Προς το περιεχόμενο

Ερωτηματολόγιο της Ομάδας Εργασίας για την πιστοποίηση του Λογιστή-Φοροτεχνικού σύμφωνα με το άρθρο 17 του Ν. 3842/2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λες πίτα Χρύσα τι εννοείς ? (πες μου και για το ταψί αν θέλεις)

Και μην ξεχνάς ότι καλώς ή κακώς η ΠΟΦΕΕ είναι η μόνη δευτεροβάθμια ομοσπονδία των λογιστών ελευθέρων επαγγελματιών

θα σου πω μετα....

να αφησω λιγο χωρο και για τον αλλο συνομιλητη σου smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι οι υπάρχοντες συνάδελφοι/σες που διατηρούν χρόνια λογιστικά γραφεία με έναρξη στην ΔΟΥ ανεξάρτητα από το τι πτυχίο έχουν, άν έχουν, ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ. Σε προσωπικό επίπεδο δεν έχω τέτοιο πρόβλημα αλλά η επαγγελματική δικαιοσύνη λέει ότι έτσι πρέπει να γίνει, έτσι είναι δίκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κάνω τον συνήγορο του διαβ... του πολίτη ήθελα να πω.

ΟΚ να πιστοποιηθούμε και να αναλάβουμε εργασίες που οφείλουν να κάνουν τα ασφαλιστικά Ταμεία, οι Εφορίες, οι Δήμοι, και όποιοι άλλοι κρατικοί φορείς.

Γιατί θα πρέπει όμως ο πολίτης αυτές τις εργασίες που μέχρι τώρα τις έκανε δωρεάν -μέσω του κοινωνικού κράτους- να τις πληρώσει σε εμένα;;; Και μάλιστα σε δύσκολους καιρούς να του λες θέλω τόσα για να σου καταθέσω την δήλωση ή τόσα για να σου υποβάλω ένα μισθωτήριο. Το ότι θα πληρωθώ "καλά" εννοείται, δεν θα βάζουμε την υπογραφή μας στο τσάμπα!!!

Κάνω λοιπόν την εξής πρόταση.

Ναι θα κάνω την δική σου δουλεία κράτος αφού με ορίζεις εξωτερικό συνεργάτη σου αλλά και εσύ θα με πληρώσεις από αυτά που θα κερδίσεις από την μείωση των υπαλλήλων σου.

Και επειδή ξέρω ότι δεν πρόκειται να πάρω ρευστό μήπως να μου δώσεις καμία επιχορήγηση για ανανέωση του εξοπλισμού μου ή καμιά ελάφρυνση στην φορολογία μου, πάντα ανάλογα με την δουλειά που σου έχω προσφέρει!!!

Έτσι γιατί δεν μπορεί να πληρώνει μόνο ο απλός πολίτης και το κάθε μικρομάγαζο.mad.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θέλω να συμπληρώσω στις σχεδόν πάντα γόνιμες συζητήσεις του φόρουμ, είναι ότι με λυπεί το γεγονός που σήμερα τελευταία ημέρα ενός τόσο σπουδαίου θέματος για την εργασία μας, είδα ότι υπήρχαν περίπου 100 άτομα που συμμετείχαν στην δημόσια διαβούλευση. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θέλω να συμπληρώσω στις σχεδόν πάντα γόνιμες συζητήσεις του φόρουμ, είναι ότι με λυπεί το γεγονός που σήμερα τελευταία ημέρα ενός τόσο σπουδαίου θέματος για την εργασία μας, είδα ότι υπήρχαν περίπου 100 άτομα που συμμετείχαν στην δημόσια διαβούλευση. :mellow:

..........γιατί όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι.αργεί να ξημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσυπογράφω την τοποθέτηση της ΠΟΦΟΕ , στο θέμα της πιστοποίησης υπό προυποθέσεις του επαγγέλματος . Διαφωνώ κάθετα στα σημεία υποβάθμισης του Ο.Ε.Ε . ,χωρίς να πιστεύω βέβαια οτι μέχρι σήμερα αυτό λειτουργεί και με τον αποτελεσματικότερο τρόπο . Επίσης διαφωνώ με την προσπάθεια της ΠΟΦΟΕ να αναδειχθεί σε ...αποκλειστικό εκπρόσωπο του κλάδου των λογιστών ελεύθερων επαγγελματιών.Επιπρόσθετα η θέση μου σε ένα σημαντικό για μένα θέμα που ταλανίζει για χρόνια τον κλάδο μας και για μένα προσωπικά αποτελεί ένα απο τους βασικούς αν όχι τον βασικότερο λόγο ελλειματικής συνδικαλιστικής οργάνωσης του κλάδου μας, είναι η αυτοτελής οργάνωση των οικονομολόγων-λογιστών , χωρίς ηγεμονισμούς και οποιεσδήποτε αντιπαλότητες με τους υπόλοιπους συμμετέχοντες νόμιμα στο λογιστικό επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............Η Πιστοποίηση δεν πρέπει να αποκλείσει κανένα ενεργό Φοροτεχνικό – Λογιστή κατόχου της σχετικής άδειας του Ν.2515/1997 και του Π.Δ.340/1998.....

