Προς το περιεχόμενο

help - βιβλιο εσοδων εξοδων για δικηγορους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι καινουργιος λογιστης και μια φιλη μου δικηγορος μου ζητησε να της κραταω τα βιβλια, μια απορια και αν μπορει καποιος να μου τη λυσει. ο Δικηγορικος Συλλογος εκδιδει ενα διπλοτυπο πληρωμης λοιπον η φιλη εκοψε αποδειξη 328,78 euro + φπα για συνταξη σχεδιου συμβολαιου. πανω στο δυπλοτυπο του δικηγορικου γραφει 328,78 - 115,07 = 213,71 γιατι παρακρατηθηκαν καποια ποσα, εγω στο βιβλιο εσοδων εξοδων περναω κανονικα οτι εχει κοψει στην αποδειξη η φιλη στη πλευρα των εσοδων τα ποσα που παρακρατηθηκαν δλδ τα 115,07 πρεπει να τα περασω πουθενα στην πλευρα των εξοδων ? και αν ναι που ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=74676&st=0

Ο εκλεκτος εκ Πρεβεζης συναδελφος εχει αναρτησει ολοκληρη μελετη επι του θεματος σου:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας αναφέρω τι ακριβώς γράφει το "σκονακι" που έχουν μοιράσει οι δικηγορικοί σύλλογοι σχετικα με τις ΑΠΥ και το Βιβλίο Εσόδων Εξόδων και το είδα εχθές ....

Εστω ως παράδειγμα τα ποσά που αναφερετε ,

τριπλοτυπο προεισπραξης αμοπιβης 267,30 ευρώ ,

έχουμε 23% ΦΠΑ 267,30 * 23%= 61,48 , σύνολο 328,78

Το ποσό των 328,78 ευρώ αναγράφεται στην ΑΠΥ Αριθμητικά και Ολογράφως στα αντιστοιχα πεδία της ΑΠΥ , στην συνέχεια γίνεται αναφορά στο είδος της αμοιβής π.χ παράσταση στο Α τριμελές κλπ κλπ κλπ καθώς και ανάλυση των ποσών με αναφορά στην παρακράτηση των ταμείων 12% , ήτοι 32,08 ευρώ (267,30*12%) καθώς και στην παρακρατηση του φόρου την οποία στο "σκονάκι" έχουν υπολογίσει στο ποσό της ακαθαριστης αμοιβής 267,30 - 32,08 = 235,22.

Οπότε παρακράτηση φόρου 35,28 (235,22*15%) και κάπου εκεί τελείωνε η ανάλυση της ΑΠΥ .

Στο βιβλίο τώρα εχουν δημιουργήσει τρείς στήλες εσόδων όπου η μία αφορά το ακαθαριστο ποσό που αναφερεται στο τριπλότυπο του Δικηγορικου Συλλόγου και αν θυμαμαι καλά την εχουν ονομάσει .....ΠΟΣΟ ΕΚΡΟΩΝ , οπότε στο δικό μας παραδειγμα τα 267,30 στην συνέχεια είχαν την στήλη του ΦΠΑ (61,48) και τέλος μια στήλη την οποία είχαν ονομάσει Ακαθαριστο ποσό εισοδήματος (267,30-32,08) 235,22 ευρω.

Προφανώς η αναλυση έγινε για να απεικονήσουν την συμπλήρωση της περιοδικής ΦΠΑ στο Βιβλίο καθώς και για να υπάρχει το σύνολο της στήλης του εισοδήματος οπως την αναφέρουν για μεταφορά στο Ε3.

Εχω μεγάλη περιέργεια να δώ τι ερμηνείες θα δώσουν στην συνέχεια και πως θα βγάλουν άκρη στο τέλος του χρόνου με τις συμφωνίες περιοδικών δηλώσεων , εκκαθαριστικών δηλώσεων και Ε3.

Σχετικά με τα ποσά των παρακρατήσεων που αναφέρετε , νομιζω πως πρεπει να εχει γίνει καποιο λάθος , εκτός και εαν για την συνταξη σχεδιου συμβολαίου υπάρχουν αλλες παρακρατήσεις , σε κάθε περίπτωση όμως δεν μπορείτε να καταχωρήσετε στα έξοδα τον φόρο που παρακρατείτε(15%) , ούτε τον ΦΠΑ, καθώς και την παρακράτηση των ταμείων (12%) , αφού και αυτό το ποσό αναλογικά επιστρέφεται στον δικηγόρο ώς μέρισμα στο τέλος του χρόνου.

