Προς το περιεχόμενο

Ερωτηματολόγιο της Ομάδας Εργασίας για την πιστοποίηση του Λογιστή-Φοροτεχνικού σύμφωνα με το άρθρο 17 του Ν. 3842/2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πιστοποίηση αφορά μόνο τους ελεύθερους επαγγελματίες η & αυτούς με εξαρτημένη εργασία;

Το ΟΕΕ, γραφείο προέδρου (210-5202277) "δεν ξέρει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί,που δεν θέλουν να ακούνε ούτε την λέξη Ο.Ε.Ε ,πως θα

πιστοποιηθούνε????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά αλλά το τρελό άγχος που έχουμε και που θα μας προσθέσουν με την πιστοποίηση πως θα το πολεμήσουμε?

Σήμερα έμαθα για κάποιον συνάδελφο που έπαθε έμφραγμα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συνημμένο αρχείο η προσωπική μου θέση.

συνάδελφε απ'ότι κατάλαβα από το συνημμένο αρχείο σου ( η αλήθεια είναι ότι δεν το διάβασα γραμμή γραμμή ) θεωρείς με βάση τα κριτήρια που έχεις θέσει ότι μόνο οι ελεύθεροι επαγγελματίες πρέπει να πιστοποιηθούν??? καλά κατάλαβα??? γιατί εμείς που είμαστε μισθωτοί εδώ και τόσα χρόνια και ολόκληρη εταιρία κρέμεται πάνω στην υπογραφή μας τι θα κάνουμε???? θα βρούμε εξωτερικό συνεργάτη και θα απαξιωθούμε?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συνημμένο αρχείο η προσωπική μου θέση.

Κωστη μια απορια

γιατι πρεπει να υπαρχει εισοδηματικο κριτηριο για την πιστοποιηση ?

εννοειται το εισοδημα να προερχεται απο το λογιστικο επαγγελμα, αλλα γιατι θεωρεις οτι πρεπει να ξεπερναει το αφορολογητο οριο ή καποιο αλλο οριο ενδεχομενως ? Μπορει να αποδεικνυει εμπειρια ενα εισοδημα αλλα δεν ειναι και απαραιτητα σιγουρο αυτο....

Ετσι εχω την γνωμη οτι αποκλειεις ευαισθητες ομαδες οπως νεους και γυναικες και αλλους ισως που εχουν λογους να εργαστουν λιγοτερες ωρες απο τα δωδεκαωρα που απαιτει ενα υψηλο εισοδημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφε απ'ότι κατάλαβα από το συνημμένο αρχείο σου θεωρείς με βάση τα κριτήρια που έχεις θέσει ότι μόνο οι ελεύθεροι επαγγελματίες πρέπει να πιστοποιηθούν??? καλά κατάλαβα??? γιατί εμείς που είμαστε μισθωτοί εδώ και τόσα χρόνια και ολόκληρη εταιρία κρέμεται πάνω στην υπογραφή μας τι θα κάνουμε???? θα βρούμε εξωτερικό συνεργάτη και θα απαξιωθούμε?:rolleyes: και το δεύτερο, δεν θα κάνουμε κι άλλο επάγγελμα?? είναι δυνατόν?? τι μισθούς παίρνουμε ? βουλευτικούς???;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφε απ'ότι κατάλαβα από το συνημμένο αρχείο σου θεωρείς με βάση τα κριτήρια που έχεις θέσει ότι μόνο οι ελεύθεροι επαγγελματίες πρέπει να πιστοποιηθούν??? καλά κατάλαβα??? γιατί εμείς που είμαστε μισθωτοί εδώ και τόσα χρόνια και ολόκληρη εταιρία κρέμεται πάνω στην υπογραφή μας τι θα κάνουμε???? θα βρούμε εξωτερικό συνεργάτη και θα απαξιωθούμε?;) και το δεύτερο, δεν θα κάνουμε κι άλλο επάγγελμα?? είναι δυνατόν?? τι μισθούς παίρνουμε ? βουλευτικούς???:)

Όχι προς θεού συνάδελφε...

Ο καθένας από το μετερίζι του.

Θα μπορούσα να κάνω αναφορά και στην δική σας πλευρά.

Εγώ έγραψα για τα δεδομένα της δικής μου πλευράς (του ελέυθερου επαγγελματία).