.........Το όφελος για τους πιστοποιημένους Φοροτεχνικούς - Λογιστές είναι πολλαπλό διότι θα αποκτήσει κύρος, θα απεγκλωβιστεί από μεγάλο μέρος της γραφειοκρατίας, θα αναβαθμισθεί η σχέση του με το Κράτος αλλά και με τους πελάτες του, θα αποκτήσει μεγαλύτερη υπευθυνότητα και επιστημονική κατάρτιση, θα γίνει ανταγωνιστικός, θα κατοχυρώσει την άσκηση του επαγγέλματος του και σε μεγάλο βαθμό αξιοπρεπείς αμοιβές και τελικά θα βοηθήσει στην πάταξη της φοροδιαφυγής το οποίο είναι και το ζητούμενο της πιστοποίησης.....

..........Βεβαίωση από το Ο.Ε.Ε. για ανανέωση της Άδειας Φοροτεχνικού-Λογιστή.

..........................................ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 38 ΠΑΡ.2 Ν.2873/2000 ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ, ΔΙΟΤΙ 970.000 ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΝΑ ΠΑΤΑΧΘΕΙ Η ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ...............................

Η «πιστοποίηση» δεν θα παρέχεται:

Σε Δημοσίους Υπαλλήλους, σε συνταξιούχους του Δημοσίου, σε τραπεζοϋπαλλήλους, που κατέχουν την σχετική άδεια Φοροτεχνικού – Λογιστή, σε ορκωτούς λογιστές και στις ελεγκτικές εταιρίες................

...............

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΘΑ ΠΙΕΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ) ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΩΣ ΓΡΑΜΑΤΕΙΑ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥΣ ΩΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΕΝΟΙ ΤΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ... ΠΡΩΙΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΣΑΥΡΙΖΟΥΝ!!! ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΚΙΝΔΥΝΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΛΟΥΚΙ....

ΑΝ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΔΙΑΤΥΠΩΘΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

καλημερα και απο μενα.γιαννης εδω.ειπαμε προτασεις παιδια οχι τσακωμο για το ποιος μπορει η δεν μπορει.οποιος δεν μπορει τον πετα η αγορα εξω αργα η γρηγορα.φιλικα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη ΜΗΤΣΟΣ

ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ,ΕΓΙΝΕ. ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ, ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΙ ΛΟΓΙΣΤΗ, ΑΠΟ ΙΕΚ-ΤΕΙ-ΑΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ (ΓΙΑΤΊ ΜΕΧΡΙ ΤΏΡΑ ΥΠΕΓΡΑΦΑΝ ΣΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΧΑΡΤΙΑ ΥΓΕΙΑΣ). ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΕΙ. ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΤΕΙ ΣΕ ΑΕΙ. ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΟΛΩΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ-ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ-ΔΗΜΟΣΙΟ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΧΑΜΕΝΟΙ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΒΙΟΠΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΛΑΔΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ. ΜΗΤΣΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ,ΕΓΙΝΕ. ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ, ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΙ ΛΟΓΙΣΤΗ, ΑΠΟ ΙΕΚ-ΤΕΙ-ΑΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ (ΓΙΑΤΊ ΜΕΧΡΙ ΤΏΡΑ ΥΠΕΓΡΑΦΑΝ ΣΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΧΑΡΤΙΑ ΥΓΕΙΑΣ). ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΕΙ. ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΤΕΙ ΣΕ ΑΕΙ. ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΟΛΩΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ-ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ-ΔΗΜΟΣΙΟ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΧΑΜΕΝΟΙ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΒΙΟΠΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΛΑΔΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ. ΜΗΤΣΟΣ

αυτη ειναι η απαντηση του οεε; οτι υποχρεωτικα πρεπει να πιστοποιηθουν ολοι ανεξαιρετως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ!

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΩΝ ΤΕΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΣΚΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ. ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΑΣΚΟΥΝ.

Συμφωνώ απόλυτα με την προλαλήσασα. Στο ΤΕΙ μαθαίνεις πολύ περισσότερα από οτι στο ΑΕΙ. Και επειδή έχω παρακολουθήσει και τα 2 επιτρέψτε μου να ξέρω κάτι παραπάνω σε αυτό το θέμα. Όποιος είναι Οικονομολόγος ναι θέλει ΑΕΙ αλλά Λογιστής συνεπάγεται με το ΤΕΙ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ρε παιδια αγορια και κοριτσια και κλπ συναδελφοι διαβαζω και διαβαζω ολα αυτα που γραφετε κατα καιρους

επιμελως αλλα αυτο που σχεδον δεν ειδα παο κανεναν σας ειναι η ουσια και τι εννοω μ αυτο

Η ουσια συναδελφοι ειναι το μπαγιοκο η αμοιβη μας .........ναι να πιστοποιηθουν ολοι οσοι τιμια και αξιοπρεπως

ζουμε απ αυτη την δουλεια και ν αναλαβουμε και ευθυνες και να διευκολυνουμε και το κρατος σε πολλα πραγματα

και να παρουμε στις πλατες μας ολη την ταλαιπωρια με το νεο τaxis να ειμαστε και τυπικα ενταξει αλλα αυτο που δεν ακουσα

απο κανεναν για τις αμοιβες μας , τις τακτικες η τις εκτακτες .

Ολοι ξερουμε ακομα και τωρα πως σ αντιμετωπζουν οι πελατες και τι εντυπωση εχουν χωρια οτι θελουν να μας κανουν ρουφιανους

τι θα γινει λοιπον θα χασουμε τους πελατες μας ? θα μας βαλουν προστιμα ? θα μας παρουν τις αδειες ? και ισως και καποιοι

να μπουν και φυλακη ? και ολα αυτα χωρις κερδος κεραταααααααααααααα και μαλιστα υποχρεωτικα να κοβουμε αποδειξη και ας

μην εισπρατουμε ουτε ενα ευρω .Εγω κανω μια απλη ερωτηση ποσους πελατες εχετε που ειναι τυπικοι στις πληρωμες τους

και πως θα εξασφαλισουμε την αμοιβη μας οταν ειμαστε υποχρεωμενοι ακομα και αν δεν μας πληρωσουν να παραδωσουμε στον

επομενο συναδελφο τα βιβλια του πελατη χωρις να πληρωθουμε????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να τελειώνουμε κάποια στιγμή με το θέμα ΑΕΙ –ΤΕΙ σταματήστε τις μπαρούφες όλοι γιατί ο εμπαιγμός μας προέρχεται από το αναξιόπιστο κράτος που παραλάβαμε και ΔΥΣΤΥΧΩΣ συνεχίζουμε με σκοπό να το παραδώσουμε στα παιδιά μας.

Στα 18 μας όταν δίναμε εξετάσεις κανείς δεν είχε το συνειδητοποιημένο σκοπό να γίνει οικονομολόγος ή λογιστής (πλην αυτών που οι γονείς τους εξασκούσαν το επάγγελμα επιτυχώς).

Όταν δήλωσα στο μηχανογραφικό ΤΕΙ λογιστικής η επίσημη ενημέρωση ήταν ότι παίρνω πτυχίο λογιστή και εξασκώ το επάγγελμα του λογιστή. Πουθενά δεν έλεγε για περιορισμούς, τάξεις ότι θα είμαι παιδί ενός κατώτερου θεού. Αν τα γνώριζα όλα αυτά απλώς θα έδινα μια φορά ακόμα εξετάσεις και σήμερα θα ήμουν και εγώ ένα μέλος του αξιότιμου οεε που φρόντισε να διασφαλίσει από το 1997 και μετά με ότι τρόπο μπορούσε τα δικαιώματα των μελών του απέναντι στην επερχόμενη λαίλαπα των ΤΕΙτζήδων λογιστών που θα τους έπαιρνε τις δουλειές και κατάφερε να τα κάνει σ…α. Αν πραγματικά ενδιαφερόταν το οεε θα έπρεπε να είχε ζητήσει την κατάργηση των τμημάτων αυτών που δεν πληρούν τις προδιαγραφές του οεε. Αλλά τα μέλη του έτρεξαν να παρουν ώρες για να διδάξουν> (Πάντα όπως λέει και ο συνάδελφος παραπάνω το θέμα είναι το μπαγιόκο).

Ερχόμαστε στο σήμερα που τα ΑΤΕΙ είναι επισήμως τριτοβάθμια εκπαίδευση (μόνο το οεε δεν το γνωρίζει) και το θέμα ψιλοθεωρείται λήξαν.

Και για να γίνω πιο σαφής δεν είμαι κατά του οεε καλά έκανε από την πλευρά του αλλά μην έχει την αίσθηση ότι καλύπτει τον κλάδο των Ελευθέρων Επαγγελματιών Οικονομολόγων –Λογιστών – Φοροτεχνών όταν έχει μέσα μέλη Εφοριακούς , υπαλλήλους τραπεζών, και το μισό δημόσιο τομέα.

