Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΦΠΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ??


DANAIE

Ερώτηση

Τεχνική εταιρεία Α.Ε με έδρα την Αθήνα και εργοτάξιο στην Σαντορίνη, αγοράζει υλικά από Αθήνα με παράδοση στο εργοτάξιο (Σαντορίνη). Στα τιμολόγια αγορών τι ποσοστό Φ.Π.Α. θα χρεωθεί??? Κανονικός συντελεστής ή μειωμένος ??? Μας ενδιαφερει η έδρα της επιχείρησης ή ο προορισμός της εκτέλεσης του έργου??/

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εφόσον έχει δηλωθεί το εργοτάξιο και τα αγαθά πράγματι έχουν τόπο προορισμου το νησί , τότε μειωμένο συντελεστή . Το βάρος της απόδειξης το φέρει ο πωλητής .

Βλεπε και πολ 1254/90 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εφόσον έχει δηλωθεί το εργοτάξιο και τα αγαθά πράγματι έχουν τόπο προορισμου το νησί , τότε μειωμένο συντελεστή . Το βάρος της απόδειξης το φέρει ο πωλητής .

Βλεπε και πολ 1254/90 .

Σε περίπτωση που κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας πάει σε νησί και αγοράσει πάγια τότε τι συντελεστή πρέπει να χρεωθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε περίπτωση που κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας πάει σε νησί και αγοράσει πάγια τότε τι συντελεστή πρέπει να χρεωθεί?

Να σημειώσω ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας έχει έδρα την Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι μειωμένοι συντελεστές Φ.Π.Α. ισχύουν σε κάθε περίπτωση πώλησης , από περιοχή - νησί - που υπάγεται σε μειωμένους συντελεστές , προς την υπόλοιπη Ελλάδα, εχει να κάνει λοιπόν με το καθεστώς που υπάγεται ο πωλητής και όχι ο αγοραστής , διαφοροποίηση υπάρχει σχετικά με την Π.Υ. όπου εκεί μπαίνουν και άλλοι παράγοντες , όπως ο τόπος που παρέχεται η υπηρεσία ή ακόμα και το είδος της υπηρεσίας .

Συνεπώς άν αγοράσετε από νησί όπου ισχύει ο μειωμένος συντελεστής ΦΠΑ , πάγια ή οτιδήποτε άλλο θα υπολογιστεί με μειωμένο ΦΠΑ ώς εξής

13% αντί για 18%

6% αντί για 8% και

3% αντί για 4% , ο προβλεπόμενος δηλαδή ΦΠΑ με μείωση 30% - χωρίς δεκαδικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οι  μειωμένοι συντελεστές Φ.Π.Α. ισχύουν σε κάθε περίπτωση πώλησης , από περιοχή - νησί - που υπάγεται σε μειωμένους συντελεστές , προς την υπόλοιπη Ελλάδα, εχει να κάνει λοιπόν με το καθεστώς που υπάγεται ο πωλητής και όχι ο αγοραστής , διαφοροποίηση υπάρχει σχετικά με την Π.Υ. όπου εκεί μπαίνουν και άλλοι παράγοντες , όπως ο τόπος που παρέχεται η υπηρεσία ή ακόμα και το είδος της υπηρεσίας .

Συνεπώς άν αγοράσετε από νησί όπου ισχύει ο μειωμένος συντελεστής ΦΠΑ , πάγια ή οτιδήποτε άλλο θα υπολογιστεί με μειωμένο ΦΠΑ ώς εξής

