Jump to content
Sign in to follow this  
gus

Ερωτηματολόγιο της Ομάδας Εργασίας για την πιστοποίηση του Λογιστή-Φοροτεχνικού σύμφωνα με το άρθρο 17 του Ν. 3842/2010

Recommended Posts

συναδελφοι,

1)αν και νεος και με λιγες γνωσεις επιμενω στις εξετασεις κατα διαστηματα. Αυτο να ειχει και σαν επακολουθο και την υποβαθμιση της αδειας σε περιπτωση μη επιτυχειας (multiple tests αρνητικη βαθμολογηση κτλ) .

2)Η πιστοποιηση θα πρεπει να γινει με κριτηρια το πτυχιο οπως γινεται σε ολα τα επαγγελματα (το ΑΕΙ ειναι ΑΕΙ το ΤΕΙ ΤΕΙ και το ΙΕΚ ΙΕΚ, ειτε αρεσει ειτε οχι. Αλλιως πχ ο καθε ενας που εχει χομπι την επισκευη αυτοκινητων θα ειχε δικαιωμα εχει αντιπροσωπεια αυτοκινητων και οχι μονο μηχανολογος μηχανικος). Και τελος τελος γιατι καποιος να σκιζεται και να ξοδιαζεται για ΑΕΙ και εκτος της πολης του οταν κανει την ιδια δουλεια με ενα ΙΕΚ???Πως θα αποσβεσει την επενδυση του???(ειναι μια βιομηχανια και εκει...). Τωρα ποσα ξερει ο καθενας σας παραπεμπω στο σημειο (1).

3)Ο φυσικος χωρος να ειναι μια παραμετρος (οχι η βασικη ομως γιατι δεν ειναι αυτο που θα σε κανει πιο καλο στην δουλεια σου).Παραπεμπει ομως σε εναν επαγγελματισμο, που τον χρειαζομαστε σαν επαγγελμα γιατι η κοινη γνωμη μας θεωρει τον τελευταιο τροχο της αμαξης και οχι επιστημονες. Πρεπει και να εισαι και να φαινεσαι.

4)Οι αμοιβες να ελενγχονται και να μην χτυπαει 20αρια για τους ταξιτζιδες πχ ο καθενας αλεξιπτωτιστης που παραλληλα κοιταει και στις προκυρηξεις του ΑΣΕΠ γιατι ξερει πως δεν μπορει να σταθει στον χωρο. Βλαπτει το επαγγελμα μας, εμας τους ιδιους και τον ιδιο τον καιροσκοπο και φυσικα και τον τσιγκουνη πελατη αλλο που δεν ειναι σε θεση να το καταλαβει.

5)κανεις χωρις πιστοποιηση να μην μπορει να "κραταει βιβλια". Τα φτιαχνω μονος μου, ο κουμπαρος μου που δουλευει στην τραπεζα, ο εφοριακος που μου πουλαει και προστασια ταυτοχρονα....

6)Κατα βαση η πιστοποιηση εχει και αρνητικα γιατι εκτος απο τα οποια "καλα" φερει στο χωρο, θα μας αναγκασει να κανουμε τον αγκαριολογο σε ποσα αλλα πραγματα...Βλεπε μητρωο κτλ που πολυ αμφιβαλλω αν θα τα πληρωθουμε και μαλιστα εν μεσω "κρισης"

7)Ειναι γενικοτερα βημα μπροστα πιστευω, αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιοι ειναι ολοι αυτοι που μιλανε εξ ονοματος μου. Δεν εχω ψηφισει ποτε κανεναν σε κανενα συλλογικο οργανο γιατι απλα δεν με ενημερωσε ποτε κανενας τα τελευταια 4 χρονια που διατηρω δικο μου γραφειο ποτε γινονται εκλογες ποιες και τι παραταξεις υπαρχουν και τι πρεσβευει η καθε μια κτλ. Ουτε και εγω το εψαξα πολυ γιατι συχαινομαι την πολιτικη αλλα ποιοι ειστε εσεις κυριοι που αποφασιζεται για εμενα χωρις εμενα? Το μονο που ξερω ειναι πως μολις αλλαζει κυβερνηση αλλαζει και ο τοπικος διευθυντης του ΟΕΕ. Ονομαστικη ψηφοφορια τα μελη του ΟΕΕ (δες και σημειο 2).

http://www.oe-e.gr/nwcms/diavouleush/

Εδώ είναι η δημόσια διαβούλευση του Οικονομικού Επιμελητηρίου. Όποιος θέλει μπορεί να γράψει επώνυμα τις απόψεις του

http://www.oe-e.gr/nwcms/diavouleush/

Επειδή τα έχουμε μπερδέψει λίγο, αυτή τη στιγμή δεν μιλάμε για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, αλλά για πιστοποιημένους λογιστές. Η άδεια δίνεται από το Ο.Ε.Ε. (2515/25-7-97) καλώς η κακώς, και προς το παρόν αυτό δεν αλλάζει.

http://www.oe-e.gr/nwcms/fileadmin/documents/odhgies_log-for.pdf

Στο θέμα της πιστοποίησης τώρα.

