Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
LILY

ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΜΕΤΑΞΥ Α ΞΑΔΕΛΦΙΩΝ ΤΙ ΒΑΘΜΟς ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ;

Question

Δυο α΄ ξαδελφια συστηνουν μια οε 50-50%. Τωρα ο ένας θελει να αγορασει μεριδια από τον άλλο. Τι βαθμος συγγενειας υπαρχει μετα ξυ τους; Η υπεραξια που προκειπτει με πιο συντελεστη φορου θα υπολογιστεί;

Ελπίζω οχι στο 20%.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Δυο α΄ ξαδελφια συστηνουν μια οε 50-50%. Τωρα ο ένας θελει να αγορασει μεριδια από τον άλλο. Τι βαθμος συγγενειας υπαρχει μετα ξυ τους; Η υπεραξια που προκειπτει με πιο συντελεστη φορου θα υπολογιστεί;

Ελπίζω οχι στο 20%.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Δυστυχώς με 20%.Υπάγονται στην Γ κατηγορία του άρθρου 29 του Ν.2961/2001 και έτσι δεν υπάρχει βάσει άρθρου 13 ΚΦΕ

μειωμένος συντελεστής.

Πότε συστάθηκε η ΟΕ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δυστυχώς με 20%.Υπάγονται στην Γ κατηγορία του άρθρου 29 του Ν.2961/2001 και έτσι δεν υπάρχει βάσει άρθρου 13 ΚΦΕ

μειωμένος συντελεστής.

Πότε συστάθηκε η ΟΕ?

ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ. ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ. ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΚΛΠ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΜΑς ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ Ως ΥΠΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΜΙΣΘΩΣΑΝ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΧΤΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΑΥΤ/ΤΩΝ. τΑ ΠΑΓΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΣΑ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΑΠΟ ΕΞΩ.

Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΓΙΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δυο α΄ ξαδελφια συστηνουν μια οε 50-50%. Τωρα ο ένας θελει να αγορασει μεριδια από τον άλλο. Τι βαθμος συγγενειας υπαρχει μετα ξυ τους;

4ου βαθμου

Η υπεραξια που προκειπτει με πιο συντελεστη φορου θα υπολογιστεί; 20%

Ελπίζω οχι στο 20%.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δυο α΄ ξαδελφια συστηνουν μια οε 50-50%. Τωρα ο ένας θελει να αγορασει μεριδια από τον άλλο. Τι βαθμος συγγενειας υπαρχει μετα ξυ τους; Η υπεραξια που προκειπτει με πιο συντελεστη φορου θα υπολογιστεί;

Ελπίζω οχι στο 20%.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

H εταιρεία τελικά θα λυθεί ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λάθος απάντηση..

Χμμμ, τί διάβασα λάθος άραγε? Εάν είναι εύκολο πες μου ποιά παράγραφο να ξανακοιτάξω (μη κάνω και κανένα λάθος σε μελλοντική μου περίπτωση)

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χμμμ, τί διάβασα λάθος άραγε? Εάν είναι εύκολο πες μου ποιά παράγραφο να ξανακοιτάξω (μη κάνω και κανένα λάθος σε μελλοντική μου περίπτωση)

Ευχαριστώ.

Διάβασε το άρθρο13 του 2238/1994 όπως το έχουμε κωδικοποιήσει και θα καταλάβεις ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωστά, έχουν αλλάξει τα ποσοστά μόνο σε Α΄ και Β΄ βαθμού συγγένειας ενώ παραμένει το 20% στις άλλες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ πολύ για την παράθεση και συγνώμη εάν μπέρδεψα κάποιους με την λανθασμένη μου απάντηση.

Για άλη μια φορά χαίρομαι που είμαι μέλος της κοινότητας και υπενθυμίζω στον εαυτό μου και σε άλλους νέους συναδέλφους

να μην απαντάμε εάν δεν είμαστε 100% σίγουροι:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

....................................

Για άλη μια φορά χαίρομαι που είμαι μέλος της κοινότητας και υπενθυμίζω στον εαυτό μου και σε άλλους νέους συναδέλφους

να μην απαντάμε εάν δεν είμαστε 100% σίγουροι:rolleyes:

Φαντάσου να μην είχες απαντήσει........

Θα είχες λανθασμένη άποψη.................

Μέσα από αυτή τη διαδικασία όμως, τσέκαρες κάτι και βοήθησες και άλλους που θα το δούνε να τσεκάρουν και αυτοί..........

Επομένως, όλα βοηθάνε........

Και να θυμόμαστε που και που................

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα..................

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η ενασχόληση με το φόρουμ κάνει καλό σε όλους μας. Η αποχή απ΄ την άλλη κάνει κακό. Το λάθος είναι ανθρώπινο και πρέπει να γίνεται για να μαθαίνουμε. Ακόμη και μέσα από μια λανθασμένη απάντηση γινόμαστε καλύτεροι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κύριοι,

Θέλω να υπολογίσω υπεραξία για ένα εστιατόριο που μεταβιβάζεται από μια ατομική σε μια εταιρεία.

Ως κέδρη κάθε χρήσης θα λάβω υπόψην μου τα λογιστικά κέρδη ή τα κέρδη βάσει αυτοπεραίωσης?

Ευχαρισώ πολύ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...