Καπως έτσι πρεπει να εχουν τα πράγματα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=74676&st=0

Ο εκλεκτος εκ Πρεβεζης συναδελφος εχει αναρτησει ολοκληρη μελετη επι του θεματος σου;)

Εγω ώς συνήθως δεν είχα πάρει χαμπάρι .....

αφήστε που αντί για Πρεβέζης διάβασα Πρέσβης και νόμιζα πως ο Eliask έκανε πλάκα στον broster,

:(

συγνώμη φίλε μου Αποστόλη , θα κάτσω να το διαβάσω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καλά ... εχω μείνει πολύ πίσω .... το "σκονάκι" που αναφέρω

είναι το βιβλιαράκι που έχει σκανάρει η Ειρήνη , :(

και δεν είχα παει και διακοπές εκείνη την περίοδο ,

συγνώμη και πάλι φιλαράκια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way ..........

Η πιστοποίηση ΦΠΑ στο TAXIS γίνεται(και)με την ημερομηνία την έναξης στο ΦΠΑ , δηλαδή από 01/07/2010 , σε περίπτωση που έχετε Δικηγόρους με παλιά έναρξη και δεν την έχετε .

ΥΓ Γιατί στο αρχειάκι που είχα ανεβάσει δεν το είχα επιχειρήσει ακόμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταφορά σκηνικού από .. ΔΟΥ Αμαρουσίου..

Δυο τρεις δικηγόροι περιμένουν να θεωρήσουν καινούργιο βιβλίο εσόδων-εξόδων (για να καλύψουν τις ανάγκες στηλών, ΦΠΑ κ.λ.π.).

και οι υπάλληλοι μαζί με την Προϊσταμένη του ΚΒΣ αρνούνται την θεώρηση, γιατί λέει το παλιό (δίστηλο) βιβλίο δεν έχει "γεμίσει" ..

και αυτά που λένε οι λογιστές (ότι δεν καλύπτει πια τις εγγραφές) είναι μαλακίες..:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταφορά σκηνικού από .. ΔΟΥ Αμαρουσίου..

Δυο τρεις δικηγόροι περιμένουν να θεωρήσουν καινούργιο βιβλίο εσόδων-εξόδων (για να καλύψουν τις ανάγκες στηλών, ΦΠΑ κ.λ.π.).

και οι υπάλληλοι μαζί με την Προϊσταμένη του ΚΒΣ αρνούνται την θεώρηση, γιατί λέει το παλιό (δίστηλο) βιβλίο δεν έχει "γεμίσει" ..

και αυτά που λένε οι λογιστές (ότι δεν καλύπτει πια τις εγγραφές) είναι μαλακίες..;)

Μπράβο στους υπαλλήλους ... Φοβεροί!!!:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταφορά σκηνικού από .. ΔΟΥ Αμαρουσίου..

Δυο τρεις δικηγόροι περιμένουν να θεωρήσουν καινούργιο βιβλίο εσόδων-εξόδων (για να καλύψουν τις ανάγκες στηλών, ΦΠΑ κ.λ.π.).

και οι υπάλληλοι μαζί με την Προϊσταμένη του ΚΒΣ αρνούνται την θεώρηση, γιατί λέει το παλιό (δίστηλο) βιβλίο δεν έχει "γεμίσει" ..

και αυτά που λένε οι λογιστές (ότι δεν καλύπτει πια τις εγγραφές) είναι μαλακίες..:(

Μιας και το έφερε η κουβέντα .....

Ούτως ή άλλως από την ημερομηνία θεώρησης και μετά θα πρέπει να καταχωρήσουν και όχι από 01/07 γιατί αν θυμάμαι καλά αυτό το δικαίωμα το έχουν μόνο τα ενοικιαζόμενα (δηλαδή θεώρηση μηχανογραφικού έως 31/10) .

