Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δημόσιος Υπάλληλος μπορεί να είναι και ελεύθερος επαγγελματίας;


dim10nik

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω την εξής απορία. Πελάτης μου ελεύθερος επαγγελματίας (φυσικοθεραπευτής συγκεκριμένα), πρόκειται εκτός απροόπτου να προσληφθεί στο δημόσιο με την ίδια ειδικότητα. Χωρίς να έχω ψάξει ιδιαίτερα το θέμα, αλλά από όσο γνωρίζω, πρέπει να κάνει διακοπή εργασιών του ελεύθερου επαγγέλματός του από τη στιγμή που προσλαμβάνεται στο Δημόσιο, έτσι δεν είναι; Αν η απάντηση είναι πως ναι πρέπει να κάνει διακοπή, αργότερα, η ιδιότητά τους ως δημόσιος υπάλληλος, του στερεί και το δικαίωμα συμμετοχής του σε μια εταιρεία παραδείγματος χάριν Ε.Ε. ως ετερόρρυθμος εταίρος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε συνέχεια του ερωτήματος μου και για να μην "κατηγορηθώ", οφείλω να ομολογήσω πως έψαξα σε παλαιότερες παρόμοιων ερωτημάτων αναρτήσεις, αλλά αφενός ήταν αρκετά παλιές (2004-2005) και θα ήθελα κάποιος συνάδελφος από την εμπειρία του να μου πει αν έχει αλλάξει κάτι και αφετέρου οι απαντήσεις τελικά δεν ήταν απόλυτα σαφής. Όσον αφορά στον κώδικα δημοσίων υπαλλήλων που κάποιος συνάδελφος είχε επισυνάψει, οι περιορισμοί μοιάζουν να αφορούν περισσότερο την εμπορία και δεν αναφέρεται τίποτα για την παροχή υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε συνέχεια του ερωτήματος μου και για να μην "κατηγορηθώ", οφείλω να ομολογήσω πως έψαξα σε παλαιότερες παρόμοιων ερωτημάτων αναρτήσεις, αλλά αφενός ήταν αρκετά παλιές (2004-2005) και θα ήθελα κάποιος συνάδελφος από την εμπειρία του να μου πει αν έχει αλλάξει κάτι και αφετέρου οι απαντήσεις τελικά δεν ήταν απόλυτα σαφής. Όσον αφορά στον κώδικα δημοσίων υπαλλήλων που κάποιος συνάδελφος είχε επισυνάψει, οι περιορισμοί μοιάζουν να αφορούν περισσότερο την εμπορία και δεν αναφέρεται τίποτα για την παροχή υπηρεσιών.

επειδη πριν 2-3 ημέρες διάβασα κάποια άρθρα του ν.3528/2007 κώδικασ δημοσίων υπαλλήλων νομίζω πως σε κάποιο απο αυτά αναφέρει αυτό που ψάχνεις.Κατέβασε λοιπόν τον ν.3528/2007 και πιστεύω να σε βοηθήσει.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...