Πιστοποίηση σημαίνει ότι αυτός που θα είναι πιστοποιημένος, θα είναι σε θέση να εκπροσωπεί και να διεκπεραιώνει τις φορολογικές υποχρεώσεις των πελατών του. Με λίγα λόγια εφοριακοί,τραπεζικοί και άλλοι αλεξιπτωτιστές δεν θα έχουν θέση πουθενά. Και συνάδελφε, τα 20 ευρώ στους ταξιτζήδες απόφοιτοι ΑΕΙ τα παίρνουν, για να ξέρουμε και τι λέμε.Και επειδή συμφωνώ και γω ότι "το ράσο δεν κάνει τον παππά", ναι θάπρεπε να γίνονται εξετάσεις κατά διαστήματα.

Νεροκουβαλητές του ΥΟΟ είμαστε, δεν θα γίνουμε τώρα. Αυτό που έχει σημασία αυτή τη στιγμή, είναι να εκμεταλλευτούμε την ΑΝΑΓΚΗ του υπουργείου (γιατί από ανάγκη μας καλεί), και να απαιτήσουμε όχι μόνο υποχρεώσεις, αλλά και δικαιώματα. Στο μητρώο αγαπητοί, ούτως η άλλως την ώρα μας τρώγαμε, δεν θα τη φάμε τώρα. Αν όμως π.χ. ο πιστοποιημένος λογιστής έχει πρόσβαση στο taxis για τους πελάτες του, δεν θα είναι υποχρεωμένος να σπαταλάει το χρόνο του σε ανούσιες ουρές για μία μεταβολή...Υπάρχουν πολλά τέτοια που μπορούμε τώρα να απαιτήσουμε, και εμείς φαγωνόμαστε. :)

Καλώς η κακώς, αυτή τη στιγμή το Ο.Ε.Ε. ανέλαβε να προχωρήσει σε αυτό. Και εκεί πρέπει να πιέσουμε.Και φίλε varvas, όσοι είναι εγγεγραμμένοι στο Ο.Ε.Ε. (δλδ οι απόφοιτοι ΑΕΙ) ψηφίζουν και μπορούν κάλλιστα να αλλάξουν τα πράγματα αν το θέλουνε. Μόνο που όλοι στις εκλογές ψηφίζουν τον κολλητό τους εφοριακό για να τους κάνει την εκδούλευση, και έτσι έχουμε πλειοψηφία εφοριακών και τραπεζικών οικονομολόγων στο Ο.Ε.Ε.

Δεν καταλαβαίνω που μας ενοχλεί εμάς σαν επαγγελματίες η μείωση του ανθρώπινου παράγοντα στις οικονομικές και άλλες συναλλαγές στην ΔΟΥ; Θέλουμε δλδ να εξακολουθήσουμε να εξαρτιόμαστε από τα χούγια και τις κάθε είδους βλέψεις του κάθε τυχάρπαστου υπαλληλίσκου; Δεν λέω ότι είναι όλοι έτσι, αλλά αυτοί που είναι φτάνουν και περισσεύουν.

Τις αμοιβές κανενός κλάδου δεν τις επέβαλλε το υπουργείο. Ο Δ.Σ.Α. π.χ. πέτυχε ελάχιστες αμοιβές γιατί οι δικηγόροι και κώδικα δεοντολογίας έχουν και δεν βγάζουν τα μάτια τους μόνοι τους όπως εμείς. Και ας μην γελιόμαστε. Χωρίς κώδικα δεοντολογίας, όσες πιστοποιήσεις και να μας κάνουνε, στα ίδια και τα ίδια θα είμαστε πάλι.

Όσο για την απελευθέρωση (κάτι ψιλά έχω διαβάσει και γω η αμόρφωτη...), δεν είμαι αντίθετη στο γενικότερο πνεύμα, όσο στο ποιός και με ποιόν τρόπο θα δίνει τις άδειες στο κάθε επάγγελμα. Γιατί εκεί είναι η μαύρη τρύπα...