Είμαι σίγουρος ότι και συ προσπάθησες ήδη να προστατέυσεις το δικό σου μετερίζι.

Ολων οι γνωμες θα βοηθήσουν στην απόφαση.

Μονάχα να υπάρξουν γνώμες.

kmary μια που με φέρνεις και στο θέμα αυτό πιστεύω ότι είναι αδύνατο να μην πιστοποιηθούν και οι μισθωτοί. Πως αλλιώς θα υπογράφει και θα υποβάλλει τις δηλώσεις μιας εταιρείας ο Προιστάμενος Λογιστηρίου; Θα πρέπει να βρεί ελέυθερο επαγγελματία; Οχι βέβαια !!

Τι πρόταση έχει αλήθεια η Ομοσπονδία σας για το θέμα; (Των μισθωτών συναδέλφων πρέπει να είναι η Π.Ο.Λ.). Δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο να ασχοληθώ (και με αυτό:rolleyes: ) και θα με ενδιέφερε να μας μεταφέρεις την γνώμη τους.

Οπως επίσης και την γνώμη που έχεις εσύ.

Φιλικά,

Κωστής +λάκης,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστη μια απορια

γιατι πρεπει να υπαρχει εισοδηματικο κριτηριο για την πιστοποιηση ?

εννοειται το εισοδημα να προερχεται απο το λογιστικο επαγγελμα, αλλα γιατι θεωρεις οτι πρεπει να ξεπερναει το αφορολογητο οριο ή καποιο αλλο οριο ενδεχομενως ? Μπορει να αποδεικνυει εμπειρια ενα εισοδημα αλλα δεν ειναι και απαραιτητα σιγουρο αυτο....

Ετσι εχω την γνωμη οτι αποκλειεις ευαισθητες ομαδες οπως νεους και γυναικες και αλλους ισως που εχουν λογους να εργαστουν λιγοτερες ωρες απο τα δωδεκαωρα που απαιτει ενα υψηλο εισοδημα....

Σκέφτηκα Χρύσα τυχόν "ταλιμπανιές"..

Π.χ. να μην έχει καμμία σχέση με το επάγγελμα, και να ασχολείται με κάτι άλλο.

Με αυτήν την λογική το έβαλα. Το δε ποσό σχετικά αυθαίρετα.. dry.gif

Και εγώ προβληματίστηκα όταν το έγραφα.

Θα περιμένω και εγώ γνώμες περισσοτέρων συναδέλφων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφε απ'ότι κατάλαβα από το συνημμένο αρχείο σου θεωρείς με βάση τα κριτήρια που έχεις θέσει ότι μόνο οι ελεύθεροι επαγγελματίες πρέπει να πιστοποιηθούν??? καλά κατάλαβα??? γιατί εμείς που είμαστε μισθωτοί εδώ και τόσα χρόνια και ολόκληρη εταιρία κρέμεται πάνω στην υπογραφή μας τι θα κάνουμε???? θα βρούμε εξωτερικό συνεργάτη και θα απαξιωθούμε?;) και το δεύτερο, δεν θα κάνουμε κι άλλο επάγγελμα?? είναι δυνατόν?? τι μισθούς παίρνουμε ? βουλευτικούς???:)

Πάλι θα ήθελα να κάνω μια επιπλέον παρατήρηση όχι προς τη kmary αλλά γενικά ως στάση αντιμετώπισης των προβλημάτων μας.

Πιστεύω ότι θα βοηθούσε σε μεγάλο βαθμό η θετική στάση των συναδέλφων απέναντι στις γνώμες που αναρτώνται. Δηλαδή θα ήταν πιο δημιουργικό αν η τοποθέτηση της kmary ήταν με την λογική της «συμπλήρωσης» στην πρότασης μου και όχι με την λογική της «γιατί εμείς που είμαστε μισθωτοί εδώ και τόσα χρόνια και ολόκληρη εταιρία κρέμεται πάνω στην υπογραφή μας τι θα κάνουμε????»