(Για το μπαγιόκο, τις θέσεις και τη δόξα δημιουργήθηκε)

Επιμένω ότι χρειαζόμαστε επιμελητήριο Επαγγελματικό για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. Αν το οεε αποφασίσει να παίξει αυτό το ρόλο πρέπει να δεχτεί σαν μέλη του όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες πέρα από τάξεις και πτυχία. Έτσι κι αλλιώς εδώ και 12 χρόνια μη πτυχιούχος δεν γίνεται λογιστής οπότε οι μόνοι μη πτυχιούχοι που έχουν απομείνει σίγουρα έχουν τις γνώσεις να ασκήσουν το επάγγελμα.

Για να τελειώνω επειδή σας κούρασα και το θέμα με το οεε πάντα έχει αντίλογο αλλά από την μεριά μου πάντα θα υπάρχουν προτάσεις για τους οικονομολόγους της Ελλάδας που σε καμιά περίπτωση δεν τους υποτιμώ ούτε εγώ, ούτε τα λάθη κάποιων του οεε, ούτε η πλανήτης ολόκληρος (εκτός βέβαια της κυβέρνησης που τους θεωρεί απατεώνες, μιζαδόρους και αναξιόπιστους να διαχειριστούν πχ τα νοσοκομεία και θα φέρουν τους ξένους οικονομολόγους αυτούς που έκαναν την Lyman Brothers μια τόσο αξιόπιστη τράπεζα (αλήθεια πού είναι το νέο κατάστημα που άνοιξε?) εντάξει! Μας έφερε και τους οικονομολόγους του ΔΝΤ (καλά πάτε με τα μέτρα που σας είπαμε να πάρετε αλλά θα επιμηκύνουμε το χρέος γιατί δεν θα τα καταφέρετε) πρέπει να πιστοποιηθούν όλοι οι συνάδελφοι που έχουν έναρξη και εργάζονται σαν ελεύθεροι επαγγελματίες και όλοι όσοι είναι μισθωτοί και είναι υπεύθυνοι να υπογράφουν στα λογιστήρια των εταιρειών τους.

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά παρακολουθώ το φορουμ αρκετά χρόνια και κάποια στιγμή έπρεπε να μιλήσω γιατί αποτελείτε από καλούς συναδέλφους και είναι άξιοι που το παλεύουν παρόλο το φόρτο εργασίας , για αυτό και είναι φυσικά το μοναδικό μέρος με άμεση ενημέρωση και επικοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Ωραία όλα αυτά .........

Αλλά για Φοροτέχνη ποία ακιρβώς θα είναι τα κριτήρια .......????? :)

Γιατί αν περιμένετε από τα μαθήματα από τις σχολές (Αει , Τει , Ιεκ , κολέγια , εξωτερικό κλπ )......... :lol:

Γιατί βλέπω ότι μιλάτε όλοι για σχολές Λογιστικής και ξάνα μανά τα ίδια παντελάκη μου ..... B)

ΥΓ Δε ξέρω για εσάς , αλλά τουλάχιστον όσους εγώ ξέρω και κρίνοντας και από τον ευατό μου , όταν ήμουν σε σχολή να πω την αλήθεια τη γνώση και την μετέπειτα επαγγελματική σταδιοδρομία δεν την είχα στα πάνω πάνω ....... :D

Τώρα Μπροστερ κώλυσα κάτω από εσένα γιατί βλέπω ότι το βλέπεις πιο προσγειωμένα το θέμα. Ακούστε λοιπόν και εμένα που έχω 41 χρόνια στο επάγγελμα και θα βγω στη σύνταξη σε 5 μήνες γιατί τα βαρέθηκα; Σας βαρέθηκα; Με βαρέθηκαν; Δεν ξέρω ακόμα. Ένας κανόνας από την εμπειρία μου. Κανένα πτυχίο ή κανένα σχολείο δε σε ανεβάζει και δεν προσφέρει στο επάγγελμα μας. Αυτά είναι για ονειροπόλους. Η δουλειά μας θέλει ποπό γερό , να ζεσταίνει την καρέκλα όταν κάθεται να διαβάζει, όποιος θέλει να λέει ότι είναι επαγγελματίας φοροτέχνης. Και όχι αλαζονεία. Όσο μεγαλώνεις στα χρόνια να φέρεσαι σαν να έχεις λιγότερες γνώσεις από τον άλλον. Τότε αυξάνεις τις γνώσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με τον προβληματισμό που αναπτύχθηκε για την ΠΟΦΕΕ και τον καημό της να αποτελέσει μέρος της διαδικασίας πιστοποίησης, θα πω την άποψη μου με δύο λόγια: Ότι δεν κατάφερε με την αξία της προσπαθεί να το καταφέρει με τις πλάτες του Δημοσίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριες και κυριοι υπαρχει μια συγκεκριμενη κοινωνικη και οικονομικη συγκυρία.Ειναι η οικονομικη κρίση.Θα το πω απλα και κατανοητα.