Μηχανικοί κλπ βγαίνουν απο ΤΕΙ ,αλλα δεν ειναι εκεί το θέμα .Εγώ λέω ,ειναί δυνατόν ο πτυχειούχος ΑΕΙ με 18000-19000 μορια που θέλει για να μπεί στο πανεπιστήμιο

να έχει τα΄ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με κάποιον που για να μπεί θέλει 10000 μόρια? όλοι λογιστές είμαστε αλλα ας μην τα ισοπεδώσουμε και όλα.Χρειάζονται

προυποθέσεις ,οτι ισχύει και στους μηχανικούς κλπ.Δέν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν προυποθέσεις ?μπορεί ο καθεενας άσχετος που δεν έχει πτυχειο και σχέση

με τα οικονομικά να γίνεται λογιστής ?τι ισχύει στα άλλα επαγγελματα?μπορεί ο καθεενας να γίνει μηχανικός -δικηγόρος -φαρμακοποιός?Ελεος........και αυτοί που έχουν τελειώσει

καποιο πτυχείο στα οικονομικά ,τι θα το κάνουν θα το βάλουν στον κ.....τους ,και ποιά η διαφορά με κάποιον που δεν ξεσχίστηκε διαβάζοντας να μπεί σε ένα πανεπιστήμιο?

σε αυτόν τον κόσμο ότι πληρώσεις παίρνεις .Πρέπει να γίνει οριοθέτηση του επαγγέλματος και αλλίμονο να είναι ο χώρος ξέφραγγο αμπέλι και να πιστοποιείται ο κάθε ασχετος με τα

οικονομικά.Ο χώρος έχει δουλειά για όλους ,αλλα να υπάρχουν και όρια,οι πιστοποιημένοι λογιστές να έχουν πτυχείο οικονομικών ,αει, η τει με προυποθέσεις που θα οριστούν.Αυτά

περί εξετάσεων ειναι για τον κάθε ενα που δεν έχει σχέση με τα οικονομικά ,εγώ δεν είδα κανένα μηχανικό κλπ να δίνει εξετάσεις ,εγώ δεν έχω ΄δεί παπά χωρις ράσο.

Guest Νίκος

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να δίνουμε εξετάσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ποιος άλλος κλάδος το κάνει αυτό; Γιατροί (που κρατάνε ζωές στα χέρια τους); δικηγόροι; οδηγοί ταξί λεωφορείων και φορτηγών; μηχανικοί; αρχιτέκτονες; καθηγητές; ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ;;; Μεγάλη αναμπουμπούλα βλέπω και φοβάμαι πως θα "χαρούν" οι λύκοι, όπως λέει και η παροιμία.....

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Υπάρχει περίπτωση λογιστής "εν ενεργεία" (με έναρξη δηλαδή) να μην πιστοποιηθεί; Να του πούνε δηλαδή ότι πρέπει να αλλάξει επάγγελμα στα 40άντα του, στα 50ηντα, στα 60ηντα του κοκ;

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται να ανεβάζουμε τους τόνους. Όλοι το καλό του επαγγέλματος θέλουμε. Πολλές φορές βλέπω να μαλώνουμε μεταξύ μας και αυτό είναι λυπηρό.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να δίνουμε εξετάσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ποιος άλλος κλάδος το κάνει αυτό; Γιατροί (που κρατάνε ζωές στα χέρια τους); δικηγόροι; οδηγοί ταξί λεωφορείων και φορτηγών; μηχανικοί; αρχιτέκτονες; καθηγητές; ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ;;; Μεγάλη αναμπουμπούλα βλέπω και φοβάμαι πως θα "χαρούν" οι λύκοι, όπως λέει και η παροιμία.....

.......................

Ορθόν..... Ολόρθον........

Σεμινάρια (ουσίας όμως, όχι οι λαμακίες που κάνουμε τώρα στο επιμελητήριο, δλδ συντονισμένα, με συγκεκριμένη ύλη, ωράρια, παρουσίες, εισηγητές κτλ) το δέχομαι στην ευρύτερη έννοια της συνεχιζόμενης επαγγελματικής εκπαίδευσης. Είτε από το επιμελητήριο, είτε από άλλο φορέα (πχ εφορία) ή ακόμα και από ΚΕΚ....

Εξετάσεις όμως, βλακεία μου φαίνεται...

Εξετάσεις όμως, βλακεία μου φαίνεται...

Συμφωνώ απολύτως

Οσοι χρόνια τώρα ασκούμε το επάγγελμα γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά οτι δίνουμε εξετάσεις κάθε μέρα

Είτε στους πελάτες τους οι ελεύθεροι επαγγελματίες , είτε στους εργοδότες τους οι μισθωτοί.