13% αντί για 18%

6% αντί για 8% και

3% αντί για 4%  , ο προβλεπόμενος δηλαδή ΦΠΑ με μείωση 30% - χωρίς δεκαδικά

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φίλε BARRACUDA, γιατί είχα ακούσει πολλά αλλά η εξήγησή σου με ξεμπέρδεψε πλήρως. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οι  μειωμένοι συντελεστές Φ.Π.Α. ισχύουν σε κάθε περίπτωση πώλησης , από περιοχή - νησί - που υπάγεται σε μειωμένους συντελεστές , προς την υπόλοιπη Ελλάδα, εχει να κάνει λοιπόν με το καθεστώς που υπάγεται ο πωλητής και όχι ο αγοραστής , διαφοροποίηση υπάρχει σχετικά με την Π.Υ. όπου εκεί μπαίνουν και άλλοι παράγοντες , όπως ο τόπος που παρέχεται η υπηρεσία ή ακόμα και το είδος της υπηρεσίας .

Συνεπώς άν αγοράσετε από νησί όπου ισχύει ο μειωμένος συντελεστής ΦΠΑ , πάγια ή οτιδήποτε άλλο θα υπολογιστεί με μειωμένο ΦΠΑ ώς εξής

13% αντί για 18%

6% αντί για 8% και

3% αντί για 4%  , ο προβλεπόμενος δηλαδή ΦΠΑ με μείωση 30% - χωρίς δεκαδικά

Δεν νομίζω να είναι σωστή η απάντηση

NΟΜΟΣ 2859

Aρθρο 21

Συντελεστές. Υπολογισµός του φόρου

4. Για τα νησιά των νοµών Λέσβου, Χίου, Σάµου, ∆ωδεκανήσου, Κυκλάδων και τα νησιά του Αιγαίου Θάσο, Σαµοθράκη, Βόρειες Σποράδες και Σκύρο, οι συντελεστές του φόρου µειώνονται κατά τριάντα τοις εκατό (30%), εφόσον πρόκειται για αγαθά, τα οποία κατά το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός:

α) βρίσκονται στα νησιά αυτά και παραδίδονται από υποκείµενο στο φόρο που είναι εγκαταστηµένος στα νησιά αυτά,

β) πωλούνται µε προορισµό τα νησιά αυτά από υποκείµενο στο φόρο, εγκαταστηµένο σε οποιοδήποτε µέρος του εσωτερικού της χώρας, προς αγοραστή υποκείµενο ή προς µη υποκείµενο στο φόρο νοµικό πρόσωπο, εγκαταστηµένο στα νησιά αυτά,

γ) αποστέλλονται ή µεταφέρονται προς υποκείµενο στο φόρο ή προς µη

υποκείµενο στο φόρο νοµικό πρόσωπο που είναι εγκαταστηµένο στα νησιά αυτά, στα πλαίσια της ενδοκοινοτικής απόκτησης αγαθών,

δ) εισάγονται στα νησιά αυτά.

Η πιό πάνω µείωση των συντελεστών δεν ισχύει για τα καπνοβιοµηχανικά προϊόντα και τα µεταφορικά µέσα.

5. Η µείωση της προηγούµενης παραγράφου ισχύει και για τις υπηρεσίες που εκτελούνται υλικά στην περιοχή αυτήν από υποκείµενο στο φόρο, ο οποίος κατά το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός είναι εγκαταστηµένος στην περιοχή αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν νομίζω να είναι σωστή η απάντηση (?)

NΟΜΟΣ 2859

Aρθρο 21

Συντελεστές. Υπολογισμός του φόρου

4. Για τα νησιά των νομών Λέσβου, Χίου, Σάµου, ∆ωδεκανήσου, Κυκλάδων και τα νησιά του Αιγαίου Θάσο, Σαμo;οθράκη, Βόρειες Σποράδες και Σκύρο, οι συντελεστές του φόρου μειώνονται κατά τριάντα τοις εκατό (30%), εφόσον πρόκειται για αγαθά, τα οποία κατά το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός:

α) βρίσκονται στα νησιά αυτά και παραδίδονται από υποκείμενο στο φόρο που είναι εγκαταστημένος στα νησιά αυτά,

Αγαπητέ φίλε Γιάννη , μήπως πρέπει να το ξανακοιτάξεις ?