Δεν λέω ότι η παρπάνω προσέγγιση της kmary είναι προσβλητική. Όχι. Λέω ότι αν ήταν «συμπληρωματική» του στυλ. «Κωστή πρέπει να μπεί και ο μισθωτός για αυτόν και αυτόν τον λόγο.» Το… "θύμα" μου:rolleyes: (δηλαδή η kmary) είναι η πιο ήπια περίπτωση στο Post. Θα προσέξατε ότι οι περισσότεροι απαντάνε περισσότερο για αν επιτεθούν παρά για να προτείνουν. Λίγο το αισθάνθηκα προσωπικά από την kmary και απλώς το αναφέρω. Ελπίζω λοιπόν να προσπαθήσουμε να μιλάμε «αρχικά» ,«συμπληρωματικά», ή «διορθωτικά», (να… σαν τις δηλώσεις Φόρου εισοδήματος:) ) όχι όμως "επιθετικά" αφού το τελευταίο πάντα πίκρες μας δίνει.

Υ.Γ. kmary σε φέρνω ως παράδειγμα για να αναπτύξω κάτι που είδα σε όλο το post. Οσο μπορέις μην ανάγεις την κουβέντα μου σε προσωπική απάντηση. (Όσο μπορέις :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντίνε θαυμάζω τον απίστευτα ευγενικό τρόπο που χειρίζεσαι τα θέματα, ακόμα και η kmary ή και οποιοσδήποτε άλλος

να το εξέλαβε με διαφορετικό τρόπο, με την απάντησή σου καλύφθηκε πλήρως.

Διακρίνω επίσης εφυία και ηγετικό χαρακτήρα σε ότι γράφεις, μακάρι να μπορούσαμε να εκλέξουμε ανθρώπους σαν και σένα (αλλά

και πάρα πολλούς άλλους αξιόλογους συναδέλφους του χώρου) να μας εκπροσωπεύουν σε πανελλαδικό χαρακτήρα.

Φλικά Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα Χρύσα τυχόν "ταλιμπανιές"..

Π.χ. να μην έχει καμμία σχέση με το επάγγελμα, και να ασχολείται με κάτι άλλο.

Με αυτήν την λογική το έβαλα. Το δε ποσό σχετικά αυθαίρετα.. dry.gif

Και εγώ προβληματίστηκα όταν το έγραφα.

Θα περιμένω και εγώ γνώμες περισσοτέρων συναδέλφων.

Κι όταν έχεις τον ΚΒΣ να σου λέει "με το πρώτο ευρώ κύριε λογιστή, έναρξη"......?????

Οι μικροί τι θα κάνουν...???

Σήμερα έμαθα ότι σε κοντινό χωριό, δημόσιος υπάλληλος τηρεί λογιστικά τις περισσότερες επιχειρήσεις.. Ο οποίος έχει συνεργασία με λογιστικό γραφείο στη πόλη..... Πες μου ρε Κώστα πως θα τον πιάσεις αυτόν με τις πιστοποιήσεις και τις λοιπές λαμακίες.....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ'εκανες να αισθανθώ λίγο '' μικρή'' συνάδελφε Σταυρουλάκη και καταλαβαίνεις τι εννοώ - όχι σε ηλικία...τέλος πάντων η αλήθεια είναι ότι οι συνάδελφοι μισθωτοί όπως είμαι κι εγώ δεν ανησυχούν ούτε σκάνε ιδιαίτερα....και να σου πω την αλήθεια οι ελεύθεροι επαγγελματίες συνάδελφοι και οι σκεπτόμενοι του χώρου μου μόνο έχουν ταρακουνηθεί.Οι μισθωτοί βολεύονται... να σου δώσω να καταλάβεις ότι οι περισσότεροι δεν ασχολούνται καν να πάρουν την άδεια γιατί πρώτη τους σκέψη είναι η συνδρομή του επιμελητηρίου :rolleyes:;) αφού πάντα υπάρχει ένας προιστάμενος γιατί να σκάσουν??? άσε είμαστε στην αντίπερα όχθη - βέβαια δεν αναφέρομαι στους πάντες αλλά τουλάχιστον αυτούς που ξέρω εγώ στα 20 σχεδόν χρόνια που δουλεύω σε μεγάλες εταιρίες δεν ασχολούνται καθόλου και επίσης δεν διαβάζουν, δεν ενημερώνονται, τι να λέω τώρα.άσε γιατί θα με στήσουν στον τοίχο!!!!!! :):):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστεύω πως για μια ακόμη φορά κάποιοι θα αποφασίσουν για μας χωρίς εμάς.. Απ΄ την άλλη βλέπω ανούσεις κόντρες ανάμεσα σε απόφοιτους Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. μέσα στους κόλπους του κλάδου μας. Επίσης βλέπω να επιθυμούν κάποιοι μέσα απο την διαδικασία της πιστοποίησης να καρπωθούν πολλά και κυρίως την προβολή τους.

Γι αυτό είχα γράψει το παρακάτω, γιατί θεωρώ πως το επάγγελμά μας δεν είναι για ρομαντικούς, τίμιους και ικανούς ...

http://www.taxheaven...4&showentry=666

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό είχα γράψει το παρακάτω, γιατί θεωρώ πως το επάγγελμά μας δεν είναι για ρομαντικούς, τίμιους και ικανούς ...

Αδικεις και το επαγγελμα και μας που το ασκουμε....

και εν παση περιπτωσει , για μερικους απο εμας ειναι πολυ αργα, να αλλαξουμε ειτε επαγγελμα ειτε την φυση μας .....smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδικεις και το επαγγελμα και μας που το ασκουμε....

και εν παση περιπτωσει , για μερικους απο εμας ειναι πολυ αργα, να αλλαξουμε ειτε επαγγελμα ειτε την φυση μας .....smile.gif

Αυτό που πιστεύω γράφω. Αν αδικώ εσάς και το επάγγελμά μας σας ζητώ συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πιστεύω γράφω. Αν αδικώ εσάς και το επάγγελμά μας σας ζητώ συγγνώμη.

δεν καταλαβαινω το δευτερο πληθυντικο προσωπο ....

περιελαμβανα κι εσενα στους ρομαντικους, τιμιους και ικανους λογιστες smile.gif

δεν εχουμε δικαιωμα να ειμαστε ολα αυτα μαζι ?

κι εγω πιστευω ενας ρομαντικος ανθρωπος χρειαζεται ενα σκληρο επαγγελμα αλλα και το αντιθετο , ενα σκληρο επαγγελμα χρειαζεται ρομαντικους ανθρωπους, για να υπαρχει ισορροπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!! ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΛΙΜΑΝΙΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΟΠΩΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ!!!:D

.........

Μηδενισμός των ορίων του άρθρου 38 (σύμφωνα και με απόφαση της ΣτΑ του Ο.Ε.Ε.)

........

Και η αιτιολογία της θέσης μας είναι πολύ απλή:

Η διατήρηση σε ισχύ των ορίων που θέτει η παρ. 2 του άρθρου 38 του Ν.2873/2000 καταστρέφει όλη την προσπάθεια καθώς αφήνει χωρίς έλεγχο από πιστοποιημένο Λογιστή - Φοροτεχνικό περίπου 970.000 μικρομεσαίες επιχειρήσεις και επιτηδευματίες προς ευχαρίστηση όλων αυτών που συμπληρώνουν ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ το εισόδημά τους. (Τα στοιχεία είναι από την Γ.Γ.Π.Σ. και είναι στην διόθεσή σας σε πρώτη ζήτηση)

Με άλλα λόγια 970.000 επιχειρήσεις μεταξύ των οποίων και Ελεύθεροι Επαγγελματίες (όλοι θυμόμαστε τις πρόσφατες «ανακαλύψεις» του ΣΔΟΕ και της ΓΓΠΣ) θα έχουν φορολογική ασυλία καθώς δεν θα ελέγχονται από κανέναν και όλη η προσπάθεια για την πάταξη της φοροδιαφυγής θα «τιναχθεί στον αέρα».

.........

Είναι ασυμβίβαστα με την άσκηση του επαγγέλματος του Λογιστή - Φοροτεχνικού:

(α) η παράλληλη υπαλληλική ιδιότητα στο δημόσιο - ιδιαίτερα στις Δ.Ο.Υ. ή στο ΥΠ.ΟΙ.Κ.Ο. - ή στις Τράπεζες και τα Ν.Π.Δ.Δ. (εκτός από τις περιπτώσεις που παραχωρείται άδεια από την Δημόσια Υπηρεσία που υπηρετεί η οποία πρέπει να κοινοποιηθεί στο πρωτοβάθμιο Συνδικαλιστικό όργανο που ανήκει ο Δήμος της εργασίας του αλλά και στο αντίστοιχο Π.Τ. του Ο.Ε.Ε. ή στον φορέα που ασκεί την εποπτεία άσκησης του επαγγέλματος).

(β) η άσκηση άλλης επιστήμης ή τέχνης ή εμπορίου, μεσιτείας και γενικά υπηρεσίας που είτε δεν έχει σχέση με την άσκηση του επαγγέλματος είτε δεν συμβιβάζεται με την ανεξαρτησία και την απαιτούμενη αξιοπρέπειά του.

(γ) η τήρηση λογιστικών βιβλίων και η παροχή φοροτεχνικών υπηρεσιών (σύμφωνα και με το άρθρο 15 του Π.Δ. 226/1992) από Μέλη του Σώματος Ορκωτών Ελεγκτών καθώς και από εταιρίες στις οποίες είναι μέτοχοι ή εταίροι Ορκωτοί Ελεγκτές ή και ασκούμενοι κάθε βαθμίδος ή από φυσικά πρόσωπα που απασχολούνται παράλληλα ως ασκούμενοι και ανήκουν σε κάποια από τις βαθμίδες που αναφέρει το άρθρο 10 του Π.Δ.226/1992.

(δ) η τήρηση λογιστικών βιβλίων και η παροχή φοροτεχνικών υπηρεσιών για τρία (3) χρόνια μετά την αποχώρηση για οποιοδήποτε λόγο (συνταξιοδότηση, αποχώρηση κ.α.) από την ενεργό υπηρεσία υπαλλήλων των Δ.Ο.Υ. και του ΥΠ.ΟΙ.Κ.Ο. ανεξάρτητα από την θέση που αυτοί υπηρέτησαν, είτε ατομικά είτε μέσω της συμμετοχής τους σε εταιρία οιασδήποτε μορφής

ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΗΦΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ ΤΗΣ ΤΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΜΕ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-------

Ο έλεγχος των Πιστοποιημένων Λογιστών - Φοροτεχνικών πρέπει να γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα, καθώς οι αυξημένες χορηγούμενες αρμοδιότητες, είναι αναγκαίο να «ανανεώνονται» με κάποιο αποδεικτικό που θα καταχωρείται ακόμη και στο Taxis ώστε να αποφεύγεται η «κατάχρηση» .

Σε κάθε λοιπόν ανανέωση (που προτείνουμε να είναι ανά διετία και μάλιστα να γίνεται κατά την περίοδο Οκτωβρίου - Δεκεμβρίου ) της υπάρχουσας Πιστοποίησης πρέπει, κατ' ελάχιστο , να απαιτούνται:

  1. Βεβαίωση από την Π.Ο.Φ.Ε.Ε. (η οποία θα αναλάβει όλο το κόστος εξέτασης των δικαιολογητικών το οποίο πρέπει να καλυφθεί με επιδότηση του κόστους από το Ο.Ε.Ε. εκ των εσόδων από την ανανέωση των Αδειών) ότι τηρούνται οι εξής προϋποθέσεις:
    > Ενεργή άσκηση του Επαγγέλματος
    > Παρακολούθηση σεμιναρίων στο γνωστικό μας αντικείμενο που διενεργούνται από ιδιωτικούς, δημόσιους ή συνδικαλιστικούς φορείς συνολικής διάρκειας τουλάχιστοντριάντα (30) ωρών (ενδεικτικά σε Κ.Β.Σ..- Φ.Π.Α.-Φορολογία Εισοδήματος - Φορολογία Κεφαλαίου - Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα - χρήση προγραμμάτων με την χρήση Η/Υ & Internet κλπ) κατ' έτος.
  2. Πρόσφατο πιστοποιητικό ποινικού μητρώου γενικής χρήσης για όλους όσους εργάζονται για το Πιστοποιημένο Λογιστικό - Φοροτεχνικό Γραφείο.
  3. Βεβαίωση από το Ο.Ε.Ε. για ανανέωση της Άδειας Φοροτεχνικού-Λογιστή

Πιστεύουμε βέβαια ότι ο έλεγχος θα πρέπει - παρά την πρόβλεψη του Ν.3842/10 - να ανατεθεί σε έναν ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ Δημόσιο αυτοχρηματοδοτούμενο Φορέα που θα είναι ο ίδιος που θα χορηγεί αυτό το «υποχρεωτικό» πιστοποιητικό με την συμμετοχή βεβαίως του Ο.Ε.Ε., του Δημοσίου (εκπροσώπου από το Υπουργείο Οικονομικών ή Ανώτερο Δικαστικό) αλλά και εκπροσώπου της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. καθώς ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ότι η μη συμμετοχή και Κλαδικού Εκπροσώπου (της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.) στον ΕΛΕΓΧΟ της ΕΠΑΚΡΙΒΟΥΣ τήρησης των όσων θα περιλαμβάνει η , κατ' εξουσιοδότηση, Υπουργική απόφαση θα οδηγήσει και πάλι στο άνοιγμα της «κεκρόπορτας» που επιχειρεί το άρθρο 17 του Ν.3842/2010 να κλείσει.

Ακόμη και αν το Ο.Ε.Ε. αναλάβει τον συντονισμό ή ακόμη - ακόμη και την Προεδρία (κατ'εξουσιοδότηση από τον Υπουργό Οικονομικών) του τριμερούς ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ φορέα αυτός πρέπει να ΜΗΝ ΣΤΕΓΑΖΕΤΑΙ εντός του Ο.Ε.Ε., ούτε να λειτουργεί υπό την εποπτεία και τον ουσιαστικό έλεγχο του Ο.Ε.Ε. και ο πίνακας των κατόχων «πιστοποίησης» να είναι αναρτημένος στο δικτυακό τόπο της Γ.Γ.Π.Σ. για ενημέρωση και έλεγχο από κάθε ενδιαφερόμενο.

---------------------

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή της Π.Ο.Φ.Ε.Ε να εμπλακεί με το συγκεκριμένο θέμα.Μου δημιουργεί ερωτηματικά όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς Κώστα ότι το συνδικαλιστικό όργανο των λογιστών δεν θα πρέπει να συμμετέχει στην διαδικασία πιστοποίησης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-------

Ο έλεγχος των Πιστοποιημένων Λογιστών - Φοροτεχνικών πρέπει να γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα, καθώς οι αυξημένες χορηγούμενες αρμοδιότητες, είναι αναγκαίο να «ανανεώνονται» με κάποιο αποδεικτικό που θα καταχωρείται ακόμη και στο Taxis ώστε να αποφεύγεται η «κατάχρηση» .

Σε κάθε λοιπόν ανανέωση (που προτείνουμε να είναι ανά διετία και μάλιστα να γίνεται κατά την περίοδο Οκτωβρίου - Δεκεμβρίου ) της υπάρχουσας Πιστοποίησης πρέπει, κατ' ελάχιστο , να απαιτούνται:

  1. Βεβαίωση από την Π.Ο.Φ.Ε.Ε. (η οποία θα αναλάβει όλο το κόστος εξέτασης των δικαιολογητικών το οποίο πρέπει να καλυφθεί με επιδότηση του κόστους από το Ο.Ε.Ε. εκ των εσόδων από την ανανέωση των Αδειών) ότι τηρούνται οι εξής προϋποθέσεις:

Πιστεύουμε βέβαια ότι ο έλεγχος θα πρέπει - παρά την πρόβλεψη του Ν.3842/10 - να ανατεθεί σε έναν ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ Δημόσιο αυτοχρηματοδοτούμενο Φορέα που θα είναι ο ίδιος που θα χορηγεί αυτό το «υποχρεωτικό» πιστοποιητικό με την συμμετοχή βεβαίως του Ο.Ε.Ε., του Δημοσίου (εκπροσώπου από το Υπουργείο Οικονομικών ή Ανώτερο Δικαστικό) αλλά και εκπροσώπου της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. καθώς ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ότι η μη συμμετοχή και Κλαδικού Εκπροσώπου (της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.) στον ΕΛΕΓΧΟ της ΕΠΑΚΡΙΒΟΥΣ τήρησης των όσων θα περιλαμβάνει η , κατ' εξουσιοδότηση, Υπουργική απόφαση θα οδηγήσει και πάλι στο άνοιγμα της «κεκρόπορτας» που επιχειρεί το άρθρο 17 του Ν.3842/2010 να κλείσει.

Ακόμη και αν το Ο.Ε.Ε. αναλάβει τον συντονισμό ή ακόμη - ακόμη και την Προεδρία (κατ'εξουσιοδότηση από τον Υπουργό Οικονομικών) του τριμερούς ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ φορέα αυτός πρέπει να ΜΗΝ ΣΤΕΓΑΖΕΤΑΙ εντός του Ο.Ε.Ε., ούτε να λειτουργεί υπό την εποπτεία και τον ουσιαστικό έλεγχο του Ο.Ε.Ε. και ο πίνακας των κατόχων «πιστοποίησης» να είναι αναρτημένος στο δικτυακό τόπο της Γ.Γ.Π.Σ. για ενημέρωση και έλεγχο από κάθε ενδιαφερόμενο.

---------------------

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή της Π.Ο.Φ.Ε.Ε να εμπλακεί με το συγκεκριμένο θέμα.Μου δημιουργεί ερωτηματικά όλο αυτό.

Θεωρείς Κώστα ότι το συνδικαλιστικό όργανο των λογιστών δεν θα πρέπει να συμμετέχει στην διαδικασία πιστοποίησης ?

Στο συγκεκριμένο θέμα διαφωνώ Γιάννη, όχι στη γενικότερη συμμετοχή και στις θέσεις της ομοσπονδίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς Κώστα ότι το συνδικαλιστικό όργανο των λογιστών δεν θα πρέπει να συμμετέχει στην διαδικασία πιστοποίησης ?

Γιαννη εγω δεν καταλβαινω το παρακατω

  • Βεβαίωση από την Π.Ο.Φ.Ε.Ε. (η οποία θα αναλάβει όλο το κόστος εξέτασης των δικαιολογητικών το οποίο πρέπει να καλυφθεί με επιδότηση του κόστους από το Ο.Ε.Ε. εκ των εσόδων από την ανανέωση των Αδειών) ότι τηρούνται οι εξής προϋποθέσεις:

γιατι δεν μπορει το ΟΕΕ να αναλαβει τις πιστοποιησεις που εχει ηδη την υποδομη (εστω αυτη που εχει με πολλα προβληματα, που μας ταλαιπωρουν), εχει τα στοιχεια μας και αρχεια ηδη απο τις αδειες, εχει τα δεδομενα και εχει και τα εσοδα....

Ο ελεγχος να γινεται παλι , ισως απο αυτον τον ανεξαρτητο φορεα που αναφερουν , οπου θα συμμετεχει η ΠΟΦΕΕ ( οσο για τον ανεξαρτητο φορεα ποιος θα τον ελεγχει δεν ξερω ...)

Εμενα ολη αυτη η επιμονη της ΠΟΦΕΕ μου βρωμαει......οχι πως δεν μου βρωμαει το ΟΕΕ.....

(δεν μου φευγουν κι απ το νου τα μαγαζακια της ΠΟΦΕΕ, μου φαινεται σαν να θελει να κανει πολυκαταστημα τωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα

Είναι γεγονός ότι μέχρι τώρα το ΟΕΕ στα θέματα που μας αφορούσαν (άδειες κλπ) αποφάσιζε ερήμην μας.

Αυτό θέλει να προλάβει η ΠΟΦΕΕ συμμετέχοντας στο όργανο πιστοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα

Είναι γεγονός ότι μέχρι τώρα το ΟΕΕ στα θέματα που μας αφορούσαν (άδειες κλπ) αποφάσιζε ερήμην μας.

Αυτό θέλει να προλάβει η ΠΟΦΕΕ συμμετέχοντας στο όργανο πιστοποίησης.

Συγγνωμη που δεν σας αφηνω να διαλογι-στητε tongue.gif

αλλα βρε Γιαννη μου αυτοι δεν θελουν απλως να συμμετασχουν...

θελουν ολοκληρη την πιτα ....

(μη σου πω και το ταψι μαζι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες πίτα Χρύσα τι εννοείς ? (πες μου και για το ταψί αν θέλεις)

Και μην ξεχνάς ότι καλώς ή κακώς η ΠΟΦΕΕ είναι η μόνη δευτεροβάθμια ομοσπονδία των λογιστών ελευθέρων επαγγελματιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...