Θα το ξαναδώ κιόλας και στη 1091 και στη 1100 .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλοιως η κατηγορια αυτη (δικηγοροι) ειχαν βιβλια οποτε δεν τεθηκε ποτε θεμα μεταγενεστερης ενημερωσης τους λογω ενταξης στην υποχρεωση τηρησης βιβλιων οπως οι λοιποι,αρα στις ΠΟΛ δεν υπαρχει δεν υπαρχει τετοια προβλεψη αγαπητε Αποστολε (επι τη ευκαιρια χρονια πολλα και καλα στην αδελφη σου :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλοιως η κατηγορια αυτη (δικηγοροι) ειχαν βιβλια οποτε δεν τεθηκε ποτε θεμα μεταγενεστερης ενημερωσης τους λογω ενταξης στην υποχρεωση τηρησης βιβλιων οπως οι λοιποι

Απλώς επείδη πολλοί Δικηγόροι που τηρούν μόνοι τους τα βιβλία και επείδη θεώρησαν τώρα το "πλατύ" βιβλίο είπαν ότι θα τα περάσουν όλα τα έσοδα-έξοδα από 01/07 εκεί ..... και ξέρεις αν πει κάτι ένας Δικηγορός ....... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς επείδη πολλοί Δικηγόροι που τηρούν μόνοι τους τα βιβλία και επείδη θεώρησαν τώρα το "πλατύ" βιβλίο είπαν ότι θα τα περάσουν όλα τα έσοδα-έξοδα από 01/07 εκεί ..... και ξέρεις αν πει κάτι ένας Δικηγορός ....... :(

Ξερω ενα ωραιοτατο προστιματακι που επεβληθη χθες σε αλλο Νομικο η οποια "τηρουσε" μονη τα βιβλια της και την πιασαν ανενημερωτη απο το 2007 :(;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω γιατί σας μπέρδεψα..

Το σκηνικό που περιέγραψα..(πραγματικό) .. μου μεταφέρθηκε τον Ιούλη και όχι τώρα.. απλά είδα το θέμα και το θυμήθηκα..

είναι και η συγκεκριμένη ΔΟΥ ένα πράμα.. αν έχετε προσέξει, τα κανάλια αν θέλουν να δείξουν ουρές .. εκεί την στήνουν.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω ενα ωραιοτατο προστιματακι που επεβληθη χθες σε αλλο Νομικο (συμβολαιογραφο) η οποια "τηρουσε" μονη τα βιβλια της και την πιασαν ανενημερωτη απο το 2007 :(;)

Εγώ πάλι , το δικό μου, από το 2004.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλατιάζω τη συζήτηση .....

Το πρόβλημα είναι ότι μεταξύ άλλων και οι Νομικοί , παρότι κινούνται σχεδόν σε παρόμοιο πλαίσιο (νομοθετήματα κλπ) έχουν το θέμα της υπεροψίας , πχ σου λένε δεν είναι τίποτα το ΦΠΑ ή τήρηση βιβλίων , απλά βαριέμαι ή δε προλαβαίνω να διαβάσω να το βγάλω μόνος μου και στη τελική θα τους πάω Δικαστικά στα δικά μου χωράφια .... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περαιωσεις ;) ομως τωρα και θα το καταστρεψεις λευκο :):(

Ναι μην φαν.. θα φάνε γλάρο..:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλατιάζω τη συζήτηση .....

Το πρόβλημα είναι ότι μεταξύ άλλων και οι Νομικοί , παρότι κινούνται σχεδόν σε παρόμοιο πλαίσιο (νομοθετήματα κλπ) έχουν το θέμα της υπεροψίας , πχ σου λένε δεν είναι τίποτα το ΦΠΑ ή τήρηση βιβλίων , απλά βαριέμαι ή δε προλαβαίνω να διαβάσω να το βγάλω μόνος μου και στη τελική θα τους πάω Δικαστικά στα δικά μου χωράφια .... ;)

Aποστολη κανε υπομονη μεχρι τις 26/10 , και μετα θα σου κανουν ουρα οι διαβασμενοι ατρωτοι δικηγοροι:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλατιάζω τη συζήτηση .....

Το πρόβλημα είναι ότι μεταξύ άλλων και οι Νομικοί , παρότι κινούνται σχεδόν σε παρόμοιο πλαίσιο (νομοθετήματα κλπ) έχουν το θέμα της υπεροψίας , πχ σου λένε δεν είναι τίποτα το ΦΠΑ ή τήρηση βιβλίων , απλά βαριέμαι ή δε προλαβαίνω να διαβάσω να το βγάλω μόνος μου και στη τελική θα τους πάω Δικαστικά στα δικά μου χωράφια .... :(

Έτσι όπως τα λές, υπεροψία και απαξίωση φυσικά για τους Λογιστές..

