Προς το περιεχόμενο
  • 0

Παροχή υπηρεσίας στο εξωτερικό.


SPYRIDON

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση τιμολόγιου από προμηθευτή του εξωτερικού για υπηρεσία που παρασχέθηκε στο εξωτερικό σε ελληνική εταιρεία, αν αυτό θεωρείτε πράξη λήπτη και μπαίνει στην περιοδική δήλωση του ΦΠΑ και στους ανακεφαλαιωτικούς πινάκες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εφόσον η συναλλαγή γίνεται στην Αμερική(Τρίτη χώρα) ο ΦΠΑ χρεοπιστώνεται;

Πληρωνεται ο αναλογουν ΦΠΑ με εκτακτη δηλωση και στην περιοδικη του μηνα που επεται το ποσο που καταβληθηκε με την εκτακτη παει στο 402

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον η συναλλαγή γίνεται στην Αμερική(Τρίτη χώρα) ο ΦΠΑ χρεοπιστώνεται;

Ναι.

Δεν εχει σημασια που παρεχεται η υπηρεσια της διαφημισης για το ΦΠΑ.

Οταν λεμε οτι ειναι πραξη ληπτη, εννοουμαι οτι ο τοπος φορολογιας ειναι η Ελλαδα

και ο ΦΠΑ οφειλεται απο τον ληπτη της υπηρεσιας.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6776/hl/1005

ΠΟΛ.1005/8.1.1993

Τρόπος καταβολής του φόρου προστιθέμενης αξίας στο δημόσιο από το λήπτη των αγαθών και υπηρεσιών.

Αρθρο 1

Τρόπος καταβολής του φόρου από λήπτη υποκείμενο στο φόρο

1. Ο φόρος προστιθέμενης αξίας που οφείλεται από το λήπτη αγαθών ή υπηρεσιών, σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ της παραγράφου 1 του άρθρου 28, καταβάλλεται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. με τις προσωρινές δηλώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις της περίπτωσης α της παραγράφου 1 και της παραγράφου 6 του άρθρου 31 όταν:

α) ο λήπτης των αγαθών ή υπηρεσιών είναι πρόσωπο υποκείμενο στο φόρο που ενεργεί πράξεις υπαγόμενες στο φόρο ή απαλλασσόμενες με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών,

β) ο λήπτης των αγαθών ή υπηρεσιών είναι:

- υποκείμενος στο φόρο που ενεργεί αποκλειστικά πράξεις για τις οποίες δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών,

- αγρότης του ειδικού καθεστώτος του άρθρου 33,

- μη υπαγόμενο στο φόρο νομικό πρόσωπο, εφόσον τα πρόσωπα αυτά δεν καλύπτονται από την εξαίρεση της παραγράφου 2 του άρθρου 10α και κατά συνέπεια φορολογούνται για τις ενδοκοινοτικές τους αποκτήσεις στην Ελλάδα, υποχρεωτικά ή προαιρετικά.

2. Με την ίδια δήλωση ενεργείται και το δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών από τα πρόσωπα της περίπτωσης α της παραγράφου 1, κατά το μέρος που υφίσταται τέτοιο δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα κανεις αυτα που ειπες.

Περιοδικη δηλωση κωδ. 303, 353, 344 και ανακεφαλαιωτικο πινακα ληψεων υπηρεσιων.

Πληρωνεται ο αναλογουν ΦΠΑ με εκτακτη δηλωση και στην περιοδικη του μηνα που επεται το ποσο που καταβληθηκε με την εκτακτη παει στο 402

ΤΩΡΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΚΙ ΕΓΩ

Αντιμετωπιζεται σαν πραξη ληπτη & υποβαλλουμε και έκτακτη;

Για την Ληψη υπηρεσιων απο Αμερικη εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΩΡΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΚΙ ΕΓΩ

Αντιμετωπιζεται σαν πραξη ληπτη & υποβαλλουμε και έκτακτη;

Για την Ληψη υπηρεσιων απο Αμερικη εννοώ

Αντιμετωπιζεται ως πραξη ληπτη.

Εφοσον ο ληπτης ειναι υποκειμενος στο ΦΠΑ, δεν υποβαλλει εκτακτη δηλωση.

