Προς το περιεχόμενο

Έναρξη περίεργου τύπου επιχειρησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.Τι διαδικασία χρειάζεται για να κάνει κάποιος μια επιχείρηση τύπου'' αγοράζω σίδερα με το αυτοκινητο και τα πουλάω?'' .Αυτοκίνητο δεν έχει αλλά θα αγοράσει από κάποιον επαγγελματία.Ήρθε ένας πελάτης τι να τον κάνω που του είπα να περάσει απο βδομάδα γιατί δεν ήξερα τι να του πώ?

Ευχαριστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας.Τι διαδικασία χρειάζεται για να κάνει κάποιος μια επιχείρηση τύπου'' αγοράζω σίδερα με το αυτοκινητο και τα πουλάω?'' .Αυτοκίνητο δεν έχει αλλά θα αγοράσει από κάποιον επαγγελματία.Ήρθε ένας πελάτης τι να τον κάνω που του είπα να περάσει απο βδομάδα γιατί δεν ήξερα τι να του πώ?

Ευχαριστώ?

Για να κάνει επιχείρηση του τύπου '' αγοράζω σίδερα με το αυτοκινητο και τα πουλάω", θα πρέπει πρώτα απ όλα να έχει αυτοκίνητο και στη συνέχεια να έχει και τα σίδερα. Αφου δεν έχει ούτε το αυτοκίνητο μέχρι στιγμής ούτε το σίδηρο τότε περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mισό λεπτό καλέ μου άνθρωπε...πρώτα δεν κάνεις έναρξη και μετά όλα τα υπόλοιπα?????????? δηλαδή πρώτα έναρξη...μετα θεώρηση..μετα αγορα σίδερων....μετά αγορά αυτοκινητου/έτσι δεν είναι?? Δώσε μου τα φώτα σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....δηλαδή υπάρχει ΚΑΔ??? Έδρα τι θα δηλώσει???Πρέπει να δηλώσει??Βασικά..υπάρχει τέτοιου είδους επιχείρηση???Αυτοί π.χ. με τα ντατσουν που βγαίνουν και αγοράζουν σίδερα στις γειτονιές έχουν έναρξη????Τί να κάνω???????? να απευθυνθώ κάπου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....δηλαδή υπάρχει ΚΑΔ??? Έδρα τι θα δηλώσει???Πρέπει να δηλώσει??Βασικά..υπάρχει τέτοιου είδους επιχείρηση???Αυτοί π.χ. με τα ντατσουν που βγαίνουν και αγοράζουν σίδερα στις γειτονιές έχουν έναρξη????Τί να κάνω???????? να απευθυνθώ κάπου??

Θα σου πω αυτά που γνωρίζω....

Ο ΚΑΔ είναι 46.77.10.12

Χονδρικό εμπόριο παλαιών σιδήρων και μετάλλων (scrap)

παλιότερα μπορούσαν να δηλώσουν ως έδρα το σπίτι τους, τώρα νομίζω πως καταργήθηκε αυτό και πρέπει να βρουν κάτι σαν αποθήκη που θα έχουν το εμπόρευμα.Εγγραφή στον ΟΑΕΕ, βιβλία κανονικά αλλά μάλλον μη υποχρεοι φπα.

Αν θυμάμαι καλά και άδεια από νομαρχία για το αν θα πωλούν στο όρια του νομού ή όχι.

Με κάθε επιφύλαξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω αυτά που γνωρίζω....

Ο ΚΑΔ είναι 46.77.10.12

Χονδρικό εμπόριο παλαιών σιδήρων και μετάλλων (scrap)

παλιότερα μπορούσαν να δηλώσουν ως έδρα το σπίτι τους, τώρα νομίζω πως καταργήθηκε αυτό και πρέπει να βρουν κάτι σαν αποθήκη που θα έχουν το εμπόρευμα.Εγγραφή στον ΟΑΕΕ, βιβλία κανονικά αλλά μάλλον μη υποχρεοι φπα.

Αν θυμάμαι καλά και άδεια από νομαρχία για το αν θα πωλούν στο όρια του νομού ή όχι.

Με κάθε επιφύλαξη...

ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΝΕΟΝΑΚΗΣ ΑΕ στον Ασπροπυργο, αγοραζει Scrap απο επιχειρησεις και οσο θυμαμαι αγοραζει τοσο με ΤΔΑ του πωλητη οσο και με τιμολογιο αγορας δικο του.

Σε περιπτωση που αγοραζει με ΤΔΑ του πωλητη αυτο σε αυτο δεν υπολογιζεται ΦΠΑ και υποχρεος στην καταβολη του ειναι ο αγοραστης με βαση αρθρο που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη.

Αν καποιος συναδελφος εχει κοντα του τον Κωδικα ισως μπορει να το βρει και να το συμπεριλαβει το αρθρο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NOMOΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2859 Κύρωση Κώδικα Φόρου Προστιθέμενης Αξίας

Αρθρο 39α. Ειδικό καθεστώς ανακυκλώσιμων απορριμμάτων

1. Οι υποκείμενοι στο φόρο που πραγματοποιούν σε άλλους υποκείμενους παραδόσεις ανακυκλώσιμων απορριμμάτων, όπως αυτά καθορίζονται στην παράγραφο 2 του άρθρου αυτού, θεωρείται ότι διενεργούν πράξεις απαλλασσόμενες με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους και κατά συνέπεια δεν επιβαρύνουν με Φ.Π.Α. το φορολογικό στοιχείο που εκδίδουν.

Υποχρεούνται όμως να αναγράφουν στο στοιχείο αυτό την ένδειξη «Άρθρο 39α, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο αγοραστής των αγαθών».

2. Ως παραδόσεις ανακυκλώσιμων απορριμμάτων, για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος νόμου, θεωρούνται οι κατωτέρω παραδόσεις εφόσον προορίζονται για ανακύκλωση:

α) παραδόσεις απορριμμάτων σιδηρούχων και μη σιδηρούχων μετάλλων, αποκομμάτων και άλλων χρησιμοποιημένων υλικών,

β) παραδόσεις ημικατεργασμένων προϊόντων από σιδηρούχα και μη σιδηρούχα μέταλλα,

γ) παραδόσεις υπολειμμάτων και λοιπών ανακυκλώσιμων υλικών αποτελούμενων από σιδηρούχα και μη σιδηρούχα μέταλλα, κράματα, σκουριές, φολίδες ή τέφρα και βιομηχανικών υπολειμμάτων που περιέχουν μέταλλα ή κράματα μετάλλων,

δ) παραδόσεις ξεσμάτων και αποκομμάτων, απορριμμάτων και χρησιμοποιούμενων ανακυκλώσιμων υλικών αποτελούμενων από υαλοθραύσματα, γυαλί, χαρτί, χαρτόνι, ράκη, οστά, δέρμα φυσικό ή τεχνητό, διφθέρες, ακατέργαστα δέρματα και δορές, τένοντες και νεύρα, σπάγκους, σχοινιά και παλαμάρια, καλώδια, καουτσούκ και πλαστικές ύλες,

ε) παραδόσεις αποκομμάτων και απορριμμάτων που προκύπτουν από την επεξεργασία πρώτων υλών,

στ) παραδόσεις των υλικών που αναφέρονται στις περιπτώσεις α΄ έως και ε΄ μετά από καθαρισμό, στίλβωση, διαλογή, κοπή, τεμαχισμό και συμπίεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα του ΦΠΑ είναι απλό θέμα.. τα προβλήματα στην περίπτωση του ερωτώντα είναι στον Κ.Β.Σ.

Βλέπεις το αγοράζω σίδερα.. σημαίνει..

1) Συλλέγω πεταμένα παλιοσίδερα αγνώστου ιδιοκτήτη. (Αδυναμία έκδοσης Τιμολογίου Αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής)

2) Συλλέγω παλιοσίδερα από ιδιώτες. ( Τιμολόγιο αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής)

3) Παραλαμβάνω στην έδρα μου από ιδιώτες ( Τιμολόγιο αγοράς.. να δω ποιος θα σου δώσει στοιχεία ταυτότητας.. :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα του ΦΠΑ είναι απλό θέμα.. τα προβλήματα στην περίπτωση του ερωτώντα είναι στον Κ.Β.Σ.

Βλέπεις το αγοράζω σίδερα.. σημαίνει..

