Jump to content
  • 0

Παροχή υπηρεσίας στο εξωτερικό.


Question

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση τιμολόγιου από προμηθευτή του εξωτερικού για υπηρεσία που παρασχέθηκε στο εξωτερικό σε ελληνική εταιρεία, αν αυτό θεωρείτε πράξη λήπτη και μπαίνει στην περιοδική δήλωση του ΦΠΑ και στους ανακεφαλαιωτικούς πινάκες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.

Link to post
Share on other sites
  • Answers 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Ευχαριστώ...

1. Τοπος φορολογιας εκτος Ελλαδος. Ο λήπτης είναι υπόχρεος για την καταβολή του φόρου. Χωρις ΦΠΑ και αναγραφεται στο τιμολογιο «Αντίστροφη επιβάρυνση» Reverse charge. 2. Για να τα καταλαβαινει και ο π

1. Ο τόπος φορολογίας είναι η Ιταλία που βρίσκεται το ακίνητο. Πρέπει να λάβει Ιταλικό ΑΦΜ ή να ορισει φορολογικο αντιπροσωπο και να τιμολογήσει με Ιταλικό ΦΠΑ.   2. Δεν χρεώνεις ΦΠΑ. Υπόχρεος ο λήπτη

Recommended Posts

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΕ ΧΩΡΑ ΕΟΚ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 300€ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΑΠΥ ΣΤΟΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΠΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα,

Παροχή υπηρεσίας (μελέτη) από ελληνική εταιρεία αε, προς αγγλική . 1.ένα μέρος της μελέτης πληρώθηκε από αγγλία τον προηγούμενο μήνα, ενώ το υπόλοιπο θα πληρωθεί  μέσα σε αυτόν το μήνα με την ολοκλήρωση της μελέτης. α) κόβω δύο τιμολόγια παροχής? β) πως δηλώνεται στο ΦΠΑ?

2.Πρέπει να γίνει δήλωση για τιμολόγια εξωτερικού στη ΔΟΥ και αν ναι, είναι αυτή μηδενική και εντός πόσων ημερών υποβάλλεται?  

Link to post
Share on other sites
  • 0

συγνώμη , αλλά διάβασα όλα τα παραπάνω και χάθηκα.

παροχή ηλεκτρονικών υπηρεσιών εντός Ευρωπαικής Ενωσης

α) σε εταιρία εντός ευρωπαικής ένωσης με έγκυρο ΑΦΜ (έλεγχος μέσω vies).εκδίδω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών χωρίς ΦΠΑ . 
Στην περιοδική ΦΠΑ ενημερώνω τα πεδία 345 και 

η ερώτηση...

308 ή 309 ? Ποιά η διαφορά αυτων των δύο δεν μπορω να καταλάβω.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αυτό το διάβασα , πριν θέσω το ερώτημα.

Αλλα και πάλι δεν κατάλαβα γιατι πρέπει να συμπληρώσουμε τον 308 όπως λένε όλοι στα προηγούμενα ποσταρίσματα κι όχι τον 309.

μιλάμε για Π.Υ. σε χωρα Ε.Ε. πάντα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

 

Στον 309 έχουμε τις ενδοκοινοτικές παραδόσεις εμπορευμάτων και άλλες περιπτώσεις.

 

Στον 308 έχουμε εκτός των άλλων έχουμε τις περιπτώσεις του άρθρου 14 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει από 01/01/2010.

 

Οπότε έχουμε την ενδοκοινοτική παροχή υπηρεσιών και την παροχή υπηρεσιών σε τρίτες χώρες.

 

Τουλάχιστον έτσι έχω ερμηνεύσει και το ακολουθώ εγώ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Επαγγελματιας Μηχανικος Συστηματων Η/Υ (Ατομικη Επιχειρηση) εξεταζει την παροχη υπηρεσιων παροχης συμβουλων βελτιωσης/οργανωσης μεθοδου εργασιας/εκπαιδευσης/διαχειρισης εργου παραγωγης αλγοριθμων τεχνικης διαπραγματευσης τιτλων εισηγμενων σε παγκοσμια χρηματιστηρια σε νεοσύστατη εταιρία στην Αγγλία, άρα έχουμε ενδοκοινοτικη συναλλαγη.