Όσο για την Δου Αμαρουσίου δεν μου κάνει εντύπωση, απαράδεκτοι είναι και ειδικά στον ΚΒΣ..

...ster Πολύχρονη με υγεία εύχομαι! Σας διαβάζω μέσα από το forum και μου αρέσετε , ειδικά η απάντησή σου στις ευχές που δέχτηκες μου θύμισε Πατρίδα.. (ορεινή Άρτα λίεω..)

Να είστε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΞΕΧΑΣΕ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΑΠΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ?

ΑΚΥΡΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΠΥ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ?

Ή

ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΥ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ 2010 ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΠΑ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Αγορά φωτοτυπικού μηχανήματος αξίας 440 ευρώ + ΦΠΑ (σύνολο 541,20 ευρώ). Είναι πάγιο ή δαπάνη; Αν είναι πάγιο, το ΦΠΑ θα συμψηφισθεί στην επόμενη περιοδική; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πάγιο. Θα το καταχωρήσεις στα πάγια και με 31/12, και ή θα αποσβέσεις με 100% ή ανάλογα με το συντελεστή.

Μη το καταχωρήσεις απ ευθείας στις δαπάνες.

Ο φπα θα εκπέση κανονικά μαζί με το ΦΠΑ των άλλων εισροών στη δήλωση ΦΠΑ που αφορά.

Απλά ο ΦΠΑ παρακολουθείται επειδη ειναι πάγιο για 5 ετη.(Διακανονισμός παγίων) που ειναι μα Δύσκολη εννοια

για τους μη μυημένους)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πάγιο. Θα το καταχωρήσεις στα πάγια και με 31/12, και ή θα αποσβέσεις με 100% ή ανάλογα με το συντελεστή.

Μη το καταχωρήσεις απ ευθείας στις δαπάνες.

Ο φπα θα εκπέση κανονικά μαζί με το ΦΠΑ των άλλων εισροών στη δήλωση ΦΠΑ που αφορά.

Απλά ο ΦΠΑ παρακολουθείται επειδη ειναι πάγιο για 5 ετη.(Διακανονισμός παγίων) που ειναι μα Δύσκολη εννοια

για τους μη μυημένους)..

Ευχαριστώ πολύ Eumilos.

Μια διευκρίνιση παρακαλώ: Όταν λες "θα αποσβέσεις με 100%" εννοείς ότι θα εκπέσει όλο το κόστος απόκτησης (χωρίς τον ΦΠΑ, φαντάζομαι) από τα φετινά έσοδα ή μήπως θα πρέπει να γίνει σταδιακά και στις επόμενες χρήσεις; Μπορείς να βοηθήσεις λίγο και με το συντελεστή, που δεν το κατέχω το ζήτημα;

Είμαι υπόχρεος.

Π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα είδη τα οποία αποτελούν πάγια στοιχεία ασκούμενης δραστηριότητας, η οποία εντάσσεται στις υπηρεσίες ελευθέριων επαγγελμάτων, οι κατώτεροι και οι ανώτεροι συντελεστές απόσβεσης ορίζονται ως ακολούθως:

α)

Για μηχανήματα και λοιπές επαγγελματικές εγκαταστάσεις, όργανα και συσκευές εργαστηρίου χημείου και συναφών ειδών και έπιπλα και σκεύη κατώτερος δεκαπέντε τοις εκατό (15%) και ανώτερος είκοσι τοις εκατό (20%). 15% 20%

β)

Για ηλεκτρονικούς υπολογιστές και ηλεκτρονικά συγκροτήματα και λογισμικό (SOFTWARE) των ηλεκτρονικών υπολογιστών κατώτερος είκοσι τέσσερα τοις εκατό (24%) και ανώτερος τριάντα τοις εκατό (30%). 24% 30%

Η απόσβεση των ηλεκτρονικών υπολογιστών και του λογισμικού (SOFTWARE) μπορεί να γίνεται και εφάπαξ κατά τη χρήση εντός της οποίας τίθενται σε λειτουργία.(H παράγραφος αυτή προστέθηκε με τον 3522/2006 Αρθ. 4 παρ. 9)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...