Έχω την εντύπωση ότι η αναφορά σου δεν λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω εγώ .

"Τα αγαθά να βρίσκονται σε περιοχή μειωμένου συντελεστή και να πωλούνται από υποκείμενο στον φόρο που έχει εγκατάσταση σε αυτήν την περιοχή."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητέ φίλε Γιάννη , μήπως πρέπει να το ξανακοιτάξεις ?

Έχω την εντύπωση ότι η αναφορά σου δεν λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω εγώ .

"Τα αγαθά να βρίσκονται σε περιοχή μειωμένου συντελεστή και να πωλούνται από υποκείμενο στον φόρο που έχει εγκατάσταση σε αυτήν την περιοχή."

Ο πωλητής σε περιοχή μειωμένου συντελεστή ο αγοραστής σε κανονικό συντελεστή

ΦΠΑ με κανονικό συντελεστή

Ο αγοραστής σε περιοχή μειωμένου συντελεστή και ο πωλητής σε κανονικό συντελεστή

ΦΠΑ με μειωμένο συντελεστή

Κάθε άλλη απάντηση ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν και δεν είμαι σε νησί η περ. α) δεν κανει διάκριση για τον αγοραστή . Λες ο BARACCUDA τόσα χρόνια να κάνει λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΙΣΧΥΕΙ

Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΕΣ

ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΦΠΑ

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ

ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΝΕΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΛΛΑ ΕΜΠΟΡΟΣ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΔΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΕΛΩ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΤΙ ΦΠΑ ΚΟΒΩ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΛΛΑ ΕΜΠΟΡΟΣ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΔΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΕΛΩ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΤΙ ΦΠΑ ΚΟΒΩ;

Ενδιαφέρον ερώτημα... Εγώ που είχα πάρει κάτι από τη Σύρο μου είπαν ότι επειδή το στέλνουν Αθήνα θα πληρώσω κανονικά 18% !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

επαναφέρω το θέμα γιατί δεν ξεκαθάρισα τί ισχύει :)

Θέλω να αγοράσω με ΤΔΑ Η/Υ από νησί

διαβάζοντας το άρθρο 21:

ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΌΖΟΝΤΑΙ ΜΕΙΩΜΈΝΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

Α) Παραδόσεις που πραγματοποιούνται στα νησιά.

Στις παραδόσεις αγαθώ που πραγματοποιούνται στα νησιά αυτά, εφόσον κατά το χρόνο που γίνεται ό φόρος απαιτητός συντρέχουν σωρευτικά οι εξής προϋποθέσεις:

-Τα αγαθά βρίσκονται στα νησιά αυτά και

-Παραδίδονται από υποκείμενο εγκαταστημένο στα νησιά αυτά.

Οι μειωμένοι συντελεστές εφαρμόζονται στις παραδόσεις που πληρούν τις δύο αναφερόμενες παραπάνω προϋποθέσεις, ανεξάρτητα από την ιδιότητα και τον τόπο εγκατάστασης του αγοραστή.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα αγοράσω με μειωμένο ΦΠΑ;

Ρωτάω γιατί σε συζητώντας με συναδέλφους που εκτιμώ πολύ μου είπαν ότι θα αγοράσω με 23%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Φώτης Π.

Διορθωνω, βιάστηκα να απαντήσω...

σωστός ο frozen και η Σόφη

Καλημέρα,

Στο θέμα με τους συντελεστές του ΦΠΑ αν κατάλαβα σωστά...

