Jump to content
Sign in to follow this  
gus

Ερωτηματολόγιο της Ομάδας Εργασίας για την πιστοποίηση του Λογιστή-Φοροτεχνικού σύμφωνα με το άρθρο 17 του Ν. 3842/2010

Recommended Posts

Θα σας παρακαλουσαμε το ερωτηματολογιο να το συμπληρωσουν μόνο :

Μηχανικοι ΕΜΠ

Ιατροι

Δικηγοροι

με βασική προυπόθεση να έχουν κανει εγγραφη στο ΕΤΑΟ.

Ε ρε τι διαβαζουμε πάλι σήμερα.

ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΣΤΟ ΤΕΙ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΘΩ ΗΤΑΝ ΟΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗ. ΗΞΕΡΑ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΗΞΕΡΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΑ, ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ. ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΦΟΣΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΕΝΑ ΑΡΤΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΑ ΕΤΟΙΜΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΕΟΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΤΑΞΕΙ ΕΞΩ?????? ΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΑΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΩΣ "ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ" .. ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΕΞΑΡΧΗΣ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΣ ΣΠΟΥΔΑΖΑΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ. Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ "ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ" ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΣΤΟ ΤΕΙ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΘΩ ΗΤΑΝ ΟΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗ. ΗΞΕΡΑ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΗΞΕΡΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΑ, ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ. ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΦΟΣΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΕΝΑ ΑΡΤΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΑ ΕΤΟΙΜΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΕΟΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΤΑΞΕΙ ΕΞΩ?????? ΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΑΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΩΣ "ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ" .. ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΕΞΑΡΧΗΣ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΣ ΣΠΟΥΔΑΖΑΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ. Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ "ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ" ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

Άντε πάλι..

Απ'ότι θυμάμαι τα επαγγελματικά δικαιώματα του καθενός μας έχουν ήδη καθοριστεί με Προεδρικά διατάγματα. (Δίκαια ή άδικα).

Η πιστοποίηση για την οποία σήμερα συζητάμε, έχει να κάνει με την αναγνώριση από τις αρχές της σχέσης μας με τον Πελάτη.

δλδ με την απρόσκοπτη εκπροσώπηση του Πελάτη για τα θέματα που αφορούν το επάγγελμά μας.

Όλα τ'άλλα είναι εκ του πονηρού.

Άντε πάλι..

Απ'ότι θυμάμαι τα επαγγελματικά δικαιώματα του καθενός μας έχουν ήδη καθοριστεί με Προεδρικά διατάγματα. (Δίκαια ή άδικα).

Η πιστοποίηση για την οποία σήμερα συζητάμε, έχει να κάνει με την αναγνώριση από τις αρχές της σχέσης μας με τον Πελάτη.

δλδ με την απρόσκοπτη εκπροσώπηση του Πελάτη για τα θέματα που αφορούν το επάγγελμά μας.

Όλα τ'άλλα είναι εκ του πονηρού.

πολυ σωστος ο φιλτατος SOULIS, μιλαμε για την πιστοποιηση των ΛΟΓΙΣΤΩΝ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ, ποιοι ειναι αυτοι!? ΟΡΙΣΤΕ.. http://www.oe-e.gr/lf/lf.htm

Σε ΟΛΟΥΣ αυτους και με ΟΛΕΣ αυτες τις προυποθεσεις ο νομος δινει το δικαιωμα να λαβουν την αδεια ασκησεως επαγγελματος, απο την στιγμη που την εχεις λαβει και θες να πιστοποιηθεις, θα πιστοποιηθεις!

Τι παει να πει ειναι απο ΙΕΚ ή απο το LONDON SCHOOL OF ECONOMICS???? Κυριε ή κυρια μου, εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος, στην εχει δωσει το ΟΕΕ, αρα εισαι φοροτεχνης - λογιστης, πολυ ωραια, περνα να πιστοποιηθεις... ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΑΠ'ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ.....