Σε περιοδο στρατιωτικης -πολεμικης κρισης,έξαρσης ή ψυχροπολεμικων καταστασεων οι ΣΤΡΑΤΙΩΙΤΙΚΟΙ έχουν στρατηγικο και κυρίαρχο ρόλο .Σε εποχή ασθενειων ,πανδημιών και θέματα εξαρσης κρουσμάτων υγείας ο ΙΑΤΡΙΚΟΣ χώρος αναβαθμιζεται.

Στην παρουσα συγκυρια οικονομικης κρισης : ειναι η εποχη των Λογιστων,Οικονολογων κλπ.

Ειναι η χρονικη στιγμή αναδειξης ,αναβαθμισης ,καταξιωσης και αξιοποιησης του Λογιστικου επαγγελματος.

Θελετε αξιοποιηστε τη συγκυρία ,θελετε οχι.Η δυνατοτητα υπαρχει.

(Ειναι η εποχη που δικηγοροι και ιατροι δηλωνουν μεταξυ σοβαρου και αστειου : αν ηξερα οτι θα ερθουν ετσι τα πραγματα ,θα γινομουν Λογιστης!!! )

Υγ η οικονομικη κριση δεν θα ειναι μονιμη.

Κ α λ η μ ε ρ α σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριες και κυριοι υπαρχει μια συγκεκριμενη κοινωνικη και οικονομικη συγκυρία.Ειναι η οικονομικη κρίση.Θα το πω απλα και κατανοητα.

Σε περιοδο στρατιωτικης -πολεμικης κρισης,έξαρσης ή ψυχροπολεμικων καταστασεων οι ΣΤΡΑΤΙΩΙΤΙΚΟΙ έχουν στρατηγικο και κυρίαρχο ρόλο .Σε εποχή ασθενειων ,πανδημιών και θέματα εξαρσης κρουσμάτων υγείας ο ΙΑΤΡΙΚΟΣ χώρος αναβαθμιζεται.

Στην παρουσα συγκυρια οικονομικης κρισης : ειναι η εποχη των Λογιστων,Οικονολογων κλπ.

Ειναι η χρονικη στιγμή αναδειξης ,αναβαθμισης ,καταξιωσης και αξιοποιησης του Λογιστικου επαγγελματος.

Θελετε αξιοποιηστε τη συγκυρία ,θελετε οχι.Η δυνατοτητα υπαρχει.

(Ειναι η εποχη που δικηγοροι και ιατροι δηλωνουν μεταξυ σοβαρου και αστειου : αν ηξερα οτι θα ερθουν ετσι τα πραγματα ,θα γινομουν Λογιστης!!! )

Υγ η οικονομικη κριση δεν θα ειναι μονιμη.

Κ α λ η μ ε ρ α σας !

Απόλυτα σωστος.....Βέβαια η οικ.κρίση δεν θα είναι μόνιμη, αλλά θα κρατήσει πολλά-πολλά χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριες και κυριοι υπαρχει μια συγκεκριμενη κοινωνικη και οικονομικη συγκυρία.Ειναι η οικονομικη κρίση.Θα το πω απλα και κατανοητα.

Σε περιοδο στρατιωτικης -πολεμικης κρισης,έξαρσης ή ψυχροπολεμικων καταστασεων οι ΣΤΡΑΤΙΩΙΤΙΚΟΙ έχουν στρατηγικο και κυρίαρχο ρόλο .Σε εποχή ασθενειων ,πανδημιών και θέματα εξαρσης κρουσμάτων υγείας ο ΙΑΤΡΙΚΟΣ χώρος αναβαθμιζεται.

Στην παρουσα συγκυρια οικονομικης κρισης : ειναι η εποχη των Λογιστων,Οικονολογων κλπ.

Ειναι η χρονικη στιγμή αναδειξης ,αναβαθμισης ,καταξιωσης και αξιοποιησης του Λογιστικου επαγγελματος.

Θελετε αξιοποιηστε τη συγκυρία ,θελετε οχι.Η δυνατοτητα υπαρχει.

(Ειναι η εποχη που δικηγοροι και ιατροι δηλωνουν μεταξυ σοβαρου και αστειου : αν ηξερα οτι θα ερθουν ετσι τα πραγματα ,θα γινομουν Λογιστης!!! )

Υγ η οικονομικη κριση δεν θα ειναι μονιμη.

Κ α λ η μ ε ρ α σας !

Σωστά τα παραπάνω,αλλά ποιός θα μας πληρώνει?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7279

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

(Π.Ο.Φ.Ε.Ε.)