- Έμπορος από τη Ρόδο πουλά εμπορεύματα τα οποία στέλνει σε έμπορο στην Αθήνα (δεν τα παραλαμβάνει στο νησί). Θα τα πουλήσει με συντελεστή ΦΠΑ 16% ;;;!!!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τεχνική επιχείρηση με έδρα με κανονικό συντελεστή, παρέχει υπηρεσίες προς τον οτε. Τα έργα εκτελούνται σε νησί με μειωμένο συντελεστή. Με τι συντελεστή θα τιμολογήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1003/3.1.2011

Όσον αφορά στην παροχή υπηρεσιών, οι μειωμένοι συντελεστές Φ.Π.Α. ισχύουν, εφόσον πληρούνται σωρευτικά οι εξής δύο προϋποθέσεις:

α) Οι υπηρεσίες παρέχονται από υποκειμένους στο φόρο που έχουν την εγκατάστασή τους στις εν λόγω νησιωτικές περιοχές. Στην έννοια της εγκατάστασης περιλαμβάνεται η ύπαρξη της έδρας ή του κεντρικού ή υποκαταστήματος που λειτουργεί μόνιμα και όχι ευκαιριακά, από τα οποία πραγματοποιείται η παροχή των υπηρεσιών.

β) Η εκτέλεση των υπηρεσιών ολοκληρώνεται υλικά εντός των περιοχών αυτών.

αρα στη περιπτωση που τα αγαθα ταξιδευουν προς αλλη εκτος μειωμενου συντελεστη περιοχη υπαγοντα σε 23%

αυτο καταλαβαινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τεχνική επιχείρηση με έδρα με κανονικό συντελεστή, παρέχει υπηρεσίες προς τον οτε. Τα έργα εκτελούνται σε νησί με μειωμένο συντελεστή. Με τι συντελεστή θα τιμολογήσουμε.

Αν θυμάμαι καλά θεωρείται παράδοση(αν είναι μισθωση εργου) αγαθού και άρα μειωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΛΕΞΑΝΤΡΑ

Γειά σας... Εχω έδρα σε νησί με μειωμένο ΦΠΑ. Παρέχω συμβουλευτικες υπηρεσιες μεσω διαδικτίου ή τηλεφώνου και μιλάω αποκλειστικά απο το γραφείο μου στο νησί. Θα πρέπει να τους τους κόβω απόδειξη με μειωμένο ΦΠΑ?

Οι αποδέκτες των υπηρεσιών μου βρίσκονται εκτός νησιού.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1003/3.1.2011

Όσον αφορά στην παροχή υπηρεσιών, οι μειωμένοι συντελεστές Φ.Π.Α. ισχύουν, εφόσον πληρούνται σωρευτικά οι εξής δύο προϋποθέσεις:

α) Οι υπηρεσίες παρέχονται από υποκειμένους στο φόρο που έχουν την εγκατάστασή τους στις εν λόγω νησιωτικές περιοχές. Στην έννοια της εγκατάστασης περιλαμβάνεται η ύπαρξη της έδρας ή του κεντρικού ή υποκαταστήματος που λειτουργεί μόνιμα και όχι ευκαιριακά, από τα οποία πραγματοποιείται η παροχή των υπηρεσιών.

β) Η εκτέλεση των υπηρεσιών ολοκληρώνεται υλικά εντός των περιοχών αυτών.

αρα στη περιπτωση που τα αγαθα ταξιδευουν προς αλλη εκτος μειωμενου συντελεστη περιοχη υπαγοντα σε 23%

αυτο καταλαβαινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓιώργοςΚ

καλημέρα! Εχω έδρα σε νησί με μειωμένο ΦΠΑ και πουλάω διαφήμιση σε έντυπα και ηλεκτρονικά μέσα. Έχω πελάτες από το νησί που τιμολογώ με 16%. Στους πελάτες από Αθήνα σωστά τιμολογώ με 23%; Ρωτάω γιατί η διαφήμιση δεν είναι κάτι που μπορεί να περιοριστεί και να ολοκληρωθεί τυπικά μέσα στις περιοχές του μειωμένου ΦΠΑ. Μπορεί όλη η Ελλάδα να τους δει.

Κάνω καλά ή κάτι έχω καταλάβει λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...