 

Συμφωνα με το παραπανω τρέχον forum o Επαγγελματιας για να πληρωθει πρεπει να εκδόσει τιμολόγιο το οποιο θα είναι χωρις ΦΠΑ γιατι προκειται για υπηρεσιες λήπτη. Όμως υπαρχει η περιπτωση κατά την εκδοσης τιμολογιου να μην υπαρχει ετοιμος ο κωδικος ΦΠΑ στο συστημα VIES του οποιου η εκδοση παιρνει 6-8 εβδομαδες.

 

Οι λογιστες της καινουριας εταιρίας προτεινουν και επιμενουν ότι ο Ελληνας επαγγελματίας μπορει να τιμολογησει προς την Αγγλικη Εταιρία χωρις ΦΠΑ (γιατι δεν εχει ΦΠΑ ως Υπηρεσια Ληπτη) αναγραφοντας μονο τον κωδικο εγγραφης της Αγγλικής Εταιρίας (Company Registration Number or CRN και φυσικά την διεύθυνση) και στο τελος την επισημανση “Reverse charge”.

 

Είναι σωστή η παραπανω θεση; Υπάρχει περιπτωση η Ελληνική Εφορία να ζητήσει επανέκδοση τιμολογίου με καταβολή ΦΠΑ στην Ελλάδα σε περίπτωση που εκδοθεί τιμολόγιο (κανονικά) χωρίς ΦΠΑ;

Παρακαλω, κανείς;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Πρεπει να υπαρχει επαληθευση στο VIES για το ΑΦΜ της Αγγλικής εταιρίας για να μη χρεωθεί ΦΠΑ.

Πως θα δηλωθει η συναλλαγη στον ανακεφαλαιωτικο πινακα αν δεν εχεις το Αγγλικό ΑΦΜ-VIES;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Πρεπει να υπαρχει επαληθευση στο VIES για το ΑΦΜ της Αγγλικής εταιρίας για να μη χρεωθεί ΦΠΑ.

Πως θα δηλωθει η συναλλαγη στον ανακεφαλαιωτικο πινακα αν δεν εχεις το Αγγλικό ΑΦΜ-VIES;

Ευχαριστω πολύ, ετσι το καταλαβαινω και εγω. Αλλα υπαρχει περιπτωση να μην καταχωρειται στον ανακεφαλαιωτικο για καποιο λογο, ή πρεπει να καταχωρηθεί στον ανακεφ. υποχρεωτικα ως ενδοκοινοτική συναλλαγή?

Δηλαδή ειναι υποχρεωτικό παντα η αντισυμβαλόμενη εταιρία εντος ΕΕ ειτε ειναι ληπτης υπηρεσιων, είτε προϊόντων, να ειναι πάντα καταχωρημένη στο VIES, σωστά?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστω πολύ, ετσι το καταλαβαινω και εγω. Αλλα υπαρχει περιπτωση να μην καταχωρειται στον ανακεφαλαιωτικο για καποιο λογο, ή πρεπει να καταχωρηθεί στον ανακεφ. υποχρεωτικα ως ενδοκοινοτική συναλλαγή?

Δηλαδή ειναι υποχρεωτικό παντα η αντισυμβαλόμενη εταιρία εντος ΕΕ ειτε ειναι ληπτης υπηρεσιων, είτε προϊόντων, να ειναι πάντα καταχωρημένη στο VIES, σωστά?

Αν δεν θελει να πληρωσει Ελληνικό ΦΠΑ πρεπει να ειναι καταχωρημενη στο VIES.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

 

Το άρθρο 14 του 2859/2000 άλλαξε στην παρ.15 σύμφωνα με τον νόμο 4316/2014.

 

15. Τόπος παροχής ορισμένων υπηρεσιών για την αποφυγή διπλής φορολόγησης, μη φορολόγησης ή στρεβλώσεων του ανταγωνισμού
Με σκοπό την αποφυγή διπλής φορολόγησης, μη φορολόγησης ή την αποφυγή στρεβλώσεων του ανταγωνισμού:
α) Για τις υπηρεσίες για τις οποίες ο τόπος παροχής είναι εκτός Ένωσης σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 12, 13 και 14, περίπτωση ζ΄, ο τόπος παροχής είναι το εσωτερικό της χώρας, στην περίπτωση που η χρήση και εκμετάλλευση των υπηρεσιών αυτών πραγματοποιείται στο εσωτερικό της χώρας. Ειδικότερα για τις υπηρεσίες μίσθωσης μεταφορικών μέσων και ενσώματων κινητών αγαθών, η χρήση και εκμετάλλευση θεωρείται ότι πραγματοποιείται στο εσωτερικό της χώρας κατά το μέρος που τα μισθωμένα αγαθά χρησιμοποιούνται στο εσωτερικό της χώρας. Για τις υπηρεσίες της παραγράφου 13, η χρήση και εκμετάλλευση θεωρείται ότι πραγματοποιείται στο εσωτερικό της χώρας, εφόσον κατά το χρόνο παροχής ο λήπτης της υπηρεσίας βρίσκεται στην Ελλάδα.
β) Για τις υπηρεσίες μεταφοράς αγαθών σε υποκείμενους στο φόρο, για τις οποίες ο τόπος παροχής είναι το εσωτερικό της χώρας με βάση την παράγραφο 2 περίπτωση α΄, ο τόπος παροχής θεωρείται ότι είναι εκτός Ένωσης στην περίπτωση που οι υπηρεσίες αυτές εκτελούνται υλικά εξ ολοκλήρου εκτός Ένωσης.

 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για την περίπτωση β αν κάποιος το βλέπει ξεκάθαρο.

Έλληνας πελάτης μας ζητάει να μεταφέρουμε πράγματα από τρίτη χώρα σε τρίτη.Εμείς δίνουμε την δουλειά π.χ.σε έναν Ολλανδό,

Μέχρι να αλλάξει το άρθρο εμείς τιμολογούσαμε με φπα τον Έλληνα λήπτη των υπηρεσιών μας και το τιμολόγιο του Ολλανδού το θεωρούσαμε ενδοκοινοτική λήψη υπηρεσιών.

 

Μετα από την αλλαγή αυτή αν την καταλαβαίνω καλά εμείς δεν θα χρεώνουμε φπα στον Έλληνα πελάτη αλλά ούτε θα θεωρούμε την λήψη υπηρεσιών ενδοκοινοτική?

 

Ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Γεια σας, πελάτης μηχανικός θα μεταβεί στην Ελβετία για μερικούς μήνες για να κάνει κάποιες μελέτες σε ακίνητα. 

Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με παροχή υπηρεσιών στο εξωτερικό αλλά διάβασα την σύμβαση για την αποφυγή διπλής φορολόγησης και διάφορα θέματα για το ΦΠΑ.

 

Κατέληξα ότι θα τους κόβει ΤΠΥ χωρίς ΦΠΑ και έχω τα εξής ερωτήματα.

1.Σαν διαδικασία, θα υπογραφεί σύμβαση, αυτή πρέπει να κατατεθεί στην ΔΟΥ;

2.Χρειάζεται να εκδοθεί πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικία;

3.Έξοδα που θα γίνουν στην Ελβετία μπορούν να καταχωρηθούν στα έξοδα του πελάτη;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Kαλησπέρα,

 

Όσον αφορά την παραπάνω δημοσίευση μου μετά από επικοινωνία με το τμήμα του φπα του υ.ο.μου επιβεβαίωσαν τα εξής:

 

1)Όντως στις περιπτώσεις μεταφορών από τρίτη χώρα σε τρίτη χώρα δεν χρεώνουμει φπα σε Ελληνική επιχείρηση.Παύει δηλαδή να ισχύει ο γενικός κανόνας ότι η παροχή γίνεται στην χώρα του λήπτη των υπηρεσιών.

 

2)Επίσης αν ενδοκοινοτικός προμηθευτής μας παρέχει την παραπάνω υπηρεσία δεν θα τον συμπεριλάβουμε στον πίνακα view.Bέβαια δεν θα είναι και απλή πράξη λήπτη.Το αν και που θα μπαίνει στο φπα ελπίζω να μας το πουν με τις οδηγίες του φπα που αναμένουμε.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω δύο περιπτώσεις, παλι εξαγωγικές...

 

1) Αρχιτεκτονας, ελεύθερος επαγγελματίας, με εδρα την Ελλαδα παρηγαγε μελετη για λογαριασμο εταιριας στην Ιταλια για την ανεγερση κτιριου στην Ιταλια. Ο αντισυμβαλόμενος ηταν στο VIES. Αντιλαμβανομαι οτι κανονικα συμφωνα με οσα εχουμε γραψει και λέει ο κώδικας, δεν θα έπρεπε να χρεωθει ΦΠΑ ως πραξη λήπτη - θα χρέωνε ΦΠΑ μόνο εαν το αντικειμενο μελετης για τον Ιταλό πελάτη αφορουσε ανέγερση κτιρίου στην Ελλάδα. Συναδελφος ομως του ειπε οτι πρεπει να χρεώσει ΦΠΑ γιατι η εργασια ελαβε χωρα στην Ελλαδα (τοπος παραγωγης). Μα οι μελετες οι οποιες προοριζονται για χρηση εκτος Ελλαδος ειναι υπηρεσιες ληπτη και για πελατη στο VIES, o επαγγελματιας στην Ελλαδα δεν χρεωνει ΦΠΑ, κάνουμε κατι λάθος? Η παραγωγη μελετων δεν εχει να κανει με το που κανει χρηση ο πελατης? Εαν η χρηση ειναι εκτος Ελλαδος δεν ειναι υπηρεσια λήπτη?

 

2) Μηχανικός Παραγωγής-Διοίκησης με ΤΠΥ διερευνα την περιπτωση συνεργασιας με Εταιρια Συμβούλων στην Αμερική με σκοπο να διερευνα τις αγορες της Ευρωπης προς ανευρεση επενδυσεων (πλην ακινητων, ενσώματων αξιών στην Ελλαδα, αλλά συμπεριλαμβανομένων μετοχικων αξιων στην χωρα, προυποθεση αλλα οχι δεσμευση). Ο πελατης εχει γραφεια στην Αμερικη (κατηγορια Τριτης Χωρας), το Ηνωμενο Βασιλειο (ΕΕ), την Ελβετια (Τριτη Χωρα) και στις Νησους Κέϋμαν (Τριτη Χωρα). Η εταιρια στο ΗΒ εχει κωδικο VIES. Η παραπάνω υπηρεσία ειναι λήπτη, σωστα? Εαν ναι, ανεξαρτήτως που τιμολογει ο Ελληνας Μηχανικός, δεν χρεωνουμε ΦΠΑ, σωστα? Και παλι το αναφερω γιατι καποιος συναδελφος υπεδειξε την παριπτωση του ΦΠΑ γιατι η υπηρεσια παραγεται στην Ελλαδα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω δύο περιπτώσεις, παλι εξαγωγικές...

 

1) Αρχιτεκτονας, ελεύθερος επαγγελματίας, με εδρα την Ελλαδα παρηγαγε μελετη για λογαριασμο εταιριας στην Ιταλια για την ανεγερση κτιριου στην Ιταλια. Ο αντισυμβαλόμενος ηταν στο VIES. Αντιλαμβανομαι οτι κανονικα συμφωνα με οσα εχουμε γραψει και λέει ο κώδικας, δεν θα έπρεπε να χρεωθει ΦΠΑ ως πραξη λήπτη - θα χρέωνε ΦΠΑ μόνο εαν το αντικειμενο μελετης για τον Ιταλό πελάτη αφορουσε ανέγερση κτιρίου στην Ελλάδα. Συναδελφος ομως του ειπε οτι πρεπει να χρεώσει ΦΠΑ γιατι η εργασια ελαβε χωρα στην Ελλαδα (τοπος παραγωγης). Μα οι μελετες οι οποιες προοριζονται για χρηση εκτος Ελλαδος ειναι υπηρεσιες ληπτη και για πελατη στο VIES, o επαγγελματιας στην Ελλαδα δεν χρεωνει ΦΠΑ, κάνουμε κατι λάθος? Η παραγωγη μελετων δεν εχει να κανει με το που κανει χρηση ο πελατης? Εαν η χρηση ειναι εκτος Ελλαδος δεν ειναι υπηρεσια λήπτη?

 

2) Μηχανικός Παραγωγής-Διοίκησης με ΤΠΥ διερευνα την περιπτωση συνεργασιας με Εταιρια Συμβούλων στην Αμερική με σκοπο να διερευνα τις αγορες της Ευρωπης προς ανευρεση επενδυσεων (πλην ακινητων, ενσώματων αξιών στην Ελλαδα, αλλά συμπεριλαμβανομένων μετοχικων αξιων στην χωρα, προυποθεση αλλα οχι δεσμευση). Ο πελατης εχει γραφεια στην Αμερικη (κατηγορια Τριτης Χωρας), το Ηνωμενο Βασιλειο (ΕΕ), την Ελβετια (Τριτη Χωρα) και στις Νησους Κέϋμαν (Τριτη Χωρα). Η εταιρια στο ΗΒ εχει κωδικο VIES. Η παραπάνω υπηρεσία ειναι λήπτη, σωστα? Εαν ναι, ανεξαρτήτως που τιμολογει ο Ελληνας Μηχανικός, δεν χρεωνουμε ΦΠΑ, σωστα? Και παλι το αναφερω γιατι καποιος συναδελφος υπεδειξε την παριπτωση του ΦΠΑ γιατι η υπηρεσια παραγεται στην Ελλαδα.

1. Ο τόπος φορολογίας είναι η Ιταλία που βρίσκεται το ακίνητο. Πρέπει να λάβει Ιταλικό ΑΦΜ ή να ορισει φορολογικο αντιπροσωπο και να τιμολογήσει με Ιταλικό ΦΠΑ.

 

2. Δεν χρεώνεις ΦΠΑ. Υπόχρεος ο λήπτης. Τόπος φορολογίας εκτός Ελλάδος.

 

Ο συνάδελφος σου που αναφέρει ως κριτήριο χρέωσης ΦΠΑ το τόπο παροχής υπηρεσίας θα πρέπει να διαβάσει προσεκτικότερα το άρθρο 14 του Ν.2859/2000.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ελληνική ΕΠΕ έχει σύμβαση με Ελληνική ΑΕ για παροχή υπηρεσίας σε έργο στη Μάλτα. (Η Ελληνική ΑΕ έχει σύμβαση με τη μαλτεζικη)

Η Ελληνική ΕΠΕ  κόβει παραστατικά απευθείας στην Ελληνική ΑΕ βάσει σύμβασης , με ΦΠΑ κανονικά ??.... Υπάρχει καποιο πρόβλημα με αυτό το σκεπτικό ?

Επίσης ηλεκτρολόγος ατομική στην Ελλάδα , θα έχει σύμβαση με την ΕΠΕ και θα παρεχει υπηρεσίες και αυτός στο έργο της Μάλτας ... Και αυτός κόβει ΤΠΥ με ΦΠΑ στην ΕΠΕ κανονικά ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

1. Ο τόπος φορολογίας είναι η Ιταλία που βρίσκεται το ακίνητο. Πρέπει να λάβει Ιταλικό ΑΦΜ ή να ορισει φορολογικο αντιπροσωπο και να τιμολογήσει με Ιταλικό ΦΠΑ.

 

2. Δεν χρεώνεις ΦΠΑ. Υπόχρεος ο λήπτης. Τόπος φορολογίας εκτός Ελλάδος.

 

Ο συνάδελφος σου που αναφέρει ως κριτήριο χρέωσης ΦΠΑ το τόπο παροχής υπηρεσίας θα πρέπει να διαβάσει προσεκτικότερα το άρθρο 14 του Ν.2859/2000.

 

Τάσο ευχαριστώ πολύ. Σώζεις ζωές και χρήματα για την Ελληνική οικονομία, γιατι οι επιπροσθετες χρεώσεις- χωρις λογο - καθιστουν τους Ελληνες επαγγελματιες μη ανταγωνιστικους. Οποτε κανενα συμβολαιο (αρα και μηδεν εσοδα για το δημοσιο) και ο επαγγελματιας διερευνα τη δυνατοτητα μετακομισης στο εξωτερικο εαν ο πελατης επιδιωκει τις υπηρεσιες του ουτως η αλλως. Πρεπει επιτελους η χωρα να μπει σε ταξη- κοινη λογικη πανω απο ολα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ελληνική ΕΠΕ έχει σύμβαση με Ελληνική ΑΕ για παροχή υπηρεσίας σε έργο στη Μάλτα. (Η Ελληνική ΑΕ έχει σύμβαση με τη μαλτεζικη)

Η Ελληνική ΕΠΕ  κόβει παραστατικά απευθείας στην Ελληνική ΑΕ βάσει σύμβασης , με ΦΠΑ κανονικά ??.... Υπάρχει καποιο πρόβλημα με αυτό το σκεπτικό ?

Επίσης ηλεκτρολόγος ατομική στην Ελλάδα , θα έχει σύμβαση με την ΕΠΕ και θα παρεχει υπηρεσίες και αυτός στο έργο της Μάλτας ... Και αυτός κόβει ΤΠΥ με ΦΠΑ στην ΕΠΕ κανονικά ?

Χωρίς ΦΠΑ.

Τοπος φορολογίας η Μάλτα.

 

 

Αρ. πρωτ.: Δ14Β 1104109 ΕΞ 28.6.2013

Εκπόνηση στατικής μελέτης για γέφυρα στην Γαλλία και στο Κατάρ

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17025

Link to post
Share on other sites
  • 0

Χωρίς ΦΠΑ.

Τοπος φορολογίας η Μάλτα.

 

 

Αρ. πρωτ.: Δ14Β 1104109 ΕΞ 28.6.2013

Εκπόνηση στατικής μελέτης για γέφυρα στην Γαλλία και στο Κατάρ

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17025

 

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση ...

Δεν καταλαβαίνω το κομμάτι "οφείλουν να απευθυνθούν στις φορολογικές αρχές της Γαλλίας και του Κατάρ για την εκπλήρωση ενδεχόμενων φορολογικών τους υποχρεώσεων σύμφωνα με τα ισχύοντα στις χώρες αυτές."

Θεωρείτε ότι υπάρχει περίπτωση να μας ζητησουν να κάνουμε υποκατάστημα στη Μάλτα ώστε να πάρουμε μαλτέζικο ΑΦΜ ? Γιατί αυτό ακριβώς είναι που θέλουμε να αποφύγουμε ....

Link to post
Share on other sites
  • 0

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση ...

Δεν καταλαβαίνω το κομμάτι "οφείλουν να απευθυνθούν στις φορολογικές αρχές της Γαλλίας και του Κατάρ για την εκπλήρωση ενδεχόμενων φορολογικών τους υποχρεώσεων σύμφωνα με τα ισχύοντα στις χώρες αυτές."

Θεωρείτε ότι υπάρχει περίπτωση να μας ζητησουν να κάνουμε υποκατάστημα στη Μάλτα ώστε να πάρουμε μαλτέζικο ΑΦΜ ? Γιατί αυτό ακριβώς είναι που θέλουμε να αποφύγουμε ....

Το αν θα πρεπει να κανετε υποκαταστημα ειναι αλλο ζήτημα.

Θα πρέπει να ανατρέξετε στην Συμβαση αποφυγης διπλης φορολογίας για να δειτε

αν υπαρχει μονιμη εγκατάσταση.

 

Για το ΦΠΑ, θα επρεπε να ορισετε φορολογικο αντιπροσωπο ή να αποκτήσετε Μαλτέζικο ΑΦΜ για το ΦΠΑ και να χρεωνεται την Ελληνική ΑΕ

με το Μαλτέζικο ΑΦΜ που έχει υποχρέωση και αυτή να λάβει.

 

Οι Ελληνικές αρχές δεν θα διαμαρτυρυθούν παντως που χρεώνεται Ελληνικό ΦΠΑ.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...