Προς τον ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Κο Γεώργιο Παπακωνσταντίνου

Κοινοποίηση:

Πρωθυπουργό Κο Γεώργιο Α. Παπανδρέου

Υφυπουργό Οικονομικών Κο Φίλιππο Σαχινίδη

Υφυπουργό Οικονομικών Κο Δημήτριο Κουσελά

Γεν. Γραμματέα Υπουργείου Οικονομικών Κο Ηλία Πλασκοβίτη

Γεν. Γραμματέα Φορολογικών και Τελωνειακών Θεμάτων Κο Δημήτριο Γεωργακόπουλο

Γεν. Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων Κο Διομήδη ΣπινέλΛη

Γεν. Γραμματέα Σ.Δ.Ο.Ε. Κο Γιάννη Καπελέρη

Πρόεδρο Σ.Ο.Ε. Κο Γεώργιο Ζανιά

Αθήνα 10 Μαρτίου 2011

Αρ. Πρωτοκ. Εξερχομένου 020

ΘΕΜΑ : Τα προβλήματα που δημιουργεί η μη έκδοση της Υπουργικής Απόφασης για την Πιστοποίηση των Λογιστών – Φοροτεχνικών (άρθρο 17 του Ν.3842/2010)

Αξιότιμε κύριε Υπουργέ,

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών (Π.Ο.Φ.Ε.Ε.) είναι αναγκασμένο να σας υπενθυμίσει ότι σήμερα – 315 ημέρες μετά την δημοσίευση του Ν.3842/2010 στο Φ.Ε.Κ. – δεν έχουν ενεργοποιηθεί οι διατάξεις της παρ. 8 και 9 του άρθρου 17 που προβλέπουν την υποχρέωση απόκτησης από τους λογιστές φοροτεχνικούς, κατόχους άδειας ασκήσεως επαγγέλματος του ν.2515/1997, πιστοποιητικού που θα εκδίδεται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος καθώς και την απόκτηση ψηφιακής υπογραφής για την επικοινωνία τους με τη Γ.Γ.Π.Σ. του Υπουργείου Οικονομικών.

Δηλαδή δεν έχει εκδοθεί η προβλεπόμενη Υπουργική Απόφαση ώστε να καθορισθούν το περιεχόμενο του πιο πάνω πιστοποιητικού, οι προϋποθέσεις και τα κριτήρια με βάση τα οποία θα χορηγείται, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή των πιο πάνω διατάξεων.

Εξ όσων γνωρίζουμε – συμμετέχοντας στην διαβούλευση με το Ο.Ε.Ε. – η αρμόδια ομάδα εργασίας του Οικονομικού Επιμελητηρίου έχει διαβιβάσει την εισηγητική της έκθεση τον Δεκέμβριο (μετά τις εκλογές του Ο.Ε.Ε.) και έκτοτε καμία κίνηση καμία ενημέρωση από υπηρεσιακούς παράγοντες ή την Πολιτική Ηγεσία.

Και έφτασε (και εύλογα παρατάθηκε) η περίοδος υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων.

Και ο Κλάδος ρωτάει χωρίς να μπορεί να λάβει απάντηση από κανέναν:

- Πως νομιμοποιούμαστε να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά δηλώσεις χωρίς να γνωρίζουμε τους όρους και τις προϋποθέσεις της Πιστοποίησης ;

- Ποια φορολογική αναμόρφωση πρέπει να γίνει, με ποιες προϋποθέσεις, ευθύνες σε περίπτωση μεταγενέστερων – από έλεγχο – λογιστικών διαφορών;

- Γιατί οι όποιες παρατάσεις λαμβάνουν υπ’ όψιν μόνον τα τεχνικά προβλήματα της Γ.Γ.Π.Σ. και όχι τους ανθρώπους που θα υλοποιήσουν ΟΛΕΣ τις αποφάσεις που εισηγούνται οι «ειδικοί» ;

- Γνωρίζεται ότι από τα 3.500.000 περίπου ηλεκτρονικές συναλλαγές οι περίπου 3.150.000 υλοποιήθηκαν από 14.700 Λογιστικά – Φοροτεχνικά Γραφεία ;

- Οι ημερομηνίες τρέχουν για πληθώρα ηλεκτρονικών δηλώσεων που φέτος θα υποβληθούν - ΟΡΘΩΣ - ηλεκτρονικά από όλους εμάς αλλά ποιος κάθισε να σκεφθεί το άγχος που μας διακατέχει για να τηρηθούν οι προθεσμίες ;

- Ενώ βγαίνουν ανακοινώσεις με αναφορά μεγεθών για μείωση κόστους χαρτιού και εκπομπών διοξειδίου από την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων γιατί κάποιος δεν υπολόγισε το δικό μας κόστος εφόσον ούτως ή άλλως θα υπάρχει εκτύπωση αρχείου από τον Κλάδο μας ;

- Τι θα γίνει με την φορολογική αναμόρφωση και την ευθύνη όλων αυτών που «υπάγονται» στην εξαίρεση των ορίων του άρθρου 38 του ν.2873/2000 για την «ΕΜΦΑΝΗ» χρήση Λογιστή και μπορούν να καταθέσουν τις δηλώσεις από τα σπίτια τους ;

- Ποιος θα μας προστατέψει από τους παρα-οικονομούντες που ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ πίσω από την ύπαρξη ορίων ;

