Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΜΕΤΑΞΥ Α ΞΑΔΕΛΦΙΩΝ ΤΙ ΒΑΘΜΟς ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ;


LILY

Ερώτηση

Δυο α΄ ξαδελφια συστηνουν μια οε 50-50%. Τωρα ο ένας θελει να αγορασει μεριδια από τον άλλο. Τι βαθμος συγγενειας υπαρχει μετα ξυ τους; Η υπεραξια που προκειπτει με πιο συντελεστη φορου θα υπολογιστεί;

Ελπίζω οχι στο 20%.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δυο α΄ ξαδελφια συστηνουν μια οε 50-50%. Τωρα ο ένας θελει να αγορασει μεριδια από τον άλλο. Τι βαθμος συγγενειας υπαρχει μετα ξυ τους; Η υπεραξια που προκειπτει με πιο συντελεστη φορου θα υπολογιστεί;

Ελπίζω οχι στο 20%.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Δυστυχώς με 20%.Υπάγονται στην Γ κατηγορία του άρθρου 29 του Ν.2961/2001 και έτσι δεν υπάρχει βάσει άρθρου 13 ΚΦΕ

μειωμένος συντελεστής.

Πότε συστάθηκε η ΟΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς με 20%.Υπάγονται στην Γ κατηγορία του άρθρου 29 του Ν.2961/2001 και έτσι δεν υπάρχει βάσει άρθρου 13 ΚΦΕ

μειωμένος συντελεστής.

Πότε συστάθηκε η ΟΕ?

ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ. ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ. ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΚΛΠ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΜΑς ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ Ως ΥΠΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΜΙΣΘΩΣΑΝ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΧΤΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΑΥΤ/ΤΩΝ. τΑ ΠΑΓΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΣΑ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΑΠΟ ΕΞΩ.

Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΓΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυο α΄ ξαδελφια συστηνουν μια οε 50-50%. Τωρα ο ένας θελει να αγορασει μεριδια από τον άλλο. Τι βαθμος συγγενειας υπαρχει μετα ξυ τους;

4ου βαθμου

Η υπεραξια που προκειπτει με πιο συντελεστη φορου θα υπολογιστεί; 20%

Ελπίζω οχι στο 20%.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυο α΄ ξαδελφια συστηνουν μια οε 50-50%. Τωρα ο ένας θελει να αγορασει μεριδια από τον άλλο. Τι βαθμος συγγενειας υπαρχει μετα ξυ τους; Η υπεραξια που προκειπτει με πιο συντελεστη φορου θα υπολογιστεί;

Ελπίζω οχι στο 20%.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

H εταιρεία τελικά θα λυθεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος απάντηση..

Χμμμ, τί διάβασα λάθος άραγε? Εάν είναι εύκολο πες μου ποιά παράγραφο να ξανακοιτάξω (μη κάνω και κανένα λάθος σε μελλοντική μου περίπτωση)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χμμμ, τί διάβασα λάθος άραγε? Εάν είναι εύκολο πες μου ποιά παράγραφο να ξανακοιτάξω (μη κάνω και κανένα λάθος σε μελλοντική μου περίπτωση)

Ευχαριστώ.

Διάβασε το άρθρο13 του 2238/1994 όπως το έχουμε κωδικοποιήσει και θα καταλάβεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά, έχουν αλλάξει τα ποσοστά μόνο σε Α΄ και Β΄ βαθμού συγγένειας ενώ παραμένει το 20% στις άλλες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ πολύ για την παράθεση και συγνώμη εάν μπέρδεψα κάποιους με την λανθασμένη μου απάντηση.

Για άλη μια φορά χαίρομαι που είμαι μέλος της κοινότητας και υπενθυμίζω στον εαυτό μου και σε άλλους νέους συναδέλφους

να μην απαντάμε εάν δεν είμαστε 100% σίγουροι:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

....................................

Για άλη μια φορά χαίρομαι που είμαι μέλος της κοινότητας και υπενθυμίζω στον εαυτό μου και σε άλλους νέους συναδέλφους

να μην απαντάμε εάν δεν είμαστε 100% σίγουροι:rolleyes:

Φαντάσου να μην είχες απαντήσει........

Θα είχες λανθασμένη άποψη.................

Μέσα από αυτή τη διαδικασία όμως, τσέκαρες κάτι και βοήθησες και άλλους που θα το δούνε να τσεκάρουν και αυτοί..........

Επομένως, όλα βοηθάνε........

Και να θυμόμαστε που και που................

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ενασχόληση με το φόρουμ κάνει καλό σε όλους μας. Η αποχή απ΄ την άλλη κάνει κακό. Το λάθος είναι ανθρώπινο και πρέπει να γίνεται για να μαθαίνουμε. Ακόμη και μέσα από μια λανθασμένη απάντηση γινόμαστε καλύτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριοι,

Θέλω να υπολογίσω υπεραξία για ένα εστιατόριο που μεταβιβάζεται από μια ατομική σε μια εταιρεία.

Ως κέδρη κάθε χρήσης θα λάβω υπόψην μου τα λογιστικά κέρδη ή τα κέρδη βάσει αυτοπεραίωσης?

Ευχαρισώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...