ΓΙΑΤΡΟΣ , ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ , ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ , ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ , ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΛΠ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΑΕΙ

ΚΑΙ ΕΔΩ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗ

ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ: Η ΜΙΣΘΩΤΟΣ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

Καλές οι προυποθέσεις αλλά ας τις εφαρμόσουμε πρώτα στους πολιτικούς που ψηφίζουμε . Διότι στα σημερινά χάλια αυτοί μας έφεραν. Και ας είχαν πανεπιστιμιακά διπλώματα , διδακτορικούς τίτλους , μεταπτυχιακές σπουδές , bachelor , master κλπ ...κλπ ....Διότι πολλοί απο αυτούς δεν είχαν (και δεν έχουν) δουλέψει πουθενά. Μόνο εμάς δούλευαν.

Οσον αφορά τις επαγγελματικές ομάδες που αναφέρεις , ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ , η συντριπτική πλειοψηφία των βο(υ)λευτών μας , σε αυτές ανήκει . Πόσοι ασθενείς εχουν "φυτευθεί" απο ιατρικά λάθη ? Πόσοι εχουν υποφέρει απο τους

λεγόμενους"χασοδίκες '' ? Για να μην αρχίσω και γράφω και για τους υπόλοιπους , συμβολαιογράφους , μηχανικούς κλπ. . Εγκλήματα έχουν γίνει στο Ελληνικό κράτος απο μερικούς απο δαύτους. Πλην όμως συνεχίζουν και ασελγούν απτόητοι επάνω μας.

Υπάρχουν οι Νόμοι , αλλά θα πρέπει να εφαρμόζονται σε όλους. Dura lex sed lex : Σκληρός νόμος , αλλά νόμος .

Είναι πρώτη και τελευταία φορά που γράφω για το "αιώνιο" πρόβλημα μας.

Γιατί φωνάζεις (γράφεις κεφαλαία)?

Ποιός Νόμος θα σε πετάξει απ' έξω?

Δηλαδή για να καταλάβω όταν έδωσες εξετάσεις για να μπεις μπορούσες να μπεις σε όλες τις οικονομικές σχολές αλλά επέλεξες το συγκεκριμένο τμήμα γιατί ήθελες να γίνεις λογίστρια?

Μετά από τόσα χρόνια στη δουλειά μπορείς να μας πεις τι έχει μείνει ίδιο σε όλα αυτά που ήξερες όταν αποφοίτησες?

Και κάτι τελευταίο, πολύ φοβάμαι ότι δεν έχεις μάθει το μεγαλύτερο απ' όλα τα μαθήματα.

Δεν υπάρχει λογιστής που ξέρει τα πάντα.

Φιλικά

πολλές απόψεις.... πολλές άνευ ουσίας.....

γιατί μαλώνετε για τα πτυχία, τί νοοτροπία είναι αυτή τέλος πάντων δεν γίνεται λογιστής και ο οποισδήποτε π.χ. δεν έχω δει λογιστή φιλόλογο.

αλλά και πάλι όποιος έχει την άδεια λογιστή γιατί να χρειάζετε και επιπλέον πιστοποίηση για να εκπροσωπή τον πελάτή του στις υπηρεσίες????

μήπως πάει αλλού το θέμα???? εγώ έχω σπουδάσει και διασφάλιση ποιότητας και έχω δει στην πράξη ότι μόνο οι μεγάλοι πιστοποιούνται γιατί το κόστος είναι

τεράστιο.

τέλος πάντων . αυτή η νοοτροπία είναι η νοοτροπία του διαίρει και βασίλευε. εμείς μαλώνουμε και χάνουμε την ουσία και αυτή βασιλεύουν.

όλγα

Την πραγματικη πιστοποιηση θα την κανουν οι μεγαλες λογιστικες εταιρειες που θα δημιουργηθουν λογω της απελευθερωσης του επαγγελματος Ακομη και οι τραπεζες θα εχουν λογιστικες εταιρειες.Το πως θα πιστοποιηθει καποιος και εαν πιστοποηθει δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασια εαν αυτην την πιστοποιηση δεν μπορει να την χρησιμοποιησει για να εργασθει.Εαν οι ΔΟΥ κρατησουν το ελεγκτικο κομματι,και τα υπολοιπα τα αναλαβει ο ιδιωτικος τομεας τοτε η μορφη των πιστοποιημενων γραφειων θα ειναι μια μικρογραφια των ΔΟΥ σε ποιο εξελιγμενη μορφη.Χρειαζονται χρηματα για την δημιουργια τετοιων γραφειων αλλα και για τον ανταγωνισμο που θα υπαρχει στην ουσια μπακαλικο με super market.Τους λογιστες τους συμφερει οι ΔΟΥ να παραμεινουν οπως τωρα.Στην ουσια το προβλημα δεν ειναι στην πιστοποιηση αλλα στην απελευθερωση του επαγγελματος.