1) Συλλέγω πεταμένα παλιοσίδερα αγνώστου ιδιοκτήτη. (Αδυναμία έκδοσης Τιμολογίου Αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής)

2) Συλλέγω παλιοσίδερα από ιδιώτες. ( Τιμολόγιο αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής)

3) Παραλαμβάνω στην έδρα μου από ιδιώτες ( Τιμολόγιο αγοράς.. να δω ποιος θα σου δώσει στοιχεία ταυτότητας.. :lol:)

....Eεεε ας περιμένει μεχρι τα μέσα του 2012 που δεν θα υπάρχει ...ΚΒΣ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.....είστε θυσαυρός!!!!!!Απλά ντράπηκα λίγο με τον ευατό μου που δεν απάντησα στον άνθρωπο αμέσως τί χρειάζεται για την έναρξη...δεν ήξερα τί να του πώ καθώς είμαι νέα στο επάγγελμα και αισθάνθηκα λίγο περίεργα με τον εαυτό μου που δεν ήξερα τον τρόπο για να ελιχθώ καλύτερα.Δεν μου αρέσει που με ρωτήσανε κάτι και δεν είχα πως να χειριστώ τον τρόπο που θα κάνει έναρξη .Δηλαδή όποιος μπαίνει θα τον διώχνω,επειδή δεν ξέρω και θα του λέω έλατε την επόμενη μέρα για να σας λύσω τις απορίες???Τέλος πάντων,το διάβασμα ...η αναζήτηση και η βοήθεια από εσάς θα είναι η ελπίδα μου για ένα καλύτερο αύριο. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα του ΦΠΑ είναι απλό θέμα.. τα προβλήματα στην περίπτωση του ερωτώντα είναι στον Κ.Β.Σ.

Βλέπεις το αγοράζω σίδερα.. σημαίνει..

1) Συλλέγω πεταμένα παλιοσίδερα αγνώστου ιδιοκτήτη. (Αδυναμία έκδοσης Τιμολογίου Αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής)

2) Συλλέγω παλιοσίδερα από ιδιώτες. ( Τιμολόγιο αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής)

3) Παραλαμβάνω στην έδρα μου από ιδιώτες ( Τιμολόγιο αγοράς.. να δω ποιος θα σου δώσει στοιχεία ταυτότητας.. :lol:)

Νομίζω πρέπει αρχικά να διευκρινήσεις αν πρόκειται για περιπλανώμενο συλλέκτη παλαιών μετάλλων ή για μάντρα εμπορίας scrap.

Πάνε αρκετά χρόνια που είχα πελάτη με μάντρα scrap, αλλά απ' ότι θυμάμαι στα περισσότερα τιμ. αγοράς έβαζε ψεύτικους ΑΔΤ, γιατί μόλις ζητούσε ταυτότητα στους "προμηθευτές" έφευγαν τρέχοντας.

Εκείνο το χαρτοσημο για τα τιμολόγια αγοράς παίζει ακόμα ή καταργήθηκε;

[http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=18194]

Υ/Γ

Καλή αρχή στο επάγγελμα και καλή δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Θέλω να φτιάξω ένα περιοδικό σε μια πόλη όπου δεν διαθέτει τοπικό περιοδικό..Μπορεί να μου πει κάποιος τι πρεπει να κάνω και τι χρειάζεται από χαρτιά???

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Θέλω να φτιάξω ένα περιοδικό σε μια πόλη όπου δεν διαθέτει τοπικό περιοδικό..Μπορεί να μου πει κάποιος τι πρεπει να κάνω και τι χρειάζεται από χαρτιά???

Ευχαριστώ

Δεν είναι καθόλου περίεργος ο τύπος της επιχείρησης.

έναρξη εργασιών στο Μητρώο της αρμόδιας ΔΟΥ με αντικείμενο τις εκδόσεις περιοδικού/ών (εβδομαδιαίων-μηνιαίων κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...

ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΝΕΟΝΑΚΗΣ ΑΕ στον Ασπροπυργο, αγοραζει Scrap απο επιχειρησεις και οσο θυμαμαι αγοραζει τοσο με ΤΔΑ του πωλητη οσο και με τιμολογιο αγορας δικο του.

Σε περιπτωση που αγοραζει με ΤΔΑ του πωλητη αυτο σε αυτο δεν υπολογιζεται ΦΠΑ και υποχρεος στην καταβολη του ειναι ο αγοραστης με βαση αρθρο που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη.