- Γιατί η Πολιτική Ηγεσία δεν τολμά να κλείσει το παράθυρο της φοροδιαφυγής που κρατούν ανοικτό όσοι εισηγούνται την διατήρηση ορίων για την υποχρέωση υπογραφής της δήλωσης από Πιστοποιημένο Λογιστή-Φοροτεχνικό;

- Γιατί δεν γίνεται αποδεκτή η πρόταση της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. για ΔΩΡΕΑΝ αποστολή όλων των δηλώσεων που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ (με έλεγχο από το Ο.Ε.Ε.) συντάσσονται από Επαγγελματίες που τηρούν οι ΙΔΙΟΙ και τα βιβλία τους ;

- Επέρχονται αλλαγές και ποιες στην ισχύ των Αδειών που κατέχουμε (όσοι ασκούν νόμιμα το Επάγγελμα) σε συνδυασμό με το περιεχόμενο του άρθρου 3 του πρόσφατα ψηφισμένου νόμου για την «Απελευθέρωση των Επαγγελμάτων» και της Οδηγίας 2006/123/ΕΚ ;

- Να τις ανανεώσουμε για ένα χρόνο αυτόν τον μήνα (Μάρτιο) που λήγουν ή όχι καθώς σε 4 μήνες δεν θα ισχύουν ;

- Λαμβάνοντας υπ’ όψιν ότι ο Λογιστής είναι υπόχρεος για την ορθή δήλωση και ειλικρινή μεταφορά κλπ, πόσο συνταγματικό είναι, όταν ένας επιχειρηματίας στα όρια του άρθρου 38 χρησιμοποιεί Λογιστή, να υπόκειται στον ανωτέρω έλεγχο και αν δεν χρησιμοποιεί να δηλώνει ότι θέλει ;

- Γιατί αυτοί οι επιχειρηματίες θα επιλέγουν να παρακολουθούνται από Πιστοποιημένους Λογιστές (αν συνεχίζει να ισχύει το άρθρο 17 του ν.3842/2010) , με ότι αυτό συνεπάγεται και δεν θα επιλέγουν να παρακολουθούνται από ΑΟΡΑΤΟΥΣ Λογιστές, προκειμένου να δηλώνουν ότι αυτοί θεωρούν σκόπιμο, χωρίς την εγγύηση που επιθυμεί να έχει το Δημόσιο μέσω της ευθύνης του Λογιστή;

- Γιατί οι Υπηρεσιακοί παράγοντες δεν τολμούν καν να αναφερθούν στο «που βρίσκεται το ζήτημα της Πιστοποίησης» ;

Και αυτοδίκαια οδηγούμεθα στο κρίσιμο ερώτημα:

- Μήπως η «αντίσταση» κατά της Πιστοποίησης του Κλάδου είναι πιο ισχυρή από την Πολιτική βούληση ή τις οδηγίες της Τρόϊκας καθώς προέρχεται από «οργανωμένες ομάδες» που προασπίζονται συμφέροντα που θίγονται αλλά και με ισχυρό έρεισμα μέσα στο Υπουργείο ;

Ναι δεν αποποιούμεθα της ευθύνης να προστατέψουμε το Δημόσιο συμφέρον ταυτόχρονα και παράλληλα με αυτό των πελατών μας όμως κάποια στιγμή πρέπει οι Υπηρεσιακοί Παράγοντες αλλά και η Πολιτική Ηγεσία να συγκεκριμενοποιήσει τα όρια της ευθύνης μας αναλύοντας τα δεδομένα για να δώσουν μια δίκαιη απάντηση στο κάτωθι ερώτημα :

Οι όροι «ορθή μεταφορά» και «ειλικρίνεια» των δηλώσεων καθώς και η «ορθή υποβολή» των δηλώσεων παρακρατούμενων και έμμεσων φόρων, τι υποδηλώνουν ;

Κατά την άποψή μας για να έχουμε ειλικρίνεια δηλώσεων - σύμφωνα με την φορολογική ορολογία - θα πρέπει να γίνουν οι εξής «ανεφάρμοστες» ενέργειες :

- Nα κάνουμε λεπτομερή έλεγχο των στοιχείων, ως προς τις προϋποθέσεις του Κ.Β.Σ.

- Nα κάνουμε καταμέτρηση του δηλούμενου ταμείου

- Nα κάνουμε δειγματοληπτικό έλεγχο κλειστής αποθήκης κλπ.

- Να κοστολογήσουμε σωστά τις πρόσθετες - υποχρεωτικές υπηρεσίες μας που το Υπουργείο «επιβάλλει» στις επιχειρήσεις.