Την πραγματικη πιστοποιηση θα την κανουν οι μεγαλες λογιστικες εταιρειες που θα δημιουργηθουν λογω της απελευθερωσης του επαγγελματος Ακομη και οι τραπεζες θα εχουν λογιστικες εταιρειες.Το πως θα πιστοποιηθει καποιος και εαν πιστοποηθει δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασια εαν αυτην την πιστοποιηση δεν μπορει να την χρησιμοποιησει για να εργασθει.Εαν οι ΔΟΥ κρατησουν το ελεγκτικο κομματι,και τα υπολοιπα τα αναλαβει ο ιδιωτικος τομεας τοτε η μορφη των πιστοποιημενων γραφειων θα ειναι μια μικρογραφια των ΔΟΥ σε ποιο εξελιγμενη μορφη.Χρειαζονται χρηματα για την δημιουργια τετοιων γραφειων αλλα και για τον ανταγωνισμο που θα υπαρχει στην ουσια μπακαλικο με super market.Τους λογιστες τους συμφερει οι ΔΟΥ να παραμεινουν οπως τωρα.Στην ουσια το προβλημα δεν ειναι στην πιστοποιηση αλλα στην απελευθερωση του επαγγελματος.

Δηλ. τους λογιστές (δηλ. εμάς) τους συμφέρει να παραμείνει ένα μπάχαλο... :D

Και από πότε το επάγγελμα μας είναι κλειστό και δεν το ήξερα; Το Ο.Ε.Ε. δίνει τις άδειες, και το Ο.Ε.Ε. θα εξακολουθήσει ως φαίνεται να τις δίνει. Και θα πιστοποιήσει αυτούς στους οποίους έχει δώσει άδειες (φυσικά πρόσωπα και εταιρείες). Τόσο απλά. Το θέμα είναι τι είδους πιστοποίηση θα πάρουμε... :)

Όπως φαίνεται, με τη φαγωμάρα που μας δέρνει, την πιστοποίηση του μ..... υπεύθυνου θα πάρουμε, χωρίς δικαιώματα μόνο υποχρεώσεις.Εν ολίγοις να βγάλουμε τη λάντζα... :lol:

Εμείς εκεί το δάκτυλο να κοιττάμε και όχι το φεγγάρι.... B)

όχι το μπάχαλο δεν το θέλουμε να αλλάξει.

και ξαναλέω από τη στιγμή που έχεις την άδεια λογιστή γιατί να πιστοποιηθείς? η άδεια σου είναι η πιστοποιησή σου.

όσο για το μπάχαλο αυτή το θέλουνε και όταν αποφασίσουν να το αλλάξουν μπορούν. η πιστοποιηση είναι να ΄χαμε να ΄λεγαμε....

έτσι το βλέπω

αλλά εάν τελικά γίνει συμφωνώ με τα παραπάνω

όλγα

Ο καθενας μου φαινεται λεει οτι θελει εδω μεσα... Δλδ φιλε μου πιστευεις οτι οι τραπεζες ειναι κοροιδα (σαν εμας) και θελουν να ασχοληθουν με τα λογιστικα μεσω θυγατρικων... Και γτ δεν το εκαναν τοοοοσα χρονια?Την πιστοποιηση περιμεναν????? Και εαν(οταν δλδ), δεν θα τους πληρωνουν οι.... νεοι τους πελατες τι θα τους κανουν??? Θα τους βαλουν τοκους υπερημεριας ή θα τους βγαλουν τα ακινητα τους στο σφυρι?????? ΕΛΕΟΣ, ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ!? :)

ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ κ.κ. ΠΡΟΕΔΡΟΙ, Γ.Γ. Η' ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΣΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟ ΣΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ..... ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΝΟΜΑ!!!!!!!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!