Εφοσον ο ληπτηςδεν ειναι υποκειμενος στο ΦΠΑ , υποβαλλει εκτακτη δηλωση.

Κι εγώ έχω μπερδευτεί! ΤΠΥ από Αμερική ή γενικά τρίτη χώρα είναι πράξη λήπτη?

Εφοσον ο τοπος παροχης ειναι η Ελλαδα, αντιμετωπιζεται ως πραξη ληπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντιμετωπιζεται ως πραξη ληπτη.

Εφοσον ο ληπτης ειναι υποκειμενος στο ΦΠΑ, δεν υποβαλλει εκτακτη δηλωση.

Εφοσον ο ληπτηςδεν ειναι υποκειμενος στο ΦΠΑ , υποβαλλει εκτακτη δηλωση.

Εφοσον ο τοπος παροχης ειναι η Ελλαδα, αντιμετωπιζεται ως πραξη ληπτη.

Ευχαριστω πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περίπτωση τη δική μου ;

Ελληνική εταιρία υπάγομενη στον ΦΠΑ διαφημίζεται στην Αμερικάνικη εφημερίδα που διανέμεται μόνο στην Αμερική

Τόπος παροχής είναι η Αμερική

Αρα :

Εκδίδει παραστατικό με ΦΠΑ ;

Εγώ υποβάλλω έκτακτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι και Τάσο χαίρεται,

θα ήθελα να ρωτήσω συναφή ερώτηση αλλά κάπως το αντίθετο.

Εταιρεία από Αμερική μπορεί να έχει πελάτες Ελλάδα και να τους εκδίδει χωρίς αυτοί να προβληματίζονται, τιμολόγια τα οποία να είναι πλήρως αποδεκτά?

Η συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχει φυσική παρουσία στην Ελλάδα παρά μόνο εταιρικό τραπεζικό λογαριασμό

Παρακαλώ τα σχόλιά σας

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περίπτωση τη δική μου ;

Ελληνική εταιρία υπάγομενη στον ΦΠΑ διαφημίζεται στην Αμερικάνικη εφημερίδα που διανέμεται μόνο στην Αμερική

Τόπος παροχής είναι η Αμερική

Αρα :

Εκδίδει παραστατικό με ΦΠΑ ;

Εγώ υποβάλλω έκτακτη;

εμένα γιατί δε μου απαντάει κανεις... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμένα γιατί δε μου απαντάει κανεις... ;

Ξέρω κι εγώ? Έχει ΦΠΑ η Αμερική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περίπτωση τη δική μου ;

Ελληνική εταιρία υπάγομενη στον ΦΠΑ διαφημίζεται στην Αμερικάνικη εφημερίδα που διανέμεται μόνο στην Αμερική

Τόπος παροχής είναι η Αμερική

Αρα :

Εκδίδει παραστατικό με ΦΠΑ ;

Εγώ υποβάλλω έκτακτη;

Το τιμολογιο απο αμερικη δεν θα εχει ΦΠΑ.

Ο τοπος παροχης υπηρεσιας ειναι η Ελλαδα αλλο υποχρεος για την αποδοση του ΦΠΑ

ειναι ο ληπτης της υπηρεσιας, δηλαδη η ελληνικη εταιρια.

Δεν θα υποβληθει εκτακτη δηλωση.

Στην περιοδικη δηλωση κωδικοι 303,353,343

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα , έχω πελάτη Ιατρό (απαλασόμμενος ΦΠΑ) και έχει αγοράσει και εισάγει από Αμερική ένα μηχάνημα το οποίο είχε και ένα συμβόλαιο συντήρησης το οποίο λήγει. Τώρα θέλει να ανανεώση το συμβόλαιο συντήρησης με την εταιρεία της Αμερικής. Το τιμολόγιο που θα κοπεί απο την Αμερικάνικη εταιρεία λογικά δεν θα έχει ΦΠΑ , τώρα εμείς , δεδομένο οτι δεν υπάρχουν εκτελωνιστικά για πληρωμή ΦΠΑ , θα πρέπει να καταθέσουμε έκτακτη δήλωση ΦΠΑ στην αρμόδια ΔΟΥ παρόλο που είναι εισαγωγή από Τρίτη Χώρα? Το ρωτάω γιατι η παροχή υπηρεσιών γίνεται εντός Ελλάδος. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα , έχω πελάτη Ιατρό (απαλασόμμενος ΦΠΑ) και έχει αγοράσει και εισάγει από Αμερική ένα μηχάνημα το οποίο είχε και ένα συμβόλαιο συντήρησης το οποίο λήγει. Τώρα θέλει να ανανεώση το συμβόλαιο συντήρησης με την εταιρεία της Αμερικής. Το τιμολόγιο που θα κοπεί απο την Αμερικάνικη εταιρεία λογικά δεν θα έχει ΦΠΑ , τώρα εμείς , δεδομένο οτι δεν υπάρχουν εκτελωνιστικά για πληρωμή ΦΠΑ , θα πρέπει να καταθέσουμε έκτακτη δήλωση ΦΠΑ στην αρμόδια ΔΟΥ παρόλο που είναι εισαγωγή από Τρίτη Χώρα? Το ρωτάω γιατι η παροχή υπηρεσιών γίνεται εντός Ελλάδος. Ευχαριστω

Σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με το θέμα για εκδοση τιμολογίων παροχής υπηρεσιών στο εξωτερικό θα ήθελα τη βοήθειά σας και να μου επιβεβαιώσετε τα παρακάτω.

Αφορά ηλεκτρονικά παρεχόμενες υπηρεσίες που παρέχονται διαδικτιακά.

1.Παροχή ηλεκτρονικών υπηρεσιών εντός Ευρωπαικής Ενωσης

α) σε εταιρία εντός ευρωπαικής ένωσης με έγκυρο ΑΦΜ (έλεγχος μέσω vies).εκδίδω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών χωρίς ΦΠΑ . Σωστα ?

Στην περιοδική ΦΠΑ ενημερώνω τα πεδία 345 και 308 . Σωστα ?

β) σε ιδιώτη εντός ευρωπαικής ένωσης εκδίδω απόδειξη παροχής υπηρεσιών και περιλαμβάνει ΦΠΑ τον οποίο τον αποδίδω στο δημόσιο

(όπως γίνεται με τα τιμολόγια που εκδίδω σε ελληνες πελάτες ιδιώτες). Σωστα ?

Στην περιοδική ΦΠΑ ενημερώνω τα πεδία 303 και 333 . Σωστα ?

2. Παροχή ηλεκτρονικών υπηρεσιών εκτός Ευρωπαικής Ενωσης

α) σε εταιρία εκτός ευρωπαικής ένωσης σε αυτή την περίπτωση εκδίδω τιμολόγιο με ή χωρίς ΦΠΑ ? Εαν περιλαμβάνει ΦΠΑ σε ποιο πεδίο

της περιοδικής θα το συμπληρώσω ?

β) σε ιδιώτη εκτός ευρωπαικής ένωσης σε αυτή την περίπτωση εκδίδω απόδειξη με ή χωρίς ΦΠΑ ? Εαν περιλαμβάνει ΦΠΑ σε ποιο πεδίο

της περιοδικής θα το συμπληρώσω ?

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις τα παραστατικά θα σημαίνονται κανονικά απο τον μηχανισμό ΕΑΦΔΣΣ . Σωστα ?

Πρόκειται να λάβω τιμολόγιο από εταιρία με έδρα τις ΗΠΑ για παροχή ηλεκτρονικών υπηρεσιών μεσω διαδικτύου.

Το τιμολόγιο δε θα έχει ΦΠΑ όπως με έχουν ενημερώσει .Πρέπει εγώ να αποδόσω ΦΠΑ ? Επίσης εχω ακούσει σχετικά με τις συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολογίας αλλά

δεν εχω αντιμετωπίσει κάποια αντίστοιχη περίπτωση στο παρελθόν και ούτε γνωρίζω ακριβώς τη διαδικασία. Χρειάζεται να κάνω κάποια ενεργια ?

Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1α Σωστα

1β Σωστα

2α & 2β χωρις ΦΠΑ κωδικος 308 περιοδικης.

Τα παραστατικα εφοσον εκδιδονται μηχανογραφημενα, με ΕΑΦΔΣΣ.

Στην περιπτωση της ληψης ηλεκτρονικων υπηρεσιων απο ΗΠΑ, περιοδικη 303-333,353-373,343

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

1α Σωστα

1β Σωστα

2α & 2β χωρις ΦΠΑ κωδικος 308 περιοδικης.

Τα παραστατικα εφοσον εκδιδονται μηχανογραφημενα, με ΕΑΦΔΣΣ.

Στην περιπτωση της ληψης ηλεκτρονικων υπηρεσιων απο ΗΠΑ, περιοδικη 303-333,353-373,343

anast

βλεπω εχεις ασχοληθει με το αρθρο 35 αρκετα

μια ερωτηση

ελληνικη εταιρεια αν πληρωνει σε πελατη εξωτερικου για πωληση σε εξωτερικο προμηθεια ( εξωτερικο=τριτη χωρα )

το τιμολογιο προμηθειας δεν εχει φπα

θα πρεπει να το αντιμετωπισω την συναλλαγη σαν πραξη ληπτη ?

οσο για παρακρατηση φορου 20% απαλλασεται εγγρ 1069975/10797/β0012/28-11-2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

anast

βλεπω εχεις ασχοληθει με το αρθρο 35 αρκετα

μια ερωτηση

ελληνικη εταιρεια αν πληρωνει σε πελατη εξωτερικου για πωληση σε εξωτερικο προμηθεια ( εξωτερικο=τριτη χωρα )

το τιμολογιο προμηθειας δεν εχει φπα

θα πρεπει να το αντιμετωπισω την συναλλαγη σαν πραξη ληπτη ?

οσο για παρακρατηση φορου 20% απαλλασεται εγγρ 1069975/10797/β0012/28-11-2011

Το αρθρο ειναι το 14.

Ως προς το ΦΠΑ, θα το αντιμετωπισεις ως πραξη ληπτη.

Ως προς το εισοδημα, δεν υπαρχει υποχρεωση παρακρατησης 25%.

Συμφωνα με την εφορια πρεπει να υποβαλλεις μηδενικη δηλωση αποδοσης φορου αποζημιωσεων εξωτερικου

με την αιτιολογια οτι η παροχη πραγματοποιειται εκτος Ελλαδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Το αρθρο ειναι το 14.

Ως προς το ΦΠΑ, θα το αντιμετωπισεις ως πραξη ληπτη. 343 303 353 ?

Ως προς το εισοδημα, δεν υπαρχει υποχρεωση παρακρατησης 25%.

Συμφωνα με την εφορια πρεπει να υποβαλλεις μηδενικη δηλωση αποδοσης φορου αποζημιωσεων εξωτερικου

με την αιτιολογια οτι η παροχη πραγματοποιειται εκτος Ελλαδος. ο νομος τι λεει ασε την εφορια

ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΦΠΑ ?

ΓΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΜΙΛΑΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΦΠΑ ?

ΓΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΜΙΛΑΩ

Στην ακραια περιπτωση, να σου καταλογισει ΦΠΑ.

πραξη ληπτη. 343 303 353

Ο νομος δεν ειναι ξεκαθαρος.

Δεν υπαρχει ερμηνευτικη εγκυκλιος.

Μονο διοικητικες αποφασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Στην ακραια περιπτωση, να σου καταλογισει ΦΠΑ.

πραξη ληπτη. 343 303 353

Ο νομος δεν ειναι ξεκαθαρος.

Δεν υπαρχει ερμηνευτικη εγκυκλιος.

Μονο διοικητικες αποφασεις.

OK ΤΗΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1α Σωστα

1β Σωστα

2α & 2β χωρις ΦΠΑ κωδικος 308 περιοδικης.

Τα παραστατικα εφοσον εκδιδονται μηχανογραφημενα, με ΕΑΦΔΣΣ.

Στην περιπτωση της ληψης ηλεκτρονικων υπηρεσιων απο ΗΠΑ, περιοδικη 303-333,353-373,343

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση .

Εχω διαβάσει το άρθρο 14 του ΦΠΑ και αναφέρει ότι σε περίπτωση που ο λήπτης ειναι υποκείμενος στο φορό (εταιρία), ο τόπος φορολόγησης είναι ο τόπος εγκατάστασης του λήπτη.

Επίσης και σε περίπτωση που ο λήπτης είναι μη υποκέιμενος στο φόρο (ιδιώτης) ο τόπος φορολόγησης είναι ο τόπος εγκατάστασης του λήπτη στην περίπτωση των ηλεκτρονικά παρεχόμενων υπηρεσίων (παραγρ 13) που είναι η εξαίρεση του κανόνα .

Για τις περίπτωσις που ανέφερα σχετικά με τις ηλεκτρονικά παρεχόμενες υπηρεσίες

1α Ελληνική εταιρία σε εταιρία εντός ευρωπαικής ένωσης με εγκυρο ΑΦΜ

τόπος φορολόγησης είναι η χώρα της Ευρωπαικής Ενωσης, υπάρχει υποχρέωση ΦΠΑ αλλά λόγω reverse charge VAT ,εκδίδω τιμολόγιο χωρίς φπα.

1β Ελληνική εταιρία σε ιδιώτη εντός ευρωπαικής ένωσης

τόπος φορολόγησης είναι η χώρα της Ευρωπαικής Ενωσης . Σε αυτή την περίπτωση ποια είναι η εξήγηση που πρέπει να περιλαμβάνεται ΦΠΑ

και να αποδίδεται απο την ελληνική εταιρία στο Ελληνικό Δημόσιο?

2α Ελληνική εταιρία σε εταιρία εκτός Ευρωπαικής Ενωσης

τόπος φορολόγησης είναι η χώρα που βρίσκεται εκτός Ευρωπαικής Ενωσης .Σε αυτή την περίπτωση ποια είναι η εξήγηση που δεν

πρέπει να περιλαμβάνεται ΦΠΑ ?

2β Ελληνική εταιρία σε ιδιώτη εκτός Ευρωπαικής Ενωσης

τόπος φορολόγησης είναι η χώρα που βρίσκεται εκτός Ευρωπαικής Ενωσης .Σε αυτή την περίπτωση ποια είναι η εξήγηση που δεν

πρέπει να περιλαμβάνεται ΦΠΑ ?

Τελος στην περίπτωση λήψης ηλεκτρονικών υπηρεσιών απο ΗΠΑ ο τόπος φορολόγησης είναι η Ελλάδα (τόπος λήπτη).Το τιμολόγιο

που θα μου στείλλουν δε θα έχει ΦΠΑ . Μήπως επειδή ο τόπος φορολόγησης είναι η ελλάδα η ελληνική εταιρία είναι υποχρεωμένη να αποδώσει ΦΠΑ στο ελληνικό δημόσιο με καποιο τρόπο ?

Ευχαριστώ και παλι και διορθώστε με εαν κανω κάπου λαθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρθρο 14. Τόπος παροχής υπηρεσιών

....................................

2. Γενικοί κανόνες

Με την επιφύλαξη των επόμενων παραγράφων:

α) Ο τόπος παροχής υπηρεσιών προς υποκείμενο στον φόρο πρόσωπο, που ενεργεί με την ιδιότητα αυτή, εί­ναι ο τόπος όπου το εν λόγω πρόσωπο έχει την έδρα της οικονομικής του δραστηριότητας. Ωστόσο, εάν οι υπηρεσίες αυτές παρέχονται σε μόνιμη εγκατάσταση του υποκείμενου στον φόρο προσώπου που βρίσκεται σε τόπο διαφορετικό από τον τόπο όπου έχει την έδρα της οικονομικής του δραστηριότητας, ως τόπος πα­ροχής των υπηρεσιών αυτών θεωρείται ο τόπος όπου βρίσκεται η μόνιμη εγκατάστασή του. Ελλείψει τέτοιας έδρας ή μόνιμης εγκατάστασης, ως τόπος παροχής υπηρεσιών θεωρείται ο τόπος της μόνιμης κατοικίας ή της συνήθους διαμονής του υποκείμενου στον φόρο στον οποίο παρέχονται οι υπηρεσίες.

β) Ο τόπος παροχής υπηρεσιών προς μη υποκείμενο στον φόρο πρόσωπο είναι ο τόπος της έδρας της οικονομικής δραστηριότητας του παρέχοντος τις υπη­ρεσίες. Ωστόσο, εάν οι υπηρεσίες αυτές παρέχονται από μόνιμη εγκατάσταση του παρέχοντος που βρίσκε­ται σε τόπο διαφορετικό από τον τόπο της έδρας της οικονομικής του δραστηριότητας, ως τόπος παροχής των υπηρεσιών αυτών θεωρείται ο τόπος όπου βρί­σκεται η μόνιμη αυτή εγκατάσταση. Ελλείψει τέτοιας έδρας ή μόνιμης εγκατάστασης, ως τόπος παροχής υπηρεσιών θεωρείται ο τόπος της μόνιμης κατοικίας ή της συνήθους διαμονής του παρέχοντος

..............................................

13. Παροχή ηλεκτρονικών υπηρεσιών σε μη υποκεί­μενους στον φόρο.

Ο τόπος παροχής υπηρεσιών που παρέχονται με ηλε­κτρονικό τρόπο και ιδίως αυτών που προβλέπονται στο Παράρτημα VII, προς μη υποκείμενο στον φόρο:

α) Είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον ο λήπτης μη υποκείμενος στον φόρο είναι εγκατεστημένος ή έχει τη μόνιμη κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στο εσωτερικό της χώρας και ο παρέχων έχει την έδρα της επιχείρησής του εκτός της Κοινότητας ή διαθέτει μόνιμη εγκατάσταση εκτός της Κοινότητας από την οποία παρέχεται η υπηρεσία ή, ελλείψει τέτοιας έδρας ή μόνιμης εγκατάστασης, έχει τη μόνιμη κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του εκτός της Κοινότητας.

β) Δεν είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον ο λή­πτης μη υποκείμενος στον φόρο είναι εγκατεστημένος ή έχει τη μόνιμη κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του εκτός της Κοινότητας και ο παρέχων έχει την έδρα της επιχείρησής του στο εσωτερικό της χώρας ή διαθέτει μόνιμη εγκατάσταση στο εσωτερικό της χώρας από την οποία παρέχεται η υπηρεσία ή, ελλείψει τέτοιας έδρας ή μόνιμης εγκατάστασης, έχει τη μόνιμη κατοικία ή τη συνήθη διαμονή στο εσωτερικό της χώρας.

Το γεγονός ότι ο παρέχων την υπηρεσία και ο λήπτης επικοινωνούν μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι πρόκειται για υπηρεσία παρεχόμενη ηλεκτρονικά.

1α. Ειναι λυμενο το θεμα.

1β. Δεν εμπιπτει στις περιπτωσεις που περιγραφονται στην παραγραφο 13. Ακολουθουμε την περιπτωση 2β.

2α. Εμπιπτει στην περιπτωση 2α. Ο τοπος φορολογιας ειναι εκτος Ελλαδος-εκτος Ε.Ε.

2β. Εμπιπτει στην περιπτωση 13β. Ο τοπος φορολογιας ειναι εκτος Ελλαδος-εκτος Ε.Ε.

Στην περιπτωση της ληψης ηλεκτρονικων υπηρεσιων απο ΗΠΑ.

Ο τοπος φορολογιας ειναι η Ελλαδα.

Υποχρεος για την αποδοση του ΦΠΑ ειναι ο ληπτης της υπηρεσιας δηλαδη η ελληνικη εταιρεια.

Για τον λογο αυτο θα βαλουμε την αξια στις εκροες στον 303 ωστε να αποδοθει ο ΦΠΑ.

Ταυτοχρονα θα βαλουμε την αξια και στις Εισροες για να ασκησουμε το δικαιωμα εκπτωσης του ΦΠΑ, εφοσον παρεχεται τετοιο δικαιωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ANAST

ΑΠΟ ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

1) ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΕΝΤΟΣ Ε.Ε ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟ

2) ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΧΩΡΑ Ε.Ε. ΣΕ ΧΩΡΑ ΤΡΙΤΗ ΠΡΑΞΗΣ ΛΗΠΤΗ ΟΧΙ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...