Αν καποιος συναδελφος εχει κοντα του τον Κωδικα ισως μπορει να το βρει και να το συμπεριλαβει το αρθρο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι

μου έτυχε η συγκεκριμένη περίπτωση και θέλω τα φώτα σας παρακαλώ! :blink:

Άτομο ενδιαφέρεται να ανοίξει κατάστημα όπου θα πουλάει παραδοσιακά προϊόντα που θα φτιάχνει η ίδια (λαζάνια, κους κους, γλυκά κουταλιού κλπ), αλλά στον ίδιο χώρο, από μπροστά, να έχει και ένα μέρος σα καφετέρια, δηλαδή να έχει και παροχή σερβιρίσματος ώστε να μπορούν να κάθονται οι πελάτες και να δοκιμάζουν τα προϊόντα της. Απ 'ότι λέει έχει ιδιόκτητο χώρο 120 τ.μ. όπου θα στεγαστεί όλο αυτό.

Πώς μπορεί να δηλωθεί όλο αυτό; βρήκα τους εξής ΚΑΔ

10.72.10.00 : Παραγωγή παξιμαδιών και μπισκότων παραγωγή διατηρούμενων ειδών ζαχαροπλαστικής

10.73.00.00 : Παραγωγή μακαρονιών, λαζανιών, κουσκούς και παρόμοιων αλευρωδών προϊόντων

είναι οκ; πώς μπορεί να συνδυαστεί και όλο αυτό με παροχή υπηρεσιών καφετέριας; θα θέλει ξεχωριστές άδειες λειτουργίας;

Βοήθεια !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Τα του ΦΠΑ είναι απλό θέμα.. τα προβλήματα στην περίπτωση του ερωτώντα είναι στον Κ.Β.Σ.

Βλέπεις το αγοράζω σίδερα.. σημαίνει..

1) Συλλέγω πεταμένα παλιοσίδερα αγνώστου ιδιοκτήτη. (Αδυναμία έκδοσης Τιμολογίου Αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής)

2) Συλλέγω παλιοσίδερα από ιδιώτες. ( Τιμολόγιο αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής)

3) Παραλαμβάνω στην έδρα μου από ιδιώτες ( Τιμολόγιο αγοράς.. να δω ποιος θα σου δώσει στοιχεία ταυτότητας.. smile.gif)

οταν εχει και αποσυρση τοτε τι αλλο χρειαζεται?προσθετα βιβλια ?

συμφωνα με το νομο μπορει να πουλησει και μερη των αυτοκινητων που του πανε?ταμειακη μηχανη?και τιμ.δα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...
επισκέπτη ΡΟΥΛΑ

ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΝΕΟΝΑΚΗΣ ΑΕ στον Ασπροπυργο, αγοραζει Scrap απο επιχειρησεις και οσο θυμαμαι αγοραζει τοσο με ΤΔΑ του πωλητη οσο και με τιμολογιο αγορας δικο του.

Σε περιπτωση που αγοραζει με ΤΔΑ του πωλητη αυτο σε αυτο δεν υπολογιζεται ΦΠΑ και υποχρεος στην καταβολη του ειναι ο αγοραστης με βαση αρθρο που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη.

Αν καποιος συναδελφος εχει κοντα του τον Κωδικα ισως μπορει να το βρει και να το συμπεριλαβει το αρθρο αυτο

(ΥΠΟΧΡΕΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΦΠΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΤΩΝ ΑΓΑΘΩΝ ΑΡΘΡΟ 39Α)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΔ 46.77.10.12. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ:

 

1) Συλλέγω πεταμένα παλιοσίδερα αγνώστου ιδιοκτήτη. (Αδυναμία έκδοσης Τιμολογίου Αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής)
2) Συλλέγω παλιοσίδερα από ιδιώτες. ( Τιμολόγιο αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής). 

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ?

 

Για την έναρξη επαγγέλματος απαιτείται, καταρχάς, βεβαίωση εγγραφής από το επιμελητήριο που ανήκει ο ενδιαφερόμενος. (2 αντίτυπα)

Στην περίπτωση που γίνεται εγγραφή για πρώτη φορά, στο επαγγελματικό επιμελητήριο, χορηγείται βεβαίωση προεγγραφής την οποία καταθέτει ο ενδιαφερόμενος στην εφορία για την έναρξη επαγγέλματος. Αφού μετά ολοκληρώσει τη διαδικασία της έναρξης, καταθέτει το αντίστοιχο αποδεικτικό στο επιμελητήριο προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία της εγγραφής του σε αυτό.