- Να προβλέψουμε σωστά την πιθανότητα ο επιχειρηματίας που κατά την υποβολή των δηλώσεων οφείλει του ΙΚΑ του Δώρου Χριστουγέννων (και το ΙΚΑ αργεί να το βεβαιώσει λόγω φόρτου εργασίας) να το πληρώσει ή να το βεβαιώσει πριν την όποια καταληκτική ημερομηνία της δήλωσης (ώστε να κάνουμε ή όχι φορολογική αναμόρφωση σε βάρος του πελάτη μας).

Αυτά όπως και πολλά άλλα συναφή θέματα, όπως αντιλαμβάνεστε, θα πρέπει να διευκρινιστούν επακριβώς και πριν την σύνταξη των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, διότι διαφορετικά θα προκύψουν τεράστια προβλήματα στην πράξη που σχεδόν πάντα διαφέρει από την θεωρία ενός νόμου.

Και όλα όσα αναφέρουμε αποτελούν τμήμα των δίκαιων και εύλογων προβληματισμών μας και πιστεύουμε ότι δικαιολογούν την ανησυχία που εκφράζουμε στην παρούσα επιστολή.

Κύριε Υπουργέ,

Η Κυβέρνηση έκανε νόμο τις αποφάσεις που έλαβε θέλοντας να προασπίσει το Δημόσιο συμφέρον μεταφέροντας σε όλους εμάς, που ασκούμε το Επάγγελμα, ένα μεγάλο τμήμα της ευθύνης του ελεγκτικού μηχανισμού.

Φέτος – για 1η φορά – θα λάβει ηλεκτρονικά στοιχεία για εκατομμύρια φορολογούμενους και επιχειρήσεις έχοντας

ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ στοιχεία για διασταυρώσεις και ελέγχους σε πρωτοφανή έκταση αλλά και πολύ πριν από κάθε άλλη φορά .

Ο Κλάδος μας ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ τον αναγκαίο χρόνο για να κάνει σωστά το λειτούργημα που ασκεί και ο μεγάλος όγκος δεδομένων που πρέπει να καταχωρηθούν στο σύστημα δικαιολογεί μια εύλογη μακροχρόνια περίοδο (π.χ. μέχρι τέλος Ιουλίου) με την προϋπόθεση ότι θα μπορούμε ταυτόχρονα να υποβάλλουμε ότι είναι έτοιμο.

Ζητούμε επιπλέον τα Φυσικά Πρόσωπα (που δεν έχουν ατομική επιχείρηση) να μπορέσουν να αποκτήσουν κλειδάριθμους για αποστολή των δηλώσεων φορολογίας μέσω των Λογιστικών Γραφείων που έχουν πιστοποιηθεί (με κλειδάριθμο) στην Γ.Γ.Π.Σ. ώστε να μην οδηγηθούν εκατομμύρια στις Δ.Ο.Υ. και στα Κ.Ε.Π.

Όμως, επιπλέον, τονίζουμε ότι είναι αναγκαίο ο Κλάδος μας να γίνει αποδεκτός σαν συνεργάτης της φορολογικής αρχής και να θεσπισθούν κανόνες που θα θέτουν απλά και ξεκάθαρα τα όρια των ευθυνών μας, τις οποίες ποτέ δεν αποποιηθήκαμε, καθορίζοντας όμως παράλληλα το πλαίσιο και των δικαιωμάτων μας ως Δημόσιων Λειτουργών.

Η Πιστοποίηση των Λογιστών – Φοροτεχνικών, που η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. ζήτησε, πρέπει και μπορεί να αποτελέσει το σημαντικότερο όπλο - στην κοινή προσπάθεια - για την πάταξη της φοροδιαφυγής. Είναι αναγκαίο όμως η Υπουργική απόφαση να περιλαμβάνει όλα όσα απαιτούνται ώστε να μην αποτελέσει απλά «άσκηση επί χάρτου» αλλά να ξεκαθαρίσει, μια για πάντα, το ποιοι και πως θα ασκούν το Επάγγελμά μας βάζοντας τέλος στην παράνομη άσκηση του Επαγγέλματος μας.

Εφόσον έχει εκφρασθεί η Πολιτική βούληση για την αξιοποίηση του Κλάδου μας είναι επίσης απαραίτητο να «κλείσουν όλα τα παράθυρα» της παραοικονομίας και της φοροδιαφυγής ΚΑΙ στον Κλάδο μας γιατί μόνον τότε το οικοδόμημα της φορολογικής αναμόρφωσης θα αποκτήσει γερά θεμέλια.

Έχουμε ήδη αποδείξει με έργα, και όχι απλά μόνο με τα κείμενά μας, ότι η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. και θέλει και μπορεί να συνδράμει το έργο του Υπουργείου, μέσα από μια ειλικρινή συνεργασία, προς όφελος της Ελληνικής Οικονομίας και των Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων.

Με εκτίμηση

Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος

Πανίδης Αβραάμ

Ο Γενικός Γραμματέας

Πατέλης Γ. Νικόλαος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...