Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απο βοηθος λογιστη σε ποσα χρονια γινομαι λογιστης (μισθολογικα)


Pavleas2112

Ερώτηση

Χαιρετιζω την παρεα. Εργαζομαι με την ειδικοτητα του ΒΟΗΘΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ σε ιδρυμα μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα εδω και 2 χρονια. Ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ διοικισης επιχειρησεων, περνω κανονικα το επιδομα ΤΕΙ . Σε ποσα χρονια μπορω να αλλαξω ΣΣΕ και να παω σε αυτη των ΛΟΓΙΣΤΩΝ? Αν ειχα τελειωσει ΤΕΙ λογιστικης θα αλλαζα σε λιγοτερα χρονια ΣΣΕ απο β. λογιστη σε λογιστη??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

''Μετά τη συμπλήρωση 17 χρόνων υπηρεσίας ή προϋπηρεσίας βοηθού λογιστή, οι βοηθοί λογιστές εντάσσονται στα κλιμάκιο 16 - 18 των λογιστών και λαμβάνουν τις αντίστοιχες αποδοχές.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρετιζω την παρεα. Εργαζομαι με την ειδικοτητα του ΒΟΗΘΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ σε ιδρυμα μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα εδω και 2 χρονια. Ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ διοικισης επιχειρησεων, περνω κανονικα το επιδομα ΤΕΙ . Σε ποσα χρονια μπορω να αλλαξω ΣΣΕ και να παω σε αυτη των ΛΟΓΙΣΤΩΝ? Αν ειχα τελειωσει ΤΕΙ λογιστικης θα αλλαζα σε λιγοτερα χρονια ΣΣΕ απο β. λογιστη σε λογιστη??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

an thymamai kala epeidh eisia apo tei thes 4 xronia meta thn lipsh toy ptyxiou sou gia na allaxeis k na gineis logisths , mporeis omws na rwthseis omws gia sigoura epithewrhsh ergasias tha sou poun akribws!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

an thymamai kala epeidh eisia apo tei thes 4 xronia meta thn lipsh toy ptyxiou sou gia na allaxeis k na gineis logisths , mporeis omws na rwthseis omws gia sigoura epithewrhsh ergasias tha sou poun akribws!

Απόφοιτος τει 4 χρόνια μετά το πτυχίο του από βοηθός λογιστή γίνεται λογιστής?????!!!! Ο συνάδελφος ρωτάει μισθολογικά αν συνεχίσει να εργάζεται σαν βοηθός λογιστή μετά από πόσα χρόνια πάει στην κλίμακα των λογιστών.

''

Μετά τη συμπλήρωση 17 χρόνων υπηρεσίας ή προϋπηρεσίας βοηθού λογιστή, οι βοηθοί λογιστές εντάσσονται στα κλιμάκιο 16 - 18 των λογιστών και λαμβάνουν τις αντίστοιχες αποδοχές.

Οι κάτοχοι πτυχίου αναγνωρισμένων σχολών Ι. Ε. Κ. Τμήματος Λογιστικής, μετά τη συμπλήρωση 14 χρόνων υπηρεσίας ή προϋπηρεσίας βοηθού λογιστή, οι βοηθοί λογιστές εντάσσονται στο κλιμάκιο 14 - 16 των λογιστών και λαμβάνουν τις αντίστοιχες αποδοχές.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και η σύμβαση αναφέρει ότι ο πτυχιούχος ΤΕΙ Λογιστικής με 6ετή προϋπηρεσία ή πενταετή μετά την λήψη του πτυχίου θεωρείται λογιστής και βέβαια αμείβεται ως λογιστής .. έστω και αν εργάζεται ως βοηθός.