Βήμα 2ο: Προσωρινή εγγραφή σε ασφαλιστικό ταμείο.

Για την έναρξη επαγγέλματος απαιτείται, επιπλέον, βεβαίωση εγγραφής από ασφαλιστικό φορέα.
Για τον Ο.Α.Ε.Ε.

Δικαιολογητικά εγγραφής:

  • Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο ταυτότητας μαζί με την ταυτότητα.
  • Μια φωτοτυπία των πρώτων ενσήμων του πρώτου ασφαλιστικού φορέα και το πρωτότυπο (για ασφ/νους μετά την 01/01/1993)
  • Βεβαίωση απογραφής από το ΙΚΑ (για ασφ/νους μετά την 01/01/1993)
  • Μισθωτήριο συμβόλαιο θεωρημένο εφορία ή υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτησίας ή υπεύθυνη δήλωση παραχώρησης στέγης θεωρημένη από δημόσια αρχή και μία φωτοτυπία.
  • ΑΦΜ
  • ΑΜΚΑ
  • Δικαίωμα εγγραφής  (111,10 ευρώ)
  • Εξουσιοδότηση επικυρωμένη από αστυνομία, σε περίπτωση που η εγγραφή γίνει από άλλο πρόσωπο, στην οποία να αναφέρεται ότι παρέχεται η δυνατότητα για συμπλήρωση και υπογραφή υπεύθ. δηλώσεων που απαιτούνται για την εγγραφή του στον Ο.Α.Ε.Ε. και την ταυτότητα του.
  • Υπεύθυνη δήλωση με ανάλογο κείμενο, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής, όταν δεν αναφέρεται στην εξουσιοδότηση , ότι μπορεί ο εξουσιοδοτούμενος να υπογράψει Υπευθ. Δήλωση, που αφορά την εγγραφή.

Στην συνέχεια χορηγείται βεβαίωση προσωρινής εγγραφής στον Ο.Α.Ε.Ε. Ο ασφαλισμένος καταθέτει αυτή τη βεβαίωση στην εφορία για να κάνει έναρξη επαγγέλματος.

Βήμα 3ο: Έναρξη επαγγέλματος στην εφορία.

Ο ενδιαφερόμενος πηγαίνει στην εφορία οπού ανήκει η έδρα της επιχείρησης του, στο τμήμα μητρώου, και καταθέτει τα παρακάτω: (Για πρώτη εγγραφή)

  • Τη βεβαίωση εγγραφής στο επιμελητήριο.
  • Τη βεβαίωση εγγραφής από τον Ο.Α.Ε.Ε.
  • Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της ταυτότητας του.
  • Το μισθωτήριο συμβόλαιο της έδρας ή αν πρόκειται για παραχώρηση, χρειάζεται το συμβόλαιο και αντίγραφο αυτού μαζί με υπευθ. δήλωση του ιδιοκτήτη ότι παραχωρεί το χώρο για να χρησιμοποιηθεί ως έδρα. (Αν άλλαξε κάποιο στοιχείο στη διεύθυνση της έδρας και το συμβόλαιο δεν το γράφει, χρειάζεται επιπλέον και ένας πρόσφατος λογαριασμός Δ.Ε.Η. Ο.Τ.Ε. κλπ.)

Βήμα 4ο: Ολοκλήρωση εγγραφής στο ασφαλιστικό ταμείο.

Στη συνέχεια ο ασφαλισμένος επιστρέφει στον Ο.Α.Ε.Ε. όπου καταθέτει το αποδεικτικό έναρξης 

 

 

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΔ 46.77.10.12. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ:

 

1) Συλλέγω πεταμένα παλιοσίδερα αγνώστου ιδιοκτήτη. (Αδυναμία έκδοσης Τιμολογίου Αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής)

2) Συλλέγω παλιοσίδερα από ιδιώτες. ( Τιμολόγιο αγοράς - ανάποδο δελτίο αποστολής). 

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ?