Guest lofo

ΣΩΣΤΟΣ Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ

ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΔΡΑΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΟ

ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΣΕΡΝΟΝΤΕ ΑΠΟ ΜΜΕ ΣΕ ΜΜΕ

Δηλ. τους λογιστές (δηλ. εμάς) τους συμφέρει να παραμείνει ένα μπάχαλο... :D

Και από πότε το επάγγελμα μας είναι κλειστό και δεν το ήξερα; Το Ο.Ε.Ε. δίνει τις άδειες, και το Ο.Ε.Ε. θα εξακολουθήσει ως φαίνεται να τις δίνει. Και θα πιστοποιήσει αυτούς στους οποίους έχει δώσει άδειες (φυσικά πρόσωπα και εταιρείες). Τόσο απλά. Το θέμα είναι τι είδους πιστοποίηση θα πάρουμε... :)

Όπως φαίνεται, με τη φαγωμάρα που μας δέρνει, την πιστοποίηση του μ..... υπεύθυνου θα πάρουμε, χωρίς δικαιώματα μόνο υποχρεώσεις.Εν ολίγοις να βγάλουμε τη λάντζα... :lol:

Εμείς εκεί το δάκτυλο να κοιττάμε και όχι το φεγγάρι.... B)

Το τι σημαινει απελευθερωση επαγγελματων με βαση την ευρωπαικη νομοθεσια θα το μαθετε αν προσπαθησετε και ενημερωθειτε περισσοτερο.

όχι το μπάχαλο δεν το θέλουμε να αλλάξει.

και ξαναλέω από τη στιγμή που έχεις την άδεια λογιστή γιατί να πιστοποιηθείς? η άδεια σου είναι η πιστοποιησή σου.

όσο για το μπάχαλο αυτή το θέλουνε και όταν αποφασίσουν να το αλλάξουν μπορούν. η πιστοποιηση είναι να ΄χαμε να ΄λεγαμε....

έτσι το βλέπω

αλλά εάν τελικά γίνει συμφωνώ με τα παραπάνω

όλγα

Δεν ξέρω ποιοί είμαστε "εμείς" και "εμείς"...

Αυτό που ξέρω είναι ότι το κάθε είδους "μπάχαλο" εξυπηρετεί μόνο τα "λαμόγια" και τους ημιμαθείς. Εγώ θέλω και απαιτώ να με σέβονται για τις γνώσεις μου και τη δουλειά μου. Δεν με ενδιαφέρει να "λαδώνω" και να "λαδώνομαι". Και είμαι "όσο μπορώ" συνδικαλίστρια, όχι για να αποκτήσω αξιώματα και οικονομική άνεση, αλλά για να παλέψω, όσο μου επιτρέπουν οι δυνάμεις και τα κυκλώματα που λυμαίνονται το χώρο μας, για αυτή τη ρημάδα πιστοποίηση.Γιατί οι λέξεις αξιοπρέπεια και σεβασμός είναι αδιαπραγμάτευτες για μένα. Μπορεί εγώ να μην προλάβω να δώ τίποτα από όλα αυτά δουλεύοντας, αλλά θέλω αυτοί που έρχονται πίσω από μένα να μην ντρέπονται για το επάγγελμα που κάνουν, και το συνώνυμο της λέξης λογιστής να μην είναι "κλέφτης και απατεώνας"... :)

Ο καθενας μου φαινεται λεει οτι θελει εδω μεσα... Δλδ φιλε μου πιστευεις οτι οι τραπεζες ειναι κοροιδα (σαν εμας) και θελουν να ασχοληθουν με τα λογιστικα μεσω θυγατρικων... Και γτ δεν το εκαναν τοοοοσα χρονια?Την πιστοποιηση περιμεναν????? Και εαν(οταν δλδ), δεν θα τους πληρωνουν οι.... νεοι τους πελατες τι θα τους κανουν??? Θα τους βαλουν τοκους υπερημεριας ή θα τους βγαλουν τα ακινητα τους στο σφυρι?????? ΕΛΕΟΣ, ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ!? :)

ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ κ.κ. ΠΡΟΕΔΡΟΙ, Γ.Γ. Η' ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΣΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟ ΣΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ..... ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΝΟΜΑ!!!!!!!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!