Βέβαια ο ερωτών δεν καλύπτεται απ'την διάταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Απόφοιτος τει 4 χρόνια μετά το πτυχίο του από βοηθός λογιστή γίνεται λογιστής?????!!!! Ο συνάδελφος ρωτάει μισθολογικά αν συνεχίσει να εργάζεται σαν βοηθός λογιστή μετά από πόσα χρόνια πάει στην κλίμακα των λογιστών. '' Μετά τη συμπλήρωση 17 χρόνων υπηρεσίας ή προϋπηρεσίας βοηθού λογιστή, οι βοηθοί λογιστές εντάσσονται στα κλιμάκιο 16 - 18 των λογιστών και λαμβάνουν τις αντίστοιχες αποδοχές. Οι κάτοχοι πτυχίου αναγνωρισμένων σχολών Ι. Ε. Κ. Τμήματος Λογιστικής, μετά τη συμπλήρωση 14 χρόνων υπηρεσίας ή προϋπηρεσίας βοηθού λογιστή, οι βοηθοί λογιστές εντάσσονται στο κλιμάκιο 14 - 16 των λογιστών και λαμβάνουν τις αντίστοιχες αποδοχές.'' [/quote ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΡΩΤΑΕΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ..Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ. Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ SOULIS NOMIΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ , ΑΥΤΟ ΗΞΕΡΑ Κ ΕΓΩ ΓΤ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΟΜΟΥΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝ ΗΤΑΝΕ 4 Η 5 ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι κάτοχοι πτυχίου αναγνωρισμένων σχολών Ι. Ε. Κ. Τμήματος Λογιστικής, μετά τη συμπλήρωση 14 χρόνων υπηρεσίας ή προϋπηρεσίας βοηθού λογιστή, οι βοηθοί λογιστές εντάσσονται στο κλιμάκιο 14 - 16 των λογιστών και λαμβάνουν τις αντίστοιχες αποδοχές.''

Αυτό που γράφετε πιο πάνω υπάρχει σε κάποια ΣΣΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και η σύμβαση αναφέρει ότι ο πτυχιούχος ΤΕΙ Λογιστικής με 6ετή προϋπηρεσία ή πενταετή μετά την λήψη του πτυχίου θεωρείται λογιστής και βέβαια αμείβεται ως λογιστής .. έστω και αν εργάζεται ως βοηθός.

Βέβαια ο ερωτών δεν καλύπτεται απ'την διάταξη.

Και εγω αυτο ηξερα φιλε SOULI. Δεν ηξεραν ομως να μου πουνε στην επιθεωρηση αν ΔΕΝ εχεις τελειωσει ΤΕΙ λογιστικης αλλα καποιο σχετικο ΤΕΙ του κλαδου διοικησης οικονομιας ποτε αλλαζεις μισθολογιο για λογιστης? Με την συμπληρωση 17 ετων??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που γράφετε πιο πάνω υπάρχει σε κάποια ΣΣΕ;

Δημητρη υπαρχει στην :

ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΔΑ για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών και βοηθών λογιστών βιομηχανικών, βιοτεχνικών, εμπορικών κ.λπ. πάσης φύσεως επιχειρήσεων όλης της χώρας - Δ.Α.: 54/2008

.................

Άρθρο 4

Προϋπηρεσία πτυχιούχων ΙΕΚ Λογιστικής Οι κάτοχοι πτυχίου αναγνωρισμένων σχολών Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) Τμήματος Λογιστικής, μετά από τη συμπλήρωση δεκατεσσάρων (14) χρόνων υπηρεσία ή προϋπηρεσίας βοηθού λογιστή, εντάσσονται στο κλιμάκιο 14-16 των λογιστών του άρθρου 2 και λαμβάνουν τις αντίστοιχες αποδοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους και συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα, αλλά έχω κάποιες απορίες. Έχω προυπηρεσία 5 χρόνια ως βοηθός λογιστή σε εμπορική επιχείρηση και είμαι απόφοιτος ΑΕΙ. Η προυπηρεσία μου είναι μετά την λήψη του πτυχίου. Έαν προσληφθώ σε μία άλλη εμπορική επιχείρηση ως βοηθός λογιστή με σύμβαση αορίστου χρόνου, θα ανήκω μισθολογικά στο κλιμάκιο 4-6 των λογιστών;Από τις απαντήσεις που έχω διαβάσει αυτό καταλαβαίνω. Εκτός αν υπάρχει διαφορά αντιμετώπισης του ζητήματος μεταξύ της συλλ.σύμβασης των λογιστών και της συλ.συμβ. των εμπορικών επιχειρήσεων.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ Γ'ΤΑΞΗΣ ΑΔΕΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΕΕ??ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ Γ'ΤΑΞΗΣ ΑΔΕΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΕΕ??ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ?

