Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ


nansi

Ερώτηση

Καλημέρα,

Υπάρχει κάτι που μπερδεύω στην αναγνωριση του χρόνου στρατιωτικής θητείας.

Για να θεμελιώσει κάποιος συνταξιοδοτικό δικαίωμα λόγω γήρατος και να υπολογιστεί ο χρόνος της στρατιωτικής θητείας θα πρέπει να έχει συμπληρώσει τα 58 έτη?

Είναι 30 μέρες ασφάλισης ανα μήνα?

Πως υπολογίζουμε πόσο θα κοστίσει η εξαγορά αυτών των ημερών?

Εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει και έχει χρόνο ας μου απαντήσει. Θα το εκτιμούσα...

Εκ των προτέρων ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα,

Υπάρχει κάτι που μπερδεύω στην αναγνωριση του χρόνου στρατιωτικής θητείας.

Για να θεμελιώσει κάποιος συνταξιοδοτικό δικαίωμα λόγω γήρατος και να υπολογιστεί ο χρόνος της στρατιωτικής θητείας θα πρέπει να έχει συμπληρώσει τα 58 έτη?

Είναι 30 μέρες ασφάλισης ανα μήνα?

Πως υπολογίζουμε πόσο θα κοστίσει η εξαγορά αυτών των ημερών?

Εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει και έχει χρόνο ας μου απαντήσει. Θα το εκτιμούσα...

Εκ των προτέρων ευχαριστώ...

Από προσωπική εμπειρία:

1. 58 ετών για τα έτη 2010 ή 2011(για το 2011 απαιτούνται 10800 ένσημα.)

2. Υπολογίζονται για κάθε μήνα εξαγοράς 30 ημερομίσθια.

3. Κόστος ανά μήνα: Μηνιαίες αποδοχέςΧ20%:25Χ30. Το εξαγόμενο απομειώνεται κατά 30% αν η εξαγορά γίνει απο 1.1.2011. Το τελικό ποσό απολαμβάνει έκπτωσης 15% αν εξοφληθεί εφ άπαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΧΡΗΣΤΟΣ

Καλημέρα,

Υπάρχει κάτι που μπερδεύω στην αναγνωριση του χρόνου στρατιωτικής θητείας.

Για να θεμελιώσει κάποιος συνταξιοδοτικό δικαίωμα λόγω γήρατος και να υπολογιστεί ο χρόνος της στρατιωτικής θητείας θα πρέπει να έχει συμπληρώσει τα 58 έτη?

Είναι 30 μέρες ασφάλισης ανα μήνα?

Πως υπολογίζουμε πόσο θα κοστίσει η εξαγορά αυτών των ημερών?

Εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει και έχει χρόνο ας μου απαντήσει. Θα το εκτιμούσα...

Εκ των προτέρων ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Υπάρχει κάτι που μπερδεύω στην αναγνωριση του χρόνου στρατιωτικής θητείας.

Για να θεμελιώσει κάποιος συνταξιοδοτικό δικαίωμα λόγω γήρατος και να υπολογιστεί ο χρόνος της στρατιωτικής θητείας θα πρέπει να έχει συμπληρώσει τα 58 έτη?

Είναι 30 μέρες ασφάλισης ανα μήνα?

Πως υπολογίζουμε πόσο θα κοστίσει η εξαγορά αυτών των ημερών?

Εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει και έχει χρόνο ας μου απαντήσει. Θα το εκτιμούσα...

Εκ των προτέρων ευχαριστώ...

Για ποιο ταμειο λές; Εγω καταθεσα αιτηση πριν 20 μερες στο ΤΕΒΕ και μου ειπαν, 24 μηνες Χ οσο πληρωνουμε το μηνα τώρα , μειον 30% εαν καταθεσω τα χαρτια για συνταξη εντος του 2011. Και εαν πληρωθουν μαζεμενα θα εχουμε και 15% εκπωση. Δηλαδή αξία - 30% = πληρωτέο Χ15% επιπλεον εκπτωση. Μου ειπαν σε 1-2 ευδομαδες θα βγει ο λογ/μος. Είμαι στα 63. Τα ημερομ. ειναι για το ΙΚΑ. Στο ΤΕΒΕ δεν εχει εκδοθει ακομα η οδηγία πως θα εξαγοράζονται τα ετη που δεν ειχαν καταβληθει εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας!

Είμαι καινούριο μέλος ( λογιστης ) και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με την αναγνώριση των χρόνων της στρατιωτικής θητείας.

Ο πατέρας μου είναι ασφαλισμένος στο Ο.Α.Ε.Ε. , έχει 35 χρόνια ασφάλισης και είναι 61 χρονών.

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου στοιχίζει η αναγνώριση κάθε μήνα στρατιωτιής θητείας ( έχω διαβάσει στο internet ότι κάνουν έκπτωση 30% και 15% εάν

πληρωθεί εφάπαξ , ισχύει? )

Στο Ο.Α.Ε.Ε. που ρώτησα μου είπαν ότι μπορείς να αναγνωρίσεις όλη τη θητεία ή ο Ο.Α.Ε.Ε. σου αναγνωρίζει όσο χρειάζεται για τη συμπλήρωση των συντάξιμων χρόνων ,

δηλαδή δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ένα μέρος της θητείας. Τι τελικά ισχύει ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...