Jump to content
  • 0

Αναγνωριση δαπανης μισθοδοσιας


Question

Αρκετοι υπάλληλοι της εταιρίας μας (κυριως πωλητες) χρησιμοποιουν ΙΧ αυτοκινητα , κινητα τηλεφωνα, κλπ, η χρηση των οποιων καθοριζεται λεπτομερώς και εγγραφως. Πχ. αν καποιος εργαζόμενος υπερβει ενα προκαθορισμενο οριο καταναλωσης καυσιμων, η ενα οριο χρησης κινητου τηλεφωνου, καλειται να πληρωσει την υπερβαλλουσα αυτη χρηση.

Ο εργαζομενος χρεωνεται με την υπερβαλλουσα αυτη χρηση και στην εκκαθαριση της μισθοδοσιας του αποδιδεται η διαφορα, με καταθεση στον τραπεζικο του λογ/μο.

Αφου τελικα στον τραπεζικο λογ/μο του εργαζομενου κατατεθηκε μικροτερο ποσό, τότε με βαση το αρθρο 11 του 3842/2010, θα αναγνωριστει το συνολο της δαπανης μισθοδοσιας? Η θα αναγνωριστει μονο το ποσο που κατατεθηκε στην τραπεζα?

Η υποχρεωση καταθεσης στην τραπεζα ισχυει απο 1/7/2011?

Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αρκετοι υπάλληλοι της εταιρίας μας (κυριως πωλητες) χρησιμοποιουν ΙΧ αυτοκινητα , κινητα τηλεφωνα, κλπ, η χρηση των οποιων καθοριζεται λεπτομερώς και εγγραφως. Πχ. αν καποιος εργαζόμενος υπερβει ενα προκαθορισμενο οριο καταναλωσης καυσιμων, η ενα οριο χρησης κινητου τηλεφωνου, καλειται να πληρωσει την υπερβαλλουσα αυτη χρηση.

Ο εργαζομενος χρεωνεται με την υπερβαλλουσα αυτη χρηση και στην εκκαθαριση της μισθοδοσιας του αποδιδεται η διαφορα, με καταθεση στον τραπεζικο του λογ/μο.

Αφου τελικα στον τραπεζικο λογ/μο του εργαζομενου κατατεθηκε μικροτερο ποσό, τότε με βαση το αρθρο 11 του 3842/2010, θα αναγνωριστει το συνολο της δαπανης μισθοδοσιας? Η θα αναγνωριστει μονο το ποσο που κατατεθηκε στην τραπεζα?

Η υποχρεωση καταθεσης στην τραπεζα ισχυει απο 1/7/2011?

To τελευταίο το προβλέπει ο ασφαλιστικός (νέος) νόμος.

Στετικά με το πρώτο θέμα μεχρι στιγμής ισχύει ότι προβλέπει το άρθρο 31 του ΚΦΕ και η ΠΟΛ 1135/2010. Λεπτομέρειες προσχεχώς .....

Link to post
Share on other sites
  • 0

To τελευταίο το προβλέπει ο ασφαλιστικός (νέος) νόμος.

Στετικά με το πρώτο θέμα μεχρι στιγμής ισχύει ότι προβλέπει το άρθρο 31 του ΚΦΕ και η ΠΟΛ 1135/2010. Λεπτομέρειες προσχεχώς .....

Σ' ευχαριστω. Αρα ισχύει απο 1/7/2011. Σχετικα με το Αρθρο 11 παρ 2 του 3842/2010, η ΠΟΛ 1135/2010 λεει:

Τέλος, με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, η έκδοση της οποίας προβλέπεται από την παρ. 2 του άρθρου αυτού, θα καθοριστεί η σταδιακή εφαρμογή των διατάξεων του προηγούμενου εδαφίου, η διαδικασία της εξόφλησης των δαπανών μισθοδοσίας και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια. Κατά συνέπεια, παρά το γεγονός ότι τυπικά όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω για τον τρόπο εξόφλησης της δαπάνης μισθοδοσίας έχουν εφαρμογή από 23.04.2010 και μετά, ουσιαστικά θα ισχύσουν από το χρόνο κατά τον οποίο θα εκδοθεί η καθεμιά απόφαση (κανονιστική πράξη).

Σχολιο: η φραση που σημειωνω με κοκκινο χρωμα ειναι τοσο πολυ γελοία...Απολυτα ταιριαστη με το κρατος που ζουμε..

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...