nai!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

nai!!!!!!!!!!!!

SOBARA??ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΕΒΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΗΔΗ ΣΤΟΝ ΟΓΑ Η ΠΡΠ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΤΕΒΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απόφοιτος τει 4 χρόνια μετά το πτυχίο του από βοηθός λογιστή γίνεται λογιστής?????!!!! Ο συνάδελφος ρωτάει μισθολογικά αν συνεχίσει να εργάζεται σαν βοηθός λογιστή μετά από πόσα χρόνια πάει στην κλίμακα των λογιστών.

''

Μετά τη συμπλήρωση 17 χρόνων υπηρεσίας ή προϋπηρεσίας βοηθού λογιστή, οι βοηθοί λογιστές εντάσσονται στα κλιμάκιο 16 - 18 των λογιστών και λαμβάνουν τις αντίστοιχες αποδοχές.

να επαναφέρω το θέμα και να ρωτησω κατι διαφορετικο

ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ Διοικησης Επιχειρησεων. Επίσης έχω μαστερ οικονομικο.

Δουλευα ως βοηθος λογιστη 5 χρόνια σε ΝΠΙΔ όποτε δεν πήγαινα με την δική μας ΣΣΕ αλλά με του φορέα. τωρα μπορω να προσληφθω ως Λογιστής (δεν είναι απαραίτητο να συνεχίσω ως βοηθός λογιστή) σε ιδιωτική επιχείρηση?

επίσης απο το 2009 δεν εχει βγει νεα ΣΣΕ του κλάδου? πως επικαιροποιούνται οι αμοιβές εν έτη 2011 (δεν μιλάω για επιχειρηματικές συμβάσεις αλλά για την ΣΣΕ λογιστών). Λαμβάνουμε ως τελευταία δεδομένη της ΔΑ 45/2009 για τους Λογιστές?

Άρα το ερώτημα είναι το εξής: Aν προσληφθώ τώρα από νέο εργοδότη θα μπω στο αντίστοιχο κλιμάκιο με 4-6 χρόνια προϋπηρεσίας ως Λογιστής ή ως Βοηθός?

Παρατήρηση: η Δ.Α. 51/2010 που αφορά τους όρους αμοιβής και εργασίας για τις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών η μηνιαία αποζημίωση για την ίδια προϋπηρεσία είναι μεγαλύτερη (λόγω του ότι ειναι πιο πρόσφατη χρονικά 2010 έναντι 2009)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και η σύμβαση αναφέρει ότι ο πτυχιούχος ΤΕΙ Λογιστικής με 6ετή προϋπηρεσία ή πενταετή μετά την λήψη του πτυχίου θεωρείται λογιστής και βέβαια αμείβεται ως λογιστής .. έστω και αν εργάζεται ως βοηθός.

Βέβαια ο ερωτών δεν καλύπτεται απ'την διάταξη.

Συγνώμη αλλά που το λέει αυτό; Είναι πολύ σημαντικό! Έχω διαβάσει την σύμβαση του 2009 (ΟΜΕΔ) αλλά δεν το έχω διαβάσει πουθενά. Παρακαλώ πολύ αν γνωρίζει κάποιος ας μας φωτίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...