Αφου ειμαστε τοσο κοροιδα γιατι θελεις να πιστοποιησουμε την κοροιδια μας.Τωρα δεν μιλαμε μονο για λογιστικα,αλλα για εργασιες που δεν θα κανουν ποια οι ΔΟΥ.Το κοστος αυτων των εργασιων θα κοστολογηθει και δεν ειναι ασημαντο για να το αγνοησει κανεις.Σε συνδιασμο με την απελευθερωση του επαγγελματος(βλεπε σχετικα τι ισχυει στα πλαισια της ΕΕ το μικρο φορολογικο γραφειο με βαση την λογικη θα εξαφανιστει.Ναι στην πιστοποιηση αλλα οχι στην αναληψη τμηματων των ΔΟΥ.

Δεν ξέρω ποιοί είμαστε "εμείς" και "εμείς"...

Αυτό που ξέρω είναι ότι το κάθε είδους "μπάχαλο" εξυπηρετεί μόνο τα "λαμόγια" και τους ημιμαθείς. Εγώ θέλω και απαιτώ να με σέβονται για τις γνώσεις μου και τη δουλειά μου. Δεν με ενδιαφέρει να "λαδώνω" και να "λαδώνομαι". Και είμαι "όσο μπορώ" συνδικαλίστρια, όχι για να αποκτήσω αξιώματα και οικονομική άνεση, αλλά για να παλέψω, όσο μου επιτρέπουν οι δυνάμεις και τα κυκλώματα που λυμαίνονται το χώρο μας, για αυτή τη ρημάδα πιστοποίηση.Γιατί οι λέξεις αξιοπρέπεια και σεβασμός είναι αδιαπραγμάτευτες για μένα. Μπορεί εγώ να μην προλάβω να δώ τίποτα από όλα αυτά δουλεύοντας, αλλά θέλω αυτοί που έρχονται πίσω από μένα να μην ντρέπονται για το επάγγελμα που κάνουν, και το συνώνυμο της λέξης λογιστής να μην είναι "κλέφτης και απατεώνας"... :)

Και ποιος σου ειπε οτι ολοι οι λογιστες ντρεπομαστε για την δουλεια που κανουμε και χρειαζομαστε συνδικαλιστες για να μην ντρεπομαστε .Στην ελευθερη ?καπιταλιστικη οικονομια και οσο το χρεος θα δημιουργει χρημα η μικροαπατεωνια δεν προκειτε να λειψει ποτε.Ειναι ο κανονας.Πιστευω να καταργηθει η λειτουργια του χρηματος με την σημερινη μορφη οποτε θα ηρεμησεις και συ και οι νεες γενιες απο εσενα.

Guest lofo

ΡΙΧΝΩ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΕΞΩ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΟΕΕ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΦΙΛΕ PLAT ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝΕΣ ΕΑΝ ΜΑΣ ΕΔΙΝΕΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.. ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙΣ.... ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ''ΕΠΙΜΑΧΗ'' ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ... http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/isotimies/Tab5301749/Tab6261946/Odigia%20gia%20tin%20anagnorisi%20ton%20epagelmatikon%20prosonton.pdf

Αφου ειμαστε τοσο κοροιδα γιατι θελεις να πιστοποιησουμε την κοροιδια μας. ΟΧΙ, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΘΕΩΡΩ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ, ΝΟΙΩΘΩ ΗΔΗ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΚΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΕΚΛΑΒΕΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ Τωρα δεν μιλαμε μονο για λογιστικα,αλλα για εργασιες που δεν θα κανουν ποια οι ΔΟΥ. ΚΑΙ Η.... ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΘΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΟΟΟΟΣΟ ΡΙΖΙΚΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΩΣΤΕ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΛΑΒΩ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΩ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗ ΔΟΥ, ΕΝΩ ΤΩΡΑ, ΑΝΕΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΞΙΟΣ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΩ..(ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ... STAGE ΠΟΥ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΙΣ ΔΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑΥΜΑΤΑ....).. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ (ΕΑΝ ΜΑΣ ΖΗΤΗΘΕΙ ΒΕΒΑΙΑ) ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ!!! Το κοστος αυτων των εργασιων θα κοστολογηθει και δεν ειναι ασημαντο για να το αγνοησει κανεις. ΑΣ ΟΡΙΣΤΟΥΝ ΤΟΤΕ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ........ Σε συνδιασμο με την απελευθερωση του επαγγελματος(βλεπε σχετικα τι ισχυει στα πλαισια της ΕΕ το μικρο φορολογικο γραφειο με βαση την λογικη θα εξαφανιστει. ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ? ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΑ... ΜΙΚΡΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΠΩΣ ΛΕΣ, ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΧΑΡΙΑ (ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΠΟΤΕ) ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ... ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΝ (ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ :):lol:B):D:D:lol: ) ΒΟΗΘΟ ΤΟΥ ΒΟΗΘΟΥ ΤΟΥ... Ναι στην πιστοποιηση αλλα οχι στην αναληψη τμηματων των ΔΟΥ. ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ? ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΤΟΣΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΕΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙΣ???? ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΕΠΕΛΘΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΟΥ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΔΟΥ..!!!???

