Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΚΥΡΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗ


CHATZIP

Ερώτηση

Παρακαλώ για την βοήθεια σας, στο παρακάτω:

O Α αγοράζει ακίνητο απο Π (πωλητή) ο οποίος έχει το ακίνητο στην κατοχή απο το 2007 με τίτλο αποδοχής κληρονομιάς, απο κάτοχο ακινήτου ο οποίος δεν είχε τίτλο του ακινήτου αλλά είχε νομή επί εικοσαετίας.

Επειδή θα μπορούσαν να υπάρχουν διεκδικήσεις απο τρίτους για το ακίνητο η ερώτηση είναι αν μπορούν να αξιώσουν κάτι απο τον αγοραστή Α ο οποίος κατέβαλε κανονικά το τίμημα στον Π ο οποίος είχε τίτλο και νομή επί του ακινήτου.

Ευχαριστώ, για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Παρακαλώ για την βοήθεια σας, στο παρακάτω:

O Α αγοράζει ακίνητο απο Π (πωλητή) ο οποίος έχει το ακίνητο στην κατοχή απο το 2007 με τίτλο αποδοχής κληρονομιάς, απο κάτοχο ακινήτου ο οποίος δεν είχε τίτλο του ακινήτου αλλά είχε νομή επί εικοσαετίας.

Επειδή θα μπορούσαν να υπάρχουν διεκδικήσεις απο τρίτους για το ακίνητο η ερώτηση είναι αν μπορούν να αξιώσουν κάτι απο τον αγοραστή Α ο οποίος κατέβαλε κανονικά το τίμημα στον Π ο οποίος είχε τίτλο και νομή επί του ακινήτου.

Ευχαριστώ, για την βοήθεια.

Ο "παρασταθείς" δικηγόρος τι σας είπε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πληρώθηκε Γιάννη!

Εμ τι θα έκανε, εφόσον κατοχύρωσε και εξασφάλισε τα συμφέορντα του πελάτη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι η πράξη δεν έγινε ?

Η ερώτηση είναι απο την πλευρά του ΑΓΟΡΑΣΤΗ, να γίνει (δεδομένου ότι έχει συμφωνηθεί ένα κατα τον αγοραστή ικανοποιητικό τίμημα) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι η πράξη δεν έγινε ?

Η ερώτηση είναι απο την πλευρά του ΑΓΟΡΑΣΤΗ, να γίνει (δεδομένου ότι έχει συμφωνηθεί ένα κατα τον αγοραστή ικανοποιητικό τίμημα) ?

Eπομένως ο αγοραστής δεν έχει παρά να ρωτήσει τον "καταλληλότερο" δηλ. τον μέλλοντα να παρασταθεί δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι η πράξη δεν έγινε ?

Η ερώτηση είναι απο την πλευρά του ΑΓΟΡΑΣΤΗ, να γίνει (δεδομένου ότι έχει συμφωνηθεί ένα κατα τον αγοραστή ικανοποιητικό τίμημα) ?

Πριν την αγορά ας γίνει έλεγχος τίτλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ για την βοήθεια σας, στο παρακάτω:

O Α αγοράζει ακίνητο απο Π (πωλητή) ο οποίος έχει το ακίνητο στην κατοχή απο το 2007 με τίτλο αποδοχής κληρονομιάς, απο κάτοχο ακινήτου ο οποίος δεν είχε τίτλο του ακινήτου αλλά είχε νομή επί εικοσαετίας.

Επειδή θα μπορούσαν να υπάρχουν διεκδικήσεις απο τρίτους για το ακίνητο η ερώτηση είναι αν μπορούν να αξιώσουν κάτι απο τον αγοραστή Α ο οποίος κατέβαλε κανονικά το τίμημα στον Π ο οποίος είχε τίτλο και νομή επί του ακινήτου.

Ευχαριστώ, για την βοήθεια.

οταν λες νομη για 20 ετη ενοεις μηπως το ειχε 20 χρονια και προσπαθησε να το οικιοποιηθη με την μεθοδο της χρησιεκτησιας?

τωρα που το βλεπω μου θυμιζει (δεν ξερω αν πεφτω εξω) κατι παρομοιο που πριν λιγα χρονια, ειχε τυχει και σε μενα με καποιο οικοπεδο .

ο δηκηγορος τοτε μου ειπε, μπορεις μεν αν θελεις.. να το αγορασης εστω και αν δεν εχει τιτλους , αλλα για να εισαι σιγουρος οτι θα μεινει δικο σου και ακομη και αν εμφανιστει καποιος κυριος του ακινητου, πρεπει να περασουν δεκα χρονια, απο την πρωτη αλλαγη προσωπου ειτε μεταβιβαση ειναι αυτη, ειτε κληρονομια ειτε δωρεα κλπ.στην περιπτωση σου απο την ημερομηνια αποδοχης της κληρονομιας,ήτοι 2007-2017 .φυσικα εμενα τοτε μου μυριζε μπλεξιμο και δεν το πηρα και μετα απο 2 χρονια δικαιωθηκα διοτι μου ειπαν περιπτωση ,που στα τρια χρονια εμφανιστηκε καποιος κυριος, σε μεταβιβασμενο με τετοιο τροπο , παλαιο σπιτι το διεκδικησε. και το πηρε απο τον δευτερο αποδεκτη, ο οποιος πληρωσε και την νυφη ,διοτι, σου λεει το ηξερες οτι, δεν ειχε τιτλους γιατι το αγορασες?αυτα κατα την γνωμη μου θελουν μεγαλη προσοχη εγω ουτε να πλησιασω δεν θελω, ενοω επι πληρωμη αν, μου το χαρισουν.....smile.gif αστο να καθεται και βλεπουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...