθωριο?

2)προσληψεις καταστασεις στην επιθεωρηση εργασιας κανονικα φανταζομαι ε?

3)οι μερες αυτες θα "κοβονται' απο το επιδομα αδειας του οαεδ?

4)υπαρχει καποιο εντυπο της παραπανω βεβαιωσης?

Παρακαλω οποιος γνωριζει να ενημερωσει..σορρυ για το σχεδον ασχετο της ερωτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια οποιος ξερει παρακαλω την βοηθεια του SOS!!

Θα σου έλεγα τώρα τίποτα για το SOS, αλλά έχε χάρη του

Location:ΚΡΗΤΗ

Άμα ζορίζεσαι τόσο πολύ, γιατί δεν ψάχνεις, σίγουρα θα βρεις απάντηση..... τεσπα..............

εργαζομενος ο οποιος περνει επιδομα ανεργειας απο τον οαεδ, μου ειπαν οτι μπορει για το ιδιο διαστημα να εργαζεται με εκ περιτροπης εργασιας.Σε εποικινωνια με τον οαεδ μου ειπαν οτι γινεται αυτο απλα να μην ξεπερνα τις 3 μερες την εβδομαδα κ οχι συνεχομενες (δλδ δευτερα-τριτη-πεμπτη πχ).Ο εργοδοτης θα πρεπει να κανει καθε μηνα μια δηλωσει με τις μερες που εργαζεται στον τρεχοντα μηνα.

Μέχρι 3 ημέρες τη βδομάδα και 12 το μήνα δεν σου κόβεται το επίδομα ανεργίας. Αδιάφορο αν είναι συνεχόμενες ή όχι...

ερωτηση

1)καθε ποτε πρεπει να γινεται αυτη η δηλωση?υπαρχει χρονικο περιθωριο?

Δεν κάνει δήλωση ο εργοδότης, δίνει μια βεβαίωση στον εργαζόμενο, ο οποίος την προσκομίζει όταν είναι να πληρωθεί από τον ΟΑΕΔ.

2)προσληψεις καταστασεις στην επιθεωρηση εργασιας κανονικα φανταζομαι ε?

Και συμβάσεις εκ περιτροπής απασχόλησης. Επίσης, αν παίζεις Ηράκλειο, πάνω στην πρόσληψη σημείωσε "σποραδική απασχόληση" γιατί θα τα κάνουν τούμπανο του εργαζόμενου όταν πάει να πάρει το ταμείο.

3)οι μερες αυτες θα "κοβονται' απο το επιδομα αδειας του οαεδ?

Ναι.

4)υπαρχει καποιο εντυπο της παραπανω βεβαιωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

4)υπαρχει καποιο εντυπο της παραπανω βεβαιωσης?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=1151

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΕΦΑΝΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..το SOS πηγαινε γιατι ειναι η πρωτη φορα που μου τυχαινει κατι τετοιο..ηθελα την γνωμη απο εδω μεσα γιατι πολυ απλα την εμπιστευομαι ποιο πολυ απο γνωμες αλλων..τεσπα!!

ευχαριστω κ παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...