 

Για την έναρξη επαγγέλματος απαιτείται, καταρχάς, βεβαίωση εγγραφής από το επιμελητήριο που ανήκει ο ενδιαφερόμενος. (2 αντίτυπα)

Στην περίπτωση που γίνεται εγγραφή για πρώτη φορά, στο επαγγελματικό επιμελητήριο, χορηγείται βεβαίωση προεγγραφής την οποία καταθέτει ο ενδιαφερόμενος στην εφορία για την έναρξη επαγγέλματος. Αφού μετά ολοκληρώσει τη διαδικασία της έναρξης, καταθέτει το αντίστοιχο αποδεικτικό στο επιμελητήριο προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία της εγγραφής του σε αυτό.

Βήμα 2ο: Προσωρινή εγγραφή σε ασφαλιστικό ταμείο.

Για την έναρξη επαγγέλματος απαιτείται, επιπλέον, βεβαίωση εγγραφής από ασφαλιστικό φορέα.

Για τον Ο.Α.Ε.Ε.

Δικαιολογητικά εγγραφής:

  • Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο ταυτότητας μαζί με την ταυτότητα.
  • Μια φωτοτυπία των πρώτων ενσήμων του πρώτου ασφαλιστικού φορέα και το πρωτότυπο (για ασφ/νους μετά την 01/01/1993)
  • Βεβαίωση απογραφής από το ΙΚΑ (για ασφ/νους μετά την 01/01/1993)
  • Μισθωτήριο συμβόλαιο θεωρημένο εφορία ή υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτησίας ή υπεύθυνη δήλωση παραχώρησης στέγης θεωρημένη από δημόσια αρχή και μία φωτοτυπία.
  • ΑΦΜ
  • ΑΜΚΑ
  • Δικαίωμα εγγραφής  (111,10 ευρώ)
  • Εξουσιοδότηση επικυρωμένη από αστυνομία, σε περίπτωση που η εγγραφή γίνει από άλλο πρόσωπο, στην οποία να αναφέρεται ότι παρέχεται η δυνατότητα για συμπλήρωση και υπογραφή υπεύθ. δηλώσεων που απαιτούνται για την εγγραφή του στον Ο.Α.Ε.Ε. και την ταυτότητα του.
  • Υπεύθυνη δήλωση με ανάλογο κείμενο, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής, όταν δεν αναφέρεται στην εξουσιοδότηση , ότι μπορεί ο εξουσιοδοτούμενος να υπογράψει Υπευθ. Δήλωση, που αφορά την εγγραφή.

Στην συνέχεια χορηγείται βεβαίωση προσωρινής εγγραφής στον Ο.Α.Ε.Ε. Ο ασφαλισμένος καταθέτει αυτή τη βεβαίωση στην εφορία για να κάνει έναρξη επαγγέλματος.

Βήμα 3ο: Έναρξη επαγγέλματος στην εφορία.

Ο ενδιαφερόμενος πηγαίνει στην εφορία οπού ανήκει η έδρα της επιχείρησης του, στο τμήμα μητρώου, και καταθέτει τα παρακάτω: (Για πρώτη εγγραφή)

  • Τη βεβαίωση εγγραφής στο επιμελητήριο.
  • Τη βεβαίωση εγγραφής από τον Ο.Α.Ε.Ε.
  • Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της ταυτότητας του.
  • Το μισθωτήριο συμβόλαιο της έδρας ή αν πρόκειται για παραχώρηση, χρειάζεται το συμβόλαιο και αντίγραφο αυτού μαζί με υπευθ. δήλωση του ιδιοκτήτη ότι παραχωρεί το χώρο για να χρησιμοποιηθεί ως έδρα. (Αν άλλαξε κάποιο στοιχείο στη διεύθυνση της έδρας και το συμβόλαιο δεν το γράφει, χρειάζεται επιπλέον και ένας πρόσφατος λογαριασμός Δ.Ε.Η. Ο.Τ.Ε. κλπ.)

Βήμα 4ο: Ολοκλήρωση εγγραφής στο ασφαλιστικό ταμείο.

Στη συνέχεια ο ασφαλισμένος επιστρέφει στον Ο.Α.Ε.Ε. όπου καταθέτει το αποδεικτικό έναρξης 

 

 

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΡΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΠΕΛΑΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...