Και κατά την γνώμη μου είναι βέβαιο οτι τυχόν άσχετοι συνάδελφοι αργά ή γρήγορα θα βρεθούν χωρίς πελάτες ή εργοδότη

Το επάγγελμα μας δυστυχώς χρειάζεται διάβασμα πάρα πολύ μάλιστα, (πολυνομία, προχειρότητα από την πλευρά του νομοθέτη). Όποτε για να προσφέρουμε υπηρεσίες υψηλού επιπέδου θα πρέπει να ελεγχόμαστε μέσω εξετάσεων ανά τακτά διαστήματα (αφού οι περισσότεροι από εμάς και πρώτος εγώ δεν ενημερωνόμαστε όσο πρέπει για να προστατεύσουμε τον πελάτης μας). Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις με συναδέλφους πραγματικά άρτια καταρτισμένους και ενημερωμένους. Η πλειοψηφία όμως..

τι λετε μωρε?

δε φτανει που δε θα βγουμε ποτε στη συνταξη θα δινουμε εξετασεις μεχρι να πεθανουμε????

Να βρουν αλλο τροπο να ελεγξουν ....

εδω δεν καταφεραν να κανουν εξετασεις ή εστω ενα σεμιναριο της προκοπης για την αναβαθμιση των αδειων ....

Guest lofo

ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ?

Το επάγγελμα μας δυστυχώς χρειάζεται διάβασμα πάρα πολύ μάλιστα, (πολυνομία, προχειρότητα από την πλευρά του νομοθέτη). Όποτε για να προσφέρουμε υπηρεσίες υψηλού επιπέδου θα πρέπει να ελεγχόμαστε μέσω εξετάσεων ανά τακτά διαστήματα (αφού οι περισσότεροι από εμάς και πρώτος εγώ δεν ενημερωνόμαστε όσο πρέπει για να προστατεύσουμε τον πελάτης μας). Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις με συναδέλφους πραγματικά άρτια καταρτισμένους και ενημερωμένους. Η πλειοψηφία όμως..

Άλλο εξετάσεις και άλλο εκπαίδευση-ενημέρωση. Συμφωνώ στο να γίνονται σεμινάρια για να βελτιωνόμαστε αλλά όχι και εξετάσεις. Ποιος άλλος κλάδος εξετάζεται?

Πολυνομία και προχειρότητα από την πλευρά του νομοθέτη "παιδεύουν" και τους δικηγόρους. Βλέπεις κανέναν τους να δίνει εξετάσεις? Οι γιατροί που κρατάνε ζωές στα χέρια τους και πολλοί από αυτούς έρχονται με πτυχία από Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ, και που τρέμει η ψυχή μας όταν πέφτουμε στα χέρια τους, εξετάζονται?

Το Σάββατο 25/9 θα γίνει το επιμορφωτικό σεμινάριο του ΟΕΕ στην Αθήνα, για την απόκτηση άδειας Λογιστή Β' τάξης. Το ΟΕΕ δεν έχει ανακοινώσει ακόμα τον τόπο διεξαγωγής..............Επίσης θα λάβουν μέρος βάσει της κατάστασης των υποψηφίων....731 άτομα!!!! .Άρα τι ερωτηματολόγια, τι διαβούλεση, τι πιστοποίηση λέμε!!!!

Guest lofo

ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΙ ΘΑ ΑΦΟΡΑ ?

ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΕΝΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ?

ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΙ ΘΑ ΑΦΟΡΑ ?

ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΕΝΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ?

Ναι αμέ.........

Τους ρουφιάνους θα κάνουμε στο ΥΟ......

Γιατί είναι ανίκανοι να τα εντοπίσουν μόνοι τους, έτοιμο φαγητό θέλουνε οι άνθρωποι να μην παιδεύονται κιόλας.........

Ναι αμέ.........

Τους ρουφιάνους θα κάνουμε στο ΥΟ......

Γιατί είναι ανίκανοι να τα εντοπίσουν μόνοι τους, έτοιμο φαγητό θέλουνε οι άνθρωποι να μην παιδεύονται κιόλας.........

Γιατί αν δεν κάνουμε τους Ρουφ θα μας φαει η μαρμάγκα του 3691 και εκεί θα πατάει η εξουσία γιά να μας εκβιάσει και να μας κάνει οργανάκια της

Guest lofo

ΤΟ ΚΑΡΟΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΣΤΙΓΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

ΓΙΑ ΜΑΚΑΚΕΣ ΨΑΧΝΟΥΝ ?