LOFO, καλή η προταση σου αλλα ουτοπική, αφου ξερεις πως λειτουργουν τα πραγματα στην χωρα μας... Στο μπλε και το πρασινο μοτιβο! Παντως εαν υπαρξει ανταποκριση εγω ειμαι ΠΟΛΥ μεσα!

Guest lofo

ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΥΤΟΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΥΤΟΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ TAXHEAVEN ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΙΑ ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΟΥΤΟΠΙΑ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΤΟ ΟΝΟΜ/ΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΕ Π.Μ.

ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΦΙΛΕ PLAT ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝΕΣ ΕΑΝ ΜΑΣ ΕΔΙΝΕΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.. ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙΣ.... ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ''ΕΠΙΜΑΧΗ'' ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ... http://portal.tee.gr...20prosonton.pdf

LOFO, καλή η προταση σου αλλα ουτοπική, αφου ξερεις πως λειτουργουν τα πραγματα στην χωρα μας... Στο μπλε και το πρασινο μοτιβο! Παντως εαν υπαρξει ανταποκριση εγω ειμαι ΠΟΛΥ μεσα!

Δεν υπαρχει λογος να συνεχισω γιατι η δεν θελεις να καταλαβεις το προβλημα η δεν σε συμφερει να το καταλαβεις.Αλλα σου γραφω και σε αλλα απαντας.Δεν ειναι θεμα αν μπορει καποιος να κανει μια εργασια αλλα ποσο θα αμοιβετε για αυτην την εργασια και ποιος θα πληρωνει.Αν πληρωνει το κρατος για μια εναρξη που θα κανει ενα γραφειο τοτε τα συμφεροντα ειναι πολυ μεγαλα και τα χρηματα σιγουρα για να αφησουν στην αγορα χιλιαδες πιστοποιημενα μικρα γραφεια και πιστοποιημενους λογιστες,ακομη και συνταξιουχους του δημοσιου..Αν και δεν πιστευω οτι μπορει να αλλαξει τιποτα ο χρονος θα δειξει ποιος εχει δικαιο.

Δεν υπαρχει λογος να συνεχισω γιατι η δεν θελεις να καταλαβεις το προβλημα η δεν σε συμφερει να το καταλαβεις.Αλλα σου γραφω και σε αλλα απαντας.Δεν ειναι θεμα αν μπορει καποιος να κανει μια εργασια αλλα ποσο θα αμοιβετε για αυτην την εργασια και ποιος θα πληρωνει.Αν πληρωνει το κρατος για μια εναρξη που θα κανει ενα γραφειο τοτε τα συμφεροντα ειναι πολυ μεγαλα και τα χρηματα σιγουρα για να αφησουν στην αγορα χιλιαδες πιστοποιημενα μικρα γραφεια και πιστοποιημενους λογιστες,ακομη και συνταξιουχους του δημοσιου..Αν και δεν πιστευω οτι μπορει να αλλαξει τιποτα ο χρονος θα δειξει ποιος εχει δικαιο.

ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ? ΣΟΥ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΑΛΛΩΝ????

ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΩ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΣ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΕ... ΓΡΑΦΕΙΣ ''βλεπε σχετικα τι ισχυει στα πλαισια της ΕΕ'', ΑΟΡΙΣΤΑ, ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΑ... ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ? ΓΤ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ, ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΕΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ...