Προς το περιεχόμενο

Ερωτηματολόγιο της Ομάδας Εργασίας για την πιστοποίηση του Λογιστή-Φοροτεχνικού σύμφωνα με το άρθρο 17 του Ν. 3842/2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τρελένουν αυτές οι προθεσμίες... Φτιάχνομαι....... <br><br>Εντός 10 ημερών......<br><br>Έχουν ένα κατεβατό ερωτήσεων που άνετα γίνεται θέμα διατριβής, κατά τα άλλα εντός 10 ημερών....<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Επρεπε να είχε γίνει έδω και πολλά χρόνια. Οταν λέμε πιστοποίηση θα πρέπει να εννοούμε ότι σε κάποιο άτομο(λογιστή-φοροτέχνη) με κάποια προσόντα, του δίνει το υπουργείο τη δυνατότητα να συνδιαλέγεται μαζί του, για λογαριασμό κάποιου άλλου-πελάτη και να ενεργεί αντ αυτού μόνο και μόνο αφού αποδείξει ότι είναι λογιστής ,όπως οι δικηγόροι κλπ. Ο πιστοποιημένος λογιστής να μπορεί να εκπροσωπήσει τον πελάτη του σε οποιαδήποτε υπηρεσία του δημοσίου, μόνο με αυτή την ιδιοτητά του, γιατί τα στοιχεία του θα είναι ήδη καταγεγραμμένα. Εργασίες που θα μπορεί ακόμη να κάνει ,είναι αυτές του ΜΗΤΡΩΟΥ. Επίσης δεν πρέπει να επιζητούμε και άλλες ,γιατί ήδη πολλές κάνουμε ΦΠΑ-ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ-ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ –ΑΠΔ μέσω ΤΑΧΙΣΝΕΤ (που δεν φαίνονται στον πελάτη, έλα καιμένε από το γραφείο τις κάνεις)και μη μου πει κανένας ότι για τις επιπλέον εργασίες θα πάρει έστω και ένα ευρώ ,γιατί εδώ γελάνε, ας μπορούμε να πάρουμε ότι μας χρωστάνε και βλέπουμε ,άμα περάσει η κρίση ,οι εργασίες εν τω μεταξύ που μας καλεί το υπουργείο να κάνουμε για δική του χρήση όλο και αυξάνονται ,χωρίς οικονομική ανταπόκριση. Αν αυξήσουμε τις ώρες μας εργασίας που θα βρεθεί χρόνος για ενημέρωση, που είναι είναι το Α και το Ω στη δουλειά μας?

2.Απ ότι μου λέει φίλος μου από τις ΗΠΑ ,εκεί ο λογιστής μπορεί να κάνει τα πάντα για τον πελάτη του, αφού προηγούμενα έχει οριστεί σαν λογιστής του σε κεντρικό(υπουργικό) επίπεδο. Εκεί όμως ο λογιστής παίρνει και από τον δήμο κάποια αμοιβή, εκτός από τον πελάτη του. Επίσης εκεί αν γίνει ένα λάθος από τον λογιστή ,δεν τον κρεμάνε ,ισχύει ότι εδώ για την υπηρεσία ,αν είναι δικό της το λάθος οκ ,εδώ ,αν είναι του φορολογούμενου-λογιστή ,εννοείται έγινε σκοπίμως κλπ-πρόστιμα-προσαυξήσεις-φυλακή.

3.Κριτήρια πιστοποιημένου λογιστή

Α. Πτυχείο πανεπιστημίου ,η ΤΕΙ με κάποιες με προυποθέσεις.

Β. Λευκό ποινικό μητρώο .

Γ. Έναρξη στη Δ.Ο.Υ

Δ. Οικονομικό Επιμελητήριο

Ε. Ασφάλιση (ταμείο επιστημόνων)αλήθεια εμείς δεν είμαστε επιστήμονες ενώ οι άλλοι είναι?

ΣΤ. Οχι πιστοποίηση σε εταιρείες, αλλά σε άτομα, τα οποία θα μπορούν να κάνουν εταιρείες, αλλά οι εταιρείες αυτές να μην έχουν και άλλο αντικείμενο πχ ελεκτικές.

Τίποτα άλλο γιατί αυτό έχουμε σπουδάσει ,οικονομολόγοι, όπως όλοι οι άλλοι ελεύθεροι επαγγελματίες π.χ. δικηγόροι κλπ.

4.Όλοι οι πιστοποιημένοι λογιστές ,θα πρέπει να έχουν σε ισχύ όλα τα κριτήρια που είχαν όταν πιστοποιήθηκαν. Όταν αποδειχθεί ότι έχουν εμπλακεί σε κάθε μορφής ατασθαλείες με σκοπό το οικονομικό όφελος ,και σε βάρος του δημοσίου ,άμεση αφαίρεση της πιστοποίησης, με απόφαση ειδικής επιτροπής που θα έχει μέλος και πιστοποιημένο λογιστή ελεύθερο επαγγελματία.

5.Ο κώδικας δεοντολογίας θα πρέπει να περιλαμβάνει και όρο ότι σε κάθε περίπτωση αλλαγής πιστοποιημένου λογιστή ,ο παλιός θα παραδίδει στον νέο ,γιατί σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν πολλοί που δεν πληρώνουν μέχρι να αναγκαστεί να φύγει ο λογιστής. Επίσης θα πρέπει να περιλαμβάνει έναν κατάλογο ,έστω άτυπο ,ελάχιστων αμοιβών. Επιπλέον θα πρέπει να εκλείψουν φαινόμενα συκοφάντησης συναδέλφων με σκοπό να τους πάρουν τη δουλειά. Και επι τέλους να βρεθεί τρόπος να είμαστε όλοι μαζί για να μπορούμε να διεκδικούμε ότι μας ανήκει. Να γίνει ένας χώρος στο ιντερνέτ με όλους τους λογιστές ανα περιφέρεια και από κει να ψάχνει όποιος θέλει λογιστή και όχι από αλλού ,όπως γίνεται σήμερα ,που όλοι ξέρουμε για ποιους λειτουργεί το όλο σύστημα.

6.Τα κριτήρια από μόνα τους δεν εξασφαλίζουν και την καλή ποιότητα εργασιών, αλλά από κει και πέρα η αγορά θα κρίνει ,όπως συμβαίνει σε όλα τα επαγγέλματα. Όποιος δεν κάνει αυτά που πρέπει, πάει σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πτυχείο πανεπιστημίου ,η ΤΕΙ με κάποιες με προυποθέσεις.

Δηλαδή εγώ που δεν έχω κάτι από τα δύο αλλά ασκώ το επάγγελμα της λογίστριας εδώ και 15 χρόνια (+ κάποια έτη σε συγγενικό πρόσωπο λογιστή) χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα με ΔΟΥ, πελάτη ή ότι άλλο, θα πρέπει να το κλείσω το γραφείο μου?

Εννοείται πως οι πελάτες μου είναι πολύ μικρές επιχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΡΟΣ , ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ , ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ , ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ , ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΛΠ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΑΕΙ

ΚΑΙ ΕΔΩ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗ

ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ: Η ΜΙΣΘΩΤΟΣ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΡΟΣ , ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ , ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ , ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ , ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΛΠ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΑΕΙ

ΚΑΙ ΕΔΩ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗ

ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ: Η ΜΙΣΘΩΤΟΣ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ!

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΩΝ ΤΕΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΣΚΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ. ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΑΣΚΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................

ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΑΣΚΟΥΝ.

Άντε πάλι.....

Άντε να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη............. την εμπειρία..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι.....

Άντε να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη............. την εμπειρία..........

ΑΓΑΠΗΤΕ stefanos_her

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ......ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΥΠΟΤΙΜΑΩ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΘΕΝΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΜΗΝ ΑΠΑΞΙΩΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΤΩΝ ΤΕΙ. ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΦΙΛΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ stefanos_her

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ......ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΥΠΟΤΙΜΑΩ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΘΕΝΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΜΗΝ ΑΠΑΞΙΩΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΤΩΝ ΤΕΙ. ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΦΙΛΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΑ!!!!

Γιατί κάθε φορά καταλήγουμε στα ίδια ργμτ...?????

Έχω φίλη που έχει τελειώσει ΙΕΚ και είναι πολύ αξιόλογη... Έχω και φίλο από ΑΕΙ που δεν ξέρει τι του γίνεται...

Γιατί νομίζετε ότι τα ράσα κάνουν το παπά...????

Νομίζεις ότι ΌΛΟΙ των ΤΕΙ έχουν μάθει λογιστική και φορολογικά καλύτερα από αυτούς των ΑΕΙ...???

Θέλεις να σου πω τις εμπειρίες μου από τα παιδιά που έρχονται εδώ κατά καιρούς για πρακτική...????

Τι να λέμε τώρα.... Ή μάλλον τι να ξανα-λέμε......................

Το θέμα είναι να βρεθεί ένας τρόπος να εξασφαλίζονται κάποιες ελάχιστες προϋποθέσεις γνώσεων στο λογιστή, ώστε όταν βγει στην αγορά να μην κάψει κάποιον πελάτη του... Συνεπώς, πως αξιολογούμε το επάγγελμα και τι εφόδια πρέπει να έχει ένας λογιστής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάθε φορά καταλήγουμε στα ίδια ργμτ...?????

Έχω φίλη που έχει τελειώσει ΙΕΚ και είναι πολύ αξιόλογη... Έχω και φίλο από ΑΕΙ που δεν ξέρει τι του γίνεται...

Γιατί νομίζετε ότι τα ράσα κάνουν το παπά...????

Νομίζεις ότι ΌΛΟΙ των ΤΕΙ έχουν μάθει λογιστική και φορολογικά καλύτερα από αυτούς των ΑΕΙ...???

Θέλεις να σου πω τις εμπειρίες μου από τα παιδιά που έρχονται εδώ κατά καιρούς για πρακτική...????

Τι να λέμε τώρα.... Ή μάλλον τι να ξανα-λέμε......................

Το θέμα είναι να βρεθεί ένας τρόπος να εξασφαλίζονται κάποιες ελάχιστες προϋποθέσεις γνώσεων στο λογιστή, ώστε όταν βγει στην αγορά να μην κάψει κάποιον πελάτη του... Συνεπώς, πως αξιολογούμε το επάγγελμα και τι εφόδια πρέπει να έχει ένας λογιστής...

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ Μ' ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ. ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ Η ΚΑΤΟΧΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΑΕΙ Ή ΠΤΥΧΙΟΥ ΤΕΙ ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπροαίρετα, η γνώμη μου σε αυτό το θέμα είναι:

Κάποια τμήματα ΑΕΙ (π.χ. Χρηματοοικονομικής Λογιστικής του ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ) έχουν όντως αντικείμενο την Λογιστική. Κανένας απόφοιτος ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ δεν αμφισβητεί αυτές τις σχολές, είτε το θέλουμε είτε όχι από απόψη πτυχίου είναι ανώτεροι.

Όμως κάποιος απόφοιτος Οικονομικής σχολής γενικά που διδάσκεται μερικά μόνο μαθήματα λογιστικής δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται λογιστής, είναι οικονομολόγος που όμως ασκεί το επάγγελμα του λογιστή. Υπάρχει λοιπόν αυτή η αντίφαση άλλα διδάσκεται και άλλο επάγγαλμα ασκεί.

Άρα για το επάγγελμα του λογιστή θα πρέπει να έχεις και το αντίστοιχο πτυχίο λογιστικής σχολής.

Πιστεύω ότι η διαφορά του λογιστή από τον οικονομολόγο είναι γνωστή σε όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά .........

Αλλά για Φοροτέχνη ποία ακιρβώς θα είναι τα κριτήρια .......????? :)

Γιατί αν περιμένετε από τα μαθήματα από τις σχολές (Αει , Τει , Ιεκ , κολέγια , εξωτερικό κλπ )......... :lol:

Γιατί βλέπω ότι μιλάτε όλοι για σχολές Λογιστικής και ξάνα μανά τα ίδια παντελάκη μου ..... B)

ΥΓ Δε ξέρω για εσάς , αλλά τουλάχιστον όσους εγώ ξέρω και κρίνοντας και από τον ευατό μου , όταν ήμουν σε σχολή να πω την αλήθεια τη γνώση και την μετέπειτα επαγγελματική σταδιοδρομία δεν την είχα στα πάνω πάνω ....... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΣΤΙΣ ΔΟΥ

ΓΙΑΥΤΟ ΦΤΑΣΑΜΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ

ΔΕΝ ΜΕΤΡΟΥΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΑΛΛΑ Η ΛΑΜΟΓΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πω ότι Γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί.....δεν βγαίνουν από ΤΕΙ....

Δε σημαίνει ότι απόφοιτοι οικονομικών σχολών ΤΕΙ δεν έχουν τα προσόντα να είναι λογιστές! Κάθε άλλο.... απλά να γνωρίζουμε κύριοι και κυρίες συνάδελφοι ότι υπάρχουν άτομα που έχουν τελειώσει δημοτικό και εξασκούν το επάγγελμα διαθέτοντας γνώσεις που σπάνια τις έχουμε είτε έχουμε τελειώσει ΑΕΙ είτε ΤΕΙ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για ΟΛΑ φταίνε οι ΤΕΙτζηδες ,ΙΕΚτζηδες,εμπειροτέχνες και λοιποί παροικούντες την Ιερουσαλήμ..Τέτοιο κόμλεξ έχουν μερικοί..είδαμε και τους εκάστοτε χαρτογιακάδες των υπουργείων και των τραπεζών που έφτασαν τη χώρα..στη καταστροφή..στο εξωτερικο θελει 3 χρονια για να γινει καποιος λογιστης και εδω τους φταινε τα ΤΕΙ και ο βαθμος εισαγωγης..αλλα ο εγωισμος ειναι δυσκολο πραγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτόν ακριβώς το λόγο γίνεται συνήθως μιας τρύπα στο νερό και το μόνο που καταφέρνουμε είναι να αναλαμβάνουμε ευθύνες , ευθύνες , ευθύνες και γκρίνια γκρίνια γκρίνια , ήδη η συζήτηση πήγε πάλι εκτός ουσίας , ένθεν και κείθεν που λένε στο χωριό μου .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...