ΛΟΓΙΣΤΗΣ - ΚΟΥΚΟΥΛΑ- ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ

ΤΟ ΚΑΡΟΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΣΤΙΓΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

ΓΙΑ ΜΑΚΑΚΕΣ ΨΑΧΝΟΥΝ ?

ΛΟΓΙΣΤΗΣ - ΚΟΥΚΟΥΛΑ- ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ

Γι αυτό θέλουν την πιστοποίηση, να μην έχουμε έξοδα κουκούλας :D

Καλησπέρα, ο Σεμπτέμβρης τελειώνει ..... έρχεται και ο Οκτώβρης (σαν έκθεση δευτέρας Δημοτικού ακούγεται....) σαν πότε θα γίνει σαφές το πλαίσιο της πιστοποίησης ;;; Πάντα την τελευταία στιγμή , έλεος θα τρέχουμε όλοι πανικόβλητοι να συγκεντρώσουμε ένα σωρό χαρτιά γιατί ;; Μήπως μας ζητηθεί και κάποια επιπλέον ΕΙΣΦΟΡΑ ;; οπότε για ποιά κριτήρια μιλάμε ;; όλοι όσοι πληρώουν θα πάρουν πιστοποίηση;;; Και άντε και απαντήσαμε στις ερωτήσεις θα αλλάξει κάτι ;;

Συνάδελφε ο κλέφτης και ο ψέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρεται ,ετσι λένε στο χωριό μου.Η αγορά κρίνει οποιος δεν κάνει σπίτι του.Ξέρεις κανένα άλλο επαγγελμα που να δίνει εξετάσεις ,απο την αποκτηση του πτυχειου του?

Guest ΤΟΥΜΠΑ

Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις, που συνάλδελφοι όχι για ένα και δύο αλλά για δέκα χρόνια δεν γνωρίζουν τα αυτονόητα και έχουν "κάψει" πολλούς επιχειρηματίες. Μακάρι η αγορά να λειτουργούσε έτσι όπως αναφέρεις. Οι πελάτες δεν έχουν τις γνώσεις ώστε να κρίνουν έγκαιρα αν ο λογιστής είναι καλός.

Αν δεν κάνω λάθος οι δικηγόροι έχουν εξετάσεις μετά την απόκτηση του πτυχίου και οι ορκωτοί ελεγκτές παρακολουθούν μεταπτυχιακό με συνεχείς εξετάσεις για να μπορέσουν να ασκήσουν το επάγγελμα του ορκωτού.

Η απόκτηση και μόνο του πτυχίου δυστυχώς δεν εξασφαλίζει και το επιθυμητό επίπεδο γνώσεων που χρειάζεται ένας λογιστής, πρέπει μέχρι τα γεράματα μας να μαθαίνουμε.

Είναι πρώτη και τελευταία φορά που γράφω για το "αιώνιο" πρόβλημα μας.

Γιατί φωνάζεις (γράφεις κεφαλαία)?

Ποιός Νόμος θα σε πετάξει απ' έξω?

Δηλαδή για να καταλάβω όταν έδωσες εξετάσεις για να μπεις μπορούσες να μπεις σε όλες τις οικονομικές σχολές αλλά επέλεξες το συγκεκριμένο τμήμα γιατί ήθελες να γίνεις λογίστρια?

Μετά από τόσα χρόνια στη δουλειά μπορείς να μας πεις τι έχει μείνει ίδιο σε όλα αυτά που ήξερες όταν αποφοίτησες?

Και κάτι τελευταίο, πολύ φοβάμαι ότι δεν έχεις μάθει το μεγαλύτερο απ' όλα τα μαθήματα.

Δεν υπάρχει λογιστής που ξέρει τα πάντα.

Φιλικά

Συνεδελφε IDO.. η ουσια ειναι μια. απο οποιαδηποτε σχολη και αν εχει αποφοιτησει καποιος, ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. Δεν εχω προθεση να διαχωρισω τη θεση μου με καποιο τροπο, αλλα μου φαινεται τρελο να τιθεται ζητημα πιστοποιησης μονο οσων εχουν αποφοιτησει απο ΑΕΙ. Ασφαλως και δεν γνωριζω τα παντα, για το κανω αυτο θα επρεπε να ημουν μεντιουμ που προβλεπει το μελλον και οχι λογιστρια!!! Αναφερθηκα στην ετοιμοτητα που παρεχουν οι σπουδες σε ενα καλο τμημα λογιστικης.

Φιλικα.